NUTSSPAARBflNK Allerlei Inmiddels binnen gekomen Geestelijk adviseur van harte welkom en gat het woord aan den tweeden spreker de Heer H. Brouwer. Deze gaf aan hoe uit deze verwarden tijd te geraken en stelde voor een zuiveringsactie in de Kath. arbeidersbeweging en het vormen van actiegroepen onder den Jongen Werkman, Spreker gaf een arbeids verdeling aan door de stad in paro chies, deze in wijken en de laatste in straten te verdeelen waar een actie groep zetelt opdat de propaganda in tiem zij. De Heer Hom dankte beide sprekers en achtte een bijzonder woord van dank voor den Heer Brouwer op zijn plaats, die zich op 65-jarigen leeftijd nog een ijverig propagandist toont waarna na een geanimeerde rondvraag deze ge animeerde vergadering gesloten werd in de hoop in het najaar als wederom een propaganda bijeenkomst zou plaats vinden de zaal te klein zal zijn. Deken L. Fock. in de parochiekerk van O.Vrouw Hemelvaart aan de Langegtacht werd Zondag van den Kansel een gebed ver zocht voor den Hoogeerw. Heer Pastoor Deken L Fock. die Vrijdagavond in het St. Elisabeth's Gast- of Zieken huis, waar hij voor verpleging was opgenomen, voorzien is van de II. Sa cramenten der Stervenden. De toestand van den Hoogeerw. Lijder was bij het ter perse gaan van dit Blad zorgwekkend. In verband met de bijzetting van het stoffelijk omhulsel van Prins Hen drik op 11 juli a.s., zal het Centrale Girokantoor te 'sGravenhage op dien dag gesloten zijn, behalve voor wat betreft de afdoening van stortingenen girobiljetten met spoedbehandeling en van chèque-adviezen met spoedbehan deling of telegrafische spoedbehan- d.lmg. Voor Buitenlanders. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat hier ter plaatse werkzaam zijnde vreemdelingen, die met vacantie naar hun vaderland gaan. Lij terugkomst in Nederland voorzien moeten zijn van een door de gemeentepolitie alhier, voor gezien geteekende verklaring, dat zij in Amersfoort werkzaam zijn. Deze verklaring moetjeventueel kun nen worden getoond aan Nederlandsche douane-beambten en daarna worden ingeleverd ten politiebureele afdeeling Vreemdelingendienst alhier. Voor uit het buitenland komende vreemdelingen, zelfs bij tijdelijk verblijf of voor een kort bezoek, is het bezit van deze verklaring ook ten zeerste gewenscht. Ia die gevallen zal een der gelijk stuk vooraf kunnen worden toe gezonden, terwijl buitenlandsch perso neel. dat zich hier komt vestigen, eveneens een zoodanige verklaring moet worden toegezonden. Een en ander heft natuurlijk de pas voorschriften voor de diverse landen niet op. Voor viseering wende men zich tot het hoofdbureau an politie, aldeeling Vreemdelingendienst (8—12,13—17 en 19-22 uur). Verder geeft hij degenen, die zich als vreemdeling binnen deze gemeente bevinden, anders dan als toerist, in overweging zich in eigen belang bin nen een week bij den dienst te melden. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen be staat. dat Woensdag 11 Juli a.s. voor ondersteunde werkloozen vrijstelling van stempelen wordt verleend. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat op Don derdag 12 |uli 1934 om 3 uur n.m. gelegenheid gegeven zal worden tot kostelooze inenting in het gebouw Westsingel 45. Gewenscht is trouwboekje of ge boortebewijs mede te brengen. Gy Na een toelatingsexamen zijn tol de eerste klasse van het Johan van Olden- barneveidt Gymnasium toegelaten J. C. Bakker, II. Mooyen.G.v. Nieu- wenhuizen. P. Pels Rijcken, B. Sulzer, A. R, v, IJlzinga Veenstra, W.Gordijn, A. J de Smit v. d. Broecke, A. M. Buitenbos, J. E Labree. J. J. Valken burg, G. N. Lammens, M. D. Thijs, M. A. Hendriks, j. Knoppers. Baar- schers J. van Maanen, P J. Koslense. W. J. Iluygen. W. -M. van der Veen, G. van Zanten, C'. Tol, G. M. de Boevc, G.C. J. N. Hinderdael, H, J. v. Heyst, W'. Zijlstra. M. C. Breuning. L. C. de Jong. F.. Wink, W A. Frowein. Zes van de 3b candidaten moesten worden afgewezen. Na voortgezet examen slaagden voor diploma A: mej. Erica Zeiler en J. I. v. d. Weide en voor diploma B I. de Jongh en J. Reudink. Van de vierde (laatstej groep der leerlingen H.B.S. zijn geslaagd voor diploma B: W. Badings, P. II. Bokkers. II. S. den Hart'g, W. G. J. Hoffman, M. E. van Rij. R. van Uchclen, Afgewezen twee. Totaal geëxamineerd veertig candi daten, afgewezen drie. De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen der ver schillende wapens eu rangen in hei Sarnizoen, wordt gehouden door den eer Aalmoezenier op Donderdag Vrijdag a.s. Donderdagmiddag half 4 de confe rentie en van 6.30—8 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H.Mis inet preek en algemeene H. Communie, Kath. Staatspartij. Omdat Zaterdag te Utrecht wordt gehouden een algemeene vergadering van Bond van Kath. Kiesverenigingen in den Rijkskieskring Utrecht, is het noodig dat de plaatselijke R. K. Kies vereniging vooraf nog vergadert vooi hel bespreken der agenda en het be noemen van afgevaardigden. Daarom besloot het bestuur de leden op te roepen voor een algemeene ledenvergadering te houden op a.s. Vrijdagavond kwait over acht in het R. K. Spaarbankgebouw aan de Bree- straat bij de Langegracht. In die vergadering zal de Voorzitter, dc heer Mr. Kooien, bespreken en toe lichten de punten van behandeling der agenda voor de Prov. Bondsvergade ring en voor den Partijraad. In verband met de begrafenis var Prins Hendrik zullen alle onderwijs inrichtingen Woensdag gesloten zijn. Aan den sergeant-portier J. P. Wehr- meijer van het Militair Hospitaal is de zilveren medaille voor 24 jaren dienst uitgereikt. In een zwemgelegenheid aan den Randenbroekerweg hac een ongeval plaats. Een 12-jarige jongen die niet kon zwemmen, ging toch te water en verdween in de diepte. Door een be zoeker was hij spoedig op het droge gebracht in bewusteloozen toestand. Door kunstmatige ademhaling wist men de levensgeesten weer op te wekken. In het openluchttheater Birkhoven had de zesde Friezendag plaats, waar aan door ruim 2000 Friezen uit alle deelen des lands werd deelgenomen. Deze openlucht-samenkomst werd geopend door den heer Geertsema. voorzitter der Friesche Vereeniging al hier. Deze wees in zijn openingswoord op de verbetering van het openlucht theater. waarvoor hij het gemeente bestuur dank bracht. De bevolking in Juni: M. V. Tot. Aantal geboorten 29 26 55 Aantal overledenen 17 15 32 Meer geboren dan overleden 12 11 23 Gevestigd 134 148 282 Vertrokken 100 134 234 Meer of minder geves tigd dan vertrokken -j-34 -j-14 +48 Totale vermeerdering vermindering +46 +25 +71 Bevolking op Juli 1934 21253 22115 43368 Zondag had in de St. Henricuspa- rochie de installatie plaats van een 10-tal leden van de Jonge Werkman. Vooraf was een triduum gehouden ge leid door den Directeur Kapelaan J. A. Vernooij. Zondagmorgen voor de H. Mis van half 9 naderden alle J. W'ers ter H, Tafel, Na de H. Mis had in het Patro naatsgebouw een gemeenschappelijk ontbijt plaats. Onder het Lof te 6 uur had de plechtige installatie plaats. Kapelaan Vernooij hield een treffende predikatie waarin Z.Eerw. de J.W'ers er op wees dat zij mans dienst gaan nemen in het leger van Koning Christus, niet voor zes maanden, doch voor he geheele leven. Blijft trouw aan het ge geven woord en tracht door uw voor beeld de wereld te hervormen. Daarn: legden de J.W'ers met vaste stem de belofte af met de hand op het vaandel. Wij beloven in te gaan tegen de valsche opvoeding der wereld en in dc Jonge Werkman onszelf te vormen lot degelijke Katholieke mannen. Wij beloven actieve leden onzer Katholieke organisatie te zijn, om de samenleving volgens onze beginselen te hervormen. Wij beloven mede te werken om in mzc arbeidsomgeving alles te herstel en in Christus. Het Lof werd beslo- en met het zingen van een Marialicd Na hel Lof had een feestelijke bijeen komst plaats in de bovenzaal van hel Patronaat. Na een woord van geluk- wensch van den Eerw, Directeur en een aansporing om standvastig te blij ven als mannen van karakter werd het lied van de Jonge Werkman gezongen. Daarna hield de heer Zwaneke, Se cretaris van hetHoofdbestuuruitUtrecht een gloedvolle feestrede. Woorden van gelukwensch werden gesproken door den ZecrEeiw. Heer J, H. Hooyman, Pastoor der Parochie, de heer J. v. d. Linden, Voorzitter van „St. Joseph", de heer v. Grol, leider van de J. W„ parochie St. Franciscus Xaverius en door afgevaardigden van afdeelingen uit de omgeving. Dc avond werd gevuld met muziek, eenige voor drachten van den heer Kruiver en een ooneelstukje „Een vriendschappelijke wedstrijd". Afgewisseld door eenige tractatie's was de avond om voor men er erg in had. R. K. V. V. „Amersfoort" Amersfoort I wint de eerste prijs der Seriewedstrijden uitgeschreven door V. E. P. te Woerden tegen H.M.S. 11 ui' Utrecht. Amersfoort verschijnt met 3 invallers in 't veld, terwijl H.M.S. met 5 spelers van 't eerste uitkwam, dus zeer sterk was. H.M S. brengt de bal aan 't rollen en weet ua korten tijd de leiding te nemen. Dat is een aansporing voor „Amersfoort" en deze trekt terstond ten aanval, en door een mooie voorzet van Groenewoud kogelt Houtman on houdbaar in 1—1. Zoo gaat het spel geleidelijk op, met aan weerskanten eenige mooie kansen te hebben ge mist, gaat „Amersfoort" wederom ten aanval, en neemt nu de leiding 2—1 waarmee de rust aanbreekt. Na rust gaat „Amersfoort" er terstond weer vandoor, om de H.M.S.-menschen eens leel'jk aan de tand te voelen, want na korten tijd is het reeds 4—1 voor „Amersfoort". Echter de tegenpartij iaat het er niet bij. en nu is het hun beurt, maar de voorhoede van H.M.S. is slecht op schot. Zoo gaat het lange tijd op en neer, totdat „Amers foort" de voorsprong twee keer weet te vergrooten en 't einde aanbreekt met een 6—t overwinning voor „Amers foort".1 De Katholieke supporters kunnen met zoo'n overwinning wel tevreden zijn en wij vertrouwen er op, dat [ze bij de eerstvolgende wedstrijd eens een kijkje komen nemen, tevens sporen wij al onze leden nog eens aan, om vooral Vrijdagsavonds op de training te komen, ook vooral de ouderen leden. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat de gemeentelijke bureaux en inrichtingen op Woensdag II Juli 1934, voor zoover de dienst het toelaat gesloten zulle i zijn wegens de bijzetting van het stoffelijk ov r- schot van Z. K. H. den Prins oer Nederlanden. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal dien dag geopend zijn van .1 12 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte en lijden. De afd. Amersfoort van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- Winkelbedienden vergadert Vrijdag 13 Juli a.s. des avonds kwart m. acht in Princess Burgerlijke Stand. 6 Juli. Overleden: Maria Roetman, 76 jr., ongehuwd. 7 Juli. GeborenLena Mensje, d. v. F. J. Wetsteijn en G. v. de Water Pieter, z. v. H. Prins en W, Rijpkema. Overleden: Gerardus W. C. Huurde- man, 21 jr., ongehuwd. 9 Juli. Geboren: Dirk Wilhelmus Frederik, z. v. K. Roozendaal en H. Hofland Aalbert Andreas Wilhelm, z. v, W. A. Christiaans en G v. Bok horst Matthijs, z. v. D. Bouhuis en L. v, Colmjon Cecilia Wilhelmina Claziena, d. v. E, J. Kreijne en S. M. v. der Horst. OverledenJohannes L. de Looze, 71 jr. ongeh. Arie C. Vree, 74 jr., ongehuwd. Uit den Omtrek Barneveld Door onbekende loorzaak is op de hofstede „Bielder" een heidebrand ont staan die door de brandweer, bijge staan door een aantal omwonenden, slechts met de grootste moeite kon worden gebluscht. Een oppervlakte van ongeveer 2 H.A. heide en jonge dennen een prooi der vlammen geworden. Bunschoten Tot gemeente-arts is benoemd Dr. H. H. Felderhof alhier. Bemnes Burgerlijke Stand. Geboren Cornelis, z. van C. Hoofd en C. M. Hilhorst. OverledenAlida Theodora Hoogeboom, wed. van J Hilhorst, 88 j. Hoogland Burgerlijke Stand. Gehuwd H. Blankcstijn en J. Walet. Hoevelaken De bouwkundige Jurling uit Nijkerk begaf zich, loopende naast zijn rijwiel, ongeveer b j „De Rozenboom", naar den anderen kant van den weg. Bij het oversteken zag hij te laat een auto aankomen. Hij werd aangereden, viel met zijn hoofd legen een boom en kreeg eenige ernstige hoofdwonden. De heer Jurling is naar het St. Elisa beth's Ziekenhuis te Amersfoort over gebracht. Ter hoogte van de wonmg van bakker Stolp stak een Bunschoter viscltboer plotseling met zijn rijwiel den weg over; hij werd aangereden door een auto, die uit de richting Amersfoort kwam. De wielrijder liep verwondingen op; zijn fiets werd be- beschadigd. Harderwijk Op den nieuwen betonweg heeft een drietal verkeersongelukken plaats gehad. Eerst botste een motorfiets tegen een vrachtauto. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Kort daarna scheelde het weinig of er onfstond een aanrijding tusschcn een vrachtauto uit Elspeel en een per sonenauto, waarin de pastoor van Veen- huizen js gezeten. De pastoor gooide, om een botsing te voorkomen, plotse ling het stuur om, waardoor de auto van den weg afreed, tegen een hek terecht kwam, dat alknapte en vervol gens in een bouwland belandde, waar het voertuig op de zijde bleef liggen. De pastoor had een ernstige snijwoude aan een der armen bekomen en is naar het Piusgesticht vervoerd. Tenslotte had een aanrijding plaats tusschen een motorfiets uit Amersfoort en een auto uit Harderwijk waarbij het motorrijwiel geheel werd vernield, IMIJ Kerk Op de markt: 260.000 eieren f 2—250, extra groote f2.75, eendeneieren f2.00—f2.20; 5 schrammen f 13—16,36 biggen f P12. 3 varkens f40-50; 114 runderen: kalfkoeien f 145-172, kalfvaarzen f 40- f142, vet vee le kw. f0.17-0.24, 2e kw. f 0.14—0.17, vette koeien f150— f175; 24 nuchtere kalveren: mestkal- veren f8 14, slachfkalveren f 1 f4. het Kantoor van de zal WOENSDAG 11 JULI GESLOTEN zijn wegens de begrafenis van Z. K. H. Prins Hendrik Soesterberg In het vliegkamp Soesterbcrg is druk bezig met voorbereidingen voor den Nat. Luchtvaartdag, die Zaterdag wordt gehouden. Op het uitgestrekte terrein zijn verhoogingen aangebracht, die als staantribunes zullen dienst doen, Lourdes. Aan een in het „Journal de la Orotte' door Dr. A. Vallet gegeven overzicht over de werkzaamheden van het Ge neeskundig Constatatie Bureau te Lour des in 1933, is het volgende ontleend Het Jubeljaar 1933 is voor het Ge neeskundig Constatatiebureau buiten gewoon vruchtbaar geweest. Zoowel het groote aantal doctoren, die liet Bureau bezocht hebben, als het getal der zieken, die onderzocht werden, hebben dit jaar de activiteit van het Bureau bijzonder verhoogd. De doctoren, die zich officieel als bezoekers lieten inschrijven en deel namen aan de discussies over bepaalde genezingen, waren 896 in getal, nml. 592 Fransehen, 84 Belgen, 79 Italianen, 41 Engelschen, 33 Spanjaarden, 18 leren, 14 Nederlanders, 8 Zwitsers, 8 Portugeezen, 8 uit Britsch IndiC, 6 Oostenrijkers, 4 Duitschers, 4 uit de Vereenigde Staten, 3 uit Tsjeeho-Slo- wakije, 1 Canadees en 1 Zweed. Deze heeren hebben gedurende 't afgeloopen bedevaartseizoen de meest verscheiden gevallen onderzocht en ze beoordeeld voor zoover dit in den huidigen toestand der wetenschap mogelijk is. Onder de genezingen, die wij melden als boven de krachten der natuur gaande, hebben wij erkend die van den Eerwaarden Heer Lochet, waarvan reeds tevoren een bekend hoogleeraar van een onzer geneeskun dige faculteiten in een attest, dat niet voor ons bestemd was, geschreven had„Het slaat vast, dat bij den tegenwoordigen stand der wetenschap, de genezing dezer aandoening als on mogelijk moet beschouwd worden." Bij degenen, die onze rapporten derteekenden, treffen wij de namen aan meerdere professoren, directeuren klinieken, geneesheeren der hos pitalen of aan hoogescliolen verbonden, die zich gevoegd hebben bij de velen, wien de bovennatuurlijke feiten van Lourdes een levendige belangstelling inboezemen. Wij hebben ook onderzoekingen gesteld over 45 personen, die in den loop van voorgaande jaren te Lourdes genezing hadden gevonden, namelijk 1 van 1928, 4 van 1929. 2 van 1930. 6 van 1931 en 32 van 1932. Een Engetsch vliegtuig is brandend neergeslort op liet vliegveld Northolt. De twee inzittenden zijn omgekomen. De bruto opbrengst van de Stadion concerten, gegeven te Amsterdam, was ruim f 34 000. Na aftrek van de ver makelijkheidsbelasting en de algemeene kosten, resteerde er nog c.n bedrag f 19.000. De bliksem is geslagen in een groep toeristen, die den berg Aarcs- kutan in Noord-Zweden wilden be klimmen. Een hunner, die op zijn huwelijksreis was, werd op slag ge dood, dc negen anderen zijn ernstig gewond. Wanorde en opstandigheid. Te Amsterdam hebben zich onlusten voorgedaan in verband met de in gevoerde steunverlaging. Het begon Woensdagavond na een vergadering, waarvan de deelnemers na afloop de ordaan introkken, waarbij zich hoe anger hoe meer personen aansloten. Men begon de agenten lastig te vallen, waarop politieversterking uitrukte, die j trachtte dt menigte tc verspeelden menigte begon daarop mc, ver^cr ringen te maken waartoe de straten werden opengebrokenook werden dt lantaarns stukgegooid. De polihe. die vanaf de daken met pannen en ucs- schen werd bekogeld, maakte daarop gebruik van de revolvers en gelastte de ramen te sluiten. Tegen een uur was liet verzet gebroken, twee per sonen werden gewond. Donderdag was het weer roerig. Her haaldelijk moest de politie gewapen derhand optreden. Weer werden barri caden opgeworpen, waartoe o.a. eenige auto's werden omgeworpen. Politie te voet, te paard en per motor joeg met getrokken sabel de menigte, die tel kens weer samenschoolde, uiteen. Men slaagde er zelfs in 'n aantal bruggen over de grachten op te halen, zoodat de Jordaan haast onbereikbaar was. Een paar winkels zijn geplunderd. Later wist de politie dc bruggen weer te sluiten. Militaire politie werd opgeroepen ter assistentie van de gemeentepolitie. Vrijdag legen den avond kwamen honderden marechaussee's te paard uit alle deelen van het land door de stad. Vooral over het IJ [moest toen inge grepen worden. Herhaaldelijk werd van de revolver gebruik gemaakt. Een oude man van 8! jaar, die achter een raam naar buiten zat te kijken werd door een verdwaalde kogel getroffen en gedood. Dc opstandelin gen liadd-n in verschillende straten barricaden opgeworpen; zij probeer den daardoor de '.rams te doen ont sporen, wat met één tram gelukte. Zaterdag arriveerde soldaten uit den Den Haag, Amersfoort, Arnhem en Zutpheu, waarbij eenige pantserwagens. Een inval werd gedaan in 't gebouw waar de Tribune (het communistisch orgaan) wordt gedrukthier werden de nog overgebleven kranten in beslag genomen en de persen buiten werking gesteld. lil de Jordaan en aan den overkant van het IJ mocht niemand zich buiten vertoonen, terwijl ook de ramen ge sloten moesten blijven. Bij charges, welke door politie en marechaussee werden uitgevoerd, kwamen nog 5 personen om het leven. Het aantal ge wonden is zeer belangrijk. Er werden talrijke arrestaties verricht. Zondag was het in de Jordaan vrij rustig Het verzet bepaalde zich tot enkele wijken, vooral weer over het IJ, Hier werden uit het publiek talrijke schoten op de militairen en politie gelost, waarbij een onderofficier ge wond werd. Later werd het rustigei en konden de troepen inrukken. in navolging van dc relletjes in de Hoofdstad zijn ook pogingen van ver zet in andere steden gepleegd. In den Haag, Rotterdam, Haarlem, Schiedam en IJmuiden, moest de politie herhaal delijk ingrijpen Het verzet was vaak hevig en menig betooger werd gewond. Binnenland Provinciale Staten van Utrecht. In de vergadering der Provinciale Staten van Utrecht was aan de ordt de voordracht tot wijziging der sala rissen van het Provinciaal Personeel. De heer Van Spanje zcideEr moet onderscheiden worden tusschcn de salarissen welke nu worden uitgekeerd en de maximum-salarissen. Maar daar voor is een overgangsbepaling getroffen. Op verzoek van den Minister hebben Ged. Staten de ontwerp-regeling toe gezonden. Gedeputeerde Staten zijn op redelijke gronden gekomen tot hun voorstel. Spr. adviseerde de amendementen van den heer Suring niet Ie aanvaarden. Inzake den overgang van liet pensioen- verhaal van ambtenaren die totnogtoe vrijdom van pensioen hadden, willen Ged. Staten 5 jaar in plaats van 4 jaar overgangstijd nemen. Eenige amendementen beoogende eenige verbeteringen in de salaris positie aan te brengen werden door de Staten aanvaard. Ged. Staten stelden voor om aan de gemeente Soest een subsidie te vcr- leenen van een vijfde gedeelte der kosten, tot een maximum van i 17.400 dc verbetering van den weg Soest- duinen-Soesterbcrg. De heer v. d. Vale (St. Oer.) vond den aanleg van den weg veel te luxueus. De weg is 3 Kilometer lang en zal i 90.000 kosten, dat is f 30.000 de K.M, en f30 per Meier. Spr. stelde voor de voordracht aan te houden en de gemeente Soest uit te noodigen met een goedkooper plan tc komen. >i De heer Weijkamp zeide een beton weg is dc beste weg, ook de goed koopste in onderhoud. Het voorstel werd verworpen. De voordracht van Ged. Staten werd aangenomen. Twee merkwaardige dorpen door a. F. van beurden II. Vroeger waren ISiinsclioten en Spa kenburg geheel Roomsch. Uit dien tijd dateert nog liet gebouw der Hervormde Kerk. dat rechts aan liet einde van liet dorp ligt. Die Kerk ligt in de Heilige Linie, dus van West naar Oost en was een üothische Kruiskerk. Boven den Ingang van den toren is liet wapen van Bunschoten in gekleurde tegels aangebracht, gedeeld 1 in blauw een gouden hal ven arend met ronden bek en pootcn. 2 iu blauw een deel van een gouden kruis; de linkerarm is door het le veld, door den arend bedekt. Dc Kerk was aan de li. Cathrarina gewijd; dc domproost van Utrecht be noemde de pastoor, zooals dat destijds meer gebruikelijk was. Ze had 5 altaren gewijd opvolgclijk aan het H. Sacra ment, aan de II. Maagd Matia, aan den II. Aartsengel Michael, aan den II. Nicolaas den Volksheide en de Margaretha. Trede i wij nu de Kerk binnen, dan zien wij er de gewone meubileering cn ook eene zoogenaamde hcerenbank, die dc oude Kanunniken-banken of de zetels voor de Kerkmeesters uit den Roomschen tijd vervangen had. Er staan wapens op, die de burgcr- heeren, toen de middenstand omhoog gekomen wasin navolging der adellijken, der bezitters der heerlijkheden, dc goed- gezeten landeigenaars en dorpsautori teiten, zich ook aangeschaft hadden. Zoo staan er in Bnnschatên ook wapens op cn een onderschrift„Dijk graaf en Hoogheemraden Psalm XLVI vers 4 en 5. De waardigheids-bekleeders zaten gaarne vóóraan, beschut tegen tocht, en wat honger dan het gewone volk. In de kerk liggen veel van opschriften en huismerken voorziene zerken. Er liggen er nog 149, waaruit men het gevolg kan trekken dal men oudtijds, als het maar iets lijden kon, ir. dc Kerk wilde begraven zijn. Dat vormde ook een bron van inkomsten voor h«jtkerk bestuur. den predikant, den kósler en meer anderen. Er was ook |iog verschil iu de lijkbaren. Voor in de Kerk ligt nog een zand- stccncn zerk waarop nog te lezen is Willemmens en Beukelaar, een doodshoofd met een wapen dat sterk afgesleten is. Later in 1728 isAntonis üerrits in dat graf hegraven, wat er dan opgebikt is. Dc overige graf schriften slaan op vierkante steunen. Wij merken op: Willem Jacs. Los 1768 (met timmermansgereedschap), verschillende steenen uit 1620, 1621, 1623; alsof er toen velen stierven: Naghcl, Doorren. Bclticns (met hooi vork), Thyssen, Henveling. Snapper, Voghcl. later komen ook voor de Koelewijn's 1768, Huyghen 1790, Koe nen 1768, Cornel issen 1768, Van Zoest 1782, Schaap 1770, Veddet 1794, Heect| 1695, l'luyni 1742, Seyl 1767, Roos 1768, Korlaar 1768 en anderen. Op één steen staat een gedicht als ilgt1650 flier rust Susanna's lyck. Godt geel luier 'l llemelryck en zijn gcwcnschle vrecde." Zoo rusten na hard zwoegen le land en ter zee de oude Bunschoters en Spakenburgers in vrede naast elkander in de oude Kerk, Het kerkhof ligt tegenwoordig aan de Westzijde van het dorp op ecne hoogte. Wordt vervolgd. WELKOM VREEMDELING Gevestigd in dc gem. Amersfoort. Hovcstad. N.H., Resedastraat 22. sigarenm. ciltjc Hoppcntoclil. idem. Wed. Bossetter, Bildcrd.laan 4. Julia Lindner, R.K.,Ulr. weg 225, dienslb. M. Klijnen, R.K., Dollardstr. 88. O Wcggeinan, N.H., Wijersslraal I. fotograaf. J. Luhbcrz, idem. M. Schwcer, R K.. Soesterwejj 37. Anna Sclii.ondeiheek, R.K., Spaarne- straat 139. Beertje Scheuring, N.U., Pr. Marielaan

De Eembode | 1934 | | pagina 2