Officieele Kerkelijke Mededeelingen voor de R. K. Parochiën van Amersfoort en Omstreken Hel auteursrecht van den inhoud dezer Officieele Kerkelijke MededeclinKcn wordt verze- 7 A TFPn A n 74 FFRP 1074 kerd ovcreenkomsliE de Auteurswet 1012. Het overnemen van alle onderstaande Officieele ''n 1 LI\U.'\VJ rLUn. Kerkellj.c Mea.deelinRen in andere bladen, wordt uitdrukkelijk verboden krachtens art. 15, eerste lid van de Auteurswet. L)it betreft ook het overnemen met bronvermelding. Epistel en Evangelie. Tweede Zondag van de Vasten. Les uit den eersten brief van den II. Apostel Paulus aan de Tiiessaloni- censcn; IV, 1—7. Broeders! Wij bidden en stneeken u in den Heer Jezus, dat. gelijk gij van ons ontvangen hebt hoe gij moet wandelen en Gode behagen, gij aldus ook wandelt, dal gij overvloediger worden moogl. Immers weet gij, welke voorschriften ik u door den Heer Jezus gegeven heb. Want dit is Gods wil uwe heiligmaking: dat gij u onthoudt van ontucht, dat een ieder van u zijn vat wete te bezitten in heiligheid en eer, niet in drift der begeerlijkheid, gelijk ook de heidenen, die God niet kennen en dat niemand zijnen broeder verdrukke of in de zaak bedriegc; want de lieer is een wreker van dit alles, gelijk wij u te voren gezegd en be tuigd hebben. Want God heeft ons niet geroepen tot onreinheid maar tot hei ligmaking, in Christus jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; XVII, 1-9. In dien tijd nam Jezus Petrus,Jaco bus er, diens broeder Joannes met Zich en leidde hen, afzonderlijk, op een hoogen berg; en Hij werd voor hen van gedaante veranderd. En zijn aan gezicht blonk als de zon, en zijne kleederen werden wit als sneeuw. En zie, hun verschenen Mozes en Elias. met Hem sprekend. Petrus nu nam het woord op en zeide tot Jezus: Heer! het is ons goed hier te zijn! Laat ons, zoo Gij wilt, hier drie tenten maken, voor U ééne, voor Mozes ééne en voor Elias ééne! Terwijl hij nog sprak, zie, overschaduwde hen eene lichte wolk; en zie, eene stem uit de wolk, zeide: Deze is mijn beminde Zoon. in wicn Ik mijn welbehagen heb; hoort Hem! En de leerlingen, het hoorende, vielen op hun aangeziclit neder en vréésden zeer. En Jezus naderde en raakte hen aan en Hij sprak tot henStaat op en vreest niet! Eu hunne oogen op slaande zagen zij niemand dan Jezus alléén. En terwijl zij den berg afdaal den, gebood Jezus hun en zeide Openbaart dit gezicht aan niemand, totdat de Zoon des menschen van de dooden is opgestaan. Evangclieverklaring. Tweede Zondag van de Vasten. Het voornaamste oogmerk, waarom de Zaligmaker zijn heerlijkheid aan cenige zijner Apostelen openbaarde, is geweest hen te overtuigen van zijn Godheid, hun geloof te versterken en hen voor te bereiden opdat zij bij zijn aanstaanden dood getrouw zouden blijven. De Heer had zijn Apostelen reeds verwittigd van het lijden en den dood die Hem te Jerusalem wachtten. „Kont, laat ons opgaan naar Jerusalem en ziel de Zoon des menschen zal wor den overgeleverd in de handen Zijner vijanden." |ezus voorspelde hun dit opdat zij, als het gebeurde, niet klein moedig zouden worden en twijfelen aan Zijne Godheid. Voorzeker zij hadden vele wonderen Zijner Goddelijke al macht gezien Petrus had wel openlijk op Zijn vraag „voor wien houdt gij mij" getuigd: Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God" doch er werd van hen een buitengewoon sterk geloof vereischt om den Meester als den Zoon G"ds te blijven erkennen, wanneer Hij werd gevangen genomen, openlijk des doods schuldig verklaard, tusschen twee moordenaars voortge- sleurd en ter dood gebracht. Om nu allen twijfel te voorkomen en om hun een overtuigend bewijs van Zijne God heid te geven, nam |ezus, komende langs den berg Thabor, drie Zijner leerlingen met Zich om Hem op den berg in al den luister Zijner goddelijke Majesteit te aanschouwen. Dit verhaal van Jezus' verheerlijking moet ook ons in het geloof versterken, bijzonder nu wij de Vasten-meditatles aanhooren over het lijden van den Zaligmaker, over Zijn diepe vernede ring en versmading onder de handen der booswichten. Hij had legioenen van Engelen kunnen gebieden om het geweld Zijner vijanden te verijdelen, maar Hij heeft al Zijn lijden vrijwillig, uit liefde jegens ons, willen ondergaan. Maar bovendien wordt ons deze ver heerlijking van Christus door de H. Kerk voorgesteld in de vasten tot onze troost en onze opwekking, om ons te doen zien wat ook wij te wachten hebben als wij nu in vasten, in ver sterving en berouw voor onze zonden boeten en oprecht rouwmoedig tot God terugkeeren, volgens de vermaning van den Profeet JoL'l„Bekeert u tot Mij, uit geheel uw hart, in vasten, in tranen en geween." Dan zullen ook wijeenmaal en wel voor eeuwig verheerlijkt worden en het goddelijke Wezen aanschouwen, gelijk het is. Petrus was reeds verrukt van vreugde toen hij nog maar een straaltje van dien hemelschen glans zag. Met welk een zaligende vreugde zullen wij dan verzadigd worden als ons in den Hemel de heerlijkheid des Heeren zal geopenbaard worden en wij niet alleen in het gezelschap van Mozes en Elias maar in het zoete gezelschap van millioenen Engelen en Heiligen zullen opgenomen wordenLaat dit ons dan aanmoedigen om ons door vasten, versterving en boetvaardigheid tot dien gelukkigen slaat voor te be reiden. Om met Jezus verheerlijkt te worden moeten wij ook met Hem langs den weg van lijden tot die heerlijkheid opklimmen. Liturgische Kalender. Week van 25 Febr.—3 Maart. Tweede week van de Vasten, Tijdeigen. N.B. Dagelijks Prefatie v. d. Vasten (behalve V.ïjdag in de Mis v.h. H. Hart). Zondag 25. 2e Zondag van de Vasten. Mis Reminiscere, zonder Gloria, 2e geb. A cunclis, 3e Omnipotens. Maandag 26. Mis v. Maandag in deze week. 2e en 3e geb. als Zondag. Dinsdag 27. H. Gabriel v. d. bedroefde Maagd (nieuw feest) 2e geb. en laatste Evang. van Dinsdag in deze week. OfMis van Diusdag in deze week, 2e geb. H. Gabriül. Woensdag 28. Mis van Woensdag in deze week, 2e en 3e geb. als Zondag. Donderdag 1. H. Swibertus, Nederl.. 2c geb. en laatste Evang. v. Donderd. Of Mis van Donderdag in deze week, 2e geb. H. Switbertus. Vrijdag 2. Mis van Vrijdag in deze week, 2e en 3e geb. als Zondag. Of: Mis van het H. Hart, Cogita- tiones, 2e geb. en laatste Evang. v. d. dag. Credo, eigen Prefatie. Zaterdag 3. Z. Fredericus Nederl., 2e geb. en laatste Evang. v. d. Zaterd. Do mensch is niets dan een riethet zwakste vcorwerp der natuur: maar hij is een denkend Het fiansvhc heelal behoeft zich niet te wapenen om hem te ver pletteren een damp. een water droppel is genoeg om hem te dooden. Doch als hel heelal hem verpletterde, zou de mensch toch edeler zijn dan hetgeen hem doodt, want hij weet dat hij sterften van wal liet heelal met hen voor heeft, weet hij niets hoegenaamd. I

De Eembode | 1934 | | pagina 5