Zaterdagmiddag 3 uur ll| OPENING van het SIG&RENMAG4ZIJN „HOOKERSHOEKJE lil Oude S°esteweg 27, Ingang hoek Roerstraat Telefoon 1455 Bcleeld aanbevelend G. J. A. VERWEIJ Lager loon. Bij de laatste wijziging van de ge- meentebegrooting voor 1934 is een deel van het tekort gevonden door aan te wijzen een bedrag te vinden door verlaging van de salarissen en loonen van het genieentepersoneel. Er was een strooming in den raad. welke die ver laging aanvaardde, omdat B. enW.de toezegging deden te zullen komen met een voorstel tot wijziging van de be staande salarisregeling en loonschalen. Dat voorstel is thans toegezonden aan de organisaties. Over alle linies is een belangrijke salarisverlaging voorgesteld, welke varieert van 10 tot 15 procent. In deze 10 en 15 procent verlaging zijn begrepen de 3 procent verlaging, welke per 1 Januari j.l. zijn ingegaan. Alleen het volledige pensioenverhaal is niet begrepen in de voorgestelde kortingen van 10 en 15 procent. Deze voorstellen zullen op 5 Maart a.s. in het Georganiseerd overleg wor den behandeld, waarna ze in de daarop volgende raadszitting aan de orde ge steld zullen worden. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de Wethouder Mr. L. Sta dig belast is met de zaken betreffende de Gasfabriek, Waterleiding, Openbare Reiniging- en den Ontsmeningsdienst, waarvoor hij voor het publiek te spre ken zal zijn op Maandag om 10 uur v.m. uitsluitend ten gemeentehuize. Door de politie zijn twee inwoners aangehouden, als verdacht betrokken te zijn bij de gepleegde inbraken. Te vens werd aangehouden een zwerver die uit de gang van het hotel „De Zwaan" een koffer met inhoud had meegenomen, die later achterhaald kon worden. Geslaagd te den Haag voor coupeuse de dames" A. Pijpers en M. Bekbergen te Amersfoort en H. Houtveen te Hoog land, opgeleid volgens de Ensaid-me- thode bij Mej. Admiraal alhier. Jaarvergadering R. K. Werkliedenvereen. „St. Jozef'. De Jaarvergadering van de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef" werd Donderdagavond gehouden onder lei ding van den voorzitter de heer W. v. Koelen. In tegenstelling met andere jaren de opkomst deze maal zeer goed te noemen. Na een kort openingswoord las de secretaris de notulen voor welke on gewijzigd werden goedgekeurd. Daarna had de installatie plaats van eenige nieuwe leden door den geestelijk Ad viseur Kapelaan W. de Jong. Na een woord van felicitatie tot de nieuwe leden sprak Z Eerw. in verband met tie verkiezing op deze bijeenkomst een ernstig woord en hoopte dat de leden eigen belangen op zij zullen zetten en rekening zullen willen houden met de wcnschen van de Kerkelijke Overheid. Daarna sprak de voorzitter een woord van gelukwensch tot de geestelijk Ad viseur Kapelaan W. de Jong in verband met zijn 12' 2-Jarïg Priesterfeest. Het priesterleven is in dezen tijd vooral een offerleven en Spr. beloofde Z.Eerw. het gebed van de leden. De voorzitter boodt de Geesteüjke Adviseur namens de vereeniging een brevier aan mei verzoek de leden in hel gebed niet te vergeten. Kapelaan de Jong wilde in verband met de tijdsomstandigheden geen vie-1 ring en huldiging bij zijn Priester jubileum. Thans kwam dit geschenk zeer onverwachts. Z Eerw. dankte voor hei geschenk en noemde deze daad van de R. K. Werkliedenvereeniging in deze zware tijd buitengewoon sym pathiek. Z.F.erw, zegde zijn gebed toe voor de vereeniging en voor de leden. /aar ver slag secretaris. In verband melden geesel der werke loosheid was het jaarverslag van den secretaris de heer J. A. Jagers in eenigs- zins sombere trar.t. Het aantal leden bedroeg per I Jan. 1934: Ï85 leden. Hel jaarverslag maakte melding van de oprichting van de Propagandaclub „De Katholieke Werker" onder leiding van den lieer J. v. d. Linden Voor hel ontwikkelingswerk heeft de jonge club reeds veel gedaan. Geschetst werd ver volgens het werk van „Hulp in Nood", i „Vacantie-oord", „Herwonncn-Le/ens-l kracht", „Eucharistische Kring", „Re- Iraitcper.ning" en „Centrale Spaarkas". In 1933 is bij de Centrale Spaarkas ingelegd f 15011,76 en terugbetaald f 17636,-. Verder maakte het verslag melding van de oprichting van de Mannenzang- vpreeniging „St. Jozef" en liet gereed komen van de gerestaureerde bovenzaal. Het jaarverslag van den Penning meester sloot met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f6563,331 en f6579.555 batig saldo f83,78. Jaarverslag Buffet. Ontvangsten f 2160,13 uitgaven MS87.76. Jaarverslag Kerstcommissie.Ontvang- sten f322,— Uitgaven f343,64. Aan wezig 413 kinderen. Van de totale re serve is het tekort aangezuiverd, waar na de reserve nog bedraagt f 258,85. De controle Commissie bracht dank aan de beheerders van de financiën, boeken en bescheiden waren in orde. De begrooting 1934 werd vastgesteld op f4712,— met een post onvoorzien van f 106,75. De aflredende bestuursleden W. van Koelen. J. Tuithof. P. J. v. d. Bos en E. Hilhorst werden herkozen. In de vacature J. v. d. Linden werd gekozen de heer J. A. v. d. Wakker. Tot voorzitter werd met vrijwel alge- meene stemmen herkozen de heer W. van Koelen. De heer v. d. Linden werd dank ge bracht voor zijn vele werk in het be lang van de vereeniging gedaan door oorzitter en Geestelijk Adviseur. Week-End. Groot-Ncdcrlandsch Tooneel. Een groep boomen vormt nog geen bosch, een groep onevenwichtige ze nuwpezen. in onzinnige situaties ge plaatst, vormt nog geen klucht, zeer zeker geen blijspel, zooals de auteur Noël Coward zijn product „Week-End" noemt. De Duitsche kluchten-fabrikan ten Blumenthal, Kadelburg, von Schön- than, von Moser en zoo vele anderen •erstonden het de door hen verzonnen dolzinnige situaties op werkelijk ver makelijke wijze te verwerken en volgens een bepaald recept verder te ontwik kelen. Het resultaat was dan gewoon lijk een monument van lachwekkende onzin. Shaw plaatste gewoonlijk tooneelstukken ook abnormale karakters in onmogelijke situaties. Maar hij had het in zijn mars er een formidabele dosis geest in te verwerken en het resultaat was een kunstwerk. Tusschen deze twee uitersten staan andere tooneelschrijvers. die met min of meer groot succes producten schie pen van min of meer groote kunst waarde. Noël Coward heeft echter kans ge- zien buiten de genoemde grenzen te blijven zij het dan aan den verkeer den kant en een tamelijk vernuftig gevonden gegeven te verhaspelen lol een misbaksel van de ergste soort. Wij hebben zelden op even brutale wijze geesteloosheid voor humor zien verkoopen als in dit Engelsche wan product. Het verdwijne zoo spoedig mogelijk van het program. Daar komt nog bij, dat het Groot- Nederlandsch Tooneel gemeend heeft voor de opvoering van Week-End met krachten van het tweede en derde plan Ie kunnen volstaan, misschien terecht, want ook eerste-rangs artisten zouden niet in staat geweest zijn een veel beter resultaat te bereiken. Met dit al werd ons echter ook de kans op goed too- neelspel onthouden. Met uilzondering van Paul Huf en Marie van Wester hoven bleef het spel der acteurs er actrices dan ook beneden aannemelijk peil. Summa summarum; een minder ge lukkig einde van Amicitia's abonne mentserie, die ons overigens dit jaar zooveel waarlijk goede kunst heefl ge bracht. S. Geloof en Wetenschap. Princess had de jaarvergadering plaats van Geloof en Wetenschap, voorafgegaan door een lezing van Dr. Hoogeveen, scheikundige aan het La boratorium van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen over den Che- mischen oorlog en de bescherming der burgerbevolking. Nadat de voorzitter Dr. F. C. Huygen een welkomstwoord had gesproken, werden de aanwezigen toegesproken door den nieuwen geestelijken adviseur kap. Veltman. Aanwezig was de oud- voorzitler de heer Henderson, burge-| meester van Harmelcn, thans eerelid van G. en W. Hierna hield Dr. Hoogeveen zijn inleiding. Het luchtgevaar in oorlogs tijd brengt het gevaar ver achter het gevecMsfront. Tevens heerscht de meenir.g, dat ook de burgerbevolking moet worden aangevallen om druk uit oefenen- Spr. raadt ernstige studie n over beschermingsmiddelen, die van gemeentebesturen dienen uit te gaan. Chemische stoffen zullen de groote zaken der vernieling zijn. Vele lichtbeelden werden verloond over de middelen van voorheen en thans, even- zoj van gasmaskers en andere zaken. Het eerst werd gifgas uitgevonden door de Duitschers op 22 April 1915. Zij waren de andere voor, De gaswolk werd gevolgd door gasbommen. Dan is er sproeien uit vliegtuigen. Bij verschillende gassen is rust eersle zaak. Spr. gaf een bespreking der ver schillende doodende en prikkelende gassen. Mosterdgas trekt door de klee- ren heen en trekken blaren. '1 Heefl niets met mosterd fe maken. Hiertegen helpt geen gasmasker. Daarna werden de verschillende maskers besproken en belicht. In de maskers zijn de anli- gasstoffen verwerkt. Thans wordt daar voor gebruikt norith, geactiveerde houtskool. Traan- en niesgas trekt er echter door. Tegen mosterdgas is slechts een rubberpak van dienst, dat veel tegenhoudt. Het is steeds een wedstrijd tusschen verdoovend gas en gasmaskers. in de pauze werden verschillende maskers bezien, waarbij die burgerbevolking, rubberpak, t De penningmeesteres Mevr. Pordon bracht het finantiee! verslag uit. In het tweede deel van den avond werden besproken en belicht de af weermiddelen voor de burgerij en de zaken die dreigen bij gebruik van baisant- en brandbommen. Dit laatste moet met zand worden bevochten. Verder ging het over schuilplaatsei in kelders en afgesloten ruimten. Natte wollen dekens dienen eveneens. In die ruimten moet gezorgd worden voor goede luchtzuivering. Verder kwam de rijksregeling in deze ter sprake, een onderdeel van de landsverdediging, voorop staat de waarschuwingsdienst. Raad van Arbeid. Met ingang van 1 Maart zijn aange- Als werkgevers-leden bij den Raad van Arbeid te AmersfoortJhr. J. F. Berg te Naarden en J. van Buuren te Veenendaal, en als plaatsvervangers W. Roessingh Ie Veenendaal en Mr. D. P. Hamers te Amersfoort. Als arbeiders-leden G. van Wijland te Amersfoort en H. Brouwer te Hil versum en als plaatsvervangers W- S. du Pree te Amersfoort en J. Koster te Bussum. om de laatste plaats. .Amersfoort" lil gaat naar Bilthoven om daar de broertjes der a.s. kampioe nen klop te geven. „Amersfoort" IV moet winnen van V.V.Y. aan de Leusderweg. Oranje-Vereeniging. Het Bestuur der Oranjevereniging besloot om op 30 April a.s., den 25en verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, 'smiddags als naar gewoonte een feest voorde kinderen der leden te houden en voorts om, behoudens toestemming van autoriteiten, in den avond van dien dag een grootsche lichtstoet te organiseeren. Hieraan kan worden deel genomen door de plaatselijke vere nigingen met vaandels en banieren, door wagens, auto's en dergelijke, maar eveneens door een ieder, die voorzien is van een lampion aan stok. Allen behooren, om aan den optocht te kunnen deelnemen, daarvan voor zien te zijn. Voor voldoende muziek zal worden Garnizoen. Eervol ontslagen als commandant van de 4e divisie: luitenant-generaal Winkelman. Benoemd tot generaal-majoor, com mandant van de 4e divisieKolonel Baron Van Voorst lot Voorst te'sHage. Eervol ontslagen als directeur de Rijschool luitenant-kolonel Van Reede. Burgerlijke Stand. 20 Febr. Geboren Gerardus, z. W. Mets en A. de Jager. Otto, z. van W. Romkes en L. H. Rusz. 21 Febr. GeborenAart Simon, z. van H. v. Hunenstijn en H. Sleeking. Jan, z. van E. de Ruiter en A. v. d. Beek. Wilhelmus Albertus, z. van J. Groenestijn en W. G. Scholten, Gehuwd J. Verhoef en E. Ch. Tom- mcl. D. J. Hamburger en S. Menko. D. Stam en J. Pol. D. Broek man en G. v. d. Klashorst. P. J. Cührs en J. H. van Kranenburg. J. van Rijszen en A. Harms. 22 Febr. GeborenWillempje, d. van K. Ham en A. Brouwer. Adrian Cornelia, d. van F. W. Monshouwer en A. C. H. Hienekamp. tlendrikus Wilhelmus, z. van M. H. Maas en C. Hamers. Gesina. d. van J. C. J. Meus en M. C. Horn. Ondertrouwd J. v. Eeden en H. Spierenburg. H. v. d. Kielt en A. Brons. R. F. A. v. Beek en J. Maassen. B. Lenar- duzzi en M, C. E. v. Beek Gehuwd: G. v. Vonno en N. Heijdeman. Over leden: Everdina Johanna van Zoeren, 6 m. Joannes Hubertus Heugen, 69 j., echtg. van A. J. Walraven. Hendrikus Cornelius Pohlman, 89 j., wedn. van W. Gcrsen. R. K. V. V. „Amersfoort". Programma voor Zondag 25 Febr. a.s. S.D.O. [—„Amersfoort" I van 2—4 uur. „Amersfoort" II—R. K. B. V. V. van 2-4 uur. Bilthoven III—„Amersfoort" III van 12-2 uur. „Amersfoort" IV—V.V.Y. IV van 12—2 uur. .Amersfoort" I heeft Zondag een uitwedstrijd en wel tegen S.D.O. te Bussum. Er zal hard gewerkt moeten worden zal de wedstrijd in het voor deel van „Amersfoort" eindigen. Een kans beslaat er echter zeer zeker ge zien het goede resultaat van verleden weck waarbij ze getoond hebben het -■)g niet verleerd te zijn. „Amersfoort" II speelt thuis tegen R K.B.V.V. uit Biaiicum aan den Leus derweg. Laat dit elftal nu eens door drongen zijn van de ernst. Het gaat Neemt het zekere voor het onzekere «r en koopt UW MEUBELEN in de betere kwaliteit bij A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TEL. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING De vereenigingen zullen daarvoor nog een speciale uitnoodiging ont vangen van een enkele is reeds be kend dat met een verlichte wagen zal worden deelgenomen. Zondagdienst H. H. Doctoren, en Nacht-weekdienst Apotheker. M. Kamerling, Utreclitscheweg 35, Telefoon 142; A. C. Nicolai, Berg straat 41, Telefoon 633; J. Plomp, Regentesselaan 15, Telefoon 1359. Apotheek: Jos Haan, Julianaplein 3, Telefoon 1150. Bij de politie kwamen tal van klach ten binnen over vermiste rijwielen en rijwielbelaslingplaatjes, ontvreemd bij de gemeentegebouwen achter Davids- hof en de school in de Beekstraat. De politie slaagde erin in de hal van het station een tweetal Amsterdammers aan te houden, die in het bezit waren van een groot aantal plaatjes en inbrekers werktuigen. De beslissing over de opheffing van den Raad van Arbeid te Apeldoorn of dien te Amersfoort zal spoedig vallen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gem. Amersfoort. J. Grau, N.H., Randenbr.weg 3 j. Renes, N.H., Veldstr. 1, reiziger Woutertje Muis, N.H., Veldstr. 1 J. Rijszen, R.K., Woonw.kamp, koopm. G.van Plateringen, N.H., G. v. St.w.- straat 55, werktuigkundige Geertruida Copper, O.K., H. v. Vian- denstraat 3, huishoudster Henriëlte Drost, N.H., Regentessel. 35, leerares Maria Schrage, R.K., Prins Frederikl. 8, dienstbode Maria Kersbergen, N.H., Reigcrstr. 13, dienstbode Alwine Liihrs, E.L., Soesterweg 267, dienstbode 0. Vacano, Leusderw. 256, tuinbouwk. F. Eiland, N.H., Kamp 17, reiziger Cornelia Schreuder, D., Zuidsingel 16 Elisabeth Scheel, R.K., Puntenb.l. 12a J. v. d. Brakel, R.K., Puntenb.laan 12a, bedrijfschef J. Verrips, G.K., Vijver 25, groenteh. H. Velde, Asterstraat 12, bankw. N.S. H. Geenhuizen, N.H., Wests. 22, mont. P, Waalwijze, G.K., Edisonstraat koopman J. ter Brugge, Palmstr. 318, wegwerker Evertje Osnabrugge, N.H., Leusderw. 336, dienstbode Felicitas Haupt, R.K., L. Bergstr. huishoudster K. Teschner, E.L., Koedijkw. 4, volont. Dirkje v. Ginkel.G.K., Kamp 86, diensb. Dirkje van de Kamp, G K., P. Potter straat 20, naaister Sientje Menko, N.I., Langeslraat 109b G. Bikker, G.K., Spaarneslr. 83, tuind. Alberta Delfortrie, R.K., Leusderw. 144, werkster Maarlje Nadort, C.G., Bernulfusslr. 36, l.l. verpleegster Helene Lüdemann, E L., Lorentzstr. 1 Wed. Nooitrust, N.I., Vijver 3 1. de Groot, N.I., Havik 26, los w< Maria van Veen. G.K., H. v. Vianden- straat 8, dienstbode Barbara Rouendal, R.K., Rozenstr. 28 Uit den Omtrek Achteveld Zij die de Stille Omgang te Amster dam in den nacht van 10 op II Maart willen medemaken, worden beleefd ver zocht zich voor 1 Maart bij den heer Jan Voskuilen op Ie geven. Hoogland De vergadering Jonge Boerenbond werd door den voorzitter op de gewone wijze geopend, Hel groote bezoek mag wel als een teeken van bloei worden beschouwd. De geestelijke adviseur had bericht gezonden, dat hij tot zijn spijt de vergadering niet kon bijwonen. Nu krijgt de technische adviseur 't woord om te behandelen de tweede les in de maatschappijleer van de J.B. bond-cursus. Achtereenvolgens komen aan de orde de „voortbrenging der goederen". De maatschappij is len slotte een samenstel van krachten, allen van elkaar afhankelijk. Vooral verdient de aandacht, dat voor een goede werking van dit apparaat orde en rust in de maatschappij noodig is. Vervolgens de „verdeeling der goederen". Hetsland- punt der Katholieken is: voor ieder een voldoend deel voor zich en zijn BEEKENSTEINSCHELAAN 10 OPGERICHT 1909 gezin mei tevens iets meer voor slechte tijden, ziekte en ouderdom. Daarna het „eigendomsrecht". Dit is een natuur recht en dus onvervreemdbaar. Het eigendomsrecht behoort aan den eige- tar en niet aan de staat. Dan de „rente". Het recht op winst moet dus minstens aan twee zijden zijn. Tenslotte de zeer belangrijke kwesties der „dure gronden" en enkele der voornaamste zaken met betrekking tot het „pachtvraagstuk". Omdat grond zulk een veilig middel is voor geldbeleg ging, zoodat ook anderen dan boer en tuinder zich interesseeren voor de grond. In verband met 't pachtvraagstuk wor den vooral onder de aandacht gebracht 1. de pachten zijn vaak te hoog; 2. het remissierecht (het verdeelen van de risico); 3. het continuatierecht (de ze kerheid om na afloop van de pacht- termijn te kunnen blijven wonen); 4. het gemis van vergoeding voor aan gebrachte verbeteringen. Bij de rondvraag wordt door de techn. adviseur nog medegedeeld dal de eindles van de Landbouwcursus wordt gehouden op 26 Febr. a.s. Nog vestigt hij de aandacht op de wijzi gingen die zijn gebracht in de a.s. stierenkeuringen. Het Wit-Gele Kruis vergaderde in „Concordia". De voorzitter deelde mee dat de vereeniging zelf de T.B.C.-be strijding ter hand zal nemen, daar de T.B.C.-commissie ontbonden is. De vereeniging is lid geworden van de Ned. Ccntr. Ver. voor de T.B.C.-bc- strijding, om ieder jaar een Emma- bloemcollecte tc kunnen houden. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo was van f52.27. De ontvangsten be droegen li.I. 12018.18 en de uitgnver f 1965.91. De verpleegster legde 2098 bezoeken afhet totaal aanlal patiënten bedroeg 207, terwijl 215 artikelen uit geleend werden. De begrooling voor 1934, welke met een totaal aan inkom sten en uitgaven sloot van f2292.96, werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden J. Eydcn en T. Blom, werden bij accla matie herkozen, terwijl tot leden van de commissie tot het nazien van de boeken werden benoemd W. Brouwer, A. Hilhorst en H. Tolboom, De voorzitter drong er op verplegingsartikelen op tijd terug te bezorgen. De R. K. Werktiedenver. SI. Jozef hield in „Concordia" haar jaarverga dering, die in verband met het derde lustrum een buitengewoon karakter droeg. De opkomst was zeer groot. In zijn openingsrede memoreerde de zitter o.a. het tot stand komen „Herwonnen Levenskracht", de Cen trale Spaarkas, de Levensverzekering „Concordia", Volksgezondheid, „Hulp in Nood", een Solidariteitsfonds en een Brandstoffcncommissie. Het bestuur deed verder medcdeeling omtrent de vorderingen inzake de G> meentesteunregeling. De voorzitter wekte alle leden op, deel te nemen aan den Katholiekendag op 23 en 24 |uni Ie 's Hcrtogenbosch te houden. Voor het werkkamp in De Steeg gaven zich 4 leden op. Vervolgens vond de huldiging plaats van Kapelaan Gerritsen, den geestelij ken adviseur, ter gelegenheid van diens koperen priesterfeest. Bij monde van den voorzitter werd hem een eiken bidstoel aangeboden. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat 1933 een batig saldo van f5.81 gaf. Hef aftredende bestuur en de voorzitter weiden herkozen. Het echtpaar Rut Voskuilen-Grielje Hilhorst, vierde onder groote belang stelling zijn 50-jarig huwelijksfeest. Des avonds bracht de muziekvcrecniging het gouden echtpaar een serenade. Alhier is opgericht een missie naaiclub die tot doel heeft het naaien en borduren voor de missie zoomede het veivaardigen van kleedingslukkcn voor hulpbehoevende gezinnen. Hel voorloopige bestuur bestaat uit de da mes G. Keizer en B. Segers. Stoute nfourtf Burgerli ke Sland. GeborenJohannes, z. v. L. Hak en G. Petersen Willem, z. v. W. v. Donkelaar en W. v. Egdom. Over leden Hendrikus de Jong. 82 jr., echtg. v. Lokhorst. Nijkerlc Het zoontje van v. d. R. sprong van een wagen en wilde de straat overste ken, juist toen van de andere zijde een motorrijder naderde. Het knaapje werd gegrepen en kwam onder liet motor rijwiel terecht. Hij liep hierbij een gapende hoofdwonde op, terwijl ook zijn been gebroken was. Leusden Voor de lichting 1935 hebben zich 36 personen aangemeld, waarvan II vrijstelling wegens broederdienst heb ben gevraagd. Burgerlijke Sland. GeborenJannetje, d. v. G. v. de Kamp en J. Breunisse. Overleden Wijmpje Klarenbeek, 75 jr., echtg. v. C Ipenburg Johannes L. Hak, 3 jr Soest Burgerlijke Sland. Geboren: |olianna Hendrika, d. v. P. J. Brouwer en|M. G. v. 't Klooster. Ondertrouwd: H. W. C. V. d. Reijden en ü- C. H. Neeuwveld D. Renooij en A. tdzenga. GehuwdP. Formljne en J. A. W. Donker. Overleden: Ja- coba Cornelia Offereins, 46 jr., echlg. v. H. J. Broekhuijzen Aalbertya v. Manen, 62 jr., echtg. v. W. Lagëmaat - Cornelis van Rijthoven, 82 jr., wed. v. M. C. Visser Gerritje Hartman, Allerlei Uit België. Aan den vooravond der begrafenis in Koning Albert duurde het défilé der Belgen en buitenlanders voor het stoffelijk overschot van Koning Albert nog voort. De meeste buitenlandsclie delegaties, prinsen en regeeringsvcrlegenwoordi- gers waren in den loop van den dag te Brussel aangekomen. De slad was een en al drukte en voorbereiding voor de uilvaart. Om Donderdagmorgen beter den begrafenisstoet te kunnen zien, hadden duizenden personen zich Woensdag avond om tien uur reeds een plaats verzekerd langs den weg, welke ge volgd zou worden, zoodat zij den ge- licelen killen nacht onder den blootcn hemel hebben moeten doorbrengen. De meesten hadden een vouwstoel, dekens en een groole hoeveelheid mondvoorraad meegebracht. Donderdag was op sommige plaatsen de massa zóó groot, dat op enkele punten de afzettingen gedurende min of meer langen tijd werden doorge broken. Het Roodc Kruis had de han den vol, om van vermoeienis en span ning flauw gevallen mcnschen bij te brengen. Onder overweldigende deelneming uit België en de andere landen werd door Kardinaal van Roey in de Ste. Gudule te Brussel de plechtige Uit vaartdienst opgedragen voor de ziele- rust van Koning Albert van België. Daarna had de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot te l.aeken plaats. In de kerk van de 11.11. Antonius en Lodewijk te 's-Gravenhage werd door den Pauselijken Internuntius, Mgr. L. Schioppa. een plechtige II. Mis van Requiem voor den overleden vorst ge celebreerd. Onze Koninklijke familie had zich doen vertegenwoordigen, ter wijl ook de leden van liet corps diplo matique hel H. Misoffer bijwoonden. Toen in den namiddag de lijkstoet te Laeken voor de kerk was aange komen, werd de lijkkist vóór de basiliek de Notre Datne geplaatst, waarna de Belgische en vreemde troepen,,fjie aan den stoet hadden deelgenomen, met hunne muziekkorpsen voorbij het stof felijk overschot defileerden. De kist werd alsdan hel heiligdom binnenge dragen en door den kardinaal-aarts bisschop en de bisschoppen ontvangen. De basiliek was geheel met rouw- doek bekleed. Kardinaal van Roey ver richtte wederom de plechtigheid der absoute. Alsdan werd de kist door onderofficieren naar den grafkelder gedragen en bijgezet. Te Voorburg waren kinderen bij een bouwwerk aan het spelen, Een van hen kwam op de gedachte wat ongebluschte kalk in een bus te doen, er water bij te gieten en vervolgens Ie schudden, nadat het deksel er op ge daan was. Plotseling vloog hel deksel de bus. de jongen kreeg kalk iu de oogen, tengevolge waarvan hij aan beide oogen blind is geworden. In Bilthoven is de 24 jarige Mej. A. v. E. uil Maartensdijk door een man aangevallen en ernstig aan het hoofd gewond. De politie stelt een onder zoek in. Noord-Kondeha (Celebes) is door storm en overstroomingen geteisterd. Tc Soea Soea zijn acht personen met woning en al zeewaarts gesleurd en verdronken. Zeven huizen, twee toko's een schoolgebouw en een onder wijzerswoning zijn weggevaagd. Een prauw met 15 personen aan boord is tusschen Wawo en Siwa vergaan. Binnenland Dr. H. Th. s' Jacob. De allredende Commissaris derKo-, ningin in de provincie Utrecht. Dr.j s jacob is benoemd tol Commandeur^ in de Orde van Oranje-Nassau.

De Eembode | 1934 | | pagina 2