Groote Opruiming Allerlei A. H. van Nieuwkerk n.v. c-omple,e Zondag werd onder de H.H. Diens ten in de stadsparochiekerken gecol lecteerd voor de St. Vincentius-Ver- eeniging. In de parochiekerk van den H. Franc. Xaverius aan het Zand be- somde de collecte f 461in de parochie kerk O.L.Vr. Hemelvaart aanjde Lange- gracht f 301 in de parochiekerk van St. Henricus ruim f125. Ernstige aanrijding. Maandagnamiddag te ongeveer haIf-6 heeft een ernstige aanrijding plaat? gehad op de Stationsstraat, in de rich ting stad reed een luxe auto. Op een gegeven moment bemerkte de bestuur der een donkere schim voor zijn wagen. Hij remde zoo krachtig dat zijn wagen een zwenking maakte op den weg. De wissellooper v. K. werd toch nog ge raakt door een der achterwielen. Het slachtoffer werd met een zware hersen schudding opgenomen en naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis overgebracht. De toestand was van dien aard datv. K. de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. Burgerlijke Stand. 9 Dec. GeborenJan Bastiaan, z. van H. Buitenhuis en J. v. Barneveld. Piebe, z. van IJ. Hoekstra en S, Poelstra. 11 Dec. GeborenJohanna Geer- truida, d. van F. Storm en J. Duns- bergen. Marinus Hendrikus Teunis, z. van T. Ham en M. H. v. Leijen- horst. Louise Wilhelinina Beatrix, d. van W. E. Blom en E. v. Veen- schoten. Geertrui, d. van G. Dolfing en M. E. Blom. Gehuwd: A. W. Westermeier en M, H. Bertuch. Over leden Gerrit Arend Gerhardus Leo- nardus van Heerde, 72 j., echlg. van M. W. Baer. Willem Barend Kroes- bergen, 8 jaar. Het Ambtenarengerecht heeft uit spraak gedaan in de zaak van L. Jaars veld muzikant bij het vijfde regiment infanterie te Amersfoort. Het gerecht heeft nietig verklaard de beschikking van den minister van Defensie, waarbij aan klager met ingang van 10 Nov. 1933 eervol ontslag is verleend en heeft bepaald, dat de minister aan klager met ingang van denzelfden datum oneervol ontslag zal verleenen. Aan de firma Brandsen en Ouwer- kerk werd onderhandsch opgedragen het bouwen van twee winkelhuizen aan den Puntenburgerlaan. Het jaarfeest van den Kath. wenbond ving aan met een H. Mis voor de leden en overleden leden met generale H. Communie. 's Avonds was er feestvergadering. De HoogEerw, Heer Deken was aan wezig, De Presidente, Mevr. Viester Verheij, opende de vergadering en heette alle hartelijk welkom op den feestavond. Het strijkje „Wieland" zette de avond in met „Rnomsche Blijdschap" dal door de aanwezigen werd meegezongen. Daarna kwam de spreker van de avond aan 't woord, n.l. Pater A. Ver- hegge, die sprak over zijn Missie, en verhaalde van de schoolvrije jeugd, die hij had ondergebracht in zijn hoe- denfabriek. Lichtbeelden illustreerden de lezing. In de pauze werd thee geschonken en versnaperingen aangeboden. Ten bate voor de armen werd verloot een sprei door een der leden beschikbaar gesteld. Het strijkje gaf nog eenige nummers te hooren, en de feestavond was hiermede geëindigd. - Tijdens de goed geslaagde tentoon- stellirg van werkstukken der naaikrans van den R. K. Vrouwenbond werd een verloting gehouden. Op no, 237 viel als prijs een sprei en op no. 2 een ontbijtlaken. Parochie St. Henricus. Zondag wordt in de Zusterscholen der St. Henricus parochie weer de jaarlijksche handwerk tentoonstelling gehouden. Door het verbinden van velerlei leuke attracties aan deze ten toonstelling is een bezoek zeer aan te bevelen. Recht en Orde. De R. K Kiesvcreeniging „Recht Orde" organiseert een openbare pro- pagandavergadering toegankelijk voor alle Roomsch Katholieken op Donder dag 14 December te kwart over 8 pre cies in het gebouw St. Aechten met als spreker de heer H. A. Vulink, Am sterdam, hoofdbestuurslid van de R.K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paulus" en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland over „Katholicisme en Fascisme". Alle R. K. leden en niet- leden der R.K. Kiesvereeniglng worden dringend verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke Stand. Geboren: Arie Willem, z. v. E. Vas- tenburgen W. Koenen Albertus Jo hannes, z. v. G. Bos en A. J. v. Eerde. Gehuwd: G. C. Muts en S. D. van Uden G. L. Dieffenbach en L. Stein. Ondertrouwd J. Ederveen en A. van der Schagt E. Altena en G. Sakkers. Overleden: |ohannaAleida Lenderink 27 jaar, geh. met W. van Wilsum. Met pensioen. De heer P. H. Burggraaf, hoofdcom mies en ambtenaar van den Burger lijken Stand, gaat met 1 Januari den gemeentedienst verlaten. Na 46-jarigen trouwen dienst gaat hij met pensioen. Ook als secretaris-penningmeester der Waterschappen Drakenburg en de Gee- ren gaat hij heen, eveneens posten, die hij jarenlang met groole opgewekt heid heeft vervuld. Kanarie-Tentoonstelling. Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Decem ber heeft in het „Kasteel van Antwer pen" een Kanarie-tentoonstelling en Zangwedstrijd plaats, georganiseerd door de vereeniging „Vogelzang" Ede Door de gladheid van den weg slipte v. Brummen uit Amersfoort met zijn auto, juist op het oogenblik, dat uit tegenovergestelde richting een motor naderde. Deze kwam met de auto in botsing en reed daarna tegen een boom. De motorrijder bekwam een arm- en beenbreuk en een zware hersenschud ding. Hoevelaken j den landbouwer S. K. alhier is een koe aan miltvuur gestorven, i kadaver is te Amersfoort verbrand. Nijkerk De Crisis-Rundvee-Centrale heeft op de veemarkt 199 runderen gekocht. Mej. G. slipte door de gladheid van den weg met haar fiets, waardoor zij viel. Daar zij niet op kon staan en er niet spoedig voorbijgangers passeer den, duurde het ongeveer 3 kwartier 'oordat men haar op den weg aantrof. De stroopers leggen zich zeer toe op het schieten van reeën. In de Put- terbosschen wordt dan ook een ware slachting gehouden. De politie kreeg hiervan de lucht, en toen iemand, die een der stroopers 'n reebok had gekocht, het dier vervoerde, werd hij aangehouden. De reebok werd in be slag genomen. Op de markt: 40.000 eieren f3— f6*25, eendeneieren f4.15—4 60, 52 biggen f7—10; 124 runderen: kalf- koelen f 145—175, kalfvaarzen f 65 115. vet vee le kw. f 0.22 - 0.27, 2e k w. f0.16 - 0.22, vette koeien f 165 -195. ïuchtere kalverenmestkalveren f8—16, slachtkalveren f47. Putten Na een verblijf van ruim 8 jaar, is ize pastoor, de Zeereerw. heer J. Lammerts, overgeplaatst naar Loener- sloot. Kapelaan J. F. M. Verheuvel uit Goor, benoemd tot pastoor van Putten, zal Vrijdagavond om 6 uur door den Hoogeerwaarde Heer Deken Fock uit Amersfoort worden geïnstalleerd. Onze RECLAMEBRIEVEN hebben succesl De klanten komen niet uit 2ich zelf Ze willen, dat U hen roept O.-en beter middel dan persounlijku reclame, Zou kunt Ge het beste uw artikelenropageeren WIJ HELPEN Ut TYPE- EN C0PIEERINR1CHTING VITEbSE KON. WILHELM1NASTR. 10: Hoogland Burgerlijke t=tand. Geboren: Gerardus. z. v. G. v. Val kengoed en L. van Dijk Alexander, z. v, B. v. Twillert en M. Vedder Johanna Agatha, d. v. C. Versteeg en J. Herder Johannes Gerardus, z. v. A. Pasker en T. Groenenstein Wil helmus Theodorus, z. v. P. v. d. Hengel en M. Tolboom. Ondertrouwd: II. Kok en J. Wernsen. OverledenJo hanna Wilhelmina Huisman, 10 dagen. In de laatst gehouden vergadering van den J. B. gal de Geestelijk Advi seur zijn le les over hei Godsbestaan. Met vele voorbeelden gaf hij daarvan een duidelijke uiteenzetting. De voor zitter sprak 'n hartelijk dankwoord tot den Geestel. Adviseur. Na de pauze gaf de techn. adviseur op duidelijke wijze aan, hoe men zonnebloem, gerst, voederkool en sojaboonen als groen voer kon verbouwen. De spreker vroeg daarna de meening der leden ove aanleggen van een proefveld en ves tigde de aandacht erop, dat het nu de geschiktste tijd was om grondmonsters te laten onderzoeken Ten slotte sprak de Geestel. Adviseur nog een opwek-1 kend woord over de retraite-penning. en de techn. adviseur zal dezen winter nog uitleg geven van onze Staatsin richting. Soest Door Burgem. en Wethouders is aanbesteed de vernieuwing van a. de Ossendamweg te Soest. b. de Braamweg te Soest. c. de Duimweg te Soest. d. de Postweg te Soesterberg. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Catharina Martha, d. v. R. J. van Lierop en C. M. Vos Cornelis Nicolaas, z. v. J. E. van Breukelen en G. J. Onwezen Julia Johanna, d. v. F. A. Th. Wils en C. Canten. Ondertrouwd G. Aschman en M. j. Sanis. Overleden Maria Christina Wilhelmina Vlaanderen, oud 75 jaar, wed. v. J. W. Kamerling. Soesterberg Zaterdagavond ging met groote snel heid een auto uit de richting Utrecht naar Amersfoort. Bij het gebouw van den Protestantenbond liepen 2 meisjes op straat. Een der meisjes, de 26-jarige mej. C. D., werd door de auto aan gereden en op slag gedood. De wagen had waarschijnlijk een verkeerd num mer. Het lijk werd naar het Zieken huis Lichtenberg te Amersfoort over gebracht. Kerk nieuws. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd, tot kapelaan te Goor den Weleerw. Heer Th. J. M. Holterman, en tot kapelaan te Olst den Weleerw. Heer J. F. M. A. Driessen. Binnenland Pater Bonavcntura Kruitwagen O.F.M. De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft besloten, het eere-docto- de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte te verleenen aan den zeer eerw. Pater Bonaventura Kruitwagen O.F.M. te Rotterdam. De promotie honoris causa zal plaats hebben op 8 Januari 1934. Ongewenschte expansie. .Sancta Maria", het officieele kerke lijke weekblad van den bisschop van Breda, bevat het volgende bericht: „De N.V. De Spaarnestad schijnt het dagblad De Nieuwe Dag te willen maken tot een volksblad met ochtend en avond-editie. De Spaarnestad be denke echter wel, dat zij daardoor in strijd komt met de houding, door het hoogwaardig Episcopaat aangenomen, dat nl. dergelijk blad niet gewenscht is met het oog op de gewestelijke ka tholieke bladen, welke daardoor erg beconcurreerd zullen worden. Met het streven van De Spaarnestad kunnen ons geenszins vereenigen en blij- ons houden aan de leiding van het Episcopaat". Winkelsluiting. Het actiecomité van winkeliers te Rotterdam heeft op het departement van economische zaken een bespreking gehad terzake van de wijzigingen in de Winkelsluitingswet, die in voorbe reiding zijn. Volgens de daar verstrekte inlichtingen is binnenkort te wachten de indiening van een ontwerp, dat afwijkingen van de bestaande wet toe staat, voor zoover plaatselijke omstan digheden daartoe aanleiding geven. Uitsluitend voor plaatsen, die in groote mate de nadeclen van de tijdsomstan digheden ondervinden, waartoe onge twijfeld de groote steden behooren, zal o.a. bepaald worden, dat winkels van banketbakkers en sigarenwinkels, des Zondags zes uren geopend mogen zijn. De banketbakkers mogen thans vier tr open houden. De sigarenwinkels zijn thans op Zondag den geheelen dag gesloten en krijgen dus bij het nieuwe ontwerp voor het eerst weer verkoopsgelegen heid terug. Tweehonderd inlanders, werkzaam in de kolenmijnen van Natal lijden arsenicumvergiftiging, nadat zij water hadden gedronken uit een reservoir, waarin later arsenicum werd gevonden. De 23-jarige Arentje Neelenbergte Feijenoord kwam te dicht bij de kachel, zoodat haar rokken vlam vatten. Zij greep een pan met water om de kleeren te blusschen, doch in haar angst liet zij de pan vallen. Zij liep de straat op, waar buren de vlammen doofden. In het dorp Stilo (Italië) stortte tij dens een storm de kerktoren in. Zes personen werden gedood. Het nood weer in Midden- en Zuid-llalië duurt nog steeds voort. Tusschen Napels en Torra Annunciata is een spoorbrug ingestort, waardoor he! verkeer is derbroken. Hel buitenhuis van den millionnair Mc Connick uit Chicago, dat i buurt van Whitechurch (Eng.) staat is door brand verwoest. De hertog De la Tremville, een hooggeplaatst Fransch cavalerie-officier, en kapitein James Rodney, de broeder van Lord Rodney, kwamen om. De echtgenoote van Ja mes Rodney, die uit het raam sprong, is ernstig gewond. De Groningsche gemeente Beerla komt onder curateele te staan. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij voorgesteld wordt over le gaan tot toepassing van art. 144 der Grondwet. Slechts eenmaal eerder, n.l. in 1895, heeft de Regee ring het daarbij bepaalde toegepast. Aan den raad zullen alle bevoegdheden ontnomen werden. Te Waatre is een 12-jarig meisje met haar kleeren tusschen den motor een maalmachine gekomen. Haar broer, die het ongeval bemerkte, zette den motor af. Met gebroken armen en gebroken sleutelbeen en andere kwets uren is het meisje in deerniswekken- den toestand overgebracht naai ziekenhuis le Eindhoven. jarig meisje met een machine in aan raking gekomen, waarbij 't meisje de haren werden afgerukt. In een garage te Heer Hugowaard zijn 4 personen bedwelmd geraakt door het ontsnappen van koolmonoxyde uit een auto, waarvan men den motor in verband met de vorst in werking had gesteld. Een Canadeesche patrouilleboot had een schip, verdacht van het smokkelen van rum, op sleeptouw genomen en bevond zich op weg naar de haven toen het sleeptouw plotseling werd doorgekapt en het smokkelschip met Hooglanderveen In de vergadering van den Boeren bond werd het woord gevoerd door den techn. adviseur, die zijn eerste les gaf over maatschappijleer. Spr. gaf daarbij een schema van den toestand, zooals die is en zooals die moet zijn en drong er vooral op aan de groote fouten, die er nog altijd gemaakt wor den te leereu kennen en te verbeteren. De Geest. Adviseur zal in de vol gende vergadering zijn 2e les geven wegens inwendige verbouwing Den 2e JANUARI 1934 komt onze groote MODEL zaal van 200 M2, oppervlakte gereed. Om plaats te maken voor onze nieuwe fabrikaten ruimen wij tegen fabrieksprijzen op: Eet- en Slaapkamers. Salon Ameublementen. Prachtige Clubs. 70 Tapijten n.l. Axminster, Haar- velours, Bouclé, Tapis Beige. Kapok Bedstellen. Spiraal Matrassen. Diverse Wollen Dekens, alle maten. Restanten Loopers, Linoleums Bezichtigt onze 5 Eialages. Profiteert van deze zeldzame aan bieding vóór de omzet-belasting van kracht wordt. Beekensteinschelaan 10 - Telef. 543 den kapitein en vier man der poiitie- boot aan boord met volle kracht weg- stoomde. Ofschoon de politieboot het smokkelschip onmiddellijk achtervolg de, kon zij de smokkelaars niet meer inhalen. De hevige stormen op de Zwarte Zee houden met onverminderde kracht aan. Het lot van 21 [visschersschepen, die reeds eenige dagen worden ver mist, is onzeker. Tot dusverre konden 40 visschers, die in nood verkeerden, worden gered. Het reddingswerk wordt met kracht voortgezet door Russische oorlogsschepen, die door vliegtuigen worden gesteund. In Belgisch Congo zijn onlusten uitgebroken. De inlanders in een der districten weigerden hoofdelijke belas ting te betalen en hebben de wijk |in de bosschen genomen. Ook in de drie andere districten pleegt de bevolking verzet. Er hebben reeds bloedige bot singen met de Belgische koloniale troe pen plaats gehad, waarbij verscheidene inboorlingen werden gedood. Te Blanden is een stoomtram met een sleep van vier wagens van een helling afgegleden, tengevolge van den ijzel, welke de rails bedekte. Er ont stond een botsing met een auto, waar door de tram tot ontsporing kwam. Eén trambeambte liep.levensgevaarlijke kwetsuren op. Een der inzittenden werd zoo ernstig gewond, dat hij |jj ziekenhuis is overleden. In de kaasfabrlek „Roma" te Oss bemerkte de chef dat het deksel van een stoomketel niet goed sloojv Hij wilde de schroef vaster aandraajgn, toen plotseling het deksel met kracht van den ketel werd geslingerd. De chef liep ernstige brandwonden op en viel bewusteloos neer. In den nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een goudsmids- winke'. te Breda. Door verbreking van een ijzeren rooster zijn de dieven via den kelder in den winkel gedrongen. Daar hebben zij den geheelen boel overhoop gehaald en 5 tabletten met massief gouden ringen, in totaal 300 stuks, alsmede een 15-tal horloges meegenomen. De totale waarde van het gestolene wordt geschat op f 2000. Te Parma is een watervliegtuig naar beneden gestort. De drie .Inzit tenden vonden den dood. - In het ziekenhuis le Deventptjpver- Iced een man, die tengevolge van het openkrabben van een puistje op het hoofd, bloedvergifliginghadopgeloopen. De gehuwde electricien Klabber te Eindhoven kwam op de proeffabriek Philips in aanraking met een gedeelte van een machine, dat hij vergeten had stroomloos te stellen. De man kreeg den stroom door het lichaam en was direct dood. Amersfoort'» Ontwikkelingsgang door A. F. VAN BEURDEN. Aan den overkant, hoek O.L.Vr. Kerkhof en O.L.Vr.straat 1247, DE KLOK dan Gerrit Barentzen van Voorthuijzen (later Bernard v. V.) Verder op iu de O.L.Vr.straat 1255, op de Paternosterstraal aan, de Armennoodluilp met kin- verhuijs, genaamd de Boomgaard van de Armeninslclling. In de Krommestraat naast 't tweede steegje, Noordhoek no. 629. De Kroon, brouwerij Antony van Veersen, procureur (later mr. N. C Kolff), no. 630 daarnaast de Eenhoorn, brouwerij Elisabeth van Dijck, no. 632 tweede naast 630 Het vergulde Paard, grutterij Nicasius van Veersnt (later Cornelis van Munster, wed. Vonk, W. van der Waaij); no. 635 hoek derde steegje noord de Boogh, van Wouter Huijsteen, metselaar (later Jan van Ligtcnvoort). Gaan we nu de Langegracht op, opzettelijk recht door de stad gegraven in plaats van de oude smallere verbinding inct het Spui, dan vinden wij no. 1307 het Scheepel Willem Klerck, bakker, noordhoek Zwanenhalssteegje (later Johs. Clerck); op no. 1308 het Anker St. Pietersgasthuis (later J.tn Blok, Gerrit Vogelsang); op no. 1316 de Doodskist, mej. Ucrtrudis v. Lilaar(later A. Vlugh, C. Pul); no. 1322 brouwerij de Lelie van Jacobus Otidendoelen (later Cornelis Dashorst, Wouter Weijlanp) en in de Schcrbierstraut no. 1061 Fonteijn van Aken, westkant bij Muurhuizen Jan Smal. bombazijnwerkcr (later Cornelia van Dashorst) nog de Zoutkeet. (Verslag Plehite 1929, hl, 36). Buiten de stadsmuren, volgens verslag Flehite meer genoemd Op den Arnhemschewcg: acht huizen met een naam, n.l de Zwarte Arend, de Bolderwagen, Dool om Bergh, de Halve Maan. Watcrdaal, Nimmcrdor, Groot Schutlershoef, Klein Schuttersboek In de Dorresteinschc steeg: drie huizen de Wijnberg, de SnoekheuveV Dorreslcijn. Op den Hciligenbergerweg negen benaamde huizende Sluijtboom, 't Moc- jlvat, de Zurink, 't Nachtigaaltje, Kladdenburg, Swinevoort, Klaarwaterlje, Randenbroek, Randdijck. Ook het uit de 12e eeuw dalccrende lleyligenbcrgh en Meubileering METGENSBLEEK. Aan den Hoogeweg driede Vlierstruuk, de Roskam, Schuijlcnburg. Op den Lageweg vier: Even of oneven, Rustenburg, Stcenen Kruis de Wilde Veluwe. Op den Leusderweg drie: Rusland (kazerne), Zwarte Bergje Witte Bereie (Borneoplein). 151 Op de Puntenburgcrlaan twee: Puntenburg, Knoesthof Op den Utrcchtschcnwcg zes: de Pellicaen II, de Prins, de Runmolen de Nederberg, de Hutspot, Krispijn. Hiermede besluiten wij onze opsomming der uithangborden en gevelsleenen en meenen hiermede bewezen te hebben, dat men in Amersfoort al vroeg tijdig alle middelen te baat nam, om de ontwikkeling der stad te bevorderen door volk te trekken. Wij zullen nog enkele andere middelen bespreken. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1933 | | pagina 2