Zomer=Uitverkoop au! A. H. v. Nieuwkerk v Nog slechts enkele dagen duurt onze Buitengewone Een groote partij wollen Dekens de „CHRYSLER-AIRFLOW" thans te zien j.j. molenaar STATIONSPLEIN 5 amersfoort TEL. 1210-1211-1213 Bel dan op No. 42 J.A. KASPERS UllltllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiilllllllllllllllllll Wal zoudt U een schreeuw geven, wanneer men plots een steen van 70 K.ü. op Uw voet liet vallen. Daar past U wel voor op! Maar hebt U er wel eens aan gedacht, dal Uw voeten Iedere keer Uw heele lichaams gewicht, misschien minder, maar niis- scliien ook veel meer dan 70 K G. moeten dragen? Past daarom óók opl Een paar goede schoenen zijn een noodzaak voor Uw gezondheid en Uw goed humeur! Vraagt óns, wij advi- seeren, wij zijn voetspccialisten! door etaleeren iets vuil geworden gaan voer HALVEN PRIJS weg. Bezichtigd onze 8 Etalages Groote Toonzaal en 18 Modelkamers Beekensteinschelaan 10 - Telefoon 543 Nadat bij Koninklijk besluit was nifgsmaakt, dat niet was toe te laten, dat niet lot bouwterrein bestemde gronden in het gemeentelijk grondbe drijf bleven opgenomen, werd in 1927 besloten, uit het grondbedrijf terug te nemen de voor plantsoen bestemde gronden ter gezamenlijke grootte van 1-3 H.A. 73 A. en 79 cA. Bij de thans in gevorderden slaal van voorbereiding zijnde herziening van het uitbreidingsplan wordt algemeen de wenschelijkheid gevoeld mooie uit zichten op den Berg te behouden. Daarnaast was het noodzakelijk de indeeling der gronden te wijzigen door het maken van kleinere bouwterreinen. In verband met een en ander zijn bij de in voorbereiding zijnde herziening van het uitbreidingsplan de niet voor bebouwing bestemde gronden zoovee! mogelijk gecentraliseerd, waardoor een zoo groot mogelijk nuttig effect wordt verkregen. Uitvoering zou voor het grondbe drijf een gewenschte oplossing geven. Verkregen worden kleinere bouwter reinen beter verkoopbaar en die per Meter meer kunnen opbrengen dan bij groote terreinen mogelijk is. Het nieuwe ontwerp geelt aan: 225 woningen gemiddeld op 840 M'. terrein 110 woningen gemiddeld op 1444 MJ. terrein: 423 woningen gemiddeld op 1510 M'. terrein. De moeilijkheid is nu echter, dat volgens de Verordening de meerdere, niet voor bebouwing bestemde, gron den uit het bedrijf moeten worden genomen en door de gemeente moeten worden betaald. Terwijl dus de voordeelen ten bate van het grondbedrijf komen, zal de gemeente in den vorm van rente en aflossing hare begrooting met uitgaven bezwaard zien. In verband hiermede hebben B. en W. een onderhoud gehad met een Commissie uit Gedeputeerde Staten, waarbij is gebleken, dat men zich zal kunnen vereenigen met een crisismaat regel in dien zin, dat hel Grondbedrijf, zoolang een winslreserve van grond- verkoopen aanwezig is en de gemeente- linanciën de betaling van de voor het bovenomschreven deel verschuldigde rente en aflossing niet toelaten, aan de gemeente eene vergoeding hiervoor zal uilkecren. Van jaar tot jaar zal over deze vergoeding een beslissing moeten worden genomen. De wijziging van hel uitbreidings plan brengt mede, dat een deel der in 1926 uit het grondbedrijl genomen, niet tot bouwterrein bestemde, gron den weder in het bedrijl moet worden teruggebracht en daartegenover een ander, grooter, deel gronden uit het bedrijf moet worden overgebracht naar den gewonen dienst. De geschatte waarde van de in te brengen gronden bedraagt f 251.155,40. de geschatte waarde van de uit te nemen gronden I 410 031.50. zoodat door de gemeente aan het grondbedrijf zal moeten den betaald f 158.876,10. Teneinde een gelijke aflossing te waarborgen, geven B. cn W. in over weging het bovenstaand bedrag in 35 jaren al te lossen. Tegenover deze last op den gewonen dienst der gemeente zal in ontvangst kunnen worden geraamd: Vergoeding van het Grondbedrijf wegens door de gemeente verschuldigde rente lossing van in 1934 overgenomen gronden bestemd voor blijvend bosch en platsoen; in 1934 (7.2*2.22 en in 1935 f 11.587.50, Voor volgende jaren zal dan telkens opnieuw een beslis sing moeten worden genomen. Bij het Examen Handenarbeid Rijks kweekschool slaagden de lieeren L. Avegaart, ErmeloW. Bethe, Baarn H. Klinge J. Laseur, Sloutenburg J. Nagelsmit en J. Quint. - V-.jdag 22 Juni is het 12',, jaar geleden dat de heer J. v. d. Linden werd gekozen tot voorzitter van de R. K. Muzlekverecniging „Wilskracht". Deze functie verricht hij al die jaren met de meeste nauwgezetheid en „Wilskracht" heeft aan zijn bekwame leiding dan ook zeer veel te danken. VOOK H.H. autojnofaiisten CHRYSLER AIRFLOW CHRYSLER SIX CHRYSLER PLYMOUTH CHRYSLER FARGO de meest besproken wagen van dit sei zoen de definitieve oplossing van het streamline-principe. de wagen, die Chrysler's reputatie over de geheele wereld vestigde. het populaire Chrysler-product, dat be wijst hoe goed een laag-geprijsde wogen kan zijn. de Truck, die het antwoord is op Uw transport-problemen. Maandag 18 Juni a.s. te 1 opent de Wij zullen Het ons tot een eer rekenen, U op deze Tentoonstelling te begroeten. Groote CHRYSLER Tentoonstelling in het Tentoonstellingslokaa! Markthal Amers foort. Ook gedurende Dinsdag en Woensdag kan men daar van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds een keur van de Nieuws'e Chrysler Producten aantreffen. Een bezoek aan deze Tentoonstelling geeft U een algemeen overzicht van de top-prestaties der Automobiel-industrie en de primeur van den Chrysler „Airflow" moogt U zeker niet missen. De heer S. Reeling Brouwer, alhier, slaagde bij het te 'sHage gehouden amen gemeente-administratie. Het diploma gemeente-financiën werd behaald door den heer A. H. Schmitz, commies van de afd. financiën ter gemeente-secretarie, alhier en door oezen oud-stadgenoot, de heer G. A. Thien, eerste ambtenaar ter secretarie der gemeente Voorhout. R. K. V. V. „Amersfoort". Het 1ste elftal gaat Zondag naar Woerden voor het spelen van serie wedstrijden en komt uit tegen V. E. P. I. Vertrek per autobus vanaf den Hof n 12 uur. Het 4e elftal gaat naar de Bilt, voor het spelen van Wisselbekerwedsirijden en komt uit tegen St. Michaël II. Een 12-jarig jongetje reed op de fiets naast zijn vriendje, die eveneens op de fiets was. Hij raakte het stuur van de andere fiets en kwam te vallen, zoodat hij door een auto werd aange reden. Een lichte hersenschudding was het gevolg. De zwemfeesten, die Zalerdagmid- dag a.s. in Pesie's Bad zullen worden gehouden ter gelegenheid van hel 30- jarig bestaan van deze zwemgelegen- heid, staan wel in het teeken der be langstelling; men verwacht niet minder dan pl.m. 2200 bezoekers Iedere bezoeker zal alle nummers kunnen volgen. Het feest zal in drie gedeelten worden gegeven. Van 1.30— 4 uur n.m. is het bad toegankelijk voor de kaarthouders met de nummers 1 650 en genoodigden. Van 4—6 uur worden de kaarthouders met de num mers 651—1400 toegelaten en tenslotte j hebben de kaarthouders met de num mers 1401 —2200 van 7—9 uur toegang. Er zal zooveel mogelijk voor worden gezorgd, dat iedere bezoeker een zit plaats krijgt. De bekende Ned. kam pioen schoonspringen Joop Stotijr. zal een demonstratie geven. ContrAle-kaarten moeten aan den in gang gereed worden gehouden zonder deze kaarten wordt men niet tot het bad toegelaten. Men wordt verzocht zich tijdens de feestelijkheden ordelijk te gedragen en geen onnoodig lawaai te manen. Tenslotte zij vermeld, dat de directie van Pesie's Bad het noodig oordeelt, kinderen onder de 14 jaar, zonder ge leide den toegang tot het bad te wei geren.! Deze week heeft Z. H. Ex. Mgr. Jansen, Aartbisschop van Utrechl, het H. Sacrament des Vormsels toegediend in de vier parochiën der stad Amers foort en aan de vormelingen der pa rochiën in de omgeving, behoorende lot het Dekenaat Amersfoort. Het nieuwe gebouw ten dienste van 's Rijks belastingen opgetrokken aan de Prins Hendriklaan zal overeenige ken in gebruik genomen worden. de leeg komende panden van 's Rijks belastingdienst is nog geen bestemming gegeven. Wel werd overwogen hel kanloor Plantsoen te benutten voor Telefoon-centrale. Zekere B., wonende in de Gouds bloemstraat, is toen hij bezig was U verhuizen naar den Soesterweg, in de gang van zijn nieuwe woning tenge volge van een hartverlamming plotse ling overleden. Zondagdienst H. H. Doctoren, en Nacht-wcekdicnst Apotheker. Dr. Breedveld, Kon. Wilhelminastr. telef. 547. Dr. Plomp, Regenlosselaan 15, lel. 1359. Dr. Hendriks, Bcrkenweg 25, lel. 1384. Apotheek; Kok Zn., Langestraat74, tel, 165. Burgerlijke Stand. GeborenWouterus Wilhelmus, z. v. W. van den Bedum en A. v. Bekkum Anna Malthea, d. v. M. Ipema en T. Urbach. Gehuwd J. Mastenbroek en D. Pothof. Overleden Cornelia Poldervaart, oud 36 jaar, echtgen. van C. Splinter Maria Wernsen, oud 77 jaar, echtgen. van P. N. Hoogland Clara Oppenheim, oud 80 jaar, echtgen. van M. S. van Buren. 13 Juni. Geboren: Wilhelmina Pe- tronella, d. v. J. A. Kok en J. v. Mil tenburg Wilhelmina Josephina Ge- rarda, d. v. T. M. A. Snijders en J. W. Berkers Evert Christiaan, z. v. J. J. Verschuur en J. C. Hamers Hermanus. z. v, H. van Barreveld en A. Pouwen. Gehuwd D. J. van de Kooy en M. Mulder G. A. C. W. de Jongen G. H. van Veluw T. J. Geurtsen en E. M. Varenhorst B. Bolder en C. Boerssen - F. Manten en B. AL Meijer G. Christ en A. v. Bekkum. Overleden Hermanus Rijn- ders, oud 68 jaar, wedn. v. M. Calis. 14 Juni. Geboren: Alijda, d. v.J. v. de Voorst en R. v, Dijkhuizen Gijs- berlus Theodoor Anlhonius, z. v. A. W. v. Oostveen en A. de Jong. Ondertrouwd: A. v. der Laan en G. M. v. Nimwegen G. d' Haan en J. Eek P. A. Kaspers en J. M. M. Budzelaar K. A. Bazlen en J. K. C. Lameris J. Arler en K. A. Sten der L. A. v. Leeuwen en M. v. der Heide H. Heideveld en A. v. Gulik C. Kuijt en IT. J. Florijn B. Snijders en G. Liebau J. v. d. Arend en G. G. v. den Hoorn. Gehuw-l: J. C. Zwan en G. Ruths N. Bruijnes cn J. Doornekamp L. Kikkert en Tl. A. v. Amerongen. Overleden :Teunis Beekman, 6! jr., echlg. v. L. H. Ver meulen Everdina B. Beudeker, 65 jr., echtg. v. H. C. de Jong—Johannes Mager, 23 jr., ongehuwd-! Hebt IJ een Taxi of aulo noodig Amersfoort. Ingezonden Geachte Redactie, Nauwelijks is de Verkeersweek voor bij of Zondag wordt aan Birkhoven een verkeersagent aangereden (gelukkig goed afgeloopen); Woensdagmorgen een verkeersongeval met doodelijken afloop. Wegens uilstedigheid van den voor zitter van de „Vereeniging voor veilig verkeer", wil ik als zijn plaatsvervanger op de oorzaak van dit laatste ongeval even de aandacht vestigen. Vermoede lijk met groole snelheid, kwam de be trokken wielrijder rijden via een par ticuliere uilrit vanaf een erf. Voor auto mobilisten is dif een noodzakelijkheid, dagelijks zien we echter wielrijders het zelfde doen, alleen om enkele oogen- blikken tijd te winnen. Hel is foch meestal zoo gevaarlijk vanaf een particulier erf den rijweg op te rijden. Waarom niet liever met de fiets aan de hand op den rijweg te komen, zich daar rustig overtuigd van het aankomend verkeer en dan op de fiets gesprongen Doel van dit ingezonden stukje is slechts, om ook na de verkeersweek het rijdend publiek toe te roepen „Denkt toch ieder oogenblik aan d< verkeersveiligheid. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, D. P. VAN ROOYEN. Aannemer van Begrafenissen NIEUWSTRAAT 19 Telefoun 1357 Attentie Ondcrgcteekemle maakt bekend dat wegens ziekte zijn zaak niet is stopgezet. Zoowel B-hnngcry als Begrnfenisbedrijf zal op dezelfde voet worden voortgezet. Beleefd aanbevelend, A 1. A. KASPERS Nieuwsiraat 19 Pleter Pijper*» de Amersfoortsche dichter door A. F. van Beurden Onder de mannen van beleckenls e te Amersfoort geboren werden, er leefden en stierven, mag Pieter Pijpers de dichter, met eere genoemd worden. Hij werd den 14 December 1749 in de Ecmslad geboren, kreeg een goede opvoeding, die van Item een vurig bewonderaar van de natuur, een denker en dichter maakten, wal Ie meer op valt, daar hij aan geen hoogcschool studeerde en geen hoogcrc litteraire studiën maakte. Zelfs moest hij, tot de jongelings jaren gekomen, een prozaiselt bedrijf kiezen en werd te Amsterdam voor den tabakshandcl opg"leid. Het schijnt dat de scherpe geur der tabaksrollen en de voortdurende omgang met ge- sausten tabak en snuif geen afbreuk deed aan de ontwikkeling van zijn vurig werkende verbeeldingskracht en het geestelijk verkeer met de oude goden, godinnen, nimfen en zephyrs, waaraan de toenmalige dichtkunst io'n behoefte had. Pieter Pijpers leefde in den pruiken tijd, waarin gezwollenheid en wijdloo- pigheid de waarheid en juistheid in de verlificatie en de dichtkunst op den achtergrond gedrongen hadden. Amersfoort was toen een betrekkelijk kleine maar deftige Stichtsche stad. waar de aristocratie en de burgerij ook de mode stip volgde, in zijden kleederen gekleurde en gcgaloneerde rokken mei batisten beffen behangen, rondstapten en zich in de Arcles uit putten in zwierige complimenten, bui gingen en galante praatjes. De danspartijen, waarop menuets en veel beenen-gymnasliek vorderende dansen aan de orde waren, trokken veel uitgaand honger volk, terwijl de gewone lui zich mei de horlepiep en andere kunstige dansen amuseerden. De dames en lieeren schilderden landelijke talereelcn, verzonnen Arka- dische laiulsclinjrpmi met herders en herderinnen er op die de schaapjes aan azuren linten in bloemrijke velden rondvoerden. De wereld was vol zoetig heid en de werkelijke hardheid van het leven liet men aan het volk over of men onderging deze in stille, als schaamde men zich voor den strijd om het bestaan. fie'®r Piil'crs was een kind varïïijn tijd. Hij had zijn geboortestad lief als geen ander en daarom achtte hij het ij" duren plicht Amersfoort en daar aan en om hing, tc be zingen. Men slaat verbaasd over de vruchtbaarheid van dezen zoon van den Zangberg. Met nog vele vader- landsche gedichten want hij was ook een goed patriot - heeft hij drie-en-lwinlig ilcclen gedichten uit- g-geven, met „kunstige gekleurde platen versierd. Hij dichtte steeds en overal en op alles, als hel maar Amerefoortsch was. Voor zijne wijd lopigheid getuigt niet alleen het groot aantal dccicn, door licm uitgegeven, maar ook het uitspinnen van zijn onderwerp, zondat in vele ge vallen niet dadelijk kunt raden, waar- over het gedicht eigenlijk loopt, als er geen t:tr, ..oven Mond. terwijl hel soms evengoed op een ol ander gebouw of rtvitrije past. Zijn meeste verzen Idra- gen dezelfde kleur als het proza uil die dagen, dal droop van overvloedi- gen weemoed en tranen. Dat behoorde k"»'l vele verzen legen van gelijken mlioud als deze: Ach, ik voel een zilfcn traan, In mijn weenende oogen staan. Wordl vervolgd. 1

De Eembode | 1934 | | pagina 2