F. fl. TULP R. K. Spaarbank - Amersfoort Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 N.V. Middenstands=Bank 1 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiien Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 12 Dec. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handei en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 73 Verbeuzel geen enkel uur, want gij zijt niet zeker van een enkele minuut. In dalende lijn. Niemand, geen particulier persoon maar ook geen gemeenschap: geen gemeente ook en geen staat, kan op den duur meer uilgeven dan hij ont vangt. Het is dus duidelijk, dat het geheele Nederlandsche volk niet meer kan uit geven dan zijne ontvangsten bedragen. Welnu: die ontvangslen van het geheele Nederlandsche volk zijn zeer sterk gedaald. En lot nu toe gaat het nog steeds bergafwaarts. Wij wonen met 8 millloen Neder landers op een klein slukje grond. Alles wat wij op dien grond voort brengen aan landbouwproducten met daarbij gerekend alles wat wij, veelal door veredeling van in het buitenland gekochte grondstoffen of halffabrikaten aan nijverheidsvoortbrengselen produ ceerden. is nooit voldoende geweest, om ons volk te kunnen doen leven op het welvaartspeil, dat hel vóór de wereldcrisis had bereikt. In hel jaar 1929, aan hel einde waarvan de crisis had bereikt. In hel jaar 1929, aan hel einde waarvan de crisis in Amerika uilbrak, zonder zich echter toen reeds hier te doen gevoelen, voerden wij uit het buitenland in ons land in voor een waarde van 12 752.298.000en wij voerden uit voor een waarde van 1 1.989.431.000. In ronde cijfers voer den wij dus voor f 763.000.000 meer in dan uil. Die 763 millioen moesten ergens mede goedgemaakt worden. En dat gebeurde in liootdzaak Ie. door onze scheepvaart voor 200millioen; 2e. door onze ondernemingen en be leggingen in indië voor 300 1 400 millioen en 3e door onze beleggingen in het buitenland, waarvan de revenuen óók veilig op eenigc honderden mil- lioenen kunnen worden gesteld. We weten nu dat de paar honderd mil lioen van onze scheepvaart tot 82 millioen ineengeschrompeld zijn. Met de inkomsten uil Indië is het nog veel erge; gesteld. En als men alleen maar rekent, dat van onze milliardenvordc- ring op Duitschland geen renten meer kunnen komen, wat de depreciatie van den dollar in dit opzicht beteekent, welke verliezen in allerlei andere be leggingen werden geleden, dan be grijpt men dat ook de revenuen van beleggingen in het buitenland zeer sterk zijn teruggeloopen. Het Nederlandsche volk in zijn ge heel moet dus veel en veel minder uitgeven dan Jiet vóór de crisis deed. Het doet dit dan ook. In 1932 was onze invoer reeds leruggeloopen lol f 1.299.247.000 dus tot" beneden de helft van wat hij in 1929 was. En in 1933 zal het nóg meer worden; want, terwijl het in de eerste 10 maanden van 1932 nog f 1.086.756 000 was. is het in de eerste 10 maanden van 1933 nog slechts f993.189000. We zijn dus, wat den invoer aangaat in de eerste 10 maanden wéér bijna 100 inillioen achteruitgegaan. Maar de uitvoer is nog veel harder achteruitgelopen. kVan f 1.989.431.000 in 1929 is deze in 1932 teruggegaan lot 1846 128.000. In 1933 is de achteruitgang vour de eerste 10 maanden van f706.324000 tot 1610.077.000. De 763 millioen, die moesten worden goedgemaakt zijn in 1932 verminderd lol 453 millioen. Over de eerste 10 maanden van 1933 is het verschil 383 millioen, d.w.z. nog iets méér dan in 1932 loen het over de 10 eerste maanden 380 millioen beliep. Dit laatste is een verontrustend ver schijnsel. Het beteekent, dat, alle con- tingenleeringsmaatregeleri ten spijl, onze uitvoer harder daalt dan onze invoer. Dat is nu sedert 1929 voort durend het geval geweest. In 1930 dekte onze uitvoer onzen invoer nog f- voor 7l.l°/o, in 1931 was het 69.3%, in 1932 daalde het tot 61.5 en thans, over de eerste 10 maanden van 1933 tot... 61.4%. Is dus hel totale ver schil tusschen onzen in- en uitvoer aanzienlijk gedaald, de verhouding tusschen invoer en uitvoer is voort durend ongunstiger geworden. Naar mate nu onze reserves verminderen, wordt deze toestand steeds mécr on houdbaar, omdat, zoo goed als zeker de drie bronnen waaruit in 1929 veel vloeide, dat een nadeelig verschil tus schen in- en uitvoer van 763 millioen uit de opbrengst dier bronnen kon worden goedgemaakt, thans niet vol doende meer opleveren om een nadeelig verschil van meer dan 450 millioen r- goed Ie maken. Het is dus zoo klaar alsdedag.dat het Nederlandsche volk als geheel, zoolang deze toestand duurt, belang- ijk minder zal mogen uitgeven. I Ksntoorboeken Kantooragenda's Ordners KANTOORBOEKHANDEL Langastr. 68 to. Krommestr, TEL. 326 Vasttfeloopen. De groote naaste oorzaak van de huidige crisis is. dal de capaciteit van het wereldproductie-apparaat veel en veel te groot was geworden voor de koopkrachtige vraag, ten dccle als ge volg van de over-industrialisatie van reeds sterk geïndustrialiseerde landen ten anderen decle van de industriali satie van het Oosten en van het dus ver weinig of niet geïndustrialiseerde Europcesche en Zuid-Amerikaansche, zelfs ook van Afrikaansclie landen ten derden deele van de doelbewuste uit schakeling van millioenen en millioe- nen als koopers op de wereldmarkt, met name in Rusland en Engelsch Indië, maar mede ook elders door midel van autarkische strevingen. Hetzelfde productie apparaat, dat vroeger óók ten deele in de behoef - van die millioenen voorzag, stond ter beschikking van een belangrijk geringer aantal tnenschen; ja, dat ge ringere aantal beschikte zelfs over een sterk geperfectioneerd en zich nog steeds perleclioneerend apparaat, welks capaciteit zelfs enorin veel grooter was mede tengevolge van het opkomen en na den wereldoorlog van de moderne rationalisatiemethoden, waar door de productiviteit der „mensche- lijke machine", zelfs ongerekend den slerk verbeterden en uitgebreiden ma- chittalen factor, in vele gevallen tot dan verdubbeld werd dan die waatinedc liet grootcre aantal van vroe ger het stellen moest. Nu is het toch duidelijk, dat .ver sobering" in zulke omstandigheden gelijk staat mei het spannen van de paarden achter der. wagen. Versobe ring beteekent beperking van gebruik verbruik. Op zichzelf is dit reeds sirijd met de doelstelling der eco nomie zelve, welke geen andere is afgezien van de vraag, of ze moreel juist kan worden geacht dan in de steeds toenemende behoefte i van zoo- :e! mogelijk menschen te voorzien. Maat als het kleinere aanlal menschen, hetwelk over een productie-apparaat van veel groolere capaciteit beschiki dan het veel grootere aantal, dat, voor nog kotten lijd, op een belangrijk be perkter productie-apparaat was aan gewezen, nu ook nog minder in plaats van méér gaat gebruiken, dan zou alléén bij een zéér veel kortere aanwending van dit apparaat het opstapelen van voorraden en als gevolg een catastro fale prijzeninstorling kunnen worden voorkomen. Die kortere aanwending kan echter, wegens het ontbreken van eenige macht, welke haar over de geheele wereld kan bevelen en regelen, niet tot stand komen Veeleer is de inrichting van groote deelen van dit productie-apparaat van dien aard, dat de uiterst geperfectio neerde machines, waarop afgeschreven moet worden en welks aanschaffing op crediet groote rentebetalingen eischt, niet stilgezet kunnen worden, zonder dat voorden bezitter er van nóg groo- verliezen ontslaan dan wanneer tegen prijzen wordt verkocht, die niet alle eigen kosten goed maken. Waar de zaak zóó siaat, zou natuur lijk niet versobering doch alleen een juist slerk toenemend gebruik en ver bruik va.i de kleinere hoeveten men schen, die over het groolere productie apparaat beschikken, uitkomst kunnen brengen. En vermindering van het ge bruik en verbruik van dit kleinere aan lal beteekent dus het spannen van de paarden achter den wagen. Het moet den toestand voortdurend verergeren. Want door stopzetting van deelen van hel productie-apparaat; óf door ver hoogde opvoering van de produel e per arbeider, waartoe dt individueeie ondernemer grijpt om zich slaande Ie houdenof door loonsverlaging, waar toe hij gedwongen wordt om zijne zaak niet ten onder Ie zien gaan, neemt hel gebruik en verbruik van millioenen en millioenen opnieuw steik af en wordt de wanverhouding lusschen productie- capaciieit cn verbruik alweer grooter. Als door een schroef zonder einde wordt dientengevolge hel stoffelijk wel vaaispeil der menschheid steeds ve der omlaag gebrachtte midden van voortbrengingsmogelijkhi-den, zooals de wereldhistorie nog nooit heeft gekend, lijdt de menschheid, eerst relatief, doch meer en meer ook in absoluten zin, armoede. Uit Indië. Wal moet de door s ware belastingen geplaagde burgerij nu denken van den vasten wil tol bezuiniging, wanneer men in de Indische Onderwijsbegrooling •or 1934 leesl Dat het kantoor voor de Volkslectuur nog 4'/, ton krijgt, terwijl dat „bedrijf' onder de gunstige omstandigheden een exploitatii-veilies van 3 zal moeten boeken Dat de Oudheidkundige Dienst nog I 86.000 krijgt, derhalve f 2 500 méér dan dit jaar, terwijl er toch sprake van dezen Dienst tijdelijk te sluiten V lat er aan wetenschappelijk taal kundig onderzoek nog f41.500 wordt uitgegeven, waarvan die onuitroeibare gcpi-iiM'inneerdc Assistent-Resident Schwartz weer 18.700 krijgt voor zijn befaamd Balisch-Nederlandsch woor denboek, hetwelk al zeventien jaar in de maak is en reeds meer dan een ton kostte V Al deze zaken zijn zeer schoon, doch •t zou werkelijk geen ramp zijn voor Indië, wanneer zij gedurende enkele jaren aan den kant werden gezet. BERICHTEN UIT AMER8KOOR1 Gemeente financiën. In de miljoenennota stond An ders staat het met de overige crisis- lilgaven, waaronder die tot bestrijding an de gevolgen der werkloosheid. Deze zullen moeten worden gebracht ten laste van de gewone begrooting. den andere politiek zou bij de bestaande volkomen onzekerheid omtrent den duur en het verdere verloop der eco nomische crisis, nu het saldo in het ieeningfonds is opgeteerd, niet te ver- antwoorden zijn. De regeering zal, in het bijzonder door het wegnemen van langzamerhand ingeslopen "misstanden, deze uitgave aanmerkelijk kunnen be perken. De door haar genomen en nog ie nemen maatregelen zullen mede ten goede komen aan de gemeentelijke budgetten". Weinigen zullen, na kennisgeving van hel bovenstaande, hebben vermoed, dat de beperking der uitgaven van het rijk voor werkloozenzorg, voor het grootste deel door de gemeenten zou moeten worden gedragen. Integendeel, de door de regeering in het vooruit zicht gestelde maatregelen, welke mede ten voordeele der gemeenten zouden strekken, deed menig inet groote moei lijkheden kampend gemeentebestuur reikhalzend naar de publicatie van dit plannen uitzien De ontnuchtering is groot geweest Als een koude douche kwam de cii- culaire van den minister van binnen- landsche zaken van November i933. De circulaire kwam op een tijdstip, dat in verscheidene gemeenten de be grooting was vastgesteld. Dit schijnt het departement te zijn ontgaan. Gedeputeerde staten ku >rten nu alle begrootingen terugzenden en de gemeentebesturen zien zich genood zaakt, opnieuw begrootingsarbeid op te vatten! Dit is in een tijdvak van twee den de tweede maal, dat het rijk de gemeentebudgetten bedreigt en de be grootingen ontwricht. Op het voorstel tot vermindering der uilkeering uit het gemeentefonds volgde een zeer groote verlaging van de rijks bijdrage in de uitgaven voor onder steuning van en werkverschaffing aan werkloozen. wezen beteekent de circulaire dit, dat vrijwel alle gemeenten, die op haar begrooting een onevenredig groot deel der beschikbare middelen moeten aan wenden voor crisisuilgaven, een beroep op rijkshulp zullen moeien doen. Immers juist in die gemeenten dalen de inkomsten dusdanig, dat deze uit gaven niet, ook niet met de nog res- teerende rijksbijdrage, uit de gemeen telijke inkomsten kunnen worden be streden. Door het, waar mogelijk, op voeren der inkomsten en drukken der uitgaven, kan misschien het zelfstandig bestaan nog even worden gerekt, maar het tijdstip, dat tusschen uitgaven en inkomsten een onoverbrugbare klooi gaapl, zal spoedig zijn aangebroken. Aan het door de regeering gekozen systeem kleeft het bezwaar, dat in de gemeenten, die onder de werkloosheids- zorgen zwaar gebukt gaan, de belas tingen tot in den top moeten worden opgedreven, terwijl de 3ndere met milde heffingen kunnen volstaan een tijd, dat de nationale gedachte dan ooit op den voorgrond wordt gesteld, moet men zich bezinnen of er geen reden is de ramp der werkloos heid als een nationale te zien en de lasten, welke daaruit voortvloeien ge- zamelijk te dragen. Bestaat hiertegen bedenking, dan be hoeft dit niet noodwendig er toe te leiden, dat in beginsel elke gemeente zoo goed als op eigen krachten moet drijven totdat deze haar begeven. Hit stempel van noodlijdendheid moge wel licht niet in volle zwaarte op die ge meenten worden gedrukt, onmiskenbaar is in dien toestand het element der noodlijdenheid. Het schijnt ons toe, dat, misschien onbewust, aan de gekozen methode vreemd is de bij herhaling waar men neiging van het centrale ge zag zich te mengen in het gemeentelijk beheer en beleid, soms zelts met pas seering van gedeputeerde staten, en de gemeenten te dwingen tot imitatie van rijks daden. Meer en meer openbaart zich een drang het gemeentelijk leven in al zijn geledingen aan het staatsgezag te on derwerpen. Soms is het de wetgever, die hier- •or in het geweer wordt geroepen, dan weer zijn het bijdragen uit 's rijks kas, die worden aangewend om den van het centrale gezag door te RUWE HUID igjUPj Schrale Lippen f Gesprongen Handen PUROL onder cootrole Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd btj Koninklijk Besluit dd. 14 Masrt 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden werden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingnande rente 3e/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. Er is hier opgericht een aldeeling van de vereeniging Nederlandsch fa brikaat met ruim 100 leden. Hei voorloopig bestuur is als volgt Ir. J. Korthals Alles, A. H. Martens, dir. Middensiandsbar.k Dr. Ir.J.Fr. B. van HasseltDr. Joh. Scheurer, secre taris Kanier van Koophandel. Mej. C. M. ten Bosch, directrice Huishoud school, Mej. E. M. v. d. Zee, leerares HuishoudschoolH. A. de Smit v. d. Broeke; H. v. Raalte en H. C. Schippers. - Inschrijvingen Handelsregister N.V. Spaan en Bertram sigarenfa briek, Amsterdam, verplaatst naar: Amersfoort, Coninekstraat 68—70. A. H. v. Nieuwkerk, meubelfabriek, Beekstraat, toetr. comm.H. Kroes. P. J. v. Heugten, Vilthandel enz., Muurhuizen 62—63, de zaak is ent- gezet in een venn. onder firma. De handelsnaam is nuP. J. v. Heugten Co. Venn.: P. J. v. Heugten en A. B. J. Schoenmaker. Tommei en v. Zoest, aannemers, Oude Soesterweg 87, verhuisd naar Tulpstraat. M Gerzon, agentuur en comm.- handel, Bnrgesiuslaan 26, de zaak is omgezet in de venn. onder firma Agentuur en Comnt handel M. J.Gerzon. Venn.M. J. Gerzon en M. v. d. Bcrgh. Nieuwe straten met één-richting- verkeer en parkeerverboden. Wanneer de borden gereed zijn, zai de Langestraat in de richting van de Kamp verboden zijn voor motorrijtui- eneens de Zuidsingel in de richting naar de Varkensmarkt en de Arnlieinschestraat in de richting Arnh. weg. Voor beide richtingen is verboden het berijden door motorrijtuigen van de Kromme Elleboogsteeg. Voor rijwielen worden verboden beide richtingen drie steegjes tusschen Krommestraat en Langegracht. (Deze steegjes zijn dezer dagen genoemd: Torengang. Markigang en Kerkgang). Een parkeerverbod zal gelden voor de Utrechtschestraat en de St. Andries- straat. Voor de Langestraat en de Arn- hcmschestraat zal gelden, dat de voer tuigen op den even datum der maand aan de zijde der even straatnummers moeten parkeeren enz. Men zal ook in het vervolg als man zich niet meer van zijn voertuig mogen verwijderen. Ook zullen geen rijwielen meer op het trottoir bij de hand gehouden mogen worden. Het landelijk zomerfeest van de V.A.R.A. zal op Zondag 1 Juli In onze gemeente worden gehouden op het Sportterrein Birkhoven. In 1930 had een dergelijk zomer feest in Hilversum plaats dat toen door 100.000 personen is bezocht. Een dronken bestuurder van een Spakenburger vrachtauto reed op een wagen van de reiniging. De naast hem zitter.de man kreeg een stuk glas in het hoofd en moest eveneens ter ont nuchtering opgesloten worden. De ver nielde vrachtauto werd in beslag ge- Ten overstaan van notaris Johs. Knoppers werd in „Het Boompje" ge veild de boerenhofstede „De Beken kamp" aan den Liendertscheweg. De eindcombinatie werd toegewezen ,n J. van de Bor voor f34.100. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op Woensdag 13 December i 3 uur gelegenheid gegeven zal •rden tot kostelooze inenting in het gebouw Westsingel 45. Gewenscht is trouwboekje of ge boortebewijs mede te brengen. Eenigen tijd geleden hebben Pro vinciale Staten besloten een crediet beschikbaar te stellen voor de voering van werken om vervuiling van de Bisschop Davids Grift en de daarop aansluitende watergangen tegen te gaan, mits de betrokken gemeenten financieele medewerking zouden verleenen. Ge deputeerde Staten deelen thans mede, dat de gemeenten Amersfoort, Hoog land. Leusden en Woudenberg zich bereid verklaard hebben in de koslen van de hierbedoelde werken bij dragen, terwijl de gemeenten Veenen- daal, Baarn en Soest een afwijzend stanpunt hebben aangenomen. Volgens Ged. Staten zou de uitvoe ring dezer werken geheel passen in de plannen die er bestaan in zake aanleg van een kanaal tot verbetering van de afwatering der Geldersche Vallei. Gemeenteraad. Agenda vergadering op Vrijdag 22 December, zeven uur. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Benoeming leden Raadscommissies. Benoeming leden onderwijscommis- es. Vaststelling van pensioensgrondsla gen onderwijzers openbaar onderwijs. Wijziging van de verordening voor de inrichtingen van handelsonderwijs. Adres Haslrich houdende verzoek op Vrijdagmorgen tijdens de eiermarkt kolfie enz. te mogen verkoopen Markthal. Gemeenschappelijke regeling inzake interlokaal overleg over arbeidsvoor waarden gemeente-personeel. Wijziging gemeente-begrooting 1933. Voorstel om alsnog aan verschillende eigenaren van aan den E. Meyslerweg cn Woestijgerweg gelegen perceelen schadeloosstelling toe te k erband met den afstand van benoodigd voor wegverbetering. Overname van stoepen aan de Krom mestraat. ername van Gebr. Lammers van grond, benut voor de doortrekking van de Stephensonstraat. Verhuring van het Boschhuisje aai in alle gewensclite *;Llnloturen kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Tele? 528 Hebt U een Taxi of aulo noodig Aitiersfitort. Leeuwenkamp. Verhuring van weiland aan den Hoo-. geweg groot 2.49.50 H.A. aan T. Spies •or f350 'sjaars. Verhuring van wei- en bouwland aan den Randenbroekerweg. Verkoop grond aan de Billitonstraat aan de P.U.E.M. Terugname uit- en het inbrengen in het Woningbedrijf van perceelen Kam perbinnenpoort. Nieuwe Telefoonnummers. 340 Los, Pasteurstraat 4. 575 v. Drie Jr., Hooglandschew. El87 644 Donath, Bergstraat 22 454 Garage Valewink, Muurhuizen 40 827 Gordijn, Jacob Catslaan 14 828 Dans-instituut Verhoeff, Regen- tesselaan 35 1144 Aldenkamp, Asch v. Wijckstr. 17 1254 Floor, Stationsstraat 45 1580 Gouden Kruis, Hellestraat 1654 v. Haren's Schoenfabrieken, Lan gestraat 16 1745 van Loon 1777 C. Genls, Ternatestraat 16 1839 Hoytem-van Konijnenburg Keu- cheniuslaan 1850 Taxi-bedrijf Bovée, Stationsplein 1716 Wijnands, van Bemmelstr. 6 302 Schoterman. Utrechtscheweg 9 337 Minnebo, Pascalstr. 50 349 Tingerhoets, 't Zand 7 398 Joman, Vermeerstraat 67 380 Spaan en Bertram, Coninckstr. 70 460 Schuring, H. v. Viandenstraat 40 462 Radio-Centrale, L. Bergstraat 13 484 v. Reede, Heiligenbergenweg 99 512 Uding, Leusderweg 10 537 v. Vliet, St. Anfridusstraal 9 628 Dutilh-Brinck, H. v. Viandenstr. 708 Mulder, Herv.Pred. te Hoevelaken 709 Soester Apotheek, Soesterweg 94 763 Spiegel, F. v. Blankenh.str. 51 743 Sneltax, Koninginnelaan 20 774 Max, Leusden 828 Verhoeff, Regentesselaan 35 23 Bosman, Achteveld, Caféh. C- 92. JMER€URIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente S'/i pet.

De Eembode | 1933 | | pagina 1