4 Cyclostyles Schrijfmachines F. A. TULP NUTRITOL VRAAQT JflN ZWART SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan, Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Dc €embo<k Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 29 juni 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 26 Een wijze neemt van alles kennis, maar hij neeml alleen van liet goede bezit. Niet betalen. Duitschland heeft onlangs aangekon digd, dat het voorloopig zijn schulden aan het buitenland niet meer zal be talen. Daaronder vallen niel alleen de schulden voor aan Duitschland gele verde goederen, maar ook de rente en aflossingen van de door het buiten land aan Duitsche instellingen ver strekte leeningen. In geleerde termen heet zooiets tegenwoordig Iransfermo- ratortum, wat vrij vertaald beteekent wanbetaling of oplichterij. Ook al is de leverancier, die de guederen ontvangen en a) weer ver kocht heeft, nog zoo solvabel en al is de stichting, die het geld geleend heeft, nog zoo goed bij kas, de schul den a.v. het buitenland mogen niet betaald worden. Alleen omdat de financieele positie van Duitschland momentcel zoodanig is, dat verdere verzending van geld naar liet buitenland, de betalingsbalans nog meer ontwrichten zou. Er mag daarom voorhands geen geld het land uit. We nemen aan, dat b.v. Frankrijk in deze niet geheel vrij uitgaat. Maar we vragen alleen, wat heeft Nederland, Zwitserland of Zweden daar mee te maken. Wij zijn toch niet verantwoordelijk voor hetgeen Frankrijk doet. Moet p daarvan onze Ned. leverancier die aan Duitschland goederen geleverd heeft, het slachtoffer worden Bovendien is het niet juist, dat alleen de schulden i de geallieerden de oorzaak zijn i den insolvablen toestand van Duitschland. De propaganda voor het Nation. Socialisme kost reeds hunder- i inillioencn. Voor allerlei inproduc- tieve werken worden milliarden uit gegeven. Tot eer en glorie van het Nat. Socialism worden reuzengebou- wen neergezet, die mdlioenen marken kusten. Als wij in ons land zulk een finan cieele politiek volgden, zouden we ook onze verplichtingen niet kunnen na komen. r Het ligt voor de hand, dat dc gedu peerde landen m dergelijke maatregelen maar niet zonder meer berusten. F.en scherp verweermiddel is de zooge naamde clearing. Dit komt hierop neer, dat wanneer Duitschland van een land b.v. 100 millioen te vorderen heeft wegens geleverde goederen en dat land heeft van Duitschland 80 millioen te goed. dat dit land alle be talingen aan Duitschland verbiedt en dat zijn regeering aan Duitschland overmaakt het verschil, zijnde in dit geval 20 millioen. Zwitserland heeft reeds zoo'n clea ring-maatregel aangekondigd en En geland heeft een dergelijk ontwerp reeds door liet Lagerhuis goedgekeurd gekregen. Ook ons land overweegt reeds ern stig om tot een dergelijken stap over te gaan. Voor Nederland is dit heel gemak kelijk. Duitschland voert veel meer in ons land in, dan wij naar Duitschland. Als Duitschland aan ons b.v. ICO mil lioen schuldig is, dan zijn wij aan Duitschland ongeveer 160 millioen schuldig. Welnu, dan trekken wij de 100 millioen, die wij van Duitschland krijgen, af van de 160, welke moeten betalen. Duitschland kri gt dan 60 millioen en klaar is Kees KANTOORBOEKHANDEL I Langotr, 68 t.o. Krommostr. TEL. 926 Binnenland De Aartsbisschop op „De Liebaard". Dinsdag bracht de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Jansen een bezoek aan het werkkamp der jongere werkloozen van de St. Josepsgezellen-vereeniging op het Kolpings vacantie-oord „de Liebaard" te Baarn. Dc Aartsbisschop was vergezeld van deken van den Hengel uit Hilversum en zijn secretaris. Op de „Liebaard' werd hij ontvan gen door den centraal-praeses der St. josephsgezcllenvereeniging, rector Th. van Galen en pater P. Bicsta O.P., den Liebaard-praeses. In zijn welkomstwoord tot Mgr. sprak de centraal-praeses zijn vreugde uit over de belangstelling van het hoogste kerkelijk gezag voor het werk onder jongere werkloozen. Sympathiek sprak de aartsbisschop daarop de jongere werkloozen toe. Als bewijs van zijn medeleven met het werk van de Sl. Josephs-gezOllenver- ecniging voor de jongere werkloozen was hij gaarne zich persoonlijk op de hoogte komen stellen. Hij vertrouwde, dat deze arbeid op de „Liebaard" dc irecle kracht der werkloozen ten goede zou komen. Vol belangstelling bezichtigde de Bisschop vervolgens de 'nricliling van het huis en de voltooide erkobjectcn. Hij bezocht achtereen- ilgens de timmerlieden in hun werk loods, de smeden-bankwerkers en de tuinlieden. Onder luide toejuichingen van de inge werkloozen verliet Mgr. de Lie- laard. Het was een blijde dag vooi 1c jongeie werkloozen en de leiding ip de Liebaard. „Nulricia" Zoetermcer rrkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten voor uw Schilder en Behangwerk ook eens prijs bij SCHILDERSBEDRIJF Hessenstr. 10 ■i ELEFOON 1451 Zcii liet met Bloemen. „Laat bloemen uw lolk zijn" is een slagwoord dat geen reclame meer be hoeft te maken voor de Nederlaridsche Hora. Wij houden van bloemen en sie ren cr ons huis en onze straten „Zeg 't met bloemen." Het is dig uitgedrukt. Bloemen brengen vreugde, wat hartelijkheid, wat Zeg 'I niet bloemen. Doch vooral zeg 't met een goede daad. Verbreid wal zon in hel leven door een mcnsche- lijk woord, door een hulpvaardige daad, door opwekkende belangstellng, door heel uw voorkomend wezen. Er be hoeven dan niet eens bloemen bij te pas te komen. Uw daad zij de mooi ste bloem. Zeg het met bloemen. Doelt vooral: zeg liet met uw daden, met uw lach, uw woord, uw deelne ming, heel uw wezen. Prins Hendrik bij de Minder broeders. Prins Hendrik bracht een bezoek aan het klooster der Franciscanen te Woerden. Het bezoek droeg een geheel particulier karakter en was het gevolg van een welwillende toezegging, reeds meermalen gedaan aan Pater Borro- naeus de Groeve. Z. K. H. heeft in gemoedelijkheid ui hartelijke gezelligheid zich met de kloosterlingen onderhouden. Daar zijn liederen gezongen en den gesproken, die geestdriftig uiting gaven aan de nationale gevoelens van de religieuscn en aan de groole vreugde en dankbaarheid over dit bezoek. K. II. nam volgaarne het gelegen heidsgedicht en de beschrijving var Woerdens klooster mede, en teckendi de oorkonde. Dr Caecilianus Httigcns ipeelde een schitterende fantasie op iet oudste Wilhelmus op het klavier Heel hel convent deed Z. K. H. uit- Kamer van Koophandel. De Kiezerslijst voor de Kamer van loophandcl Fabrieken voor de Gel- dersche Vallei ligt van 1 14 Juli Ier inzage aait het Bureau der Kamer Amersfoort en aan de Secretarieën Gemeenten in het district. Verzoeken om wijziging dezer lijsten kunnen alleen in behandeling konten, indien zij gedurende de genoemde pe riode schriftelijk bij dc Kamer worden ingediend. Rijwielbelasting. De rijwielbelasting voor het niet 14 d. hecht., H. D. M. zwervend 8 d. hecht. Loopen op verboden grondH. H. K. Amersfoort t I ot 1 d„ A. E. B. Amersfoort 12 ot I d., A. G. Z. idem Crisisaardappelenbesluit: H. A. M. Bunnik f75 oi 15 d,, E. It. v. L. Amers foort 4 of 2 d., J. v. S. Hoogland idem, C. II. Hoogland f 15 ol 6 d. CrisiszuivclbesluilJ. v. E. Slouten- burg f 3 of I d„ P, v. d. B. idem, L. J. v. W. Achterveld 15 of 3 d., M. L. Amersfoort 18 ot 4 d. CrisispluimveebesluitT. v. d. B. Barneveld f 15 of 8 d., H. v. E. idem. W. B. Barneveld f 10 of 5 d., J. B. Esveld (gem. Barnev.) idem, J. v. d. P. Barneveld idem. (Allen niet inge schreven broedmachine). Tarwebesluitv. T. Kootwijker broek 115 of 8 d. (meelregister). Vleeschkeuringswet: J. L. v. W Stoutenburg f 10 of 5 d., II. C, v. D, Hoogland 2 maal f30 15 d. Te snel rijden in Soest: J. H. P mersfoort f20 of 10 d. Idem te Woudenberg: A. M. Amster dam 18 of 4 d.. J. D. D. idem. Te Amersfoort venten zonder ver gunning: D. T. Spakenburg f 2 of I d.. J. v. d. V. Voorthuizen idem. W. K. Spakenburg idem, A. J. f. Zwijndrecht 50 cent of I d. Wielrijden zonder lichtA, N. Amers- orl 12 of 1 d. Onvoldoende gcluidsdemping aan motor: A. J, B. Achterveld I 2 of 1 d. Niet behoorlijk uitwijken: A. J. W, G. Eindhoven f 10 ot 5 d„ G. Ermelo f6 of 3 d., J. F. S. Rijnsburg f 40 of 20 d. en ontzegging rijbevoegd heid 3 maand. Doorgang niet vrij laten: A. S. J. Amersfoort f 12 of 6 d., H. W. Haar lem f2 of d. Met motorrijtuig over rijwielpad H E. v. K. Nijmegen f 40 ol 20 d., A. K. Baarn f20 of 10 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenJ. v. d. B. Rotterdam f 25 of lOd., H. S. Baarn 15 of 1 week tucht- sch. plus f 15 of 2 week voor gemis van rijbewijs, met ontzegging van rij- .-voogdheid voor een jaar. Niet stil houden als de veiligheid dit cischt: J. B. Amsterdam f 12 of 6 d. Geen nummerplatenD. K Apel doorn 50 cent of 1 d, Onvoldoende remmen: A. B. H.Vinke- een 125 of 10 d. Verblindende verlichting: M. R. v Ede f 10 of 4 d. reed nog een 100 Meter door en zak? daarna door dc assen. De melkoussen tolden over den grond. Soest Wegens diefstal van zakken cement werd veroordeeld de 27-jarige chauf feur A A. v. K. te Soest tot een ge vangenisstraf van vier maanden. Wegens heling in dezelfde zaak werd de 43-jarige landman W. K. te Soest veroordeeld tot een maand gevanger straf. De 34-jarige los arbeider A. 't K. te Soest, tegen wien eveneens wegens heling van cement vier maan den gevangenisstraf was geëisent, werd thans vrijgesproken. Veenendaal De jaarlijkschc Bijenmarkt te Veenen- da»l zat dit jaar plaats hebben op Dinsdag 10 Juli. Keei' op keer bewijst renfit, zilts hij landen, waar dit niet VITESSE Type- en Copieerinrichting KON. WILHELMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocatic's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijsten van diverse groepen belastingjaar, dat op 1 Augustus a.s. ingaat, zal niet worden verhoogd. De belasting zal op f2,50 gehandhaafd blijven. Utrecht. De ambtswoning van den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht zal worden verbouwd. De kos ten beloopen f40.000. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. De heerlijke smaak van KING-pepermunt is voor den modernen mensch meer dan -enkel een genot. Het edele na tuurproduct, waarvan deze fijne smaak afkomstig is, werkt op wekkend en verkwikkend als een weldadige medicijn. zich van koekjes, „petils abbés" (kleine pastoortjes) genaamd, waarbij hij de aardige opmerking maakte„Ik ver brijzel de „petitsabbé's" gelijk Samson de Philistijnen." „Ja, mijnheer," zeide de jezuïet, „en met hetzelfde wapen". Te Kapfenberg in Stiermarken werd een dynamietpatroon tot ontploffing gebracht voor de pastorie, waardoor de kapelaan zoo zwaar werd gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. Twee personen werden gewond, in Weeneu werd een dynamietpatroon in een woning geworpen, waardoor de huis vrouw werd gewond en de kinderen licht gekwetst. Tijdens een hevig onweer, werden Ie Sprang-Capelle vijf menschen, die bezig waren een huis te bouwen, door overige werklieden kregen ernstige brandwonden aur. handen en voeten. Van Beek laat een vrouw en vier kinderen onverzorgd achter. Men meldt, dat vier studenten van hel klein seminarie te Bastogne bij het baden zijn verdronken. Verleden jaar is de rijwiclproductie hier te lande, nadat deze in 1931 en en 1932 gele'delijk verminderd was weer belangrijk gestegen. In 34 fabrie ken met een productie van 500 stuks of meer, werden in totaal 183.900 rijwielen gebouwd (1932: in 35 fabrie ken 145 700). De prijs der geprodu ceerde fietsen daalde echter gemiddeld met ruim 20 procent. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrljfmachinehandel Langestraat 84 - Telef. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Uit den Omtrek Barneveld De politie heeft een 25-jarigen land bouwerszoon aangehouden, die ver dacht wordt zich aan diefstal van kip pen tc hebben schuldig gemaakt. Een aantal in zijn bezit zijnde hennetjes zijn in beslag genomen. Dronkenschap f 15 of 6 d., A. v. d. S. Amersfoort f20 of 10 d., D. D. Veendam f 12 of 6 d., J. G. Amersfoort f6 of 3 d., D. A. I'. Amsterdam idem, T. W. Haar lem idem, G. V. Soest idem. A. J. Baarn 15 of 3 d., T. de II. Haarlem NlJKerk Een groote auto van de „Ncerlandia' d. S. Utrecht melkfabriek te Weesp is hier legen een boom gereden. De auto liield, daar men bezig was op den weg een verkeerssireep te trekken, te veel naar: rechts en botste met de achterkant tegen een boom. Door den schok kwam dc wagen op de linkerweghelft terecht, In den nacht heeft de Utrechtsche politie een mooien slag geslagen. Door rechercheurs werd een Studebaker gehouden, welke bij onderzoek bleek te bevatten 50 brownings en 1250 scherpe patronen, die ons land waren binnengesmokkeld, De inzittenden van de auto waren twee Duitschers, van wie een in het bezit was van een valschen pas. De ander is woonachtig te Hilversum. Bij nadere inspectie van den wagen werden onder de kussens verstopt tien duizend boekjes sigarettenpapier ge- onden. Alles werd in beslag genomen. De 19-jarige schildersknecht Kruy- en, te Tilburg, die bezig was met het inzetten van een glas in loodraam, in de kapel is vermoedelijk doordat hij misstapte, door het plafond gevallen, lil ernstige» toestand is de ongeluk kige naar het ziekenhuis overgebracht. ar hij is overleden. Op den straatweg Ede—Arnhem is de 20-jarige A. P. J. Hoogkamer uit Den Haag, reserve-wachtmeester waar schijnlijk door slaap overmand, met zijn auto tegen een boom gereden. H. liep een schedelbreuk en een been fractuur op en was bijna op slag dood. Maandag is door de Philipsfabrieken te Eindhoven de 15.000ste arbeidat te werkgesleld, nadat in Mei lorig jaar het personeel lot 9400 man vns gedaald. Niettemin is het thans bereikte getal nog 8000 beneden het hoogst bereikte getal n.l. 23000 in de jaren 1929 en 1930. De onderwijzer verklaart dat „Ben" beteekent „zoon van". Jullie hebt wel eens gehoord van Ben Hur, dat be teekent zoon van Hur. Wie kan er nog een voorbeeld opnoemen? Jantje steekt zijn vinger op. Ja. jij Jantje? Benjamin, zoon van Jamin, glundert Jantje. Groote wegen. 't is welhaast acht jaar geleden, dat aan het Gemeentebestuur werd ver zocht medewerking :e verleenen voor de uitvoering van het wegenplan Baarn—Amersfoort, als deel van den grooten weg, verbindende Amsterdam met het Oosten des lands. Het plan was den weg te leggei langs de spoorbaan Baarn—Amersfoort, door de Bokkeduinen over de Barch- man Wuytierslaan via Emmalaan naar Borneoplein en vandaar met kruising van Arnh.weg en Heiligenbergerweg naar kruispunt Hoevelaken. Dit plan werd los gelaten en sinds zijn er tal van projecten ontworpen en verworpen. De laatste creatie blijkt nu een weg an Baarn door den polder naar Nijkerk. Daarbij is dan nog de mogelijkheid dat de weg iets afzakt in de richting Amersfoort. Ook »o,dt bowetrd da.a» we8tel|1867 Pomswa, eencompleeteauto-ren-baan zal worden. q .u Berestraat 20 Da. deze aangelegenheid de aan- ,BS"L2<! vele ingezetenen kan hebben verleend aan de V.A.R.A. voor den verkoop van consumptieartikelen op het terrein Birkhoven op I Juli 1934. R. K. Oudersverceniging. Het bestuur van de R. K. Ouders- ■erceniging is voornemens een boot tocht te organiseeren naar Marken en Volendam met een salonboot, op Don derdag 2 Augustus a.s. Dit wordt een bijzondere attractie voor het geheele gezin, terwijl de prij zen geen bezwaar kunnen zijn, in aan merking genomen, dat 't heele gezin een dag prettig uit gaat. Ook de klei neren kunnen mee, daar er weinig of niet geloopen behoeft te worden. Voor groot en klein is 't tarief: de «eiste persoon uit een gezin: tl, dc 2e pers. 10.90, de 3e 10.80, de 4e f0.70, de 5e 10.60 en elk gezinslid meer f 0.50. ledereen zorgt voor eigen mondvoorraad, terwijl eenige consump ties zullen worden verstrekt en verder de consumptieprijzen op de boot bij zonder laag zijn gesteld. Een radio- et gramofoon-installatie is aan boord en zorgt voor aardige kindermuziek. Het bestuur spoort de leden aan, zich in grooten getale op te geven, daar alleen bij ruime deelname de tocht kan doorgaan. Aangeven bijG. A. Luycx, Langestraat 49; J. A. J. Rijkers, A. Mauvestraat 13 of C. E. Schutijser, Levensmiddelen-magazijn, Inf.kazerne, onder betaling der kosten. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het Korps Politietroepen, het groepsgeDouw versierd. Pian- en bloemen waren welwillend be schikbaar gesteld door den heer S. G, Kortbeek, bloemistvlaggen en wapen schilden door Die Meester. Later zal het personeel derafdeeling, waartoe ook de groepen Naarden, Soesterberg en Utrecht beltooren, een tocht per auto naar het Legermuseum de Doorwerth maken, welke tocht met een maaltijd in den raadskelder te Utrecht zal worden besloten. Nieuwe Telefoonnummers. 1876 Fontein, Ar.na Paulownalaan 38 1875 Boele, Jan Tooropstraat 12 1868 H. jürg, Hoevelakensche voetp.3 1873 Gooische uitvaartverzorging, Vlas- akkerweg 20 - Dc Jezuïet Nonnet was aan een diner tegenover Voltaire geplaatst. Aan het dessert gekomen, bediende Voltaire dacht heeft geen opzien barenen dat bet meente-bestuur op zijn manier pogen zal liet Amersf. verkecrsbelang Ie dienen spreekt vanzelf. Algemeen wordt aangenomen dat Amersfoorfs belang meer is gebaat met een weg die den buitenkant der stad raakt, dan met een auto-ren-baan door het weideland op anderhalf uur afstand in de polders. De vraag komt ook op: Is diesnel- baan wel noodig? Wordt hier niet geofferd aan een waan Ons gemeenteraadslid, de heer Willem van Gent, heeft ziclt verstaan mei Dr. Scheurer, secretaris van Koop handel en met ingenieur Bakker, om een comité te vormen, hetwelk ge steund door allerlei organisaties trach ten zal een oplossing te vinden, die hel Amersfoorfs belang dient zonder tot algemeen belang te schaden. In een samenkomst van belangstel lenden en belanghebbenden werd een en ander besproken en besloten tot het voeren van een actie voor het ver krijgen van goede verbindingen niet de stad bij het aanleggen der Rijks groote verkeerswegen. Het is toch wet zeer moeilijk ie verdedigen een gemeente met ruim 40.000 inwoners aan een knooppunt van wegen gelegen, niet direct op te nemen in het groole wegen-net. Volgens besluit van Regenten en Regentessen van het Burger-Weeshuis aan den Zuidsingel, waarin de plaat selijke jeugdherberg is ondergebracht, zal liet met ingang van I Juli niet meer toelaatbaar zijn, dat personen ouder dan 23 jaar gebruik maken van deze jeugdherberg, tenzij zij als geleiders optreden. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat zij ontheffing van de ver bodsbepalingen der winkelsluitingswet 1880 Fotohandel Weggeman-Lubbers, Wijersstraat 1 1884 Garage Valewink, Achter de Arnhemsche Poortwal 1621 Hassing, Electro-bureau, Kamp 29 1886 Hoeftax, Arnhemscheweg 152 1872 Huppertz, Aidegondeslraat 98 1885 Kradolfer, Korte Bergstraat 10 1871 Maison „de Bonneterie", Zuid singel 7 1113 Rekveld, Belastingconsulent en Accountant, St. Radboudstraat 13 1869 Ribberink v. d. Mee. Birktslr. 95-97 Soest. 1879 Schoonderbeek, Woeslijgcrw. 7 1877 Schukking, Arnhemscheweg 146 18S3 Wattez. Billitonstraat 30 1874 v. d. Wetering, Hoogeweg 170 1878 v. Zuilen, Soeslerweg 155 Hainersveld 6 Boerenleenbank, Leusden. Examen Nuttige Handwerken. Sf. Agneskweekscltool. C. E. Thole Ie Bussum, A, B. van Til te Zwolle, C. M. Tromp te Alkmaar, van Weude te Amersfoort, A. M. Westerman Ter Apel, E. J. A. de Wolf Ie Amsterdam. Afgewezen geen, Hedenavond propaganda-locht der Amersfoorlsche gymnastiekvereenigin- gen. Om 7 uur is 't afmarrheeren van de Heinsiuslaan, waarna de volgende route wordt genomende Witlaan, Koninginnelaan, Stationsplein. Stations straat, Vlasakkerweg, Lange Bergstraat, julianaplein, Arnh.weg, Arnh.straat, Varkensmarkt, Westsingel, 't Zand, Bloemend.b.poort, Havik, Lavendelstr.. Hof, Zevenhuizen, Langestraat, Var kensmarkt, Ulr.straat, Utr.wcg, Snou- ckaertlaan, Stationsstraat, Stationsplein, Koninginnelaan, de Witlaan, Heinsiusl. Het bouwen van een woonhuis In de Soembastraat, aanbesteed door architect Pothoven, is opgedragen aan H. van Ijken alhier, laagste inschrijver met f8200.

De Eembode | 1934 | | pagina 1