F. A. TULP N.V. Middenstands=Bank Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DBEBMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden P®r drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Crgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 27 Febr. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentifin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur - - Telefoon 314 in den morgen zijn bezorgd. Zeven en Veertigste Jaargang - No. 94 Daar is geen liefde grooter en lot sterker offer bereid dan in die vaw~' moeder lol haar kind. REGISTERS voor Ingekomen en uitgaande facturen. Bestelorders In duplo en triplo KANTOORBOEKHANDEL Langeslr. 68 t.o. Krommastr. TEL 326 I Katholieke V redesactie door Prof. Dr. Kors O.P. Er koml op 't oogenblik in menig gemoed twijfel aan het resultaat van de vredesactic. Toch is er op het oogenblik plaats voor vredesactie, meer dan ooit zelfs p is er plaats voor vredesactie, want als de vredesbeweging algemeen was, als de gedachten, die eraan ten grondslag liggen gemeengoed waren, dan was de onvermoeide aclie wellicht niet zoo zeer noodig. Van groot belang is liet, dat de katholieken in Nederland, daadwerke lijk deelnemen aan de algemcene vredesbeweging. Want ook op dit ge bied heerschen hier en daar dwalingen die al zijn ze soms aanlokkelijk, om dat zij absoluut zijn, daarom toch niet minder te veroordeelen zijn. De katlto- 'ieken hebben daarom de taak de zuivere christelijke beginselen ook op hel gebied van de vredesactic te hand- l haven. In Nederland is een vredesbeweging noodzakelijk. In Europa en de overige deelen der wereld heerscht niet de vrödesmcntaliteil, die noodzakelijk is voor het behoud van den vrede. Dal blijkt ook uit de talrijke cor (lieten van economlsclien aard. Want als er waar lijk een vrcdcsmcntaliteït bestond, zouden de economische conflicten spoedig uit Jen weg worden geruimd. Ook een klein land als liet onze kan van gruote beteekenis zijn voor de internationale vredesbeweging Want de kracht van de vredesbeweging is niet afhankelijk van de kracht van staalkundige en militaire machten maar van de idcüen, die erin leven. Nederland, hoe klein het ook is, zal in staat zijn de wereld waardevolle ideeün te schenken voor de algemcene vredesbeweging. Het slaat daarin trouwens niet alleen. Nog onlangs is Ie Brussel het congres gehouden van de internationale verceniglng „Voor volkenkunde en vrede'Vertegenwoor digers van alle staten, zelfs van Amerika en Japan waren daar bijeengekomen en hebben daar een algemeen plan opgezet. Maar wil dit kans van slagen hebben, dan moeten de vertegenwoor digers van deze landen ook werkelijk de overtuiging hebben, dat het als geheel achter hen staat. Is dit het geval dan mist deze beweging werkelijke stuwkracht. Zoo is het ook altijd het gebrek van den volkenbond geweest, dat hij was een bond van gouvernementen, een verceniging van regeeringen, niet een bond van volken, Wij moeten ijveren voorde versprei ding der christelijke vredesgedachte. Het Christendom, hoewel de meest mannelijke godsdienst, wil den vrede brengen, liet Christendom streeft niet naar een bot internationalisme zooals het socialisme en liet communisme, dat het nationaal eigene van ieder volk fmiskent. Het Christendom verdraagt 11 zich zeer wel met een gezond natio- ll nalisme. De katholieke vredesactie gaal in "S0, haar program verder dan eenige andere vredesbeweging. Zij streeft niet alleen naar het uilschakelen van het oorlogs gevaar, zij heeft den vrede tot positie! ideaal gekozen. En deze vrede moet niet slechts worden nagestreefd tus schen de verschillende volken, maar ook worden belichaamd in de onderlinge verhouding tusschen de individuen. Daarom heeft de R. K. Vredesbond in zijn program ook geschreven, den vrede in het huisgezin en den vrede tusschen de verschillende maatschap pelijke klassen en rangen. Bij het bestudeeren van de maat regelen, die vrede onder de volkeren moeten bewaren en beschermen, rijzen lal van vragen van zedelijken aard. Op zedelijk terrein nu is er op aarde maar een instantie, die beslissende stem heeft en die daarop leiding mag en moet gevende Katholieke Kerk, Ook op het gebied van de vredes beweging moeten wij derhalve de lijn volgen, die de Kerk voor ons uitstip pelt en dat kunnen wij alleen, wanneer wij ons organiseeren in den R. K. Vredesbond in Nederland.Onderanders- denkenden bestaan vele vooroordee len tegen de Katholieke Kerk en daar van zijn de katholieken zelf veelal de schuld. De Kerk wordt door velen be schouwd als de beschermster van het militairisme. Wij hebben tot taak door het ontwikkelen van een vjrige en krachtige katholieke vredesactie. te toonen, dat de kerk het vredesinstiluut "«Ui'van Christus is, dat de vrede van ËP Christus in het rijk van Christus de katholieke beginselen bezield moet bewerkstelligen. |op den voorgrond te plaatsen. Omzetbelasting Wat er gevraagd wordt. I. Wat vorderen de Bisschoppen V Vooreerst, dat alle Katholieken in ons land zich afzijdig zullen houden van elke fascistische of nationaal-so- cialistische partij, „hoe ook gericht", en van elke nationaal-socialistisclic beweging. Vervolgens, dat alle Katholieken één zullen bbjven, óók in het staatkundige. II. Waarom vorderen de Bisschoppen dat? Omdat elk fascisme en elk nationaal- socialismin ons vaderland gevaarlijk is voor onze geestelijke goederen, d.w.z voor dc vrijheid en de rechten der Katholieken in ons vaderland. Gevaarlijk voor de vrije werkzaam heid der Kerk. Gevaarlijk voor ons Katholiek onder wijs. Gevaarlijk voor onze Katholieke pers. Gevaarlijk voor onze Katholieke or ganisaties. Gevaarlijk voor onze Katholieke actie. Gevaarlijk voor het werk onzer kloosterorden. Is dat politiek Is het religieuze niet schering en inslag van alles...? III. Maar waarom vermanen de Bis schoppen alléén, waarom geen catego risch bevelen en verbieden? Is dat eigenlijk wel zóó is het Wel enkel vermanen? Kan men niet in ver manenden vorm iemand zijn strikten plicht voorhouden? Als de bevoegde Overheid onom- onden zegt: alwie de eenheid der Katholieken albrt.uk doel, alwie zich aansluit bij fascistische of nationaal- socialistischc partij of beweging, brengt allerkostbaarste geestelijke goe deren in gevaar, zegt ze dan niet za kelijk en werkelijk: dus dat moogt gij et doen. De vorm is mildmaar is het in grond en wezen niet zóó, dat gezegd ordt: Wij, die van God gesteld zijn ïi ii te leiden, verklaren, dat de een heid der Katholieken verbreken of zich aansluiten bij fascistische of nationaal- socialistische beweging in de gegeven omstandigheid uiteraard ongeoorloofd is. Is dat niet genoeg, vroeg Dr. G. Noort. moet daar nog een vorme lijk verbod bij? Eenheid. Het nationaal ver mogen. liet Centraal Bureau voor de Statis tiek, een lichaam in Den Haag, dal alsmaar cijfers verzamelt en groepeert, heeft dezer dagen weer wat cijfer materiaal verstrekt, hetwelk een boekje open doet over de ontstellende wijze, waarop dc crisis in onze nationale welvaart heeft ingevreten. We zullen onze lezers niet met veel cijfers vermoeien, maar een paar moe ten we hen toch voorhouden om duide lijk te doen. hoe we met onze welvaart bergaf hollen. Zie eens hier. In drie jaren lijds is ons nationaal vermogen gedaald met 4000 milliocn gulden. In een jaar lijds daalde het gezamen lijk inkomen van alle belastingbetalers met 710 millioen gulden. Men denke zich daarvan de gevol gen eens goed fner is 401X) mtilioen aan vermogens verloren gegaan en de inkomsten der. belastingbetalers zijn 710 milli .en teruggeioopen. Dit laatste beteekenl, dat ruim 700 millioen per jaar minder wordt gekocht aan goede ren, aan Icvensbenoudigdhcden. Dat die mindere vraag naar goederen de werk loosheid enorm heelt bevorderd, ligt voor de hand. Daar komt nog bij. dat om twee redenen het publiek veel minder kan koopen en wel: de prijzen der goede ren zijn belangrijk gestegen en ten tweede; de belastingbetaler moet veel meer van zijn inkomen afstaan dan voorheen. Wat dit laaide betreft geven we deze cijfers: in 1913 were* 13pet. van het volksinkomen aan belastingen betaald en thans offeren we 25 pet. van liet inkomen aan belastingen! Dus: liet inkomen is enorm gedaald van dat verminderde inkomen moet veel meer belasting betaald worden, terwijl 'al van prezen, mede onder den in vloed der crisiswetten, gestegen zijn, De Stadsreiniging te Amersfoort door A. F. van Beurden. Wie katholiek is en katholiek denkt, wie zijn Christendom nog als de groot ste weldaad beschouwt door God aan den mcnsch in zijn aardschc bestaan gegeven, hij beseft de beteekenis van een inzetten van den katholieken in vloed op de samenleving, op slaat en maatschappij. Maar hij moet ook beseffen, dat die katholieke invloed in eenheid bestaat. Daarom is er, zoodra ook maar een deeltje losscheurt, onder ons steeds terstond een worsteling otn de eenheid ontstaan. De eenheid verloren, alles .verloren. Een groote scheuring in de katho lieke gelederen zal de grootste on heilen brengen voor Kerk en Vader land. toe hebben de katholieken van Nederland gelukkig in overgroote meerderheid hun eenheid kunnen blij ven bewaren in de Katholieke Staats partij In dezen tijd van zoeken naar nieuwe wegen is het gevaar dubbel groot, dat velen bezwijken onder de verlokkingen van nieuwe richtingen. Zij, die zich afzonderlijk hebben ge organiseerd of bezweken zijn voor d( verlokkingen van fascisme of nationaal socialisme, laten zij wederkeeren tot lien, die hen met vreugde zullen ont vangen in de machtige en groote katho lieke organisatie, waar zij fier en vrij voor hun mcening kunnen opkomen en spreken, waar die ineening zal wor- I den getoetst, waar ieder recht heeft, zijn inzichten, wanneer die door ludtijds met het schoon houden der grachten omsprong, blijke nit den volgenden gang van zaken. In 1545 moesten de privaten op de grachten opgeruimd worden, geen varkenskotten binnen een halve roede bij de grachten, ir. alle geval met een ton voor afloop. 12 Mei 1556 moest men aanhoudend zorgen voor het niet verzanden en ver modderen der grachten. Men begon te graven en de modder wierp men op de kanten. men zeggen, dat deze van stadswege ook weggevoerd zou wor den, maar men legde nu ook weer dien last op de belendende eigenaars. Men verbood het volgende jaar om asch, aarde, turfmolm in de gracht werpenmen vergele niet, dat m de vuren meestal met turf en niet met steenkolen stookte. Vrijkomende grond kon men aan de stadsmuren of bij de muurbogen brengen, dat waren de puinplaatscn, die het korist bij lagen. Men ging de Eem weer vcrdicpei en op 6'/j voet brengen, ook op hel Havik. In 1589 had men de oude buiten gracht tusschen de Slijkpoort en de Uirechtschepoort al gedempt, en deed dit ook op andere plaatsen, zoodat er geen dubbele, maar een enkele gracht overbleef. In 1590 was men weer druk aan graven de gravers verdienden 7 stui vers daags, maar moesten zelf hun kost bij zich hebben. De buitenringwallen werden tegen muren geworpen. Men vroeg de Generale Staten al die werken hulp, maar die zaten midden in den oorlog en bleven dik wijls doof. De volgende jaren hielp men zich zoo goed als men kon. Hier en daar werd geeffend en verbeterd. In Juli 1621 werd het kerkhof rondom Sint Joris gelijkgemaakt tot Appelmarkt, een librije werd tot drie woningen erbouwd. Op 20 Aug. 1655 schreef men dc aangrenzende eigenaars voor de grachten schoon Ie houden en in 1656 moesten ze ook houten beschoeiingen maken daar, waar de kanten uitzakten; ook liet peil der grachten had de aan dacht; men besloot het te verlagen, dus te verdiepen. Het slijk, dat daaruit kwam werd op de zijkanten geworpen juni 1662 moest iedere eigenaar werden. Maar de beken bleven steeds zand aanvoeren en de burgers zorgden voor allerlei ander vuil in de grachten. Daarom moest men in 1674 weer aan T verdiepen, een sesyphusarbeld. Men besprak in vier, vijf vergaderingen die gewichtige kwestie; men was daarbij lang van stijl, want 'I was een nete lige zaak, Het gevolg van die pralerij was een aanbesteding van het uitgraven der buitengrachthet inspecteeren van de stadsgracht van den Monnikendam naar de S'ijk(Utrechtschc)poort en het ver- Jicpen der Kortegracht. Men wees ook een plaats aan, waar de bagger moest gebracht worden. Ja, de grachten waren wel een voort durend voorwerp van zorg en toezicht. In 1675 kreeg dat grachtenschoon maken een andere richting, met de burgers gaf dat niet veel. Een winke lier, ol smid, een schrijver o( weduwe, een drukker of verver konden geen graafwerk verrichten, daarom besteedde men het schoonhouden der binnen grachten voor 6 jaren uit atn Breunis Jooslen voor een som van 25 gulden 'sjaars, welke som ons belachelijk klein voorkomt, maar die destijds be hoorlijk scheen te zijn. Dat bleef goed gaan, maar 20 jaar later werden de burgers weer eens wakker geschud door een strenge or donnantie, om geen asch en vuil in dl grachten te werpen cip poenale correc- of boete Merkwaardig is het dat Nov. 170-1 melding gemaakt wordt van een wed ol paardendrenkplaats In de Krommestraat. Zoo bleef dat doorgaan met het toe zicht. Het water liep door de Lange gracht en het Spui al lange jaren direct naar Je Eem. daar men de grachten op het Zand reeds gedempt had, bepoot en door den Nieuwenweg - k beter toegankelijk had gemaakt, na de albraak der Lange Brug. Het water liep ook hel Havik door het Sluisje weer de Singelgracht. Het Sluisje vor derde apart toezicht en 23 Januari 1730 weri Jan van Gulik belast met het schoonhouden van het Sluisje tot aan' hel Blauwe Bruggetje. Men werkte steeds aan de grachten. In 1707 ging men voort met het ver diepen der grachten. In 1722 de stads gracht tusschen de Ketelaarsbrug en de Nieuwebrug, in 1723 de gracht bij den Monnikendam en het Spui, in 1724 de gracht tusschen de Kroontjesbrug en het Davidsbolwerk, ook de gracht tusschen de Hellebrug en de Kr tjesbrug. In 1737 werd er eer commis sie benoemd om de gracht te inspec teeren van Monnikendam tot de Kop pelpoort en werd 8 Juli 1737 besloten deze gracht te verbroeden. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. I .auge Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Ilandelscredieten Incaaseeringen Spaar-deposito's rente 3'/> pet. De straten. Men moet zich de straten in de 16e en 17e eeuw niet voorstellen als net geplaveide "erkeerswegen, glad. elfen en zonder beletselen voor het wagen- verkeer. Alle winkeliers kenden het nut van de reclame, van het tentoon stellen. De winkelier stalde zijn waren vrij uit op zijn stoep, hij had er nog een zitbank, waarop hij in vrede 's avonds kon uitrustenhij had een lulvc of een dakje over zijn uiistalvenstcrs en deur en waar de ruimte liet eenigs/.ms toe liet, zooals op deii Hof, waren er pot huizen voorgeplakt, waarin een schoen lapper zijn werk deed. Slagvensters waren aan den straat kant bij particuliere huizen aangebracht en een ieder sloot zijn sloep af ver hoogde dien of omgaf hein met kettin gen. De slagvensters heeft men al vroeg weggewerkt door er betasting op te heffen. Zoo bleef er voor den rijweg,die of met klinkers of met groote keien uit de Leusderheide of op de Veltiwe ge raapt niet veel ruimte over, vooral smal was de straat voor de Muurhuizen; zij volgde steeds den ovalen vorrr stadsgrachten en wallen. Voor de lichting der straten begon men in 1755 voor goed te zorgen. (Wordt vervolgd). Binnenland ouders der leerlingen, een blijvend groolsch aandenken, in den vorm van gelds voor een Kruisweg ol leer beelden voor de nieuwe kapel. Dit plan is door de bevoegde ove;- hcid met sympathie ontvangen. Het comité weet dus voor een sympathiek doel te werken. Aan ruim 200 ouders is een circulaire gezonden met verzoek voor bovengenoemd doel een bijdrage 'e schenken. Het comité bestaat uit de heeren G. W. J. van Koeverden, lid van de Tweede Kamer te Buren, voorz.Joh. Cornel te Harlingen, secretaris J. B. Kemme, burgemeesler van Montfoort. penning- meesier L. Biesterbosch te Apeldoorn, A. J. de Bree te Enschede, W. F. H. ansen, gemeentesecretaris van Bemmcl, fugo Peters te Loo bij Duiven en J, A. Schutte te Utrecht. Waarschuwing. 25 dezer is in werking getreden de Wet op de Couponbelasting. Ingevolge art. 8 dier wet moet de art. 5 bedoelde beiastingschuldenaar een register houden, waarin hij de ge gevens, die voor de berekening van dc belasting noodig zijn, boekt volgens door den Minister van Financiün te stellen regelen, terwijl art. 9 bovendien den schuldenaar (bestuurders of ver tegenwoordigs van binnen het Rijk gevestigde rechtspersonen) verplicht binnen acht dagen nadat de opbrengst van binnenlandsche effecten (wat onder effecten moet worden verstaan zegt 2) vorderbaar is geworden, aan gifte doen ten kantore van den Inspec teur der Directe Belastingen waarvoor aldaar een formulier verkrijgbaar is. Artikel 15 verplicht verder de aan gifte van de opbrengst van builenland- sche effecten. Verborgen schatten. Van de gelegenheid om te lage aan gifte voor de belastingen nog te ver beteren, zonder daarbij straf op te loopen, hebben hier ter stede reeds velen gebruik gemaakt, Aan vrijwillig verbeterd vermogen per 1 Mei 1931 werd opgegeven ongeveer f 12 millioen. Over dit verzwegen vermogen wordt voor de belastingjaren 1931,32,1932/33 en I933i34 vermogensbelasting nage vorderd. Bovendien heeft navordering plaats over de inkomsten uit dit ver mogen voor de belastingjaren 1931/32, 1932,33 en 1933/34 voor de inkomsten belasting en de gemeentefondsbelasting. Verder zijn tal van verbeterde aan giften binnengekomen, uitsluitend de inkomsten- en gemeentefondsbelasting betreffende, waarvan het bedrag nog niet bekend is. Gebleken is, dat vele belastingplich tigen in de meening verkeeren, dat alleen verbetering noodig is van te weinig aangegeven vermogen en de daaruit genoten inkomsten. Dit is echter evenzeer noodig voor onjuist aange geven inkomen uit bedrijf ot beroep of bijverdiensten. Ook verkeeren velen in de rneening, dat de inkomsten uit een onbelast vermogen, beneden de f 16000 niet behoeven te worden aan gegeven. Ook deze meening is onjuist In alle tfewenschte Llniuturen Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Lange&traat 84 Telef 528 Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort. w Aartsbisschoppelijk Seminarie. Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd, bestaande uit vaders van seminaristen uit alle deelen van ons diocees en vertegenwoordigend alle beroepen, om de Bouwcommissie voor liet nieuwe Aartsbisschoppelijk zorgen dat die slijkdammen op Seminarie te Apeldoorn een cadeau eigen kosten naar buiten gevoerd laan te bieden van de gezamenlijke H. C. A. de Jong. Men schrijft ons; tn Maart a.s- treedt de lieer H. C. A. de Jong definitief af als penningmees ter van het R. K. Armbestuur van Amersfoort. Dertig jaren lang heeft de heer de Jong deze functie belangloos vervuld met een accuratesse en plichts betrachting, boven allen lof verheven. Het lidmaatschap van een Armbestuur en inzonderheid het penningmeester schap, is zeker wel een zeer belang rijke, maar tevens ook een van de functjes Het WfÊÊ jaren en In de gegeven tijdsomstandigheden geen sinecure. Hierbij komt nog, dat men dikwijls bij de beste bedoelingen en 't edelst met ondank en verdachtma king wordt beloond. Ondanks alles was de heer de jong steeds trouw op zijn post, zoodat zijn, medeleden zich het Armbestuur niet kunnen denken zonder den lieer de Jong. Het is dan ook zeer noode, dat zij hem zien heengaan uit het Bestuur. Zijn onvermoeide werkzaamheid in het belang van de R. K. armen van Amers foort, gepaard aan zijn jovialen omgang, verdient een eercsaluut: steeds zullen zij bij de leden in aangename herin nering blijven. Handelsregister. Woningbureau „De Uitkijk." J. van Oldenb.laan 6, Venn.: P. Mehrings en B. W. Speekman. Fa. Klashorst en Zeggelaar, slagers- bedrijf enz., Nljkerk, opgeheven Op 6 April a.s. zal hier een bijen- markt worden gehouden. De Minister van Financiün verzoekt ons te willen mededeelen, dat de ter mijn. gedurende welken gelegenheid bestaat om onjuiste belastingaangiften straffeloos te verbeteren, wordt verlengd tot I Mei 1934 Na dien datum zullen bij het ontdekken van verzwegen be dragen, de bepalingen der wet in haar volle strengheid worden toegepast. Eenige bioscoop-exploitanten heb ben het terrein aan de Snonckaertlaan gekocht, waar kort geleden het huls van Mcj. Voorst Vader stond. Men wil daar bouwen een modern bioscoop theater, plaats biedende aan 800 bezoe kers. Het theater wordt ook Ingericht voor toonecl. Achter komt parkeerplaats. De verhoogde vermakelijkheidsbelasting heelt de heeren dus nog niet afgeschrikt. Vanwege het genootschap „Vrije Retigieusc Gemeenschap" zullen hier In de Sierkunstzaal vijf voordrachten worden gehouden door sprekers van verschillende richting over „dc Waar deering van den Mensch," Voor leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen zullen weer ver keersassen worden gegeven. Deze zullen gegeven worden door den lieer van Gorcum, die de vorige week reeds is begonnen met den keerscursus aan leerlingen van uc uccnug van um mcuo*u. school der Amersf. Schoolvereniging, I Woensdag 7 Maart zal Prof, Dr. Kors Aan hel einde van eiken cursus zal Ivan de Nijmeegsche Universiteit spre- ook weder een eenvoudig examen I ken over de waardeering van den worden afgenomen. I mensch in het Katholicisme.

De Eembode | 1934 | | pagina 1