V PESIE'S BAD 5 F. A. TULP VRAAGT JflN ZWART Zoetermeer PROTEOGAL SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 15 juni 1934 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nflverheid bq geregeld adverteeren AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vdtfr 8 uur In den morgen zqn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 22 Met de helft der moeite, waarmee\r\ ve ome gebreken pogen te bedekken,IUVCIOSlYlGS e ze overwinnen. hJ Tf, s Binnenland „De Liebaard" Kolpings Vacantie Oord. Voor velen in Baarn en omgeving, is deze instelling nieuw; daarom mee- nen wij goed te doen, met een korte duidelijke verklaring. Het Vacantiehuis behoort aan het Centraal Verband van de St. Jozefs Gezellen Vereeniging in Nederland, ge vestigd te Amsterdam. In het Bisdom Haarlem is deze Ver eeniging de aangewezen Standsorga- nisatie voor den jeugdigen werker; zij fca heefteen godsdienstig, sociaal en cul- F** tureel program. Zij bestaat in Neder land sinds 1868 en is uitgegroeid tot 136 aangesloten vereenigingen, ver- Idecld over 8 districten n.l. Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Leiden, Haarlem, het Westland, Alkmaar en West-Fries- i land. Elke Gczellen-vereeniging heeft als h leden, jongemannen boven de 17 jaar, 5 uil den werkenden stand en wordt be- L stuurd door een Priester als Praeses fc en den Raad van Commissarissen uit S en door de leden gekozenvoor de vertegenwoordiging in rechten en het geldelijk beheer, wordt de Praeses bijgestaan door den Raad van Bestuur, welke bestaat uit vooraanstaande per sonen van de parochie of de gemeente, leder district heeft zijn Districts- raescsdeze Presidenten vormen met dot Liebaard-Praeses, onder leiding van den Centraal-Praeses, de Centrale Raid de Centraal-Praeses is nu Rector Th. van Galen. In haar laatste vereenigingsjaar telt «kGezeilen-vereenigingongeveer 12000 leden. Het Vacantiehuis werd in 1930 te Apeldoorn opgerichtbij prijsvraag werd het genoemd: Kolpings Vacantie- Oord „De Liebaard". Waarom Kolpings Vacantie-Oard De Gezcllen-vereeniging stamt niet in ons land. maar werd gesticht Duitsch- land door Adolf Kolping, die in 1813 te Kerpen bij Keulen in een arm werk- rmansgezin werd geboren en in 1865 Ie Keulen stierf als Generaal-Praeses. Kolping zou schoenmaker worden en daarom verliet hij, zooals toen ge bruik was het ouderlijk huis om zich in zijn vak te bekwamen. Dior per soonlijke ervaring kreeg hij open oog en een warm hart voor den jongen man boven de 17 jaar. In zijn tijd stond de werkgezel alleen in de wereld, zonder leiding, zonder opvoeding in het gezin, zonder vakont wikkeling. Om het maar kort te ver tellen, Kolping werd ondanks veel moeilijkheden. Priester en het werd zijn levensideaal om dat Priesterlijke leven in dienst te stellen van den jongenman tijdens zijn gevaarlijkste jaren waarin hij meer dan ooit steun noodig heeft, oindat hij geestelijk maatschappelijk bedreigd wordt. Zijn werk had succes en zoo, dat in geheel Duitscliland, Oostenrijk, Zwitserland, Nonrd-ltalië en veel an dere landen, lot zelfs in Amerika de Gezellen-verceniging werd opgericht. In 1868 werd ook in ons land het Kolpingswerk begonnen. Wij eeren Kolping als de Gezellen- vader en onze Stichter; wij spreken over het Kolpingsprogram en voeren het uit; wij zingen het Kolpingslied en dragen onze Kolpingsvlagwij kweckeu den Kolpiugsgecst en daarb behoort in onzen tijd zeker: het veilig onderdak tijdens de vacantie, die meer activiteit voor den arbeid brengen moet en geen schade mag doen aan de ziel van onze Gezellen en daarom het Kolpings Vacantic-Oord. Waarom: De Liebaard? Bij de inzendingen van den prijs vraag voor een naam, vond de jury: „De Liebaard". Een Liebaard is een heraldieke leeuw in een adellijk wapen. Nu werd in 1868 in ons land de Ge zellen-verceniging gesticht door Jhr. H., van Nispen tot Sevenaer, een Priester-' Edelman, die een dergelijke leeuw in zijn wapen voerde. Uit piëteit jegens den eersten Neder- landschen Gezellenvader en Centraal- Piaeses werd aan ons huis de naam van Liebaard gegeven. Gedurende de vier jaren in Apel- doorn werd ons Vacantiehuis door k duizenden jongemannen bezocht. Aller- I ecist wordt plaats verleend aan de leden van eigen vereeniging, maar zoo- I ver de ruimte beschikbaar is, ook aan P andere jongemannen boven de 17 jaar Ik uit eiken stand. Wij herbergen in de zomer Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Langutr. 68 to. Krommostr. TEL 126 I malen tegelijk, werkman, universiteits-, gymnasium- en lyceumstudent, semi narist en priesterstudent. Aan jongeren wordt alleen onder voldoende geleide, toegang verleend. De Liebaard wordt als elk Gezellen- huis, ook bestuurd door een Priester- Praeses. Ons huis te Baarn verleent plaats aan ongeveer 60 jongemannen op de benedenverdieping vindt ge de Kapel, eetzaal, conversatiezaal en keu ken op de bovenverdieping de slaap kamers en de Presidentskamer. De dag begint te 7 uur in de Kapel; na liet ontbijt kan het twaalfuurtje worden meegenomente 6 uur houden we middagmaal en te 10 uur komt, na het gemeenschappelijk avondgebed, de rust. Nu de Gezellen-vcreenigingnog steeds uitgroeit, wordt ook de behoefte ge voeld om het huis te gebruiken voor erschillende acties van eigen organi- atie; daar komen districtsgewijs de leekenleiders, de bestuurders van de culturecle onderafdeelingen enz. bijeen; zoo wordt over het geheele Centraal Verband de eenheid bereikt en de saam- hoorigheid bewaard. Natuurlijk moet ook in dezen crisis tijd een ruime plaats verleend worden aan onze zorg voor jeugdige werke- loozen. Wie niet sociaal voelt, begrijpt van deze uiterst moeilijken kant van het jeugdwerk niets; maar wie den nood der tijden aanvoelt, weet de werk kampen voor werkloozen in de Lie- oaard op hun juiste plaats. Uit deze beknopte weergave van ons werk, zal toch wel duidelijk zijn, dat de Geztllen-vereeniging zegenrijken arbeid verricht en dat op de Liebaard de gemeenschapszin leeft. Al blijkt het niet altijd naar buiten, toch staat het vast, dat menige werkelooze jongeman in zijn kamp van 13 dagen, wordt ge bracht in de huiselijke sfeer van de gezinsgedachte, die het kenmerk is van de Gezellen-vereeniging, omdat zij naar Kolpings' geest een hartelijke verhou ding brengt, tusschen Gezellenvader en Kolpingszoon. Daarom wordt van de Liebaard uitgedragen naar de wereld stad en het platteland, dat ieder voor zich in eigen leven en in eigen ver eeniging de crisis weet te dragen met handen, hoofd en hart naar boven, betere tijden tegemoet. Zoo is verklaard, wat kort en bon dig staat geschreven op de muur van ons huis aan de Prinses Matielaan 4: De Liebaard" Kolpings Vacantieoord. kan de gelukwensch voor geslaagde jongelui heel scheef komen te zitten in de hedendaagsche verhoudingen. Zoo fraai hebben we 't er afgebracht met al ons toegespitst vernuft en ons op gejaagd levenstempo. Denk alleen maar eens aan al die onderwijzersdiploma's, welke in de laatste jaren werden ver strekt. Hoe veel zijn er al productief geworden in het volle leven Hoe veel Een statistiek bestaat er, geloof ik, niet van. Maar in ieder geval loopen heel wat met het papiertje rond, zonder dat er een schooldeur voor hen open gaat. Toch komen er nog maar nieuwe ladingen bij. De examen-ma chine draait weer lustig. lederen dag een rits namen in de krant. Gelukki gen taak roeptjeugdige werk lust VITESSE Type- en Copieerinricbting KON. W1LHELM1NASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen Examens. Quaeritur schreef in De Morgen de volgende boutade „lederen dag hebben de kranten w< er hun risten natnen, namen van gelukkige menschen, die geslaagd zijn voor een examen, 't Is de kroon op veel zwoe- gens, het eindpunt van 'n zwaren weg. Een onnoozel stuk papier verkondigt de volwaardigheid van den bezitter, pm nu een plaats te gaan innemen in hoogere studieregioncn ofwel in 't volle leven, Het volle leven, waar een taak roept, waar jeugdige energie en werk lust zoo goed gebruikt kunnen wor den Ik schrik zelf van de woorden, welke ik zoo juist produceerde. Ze zijn me als vanzelf ontvloden. Ze behooren tot het arsenaal, waaruit de rhetoriek zich pleegl Ie wapenen, als ze voor pas geslaagde jongelui staal. Helaas is deze rhetoriek niet goed bruikbaar meer. Ja, ze kan zelfs als bitter sarcasme aandoen. Evenals de vrome bede om de vruchten der aarde lang niet altijd meer past in de moderne economie met haar voedsel-vernietigingen, voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 ELEFOON 1451 Verkrijgbaar bij H.H. Apotheken en Drogisten A v. B. Hoevelaken f 25 of 4 w. tucht- sch, plus 110 of 2 w. voor rijden zonder rijbewijs. Niet de rechterzijde houden in bocht: C. v. Sch. Utrecht f 10 of 5 d., P. B. Barneveld f3 of 1 d. Geen rij- of nummerbewijs toonen T. v. H. Amersfoort f8 of 4 d. J. I. G. Rotterdam 13 of 1 d„ M. O. G. Bussum idem, A. F. G. Hilversum f5 of 2 d., J. C. v. Z. Amersfoort 2 maai f 2—1 d. Doorgang niet vrijlaten: A. C. V. Zeist f8 of 4 d, Niet voldoen aan poliiiebevelW. j. M. V. Utrecht f3 of I d. Plotseling auto stilhouden zonder De Federatie van Amersfoortsche Middenstandsvereenigingen beeft een adres aan het gemeentebestuur gericht, en deelt daarin mede, dat zij bereid is, in ieder opzicht mede te willen werken aan een verkeersregeling in de binnenstad. Echter vraagt zij, dat bij deze regeling voldoende rekening wordt JUBILEUM ZWEMFEESTEN in De leesten zullen 3 maal gehouden worden en wel op Zaterdag 16 |uni van 1.30—4 uur voor houders van kaarten 1 tot 650. Van 46 uur voor houders van kaarten 651 1400. Van 7—9 uur voor houders van 1400—2200. Kinderen onder 14 jaar zonder geleide geen toegang Zij, die hun rebus instuurde en nog geen plaatsbewijzen ontvingen, moeten deze voor Zaterdag 12 uur aan de cassa van het Bad afhalen Gouden Standaard. De regeering kan naar aanleiding van door enkele Kamerleden gegeven beschouwingen slechts herhalen, dat het haar vaste voornemen is de gouden standaard te handhaven. Zij acht het weinig doeltreffend dit punt thans op nieuw in debat te brengen en verwijst daarom, ter motiveering van haar stand punt in deze, naar vroegere uiteenzet tingen. Nieuwe Minister. Wordt benoemd tot minister van Economische zaken mr. M. P. L. Steen- beighe, voorzitter der algemeene R.K. Werkgeversvereniging. Den Haag. Tot Burgemeester van 's Gravenhage benoemd Mr. dr. S. J. R, de Monchy, Burgemeester van Arnhem. De Loting. Voor de lichting 1936 begint de aanwijzing van d>enstplichtigen bij Bernardus Cats. Te 's Gravenhage heeft de loting voor den dienstplicht plaats gehad voor de lichting 1936. Getrokken werd de naam Cats, Bernardus, geboren 31 Maart. De aanwijzing van de dienstplichtigen in elke gemeente of groep van gemeen ten, vangt dus aan bij dezen naam, of, wanneer deze naam niet in het register voorkomt, bij den alphabetisch eerst- volgenden naam. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: C. Sch. Amersfoort f5 of 2 d. Te snel rijden in BaarnP. J. S. Wezep f3 of t d. Te Amersfoort door aanplanting loopen: J. W. V. aldaar f2 of 1 d.*! Te snel rijden in Woudenberg: W- v. H. Velsen f 15 of 4 d„ W. v. d. S. Arnhem f8 of 4 d. Te Soest op straat muziek maken z.v.: J. H. Amsterdam fl of I d. Te Amersfoort op straat voetballen M. H. aldaar f2 of 1 d. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd laten D. v. O. aldaar f3 of 1 d., R. W. aldaar f 1 of 1 d., J. v. E, Hoog land idem. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenD. J. 3. Blaricum f 3 of 1 d. leekenG. S. thans te Graz (Oosten rijk) f 150 of 75 d. plus een jaaront- ;ing van rijbevoegdheid. 'ielrijden onder invloed van alco holJ. A. W. Sch. Amersfoort f20 of 10 d., E. de G. Hoogland idem: J. V. Soest f 10 of 5 d. Wielrijden zonder reflector: J. Soest f 1 of 1 d., D. J. Amersfoort 50 cent of 1 d., Th. B. de B. Amsterdam 2 of 1 d. Idem zonder licht P. de B. z vend f3 of 1 d., A. V. Garderbroek idem. Idem zonder bel: J. A. B. Barne veld f 2 of 1 d. Zonder spiegelH. v. d. B. Arnhem f5 of 2 d. Voertuig zonder licht: P. v. d. P. Leusden f2.50 of 1 d. versterkend voor Lichaam en Zenuwen Zuivere Eiwit en Kalk Geheel oplosbaar. Ned. fabrikaat Aanbevolen door Doctoren!! Kevelaer. Uit Kevelaar wordt ons meegedeeld, dat heden evenals vroeger te Kevelaer, zooals ook in heel Duitschland, de processies en bedevaarten met vanen en sieraden ongehinderd en onbelem merd kunnen plaats hebben. Ook mogen de katholieke ;ingen. vooral ook de Nederlandsche eugdvereenigingen, met haar vanen, janieren en vlaggen, evenals uniform- kleeding en insignes ongestoord aan de processies en de bedevaarten deel nemen. Aan de grens zijn er geen moeilijkheden. Voor personen, die zoo veel geld bij zich hebben, dat zij ver ondersteld worden meer dan 30 Hol- landsche guldens weer naar Holland mee terug te nemen, is het raadzaam, dit bij de grens aan te geven. Dan kan dit geld ongehinderd weer naar Holland worden teruggenomen. Op chèques van Sperrmarken wor den door de gemeente-spaarkas Ke velaer per dag en per persoon 25 RM. uitbetaald. Door alle eeuwen heen neemt de origineele pepermunt in de officieele geneeskunde een be langrijke plaats in. KING-pepermunt is bereid uit datzelfde edele natuurproduct. BERICHTEN UIT CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachlnehandel Langestraat 84 - Tetef- 528 moeilijken tijd doormaakt en niets van zijn omzet lun missen. Hierbij gelieve men ook te denken in de automobilisten uit eigen stad en naaste omgeving, die per auto in de binnenstad gaan winkelen. Bq de verworpen regeling was hel belang van het verkeer niet vergeleken met het middenstandsbelang, terwijl deze belangen toch zeker voor Uw College even zwaar zullen wegen. Voor den Raad van State is door den Commissaris van Politie medege deeld, dat gedurende een tijdperk van 5 maanden slechts 23 opstoppingen (verkeers-) en 8 aanrijdingen voor kwamen bij een verkeer over de Lange- straat van gemiddeld 2400 auto's per dag. linnen afzienbaren tijd zal wei een oplossing gevonden zijn, om een groot deel van het doorgaande verkeer om onze stad heen te leiden, o.a. groole verkeersweg Amsterdam—Oosten des lands, Utrecht—Apeldoorn en Utrecht- Zwolle, waardoor de binnenstad be langrijk wordt ontlast. Verzocht wordt, alvorens over te gaan tot een nadere „motiveering' geven aan het éénrichtings-verkeers- besluit, dit als vernietigd te beschouwen, en daarvoor een ander in de plaats te stellen, dat tegemoet komt aan de wen- schen van den Middenstand. Door den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot geestelijk adviseur der afdeeling Amersfoort van den Kath. Bond van Bouwpatroons Kapelaan B. Veltman., in een ten stadhuize gehouden ver gadering van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, heeft mej. E. F. van Dorp, directrice der Montessorie-school een inleiding gehouden over de Montessori-methode. Hoewel de vergadering voor ieder gratis toegankelijk was, waren er geen be zoekers. Het bestuur van den Amersfoort- schen Bestuurdersbond heeft een ver zoek gericht tot B. en W. om maat regelen te willen nemen tegen de werkloosheid van jeugdige werkloozen. Het bestuur verzoekt om ook voor deze categorie werkverschaffingsobjecten te zoeken. Van de leerlingen van het Joan van Oldenbarnevelt-gymnasium slaagden voor diploma A: Henny de Vries, A. P. Hazendonk en G. van Ouwerkerk. Jubileum Garage Motorhuis. De heer Van Beek, van de bekende Garage Motorhuis, herdenkt Zaterdag het 25-jarig bestaan van zijn zaak. De heer Van Beek begon in 1909 met een paar rijwielen achter het Hos pitaal athier. Maar binnen het jaar werd naar een beter pand uitgezien. Het was Kampstraat 73 waar men repareerde cn verhuurde de weinige motorrijwielen. Dit pand bleek spoedig te klein en er werd verhuisd naar de Kerkstraat no. 4. Het agentuur van de Indian Motoren en ook de toenemende auto-reparatie dwongen weer tot uitbreiding. In 1919 verhuisde de zaak naar de Langestraat 112, maar ook dat was weldra te klein en de Rijwielen werden losgelaten. let toenemend gebruik van auto's deed de vraag naar meer ruimte en bewegingsvrijheid dringender worden en daarom stichtte de heer Van Beek in 1930 de groote garage aan de Kamp. De heer Van Beek heeft in de afge- loopen 25 jaar de op- en neergang in het zakenleven meegemaakt, maar ge steund door een trouwe clientèle, wist hij zijn zaak steeds aan te passen om aan alle eischen te kunnen voldoen. Oranje-vereeniging. Besprekingen hadden plaats voor de feestelijkheden Koninginnedag. Het programma werd vastgesteld be houdens een eventueele andere beslis- door de Regeering. lp den vooravond generale repititie van de Koraalzang, daarna lichtstoet. In den morgen van 31 Aug. Reveille door de verschillende deelen der stad, het luiden der klokken en Koraalzang, alsook Cariiionspel van 8-9 uur. Om 10 uur bloemencorso en kinderoptocht, van 12—1 uur Cariiionspel. 's Middags op het feestterrein con cert en optreden van een gezelschap met een gevarieerd programma onder leiding van Theo Bouwmeester, spring concours door H.H. onderofficieren van de bereden wapens en diverse wed strijden. 's Avonds concert op het feest terrein alsmede een bioscoopvoorstel ling of optreden van een gymnastiek vereniging met rythmische oefeningen. Tot slot groot vuurwerk. De entréeprijzen zullen met 20i25 pet. worden verlaagd. Sproetenverdelger, Zeg mij Uw naamMijn naam SPROETENBEZITTER, is en blijft: SPRUTOL Een paard viel in een ten behoeve van de rioleering gegraven werksleuf. Nadat een gedeelte met zand was dicht gegooid, kon het beest zich uit de 2 meter diepe kuil naar boven werken. Bij de Kamperbinnenpoort botsten twee auto's tegen eikaar. Tegen een bestuurder werd proces-verbaal opge maakt daar zijn handrem niet werkte. In de jaarvergadering der Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werd aangenomen een motie van de V.V. te Amersfoort, waarin de alge meene vergadering het hoofdbestuur uitnoodigt, bij de Nederlandsche Jeugd herbergcentrale te Amsterdam krachtig te protesteeren tegen het feit. dat de jeugdherbergen, behalve aan geleiders van jeugdigen, gelegenheid geven tot logies aan tallooze volwassenen, waar van er velen in staat geacht worden, overnachting in hotelS ol pensions te kunnen bekostigen, waardoor het hotel- en pensionbedrijf ernstig benadeeld en het karakter der jeugdherbergen ge schaad wordt. Voor het afgenomen examen Nuttige Handwerken zijn geslaagd de dames A. Bokkers. H. Dijk, J. van Ginkel. G. Klomp, G. Neuteboom, N. Schip pers, J. Sluiter, A van Veldhuizen en M. Spaargaren. Onze stadgenoot J. P. Havinga slaagde bij het gehouden examen voor gemeente-administratie, diploma A. De 23-jarige ongehuwde kellner J. v. B. uit Rotterdam, werkzaam in den theetuin „Stichtsche Heuvel" aan den Utrechtschen weg werd bij het onbesuisd oversteken van dien weg door een links van hem naderende auto gegrepen. Hij kwam op den radiator van de auto terecht en doordat de auto remmend naar linksch uitweek viel hij tenslotte op den weg. Hij werd met een zware hersenschudding opgenomen en is later in het ziekenhuis de Lichtenberg overleden. Om te komen tot consolidatie van vlottende schuld stellen Burg. en Wet houders den Raad voor aan te gaan een geldleening van f 400.000, over te brengen op twee onderhandsche schuld bekentenissen, één van f300.000 en één van f 100.000 tegen pari-koers en rentende 4'/« percent 'sjaars. Voor 't examen-acte L. O. slaagden van de R K. Kweekschool O. L. Vrouw ter Eem de dames A C. Ammerlaan, Wateringen (Z.-H.), H. J. Ariëns, Wa kers, Amersfoort en T. Goes, Alkmaar.

De Eembode | 1934 | | pagina 1