De €embode F. fl. TULP N.V. Middenstands=Bank Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort fl. 10, franco per post. Abonnementen, kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembod gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 10 Oct. 1933 ADVERTENTiËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 55 Bii de opening van Het R. K. Lyceum Vrouw ter Eem" te Amersfoort Hoog boven 'I peil der hei, die baadl in zonnelicht, Staat warm het roodc dak in middagzon te pralen. In strakke lijnen ligt verheven rust Ie stralen, In 't midden zingt de Kerk haar heilig lofgedicht. Het hoogverheven werk, op deze plaats gesticht, Vraagt warme liefde, zal het eens succes behalen. Maar arbeid, vast gericht naar Boven, kan niet falen, Ood moge zegenen in ieder tijdsgewricht. Nooit v/as behoefte grooter aan onmisbren zegen, Dan in deez' tijden, vol van zorg en angst en druk, Nu wolken van gevaren dreigen allerwegen. God houde met Zijn hand alle ellende tegen, Hij geev' een overvloed van voorspoed en geluk, Opdal niet al te zwaar de aardsche zorgen wegen. Telefoonblokken (Speciaal apparaat om naast het toestel te bevestigen.) Nietmachines Cyclostyles KANTOORBOEKHANDEL Langcslr. 65 1,0. Krommestr. TEL 52# Amersfoort, 10 Oclober 1933. <rrz> <rrs» <sz> L. VAN LOON. :-;s De romantische Graaf Saint Simon. Het is dezen talentvolle falast niet voorspoedig gegaan in dc wereld, waar hij in October 1760 zijn entree deed, om haar den 19en Mei 1825 Ie verla ten. Bij zijn geboorte een der meest gefortuneerde edelen van liet met „adel" zoo geplaagde Frankrijk, bleek zijn na latenschap niet meer voldoende om hem een fatsoenlijke begrafenis te bezorgen. Dit was trouwens al jaren voor zijn jï dood een publiek geheim, want boven ieder zijner brieven schreef hij de ont stellende smeekbede„Monsieur, soyes innn sauveur, je meurs de faim" (Mijn heer, ik sterf van honger, wees mijn redder). Nu zijn er in de aan woelingen zoo rijke periode van St. Simon heel wat meer vermogens vernietigd, dat is op zich zelf niets bijzonders, ook wij heb ben graven en grootvorsten en prinsen teruggevonden onder de rok van een kelner, de uniform van een chauffeur, of de plunje van een straatmuzikant. Daaraan dankt dan ook Graaf dc Saint *S Siinon niet zijn bekendheid, zijn vooral de laatste tijden weer stijgende betee- kenis. Die graaf de Saint Simon heeft dingen gezegd en gedachten ontwikkeld van zoo verstrekkende gevolgen voor de saamleving.dat de socialisten hem tol een hunner utopische voorloopers ver klaarde, dat de moderne Katholieke Staats en Maatschappijleer veel harer stellingen reeds bij hem embryonaal aantreft. Saint Simon was een denker, hij kon niet accoord gaan met de groffe verhoudingen der saamleving, waarin geboorte, protextie, bezit, de normen vormden waar iemand naar werd ge- waardeerd. Saint Simon, hoewel veel dwalingen op zijn debet staan, heeft toch strijd gevoerd een leven lang voor het recht van den aibeid. Zijn lijfspreuk was: meer eerbied voor de Archime- dessen minder voor de Caesars. Weg met de grand seigneurs, de leegloo- pendc bende, levend van de maat- Een rit op leven en dood. 2) „Stil... haast u!" viel zij Item ii de rede. „Spreek er niet over. Het wa: mijn broeder." „Dat weet ik", prevelde hij. Zonder iels meer te zeggen, begaf zij ziclt op weg, Skipper bij den teu gel leidende en telkens omkijkende om lier» gade te slaan. Zij duwde de ijv takken weg. opdal zij zijn schouder niet aan zouden raken. Langs een om weg voerde zij hem aldus liet bosch uit en builen liet gezicht en gehoor van den grijsaard. „Ik wil ii naar een grot brengen, zeide zij, na een oogenbiik slil blij vende staan, opdat hij wat uit zou rusten alvorens den heuvel te beklim men; „zij ligt niet zoo heel ver, juist daar waar wij aan het oude goed der Foplett's grenzen. Zij beweerden dal die plek hen toebehoordevader daar entegen hield vol dat zij van ons was maar dat komt er niet op aan. Er is geen levende ziel in geweest sedert de dagen, toen vader daar onze paar- i den verborg, ten tijde van den oorlog. I \Gij zult er veilig zijn. Hij knikte en zij opgaven zich andermaal op weg, tot l lm opeens zeide: \Gij schijnt de juiste plaats verge scliappij, door de maatschappij, maar niet voor dc maatschappij. Dat was geen socialisme, zooals men dacht en beweerde, doch zuiver Fvangelische prediking van iict alementairste Gods bevel: in liet zweet van den arbeid zult ge brood eten, Saint Simon wist wel, wie niet van zweei terug hadden en daarom eischtte hij de heerschappij der wereld op voor de werke-s en de swoegers. Het was hem heiligen ernst met de opruiming der steriele elemen ten in de saamleving. Nu weten wij wat dat alles, nu zijn ook wij Katho lieken liet met de Saint Simon in veel dingen eens, Luister eens naar zijn be faamde parabel, naar hem de parabel "n St. Simon genoemd. „Gesteld" dat Frankrijk op een nacht een groot aantal zijner beste natuur kundigen, handelaars, industrieelen, bankiers, landbouwkundigen etc. zou verliezen. Dan zou het moeten afdalen van de machtige plaats, thans inge- Gesteld echter, dat Frankrijk op een nacht van al de generaals, ministers, prinsen, hertogen, kardinalen, ambte naren en bisschoppen, er honderd dui zend zou verliezen, dan zou Frankrijk, omdat wij van nature goedhartig zijn, veel treuren, doch in werkelijkheid weinig schade ondervinden." Dat klonk hard in die dagen, maar was het onjuist? Dat zag men voor afbraaktheorie aan, maar heeft de ge schiedenis St. Simon geen gelijk ge geven St. Simon was geen fanatieke dweeper. Hij begreep heel goed de natuurlijke ongelijkheid onder de inen- schen, en die wilde hij dan ook niet opheffen, hij wilde alleen de onnatuur lijke ongelijkheid uit den weg ruimen. Daarom protesteerde hij legen de be staande verhoudingen, daarom hief hij die werkelijk solidaristische gedachte als een wapenspreuk de hoogte in „A chacun Solon sa capacite, et a chaque capacite selon |ses oeuvres," (Aan ieder naar zijn bekwaamheid, en aan iedere bekwaamheid naar werken). ten te hebben. Het is liooger op. Ik zal u den weg aanduiden." Verbaasd volgde zij zijne wenken en zoo bereikten zij ten slotte eene groote, in de rots uitgeholde ruimte. Anne Ashlock ging daarbinnen, om zich te overluigen dat de grot ledig was. Op liet oogenbiik dat zij wederkeerde, zag zij dat haar beschermeling te veel v; zijne krachten had gevergd. Bij ziji pogingen om af te stijgen wankelde hij en stortte bewusteloos van het paard op den drempel der schuilplaats. On willekeurig slaakte zij een kreet en knielde bij liern neder. Toen hij, na verloop van een poosje gedeeltelijk bijkwam, rustte zijn hoofd op haar arm tegen haar borst aan, blikten hare oogen hem vol medelijden aan en oenigc seconden lang had hij het gevoel in ii hemel te staren. Een half uur later reed het jonge meisje huiswaarts. Onderweg ontmoette zij haar broeder, die uit het kreupel- bosch te voorschijn trad. „Wel, Annekeriep hij uit, „je bent een echte AshlockVader dacht dal je al lang terug waart. Hij zelf kreeg er genoeg van, Wij kunnen het nu ook wel opgeven. Maar wat heb je, kind? Je ziet er gcltccl uitgeput uit." Marcy was een teederliefhebbende Als de winter komt! dan komen ook weer de vergaderingen en feestjes en daarvoor zijn agenda's, program ma's of circulaires noodig. VITESSE vervaardigt ze vlug en billijk I Vraagt speciale condities voor Uw regelmatige vergaderingen I KON, W1LHELMINASTR. 10 Men weet dat, en dc „Rerum No varum" en, nog veel directer de „Qua- dragesimo Anno," wijzen in de richting der bedrijfsorganisatie, als eenig red middel om uit het kanibalisme der moderne economie te geraken. Maar al meer dan honderd jaar geleden, toen het parlemenlaire stelsel nog moest beginnen, dacht zich St. Simon een regeeering beslaande uit alleen men- schen van de praclijk. Geen plaats voor beroepspolitici, geen plaats voorprotectie-diplomaten, geen plaats voor demagogen van rechts of van links, geen plaats voor die of die speciale groep, geen plaats voor elkaar en daardoor liet land bckam- pende partijen, doch alleen plaats voor dc knapste en werkelijk verdienstelijke mannen. Zijn driekamerstelsel moge al wat simpel schijnen, de leidende ge- daclile was er niet minder origineel en tijd-houdend door. De vergelijking tussclicn St. Simon en Karl Marx doel een groot, maar allesbeheerscliend ver schil naar voren springen. De een ontwerpt een stelsel om het privaat bezit bij allen op te beffen, de ander (SI. Simon) juist om allen aan privaat bezit te helpen. De een legt alle nadruk op het verdeelen der pro ductie-opbrengst naar de beslaande behoefte, dc ander houdt rekening met de betoonde verdicnslm. In deze twee punten is Marx dus zonder twijfel veel meer utopisch dan de St. Simon, deze veel meer wetenschappelijk dan Marx, Als maatschappelijk denker heeft de Saint Simon dus alle recht op waar deering, hij behoort tot de heel grooten onder de menscheii en zijn lot moge materieel tragisch zijn geweest, hij be hield voldoende geeslkracht om met vuur te blijven verdedigen en uitwerken wat hij als waar en noodzakelijk hield. Maar St. Simon heeft nog wat anders gedaan, en daarvoor kan hij minder aanspraak maken op onze bewondering. Het werd reeds opgemerkt, dat het de uiterst gepassioneerde edelman niet aan talent en fantasie ontbrak. Dit laatste ging zelfs zoover, dat hij als ongen van zeventien zijn kamerdienaar iel bevel gaf, hem iederen morgen te wekken met de woorden„Sta op, Heer Graaf, ge hebt groote dingen tei doen." Hij heelt ze gedaan. Onder Washington's banier streed hij in Amerika met dapperheid voor de vrij heid der Yankees. Op zijn groote wereldreizen schreef hij de meest ver regaande ontwerpen, ten dienste der Europeesche vorsten, voor het inter nationaal verkeer der volken. De Jacobijnen wierpen hem in de gevangenis, ofschoon hij meer demo cratisch gevoel had in zijn pink, dan dc hcele bende in hun lijf, en tenslotte werd hij door speculaties tot den bedelstaf gebracht. Zijn laatste toe vlucht was de woning van een trouwe dienaar uit vroeger dagen, die hem zijn nederige woning ter beschikking stelde en de gelegenheid schonk broeder. jOch, kom, gekheidDat is maar een effect van het maanlicht I" gaf zij ten antwoord. „En jc hebt je zadeldek verloren. Welk een ril moet je hebben gehad, En Skipper ziel er nog even frisch uit of bij pas van stal kwam. Als ik dat paard had bereden, zou ik den schelm nog van avond hebben gepaki. Maar morgen zal hij wat anders beleven." Den volgenden ochtend werd de jacht hervat. Marcy zocht overal met zijn valkenoogen naar sporen, maar zonder die weer te vinden. Anne ging met de uiterste voorzichtigheid te werk. Zij wist dagelijks van Marcy's afwezig heid gebruik te maken, om voedsel aan den vluchteling te brengen en diens wond te verbinden. Hij kwam weder bij en kon zich zelfs in de zachte geurige berglucht wagen; maar over zichzelf sprak hij haar nooit, hij ver genoegde zich haar met stralende oogen aan te hooren. Óp een avond tegen zonsondergang, toen Anne zich gereed maakte uit te rijden, zag zij opeens tot haar schrik Marcy uit den stal komen met Skipper aan den teugel. „Ik ga met Skipper uit," riep hij. „want ik heb gehoord dat dc kerel althans te kunnen schrijven. Hoe meer St. Simon nadacht, hoc me'er hij er van overtuigd raakte, dat zijn sociologische hervormingen moes ten gedragen worden door een absolute reorganisalie van den godsdienst. En daar iedere gedachte van St. Simon aan het papier werd toevertrouwd, zoo bezitten wij tegenwoordig van hein ook een boek met den weinig beschei den titelLe Nouveau Christianisme Het nieuwe Christendom. Eigenaardig verschijnsel der historie, grandioos compliment der eeuwen aan den Christus, die nimmer stervende zucht om de leer der liefde tot ieder geslacht meer te doen spreken. Eeuw na eeuw stapelt zich op, de Kerk van Rome vergezelt de geslachten, waar schuwt voor gevaarlijke klippen, wijst den juisten weg, is als loods der waar heid onmisbaar. Toch komen er iedere eeuw men- schen ter wereld die het beter denken te weten dan alle tijden saam. Benij denswaardige talenten hebben hun heerlijkste krachten verspild aan de fictie der alwetendheid, hun door den heiligen Geest geschonken. Grijp naar een boek waarin de geschiedenis der Ketterijen het onderwerp vormt en be denk eens welke krachten ieder ge slacht weer in dienst stelt om de een maal vastgestelde leer van Christus aan een menschelijke revisie te onder werpen. Wat zou er nog zijn overge bleven van het werkelijke Christendom, als men al die hervormers hun zin had gegeven, hun gang had laten gaan? Immers niets dan een armzalig hoopje metischenwerk. dat eenmaal juist voerde tot de noodzakelijke komst van den Verlosser. Ook St. Simon behoort lot de be strijders van het bestaande Christen dom, van de bestaande Katholieke Kerk, nij sticht de secte der Saint Simonis- ten. Hierover is heel veel kwaads ge zegd, en terecht, maar men mag dat niet op rekening stellen van hun stich ter. Hij meende alles eerlijk, was ook in zijn dwalingen oprecht, nooit iets anders dan de zoeker naar de waar heid. Zijn volgelingen hebben den naait van hun meester bezoedeld door hem te koppelen aan verwerpelijke praclij- ken. Het „Nieuwe Christendom", dat reactie zou brengen tegen de kerke lijke iyrannie, had al een paus en bis schoppen en een hierachie en een liturgie, toen het nog bijna of geen volgelingen bad. Het had priesters en ten overvloede ook priesteressen wien alles scheen geoorloofd te zijn, behalve in kuischheid te leven. Het had een huwelijksleer zoo absurd, dat het Fran- sche volk al in 1832, bij de ofhcieele sluiting door de regeering van hun „tempelgebouw", slechts hoongelach liet hooren. Het had al spoedig „martelaars", want de laatste drie mohikanen der St. SimonlstenBazard, Rodriguez cu Enientin, werden wegens verduistering van gelden tot gevangenisstraffen of zware boeten veroordeeld. Toch wisten de Saint Simonisten int weinig jaren enorm veel slachtoffers te maken. Ze speculeerden op de nieuw heid hunner ideeün, op de natuurlijke bereidwilligheid van edele naturen om grootsche ontwerpen .e steunen. En men kan het niet ontkennen, het liet zich grootsch en verlokkelijk uanzien. Een enorm fonds zou worden ge vormd uit de giften en schenkingen der geloovigen, daaruit zouden veel belovende talenten kunnen putten ter bereiking hunner idealen. Hierdoor zou men een sterk .aaneengesloten kern vormen van aanhangers, volkomen op elkaar aangewezen, welke kern zich langzaam maar zeker zou uitbreiden, zoodat binnen afzienbaren tijd, alle Fransche bezittingen werkelijk aan de natie zouden toebehooren, wier kinde ren zonder onderscheid een volle levenskans kregen. Het erfrecht verviel, was ook niet meer noodig, daar alleen zich liicr in de buurt verbergt." Zij ontstelde en bij zag dat. „Ja," herman hij, „en ik weet nu ook ie hij is, zoodat hij liet er niet levend af zal brengen, AnneWat bezielt je?" Hare oogen zagen Item vastberaden aan. „Hel en duivels! Jij bent liet,die hem verborgen houdtVoor het eerst in zijn leven was hij verwoed op haar eu liet hij het paard los, om met ge balde vuisten op haar toe le treden. Zij maakte van dat oogenbiik ge bruik. In eene seconde was zij inde zadel en vloog zij met haar paard va daar, zich weinig bekommerende oi de bevelen Itanrs broeders, terug te keeren. Omkijkende zag zij hem naar de stallen rennen. Hij zou haar dus volgen. Maar in elk geval moest het Item verscheidene minuten kosten hij zijn eigen paard gezadeld had, Nooit had Skipper zóó gerend. Toen zij aan dc grot kwam, sprong zij van het paard en snelde naar den onbe- kende. „Gij moet naar de rivier rijden riep zij ademloos. „Mijn broeder wcei dat gij hier zijt. Hij komt mij achterna. Gij hebt geen minuut te verliezen „Laat hem komenklonk het be daard. „ik zou deze plek tegen een dozijn Ashlock's kunnen verdedigen." voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht do. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons ilandelscredieten Incasaeeringen Spaar-deposito's rente 37» pet. van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZET1AAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 Hebt 11 een Taxi of auto noodig Amersfoort, de knapsten tot leiders in het open bare leven, ook van handel, landbouw en nijverheid werden toegelaten. Mi nister Perien maakt in 1832, na een beschuldiging wegens opruierij, bij de stakingen te Lyon, aan dit zeer ge vaarlijke bedrijf een einde. IntusschenSt. Simon slaat bier bui ten, hij heeft heel veel aan zijn tijd- genooten gezegd, hij heeft ook onzen tijd nog iets te zeggen, zooals ieder zal beamen, die zijn werk: Dusysteme industrie!, over het industrieele systeem, rustig leest. F. DE KOCK. BERICHTEN UIT AMERSFOORT De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen der ver schillende wapens en rangen in het Sarnizoen, wordt gehouden door den ieer Aalmoezenier op Donderdag en Vrijdag a.s. Donderdagmiddag half 4 de coife- rentie en van 6.30-8 uur gelegenheid n te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek en algemeene H. Communie. In het Stationsplein te Amersfoorl ligt een groot bloempark, dat hinder lijk is voor het verkeer. Nu door de verwijdering van het borstbeeld van Van Oldenbarneveld de tegenwoordige vorm en groote 1 tn dit park wellicht niet meer noodig zijn, hebben de A.N. W.B. en de K.N.A.C. aan het gemeen- Hij toonde tiaar een knuppel en stond daar doodsbleek maar vastberaden. Zij trad vlak op hem toe en keek hem recht in de oogen. „Eene Ash lock redde uw leven, Is dit uw dank. Hij liet den stok vallen en sloeg den ongekwetsten arm om haar heen. „O. Anne, ik ben meer dan dankbaar", zeide hij, „en om het u te bewijzen, zal ik vluchtenmaar niet alleen. Voordat gij een besluit neemt, moet ik M bekennen, dat ik Boone Topiett zelf ben." Zij ontstelde; maar in het volgende oogenbiik sloeg zij de armen om zijn hals en fluisterde: „Vlucht dan, om... mijnentwil 1" „Ja. maar slechts met u 1" Zij aarzelde; toen hielp zij Item op stijgen en zette zich achter hem. Bij hun wegrijden hoorden zij beneden zich roepen en zagen zij Marcy. die op zijn hengst den heuvel opkwam. De laatste der Toplctl's zweeg bij den aanblik van zijn vijandmaar Anna beantwoordde den kreet uitdagend. Skipper rende legen den berg op en naar den top. In het afdalen van de stelle helling, had het meisje de armen om Boone geslagen, vreezende dal hij de pijn door dc bewegingen het paard veroorzaakt, niet uit zou tebestuur van Amersfoort verzocht een betere indeeling van het Stationsplein zooveel mogelijk te willen bevorderen. Het plan beslaat om de theorielessen te laten geven door het Ned. Techni- cum le Arnhem (P.B.N.A.). Deze cur sussen zullen dan schriftelijk worden gehouden. Het gemaakte werk zal dan óf door de P.B.N.A. worden nagezien óf, indien te dezer stede bevoegde krachten daarvoor beschikbaar zijn, door sladgenooten. Er zal in totaal een zestiental van deze schriftelijke cursussen worden ge geven, n.l. voor aspirant bouwkundig opzichter, voor aspirant waterbouw kundig opzichter, voor aspirant-elec- trotechnisch opzichter, algemeen voor bereidende cursussen, een cursus voor auto-monteur, voor betonwerker, voor gasfitter, voor gezel in de verschillende ambachten, voor installateur, voor koel- machinist, voor landmachinist, voor meester in verschillende ambachten, voor radio-monteur, voor sterkstroom monteur, voor verwarming8tnonteur en voor zwakstroommonteur. Getracht zal worden om naast deze theoretische cursussen dezelfde prak- tijk-cursusssen van verleden jaar te houden dit zal echter afhangen van de omstandigheid, of er deelname is. De practische cursussen, behalve die voor handarbeid, steno- en machine- schrijven, zullen in het oude gymna- siumgebouw worden gehouden. De ontspanning van wcrkloozen denkt men ongeveer op dezelfde wijze te regelen als vorig jaar. kunnen houden. Zij wakkerde Skipper met de stem aan. om daarna weder zacht te vragen „Hebt gij veel pijn?" En telkens ontving zij hetzelfde ant woord „ln het geheel nietHoe was dat ook mogelijk, dat hij. „Zoo dicht in hare nabijheid?" En voort renden zij. Telkens als zij een heuvel opgingen, wonnen zij ter rein maar zij verloren het weer bij het afdalenwant dan moest Anne hem vasthouden gn Skipper verhin deren al te gauw te gaan. Het bloed der Toplett's scltonk Boone een on overwinnelijke wilskracht zijn uilput ting te beheerschen, die mei eiken stap toenam. Skipper toonde niets van dien dubbelen last te gevoelen, dien hij voortdrocg en zoo legden zij vijf mij len af over ongebaande wegen, om eindelijk den straatweg te bereiken, die naar de landingsplaats voerde. Als de boot maar niet vertrokken is! ten geroep achter hen verkondigde dat Marcy naderbij kwam. Anne keek om en zag In het maanlicht een pistool in zijne hand flikKeren; maar zij wist ook, dat hij niet zou durven schieten zoolang haar lichaam Boone tot schild diende. Andermaal zetle zij haar paard aan. 1 En ten slotte zag zij de Ohio voor

De Eembode | 1933 | | pagina 1