Hel dan op No. V Luttlk, en de heeren: P. v. Esch, H. A. Nichting en E. Kamerbeek, leerlingen Erkende Pont- school, Hendr. v. Viandenstraat 4. Maandagavord half 8 recollectie voor oud-retraitanten en leden van retraite- vereenigingen in de kerk van O. L. Vrouw Hemeiveart aan de Langegracht. Dinsdag hoopt het echtpaar Postma, wonende Lupinestraat 17, zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Ten overstaan van notaris Schröder werd in hotel .de Zwaan" geveild liet beneden- en bovenhuis Puntenburger laan 38a en b. Kooper was notaris J. G. van Rhijn voor f4500.—. Aangevangen is met het aanbrengen van een inrichting op de locomotieven, waardoor het mogelijk wordt, door de machinisten bij mist, bij nadering van onbewaakte overwegen, fluitseinen te doen geven. Het is de bedoeling, voor het intreden der volgende mistperiode, dus b.v. 1 October 1934 met het geven van fluitseinen voor onbewaakte over wegen bij mist te doen beginnen. Maandag 5 Maart, aanvangende S uur, praatavond in St. Jozef aan de Lieve Vrouwestraat. Spreker de heer E. Wolf over het Christelijk Interna tionaal Vakverbond. Een en ander ver duidelijkt met lichtbeelden. Algemeen Nederlandsch Verbond. Zaterdag 10 Maart in Princess-Room, aan de Uirechtschestraat eene algemeene vergadering van het Algemeen Neder landsch Verbond om 11 uur voorm. Aan de orde is danMededeelingen Hoofdbestuur; Verslag 1933; Rekening en verantwoording 1933 en Bestuurs keuze. Er worden 45 afgevaardigden ver wacht. Om 1 uur lunch in De Zwaan, daarna bezichtiging Museum en andere his torische bezienswaardigheden, ondei leiding van den afdeelingsvoorzitter, den heer A. F, van Beurden. Het bestuur der afdeeling Amersfoort bestaat uit de heerenVoorzitter A. F. van Beurden; Secretaris J, Visser, majoor, ledenP. B!o.n, ritmeester J. Jans, passage-agent. Zondagdienst H. H. Doctoren, en Nacht-wcckd;cnstApotheker. Dr. Batenburg. Utrechtscheweg 18, Telefoon 448; Dr. Kolk, Berkenw. 15. Telefoon 5"9; Dr. Duyvis, Utrecht scheweg 145, Telefoon 396. W. A. v. d. B.ivenkamp. Utrecht- schestraat 45a, Telefoon 63. Burgerlijke Stand. 27 Febr. GeborenJohannes, z. van H Vos en G, C. Paschedag. Adria- nusz. v. A Meskesen|.G.Pot. Over!.: Anna Cornelia Boonzaaijer, 77 j. Mana van Schaik, 56 j.. ongeh. 28 Febr. Geboren -. Elisabeth, d. van H. v. d. Hoef en E. v. d. Pol. Willem Robert Frans, z. van W. A, A. H. v. d. Eist en W. M. H. Boers. GehuwdJ. Stavast en A. Bortlik. Th. C. Ruigrok en G. W. Endeveld I OverledenJan Cornelis van Es. 80 jwedn. van H. v. Vliet. 1 Maart. GeborenAntonie Grrardus, z. van W. Vermeulen en H. v Berke I OndertrouwdG. Veenendaai en J E. Hagebtuk. G. v. Alphen en Th J. v. Barlingen. R. Timmerman en G. Spelt. OverledenJansje Hendrik? van Wilpen, 3 m. Johannes van Eijkelenburg, 58 j., echtg. van T, v. d. Meulen. Uit het jaarverslag van het Nuts- consultatiebuieau voor sociale adviezen blijkt, dat dit bureau onder leiding van Mej. v. Assendelft in het aige loopen jaar weer in een behoefte heeft voorzien. Alcoholisten, zwervers, on gehuwde moeders, ouders, die met hun giootere kinderen moeilijkheden heb ben e d. kwamen om raad en werden zoo goed mogelijk gratis geholpen. In den loop van dit jaar bleek meer en meer, dat met twee zittingen per maand niet kon worden volstaanook de lokaliteit liet te wensclicn over. Het bestuur is dan ook zeer ingenomen met het feit. dat het de noodige ruimte heeft in het perceel Korte IMlJlterlc In den gemeenteraad werd een lang durige discussie gevoerd naar aanlei ding van een voorgestelde wijziging bouwverordening. Terwijl Ged. Staten van oordeel zijn dat in nieuw ie bou wen woningen minstens 3 slaapkamers moeien aangebracht worden, meenen B. en W. dat met twee kan volstaan worden. Ten slotte werd het voorstel in B. en W. aangenomen. Nadat de agenda afgehandeld was, bracht de Voorzitter de besprekingen op de rioleering. Als gevolg van deze besprekingen werden de eindpunten (althans voorloopig) vastgelegd. Het zoogenaamde „kleine plan" is hiermede aangenomen. De zuiveringsinstallatie is de eerstkomende jaren nog niet noodig. De heer Bouwman vestigde de aan dacht op den Barneveidschen weg. waar het opkomend hout het uitzicht belemmert. Amersfoort III—St. Michael II 2 uur. Bilthoven III—Amersfoort IV 12 uur. Het eersle gaat Zondag naar Woer- den*om V. E. P. te bestrijden. Oezien de goede resultaten de laatste wed strijden bereikt achten wij hen wel iit staat beide punten mee jnaar de keien- stad te brengen. Amersfoort 111 zal de nek aan nek race met Bilthoven II wel voortzetten door St. Michael li met een nederlaag naar de Bilt terug te sturen. Amersfoort IV krijgt een sterke tegen stander tegen zich n.l. Bilthoven lil in Bilthoven. Van hen verwachten wij dat zij Bilthoven zonder mankeeren twee desnoods een punt afhandig zullen weten te maken. Uit den Omtrek Eemnes Burgerlijke Stand. GeborenDirk, z. van A. v. d. Pol en J. Westhuis. Anna Everarda, d. van L. Hilhorst en Chr. M. de Jong. Albertus Wolbers, z. van J. van Meerlen en J. Klaver. Hoogland Bij de te Utrecht gehouden Voor- jaars-Rijks-Hengstenkeuring, werd de hengst „Goudsier", eigenaar v. d, Wolfshaar, alhier, goedgekeurd voor rijk en stamboek. Dezer dagen werd onder de aanwe zigheid van Dr. Ir. v. Dalen, de laatste les gehouden van het 3e jaar landbouw- cursus. Verder waren aanwezig de Zeereerw. heer Pastoor de |ong (voorz. comm. van toezicht), de heeren P. Hil horst (wethouder), Peter Kuyer (secre taris van de afd. v. d. A.B.T.B.). P. Hilhorst jr. (voorz. J.B.Bond) en eenige belangstellende oud-lterlingen. De heer Segers, leider van de cur sus, ondervroeg de jongelui Dit nam in verband met 't groote getal leer lingen, veel tijd in beslag. Na afloop nam de heer van Daien 't woord. Hij ieliciteerde de jongelui, aan wie hij achtereenvolgens bekend maakte met welke „aanteekening" zij het diploma hadden gekregen. Hij spoort ze aan nu niet de studie te gaan staken, maar trouwe leden te worden of te zijn van de J. B. Bond. Daarna richt hij zich tot den leider. De heer van Dalen •preekt hem woorden van danken van groote waardeering toe Hij memoreert dat dit de 5e maal is, dat de heer Segers een 3 jarige cursus mocht be ëindigen. Voor zeker een lustrum dat mag genoemd worden. Hij besluit met 4e hoop uit te spreken, dat de neer Segers nog menig jaar op deze weg mag door gaan. Gra den iederen Dinsdag des avonds 7 tot 9 uur zitting wordt gehouden. In het alg. loopen jaar werden 68 ge- vi'len behandeld, waarvan er eind December nog 30 niet waren afgedaan. Landbouw Crisiswet 1933. In veiband met de bepalingen van h-Cr.sis Pluimveebesluit verzoekt d< Commissaris van Politie te Amersfoort, houders van broedmachines, die zich in deze gemeente bevinden, van de aanwezigheid -ener machine aan hem kennis te geven vóór den lOen Maart 1934, zoo mogelijk met overlegging van bewijs van aansluiling bij de Ned. Pluimvee-Centrale. Voor het door het Centraal Bureai Instituut Pont te 's Gravenhage, ge houden examen voor hel praktijk- diploma Machineschrijven slaagden de dames C. D. Kroezen, S. Croeze, W. de Voogt, J. Willemsen, G. Heymen, J. Steenbeek, C. D. Bekking en M.( Nu bekomt de ZeerEerw. heer Pastoor het woord. Hij wenscht de jongelui geluk met het behaalde succes, spoort ze aan vooral in de praktijk met geleerde hun nut te doen en trouwe leden van hun organisatie te blijven. Den heer Segers dankt hij voor zijn goede zorgen aan de cursus besteed, terwijl hij zijn groote waardeering uit spreekt over diens werk in al de jaren verricht. Hij geeft de verzekering, dat de arbeid van den heer Segers niet licht zal vergeten worden en hoopt, dat hij nog menige cursus moge geven. Nog voeren het woord de voorzitter an de J. B. Bond en de secrr de A B.T.B. De eerste wenschte de jongelui, allen leden van de J. B. Bond, geluk met hun succes. Hij hoopte dal nog vele jaren trouwe leden organisatie moge blijven, 'e tweede feliciteert namens het bestuur van de afd. van de A. B. T. B, Hij spoort de jongelui aan vooral veel te gaan zien. We zijn in onze gemeente zoo mooi in de gelegenheid veel kunnen zien. Uw kennis zal er rijker en uw ondervinding grooter door wor den. Hij verzekert dat zijn bestuur gaarne zal meewerken bij 't tot stand komen van een nieuwe cursus. Uit naam van de leerlingen dankt een der oudere deelnemers. In een goed uitgesproken speechje gaan zijn woorden van dank inzonderheid tol den leider. Wij zijn alle leerlingen bij hem op school geweest en nu heefl hij onze opleiding voltooid met een 3-jarige Landbouwcursus. De dank mag echter niet alleen bestaanl in woorden "daarom biedt hij namens zijn mede-leerlingen den heer Segers een fraaie rookstoel aan. Ten slotte wenscht de heer Segers zijn leerlingen geluk met hun succes. Hij dankt voor 't mooie cadeau en voor alle woorden van dank en waar deering door de autoriteiten tot hem gericht. Er werden uitgereikt 26 diploma's. Hiervan kregen 5 leerlingen het mei „vrucht", 8 „met veel vrucht" en 13 „met zeer veel vrucht" Leusden Burgerlijke Stand. Geboren Albertus Antonius, z. van A. Schothorst en A. Hilhorst. Rigarda Marie Antonia, d. van J. A. v. Daatse- laar en C. M. Voskuilen. Ondertrouwd T. Spelt en E. v. Herwaarden. Over leden Albertus Antonius Schothorst, 4 dagen. Stoutenburg Burgerlijke Stand. Geboren Gljsbertha Klazina, d. van J. v. Lunteren en A. Kuijt. Soest Burgerlijke Stand. GeborenElisabeth, d. van F. L. Dankmeijer en E. C. Elferink. Theo Aloysius, z. van v. d. Dijssel en A. Huurdeman. Elberlje Cornelia, d van W. v. Hornsveld en W. Kramer. Anna, d. van G. v. 't Klooster en v. d. Grift. Ondertrouwd: N. Stumpel en M. Oostenbrugge. Ge huwd D. Renooij en A. Idzenga. j OverledenPieter Floor, 83 j., geh. met W. de Kruif. jacobus Roest. 76 j., echtg. van G. v. Agteveld. Joannes Hubertus Heugen, 69 j., echtg. •an A. J. Walraven. Aan den gemeenteraad werd. in verband met de vaak afschuwelijke huizenbouw in Soest 'n request ge- onden met het verzoek een Schoon heidscommissie in te stellen. H.bt U een faxi of auto ooodig Amersfoort, Binnenland Geldersche Vallei. Over het kanaal voor de ontwatering der gronden in de Geldersche Vallei zeide Gedeputeerde de Beaufort: Als de kosten van het werk de ra ming te boven gaan, zullen de meer dere kosten i.aar dezelfde verhouding tusschen de belanghebbenden worden verdeeld. De aanleg van het kanaal zal nog meer werk opleveren, dat zal moeten worden opgeknapt door nieuw op te richten waterschappen. Dan kun nen zich natuurlijk moeilijkheden met ingelanden voordoen, speciaal als het op belalen aankomt. Maar Ged. Stalen vertrouwen op het gezonde inzicht van belanghebbendtn. Overreding zal ten deze wellicht meer bereiken dan dwang, maar wil het kanaal effectief worden, dan moeten er waterschappen ko Spreker betoogt voorts, dat een deel van het werk valt onder werkverrui- ning, voor een ander deel onder werk- erschalflng. Hel is duidelijk, dat de regeering een woord zal meespreken, gelijk bij andere objecten van werkverruiming en -verschaffing. T. a. v. het natuur schoon kon spreker geen toezegging doen. De afwatering wordt verbeterd, s zullen eenige moerassen, die een rkwaardig object voor natuurmin- nenden vormen, gaan verdwijnen, maar het is wellicht mogelijk, dat enkele terreinen in hun oorspronkelijken staat worden bewaard. Het natuurschoon op zichzelf wordt natuurlijk zooveel moge lijk onlzien. Het werk, dat nu tot stand is ge komen in den vorm van het rapport dezer commissie, is een werk voor de toekomst, waarnaar men altoos zal kunnen teruggrijpen, waarop men zich te allen tijde zal kunnen beroepen, en dat de basis zal worden voor ;een economischen en ideëelen opbouw. Het ipport wijst de eenig juiste oplossing tor de afwatering aan, maar heefl toch ook zwakke punten. Want wie het rapport leest, bemerkt, dat we ei nog niet zijn. De oplossing voor d( Bovenslaperdijksche gronden is radi- caal, maar voor de Benedenslaperdijk- sche gronden staan wij nog maar aan den aanvang. Daarvoor zal nog meer moeten gebeuren. En het is (e hopen, dal oude provinciale veeten en tegen stellingen tot het verleden bchooren. Maar aan den anderen kant: al te goed is buurmans gek. De provincie Utrecht zal bij de verdere uitvoering op haar zaak hebben te letten, opdat zij den strijd van vele eeuwen niet vergeefs gestreden hebbe. Streekplan voor de Veluwe. De besturen van alle gemeenten op de Noord- en Midden-Veluwe hebben op uitnoodiging van Oed. Staten te Apeldoorn een vergadering bijgewoond waarin een plan Ier tafel werd ge bracht om een onderzoek in testellen de mogelijkheid een streekplan te ontwerpen voor de Veluwe, beoo- gende de oplossing van tal van vraag stukken nader in studie te nemen, waarbij wel in de eersle plaats te noemen die betreffende het verkeer en de bebouwing van dit zoo bij uit stek natuurrijke gedeelte der Provincie. De bedoeling is, daartoe een Com missie in het leven te roepen. De on kosten, aan de voorbereiding en tot standkoming verbonden, zijn globaal geschat op f 5000, waarvan de Prov. de helft zal voteeren. Prov. Staten van Utrecht. In de vergadering van de Prov. Stalen van Utrecht kwam aan de orde het voorstel van üed. Staten tot ver haal van de couponbelasting en het voorstel om subsidie te verlcenen uit de provinciale kas aan de Ned. Pomo- logische Vereeniging voor haar Cen- Iralen Proeftuin te Utrecht. Beide voor stellen werden aangenomen. Daarna kwam aan de orde het voor- j stel van Ged. Staten om te besluiten tot den aanleg van een afwaterings kanaal in de Geldersche Vallei, in samenwerking met de provincie Gel derland en het Rijk. Het voorstel werd na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over het voorstel van Ged. Stalen tot het verleenen van een provinciale bijdrage in de kosten van den aanleg van het kanaal Amsterdam -Bovenrijn werd uitvoerig beraadslaagd. De provinciale bijdrage wordt ge raamd op f 950,000 over tien j5ar. Uus f 95.000 per jaar- Utrecht zal f 300.000 voor haar rekening nemen dus f 30 000 voor worden gewaakt datjde nadeelen voor den landbouw zoo ge ring mogelijk zullen zijn. Aan de wensclien van de gemeente Utrecht zal zoo veel mogelijk tegemoet gekomen worden. De lieer v. Spanje zei, dat de aanleg ran het kanaal een geringe belasting- rerhooging met zich brengt. Nadat nog was aangenomen een ■oorstel van Ged. Staten tot wijziging •an de prov. begrooting 1934, sprak de Commissaris der Koningin zijn af scheidsrede uil, welke werd beantwoord door Gedeputeerde J. Th. O. Kelllilz. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Sinds werd aangekondigd, dat dr. H, F. s'Jacob zou heengaan als Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, werden reeds vele dignita rissen achtereenvolgens aangewezen als zijn opvolger. Zoo werden genoemd Mr. de Beaufort. Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Baron Linteloo de Geer van jutphaas, Jhr. Van Asch van Wijck en de Haagsche burgemeester Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. eze laatste is 5U jaar en was achter eenvolgens Wethouder van Zutphen er Burgemeester van Brummcn, Groningen en 's Gravenhage. Bijzondere herkenningstcekens. Bij iedereen mag wel bekend ver ondersteld worden dat slechtliooren- den, welke zich in het verkeer bcgci voorzien zijn van een insigne of herkenningstiekcn, beslaande uit schildje met de letters S. H., welk ge dragen wordt op jas of mantel, alsook in den vorm van een bordje aan de achterzijde van het rijwiel. Docii niet alleen slechthoorendcn, maar ook blinden of degenen met c slecht gezichtsvermogen zullen zich het verkeer moeten bewegen. Gelukkig dat ook voor deze cate gorie gezorgd wordt. Minder bekend zal wel zijn, dat deze voorzien zijn van een groen-wit vlaggetje oiwel een witten wandelstok, welke laatste het internationale herkenningsteeken is. In het bizonder voor wielrijders, motorrijders en automobilisten is het noodig deze teekens te kennen. Koopt in andere steden niet Wat uw eigen stad U biedt A. H. VAN NIEUWKERK N V. COMPLETE WONINGINRICHTING BEEKENSTEINSCHELAAN 10 - TEL. 543 OPGERICHT 1909 Ingezonden. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte redactie. Verzoeke beleefd plaatsing van onder staand ingezonden stukje waardoor bij voorbaat mijn dank. Dezer dagen, na een gedwongen rust van 12 weken, voor het eerst weer op straat komend, vernam ik van verschil lende zijden dat ik mijn Begrafenis onderneming aan den kant zou hebben gezet, zelfs werd het bedrag genoemd waarvoor ik deze zou hebben overge daan. alleen wist men er niet bij te vertellen aan wien. Hiermede wil ik deze rijke fantasie even recht zetten, er is door mij niels aan den kant gezet of overgedaan en ik blijf mij als steeds aanbevelen voor bediening in alle klassen. P. LEENARDS, Krankeledenstr. 22, Amersfoort, De Stadsreiniging te Amersfoort door A. F. van Beurden. II. Poorten en Straten. De stadspoorten waren smal en op het geringere wagenverkeer ingericht. Bij 't invoeren van vele waren omdat belasting of accijns betaald worden en voor 't toezicht moest de doorgangs ruimte smal zijn, 5 April 1548 werd de Zaterdag aan gewezen, als de dag voor het vegen der straten en het wegbrengen van list vuilnis, dat niet in de grachten ge worpen [mocht worden, wat men nof eens herhaalde. 15 Juli 1549 verbood men aarde, puin of vuilnis op hef kerkhof, dat toen bij de kerk lag te werpen of daar zijn gevoeg te doen. Dit gold voor oud en jong. Men zou ook geen vuilnis voor andermans deur leggen leder vege voor zijn eigen deur. In de tijden dat de bedevaart naar O. L. Vr. het drukst was in de XVe en XVIe eeuw, gebood de magistraat der stad telken jare voor de vrouwen- vaart begon, alle straten te reinigen, het hout, dat hier en daar lag weg te ruimen, opdat de bedevaartgangers, die van alle kanten in grootcn getale kwa men ongehinderd zouden kunnen pas- seeren. Vrouwenvaart. Men leze daarvoor liet gebod van 19 Mei 1545. Des Donncrdachs toe komende, zoo God wil, zal men dragen dat beelt van Onze Lieve Vrouwen al hier binnen onze stadt, ter eerc Gods en syn Gebenedide Moeder. Dit geeft men geleide alle dengenen, die alhier commen sullen ende binnen dir tydt des gelcijds in onse stadt undi stadt vredecruijsen binnen des gestichts palen voor vrij en onsen burgers en inwoners, uitgenomen des keizers en der stad vianden. Bepalingen, over te verkoopen bijenwas, waarop een merk zal moeten staanmen zal alleen ver koopen voor eigen deur, geen pelgrims daarmede tegemoet loopen. Men za^ de straten schoonmaken, opdat de pro cessie geen letsel geschiede. De gil den en broederschappen zullen gaan in de volgorde door de kerkmeesters bepaald, In het begin van den opstand tegen Spanje, was liet af en toe rumoerig in de stad, mori hield van rust en in dringende gevallen moest men de bur gers bij klokkenslag vergaderen als Magistraat een algemeen geldend bevel spoedig 3an de inwoners wilde bekend maken. Men had daar voor pleinen noodig. Daar de stad in drie deelen gesplitst was, Breul. Camp en Krom- mestraat besloot men 9 Maart 1571. dat wanneer de burgers daartoe opge roepen werden, die van de Breul op de Verkenmcrt zouden zanten treden, die van de Langestraat of Camp aan de Kamperpoort die van de Kromme- straat op den Hof. Wij moeien hier nog vermelden dat i in 1648 de weg naar Utrecht van den Pisheuvel tot de Hoogc Birkt in 1648 zeer verbreed uitgezet werd. Met i de e a of n der, om tot betere toestanden op het gebied der reinheid te komen, maar het budget der 8000 zielen tellende stad was klein, men had er het land aan veel ambtenaren aan Ie stellen, als alleen voor het innen der belas tingen en accijnscn, waar de stadskas beter van werd. Men bestraatte in 1653 de Nieuwslraat met klinkers. Toch moest men er op den duur wei toe overgaan om voor het schoon houden der straten vaste arbeiders aan te stellen. Er werden 9 personen voor aange steld, onder welke een vrouw. Vroeger had men steeds bepaald, dat de huiseigenaars, die langs grachten en singels woonden de „werf voor hun deur" zoo noemde men de sloep en straat van huis tot den kant der gracht moesten reinigen en onderhouden, op straf van boete, en zoo kwam de vol gende ordonnantie lol stand -. 7 Juli 1654. Het schoonmaken dei straten, dit gebeurt door: 1. Meuss Everss van de Caniperbin- nenpoort tot Vischmarkl, Valken- en Stoofstraat, Noordoostzijde Knrtcgraclit, de Muurhuizen langs huis Peter Vas- trick tot aan het bruggetje naast de 'zing Jhr. v. Nijvelt zaliger. Gijsbert Cornelis: van de Var- kensmarkt tot Vischmarkl, Kranckelc- destraat, O.L.Vr.straat en half Kerkhof. 3. Reijner Willemsz Smith de Kruis weg lot de Camperbinnenpoort tot de Krepellstraat en de St. Jansstraat cn aan beide zijden van den Achterkamp, Ie weten van den Kruiswegli tot den put van den Poth, St. Janskerkhof,] Cingel van Kamperbinnenpoort tot de binnenbleek en de Triesgenspoort. 4. Cornelis Keeromde Breestraat en verder langs de huizing van Van Daell, Lange Gracht tot aan de huizing daar 't Schepel uithangt, hoek Zwaan- halssteegje naar het Kerkhof toe tot aan de huizing daar de doodskist uithangt. 5. Jan Mullusde Koppelpoort voorbij de huizing van Jhr. KraeCk, de Cingel langs en de Bloemendaal- schestraat tot aan de poort. 6. De huisvrouw van Gijsbert Cor- neliss: de Muurhuizen van Ketelaars- brug tot het Sluisje op den Havick tot aan de nieuwe brug, alsmede de Vijver en Cromstraal. 7. Gerrit Swoutzende Scharbier- straat en Meijerslraat, voorbij de oude en nieuwe Lombaerl tot aan Tinnen- burg, westzijde Coitcgracht tot aan de Vischmarkt. 8. Gerrit Jansz. cn Clacs Mirus:de Camppoort tot Camperbinnenpoort, tot de Oliesteegh, Crouwelslraat en St. Jansstraat. Af en toe werden hier en daar de verschillende verkeersmiddelen, stralen en bruggen, verbeterd. Op 20 Maart 1654 wilde de Heer van Campen een stecncn brug leggen op het einde van het Spui bij het Kroontgen met aanwijzing van peil en hoogte. De raadslieeren van Ommeren en Both en anderen, werden aange wezen om op den bouw toe Ie zien, met de steenhouwers te onderhandelen, enz. Ook nam men een ergernis voor de buren weg op den Singel, Daar had men noteboomen geplant en de jeugd liet niet na in liet najaar daaronder te smijten met stokken en steencn, om de noten te bemachtigen. Af en toe vlogen de stokken cn stee- nen door de ruitenom daaraan een eind te maken, rooide men de note boomen en zette ei limlcboomen voor in de plaats. Men was op liet stadhuis zuinig met gelduitgeven, want hel was schaars. Men probeerde om een deel der stads- lasten, als men daartoe kans zag, op de goei gemeente te schuiven. Men moest in 1653, 1654 verschillende straten verbeteren en beleggen met beter plaveisel. Daarom vroeg de stad aan do eigenaars der groote voertuigen wat ze er voor over hadden, dan zou men de stiaten herstellen. Een soort vrijwillige belasting dus Vanouds rustte als reeds gezegd op de aangrenzende eigenaars of bewo ners den last de straten halfweg schoon te maken, welk gebod 4 Mei 1674 nog eens verscherpt werd. Maar daarmede was men er niet af. men werd ook verplicht, om, waar noodig de straten te herstellen, dat later ten gerieve der burgers in een suotl belasting als stratengcld omgezet werd. In 1075 werd de straat buiten de Utr.poort verbeterd. Diende liet geheven geld vroeger zuiver als vergoeding voor hcrslelkos- inzen lijd heeft men er een belastingobjcct van gemaakt ten be hoeve der algemeene gemeentekas, dat bij panden mei groote gevelbreedte of in straten nog al zwaar drukt, stelde 17 Sept. 1677 voor ieder gedeelte det stad slraatmcesters aan, die liet toezicht op de wegen kregen, in 1682 werd daartoe l'ictcr Gemis ge roepen; ze staan veelal in de Politie registers geboekt. In 1685 ging men ook bovengrond- sche „geuten" maken, waar die ont braken, in de Sl. Jansstraat en de Ko ningstraten, ook in 1686 nagezien wer den. In 1687 herstelde men de Lange straat van de Utr.siraat tot aan den Camppoort. Buiten de Camppoort lag de Steen straat, die kwam in 1690 aan de beurt, want vele eigenaars, zoo klaagt men. bleven nalatig; in 1691 werden dc Hoogc weg cn de le en 3de Steeg on derhanden genomen, zoo bleef men toezicht houden. Men vindt op gere gelde tijden in de Politieboeken reno vatie der ordinanties, zoo noodig met arbitraire correctie, zooals men dat destijds in de ambtelijke taal heel def tig uitdrukte. Ook lette men op dc rooilinie bij de uitspringende stoepen, om den door- 1 "p van hel hemelwater te bewaren. In 1695 verpachtte men het schut en straatgeld met den inrfimport voor 450 gutden 'sjaars. (Wordt vervolgd.) Allerlei Uil Rosario in Argentinië wordt gemeld, dat bij de autowedstrijden om den grootcn prijs van Argentinië een auto in een bocht van den weg tus schen de toeschouwsrs geraakte-Zeven personen werden gedood en vijftien lar gewond. Een Amerik. verkeersvliegtuig ge raakte in den sneeuwstorm en werd in hel Wasatscli-gcbcrgle aan den rand van een engen kloof gevonden. Het vliegtuig was geheel vernield, de acht inzittenden zijn om liet leven gekomen. Negen studenten van dc Darlmouth- universiteit zijn door kolendampver- giftiging om het leven gekomen tijdens hun slaap.

De Eembode | 1934 | | pagina 2