Allerlei SS«S9SSSS!SSS«M8S Handels-Instituut „ftmersf oort" Fredrrik v. Blankenheimstr. 6 Tel«foon 11<5 Telefoon 1!45 Machineschrijvcn Stenografie „Groote" Boekhouden Talen en Handschriftverbetering (Inrichting voor Copiëeren) Vraagt prospectus Het werk van de Com missie voor de Bergrcvue. Zondagmiddag had in de geheel ge vulde patronaatszaal aan de Tollenslaan een filmvoorstelling plaats voor de kin deren, met als hoofdnummer „de kin deren van Kapitein Grant" uit het boek van Jules Verne, met eenige komische bij nummers. De Commissie voor de Berg-revue kan met genoegen terugzien op dezen middag, de kinderen hebben genoten. 's Avonds had de vertooning plaats van de film „Het lied der Zwarte Ber gen". De ijverigen commissie was er in geslaagd dit prachtige filmwerk in Amersfoort te krijgen nog voor deze had gedraaid in de groote theaters van Amsterdam, enz., zoodat de aanwezigen het bijzonder troffen. Als bijnummers werden gegeven een komische twee- acter van Stan Laurel en Oliver Hardey en de buitengewoon schitterende op name „De Vlinder-Koningin", 't Was een mooie en geslaagde avond. Amersfoortscb Mannenkoor Annie Woud. Vrijdagavond heeft A.M.K. onder lei ding van G. v. d. Burg in Amicitia voor een geheel bezette zaal zijn jaar- lijksche uitvoering gegeven, waarbij 3ls soliste optrad de alt-zangeres Annie Woud uit Haarlem. A.M.K. heeft zeer goed gezongen, in aanmerking genomen het weinig ideale zangpodium en de hinderlijke atmos feer in de zaal. Er stonden niet minder dan vijf nieuwe tepertoire-nummers op het programma, wat getuigt van een frissche geest bij de leiding, en wat zware studie van de leden geeischt zal hebbenmen denke hier slechts aan dc oud-Hongaarsche volksliederen, die In bet Hongaars'h gezongen werden. Deze twee liederen, door Bé-la Bartók bewerkt, waren een verrassend fraaie kwaliteit, en het geestige tweede moest dan ook herhaald worden, hoe wel wij liever het eerste prachtig me lancholische (niet sentimenteele) lied nog eens gehoord zouden hebben. Met de „alt-rhapsodie" van Brahms, waarin Annie Woud de soli zong en G. v. d. Burg tegelijkertijd begeleide en diri geerde, waartoe wij hem niet gaarne geadviseerd zouden hebben, é-n „Jeru zalem" van Olmam waren de glans punten van den avond. Vooral dit laatste is een bij uitstek geschikt koor werk van imponeerende kwaliteit. De uitvoering zal bij herhaling zeker nog winnen men moet daarin groeien maar was alreeds zeer prijzenswaardig. De beide liederen van Schiibert: „die Nacht" en „der Entfernten", zoo mede het Morgenlied van Loots zijn oude bekenden, die dan ook op juiste wijze vertolkt werden, afgezien van ccnlge kleine onvolkomenheden. Het minst vermochten onsdedeelen uit de „Deutsche Messe" van Schubert tc bekoren. G. v. d. Burg schijnt bij deze „vülkische" muziek bang geweest iv zijn voor een teveel aan eftect, waar door hij luist het tegenovergestelde .11 te groote slordigheid bereikte. Al leen In het „Zum Sanctus", dat A.M K, o! eens eerder zong was een fijne gave koorzang tc beluisteren. „Naar Oost- lard willen wij rijden", een oud-Neder- iar.dsch lied, was onbeschaafd; daar aan zal nog veel gepolijst moeten wor- Wij hebben één aanmerkingéén van Je tweede tenoren dient in het vervolg zijn buitensporige stemuitzettingen achterwege tv laten. Hij behoeft waar- 1'«k op zijn geluid niet groot te gaan. Integendeel, zijn onoordeelkundig op treden was bepaald irriteerer.d. Annie .Voud met haar prachtig warm en diep: alt-timbre, waarvan zij een zeer frnai en oordeelkundig gebruik weet tc maken, zong behalve de reeds genoemde soli in de alt-rhapsodie, nog ccnlge liederen van Brahms, en na de pauze liederen van Kuiler, Zweers en Cathr. van Kennes Zij ontving voor haar keurige vertolking een mooi bloem stuk en dankte met een herhaling van Zweers' Vergect-m -nietjes. Het talrijke publiek was terecht zeer dankbaar voor dc ongetwijfeld vele en zeer kunstzinnige prestatie. A.M.K. mag inderdaad op een zeer geslaagde uit voering terugzien. O. J. In het kantongerecht werd voor deu aanvang eencr civiele zitting de nieuw benoemde kantonrechter, mr. J. W. Muller Massis. geïnstalleerd. Er brak brand uit in de opslagplaats van metalen, van Zwaaf aan den Leus- derweg. Zware rookkolommen stegen op, doch de brand bleek niet ernstig. Politie en brandweer hebben het vuur met drie stralen op de waterleiding bedwongen. Naar men ons mededeelt is de heer Mr. L. Stadig door de Anti Revolutio naire Gemeenteraadsfractie aangewezen als candidaat voor de verkiezing van een Wethouder (vacature Veis Heyn). Mr. Stadig zal een benoeming aan vaarden. Concert. (Ingezonden.) Zondag 4 Februari zal de R.K. Mu- ziekver. wilskracht de no.'s, waarmee zij op het Intern. Muziekconcours te Rotterdam in de hoogste Eereafd. is bekroond geworden, ten gehoore bren gen in de Markthal. Wilskracht heeft in combinatie met het gemengd koor „Animato" onder leiding van Kapelaan Bachg, hiervoor een concertavond georganiseerd. Wij hebben goede reden een hoog staande avond te verwachten, want zal Wilskracht zijn best doen, om zoo mogelijk het in Rotterdam gepresteerde nog te verbeteren, Animato zal zeker zijn uiterste best doen om Wilskracht te evenaren. Velen zullen gebruik ma ken van deze gelegenheid, om Wils kracht in de meest gunstige condities te hooren en nader kennis te maken met het koor van Kapelaan Bachg. Kaarten in voorverkoop verkrijgbaar in de Sigarenmagazijnen Verweij, Kam- perb.poort; Tiliemans, Langestraat en Hellevoort, Soesterweg. Plaatsbespre ken Zondag 4 Februari van 12—1 uur in de Markthal. v. D. Aan de Industrie- en huishoudschool hall Februari aanvang van Cursus in keken. Bereiding van den uitgebreiden burgerpot (cursus A) f 10 en f 15 per cursus van pl.m. 20 lessen, van 7— 9.30 uur. Cursus in koken. Bereiding van fijnere gerechten (cursus B.) f20 en f 30 per cursus van pl.m. 20 lessen, van 7-9.30 uur. De Minister van Waterstaat wil met 1 Januari a.s. weer 5 percent korten op de salarissen van het spoorweg personeel. Gemeenteraad. De Gemeenteraad kwam gisteren avond bijeen om de Vrijdag niet be handelde agendapunten af te werken, Hoofdschotel waren de bezuinigings voorstellen van Burgemeester en Wet houders. Wijl de algemeene beschouwingen daarover waren afgeloopen werd Wet houder Thien in de gelegenheid ge steld het beleid van Burgemeester en Wethouders te verdedigen. Na de noodzakelijkheid der te treffen maatregelen te hebben aangetoond, wekte hij op tot samenwerking om eensgezind te trachten de gemeente Amersfoort door deze moeilijke tijden heen te leiden naar een betere toe komst. Met nagenoeg algemeene stemmen ging de Raad daarop accoord met alle voorstellen. Een uitzondering gaf het voorstel tot opheffing der Openbare Fröbel school. Het opheffingsbesluit werd ge nomen met 13 tegen 10 stemmen (rechts tegen links). Het voorstel werd door den Wethouder verdedigd uit sluitend op grond van financieele overwegingen, Vóór den aanvang der vergadering deelde de heer Budselaar mede. dal hij niet bedoelde Vrijdag de orde te verstoren. Hij was van meening ver ongelijkt te zijn. Dramatische kunst. Euripides gaf Zondag j I de tweede opvoering van het tooneelstuk „Onder de Sovjetvlag". De uitvoerige recencies, verschenen in de bladen na de eerste opvoering maken het overbodig om nog in de breede terug te komen op de inhoud van het stuk. Een enkele opmerking echter over spel en spelers lijkt me alleszins gerechtvaardigd. Met de opvoering van dit Russische drama heefi Euripides weer eens ge toond. dat zij niet alleen zware kost aandurft maar het ook kan. Het tooneel stuk in zijn geheel stond ver boven het middelmatige. Wanneer wij in de tails afdalen, dan mogen we een woord van lof niet onthouden aan de vertolker van de hoofdrol: Sergius Targanoff. Zoowei gelaat-, gebaar- als klank expressie was bij deze speler uitstekend verzorgd. De Sovjet-Commissaris be schikt over een groote dramatische kracht, die hij in de slotscène ten top wist te voeren. Bepaald zwakke plek ken waren in het stuk niet aan te wijzen. De mimiek van de grijsaard: Grcgor Targanoff was af, in zijn stem misten we echter de noodige nuan ceering, bovendien zouden wij deze speler op het hart willen drukken, dat ouderdom, lichamelijk en geestelijk leed niet noodzakelijk gepaard behoeft te gaan met een tikje sentimenteel- gckleurde levensstijl. De manier waarop het publiek op het stuk reageerde, loonde duidelijk, dat het spel de onverdeelde belang stelling van alle aanwezigen had. Laat dit succes voor Euripides een prikkel zijn om op dezelfde voet voort te gaan, dan belooft dat nog menige kunst- cn genotvolle Zondagavond voor de Amcrsf. tooneeiliefhebbers. v. d. H. Door de directie van het City-the ater daartoe welwillend in staat gesteld, organiseert de commissie voor de auto rit ouden van dagen Woensdagmorgen van half tien tot half twaalf, voor de oudjes die vorige malen aan de auto tochten deelnamen een gratis filmvoor stelling van de Prins Willem van Oranje film. Er is gezorgd voor een aardig bijprogramma zoodat de voorstelling wel in den smaak zal vallen. Zondag a.s. zal de tweede piechtige aanneming der K. J. V. plaats hebben. Vooraf wordt een triduum gehouden op Woensdag. Vrijdag en Zaterdag avond om half 9 in de kapel van het St. Elisabeth's ziekenhuis en geleid door Kapelaan M. Reyers uit Soest. Zondag om 8 uur H. Mis in de kapel van het ziekenhuis met algemeene H. Communie. Om half 4 plechtig Lof met preek waaronder de aanneming van een goede dertig adspiranten tot K. J. V.'ers in de kerk van den H. Franciscus Xave- rius aan 't Zand. Voor het Lof rondtocht door de stad. Na het Lof K. J. V. Feestavond op de bovenzaal van het Patronaat in de Paul us Borstraat. Hedenavond 8 uur zal de R. K. Mu ziekvereniging „Wilskracht" een sere nade brengen aan het gouden echtpaar Krijnen in de Paulus Borstraat. De gouden Jubilaris is donateur en lid van het Kleedingfonds van „Wilskracht". Van bevoegde zijde vernemen wij dat het Militair Hospitaal te Amersfoort als bezuinigingsmaatregel zal worden opgeheven en dat in het gebouw aan den Hoogeweg de diverse militairen- bureaux. ondergebracht in panden pp verschillende punten der stad, zullen worden gevestigd. Meer ernstige zieken zullen dan direct naar Utrecht moeten worden vervoerd. Gedeputeerde Staten hebben crediet toegeStaan voor verwijdering van de zandbank in den Eemmond, welke de scheepvaart belemmert. Het uitbaggeren zal spoedig een aanvang nemen. Ten overstaan van notaris Klaassen werd geveildHeerenhuis Vondellaan no. 57, uit de hand verkocht. Heeren huis Anna Pautownalaan no. 18. op- gehr uden f 7900. Burgerlijke Stand. Geboren Wilhelmus Hendrikus, z. v. A. van Ommeren en E. van de Pol Theodora Theresia Geertruida, d. v. T. B, H. Reuvers en G. H. Arkes. 27 jan. Geboren Adrianus Andreas, z. v. H. G. Rijpert en M. J. A. van der Last. 29 Jan. Geboren: Johannes Antho- nius, z. v. v. Keken en A. Staal Johannes Franciscus. z. v. F. H. u. Hofwegen en J. C. M. Meeuwsen Hans Richard, z. v. H. v. d. Berg en C. H. G. Baars Gijsberlus, z. v. G. de Kruijff en J. A. Overeem. Overleden: Robertus H. Robbertsen, 18 maanden. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gcm. Amersfoort. de Klerk. N II., Joz.lsr.str.2. comm.bel. B. Ikink, R K.. Langestr. 39. winkelier Berendina Veenendaal, N.H.. Gasl. 52 Geertruida Renes. N.H., v. Persijnstr. 13. onderw. Elisabeth Schouwe, R.K., W.de Zwijger- laan 2. dienstb. Marie Schubert, E.L., Catsl. 31, idem. Elsbeth Rediger, R.K., Borgesiusl. 34, idem. J. v. derSteeg, N.H., Kapelw. 59, bakker. Anna Drentii, G.K., Utr weg 15, dienstb. Anna Lahmar. E.L., P.Buysl. 20. idem. Tjaakjen Brouwer, N.H., Rubensstr. 7. G. Buis. N.H., Hoogl.weg 4. venter. Cornelia Wieteler geb. Bosharl, N.H., Waalstr. 22. J. de Leeuw. N.I., Kamp 14, bakker. Maria Dorner, E.L., J. Catsl. 43, dienstb. Grietje Mouw, N.H.. Rembr.str. 20. Mr. Riemelia dc Boer, Utr.weg 114. Jannetje Kraaij.N.H., Langestr. 1,dienstb. H. Barmenlloo, N.H.Jasmijnstr. 8, kl.m. R. v. Dunschoten, N.H., Muurh. 107b, groentev. C. Rinken, O. Soesterw. 147, bierbott. A. Walet. N.H., Lageweg 52, boerenkn. Berta Hellhammer, D.E., St. Anfr.str. l, dienstb. Maria Kappes, E.L., St. v.d. Hageni, I,1 dienstb. K. Kerling, N.H., Randenbr.weg 40. Gijsbertha Staal, K.K., Kapclweg 18, dienstb. Ester Hirschhorn, Utr.weg 63, reizlgst. G, v. d. Pijpckamp, N.H., Kroontjesm. 6, mcubclm. A. Bijvoet, Langcgr. 38. Anna ten Hoedt, N.H., Aldegondestr. 99. Johanna Bramer, G.K., Rönlgenslr. 3. G. v. d. Brink, N.H., Timorstr. 5, water- bouwk. H. Bitterling, R.K., Soesterw. 227, kpm. Alijda v. d. Kamp, N.H., Schaepm.l. 5. Maria Kersten, N.H., Wijersstr.18, verpl. J Fritz, R.K., Utr.weg 251. P. Kok. OC., Langcgr. II, arts. Th. de Sain, R.K., A. dc Kamp 24, arb. Luitje W indltouwer, N.H., Zuidsingel 67, dienstb. L. Pijl, N.H., Hoogeweg 88. J. v. d. Biggelaar, R.K., Spaarnestr. 53, Theodora v. d. Berg, N.H., Gabriëlslr. 4, huish. M. Grunwald, N.I., Groenmarkt 10. Glphart, R.K., Krommestr. 20. Maayke de jong, D., Huygensl. 28, verpl. A. Rozendaal, N.H., Fr. v. Blankenh. sir. 6, direct. A. Volkers, N.H., O. Soesterw. 185, electric. Johanna v. Dijk. R., Hoogl.weg 16 Aaltje v. d. Kamp, C.G., Arnh.weg 2944, verpl. judikjen Trooslwijk, N.I., Hof 38. J. v. Oss, N.I., Soesterweg 407, vert.w. J. Holtkamp. E.L., K.Wilh.str. 13, ambt. W. v. Burger. N.H., Utr.weg 252, gep. hoofdkl. Anna Niewind, E.L., Bleekersstr. 37, dienstb. Geertruida v. Laar, Seringstr, 5, verpl. B. Kuiken, N.H., Puntenb.l. 50. werkt k. i' i Uit den Omtrek Achteveld Alhier overleed onze dorpsgenoot J. Boersen, in leven kerkmeester der parochie van den H. Jozef. Van 1901 tot 1925 was hij secretaris der Coop. Boerenleenbank en Handelsvereniging geweest en vanaf 1925 voorzitter daar van. In zijn heengaan verliest deze organisatie een plichtsgetrouw be stuurslid. Tevens was hij bestuurslid van het Wit-Gele Kruis en bestuurslid der R.K. Kiesvereniging teHamersveld. De ZeerEerw. heer Rentinck, pastoor van Achteveld is van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Pastoor Rentinck heeft een kleine verwonding aan zijn hand opgeloopen, tengevolge waarvan bloedvergiftiging is ontstaan. Baarn Burgerlijke Stand. Geboren: Toos, d. v. F. H. Bakker en A. J. R. Koster Maria Elisabeth Constancia. d. v. P. Allena en S. Veld huizen Herman, z. v. W. J. Suik en W. van [der Laan Johan, z. v. W. Radstok en T. P. A. Dijs Berlus Johannes, z. v. E. H. Blaauwendraad en G. J. van Coeverden [Marianne Antonette, d. v. F. A. Marsé en M. A. Limper. Overleden: Minzina Mulder, echtg. v. J. v. Ginkel, 80 jr. Ida v. Oordt, 52 jr. Gerritje Nuijen, echtg. v. L. v. d. Brink, 72 jr. Johan Radstok, 2 dagen. Hamers veld Onder zeer groote belangstelling werd het stoffelijk overschot van Nico- laas Brouwer ter aarde besteld De overledene was lid van het R.K. Kerkbestuur, voorzitter der R.K. Kies- vereeniging, lid van de Raad van Toe zicht aan de Boerenleenbank. Broeder- meester van de Bedevaart van O.L.Vr van Kevelaer en had zitting in het Slaperdijkcollege. De H. Mis van Requiem werd op dragen door Pastoor Voskuilen, te Arn hem, zwager van den overledene. Op het Kerkhof waren behalve een groot aantal familieleden, parochianen. Pastoor Croonen, herder der parochie, met het R. K. Kerkbestuur, het bestuur der Boerenleenbank, verschillende Broedermeesters. ook van omliggende plaatsen en afgevaardigden van het Slaperdijkcollege aanwezig. Hoogland Burgerlijke Stand. Geburen: Willebrordus Willi, z. van G. A. Tomassen en J. G. v. Dumme- len. Gerarda Aleida. d. van G. v Dijk en B. v. d. Heiden. Gerrit, z.i van J. Gerritsen en J. Gerritsen. Hooglanderveen Voor de afdeelittg A.B.T.B. trad op de heer Balk. leider van den Propa- gandadienst der Kali-maatschaijpij. De voorzitter, de heer G. Schimmel opende de vergadering, heette onzen Pastoor Broere hartelijk welkom, even als den spreker. Deze gaf allereerst 'n korte uiteen zetting van de bemesting in het alge meen en meer in het bijzonder over de kali-behoefte der gewassen. Na de pauze werden dc films vertoond, waar van de eerste een beeld gaf van hel kali-bedrijf onder cn boven den grond, terwijl de beide andere in penteeke- ning verduidelijkten de kali-behoefte van bieten en aardappelen. Ze waten leerzaam, maar tevens zeer grappig samengesteld, zoodat de lachlust danig werd opgewekt. De heer Smcels wekte de aanwezi gen op de voederrantsoenen voor het vee wederom te laten onderzoeken. Doorn De ex-keizer heeft zijn 75sten ver jaardag gevierd. In de omgeving van hel kasteel viel, nadat de gasten waren afgestapt om hun opwachting te maken, weinig bijzonders waar tc nemen. Hier en daar zag men vlaggen. Een Haken-, kruisvlag viel nergens waar tc nemen Nu en dan begaven zich inwoners van Doorn naar het poortgebouw om de registers te teekencn. Er zijn groote hoeveelheden telc- gramrren en schriftelijke gelukwen- schen, karrevrachten vol op het kasteel bezorgd. Nimmer te voren zijn ter ge legenheid van de verjaardag van den ex-keizer zoo vele gclukwenschcn ont vangen. De meeste kwamen uit Duitsch- land. Vele honderden bloemstukken wer den eveneens op het kasteel afgegeven een tiental auto's, met bloemstukken van buiten, arriveerde te Doorn. De viering van den verjaardag van den ex-keizer ving met een godsdienst oefening aan in de hall van het kasteel, welke geleid werd door Pastor Schnel- ler uit Keulen en welke door alle fa milieleden en een groot deel van het huispersoneel werd bijgewoond. Na de godsdienstoefening kregen de aanwe zigen gelegenheid den keizer geluk te wenschen en hun cadeaux aan te bie den. Des middags te 1 uur verzamel den de familieleden zich aan de lunch, terwijl 's avonds tc 8 uur een feestdiner plaats vond. De dag werd besloten met de vertooning van de Balifilm. Leusden Burgerlijke Stand. OverledenWillempje van Egdom, 18 d. Nicolaas Brouwer, 59 j., echtg. van A. Voskuilen. Nijkerk De Crisis-Rundvee-Centrale heeft op de veemarkt wederom drachtige koeien overgenomen, terwijl dit keer ook versch afgekalfde koeien cn vaarzen geleverd konden worden. Totaal werden er 157 runderen overgenomen, waarvan onge veer de helft versch afgekalfde waren. Levering van dragende en versch afge kalfde koeien en vaarzen kan alhier wederom plaats hebben op Maandag 12 Februari. Op de markt: 165.000 eieren f3— 3.60. eendeneieren f 3.75-4:14 biggen f6-10; 128 runderenkalf koeien f 130- 168, kallvaarzen f60 120. vet vee le kw. f 0.210.25. 2e kw. f 0.15—0.21, vette koeien f 145-179; 33 nuchtere kalveren mcstkalveren f 8—14, slacht- kalveren f35. De Minister van Waterstaat heeft bericht de locaaldiensl Ede Nijkerk met 1 Januari 1935 stop te zetten. Verdeeld naar de verschillende gods dienstige gezindten bestond de bevol king dezer Gemeente op 1 Januari j.l. Ned. Herv. 6474 (6369). Gerei. Ker ken 2744 (2768). Chr. Geref. 21 (21). Geref. Gem. 81 (83). Vrij Geref. Gem. 16 (15). Oud Geref. Gemeente 6 (7). Roomsch Kath. 652 (651). Ev. Luth. 21 (28), Herst. Ev. Luth. 0(1). Doops- gez. 14 (13). Remonstr. 4 (3). Herst. Apost 17 (16), Gem. Ged. Christ. 0 (11. 7e Dags Adv. I (I). Oud Kath 3 (2). Ned. Isr. 103 (110). Duilsch Ev. 2(1). geen 100 (84). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1 Januari 1933. Stoutenburit Burgerlijke Stand. Geboren Johan. z. van J. v. d. Veen en E. Plaizicr. Soest In dc jaarvergadering der Katholieke Kiesvereemging bleek uit het jaarver- deg dat het ledental momenteel be draagt 600. Uit hel verslag van den penningmeester bleek dat over 1933 een voordcelig saldo is ad 19.52',,. Tot afgevaardigden voor de le hou den kringvergadering werden benoemd mej. Orth en J. II. Pieper. C. v. Schalk wijk, H. J. v. Hal, A. Hilhorst en W. v. d. Bedum. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heer W. Huurdeman, voor zitter en de hceren J. H. Hom en H. Butselaar, leden. Dc beide laatste namen hun benoeming aan, terwijl de heer Huurdeman zijn benoeming eerst aannam, nadat uil de vergadering stemmen waren opgegaan om toch vooral te blijven met het oog op de uitstekende leiding, welke er van Item uitging en de moeilijke tijdsomstandig heden, die de vereeniging momentcel medemaakt. Bij dc rondvraag feliciteerde pastoor Vos, als lid, de vereeniging met de herbenoeming van den lieer Huurde man als voorzitter en hoopte, dat de leden het bestuur behulpzaam zullen zijn, door zich op te geven als pro pagandist. Men vroeg nog, of het niet gcwenscht was, dat op de vergaderingen van de- Fascisten ook eens katholieken debat- teeren. De voorzitter zcide echter, mede in verband met een advies van den heer Suring, hierin geen heil le zien en dat een goed katholiek de noodige activiteit in eigen vereeniging aan den dag moest leggen. Bij de N V. Moutfabriek te Gennep s de arbeider H. Wouters door een vliegwiel gegrepen en cenige malen rondgcsleurd Een andere arbeider, die het ongeluk zag gebeuren, had de tegenwoordigheid van geest de machine stop tc zetlen, waardoor het slachtoffer uit zijn benarde positie kon worden verlost, flet bleek dat de man ribben-, been- en enkelfracturcn bekomen had en ernstige hoold- en borstkastkwets- uren had opgeloopen. Een particulier vliegtuig, afkomstig uit Brussel en op weg naar Lausanne, is bij Niederweiler neergestort en in brand gevlogen. De twee inzittenden kwamen in de vlammen om. Te Oostnieuwkerke waren arbeiders bezig met de opruiming van een oud onderkomen, dat door dc Duitsche troepen tijdens den oorlog was ge bouwd. Plotseling is een vermoedelijk ter plaatse begraven projectiel ontploft, waardoor vier arbeiders werden gedood en een ernstig gewond. Een 24-jarige zeeman kwam te Haarlem op bezoek bij zijn bejaarde oom en tante. Terwijl dt tante in de keuken was trachtte de zeeman van den ouden man geld los te krijgen. Toen dat niet lukte, sloeg hij den man met een ijzeren voorwerp op het hoofd, waardoor de man bewusteloos in el kaar zakte. Hij kwam ecliter vrij spoedig weer bij. lntusschen had de zeeman de vlucht genomen. In het laatste kwartaal van 1933 zijn le Londen niet minder dan 385 personen het slachtoffer van verkeers ongelukken geworden, d.i. tien meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. 14.029 personen werden bij ver keersongelukken gewond, legen 13.336 in het laatste kwartaal van 1932. Uit de statistiek der Oemeenle- financiën blijkt, dat de totale schulden last der Ncderlandsche Gemeenten in het tijdvak van 1925 tot 1933 is ge stegen van 11770 tol f2476 millioen en het totaal der begrootingen van f552 tot f712 millioen. Op den weg tusschen Siegen en Eizerfeld (Duitsclil.) is een vrachtauto verongelukt, waarbij een S.S. man ver brandde en twee anderen zwaar ge wond werden. Op dc bruinkolenmijn Deuben, bij Weisenfels. zijn twee employe's, een hoofdingenieur en een monteur, bij het oversteken van de rails door een föco- motiel overreden en op slag gedood. - De Aincrikaansche minister van Oorlog heeft een nieuw vijfjarenplan voor de uitbreiding der luchtstrijd krachten van het landleger bekend ge maakt. liet aantal vliegtuigen, dat thans 1800 bedraagt, zal met 1000 worden vergroot. De kosten voor ieder nieuw vliegtuig wordt geraamd op 40.000 Op den onbewaakten overweg) te Ruigeweide spoorlijn Leiden Utrecht, is een melkauto ut botsing gekomen met een trein. De eenige inzittende werd zwaar gewond. Bij K. B. is bepaald, dat de wet lot helfmg van een couponbelasting met ingang van 2a Februari a.s. in werking treedt. De lokaaltrein Madrid Santander is tusschen Pesquera en Montanilze tengevolge van het verzakken van den weg, ontspoord. Negen personen wer den gedood en veertig gewond. In den trein bevond zich ecu man, die wegens moord tot 21 jaar gevangenisstraf was veroordeeld Hij was ongedeerd en gedroeg zich als een held. door meer dan vijttien reizigers liet leven te redden. Het aanbod van blnnenlandsche boter op de Duitsche markten is zoo groot, dat men moet vergaan de resteerendc boter in koelhuizen op te slaan. Uil het buitenland wordt slechts weinig boter betrokken. Denemarken, Zweden, Nederland, Polen en dc Bal- tische staten bieden boter aan tegen uiterst lage prijzen. Bij de controle op irauduleus ver voer van aardappelen en margarine heeft de politie te Gmningcn in een bodewagen een kist met automatische pistolen gevonden, die niet gedekt waren door een vervoerbewijs. Het betreft hier eer. partij een honderd brownings, die bestemd waren voor iemand daar ter stede. Zoowel de twee boden als de geadresseerde werden aangehouden. Kerknieuws Gebed voor onzen tijd. O, Godmaak mij tot een werktuig |van den vrede! Dat ik liefde brenge, waar haal is, Dat ik vergiffenis schenke. waar (schuld is, Dat ik verccnige, waar tweedracht is, Dat ik waarheid brenge, waar |dwaling is, Dal ik geloof brenge, waar twijfel is. Dal ik licht brenge, waar duisternis is, Dat ik vreugde brenge, waar leed is. Niet om zelf getroost te worden, maar |om anderen te troosten, Niet om verstaan te worden, maar |om te verstaan, Niet om bemind Ie worden, maar om |iief te hebben. Immers dit alleen is van belang. Want wanneer men geeft dan (ontvangt men, Indien men zich zelf vergeet, vindt men. Terwijl men kwijtscheldt, wordt aan |ons vergeven; En sterft men dan treedt men in |'t eeuwig blijde leven. —ooo—

De Eembode | 1934 | | pagina 2