Goed gereedschap is 'thalve werk! Allerlei Eenlgen lijd geleden werd de aan dacht der directie van de P.U.E.M. getrokken door een In de dagbladen vermelde uitlating van een onzer Raads lieden betrelfende oneerlijke concurren tie die de P.U.E.M. de gasfabriek zou aandoen. Dc Directeur begreep dat ..oneerlijk" niet in de letterlijke betee- kenis was bedoeld, maar de uitlating gaf hem toch aanleiding tot de vraag of het mogelijk zou zijn, dat hij voor den Raad van Amersfoort eens een lezing hield over doel en streven van het provinciale clcctriciteits bedrijf. Burgemeester en Wethouders hebben medegedeeld, dat zij hem gaarne in de gelegenheid stellen in de Raadszaal alhier zijn lezing te houden en wel op Maandag 19 Maart a.s. des avonds hall 8 uur. Burgerlijke Stand. 2 Maart. Ocborcn: Jan, z. v. G. v. ffoeijen en T. LIJnsvelt Oeertruida, d. v. K. Mosterd en J. IJzerman |an, z. v. tl. Sleeking en H. v. Keeken. 3 Maart, Ocborcn: Evertje, d. v. J. van Alphen en P. E. de Graaf Jo hannes Cornells, z. v. H. v. Straten en M. van Agterveld Johannes Gerrit, z. v. A. Barkel en 1. T. H. Bor. Overleden: TheodorusJohannes Friet man, oud 74 jaar, weduwn. van E, M. J. C. MarIJne. 5 Maart. Geboren: Petronella, d. v. C. M. Mulder en P. van der Veer Catharina, d. v. A. Veldhuizen en J. B. Boomhouwer Jan, z. v. J. Lagcr- wcij en G. Hoegen. Overleden: Nlco- laas Mater, oud 29 jaar, cchtgcn. van A. van de Biezenbos Cornells Meer beek, oud 68 jaar, echtgenoot van O. Goudkuil. Naar aanleiding van een vergade ring van Mussert-mannen in de Kroon op den Hof was het daar 'savonds erg, roerig. Voor het gebouw stond een vrij groote menigte, die meer dan eens de orde trachtte te verstoren. Toen som maties van de politie geen effect had den. werd het plein met den gummi stok schoon geveegd. Eenige personen die zich verzetten, werden gearresteerd. De Amersfoorlsche Muziekvereni ging herdenkt 10 Maart haar 45-jarig bestaan. Receptie wordt gehouden Zater dagmiddag 10 Maart in „Eben Haüzer" Woensdag 14 Maart a s. zal de jubi- lccrcnde vereeniging een jubileumcon cert geven in de Markthal. Op verzoek van de Propagandaclub .De Katholieke Werker" sprak de heer C. Wolff in het gebouw St. Jozef over de Internationale Christelijke vakbe weging. Spr, deed allereerst eenige mededee- llngcn over den opbouw van de vak beweging in Nederland en in enkele landen in Europa en daarbuiten en ever de verschillende richtingen, welke op het gebud der vakbeweging bestaan. Uaa .ia besprak hij meer in het bijzon der de internationale christelijke vak beweging. Deze beweging is ccn Interconfes- 5 cel christelijke beweging, waarin t' katholieke, protestantsch-christelijke ei ook de ir.'crconfcssloncel christelijke vakorganisaties uit verschillende landen eendrachtig samenwerken, om, met ver werping van iedere terreur en iederen klassenstrijd, tc streven naar een her vorming van het maatschappelijk en economisch leven op chrisielijken grond s'ag. Na den oorlog werd direct naar ccn ticisiel der internationale banden ge sneefd en na eenige internationale con ferenties in 1919— één in Luzern on der Duitschcn invloed en één in Parijs onder Fransch-Bclgischen invloed kwam een jaar later te Den Haag een algemeen internationaal congres der christelijke vakbeweging bijeen Dank zij vooral het voorbereidend werk, ver richt door dc leiders uit de neutrale landen Nederland en Zwitserland, kon dit congres tot de oprichting van hc' Internationaal Christelijk vakverbond worden overgegaan. Een der redenen, die tot dc stichting van hel I.C.V. voerden, was wel het feit. dat het einde van den grooten wereldoorlog vredesverdragen bracht, dit naast vele hoofdstukken van minder opbouwenden inhoud er dén bevatte, dit ten verheven, een zeer te begroeten doel hadhet scheppen van bevredi gende sociale verhoud ngen door inter nationale samenwerking van werkge vers en arbeiders, met medewerking der ugceringen, een streven, waarvan niemand minder dan Paus Leo XIII reeds een dertigtal jaren vroeger in zi n encycliek „Rerum Novarum" dc nood zakelijkheid had aangetoond. Deze internationale samenwerking werd belichaamd in dc Internationale Organisatie van den Arbeid, gevestigd Ie ticnè-c. De vakbeweging werd officieel erkend en haar werd in de gestichte organi satie ee:i belangrijke rol toebedeeld. Maar dat er naast de socialistische vak beweging er in iele landen van Europa ook een bclangri|kc vakbeweging op cnrlstelijken grondslag bestond, daar mee was op de Vredesconferentie geer rekening gehouden. Internationale aaneensluiting der christelijke vakbeweging wasdusdrin gend geboden en hel I.C.V. heeft zich toen geleidelijk invloed in de Internatio nale Organisatie van den Arbeid en. met name op de jaarlljkschc bijeen komsten van de Internationale Arbeids- conlerentie weten te verschaffen. Het I. C. V. kwam dus in 1920 tot stand. Voorzitter werd de Zwitser Josef langrijke bestuursfuncties werden Nederlanders toegekend: de heer Ame- link, van de Ned. protestantsch-christe lijke vakbeweging, werd penningmees ter, dc heer Serrarens, v. n het Kath. Werkliedenverbond, werd de leider van Met internationale secretariaat en de man. die de belangen van de christe lijke vakbeweging te Genèvc met kracht verdedigt. Dit internationale secretariaat werd te Utrecht gevestigd. Over het werk van het I. C. V. in zijn veertienjarig bestaan deed spr. verschillende mededeelingen. Spr. waarschuwde den Nederland- schen arbeider, zich afzijdig tc houden van hen, die ondanks alles nog steeds meenen, van het navolgen van het op zich zoo indroevige Duilsche voorbeeld alle heil te mogen verwachten. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden werden de verschillende onderdeelen van hel werk der inter nationale christelijke vakbeweging en de belangrijkste gebeurtenissen nader besproken. Ook met betrekking tot de ontwik keling van het streven naar internatio nale arbeidswetgeving werden meer dere afbeeldingen op het witte doek gebracht. Als een der grootste pioniers voor de internationale arbeidswetgeving in de twintigste eeuw noemde spr. vooral Mgr. Nolens, aan wiens nagedachtenis door spr. en vergadering een hartelijke hulde werd gebracht. Op 't Zand geraakte een 14-jarige wielrijder de macht over zijn stuur kwijt doordat hij bij het uitwijken in de goot kwam. De jongen botste tegen een 6-wielige vrachtauto en viel op straat. Met een bloedende hoofdwonde is hij naar het Militair Hospitaal ge bracht en aldaar behandeld. De auto bestuurder treft geen schuld. In een perceel aan den Hoogland- scheweg werd door de politie een schoorsteenbrand geblusch» met de minimax en een hoeveelheid zand. Pelikaan Comité. Er heeft zich in Amersfoort ook een afdeeling gevormd van het groote Peli kaan-Comité om evenals in geheel Nederland eenc „Nationale Inza meling" Ie houden ten behoeve van het slichten van een Nationaal Lucht vaartfonds," hetwelk ten doel heeft door studie en proefnemingen op lucht vaartgebied mogelijk tc maken, wat andersonuitgevoerd zou moeten blijven. Het Amersfoortsch Pellkaan-Comilé besloet op 17 Maart a.s, een Pelikaan- dag Ic organfseeren en daarvan een feestdag tc maken, waaraan de geheele burgerij In dankbare erkenning van de nationale daad. verricht door de vliegers van de K. L. M., welke daad van echte Hollandsche volksjongens Nederland aan de spits van de Luchtvaart heeft gebracht. Vlaggen zullen wapperen, muziek weerklinken en andere plannen zijn in voorbereiding. De maierieele belangstelling van de burgerij zal gevraagd worden door het houden van ecne collecte langs de huizen. Daarvoor heeft het Comité een groot aantal collectanten en colleclrlces noodig, opdat die inzameling zoo snel mogelijk kan verloopen door practlsche arbeidsverdeling. Men hoopt met aller steun te slagen. bestuursraden van Daarop zegende Deken v. d. Hengel het kapelletje in en wijdde de schillende localiteiten. Centraal-praeses van Galen heef! hierna gewezen op het Kolpingswerk, op het vacantiewerk vooral, dat de gedachte „vacarüc" koppelt aan hui selijke sfeer. Hij verklaarde de doel stelling van het huls, een aclivitelts- centrale. waar in gemeenschappelijk streven de belangen van de jonge ge zellen zullen worden behartigd. Ten slotle is er een mogelijkheid geschapen, om den activiteitsdrang uitingsgele genheid te bieden in eigen kring, door de organisatie van werkkampen. Burgerlijke Stand. GeborenMargrieta Helena, d. v. K. v. d. Breul en H. M. Lillig Lubberta Johanna, d. v. L v. d. Vlag en J. R. Schoonderbeek Karei Jozet, z. v. F. M. Hakvoorl en W. van Ooslrum, Ondertrouwd P. J. Rogaar en F. C, Willeumier. Overleden: Willem van Garderen, 4 dagen Jan van Ginkel, oud 82 jaar, weduwn. van M. Mulder Wijntje Vlug, oud 82 jaar, weduwe J. Mol Carolina Josina Elisabeth van Houts, oud 76 jaar, echtgen. van A. van der Grient Arnoldus Hooge- boom, oud 86 jaren, weduwn. van C. Hilhorst Magtilda Maria Bakker, oud 67 jaar, echtgen. van C. Burgers. Gevonden voorwerpen. Een handschoen, eenige honden een ceintuur, een vier-deelige hengel in (oudraal, een autoband, een bus benzine, een rugzak, een bougies van een auto, een sleutel, een nummerplaat van een auto. Aantal leerlingen Lagere Scholen. Blijkens het jaarverslag van de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de gemeente Baarn bedioeg het aantal leerlingen der Open bare scholen op 31 December 1933 600, dat der Bijzondere scholen 1258. Op 31 December 1929 werd de Ope bare school bezocht door 650, de E zondere door 1202. Terwijl dus hét aantal leerlingen der Bijzondere scho len toenam met 56, verminderde dat der Openbare scholen met 50. Uit den Omtrek Baarn euwe tehuis der St, Jozef Ge zellen. het Kolping's vacantieoord „De Leibaard", dat van Apeldoorn naar Baarn is overgebracht werd plechtig ingewijd door den Deken van Hilver sum. Een monumentaal tehuis gelegen aan den mooisten rand van Baarn, waar licht cn lucht gelegenheid krijgen, om, verpuurd door den geur derbos- schcn, binnen te stroomen langs allen kant. Achier het huis ligt een uitge strekte tuin met een tennisbaan, waar tevens door de werkkampen een sport terrein zal wo den aangelegd. Op 19 Maart a.s. zal men er met het eerste werkkamp aanvangen. Dc deelnemers daaraan hebben als eerste taak de voltooiing van de huisinrich ting, Daarna zullen de verschillende werkkampen, die alle onder denzelfden tcchnlschcn leider slaan, elkaar snel opvolgen. Alleen de maanden Juni, Juli en Augustus zijn gereserveerd uit sluitend voor vacantic-wcrk. In afwij king van de te Apeldoorn gevolgde methode, worden In dien tijd geen werk- of leerkampen gehouden. Het moet voor het bestuur een groote voldoening zijn, thans aan het Gezellen- verband een dergelijke woning tc kun nen aanbieden, die zoo zal beantwoor den aan het doel, daaraan gesteld bij den inzet van het vacantle-werk. Pater Biesta heelt de aanwezigen verwelkomd, onder wie zich bevonden dc Centraal-praeses J. Z, van Galen, don Z. E. heer H. v, d. Hengel, Deken van Hilversum cn ccn aantal heeren Achteveld Onder leiding van den heer M. van Daatselaar hield de Coöp. Boerenleen bank een vergadering. De overleden voorzitter werd met waardeering her dacht. De rentevoet werd vastgesteld als- volgdvoor losse gelden 3pet., vaste gelden 3;V, pet., hypotheken en voor schotten 4'/a pet. en loopende rekening 4'U pet. Bij de bestuursverkiezing werd her kozen P. J. Kooloos. In de vacature, ontstaan door overlijden van J. Boer- sen, werd voorzien door de benoeming van J. H. van Soesbergen. In de vaca ture ontstaan door bedanken van K. d. Munt, werd A. Blom Azn. geko- n. Tot lid van den Raad van Toe zicht werd met groote meerderheid van stemmen herkozen Jac van Laar en bij acclamatie werd P. Wijntjes herko zen tot lid van de Comm. van Inkoop. Het afgetreden bestuurslid K. van de Munt, werd tot eere-bestuurslid be noemd. Barneveld Hoe noodzakelijk het is dat streng toezicht wordt gehouden op de eier markt bleek, toen een partij verdacht uitziende eieren ter markt kwam, welke op last der politie naar de schouw- machine werd overgebracht. De, voor raad, in totaal 2400 stuks, werd in beslag genomen, terwijl tegen den voerder, een persoon uit Nijmegen,1 procesverbaal werd opgemaakt. Hoogland Burgerlijke stand. GeborenTimotheus Johannes, z. v. L. Tijmense en A. H. Boerssen Wouter, z. v. J. Roelofsen en N. Fran ken Ever". Gerardus, z. v.J. A, Blom en C. A. Schoonderbeek, Overleden: Wilsje Jansen van Klein Kalveen, 83 j., wed. v. J. Hoefsloot. Leusden Op denzeltden dag ais de vroede vaderen van Stoutenburg, kwamen ook de Raadsheeren van Leusden onder, dezelfde leiding samen bij afwezigheid van Wethouder van den Hengel. De volgende ingekomen stukken werden afgewerktRekening inkomsten en uitgaven dienst 1932; procesverbaal van de kasopname bij den gemeente ontvanger; dankbetuiging van J. Vee- nendaai, voor de aangebrachte verbe tering van den Postweg. De bouwverordening werd na toe lichting door den voorz.,goedgekeurd., Voorde wijziging en intrekking der tijdelijke korting op de jaarwedden van Burgemeester, Wethouders en Secre taris, wcnschte dc Raad dc bestaande regeling te behouden. De gemeenschappelijke regeling voor de toelating van leerlingen uit de ge meente, op openbaie scholen te Amers foort, werd goedgekeurd. De Geitenfokverceniging Leusden en omstreken houdl eenc algumeenej vergadering op Donderdag 8 Maart a.8.. De agenda vermeldt: Rekening en verantwoording; verkiezing van be stuursledenprijsjes voor de aanwe zige leden. NIJkerk Toen de knecht van B., die op een kar zal het paard, dat voor den wagen gespannen was en naar links uitschoot, weer op den weg wilde brengen, kreeg hij toen het paard nog eens uitschoot, zoo'n schok, dat hij achlerover van den wagen viel en bewusteloos bleef liggen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, waarbij bleek, dat het slachtoffer een hersenschudding had opgeloopen. Dc Crisis-Rundvee-Centra'? heeft op de veemarkt 184 runderen overge nomen, waarvan 50 drachtig en 134 versch afgekalfd waren. Er werden 244 koeien aangeboden, doch 60 moesten worden teruggestuurd, omdat ze te lang nieuwmelkt waren. Op Maandag 19 Maart a.s. kunnen wederom drachtige en verschafgekalfde koeien en vaarzen geleverd worden. Opgave tot levering op dien datum moet geschieden bij de zaakvoerders der Varkens-Centrale. Aangezien het den laatsten tijd voor komt, dat door leveranciers minder dieren worden aangeboden, dan door hen zijn aangevraagd, wordt er nog maals op gewezen, dat zulk een han delwijze de Crisis-Rundvee-Centrale aanleiding kan geven tot het treffen van maatregelen, welke voor de betrokke nen onaangename gevolgen kunnen hebben. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat de Crisis-Rundvee-Cen- trale zich het recht voorbehoudt, wan neer haar na levering blijkt, dat een rund niet aan de door haar gestelde voorwaarden voldoet, de overnemings som met 40 pet te verminderen. - Op de markt235.000 eieren f 2— 2,85, eendeneieren f 2,60—2,80; 19 big gen f8—12; 130 runderen kalfkoeien f140—165, kalfvaarzen f60—120, vet vee le kw. f0,18-0,25, 2e kw. f0,14 0.18. vette koeien f150—170; nuchtere kalveren: mestkalveren f 14, slachtkalveren f 13. Soest Er brak brand uit in een perceel naast het café van Heeremans aan het Kerkpad, bewoond door van Rossum en Groenensteijn. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. ko.i niet m^er verhinderen, dat het pand geheel uit brandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is vermoede lijk ontstaan door het losraken van een kachelpijp. Schietwedstrijd voor het landstorm corps motordienst. Winnaars op de K.S.O.-baan: v. d. Bremer, de Haan Leute met 50 punten. Bij de kamp om de 1ste prijs: 1 Leute, 2 v. d. Bre mer, 3de Haan. Tweede ronde: 1 Kok, 2 Zeeland, 3 Wijngaard. De uitgeloofde medaille van de afd. Amersfoort was voor de Haan. Speerwerpen: 1. Floor, 2 van Ingen, 3 v. d. Wal. Geluksbaan 1 Leener uit Amersfoort en 2 Frits uit Soest. De heer Visser deelde mede, dat er 'n aardig saldo was overgeble ven voor een vaandel voor het corps motorrijders. I. en W. hebben den raad de vol gende voordracht gedaan ter benoeming van leden in het bestuur der stichting tot beheer van het Soester natuurbad: Leden van den Raad: J. S. van Duren (R K.), A. Endendijk (A.R.) en mej. H. Funke (V.B.). b. ParticulierenG. H. Veenstra, Soest; C. Sevenhuysen, Soestduinen; H. Sar, Soesterberg en mevr, P. 'onker-van Galen. - In verband met een ingekomen adres van de Provinciale Utrechtsche Com missie tot instandhouding en bevor dering der schoonheid van stad en land en dat van de beeren J. W. Wijn e.a. inzake strengere keuring van bouw plannen, deelen B. en W. den Raad mede, dat ook zij van oordeel zijn dat de bouwplannen strenger beoordeeld dienen te worden. Het komt hun even wel niet wenschelijk voor om deze aangelegenheid in handen te stellen van een commissie met de benaming van Welstandscommissie of Schoon- lissie, doch zij zouden deze strengere beoordeeling aan hun college wcnschen te behouden, daartoe bijge staan door den heer J. London, archi tect tc Hilversum. Soestduinen Onder leiding van Baron v. Heerdt uit Baarn, zijn eenige arbeiders bezig met de afgraving van een heuvelachtig gedeelte gelegen in de heide, ten Zui den van het natuurbadvermoed wordt dat zich hier graven bevinden uit het jaar 800. Een paar voorwerpen uit stecnen tijdperk zouden reeds zijn vonden. Stoutenburg In de Ruiter vergaderden de vroede vaderen van Stoutenburg. Zij besloten de opmerkingen, door Ged. Staten ge maakt op de begrooting 1934 en door den voorzitter toegelicht, ter harte le nemen. Aangenomen werd de begro tingswijziging 1934, In verband mei de bijdrage in de subsidie van de wacht geldregeling met de Phoeriix Brouwerij. De bouwverordening werd nadat de Daarom ook voor Uw Schoonmaakartikelen „Nieuw Parijs" Borstels, Sponsen, Zeemleer. Dweilen, Was, enz. opmerkingen van Ged. Slaten waren toegelicht, goedgekeurd. Ten aanzien van de wijziging jaarwedden en intrekking van de lijde lijke korting op de jaarwedden van burgeinecsler, secretaris en ontvanger, achtte de Raad het wenschelijk, de thans geldende regeling te behouden met toepassing van de korting, zooals werd vastgesteld bij besluit van Ged. Staten van 31 Mei 1932. Een voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met Amersfoort tot toelating van leerlingen uit Stoutenburg op openbare scholen, werd aangenomen. Tenslotte is aan de P.U.E.M. het recht verleend tot aanleg van een hoog spanningskabel in den Hessenweg. Kerknieuws. Pastoor L. J. de Wit f Pastoor L. J. de Wit le Hilversum is overleden. Hij werd op 25 October 1888 te Oudenrijn geboren. Na zijn studiën voltooid te hebben, werd hij 1913 lot priester gewijd. Op 13 Febr. 1914 werd hij benoemd lot kapelaan te Wegdam en op 7 Mei 1915 tot kapelaan te Hoogland. Ruim 7 jaar was Z.Eerw. hier werkzaam. Hij orga niseerde den boer instand cn bevorderde het sociale vereenigingsleven. Op 15 September 1922 volgde zijn benoeming tot kapelaan van de St. Vitusparochie te Hilversum. Op 27 Januari 193) benoemde Mgr. Jansen hem tot bouwpastoor van de vijfde parochie te Hilversum. Pastoor de Wit heeft tot aan zijn dood met grooten ijver aan den opbouw van deze nieuwe parochie gearbeid. Hij was een groot vriend van de jeugd en de arbeiders en was zeer bemind. Een vreeselijke koude en sneeuw stormen teisteren een groot deel van Anatolië. Uitgehongerde wolven zijn op zoek naar prooi en richten groote schade aan. Te Akhissar viel een bende uitge hongerde wolven een groote schapen fokkerij aan, waar 5000 schapen warer ondergebracht. Er vond een hevig ge vecht plaats tusschen dc wolven en de woedende honden. Drie wolven en twee honden werden later in stukken gereten gevonden. De wolven hadden kam> gezien 150 schapen te rooven, voordat zij konden worden verdreven. In de nabijheid van Istaboel hebben wolven twee monteurs verslonden, die door den storm waren vernield. hel plaatsje Aiden werd een schaapherder met zijn kudde van 40 schapen door een verblindenden sneeuwstorm overvallen. Den schaap herder en zijn beesten vond men naderhand doorgevroren. Zijn hond had den storm overleefd. Men meldt, dat in de haven Saarbrilcken het eerste schip met kolen uit Indo-China wordt gelost. Men merkt op dat dit het nieuwste staaltje van waanzin op het gebied der contingen- teeringspolitick is. Deze antraciet kort over een afstand van duizenden kilo meters, terwijl in het Roergebied mil- lioenen tonnen kolen van dezelfde kwaliteit geen afzetgebied kunnen vinden, aangezien de grenzen ervoor gesloten zijn. Een noodlottig ongeluk heeft plaats gevonden aan boord van een binnen gekomen stoomtrawler. Toen deze trawler zich in de Noordzee bevond werden twee der opvarenden door een stortzee overboord geslagen, Beide mannen verdronken. Een is weduw en laai zes kinderen achier. De ander laat een weduwe met twee kin deren na. Te Overvcen vervoegden zich twee mannen aan de deur, die toen de vrouw des huizes, die alleen (huis was, open deed voorgaven een bouquet bloemen tc komen afgeven, dat zou zijn besteld. Zoodra de deur geopend was, zijn de mannen binnen gedrongen, hebben dc vrouw tegen den grond geworpen, haar vervolgens met een elcctrich snoer aan handen en voelen vast gebonden en een prop in den mond geduwd. Toen de vrouw weer stand bood, gaven ze haar een harde slag op het hoofd tengevolge waarvan zij een bloedende wonde bekwam. Daarna hebben ze in de woning alles onderste boven gehaald. Uit het bureau, dat was geopend, hebben zij een hoe veelheid geld gestolen evenals uit de brandkast, welke zij met een sleutel openden. De mannen zijn er ijlings van door gegaan zonder een spoor achter te laten. De vrouw slaagde er na korten tijd in zich (los te werken en heeft toen hulp van omwonenden ingeroepen. Bij Bilbao is een auto door de gladheid van den weg ten gevolge van ijzel van een brug over den spoorweg uit aanzienlijke hoogte op de spoor baan gevallen en geheel verpletterd. Van de zes inzittenden, allen vrouwen, werden er drie op slag gedood en de andere drie levensgevaarlijk gewond. Dezer dagen vond een dorpeling in de buurl van Pruszkow bij Warschau in een greppel een handgranaat. Hij nam het voorwerp mee naar huis en probeerde het te demontecren. Daarbij ontplofte het en doodde den man en vier kinderen, die om hem heen had den staan kijken. Negen kinderen zijn zwaar gewond. Door onbekende oorzaak is het stoomschip „Sjehai" gezonken, dat zich op weg bevond naar Canton. Daarbij zijn meer dan 300 menschen om het leven gekomen. Bij de oefening in liet werpen met handgranaten door een afdeeling sol daten in Ploesli ontplofte een hand granaat in de hand van een onderof ficier. die werd gedood. Een majoor, een luitenant en neger, soldaten wer den gewond. Bij dc Nederlandsche Spoorwegen gaat hel met de ontvangsten nog steeds in dalende richting. Dc jongste cijfers wijzen uit, dat van Januari tot en met October 1933 ruim 15.5 millioen min der ontvangen werd dan in diezelfde maanden van 1932. De 23-jarige schippersknecht G. H., aan boord van een slcepschip is op de Merwede met zijn linkerbeen tus schen een staaldraad geraak!, met hel noodlottig gevolg, dat het been even onder de knie afgekneld werd. De beruchte Amerikaansche bank- roover Dillinger is voor de tweede aal uit de gevangenis ontsnapt. Dillinger, die was ingesloten in dc staatsgevangenis te Crowmpoirit, dwong den cipier, zijn cel te openen, door dat hij hem bedreigde met een houten pistool, dat hij in het geheim had ge maakt. De andere vier celbewoners, onder wie een neger, noodzaakte hij, hem te begeleiden Zij gingen het bureau van den gevangenisdirecteur binnen. Dillinger maakte zich meester van een machinegeweer.dat daar werd bewaard, sleepte 'n gevangenisbeambte als gijze laar met zich mede, stal in dc garage een auto, en raasde daarna met zijn celgenoolen en den garagebewakerin de richting van Chicago. De pcilKie achtervolgde hen onmiddellijk en <mi- danks het feit, dat uit de auto weti geschoten, gelukte het haar, drie dér gedetineerden weder te arrestees. Dillinger zelf en de neger zijn ont komen. Dillinger is een der meest gevreesde misdadigers der Vereenigde Staten. Hij was eerst kort geledan weer gearre steerd, nadat hij in den vorigen zomer onder even avontuurlijke omstandig heden uit de gevangenis was uitge broken. Volgens een mededeeling van hel Amerikaansche gezondheidsbureau is in hel Zuidelijk deel van hel eiland Mindanao (Phillppijnen) een cholera- epidemie uitgebroken. De epidemie heeft een kwaadaardig karakter en meer dan 300 personen zijn reeds bezweken. Een verpleegster van het Middlesex- ziekenhuis ie Londen is voor haar held haftig optreden geridderd. Toen een groote ztuirstof-cylinder gevuld zou worden, vloog de zuurstof in brand, met het gevolg, dat in een oogwenk de vlammen naar builen schoten. Zus ter Thomas sloot de deuren, ging hel brandende verlrek weer binnen en draaide de zuurstoflciding dicht, zoo dat de cylinder niet kon ontploffen. Door haar dapperheid en koelbloedig heid heelt zij een groote ramp voor komen. Waarom duur drukwerk voor Uw convocalic's die mtfar even gebruikt worden Groote besparing voor Uw kas als wij ze voor U gereed maken, TYPE- EN C0PIEERINR1CHTING VITESSE KON. WILMI-LMINASTJ^. 10

De Eembode | 1934 | | pagina 2