De Post In den nacht van 9 op 10 Mei a.s. loopen de nachtpostlreinen niet. Voorts wordt medegedeeld dat op den Hemelvaartsdag de dienst wordt uitge voerd alaop Zondagen. Bestelling van brieven- en pakketpost vindt derhalve dien dag niet plaats. Op den 2en Pinksterdag (21 Mei a.s.) wordt zoowel een briefpost als een pakketpostbestelling uitgevoerd. Overigens wordt op dien dag de dienst uitgevoerd als op Zondagen. Vreemdelingenverkeer. Er heeft zich een sub-commissie uit «Vreemdelingenverkeer" gevormd, die plannen heeft ontworpen om de hotel- en pensiongasten tijdens hun verblijf alhier eenlge attractie's te bieden, waar- poor zij beter op de hoogte zullen komen van de schoonheden welke Amersfoort en Omgeving biedt. Het plan is om regelmatig wandel- fiets en autotochten ie organiseeren, Voorts ligt het in de bedoeling om op zomer avonden het oude deel der stad te be zichtigen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau dezer gemeente deelde mede, dat mej. E. M. van Hamersveld is be noemd verklaard tot lid van den Raad der gemeente Amersfoort. De architect Blom zal Vrijdag 18 Mei aanbesteden het bouwen van een Bioscoop-Theater met woonhuis op een terrein aan de Snouckaertlaan te Amers foort. De curator mr. R. P. v. d. Markt heeft een tweede, tevens slotuitdee- lingslijst gedeponeerd van de befaamde gefailleerde Vertrouwensveehandel. De concurrent-geverifieerde crediteuren, tezamen f 112.450 te vorderen hebbende zullen een uitkeering ontvangen van ongeveer 1 Aanbesteed werd het aanleggen en rioleeren van de verlengde Borgesius- laan en een weg naar de Daam- Fockemalaan. Laagste inschrijver R. A. Batenburg, Amersfoort f9.720. Voor het rioleeren van diverse straten in het Noordoostelijk deel der binnen stad, was de laagste inschrijving G. Wallerd <S Greefhorst, Leusden- Amersfoort f25.425. Door het Heemraadschap De Eein werd aanbesteed het reinigen en on derhouden van de beken. Het werk werd aan de volgende inschrijvers gegund M. Veldhuizen te Woudenberg perc. 1, 2. 7 en 8 voor 123,107,57 en 14 gld. W. J. v. Dijk, Stoutenburg: perc. 3| voor 124 gld. T. Dijkhorst te Amersfoort: perc.4, 5 en 6 voor 99, 104 en 100 gld. B, v. d. Heuvel, Nijkerk: perc. 9 voor 85 gld. Het Wilskracht-Concours. Met de voorbereidende regelingen voor het hier Hemelvaartsdag te ope nen groote muziekconcours georgani seerd door de Kath. Muziekvereniging Wilskracht is men reeds vrij ver ge vorderd. Het geheel belooft heel wat. Het terrein ligt einde Kruiskamp hoek Liendertscheweg en is behoorlijk afgezet. Eerst een vrij entree van M. lang, daarna komt de controle. Direct valt op de ruime en fraaie muziektent welke is vervaardigd door J. Bekker naar een schets van W. v. d. Linden, evenals de andere houten bestuurstenten. 't Schilderwerk A. Snijdersde tuin werd aangelegd door N. A. Los; de Electr. Installatie is van J. v. d. Last. Ruime consumptie tenten met honderden zitplaatsen zijn verrezen, terwijl nog banken zijn ge plaatst voor 't publiek om te luisteren naar de muziek, 't Geheel is, als altijd bij Wilskracht, afl Leusden Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z, v. H. Hietkampen W. de Goede Maria, d. v. R. Brou wer en M. van Dijk Joannes Ge- rardus, z. v. N. T. Blom en H. Tij mensen. OndertrouwdA, C. Hoog land en W. Tijmensen. I Gehuwd van Maanen en A. W. de Kruijff. OverledenWijbo Veldman, oud 67 jaar, echtg. van G. van Steenbeek. M. Vr. Totaal Aantal geboorten 34 36 70 overledenen 14 17 31 Meer geboren dan overleden 20 19 39 Gevestigd 183 169 352 Vertrokken 143 170 313 Meerof minder ge- vestigd dan ver trokken 40 -1+39 Totale vermeer dering of ver mindering 60+18 78 8evolking op i Mei 21117 22025 43142 Zondag 1 Juli a.s. zal de groote socialistische radio vereeniging.dezoo- genaamde „Vara" hier een landelijk Zomerfeest organiseeren, op het sport terrein Birkhoven. Vele extra-treinen zullen worden in gelegd. Er worden meer dan honderd duizend menschen verwacht, waarvoor speciale stopplaatsen zuilen worden ingericht bij Birkhoven, Een kind, dat bloemen plukte aan den waterkant van de Beek, in Plant soen West, viel te water. Een jonge ling, die het zag aankomen, begaf zich onmiddellijk te water en smaakte het genoegen, 't kind te redden. Wegens het Bibliotheek-Congres te Kampen is de Kath. Openbare Lees zaal aan de Nieuwstraat Dinsdag en Woensdag gesloten. De Burgemeester is verhinderd! Woensdag spreekuur te houden. Zaterdag sloeg een motorrijder, doordat hij teveel uitweek voor een hem tegemoetkomende auto, op de Barchman Wuytierslaan over den kop. Hij kwam in het losse zand terecht en kreeg geen letsel. In een vergadering van de Kath. Artsen-vereeniging is het vraagstuk van de oprichting van R. K. Zieken fondsen in bespreking genomen. Er is een commissie ter bestudee ring van de oprichting van R. K. Zie kenfondsen benoemd, bestaandeluit de heeren dr. G. van Balen te Amsterdam, dr. Deelen te Vught, dr. Mol te Etlen, dr. Nolet uit Oldenzaal, dr, Wiegman uit Terheijden. Principieel zal getracht worden het geheele ziekenfondswezen voor de Katholieken Ie regelen en dit te doen geschieden door een organisatie, die alle Katholieke standsorganisaties kan, bevatten. Mocht dit niet mogelijk blijken, dan kan getracht worden met onderlinge samenwerking te komen tot plaatselijke Katholieke ziekenfondsen de moraalclausule zal in Katholieke ziekenfondsen moeten worden toegepast. Uit den Omtrek Barneveld De verharding van den nieuwen weg tusschen „Schoonhorst" en den Water molen, in aansluiting met den Scher- penzeelschenweg, zal op dezelfde wijze geschieden als het reeds aangelegde gedeelte tusschen Glind en Scherpen- zeel. De bovenlaag wordt eerste klas klinkerbestrating met een wegvulling van vloeibare rubber, aldus een sterk en stroef wegdek gevende. Voorts zal deze weg bij den Water molen een groote verbetering onder gaan. Aldaar zal een plein met ver keersheuvel worden aangebracht, ter wijl het bestaande bruggetje zal worden vervangen door een breede betonnen brug. Is deze weg eenmaal klaar, dan zal dit de kortste verbinding tusschen hier en Utrecht worden. Hooiland Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas. z. v. G. v. Zoeren en G. Doornekarap IJke Taede Jan, z. v. A. de Boer en A. C. Heuzinkveld Bernardus Wilhelmus, z. v. C. Steen beek en G. Tolboom Hendrikus, z. A. Kraan en W. Voskuilen, i Onder trouwd G, Schoonderbeek en M. de Ridder. Nljkerlc De laatste levering aan de Crisis- Rundvee-Centrale welke op de vee markt plaats vond, heeft uitgeblonken door haar kleine quantiteit. Er waren 65 koeien ter levering opgegeven en slechts 44 aangeboden. Hiervan moesten er nog 25 afgekeurd worden, omdat ze niet aan de gestelde eischen voldeden. 19 koeien vielen er dus maar in de handen van de Crisis- Rundvee-Centrale. Op de markt: 370.000 f 1,80-2.25, eendeneieren f2.30—2.50, 65 biggen f912, 148 runderen: kalfkoeien f 160- 190. kalfvaarzen f60—140, vet vee Ie kw. f0.18—0.25, 2e kw. (0.15-0.18, vette koeien f140—195; 26 nuchtere kalveren: mestkalveren f8—14,slacht- kalveren fl— 3; 26 schapen f8 I lammeren f3—8. Veenendaal Daar de bestaande kerk van de pa rochie Renswoude— Veenendaal niet meer voldeed aan de te stellen eischen, werd besloten tot den bouw van een geheel nieuwe kerk met pastorie. Bij de aanbesteding was als volgt! ingeschreven: Bunnik te Amersfoort f38.000, van Keulen te Amersfoort f 37.100, Heymerink Ie Utrecht f36.470, Mokveld te Hilversum f33.298, Neijen- huïs te Arnhem f34.678, v. d. Voorn te Utrecht f30.700. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenCornelis Petrus, z. v. G. van Valkengoed en R. H. Bitterling. Soest Burgerlijke Stand. Geboren Gerarda Christina Sara, d. v. Th. J. van Luijtelaar en C. A. van Klooster Annetje Elisabeth, d. v. H. Ruizendaal en A, E. Pelk. Ondertr. G. Bieshaar en H. van Asch W. B, Brielsman en M. D. Broerze J. Bos boom en H. de Beer. Gehuwd N. H. van Dijk en G. H. Keijzer. Kerknieuws Joannes Henricus Gerardus Jansen door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Aartsbisschop van Utrecht aan de Geestelijkheid en Geloovigen van ons Aartsbisdom Zaligheid in den Heer! Ons aller Vader in Christus, Paus Pius XI, heeft zich in een plechtig schrijven gericht tot de geloovigen van geheel de wereld, en gewaagt daarin allereerst van zijn groote dankbaarheid jegens God, nu in het afgeloopen Jubeljaar zoo tallooze scharen van pelgrims uit alle rangen en standen, uit alle volken en talen, naar Rome zijn gestroomd, om hun gemeenschap- pelijken Vader te bezoeken en deel achtig te worden aan den Jubilé-aflaat, afgekondigd ter blijde herdenking van het 19e eeuwfeest der Verlossing van het menschelijk geslacht door Onzen Heer Jezus Christus. Nochtans hebben velen aan hun verlangen, de Eeuwige Stad te bezoe ken, niet kunnen voldoen. Opdat nu ook zij deelachtig worden aan de ge nadeschatten, welke den Paus als Plaatsbekleeder van Christus ter be schikking staan, heeft de H. Vader het Jubeljaar ter herdenking der verlossing willen uitbreiden over geheel de we reld en wel voor den tijd van een vol jaar, dat is: vanaf den octaafdag van Paschen 1934 (8 April 1934) tot en met den octaafdag van Paschen 1935 (29 April 1935). Krachtens deze gunst kunnen alle geloovigen buiten het diocees Rome, ook zij, die in het afgeloopen jaar reeds den Jubilc-aflaat verdiend hebben, volledige kwijtschelding van de tijde lijke straffen der bedreven zonden be komen, zoo dikwijls als zij aan de vercisclite voorwaarden voldoen. Dezen vollen aflaat kunnen zij zoowel zich zelf verdienen, alsook toepassen op de geloovige zielen in het vagevuur, De voorwaarden voor het verdienen van den Jubilé-aflaat zijn als volgt: 1, Waardig biechten en communi- ceeren. Dejaarlijksche biecht en Paasch- commnnie kunnen daarvoor niet gelden. 2, Het godvruchtig afleggen van drie bezoeken, hetzij op denzelfden dag, het.ij op verschillende dagen, in vier kerken of openbare kapellen, aan te wijzen door of op last van den Bis schop. Op plaatsen, waar geen vier kerken of openbare kapellen zijn, zul len voor de af te leggen bezoeken minder kerken of slechts één kerk worden aangewezen. Dienovereenkomstig bepalen Wij, als volgt: a. In de stad Utrecht zullen de geloovigen driemaal bezoeken de Kathedraal, en de parochiekerken van den H. Augustinus, van den H. Do- ':us en van den H. Willibrordt#. In Arnhem driemaal de parochie kerken van den H. Walburgis, van den H. Eusebius, van den H. Martinus en in den H. Johannes den Dooper. c. In Enschede driemaal de parochie kerken van den H. Jacobus, van den H. Joseph, van den fl. Johannes, Ap. en Ev. en van O. L. Vr. v. Alt. Bijst. d. In Groningen de parochiekerken -an de:i H. Martinus, van den H. Joseph, en van het H. Hart van Jezus, alsmede de Rectoraatskerk der P.P. Jesuïeten. e. In Hilversum de parochiekerken van den H. Vitus, van O. L. Vrouw, van den H. Clemens Hofbauer en vin het H. Hart van Jezus. f. Als er in een plaats vier kerkén of openbare kapellen zijn, zullen de geloovigen aan elk der vier drie be zoeken brengen in de plaatsen, waar er drie zijn, zullen de geloovigen aan elk der drie vier bezoeken brengen, waar er twee zijn, moet elk zes maal bezocht worden, en indien er maar ééne is, moeten er twaalf bezoeken gebracht worden. Het is niet noodzakelijk, de aange wezen kerk of kerken van de eigen plaats te bezoeken. De kerkbezoeken mogen deels in één bisdom, en deels in een ander worden afgelegd, en in hetzelfde bisdom deels in één plaats, deels in een andere, mits in iedere plaals de daar wettig aangewezen kerk of kerken worden bezocht. Echter geldt de eigen parochiekerk voor de parochi anen steeds als wettig aangewezen kef k, zoodat in die plaatsen, waar 4 kerken zijn aangewezen de parochianen steeds in hun eigen parochiekerk de voor geschreven jubilé-bezoeken kunnen alleggen, en voor het bezoeken van de 3 andere kerken eventueel een keuze kunnen doen tusschen de 4 aange wezen kerken, Voorts verklaren Wij, dat in Ons Aartsbisdom onder plaals verstaan moet worden iedere burger lijkc gemeente en ook ieder dorp of gehucht, waarvan de bebouwde kom op minstens een kwar tier afstand van een ander is gelegen. 3, Bij ieder kerkbezoek moeten ge beden worden: Voor het altaar van het H. Sacra ment 5 maal hel Onze Vader, Wees Gegroet en Eer aan den Vader en bovendien nog éénmaal diezelfde ge beden volgens de intentie van Z.H. den Paus. Deze intentie geeft de fl. Vader weer in de volgende bewoordingen: het terug krijgen van de verschuldigde vrijheid der Katholieke Kerk over geheel de wereld, het herstel van den vrede, een dracht en waren voorspoed van alle volken, den bloei der MissiSn, den terugkeer der lafgescheidenen tot den waren schaapstal van Christus, en ten slotte: eerherstel voor de grove be- leedigingen, die de goddelijke Majesteit worden aangedaan door de strijdbare godloochenaars. De Paus vraagt, dat alle geloovigen dit afsmeeken van den Vader van barmhartigheid, dat de af schuwelijke pogingen dezer verworden menschen, die niet alleen allen gods dienst, maar ook de ware beschaving trachten te vernietigen, eindelijk mogen ophouden, en zij, vol schaamte over hun misdaden en door berouw bewo gen, tot het vaderhuis mogen terug- keeren. b. Voor het kruisbeeld: 3 maal de geloofbelijdenis: Ik geloof in God, den almachtigcn Vader enz. en éénmaal het schietgebed: Wij aanbidden U, Christus, en loven U, omdat Gij door Uw kruis de wereld verlost hebt, of een ander dergelijk schietgebed. c. Voor het beeld van de allerheilig ste Maagd Maria: onder het overwegen van haar smarten 7 maal het Wees gegroet en éénmaal het gebedje: Heilige Moeder, wil de wonden van den Ge kruiste diep in mijn hart drukken, of een ander dergelijk gebed. d. Voor het altaar van het H. Sacra ment: nogmaals de geloofsbelijdenis Ik geloof itr God, den almachtigen Vader enz. Voor personen, die in bijzondere omstandigheden verkeeren, gelden de volgende bepalingen: I. Zij, die in den loop van het jaar bijna altijd op zee zijn, kunnen de voor geschreven jubilé-bezoeken verrichten in de kapel van het schip, indien het schip een kapel heeft en indien daar hel H. Misoffer mag worden opgedra gen. Zoo niet, dan kunnen zij de geschreven bezoeken en gebeden richten in iedere kern van de plaats, die zij aandoen. De Bisschoppen kunnen voor de genen, die verhinderd zijn, de voorge schreven bezoeken te verrichten, naar omstandigheden het aantal bezoeken samenvoegen of verminderen, of in andere godvruchtige of liefdadige wer ken veranderen. Zoo mogen als wettig verhinderd de kerkbezoeken in de aangewezen kerken te verrichten, beschouwd wor den de vrouwelijke religieuzen, meis jes, in internaten verblijvend, de manne lijke religieuzen, die een kluizenaars leven leiden, en zich meer wijden aan het beschouwend, dan aan het werkend leven, zooals b.v, de Trappistenverder de gevangenen, en zij, die In opvoe dingsgestichten verblijven, en eindelijk allen, die zeventig jaar geworden zijn. Krachtens de Ons verleende volmacht bepalen Wij, dat bovengenoemde per sonen de eigen kerk ol kapel of één der aangewezen kerken twaalf maal zullen bezoeken en aldaar de voorge schreven gebeden zullen verrichten 3. De Bisschoppen mogen ook i kleiner getal bezoeken bepalen voor alle geloovigen, die gezamenlijk met eenige plechtigheid onder leiding van den pastoor of van een daartoe door hem aangewezen priester de bezoeken gaan afleggen. Gebruik makend van deze Ons toegekende bevoegdheid ver minderen Wij het aantal van zulke processiegewijze te brengen bezoeken tot twee, indien vier kerken bezocht moeten worden, tol drie, waar drie kerken te bezoeken zijn, tot vier, waar twee kerken moeten bezocht worden, tot acht, waar één kerk te bezoeken is. Wij verzoeken onze onderhoorige geestelijkheid om daar, waar zulks ge schikt kan geschieden, op de zoo juist genoemde wijze de voor den Jubilé- aflaat voorgeschreven bezoeken te doet verrichten door de hun toevertrouwde geloovigen, en Wij sporen hen a de geloovigen op het verdienen den Jubilé-aflaat voor te bereiden dooi het houden of te doen houden van geestelijke oefeningen. Zeer zeker verdient het aanbeveling p:ocessiegew!jze de kerkbezoeken te laten alleggen door de leerlingen onzer katholieke scholen en jongensinterna- door de studenten van onze Seminaries, R. K. Middelbare- en R. K. Kweekscholen. de leerlingen echter van Seminaries en katholieke jongensinh naten is het niet strikt voorgeschreven, dat zij onder leiding van een priester de kerkbezoeken moeten afleggen. Zi volstaan met het verminderde aanta kerkbezoeken, indien zij gezamenlijk en processiegewijze de bezoeken ver richten. Aan de biechtvaders worden bijzon der volmachten verleend, met name ook ten behoeve van hen, ziekte of om een andere reden aan de voorwaarden van den Jubilé-aflaat niet kunnen voldoen. Deze allen kunnen van hun biechtvader, nok buiten de biecht, verandering van de voorge schreven werken vragen. Gedurende het Jubeljaar houden de andere aflaten, gegeven voor werken, die onderscheiden zijn van de werken, voorgeschreven om den Jubilé-aflaat te verdienen, niet op. Wij vertrouwen echter, dat Onze onderhoorige geloovigen vol ijver zich zullen toeleggen op het volbrengen de voorwaarden voor het verdienen den Jubilé-aflaat, opdat door het overwegend bidden der voorgeschreven gebeden hun geloof bevestigd, hun hoop verlevendigd en hun liefde tot God brengen der gevraagde offers en moei ten, des te zekerder verkrijgen de vol komen kwijtschelding van alle tijdelijke straffen der bedreven zonden. En zal dit Ons Herderlijk schrijven in alle tot Ons Aartsbisdom behoorendc kerken, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, op Zon dag 6 Mei a.s. op de gebruikelijke wijze van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht den 29 April van het jaar 1934. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Zijne Hoogwaardige Excellentie J. VAN DE BURG, Secretaris. De Abdij van Egmond Pastoor Nolet heeft over de cultu- reele beteekenis van Egmond in ver leden en toekomst gesproken. In de geschiedenis wordt voor de eerste maal over Egmond gesproken ii konde gedateerd van 922 Karei de Een voudige schonk door dit document graaf Dirk I de kerk van Egmond en al wat daartoe rechtens behoorde. Langen tijd heeft men gemeend, in deze kerk reeds de abdij te mogen zien, maar daar staat tegenover, dat alle oude Egmondsche handschriften Dirk I pas als stichter van het kloos ter aanwijzen. Uit verschillende onder zoekingen -- o.m. door de opgravingen verricht door prof. Holwcrda is komen vast te staan, dat er voor de slichting van de abdij van Egmond reeds een kerk in Egmond stond in deze kerk het gebeente var apostel van Kenncmerland, St. Adalbert, was begraven. Prof. dr, Holwerda vond bij zijn op gravingen in 1920 en 1924 op den /.g Adelberts-akker ongeveer een kilo meter ten Westen van het abdij-terrein gelegen de tufsteenfundecring terug van een vrij groote kerk. In 't hart de absis, dus op de plaats waar vi ger het altaar heelt gestaan, bevindt zich de Adelbertput. Het beslaan van die put op deze plaats bewijst, dat de legende, volgens welke hij de opgraving van het gebeente van den Heilige, op de plek waar dit had gerust een hel dere bron is ontslaan, waarheid bevatte De opgravingen hebben nog meer aan het licht gebracht, n.l. dat de kerk gelegen was in het midden van cc vesting. Dit is te begrijpen, watinei men bedenkt, welk een belangrijk str, teglsch punt Egmond was voor C graven van Holland. Dergelijke kerk- iorten zijn trouwens geen u bestonden ook ie Utrecht i ook de oude Maria-kerk (richt bewijst door zijn eigenaardigen bouwtrant, dat zij eens als kerkfort heeft gediend. Dat Dirk I overging tot de stichting m de abdij van Egmond, niet ver van den tegenwoordigen Adalbertsakker. geschiedde waarschijnlijk niet uitslui tend om redenen van zuiver rcligieuscn aard. De Graaf van Holland en zijn opvolgers zagen zeer goed in dat het bezit van een abdij van het grootsti cultureele belang was voor hun graaf schap, want in de middeleeuwen niemand zal dit feit kunnen ontkennen of betwijfelen waren de inounike-i de dragers en de verspreiders van de cultuur. Dat de abdij van Egmond inderdaad an groote cultureele beteekenis i: weest, kan veilig worden aangern al is het op het oogenblik nog niet mogelijk deze beteekenis juist te schal len. In de toekomst zal dit wel I geval zijn, want sinds enkele jaren Dom Huyben O.S.B. in de St. Paulus- abdij Ie Oosterhout doende de talrijke administratieve bescheiden afkomstig uit Egmond's abdij, die thans berusten bij de Koninklijke bibliotheek te "s üra- venhage, te onderzoeken. Uit hel leil echter, dat Egmond ook economisch van beteekenis is geweest en dat de abdij voorts het recht had de zielzor gers in vele plaatsen in het graafschap te benoemen, mag echter worden af geleid dat de abdij in geestelijk zoowel als in maatschappelijk opzicht grooten invloed heeft uitgeoefend. De cultureele beteekenis van de abdij van Egmond kan ook worden afgeleid uit het feit, dat zij omstreeks 1150 een voor dien tijd zeer belangrijke bibliotheek bezat, die tweehonderd zeventig boeken telde. Het aantal lijkt thans zeer klein, maar de waarde ervan blijkt wel uit 'i gelijking met de beroemde Vaticaansche bibliotheek, die drie eeuwen later acht honderd-vijftig deelen rijk was. De hervorming of liever gezegd de Geuzen hebben natuurlijk - - ook de abdij van Egmond niet gespaard. Willem van Oranje had in een speciale oorkonde die zich thans nog be vindt in hel Bisschoppelijk archief te Haarlem de abdij weliswaar onder zijn persoonlijke bescherming genomen, maar dit belette niel, dat de benden van Sonoy de gebouwen plunderden en len slotte in brand slaken. Sindsdien zijn de Benedictijner monniken Egmond verdwenen. Eeuwenlang hebben de ruïnes de herinnering aan dit monument van katholieke cultuur bewaard, totdat dalendaad het eerst verzet rees in nict- katholieke kringen. In 1848 Immers was het van Lenncp die Injeen verga dering van het Koninklijk Instituut van Wetenschappen en in tegenwoordigheid van Koning Willem II, protesteerde tegen het feit, dat de grafsteencn van de Graven van Holland waren misbruikt ont als stoepsteencn voor de Alkmaar- sclic woningen dienst Ie doen en dat op de plek, waar eens deze graven aan den schoot der aarde waren toe vertrouwd, de koeien graasden. Van Lenncp bepleitte de stichting van een mausoleum voor de Graven van Hol land. Gelukkig is er van dit plan niets gekomen. En nog gelukkiger is het, dal men niet alleen in katholieken kring hoe langer hoe meer begon te voelen voor den wederopbouw van Egmonds abdij. De plannen van den wederopbouw hebben thans een vasten vorm aangenomen en verwacht mag worden, dat Holland eerlang weer een Benedictijner abdij in Egmond rijk zal zijn. Wat zal de cultureele beteekenis van Egmond in de toekomst zijn 7 Een feit is dat het geloof in Holland is gepre dikt door de Benedictijnen, en dat het katholicisme in deze contreien altijd iets van zijn oorspronkelijkcn Bcnedic- tijnschen geest heeft bewaard. Alleen reeds daarom en vooral in een tijd als deze. waarin zich allerlei symptonen van een zich verdiepend geloofsleven openbaren is het ge- wenscht terug te keeren tot de bron, waaruit het Katholicisme in Holland is voortgekomen. Alleen reeds om die reden houdt liet herstel van de Hol- Inndsch-Bencdlclijpsche traditie te Eg mond een rijke belofte In voor de toekomst. N' slreeks de twintiger jaren van de vorige E'""d'E werden „oB en taeMcMtoh worde en zij door het |edelmoedig| Mei,<waa'd'fi 's dat tegen deze van- Binnenland f' Verzwegen milliocncn. Nu moet men niet denken dat ge wetenswroeging de .zondaars" naar de belasting-inspecties heeft doen rennen, 't Is de angst voor de strattc Jpaat- rcgelen geweest. Wanneer tlv,:og een ontduiking aan het licht komt. dan is de belasting-administratie onverbid delijk en volgt navorderingv-aanslag met viervoudige verhooging en Hoeveel liet „generaal pardon" heeft opgebracht is niet bekend. Er zullen nog wel eenige weken over heen gaan voordat de olticicelc cijfers gepubliceerd kunnen worden. De laatste dagen voor den latalen datum heeft het op de gend deze allen erkt iel zich Dat dit brengt, bclioelt geen beloog, wanneer men bedenkt, dat de navordering over drie jaren loopt en in de meeste ge vallen mei verschillende opcenten ge werkt moet worden. Daarom mijn petje af voor de ambtenaren die den storm hei hoofd iiebhen geboden. Allerlei Tijdens het onweer, dal boven Maarte woede werd een 25-j.irige land bouwer terwijl luj zich met paard en wagen op den weg bevond door den bliksem getroffen en ge lood, ook het paard werd gedood. Er is inbraak gepleegd in dc coöpe ratieve zuivelfabriek li Hoekelo. Er wordt een bedrag van 14-100 vermist. In de nabijheid van Barcelona is op een overweg een trein tusschen een groep menschen gereden, die een uit stapje maakten. Drie hunner werden gedood en elf zwaar gewond, I e Wintcrbacli (Wiirleniberg) is een schoolgebouw ingestort. Een Itoofd- [itdcrwijzer en 4 kinderen werden ge dood - Bij llclz twee verdronken. i (Hannover) zijn een leer- ongens bij het zwemmen De 1b jarige timmerman aan het proefstation le Wageningcn, is hij het ophijschcii van palen op de eerste ver dieping, door een luik in den vloer der bergplaats gevallen. Met een sche delbreuk is hij opgenomen. Hij over leed kort daaro|). In de vissclicrshaven Moras is ecu visschcrsboof omgeslagen. Zeven per sonen verdronken WELKOM VREEMDELING. Gevestigd inde gem. Amersfoort. I. Bloemers, N.H.. v.Persij nstr. 10,rechter 1. Hizot, K.K., Soi-sh-rwvg 5(1-1, slager Johanna van den Berg, R.K Stations- ple'i) 2, buffetjuffrouw O. Hop, j K„ Kembramllstr. 29, arb. A v.Riet, R.K., hilirenh sir. 17, slager Boorsinn, R,K„ Cav.Kaz., waclitm Evcrtjc Lammers. N.H., L. Beekstr. 9, kantoorbediende L Smakman, R.K.. Ulr.weg 42, gcp. v. flensden, N.H., l'nscalstraat 44 Gernaaf, N.H., Q.Soesterw, 168 w.m. Fisscher, G.K., Dollardstr. 13t) 'b wk Christina Dricssen, G K„ idem V. Nes, R.K., Rubenssir. 43, uitv.d. Worp, Leusdcrwejj 285. |nK. S.S. Hillegien Zwiep, R.K., Utr.wcg 53 ciiKüS1, K - VL'r"h-'vrslr. 89. wi'ukclb Elisabeth Pastoors, R.K., Dr Nolens- laan 10. dienstbode

De Eembode | 1934 | | pagina 2