Allerlei H. C. A. dc Jong. Den heer H. C. A. dc long, die voor ecnlgen tijd om gezondheidsre denen ontslag heett genomen als lid van het R. K. Armbestuur, waarvan hij veel jaren Penningmeester is geweest, werd j.l. Zondag in het vergaderlokaal aan de Breestraat door den Hoogeerw, Heer Deken L. A. F. X. Fock de Pau selijke Orde Pro Ecclesia et Pontlfice overhandigd. Hierbij waren tegenwoordig de Zeer- ecrw. Hecrcn Pastoors Hartman, Hooy- man en Sandkuyl, benevens de leden van h-t R. K. Armbestuur onzer stad. De Hoogeerw. Deken wees toespraak op hetgeen dc Heer Dc Jong voor de armen dezer stad gedaan heelt en sprak de hoop uit. dat deze wel verdiende onderscheiding hem nog lang tot sieraad moge strekken. Mr. L. Stadig is herkozen als be stuurslid van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, l:i dc vacatures ontstaan door het bedanken van Ds. J. Pannebakker, Bloemendal, J. H. van Lonkhuyzen en Ds. P. de Groot zijn respectievelijk gckozei' Ds. M G. Gerritsen, J.Stuurop. v. d. Werf en W. v. d, Poel. Nieuwe werkloozen. Voor de acte Lager Onderwijs zijn aan de Rijkskweekschool geslaagd de dames H. Dijk. A. Bokkers en W. Neuteboom, allen alhier. J. v, Gurkel te Zeist en G. Khmp te Woudenberg. Nabij dc Frans Halsstraat had een aanrijding plaats tusschen twee motor rijwielen. Een der rijders liep brand wonden aan gezicht en handen ophij bleet bewusteloos liggen en werd pef ziekenauto van Nefkcns naar zijn woning overgebracht, waar de genees- hi.-reen hersenschudding constateerde. Zijn duorijder liep eveneens een her senschudding op en is per auto naar zijn woning overgebracht. De andere motorrijder kwam er zonder letsel af. Voor het door Centraal Bureau Instituut Pont te Utrecht gehouder examen voor Kanloorstenograaf Neder landse!) slaagden mej. A. Flamellng alhier, en de heer J, Woudenberg te Woudenberg. Voor het praktijk-diploma Machine- schrijven Nederl. slaagden Mej. R. Wiegmink, en de heeren H. v. Mourik. H. v. d. Heuvel. E. Jansen. J. Beers. D. Louis en J. Agenants alhier, leer lingen van de Erkende Pontschool, Dir. A. M. v. Raay-Stekelenburg. H. Viandenstraat 4. Gemeentelijke Handelsscholen. Onder goedkeuring van den Minister van Onderwijs zijn door Burgemeester en Wethouders benoemd tot gecom mitteerden bij de a.s. eindexamens: a. der Gemeentelijke Handelsschool met 4- en 5-j. c. Mr. E. H. Bergsrr-a, Oud-Vice-Pre- sident van den Raad van |ustitie Ncdcrl.-lndiï tl. Bierman, Oud-Administrateur der Kon Ncd. Petr. Mij. B. J. van Enst. Voorzitter der Nuts- spaarbank F. W. M. Halewijn. Oud-Admini strateur der Deli-Maatschappij A. H. Martens. Directeur der Amers- foortschc Middenstandsbank O. Plantlnga, Inspecteur der Regi stratie en Domeinen Ir. J. Kedekcr, Ingenieur Spoorwegen Dr. Joh. H. Scheurer. Secr. der Ka mer van Koophandel A. Sellemans, Directeur der Nuts- spaarbank; Ds. R. Torenbeek, b der Gemeentelijke Handelsavond school met 3-j. c. Dr. Joh. H. Secr. der Kamer Koophandel Mej. E. M. van Hamersveld. Lid de Gemeenteraad K. W. Meijer, Procuratiehouder N.V. Salomons Bouwhandel. C. van Zwecden, Procuratiehoudci Het opvoeren van de Reinigings- Revue in de Markthal, ten bate van dc Amersfoortschc Vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose leverde een bate van 1253.43. Montessori. Dr. Mana Montessori, de vermaarde opvoedkundige bezocht onze stad en loeide ui de school van de Nederlai cl iche Montessori vereeniging, aldeeling Amersfoort. Mevrouw Dr. Monlesorri werd d' de kleuters van de voorbereidende school met gejuich en bloemetjes ui gen. Daarna bezocht de Dottoressa na een begroeting van het bestuur alle afdcelingen van dc lagere school nam er met groote belangstelling kennis van hoe daar door de kinderen ge werkt werd. Het verheugde haar zeer de kinderen intens bezig te zien met haar laatste nieuw gevonden leerma- Na half vier, toen de kinderen naar huis waren gegaan, betuigde mevrouw Montcssoric ui een vraaggesprek haar groote tevredenheid mei dc school, waar geheel in haar geest gewerkt w'irdt, en gaf zij als haar overtuigingj80 jr., wed. v. A, Filskie, te kermen dat voortgezet Montessori- ^,4 Juni. Geboren: Thcodorus, z, v. onderwijs als vervolg van deze school C. A. v. Zwol en S. F. v. de Voorcn stellig groote kans van slagen heelt. Frederik Joan Constantljn, z. v. (Amcrsf. Dagbl.) Jonkheer A. M. C. Mollerus en C. J. Z.H. Exc. Mgr. B. G. Hilhorst bij dc Amersfoortschc Verkenners te gast. Maandagavond bezocht Z. H. E*c. Mgr. B. O. Hilhorst, van de Orde der Paters van den H. Geest, Apostolisch Vicaris van Bagamoyen in Oost-Afrika het kampvuur van de Verkenners en Welpen der O. L. Vrouweparochie. Toen de Missiebisschop op hetivcid arriveerde knielden allen neer en ont vingen. nadai de leiders waren voor gesteld. den Bisschoppelijken zegen, waarna een welkomst-yell werd aan geheven. Nainens alle aanwezigen sprak Hopman Rutgers Mgr. een bijzonder hartelijk woord van welkom toe. Daarna werden door de Welpen, Verkenners en voortrekkers eenige zeer aardige stukjes ten beste gegeven, n.l. een Radio-uitzending door Welpen, het Douanekantoor door Junioren, de ge leende Koekenpan door Welpen en dc Echoput door de voortrekkers. Toespraak van Z.H. Exc. Mgr. 1. G. Hilhorst. Mgr. begon met mede te deelen dat toen Kapelaan de Jong hem vroeg dit kampvuur te bezoeken het vooral de sympathie voor de Verkenners was die hem aanspoorden om te komen. De Missionaris immers is wel de grootste Verkenner. Toen 80 jaar geleden de eerste Missionarissen in de missielan den arriveerden vonden zij er niets dan volksstammen, wier taal zij niet verstonden en toen was het echt en groot Verkennerswerk dat hen stond te wachten. De eerste Missionarissen hebben heel wat meegemaakt, hetgeen Mgr. verduidelijkte met voorbeelden.; In eenmaal gevestigde Missieposten jaat het later heel wat gemakkelijker, Toch blijft het werkelijke Verkenners- werk. Het Bisdom waarmede Mgr. is belasi. Bagamoyen op de Oostkust van Afrika is driemaal zoo groot als Nederland. In dit uitgestrekte missie gebied is één spoorweg, doch er is nog genoeg te loopen en klimmen om overal te komen. Mgr. schetste de eerste werkzaam heden van d' Missionaris op een nieuwe post en noemde liet werken van ,£Cn pater in de missie van Belgisch Co"go echt pionierswerk, echt Verkenne'S- werk. Toen deze Missionaris er aan' kwam stond er een hutje voor O. L. Heer, een hutje van hem zelf en me^r niet. Thans slaat er een mooie kerk- een flink IPaters- en een Zustershuis. :ijn een 50-tal missieposten met kapellen of kerkjes en 6000 kinderen op school. Dat was in 11 jaren tot stand gekomen. De wil om zielen te winnen voor Christus heeft hem de moeilijkheden licht gemaakt, Er zijn nog vele Missionarissen noodig, als men bedenkt dat zij die binnen 15 K.M, afstand wonen ver plicht zijn elke week dc H. Mis te komen bijwonen, 25 K.M. elke 14 dagen en van 25 tot 50 K.M. eenmaal per maand. Een Pater had in de drie dagen voor Paschen 4000 Biechten gehoord, droeg le Paaschdag driemaal het H. Misoffer op en hield driemaal een predikatie en moest daarna naar huis worden gedragen, 't Is ongeloofclijk de arbeid die zij met behulp van catechumeencn kunnen verzetten. Als de verkenners nu eens werkelijk de wetten van de verkenners willen naleven en voor Christus werken en wellicht later als Missionaris willen gaan werken in de Missiën. Allen kunnen jullie geen missionaris worden, aldus Mgr., doch jullie kunnen wel allen de Missie helpen door gebed en offertjes voor de Missie en misschien in het bijzonder voor de Missie van Bagamoyen en dan zal ik ook de ver kenners van Amersfoort niet vergeten in hel gebed. Aalmoezenier Kapelaan de Jongsprak ten slotte een dankwoord en beloofde Mgr. den slcun van hel gebed en vroeg ten slotte den Bisschoppelijken Zeget die allen geknield ontvingen. Burgerlijke Stand. 31 Mei. Oeboren: Steventje, d. i J, ter Haar en H. Lustig Willem, z. v. J, M. Bergman en M. van Kleef Johannes Gerardus liendrikus, z. H. v. Zuilen en H. M. ter Hoeven Elisabeth Geertje, d. v. G. Huber en G. v. Loene. I OndertrouwdN. Bruynes en J. Doornekamp L. Kikkert en H. A. v. Amerongen G. Chri A, v liekkum F. Manlen en B. M, Meijer B, Bolder en C. J Boerssen j. C. Zwan en G. Ruths Ocurtsen en E. M. Varenhors! A. C, W. de |ong en G, IJ, v. Veluw J, Mastenbroek en D. J. Pothof. I GehuwdB. v, Egdom en C. v. Ijzen- doorn L. A, Koenen en H. de Vos H. Vahstal en H. Poeiert J. Hofland en l|. P. Biersma. Overleden: Louisa S. Veenendaal, 80 jr.. wed. W, Kraaikamp. 1 Juni. Geboren: Johannes Jacobus, v. C. A, Beckers en J.J. Breidcr Adrianus Johannes Hendrikus, z. v. J. v. Hocljcn en E. Schut Evertjc, H. Arcndsen en W. N. E. Walter Elisabeth Adriana Maria, d, W. H, Siegmund en E. H. A. M. Burgers. 2 Juni. Overleden: Aaltje de Kruijf, A. Baronesse van Hardenbroek van Ammerstol Francina, d. v. Kuijpei en F. A. de Vries. Overleden: Johannes Th. Schneideis, 74 jr.. echtg. v. E. Vlekke Hendrik C. Clifford, 50 jr.. echtg. v. M. C. Smit Alida H. A. Lagerweij, 77 jr., ongeh. Jan Kroon, 58 jr., echtg. v. H. v, Voorsl. De openbare vergadering der plaat selijke commisie van toezicht op het Lager onderwijs in de gemeente Amersfoort, die was uitgesteld tot Maandag 4 juni 1934 des namiddags om 8 uur teil Stadhuize, moest weer worden uitgesteld, nu tot Maandag 11 Juni 1934. zelfde uur en plaats, daar Mej. E. F. van Dorp, die een inleiding zou houden over „de Montessori- methode", op eerstgenoemden datum onverwacht een belangrijke bespreking moet hebben met Dr. Maria Montes sori. Waarschuwing. De verfoeilijke praktijk der propa gandisten voor het Nieuw-Malthusia- nisme brengt lectuur in gezinnen, waar men er absoluut niet van gediend is, ervan schuwt. Ons advies is natuurlijk: vernietig die circulaires, wanneer ze in uw huis komen. Wil men méér laat dan de afzenders merken hoe of U over fiun gedoe denkt. Een onzer lezers deed dat op de volgende wijze; Amersfoort, 2 Juni 1934. Het Bestuur van de Nieuw Malthusiaansche Bond. Secr. den Heer H. Windhouwer Valkestraat 3, alhier. Mijne Heeren. „Uw mooie circulaire ontvangen wonsvh ik in de toekomst van der gelijke Iraaiigheden verschoond blijven. Hoe U het aandurft om met dergelijke argumenten een zoodanige vieze zaak te verdedigen, is voor ons ecu brutaliteit, die elke grens te buiten gaat. Hoe U durft te schrijven dat ge boorteregeling een plicht is, tot het in stand houden van een gezond sterk geslacht b.v. begrijpen wij niet. ledereen weet dat de groote mannen en nu nog de flinke gezonde mcnsclien komen uil de ouderwetsche groote ge zinnen. Iedereen weet dit en is uw stelling hieromtrent misleidend. Overigens schakelt U elk Godsbe grip en Godsvertrouwen uit, waardoor; Uw geheele beweging voor elk ge-i loovig mensch al verfoeibaar is. Elk geloovig mensch zal de argu menten die U opnoemt overlaten aan zijn Schepper, Die in de loop der eeuwen bewezen heeft, de natuur en het menschdom beter te kunnen re- geeren, dan een troep z.g. Nieuw Mal- ihusianisten. Dat Uw bond en haai beweging geheel legen de natuur in gaat en allerlei middelen le baal neemt is reeds op zich zelf verfoeibaar. Dat U de beweging van zekere Katholieken erbij haalt, vinden wij niet in den haak, omdat U daar niet vol doende bij weergeelt, dat deze bewe ging geheel anders is dan dc Uwe en zich nok lijnrecht stelt tegen de Uwe. Het zou ons te ver voeren nog meerdere argumenten aan te halen, doch reeds meerdere malen hebben wij ook in gesprek met leden van Uw bond, moeten ervaren, dat het egoïsme No, 1 is en mee met materialisme de drijfveer zijn van de geheele beweging. Dit kunnen wij nu eenmaal als ge- loovige menschen, die verantwoording schuldig zijn aan den Schepper, dulden. Daarom verzoeken wij U dan ook beleeld Uw mooie propaganda bij U te houden en alleen te sturen aan die menschen die daarvan gediend zijn. liet moet die lieden duidelijk worden gemaakt dat men hun bemoeiingen verafschuwt in onze kringen. De angst voor het moederschap heelt tot een georganiseerde propaganda gevoerd over heel ons werelddeel. Een propaganda, die het huwelijksleven zijn echte levenskiem aantast, die r menlijk om tot haar doel te komen, een aantal methoden van huwelijks beleving aanbeveelt, waarbij de moge lijkheid tot het natuurlijk doel er yan, wordt uitgesloten. Dat wil dus zeggen, dat deze zoo genaamde nieiiw-malthusiaansclie pro paganda rechtstreeks ingrijpt in dc natuurlijke orde. Omdat zij haar doel niet meent te kunnen bereiken dan met een verhindering of met een ging van de levenskiemen, komt zij onmiddellijk en direct gewild in strijd met de door God geschapen levens wetten. Al wie in God gelooft en Hem erkent en aanbidt, zooals wij, Katholieken, die onzen levenswandel willen richten onderwerping aan Zijnen Wil en overtuigd zijn daarvoor in een leven hiernamaals Hem als het hoogste goed tc mogen bezitten, moeten principieele tegenstanders en bestrijders zijn van u-.'! nieuw-malthusianisme. Er is geen brug te slaan! Er is geen enkele uilzondering! De veroordeeling van het tegen natuurlijk nieuw-maltliusianlsnic is ab soluut I Onze tegenstanders weten dat wel, getuige de uitspraak van een hunner woordvoeders dr. B. Premsela, waar deze schrijft, dat de opvattingen van de consequent handelende geloovigen altijd geëerbiedigd moeten worden. Zelfs voegt hij er aan toeeen po ging om hen, ongevraagd, tot andere gedachten fe brengen, is ontoelaatbaar. Christenvolk, Katholieke ouders, de aanvallen, die door de propaganda van hel nieuw-malthusianisme tegenwoor dig van uit huwetijksconsultatiebureaux op het moederschap gericht worden, zijn georganiseerd van uit een beginsel, dat geen plaats heeft ingeruimd voor Hem, die de eenige Heer en Meester alle leven. Uit den Omtrek Achteveld Aanbesteding op Vrijdag 15 Juni v het bouwen van een dubbel winkelhuis opp.vl. 205 MJ en veeschuur opp vl. 160 MJ te Achteveld. Bestek bij Archi tect Am. Brouwer te Soest. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika, d. v. A. van de Beek en H. Dusschoten Hermanus, z. v. H. Schimmel en A. Adams Dora Adèle, d. v. H. Rouwhorst en W. G. Wilsrecht. Hooglanderveen Bij de garage bij Vinkenhoef werd een portefeuille met ruim f700.— ge vonden, die waarschijnlijk door een automobilist, die aldaar benzine kocht, was verloren. Aan den eigenaar, Th. te Amersfoort, werd het bedrag door den garagehouder overhandigd. Deze heeft zich ook niet onbetuigd gelaten tegenover de kinderen die de portefeuille vonden. de gemeentebesturen: 1. gelet op wat er zelfs volgens open lijk getuigenis in den Raad, welk ge tuigenis niet wedersproken is, geschied is (zie raadsnotulen der vergadering van 31 Jan. 1934); 2. gelet op het feit, dat de genees- heeren de z.g. zonnebaden zonder oor deelkundig voorschrift en toezicht van bevoegden wèl schadelijk vdór, maar niet ten voordeele der gezondheid ach ten (zie no. 34 van het tijdschrift tegen tuberculose, jaargang 1933);. 3. gelet op het feit, dat een groot deel der bevolking met wier geld en ten wier behoeve toch zeker het na tuurbad is gesticht, daarvan geen ge bruik maken kan, omdat het tegen „ge mengde baden" is, en de gelegenheid ot het nemen van „niet gemengde baden" ten vorige jare practise!) nage noeg niet bestond, waar die gelegen heid was gesteld op uren, waarop toch schier niemand er gebruik van kon maken; komen tot Uwen Raad met het be leefd doch dringend verzoek: A. Het natuurbad des Zondags te sluiten B. De z.g. „zonnebaden" geheel te verbieden C. Den tijd voor „niet gemengde baden" te stellen op zoovele en zoo danige uren, dat er gelegenheid daartoe niet alleen maar in naam, maar ook werkelijkheid besta. Wijlen de Koningin-Moeder heeft aan de Hervormde Diaconie te Soest f2000 vermaakt. Een gelijk legaat wierf de Diaconie van Baarn. Hoevelaken Naar wij vernemen, is onze dorps genoot dr. C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handelmaatschappij, die met 1 Juli a.s, zijn ambt zal neder- leggen, bevorderd tot Grootkruis f orde van Oranje Nassau. Hamersveld Verscheidene landbouwers vertrokken op uitnoodiging van meelhandelaar Wolfswinkel naar Zaandam, om een excursie te maken naar de meelfabrie ken van Zwaardeinaker, waar zij het hcele bedrijf onder leiding bezichtigden. Na 't nemen van verschillende foto's namen zij afscheid en vertrokken over de pont van het Noordzc-kanaal naar Schiphol. - Van 6 Juni a.s., 11 uur, lot Don derdag? uur, zullen op het terreie var de voormalige Grebbelinie, in beheer bij de Genie, en gelegen in de Gemeente Leusden, patronen worden ontstoken, teneinde de mondingknal van geschut na te bootsen. Voorts zullen uit batte rijen, opgesteld nabij „Snorrenhoef", den nacht 6 op 7 Juni a.s. losse schoten worden afgevuurd. Wegens ernstige ongesteldheid is Dr. Th. Th. Staal opgenomen in hel St. Elizabeths Ziekenhuis te Amersfoort. Zijn praktijk wordt waargenomen door Dr. Hofman. Nijkerk Op de markt: 315.000 eieren f2, 2,50, extra groote f 2,75, eendeneieren f2,25 - 2,50; 66 biggen f7—11 8 var kens f 405091 runderen, kalfkoeien f 140—160, kalfvaarzen f55—135, vet vee le kw. f 0,17-0,24, 2e kw, f 0,14 0.17, vette koeien f 140 175 per stuk 42 nuchtere kalveren, meslkalve- ren f8—14. slachtkalveren f2—5; 17 lammeren f4—8. Handel in vet vee traag, melkvee en biggen idem. Leusden Het gemeentebestuur zal Maandag 11 Juni om 11 uur aanbesteden het in stralen van de straatsteenen aangevoerd langs de openbare gemeentewegen, mei bijkomende werken. Voorwaarden ver krijgbaar bij den gemeente-archilecl J. Pothoven Azn. Soest Aan den Raad dezer gemeente is het volgende adres verzonden: Geien met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden de Raad der Gereformeerde Kerk van Soest; de Raad der Clir. Gercf. Kerk van Soest W H. Voss, pastoor der parochie der R. K, Kerk te Soest A. Smit, pastoor der parochie der R. K. Kerk te Soestdijk; het Bestuur van de Geref. Neder- landsch Herv. Evangelisatie Soest; dat zij, gezien de exploitatie van liet natuur bad alhier, gelijk die plaats had ten vorige jare: a. het zedelijk gevoel van een groot deel der ingezetenen en dergenen die van het bad gebruik maken is gekwetst, en waar de Zondag is ontwijd en ont heiligd op grove wijze, in zijn gods dienstige gevoelens is beleedigd b. op deze wijze het natuurbad In- slede van een eeie een schande voor de gemeente zou dreigen tc worden en er wordt gehandeld tegen het uitdruk kelijk verlangen van's lands regeering, getuige het schrijven van Z.Exc. den minister van Binnenlandsclie Zaken aan overwicht, waartegen alleen nog redding is tc verkrijgen doorvrijmetselaren! Het ontbreekt er nog maar aan, dat men ook vertelt hoe katholiek de marine is, waar men onder de zes vlagofficieren vergeels een katholiek zal zoeken, en welker opperchef in Nederland nu juist wel een vrijmetse laar is. De commandant dor zeemacht in Indië is trouwens evenmin katholiek. Prov. Waterstaat. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben een voordracht ingediend voor de benoeming van een opvolger van ir. A. A. Musscrt als hoofd-ingenieur in den Prov. Waterstaai. Deze voordracht luidt 1. ir. F. E. Enschedé, ingenieur Pro- ncialen Waterstaat te Groningen. 2. ir. J. C. Pannekoek, ingénieur Zuiderzeewerken. H. H. Riewerts de Vries, in- genieur Provincialen Waterstaat van ielderland. Commissaris der Koningin in Utrecht. De nieu.ve Commissarisder Koningin de Provincie Utrecht mr. dr. L. ff. N. Bosch ridder van Rosenthal heeft zijn ambt aanvaard. Soesterberg Er heeft een gevaarlijke heidebrand gewoed langs de spoorlijn Utrecht Amersfoort Ier hoogte van Soestduine eenige K.M. achter het vliegveld Soes- terberg. De brand woedde op een militair terrein, gelegen tusschen de spoorbaan en de bosschen van de „Paltz". Het vuur is ontstaan vlak aan de spoorlijn, zoodat de oorzaak van den brand ge zocht moet worden in vonken vai locomotief. De droogte der laatste dagen gaf een gereeden toegang aan de vuurbaan, die zich snel in den tellen wind uitbreidde, De vrijwillige brandweren van Soest en Soesterberg, geholpen door ee tachement militairen, hebben met kracht hel blusschmgswerk ter hand genomen en dank zij hun goed georganiseerd optreden, verloor het vuur zienderoogen terrein. De blusschende manschappen heb ben bij hun werk kunnen profiteeren van een rijwielpad en een zandweg, waartegen het vuur dood liep. Toch is een oogenblik het prachtige bosch van de Paltz ernstig bedreigd, daar de vlammen via eenige vliegdennen dreig den over te slaan naar het hooge hout. De groote luchtdemonstratie te Soesterberg, welke de militaire vliegers aldaar zullen geven ten bate van Pelikaan-Comité op Zaterdag 14 juli zal plaats hebben van 2—5 's middags. Er wordt een zeer groote toeloop van publiek verwacht. Voor auto's, auto bussen en motorrijwielen worden totaal 5 autoparken ingericht, evenals voor de rijwielen. Binnenland Ons Leger. „Het Volk" lanceerde een reeks be weringen over het leger, welke eet beleediging zijn voor de katholieke hoofdofficieren. Het sociaal-democratisch blad, aldus De Maasbode, schrijft niets meer of minder dan dat de ontevredenheid het leger groot is, omdat de katholie ken worden bevoorrecht, niet zoozeer door den katholieken minister van defensie als wel door ,,de hoogge plaatste officieren". Mag men „Hel Volk" gelooven, dan hebben de katho lieken namelijk én bij het department de hoogere legerleiding het overwicht. Hoe het sociaal-democratisch blad in deze waandenkbeelden komt, is een raadsel. „Het Volk" geeft trouwens geen enkel concreet feit. Alleen wordt beweerd, dat de Hoogere Krijgsschool het Seminarium heet, Dit grapje is vroeger reeds besproken. Het schijnt te dateeren uit den tijd, dat toevallig een katholiek direcleur drie katholieke leeraren waren. Wat het departement van defensie betreft: de secretaris-generaal, noemd door den huidigen minister, is geen katholiek. Er waren twee katho lieke afdeeiingschefsvoor zoover wij welen is er nu onder de tien hoofden der afdeelingen, allen benoemd onder den huidigen minister, geen enkele katholiek. Wat de hoogere legerleiding betreft er zijn vijftien generaals. Daarvan zijn er drie katholiek. Van alle devisiecominandanten één katholiek. De chef van den gencralen staf is enmin katholiek. Voor zoover wij konden nagaan is: er onder de inspecteurs geen enkel katholiek. Alleen in het I loog Militair Gerechts hof zit een katholiek. En dal noemt „Het Volk" katholiek Zondag herdachten dc lieer en me vrouw O, te Eindhoven- Stratum hun gouden huwelijksfeest. Toen hel echt paar naar de kerk ging bleef üc vrouw voor de kerk plotseling dood. Uit de provincies Bengalen, Madras, Hyderabad en Deccan komen berichten over cyclonen en branden, waardooi aanzienlijke schade is aangericht. Te Madras zijn 1000 inwoners dakloos. 2-jarig Te Amsterdam heeft i meisje, toen haar moeder ei gegaan, een pan met kokend vet om getrokken. De kleine kreeg liet vet over haar lichaam en werd zwaar gewond. In een mijn bij Tientsin is brand uilgebroken, waardoor 32 mijnwerkers om hel leven zijn gekomen. 112 wer den gered. Een dame te Apeldoorn heeft nabij de Grift een dier waargenomen, dat ftSar als de gevreesde bisainral .oikwam. Het week in kleur sterk .if van de ge wone ratten en was aanmerkelijk groo- ter. Zij slaagde er in het dier op korten afstand te naoeren, aangezien het niet de minste schuwheid aan den dag legde. De bisainral (Fiber Zibcthicus) is af komstig uit Noord-Amcrika en in 1906 in Bohcmen gcimportcerd door pels- dierfokkers, Hel is gevlucht en heeft zich verder en verder verspreid. Ge bleken is, dat het bont van in Europa levende exemplaren vrijwel waardeloos is. Zij verspreidde zich steeds meer door Duitschland en kan terecht tot de ongaarne geziene gasten gerekend wor den. Immers zij doorwoelt en bescha digt waterkeeringen en andere dijken. In Duitschland werd een speciale af- weerdienst in het leven geroepen, die de b strijding krachlig en stelselmatig heeft aangepakt. Niet lang geleden werd bij Osnabriick. dat is 93 km. van de Nederlandsche grens, zoo'n groote woel- rai gevangen. De aardappel- en andere oogsten in Wiesbaden (Duitschl.), die reeds zeer te lijden hebben gehad van de lang durige droogte, worden thans door wilde zwijnen bedreigd. Krachtige maatrege len worden reeds genomen om op deze dieren jacht te maken. De boeren in het district klagen zeer over de ver nielingen, aangericht door deze zwijnen die ondanks de jachten, die den afge- loopen winter tegen hen georganiseerd zijn, nog zeer talrijk zijn. Nabij Croydon is een Fransch post vliegtuig in de start legen een derra- diomasten aangevlogen en ten gevolge daarvan naar beneden gevallen. Vier lunzen werden daarbij beschadigd en twee garages met auto's nernield. De beide inzittenden, de vlieger en de mecanicien waren dood. Zaterdagavond is te Amsterdam een concert in liet Stadion gegeven door hei Resi- het Concertgebouw-orkest c dentie-orkest - ryan de opbrengst ten goede dezer beide orkesten komt. Duizenden, waaronder Prinses Juliana, woonden de uilvoering bij. Te Zuilen is de gevreesde papa gaaienziekte geconstateerd bij een paar oude menschen. Hun toestand is zeer ernstig. Vermoedelijk hebben parkieten dc 2iekte overgebracht. Een Belgisch deskundige heeft een tabei opgesteld, welke de gemiddelde hoeveelheid zeep aangeeft, die per hoo d en per jaar in de verschillende landen wordt gebruikt. Uil deze stati stiek blijkt, dal in Amerika dc meeste zeep gebruikt wordt, n.l. 10.3 K.G. per hoofd en per jaar. Als Iwccde op de lijsl slaat Nederland met 9.9 K.O. en dan komt Denemarken met 9 K.G., gevolgd door Engeland met 8.1 K.G Australië met 7.8 K.Ü., Frankrijk met i'l> K.G., Canada met 6 K:ö en Duitschland met 5.6 K.G. i» Rusland wordt slechts 2.25 K.G. zeep gobruikt per hoofd, doch in Polen, Joego-Slavië, Roemenië en Bulgarije 1.8 K.G. of minder.

De Eembode | 1934 | | pagina 2