FOTO ALBUMS F. fl. TULP N.V. Middenstands-Bank Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 24 Oct. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b|j geregeld adverteeren AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 59 De echte opvoedkundige geeft geen voorbeelden, maar is een voorbeeld. Het leven wordt stra lend eenvoudig Het brengen van offers is op den dag van heden en dat niet sinds giste ren noodzakelijk aan de orde ge steld. Wie meent het offer te kunnen ontloopen en te volstaan met een klacht en een zucht over de nood van den tijd, moet er toch ééns zelf aan gc- looven. Het is nu eenmaal niet meer mogelijk om met ontroerende deelne ming, welke geen waarlijke deelneming is, te profiteeren van de offervaardig heid zijner mcdemcnschcn. Medelijden was er genoeg, het mede-lijden kwam later, zij het gedwongen. Inzake het offer worden we nu een voudigweg gelijkgeschakeld. Lang tevoren bestond er een Chris telijk gebod„Draagt elkander'slasten", maar in den regel hadden wc al meer dan genoeg met ons zelf te stellen, om er de narigheid van een ander nog bij te nemen. Bovendien werd de eigen last steeds zwaarder. Wie dacht er aan, nog wat van zijn buurman over te ne men, omdat de man schier bezweek? Dan zouden Wij immers bezwijken en was de gemeenschap er niet mee ge diend. Om die gemeenschap bekommerden we ons overigens niet al te veel. leder voor zich zelf en God voor ons allen, jawel, maar nóch in de gemeenschap der heiligen, nóch in de gemeenschap van(de strijdenden alléén, komt het er op aan zijn eigen potje gaar te koken en den naaste den naaste te laten. Noodgedwongen is het gemecnschaps- bescf op de voorgrond getreden en velen hebben het aldus ontdekt als Columbus de nieuwe wereld- Nu die wereld zoo nieuw niet. En zeker voor Columbus niet. die meer vertrou wen in haar bestaan had, dan angst voor het wantrouwen van zijn reisge- nooten. De nieuwe wereld was nieuw voor ieder, die meende dat de oude wereld ophield ergens in de oceaan. En dat was nu juist niet het geval. Wij zijn n.l. niet op ons zelf alléén aangewezen, wij leven in gemeenschap. Dat is de nieuwe wereld, die zoo oud is als het kruis van Christus en deze nieuwe wereld hebben we no ontdekken. DAt hebben we aan de voort varendheid der Columbussen te danken. En waartoe? Het ging in de oude wereld toch maar wat eenvoudig en gemakkelijk. Dat missionarissen en kloosterzusters en een handjevol Vincentianen met soldaten van het Heilsleger zich met anderen bemoeiden, en daarvoor offers, persoonlijke offers brachten, leek ons niet meer dan billijk Die moeten er nu eenmaal zijn! Voor de rest had ieder met zichzelf te maken en in de ge meenschap der heiligen waar de Kapelaan 't wel eens over heeft bidden we voor de overledenen, liefst nog voor onze overledenen, terwijl de Heiligen ons verder wel zullen helpen legen de duivel, de wereld en het vleesch. En tegen Columbus! Van de gemeenschap der heiligen, begrepen we slechts twee-derde, en dit nog slecht en onvoldoende. Zoodat die Columbus ons danig dwars begon te zitten. Met egoïsme en zelf zucht moest je bij hem niet aan boord komen en omdat ons die eigenaardig heden nu eenmaal in het bloed zaten, daarom bleven we maar het liefst heele- niaal buiten zijn bereik. Wat wilde hij ook eigenlijk met zijn nieuwe wereld, een belachelijke utopie met communistische strekking op de koop toe. Daar was een Columbus, die er een heele symphonie aan wijdde alle Menschen werden Briioer,... Maar In 1914 klonk er een andere muziek en lot op den dag van vandaag staan we verstomd over het feit, dat we eer der naar die muziek dan naar Colum bus geluisterd hebben. Daaiom heet het dat we thans tot Inkeer zijn gekomen, de nóód moest het inzicht veranderen. Het is wel een beetje pijnlijk dat de nood dit doen moest. Dat het Russische Communisme, voorzoover waarlijk een volksbeweging, ontstond uit den nood en gevoed wordt door den nood, het is te begrijpen. Maar dat we eerst, gemeenschappelijk in nood moesten ver'.eeren, om pas daarna uitkomst te zoeken bij het Chris telijk Communisme, het Communisme van de Gemeenschap der neiligen, het Communisme van St. Paulus, het Com munisme van het eerste gebod, dat is een van die dihgen, die Columbus Ziet de speciale Etalage KANTOORBOEK HANDEL langestr. 66 t.o. Krommestr. TEL 526 ir niet kon begrijpen. Heden waar- wij Columbus niet begrepen, die lersland wist. waar wij de wereld befiindig dachten Nu de „nieuwe" wereld van gemeen schapszin echter ontdekt is, willen we niet achter blijven bij de bevolking er van. Wij belijden dus welgezind ons lidmaalschaj» bij de genade van Doopsel Vormsel, en in ruimere zin, op grond n ons mensch-zijn. Aanvankelijk wa ren we wel uit op de voordeden dezer ideale samenleving, maar spoedig be merkten we toch dat een wisselwerking van geven en nemen in deze samen leving van primair belang moest zijn, Spoedig werden dan ook offers ge vraagd. offers ten bate van de gemeen schap en we gingen aan den lijve on dervinden, wat het zeggen wil zijn naaste lief te hebben als zich zelf iclterdóad Tot vele van die offers worden wc erplicht, belastingen in velerlei vorm, 'iilhcringcn van velerlei aard. Het vrij willige offer zou ons liever zijn. We Eouden er meer van ons-zélf kunnen nlcggcn. een meer persoonlijk cachet :r aan kunnen geven en daa.mede het offer meer offer maken, meer één met den offeraar. Gelukkig voor ons en ge lukkig voor de gemeenschap dat het verplichte offer aan de orde van den dag is; tot het vrijwillige zouden we oo zelden komen en meenen we ove- igens niet, dat naast de vele verplichte iffcrs er geen ruimte meer zou 'oor de vrijwillige. Verplichte offers worden vrijwillig, persoonlijken bovendien verdienstlljker in de vi ij willige aanvaarding, in de ge wilde en willige berusting van Maria's Fiat. En zij vormen de laatste etappe op den weg naar het volkomen vrijwillige offerwaar onze wereld-iu-nood van dag tot dag om roept. Gelukkig zij onder ons, die dien roep verstaan Zoo ben ik er toe gekomen om van het voorbeeld te gewagen, dat dezer dagen op zoo ontroerende wijze werd gegeven, waarbij twee menschen het hoogste offer b.achten, het offer van hun liefde en hun leven. In zijn laatste brief heeft Pieter der Meer me verklaard, hoe licht de last der Christophoren is„Wanneer je het Christendom in heel zijn diepte, breedte en hoogte beleeft, dan wordt het leven zoo stralend eenvoudig N. de P. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemcentcbegrooting. Vervolg. Het behoeft geen betoog, dat slechts de minder gunstige financicele toestand aanleiding is geweest voorstellen te doen tot intrekking en verlaging van subsidies. Daarbij hebben wij slechts behouden de subsidies aan die instel lingen, welke rechtstreeks in het ge meente-belang werkzaam zijn en zon der gemeentelijke bijdrage geen be staansmogelijkheid hebben. Het ligt in onze bedoeling opnieuw de totstandkoming, bij wijze van werk verschaffing, van een gemeentelijke zweminrichting voor te stellen, aange zien het benoodigde grondwerk een zeer gunstig object van werkverschaf fing kan zijn. Met het verder verlagen van de subsidie der Volksuniversiteit kunnen wij ons voorloopig niet vereenigen. De verlaging met f 1000.—, zooals door ons is voorgesteld, zal het be stuur er reeds toe nopen, meer dan tot nu toe er op toe te zien, dat de bijdragen der deelnemers niet te laag worden gesteld. Hoewel wij de moeilijkheden voor verschillende vereenigingen kunnen begrijpen, meenen wij toch, dat in dezen tijd op de gemcentcbegrooting geen bedrag voor bevordering van kunstzin opgenomen kan worden. Ten aanzien van de grieven over het Burgerlijk Armbestuur meenen wij Ie mogen opmerken, dat deze voor een niet gering deel zijn van psychologi- schen aard. Wij zijn het er mee eens, dat het voor verschillende menschen grievend is, zich tot het Burgerlijk Armbestuur te moeten wenden, daartoe gedwongen door den nood der lijden. Gaarne zullen wij onderzoeken hoe en op welke wijze hieraan kan worden tegemoet gekomen. Wij erkennen dat, hoewel het aan genaam is te wc te ii, dat Amersfoort tot nu op deze wijze de financiën heeft kunnen op orde houden, wij zeer voorzichtig moeten zijn, aangezien enkele voorgestelde regeeringsmaatre- gelen hun schaduw reeds vooruit werpen. Wij kunnen niet toegeven, dat het Georganiseerd overleg ten aanzien van de voorgestelde loonkorting en het verhoogd pensioensverhaal te laat is opgeroepen. Integendeel meenen wij, dat waar het hier betretl een (kwestie van algemeen financieel beleid hel noodzakelijk is, dat de raad zich daar omtrent eerst met volkomen kennis van zaken uitspreekt, mits maar geen be slissing wordt genomen over de rechts positie en salarieering van het perso neel. De raad is dan immers volkomen vrij, om met de meening van het Ge organiseerd overleg rekening te houden, doch aan den anderen kant kan dat 'erleg rekening houden met de ziens wijze van den raad over den fmanciee- len toestand. Naar aanleiding van de uitgesproken verwachting v3n een der leden, dat hetgeen wij schreven naar aanleiding van het pleidooi om tot een systeem, waarbij naast loon voor gepresteerden arbeid, het loon wordt gebaseerd op gezinsbehoefte, niet zouden meenen, willen wij opmerken, dat wij geenerlei meening hebben uitgesproken overhel systeem zelf, doch dat wij slechts ver klaarden, dat indien de Raad meent een opdracht tot bestudcering van een dergelijk systeem te moeten geven, wij die opdracht kunnen aanvaarden. Met de voorbereiding van nuttige werken, ter bestrijding van werkloos heid, is bereids een aanvang gemaakt. Als werkverschaffingsobjecten heb- n wij voorloopig de volgende wer ken op het program: 1. zweminrichting, 2. rijwielpaden langs Daam Focke- malaan, Laan 1914, Randenbroekerweg en Barchman Wuytierslaan, 3. aarden baan voor aan te leggen weg Ulrechtscheweg-Borneoplein, 4. ploetervijvers voor grootere kin deren, 5. verharden van plantsoenen, 6. verharden van wandelpaden in den geheelen plantsoengordel. 7. verharden van wandelpaden op de begraafplaats aan den Soesterweg. 8. aanleggen van wandelpaden aan de Daam Fockemalaan. Voorts zullen wij de provincie voor stellen in werkverschaffing, met mede werking dezer gemeente, door werk- loozen van Amersfoort wandelpaden langs de Eem in orde te doen maken. Onze mededeeling, dat het stellig niet in onze bedoeling ligt aan de uit- keeringen voor werkloozen te tornen, is een antwoord op een gestelde vraag. Of dit wil zeggen, dat wij, indien het Rijk aandringt deze uitkceringen te ver minderen, hiertoe niet zullen overgaan, is een andere vraag, waarop het ant woord moeilijk is. De gemeentelijke financiën laten nu eenmaal niet toe, dat een rijkssubsidie gemist kan wor den. Zeer zeker zullen wij ons tegen aandrang van de regeering in die rich ting verzetten, doch wanneer het ge- "olg hiervan zou zijn, dat de gemeente dientengevolge het rijkssubsidie zou verspelen en daardoor in hare finan ciën zoodanig geschaad zou worden, dat andere vitale belangen op het spel komen te staan, dan zullen wij ge dwongen zijn aan den wensch der regeering gehoor te geven. Wat betreft het vraagstuk der krot opruiming kunnen wij n.eedeelen dat, nu de medewerking van het Rijk ver kregen is, de geprojecteerde 152 wo ningen in het Zogstraatkwartier spoedig zullen gebouwd worden. De plannen liggen gereed, zoodat direct na het gereedkomen van de bestratingen met bouwen zal kunnen worden begonnen. Het aan de woningmarkt toevoegen van deze 152 goedkoope eenvoudige woningen zal een gunstigen invloed uitoefenen op de Volkshuisvesting. inzake het verlagen van huren van woningen om leegstaan te voorkomen, hebben wij opdracht gegeven, een rap port in te dienen, om, indien de rijks- regeering besluit tot de zoo noodzake lijke huurverlaging mede te werken, gereed te zijn met een voorstel. Het onderzoek strekt zich uit over allege- mccntelij!<e en vereenigingswoningen, waarbij wij ons voorstellen, „toevallige"' verschillen te elimineeren en als basis Ie nemen de huurwaarde in verband net ligging, geriefelijkheid enz. In het Soesterkwarlier is voorloopig voldoende grond voor arbeiderswoning bouw beschikbaar. Wij stellen ons voor een grondpoli- tiek te volgen, waarbij grond beschik baar wordt gesteld in verband met de werkelijke behoefte aan woningen in bepaalde huurklassen. Pogingen om den verkeersweg Am sterdam-Zwolle-Apeldoorn zoo dicht mogelijk nabij Amersfoort te doen leg gen zijn door ons reeds sedert geruimen tijd ondernomen. Zoo goed als tegen elke verhooging van eenige belasting zijn er ook be zwaren tegen de verhooging van de vermakelijkheidsbelasting. Het is even wel noodzakelijk de financiën der ge meente te versterken. Aangezien de vermakelijkheidsbelasting een vrijwil lige belasting is en daardoor het ge- makkelijkstjwordt opgebracht, meenen wij dat deze belasting het eerst voor veihooging in aanmerking komt. Bij schrijven van 20 Juli j.l. hebben wij een beroep gedaan op de mede werking van de besturen der bijzon dere lagere scholen om in het belang van de gemeentehnanciën ten aanzien van de onder hun bestuur staande school (scholen) een zelfde maatregel tor te passen als bij Raadsbesluit van 27 Juni j.l. ten aanzien van het open baar lager onderwijs is genomen, waardoor het aantal boventallige on derwijzers zooveel mogelijk wordt beperkt. Wij mochten nog niet van alle schoolbesturen antwoord hierop ont vangen. Een schoolbestuur heeft vol ledige medewerking toegezegd en zal geen boventallige leerkrachten meer aan de gemeente in rekening brengen. Dit schoolbestuur vroeg ook reeds geen vergoeding voor vakonderwijzers aan de gemeente aan. Een ander schoolbestuur kon geen medewerking toeleggen, omdat het meende, dat de dientengevolge noodzakelijke samen- oeging van klassen niet in het belang •an het onderwijs aan zijn school en van het voortbestaan der school is te achten. Het gelijkelijk verdeelen van het totaal aantal leerlingen over de ver schillende scholen is door ons niet wenschelijk geoordeeld, omdat als ge volg hiervan veel leerlingen overge plaatst zouden moeten worden, hetgeen wij niet in het belang van het onder wijs hebben geachtte minder, omdat bij die overplaatsingen in vele gevallen geen rekening zou kunnen worden ge houden met de soms gerechtvaardigde wenschen der ouders, den afstand lusschen woning en school en andere omstandigheden. Er is echter naar ge streefd het aantal boventallige leer krachten tot een minimum te beperken door samenvoeging van klassen te be vorderen aan die scholen, waar dit mogelijk bleek. Voor verschillende vakken die aan de Handelsavondschool worden onder wezen, zijn in deze gemeente moeilijk leeraren te vinden, die niet reeds in een dagbetrekking werkzaam zijn. Van Rijkswege is bovendien een beperking vastgesteld in een voorschrift, dal aan leeraren, die een volledige dagbetrek king bij het onderwijs vervullen, aan de avondscholen niet inecr dan 8 fes- en mogen worden opgedragen. Voor zoover betreft het verrichten van nevenfuncties of het hebben van een nevenbedrijf door andere ambte naren en werklieden der gemeente, hebben wij reeds eerder medegedeeld, dat wij hieromtrent verschillende maat regelen hebben getroffen. Gaarne zullen wij medewerken den welstand^ van den Amersfoortschen middenstand te bevorderen. De door een lid aangegeven methode Join daar toe het marktgeld voorjde niet-Amers- foorters te verviervoudigen is echter niet bruikbaar, aangezien grondwette lijk op het stuk der belastingen geen privileges mogen worden toegestaan. Wij achten het niet nuttig het raads besluit tot afschaffing der kermis weder ongedaan te maken, terwijl wij het evenzeer bezwaarlijk achten inede te werken tot het toelaten van lunapar ken, circussen en dergelijke spelen in deze gemeente, Op 15 Peptamber 1933 bedroeg de voorraad cokes ongeveer 30000 H.L. Hierin is tot nu toe weinig verandering gekomen, Bij eenigszins koude winter wordt deze hoeveelheid gemakkelijk verkocht; van bederven kan niet ge sproken worden, De voorloopige verlies- en winst rekening der gasfabriek over het eerste halfjaar 1933 geeft een niet onbevre- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasweeringen Spaar-deposito's rente 3'/i pet. dlgend resultaat. Onder verwijzing naar onze mede deeling op blz. 18 van den aanbiedings brief deelen wij mede, dat over de in de begrooting opgenomen uitbreidings werken bij de Waterleiding binnen niet te langen tijd een uitvoerig voorstel zal worden aangeboden. De opgenomen bedragen zijn zoodanig geraamd, dat de details der plannen op verschillende wijze kunnen worden uitgevoerd. Wij moeten tegenspreken, dat het ten vorige jare in de bedoeling lag de tunctievan keuringsveearts op te heffen, Voor een goed functionneeren van den dienst wordt de aanwezigheid van een vier'al keurlngsamblenaren vereischt, zoowel voor een vlotte behandeling van den buitendienst als voor de keuring in het slachthuis. Daarbij is tevens de vraag, of de aanstelling van een keur meester-opzichter, dan wet die van een keuringsveearts wenschelijk is, beant woord in dien zin, dat ongetwijfeld een keuringsveearts verre te verkiezen is boven een keurmeester-opzichter, omdat eerstgenoemde niet alleen in staat is tot het verrichten der gewone keuringen, maar ook bevoegd is tot beoordeeling van abnormale gevallen ook microscopische en bacteriologische onderzoekingen kan doen, ook bij af wezigheid door ziekte of verlof van den directeur met de leiding van het bedrijf ware te belasten, terwijl tevens een groot deel der technische admini stratie door hem zou kunnen worden verricht. De contracten met het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis, De Lichtenberg- Ziekenhuis en het Bestuur der Ver- eeniging tot behartiging van de be langen der specialisten in het gebied der afdeeling Amersfoort e.o. zijn bij raadsbesluit van 19 November 1932 met een jaar verlengd en eindigen der halve 1 Januari 1934. Aan de Commissie van bijstand voor den Geneeskundigen dienst zal, evenals vorig jaar, advies worden gevraagd over eventueele ver lenging der contracten. Tengevolge der meerdere bevaar baarheid van de Eem en het meerder gebruik van motorbooten ontslaan ver zakkingen van de oevers. Hierop is bereids onderhands de aandacht der provincie gevestigd. In het gebouw St. jozef had een vergadering plaats van de R. K. Mam nenzangvereeniging St. Jozef. De voorzitter sprak (vreugde uit over de groote opkomst en wijst op de noodzakelijkheid van trouw repetitie- bezoek. Uit een viertal sollicitaties werd met algemeene stemmen als directeur be noemd de heer H. W. Ramselaar. De naam der vereeniging is „R. K. Mannenzangvereeniging St. Jozef'. Contributie 20 cent per week. Het Reglement werd met enkele wijzigin- Scn vastgesteld. De geestelijke adviseur Apelaan de Jong sprak een opwek kend woord tot de aanwezigen. Werkt eensgezind en neemt een voorbeeld aan de Muziekver. „Wilskracht". Het bestuur is samengesteld als volgt; Voorzitter v. Campen, Secretaris L. Koekoek, Penningmeester Walraven, Commissaris muziek: van Deelen en Huurdeman. De ver. telt thans 24 leden, Repetities Vrijdagsavonds van 8—10 uur in St. Jozel. Vereeniging „Eigen Hnis". Zondagmiddag hield de Vereeniging „Eigen Huis", onderafd. van de R. K. Werkliedenvereniging, in het St. Jozef gebouw haar jaarvergadering. Behandeld werden jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Daarna had de uilloting plaats voor het in aanmerking komen van een eigen huis. De gelukkige waren de leden J. P. v. d. Bos en L. v. d. Ham. De heer J. de Wilde werd als be stuurslid herkozenin de vacature J. Zwart werd als voorzitter gekozen de heer J. A. jagers. van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZEÏTAAR LAN6E3TR8AT 84 TEL 62S Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Handelsregister. Ingeschreven P. Tonnis, Graan-en fouragehandel, Teut 34. Eig. P. G. T. Tonnis. Fa. R. Levin de Boers, reclamebedrijf, Bankastr. 44. Eig. R. Levin de Boers. Verkoopcentrale voor Nederland en >1.Herm Oldenkott en Zn., Nijver heidstraat 3. Uitfr. onderdirecteur P. H. de Lange. Toetr. procuratieh. L. Boom en J. J. M. Hovius. Vrijdag 3 November des morgens ten 10 uur zullen op het terrein van de Wagenwerkplaatsen aan den Soes terweg te Amersfoort publiek worden verkocht belangrijke partijen Eiken- Grenen- en Vuren afbraakhout afkom stig van spoorwagens. Veiling. Ten overstaan van notaris Knoppers werden geveild perc. 1. Winkelhuis Arnhemscheweg i, opgehouden, met perc. 2 woonhuis lb. Cuypstraat 1, voor f13.450; perc. 3. Winkelhuis Groenmarkt 10 en perc. 4 woonhuis Papenhofstede no. 2, H. de Vries 14450 perc. 5. WoonhuisBloemend.str.il, W. v. Gent 12900 perc. 6. Pakhuis Rozemarijnsteeg 8 en 10, F. W. de Wilde f 1020 perc. 7. Woonhuis Aldegondestr. 42, W. J. Fijnenberg f 2650 perc. 8. Woonhuis Kapelweg 41. N. Heiligers «4550; perc. 9. Woonhuis Bloemend.str. 40, H. J. B. Lensing f 1350. De afd. Amersfoort van den R. K. Kantoor- enWinkelbediendenbond hield hare maandvergadering, welke hoofd zakelijk gewijd was aan de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. bondsvergadering. Deze werd besproken en bijna in zijn geheel goedgekeurd. Wegens de enorme uitkeering aan dc werkloozen gedurende de eerste 8 maanden van 1933 ruim f 67.000 zal de premie voor de werkloozenkas met 10 ct. per maand moeten worden verhoogd, doch men brenv* dit offer gaarne om de werkloozen althans hun uitkeering, zooals deze thans ia, te doen behou den. Het door Vitesse keurig verzorgde winter-programma werd besproken cn de voorzitter sprak de wensch uit, dat allen deze avonden zullen bijwonen en hun collega's zullen medebrengen. Een der leden vroeg naar de actie voor winkelsluiting op 1 Nov. De voorz. zeide, dat dit verzocht was bij de viering van O. L. Vr. Hemelvaart. MERCURIUS HAVERMOUT 25 en< per pondtpak NEOERIANDSCH FABRIKAAT

De Eembode | 1933 | | pagina 1