F. fl. TULP „NUTRICIA" - Zoetermeer SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Allerlei I Kantoor en Drukkerij Langcgracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 27 Juli 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Biltqke tarieven voor handel en njverheld b| geregeld adverieeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrfdag vódr 8 uur In den morgen zfln bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 34 Hei geloof is een slok om op te steunen en niet om anderen er mede te slaan. Nederland wordt verstandiger! Vier lange jaren van crisis hebben wij moeten doormaken alvorens wij lot liet besef konden komen, dat wij om die crisis daadwerkelijk en krachtig te bestrijden, de handen uit den mouw hadden te steken. Wij huldigden veel te lang het denk beeld, dat wij met de gewone econo mische cvewichtsverstoringen te maken hadden, al was de evenwichtsversto- ring ditmaal wat heftiger en van wat langer adem. Wij steunden, eveneens met de gedachte, dat alles slechts tijdelijk zou zijn en dat de nieuwe welvaartsera op een niet Ie ver ver wijderd tijdstip haar in trede weer zou gaan doen. Hierin werden wij teleür- gesteld. Wij bemerkten, dat w<j hoe langer hoe meer verloren hadden door onze foutieve en eenzijdige gedachten ook wat de handelspolitiek betrof. Onze export stagneerde hoe langer hoe meer, terwijl de Nederlandsche koopkracht benut werd door het buitenland om zooveel mogelijk aan ons te spuien. Hierdoor raakte het eigen bedrijfsleven hoe langer hoe meer in wanorde; de werkloosheid nam ontzettend toe en de vergroote import van buitenlandsche goederen joeg de schatkist direct zoo wel als indirect en ten slotte de be lastingbetalers op steeds hoogere kosten zoor werkloozensteun. Wij beseften te laat, dat werkver- 'uiming dringend geboden was en dat werkverruiming ten slotte slechts komen kan van de zijde der industrie. De landbouw had steeds minder landar beiders noodigkoeien begon men electrisch te melken, tenminste daar r zulks mogelijk washet land werd machinaal beploegd, er werd ma chinaal gezaaid en machinaal geoogst. Het is de groote verdienste van lr Prof. Gelisscn, directeur van het Pro vinciale Limburgsche Electriciteits- bcdrijf (de Maatschappij voor Stroom- verkoop in Limburg) dit niet alleen te hebben ingezien, maar ook met onver- moeiden ijver op het stramien te blijven doorborduren. Wij hebben diens initia tief in onze artikelen reed- herhaal delijk belicht, onze waardet .ng erover uitgesproken. Zijn werken resulteerde ten slotte in de oprichting van het Economisch-technologisch Instituut voor Limburg en de creatie van een regionale industriebank voor Limburg welke regionale industriebank, ook ingevolge den wensch van Prof. Ge- lissen, zoo spoedig mogelijk moet worden uitgebreid tot andere regionale industrielichamen, desnoods gecentra liseerd in één industrie-centrale Limburg heeft, zij het ook na veel moeite en na een hardnekkigen strijd tegen vooroordeelen, den kamp ge wonnen. Het economisch technologisch instituut heeft waardevollen arbeid ver richt en de industrie-bank is in het leven geroepen met financieele steun van Provincie, verschillende gemeenten, de in Limburg opereerende Kamers van Koophandel, de groot-banken en ten slotte ook van particulieren. De sociaal-democratische fractie in den Amsterdamschen gemeenteraad heeft nu ook een voorstel ingediend teneinde zoo spoedig mogelijk te komen tot een economisch-technologisch in stituut voor de uitbreiding der indus trialisatie vaii Amsterdam, terwijl tevens een Amsterdamsche industriebank door haar wordt gewenscht. Wat hindert het, of deze fractie ge ïnspireerd werd door Prof. üelissen en of men hier een getrouwe copy zal verkrijgen van de energieke Lim burgsche daad De hoofdzaak is, dat op deze wijze de werkverruiming zal worden gediend.... de hoofdzaak is. dat men ordenend te werk wil gaan, want het is niet te loochenen.... Prof. Gelissen's plannen en nu die van Am sterdam moeten uitgaan van de ge dachte, dat het Instituut benevens de Industriebank een zekere ordenende leiding zullen hebben. Men zal niet vrij meer zijn in de keuze der op te richten industriën, men zal elkander geen concurrentie mogen aandoen en de betreffende industrie zal ddar moeten komen, waar zij het beste zal kunnen gedijen. Er zijn nog tal van onvervulde wen- schcn voor den economischen opbouw van Nederland en zijn overzeesche ge bieden. Maar veel is reeds tot stand gebracht.... voor veel constructieve denkbeelden is het fundament reeds gelegd. Wij hebben een gevuld Han- I delspoliliek arsenaal.... met behoed- J zaamheid schrijdt onze Regcering voort Als de Zon fel op Uw huid heeft ingebrand, geneest Gij Uw pijn lijke huid bij uitstek me* Doos 30, 60, Tube 80 cl EU ÏULPEKHDUQER als niMin EEK VULPEIillODDEH als laijaiitiiui [[«[li als prijs bij aadatr. Grootste sorteering bij: I KANTOORBOEKHANDEL Lingestr. 65 t.o. Krommestr. TEL 321 op den, zij het ook laat, betreden weg der wederkeerige handelspolitiek, die ten slotte actieve handelspolitiek mag| worden genoemd al wil de Regeering! dit woord nog niet duidelijk uitspreken! teneinde velen niet te verschrikken.! Wij steunen meer en meer het eigen fabrikaat, wij brengen in toenemende male de vacantie in eigen land door,| terwijl nu de constructieve industria-i lisatie wordt bestudeerd en in practijk gebracht. Nederland wordt verstandiger I Hoe verkrijg ik die fraaie wandkaart? De aanschouwelijke TOERISTENKAART VAN NEDERLAND, (formaat: 58 86 cm.) ongeboden door da Fa. Tonnama Cla te Snaek, fabr. van King-peparmunt, wordt door Uw winkelier gratis afgegeven bij aan koop van één busje KING -pepermunt (netto Inhoud 2'/i ons) 50 cents. Ter overweging. Het geweten slaat geen alarm. De economische toestand is erbar melijk. Ten gevolge van een verkeerd stelsel? Best mogelijk, maar waarom is het stelsel verkeerd? Toch zeker hoofdzakelijk omdat als hoogste wijs heid gegolden heeft dat succes in han del en industrie slechts weggelegd kon zijn voor hen, die niet zoo kinderachtig waren gevoelig ie zijn voor schuld besef en wroeging. En dank zij de slag woorden als: handel is handel, en: de wet is er om ze te ontduiken, enieder zorgt voor zich zelf enz., slaagden er maar al te veel in zich die moreele ge voelloosheid eigen te maken, waardoor het hun mogelijk werd alle middelen tot zelfverrijking aan fe wenden, zon der dat het geweten alarm sloeg. Het geweten zwijgt... Men spreekt en schrijft tegenwoordig natuurlijk niet zonder een zekere overdrijving over kinderlooze steden, leegstaande scholen, uitstervende vol ken. Men noemt het 'n ernstig kwaad, een ramp met katastrofale gevolgen, men wil het kwaad verhelpen, looft premies uit, doet een beroep op de vaderlandsliefde, wijst op de noodza kelijkheid van een talrijk leger van wege de oorlogsbedreiging van nabu rige volken enz. Maar het kwaad woekert rustig ver der; nauwelijks luistert men naar den oproep om verandering. De oorzaak? Het geweten zwijgt, het is in een verdoovingstoestand gebracht, het kent niet meer de prijs van schaamte, schuldbesef en wroeging. Schuldbesef en wroeging verdwenen. Als er weer oorlog komt over Euro pa, wordt de chaos zeker tien maal grooter dan na den oorlog van 1914. Dat weet iedereen. Herbewapening der volken om gereed te zijn voor een nieu- oorlog eischt financieele offers, er uitgaan boven de draagkracht der volken, dat weet ook iedereen. Maar ondanks dit zekere weten zijn alle pogingen om te komen tot ont wapening gedoemd tot ons ruchtbaar heid, omdat de vergaderden maar al te goed elkanders ongevoeligheid kennen voor de prikkel van schuldbesef en wroeging. Oorlogsdreiging. „De volgende oorlog zal als een blik semstraal komen bij helderen hemel." Ziedaar een verontrustende uitspraak van maarschalk Pètain, Fransch mi nister van oorlog. Dat men over een volgenden oorlog spreekt als over een dreigend onweer na snikheete dagen behoeft waarlijk niet te verwonderen, wanneer we zien hoe de wedstrijd in bewapening over heel de wereld in vollen gang is. Alle staatslieden spreken over oorlog en zij willen dien alleen vermijden, door de voorbereidselen tot den strijd 7.00 krachtig mogelijk te maken, al spreken allen natuurlijk alleen van een rdedigenden oorlog. Maar wie is dan Godsnaam toch de aanvaller Enkele uitspraken van staatslieden Wij noemden reeds die van maar schalk Pétain. Deze voegde eraan toe, dat de rescrve-olficieren zich, desnoods met opoffering van hun particuliere belangen op den strijd moeten voor bereiden. De sovjet-volkscommissaris voor de landsverdediging Waroschiloff hield Vrijdag j.i. voor industrie-arbeiders te Moskou een toespraak, waarin hij mede deelde, dat het oorlogsgevaar zeer nabij was. De zeer ernstige politieke toesland eischt dan ook van de bol sjewistische regeering, dal zij hel leger zoo sterk mogelijk zal maken. Lord Londenderry, de secretaris voor de luchtvaart, beriep zich in het En- gelsche lagerhuis op de iuchtbewape- ning van Amerika, Frankrijk, Italië, Japan, Zweden, Zwitserland, België, Joego-Slavië en Turkije om het verzet tegen de Engelsche plannen om zijn luchtmacht in vijf jaar tijds zeer aan merkelijk te versterken, te breken. Japan's minister van oorlog heeft reeds een ontwerp opgesteld om 1100 nieuwe vliegtuigen binnen den kortst mogelijken tijd te bouwen Amerika acht 2320 vliegtuigen een minimum voor de vredessterkte en president Roosevelt heeft persoonlijk toegezegd, dat de Amerikaansche vloot binnen drie, hoogstens vier jaar op het maxi mum van de door de verdragen toege laten sterkte zal worden gebracht. Zoo kan men doorgaan, maar feit is in ieder geval, dat de militaire macht der verschillende naties sinds den vrede Versailles steeds in innerlijke waar de en kracht gegroeid is. Ontzaglijke sommen worden voor be wapening besteed en dat terwijl bijna geen enkele natie nog in staat is. om haar werkloozen en crisis-slachtoffers uit armoede en ellende te houden! Het is haast onbegrijpelijk, dat de volkeren dat blijven verdragen. Maar we hebben er toch zoo'n idéé van, dat wanneer om een onbenulig incidentje naar de wapens zal wor den gegrepen, dat de millioenen zich niet zoo gemakkelijk als in 1914 den dood in laten jagen. En wanneer we dan denken aan het woord van den Engelschen vice-kan- selier Baldwin: „De eenige verdediging ligt in den aanval en dit beteekent, dat men vrouwen en kinderen sneller moet dooden dan de vijand het kan doen, wil men zelf gered worden", dan moet men toch met walging vervuld worden en vraagt men zich af, of zulk een schandelijke moordpartij nog wel onder welke omstandigheden ook, rechtvaardig kan genoemd worden. VITESSE Type- en Copieerinrichting KON. WILHELMINASTR. 10 Het Adres voor Uw circulaires, convocalie's reclamebrieven, bestekken, pro gramma's. Vlug en uiterst billijk Adressenlijst en van diverse groepen Binnenland Ze leeren het o itl Nog altijd schijnen de departemen ten er nog niet van doordrongen te zijn, dat de gelden, die ten slotte alle te zamen gevloeid, de schatkist uit maken. grootendeels guldens zijn met aanmaningen en dwangbevelen bijeen gegaard. Een bloembollenhanJelaar zendt ons aldus de Tel., één enveloppe en in die enveloppe was een dergelijke ingeslo ten, voor antwoord. Daarbij was ge voegd een rondschrijven, waarin den bloembollenhandelaars verzocht was opgave te doen van de cliënten die nog niet betaald hadden. Bepalen wij ons thans tot de en veloppe. Zij heelt de grootte van eer vloeilegger, dertig bij veertig centi meter en is vervaardigd van kostbaar linnenpapier. Een expert schat de kos ten van deze enveloppen op.... tachtig negentig gulden per duizend. Op de ze wijze correspondeert het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, af- deeling Nederlandsche Bloembollen- exporteurscentrale met de menschen waarmede zij ambtelijk te doen heeft .Dit Is een zeer slecht voorbeeld van economie", schrijft onze bloembollen- Handelaar en voegt er bitter aan toe .Te meer daar deze, m.i. kostbare en veloppe in handen komt van een cate gorie menschen, die zeer noodlijdend is." Er behoeft natuurlijk niets aan toe gevoegd te worden. Welke onderne ming en zelfs: wélke onderneming die zonder kleerscheuren door deze tijden ■een komt, zou er aan denken voor haar zakelijke correspondenties enve loppen te gebruiken, die per stuk acht k negen cent kosten De inkooper voor die onderneming zou vermoedelijk binnen afzienbaren tijd kunnen gaan stempelen. Spot. Quaeritur neemt in de Morgen op de volgende manier een loopje met het toenemend gebruik van afkortingen. „In Den Haag worden twee jonge lieden ervan verdacht, zich schuldig te hebben gemaakt aan het op den open baren weg zonder toestemming propa ganda maken voor een staatkundig streven. Ze hadden een bord hoog geheven, waarop met groote letters stond N. S. B. De ambtenaar van het O. M. vond, dat de jongelui voor deze stoutmoedigheid vijf gulden boete of drie dagen brommen verdiend hadden. „Maar toen stond een advocaat op, die den edelachtbaren heeren vroeg: Hoe weet U dat N. S. B. iets met staatkunde te maken heeft? Kan het niet net 200 goed de afkorting zijn voor Nationaal Sigaretten Bedrijf of Neder landsche Slagers Bond Dal is inder daad een vondst, waarvan ook andere partijen kunnen profiteeren. Heel de stad kan wemelen van borden met R. K.S. P. erop, zonder dat iemand er iets aan doet. Want welke rechter kan bewijzen, dat dit niet beteekent: Reuze Kersen Sonder Pitten? En S.D.A.P.? Dat beteekent natuurlijkSokken Das sen Alle PrijzenC.H. Chemische Han delsraadV.B. Visscherij BureauA.R. Altijd Reuzekoopjes; V.D. Vaz Dias; P.B. Plaatsings Bureau H.G.S.P. Hier Geen Stoutigheid van PapenS.G P. Slechts Geuzen-Prijzen; A.F.B. Alle maal Fijne Baarzen. Natuurlijk zijn er nog verschillende variaties te beden ken, maar in ieder geval is het duide lijk, dat de initialen van alle partijen gerust hoog mogen worden geheven langs den openbaren weg. En dat is nu echt, waar we naar verlangengeen stap te kunnen verzetten zonder poli tiek opgevoed te worden." Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Leerplichtwet: F. de J. Bunschoten ft of 1 d„ J. de J. Spakenburg f3 of i d., H. de G. idem, C. H. Spaken burg f8 of 4 d., C. H. idem, C. T. Leusden f12 of 6 d. Dronkenschap: E. v. G. Baarn f6 of 3 d., P. R. Nijkerk f 12 of 6 dP. M. zwervend 3 d. hecht. Arbeidswet, laten werken in verboden tijd: C. J. v. d. H. Amersfoort f 1.50 of 1 d„ J. Th. T. Amersfoort f2 of 1 d„ P. Th. Bussum 2 maal f5 of 2 d., H. v. d. W. Amersfoort 2 maai 1 d. RustdagbesluitJ. F. H. H. Valken burg f2 of 1 d., H. J. D. W. Win schoten idem. Rumoer en burengerucht: R. B. zwervend f8 of 4 d. Wet openb. midd. van vervoer: P. de V. Bodegraven f4 of 2 d„ Ch. W. Soest idem, C. R. Amersfoort ft of I d. ljkwet: W. de G. Hoogland f3 of d. en verb, gewicht. Loopen op verboden grondJ. J. Baarn 13 of 1 d., J. Ph. D. Amers foort t I of 1 d. Melkbus zonder kraanJ. W. Hoog land f3 of 1 d. Winkel te laat openJ. W. S. Amers foort 13 of 1 d. Spek vervoeren zonder zindelijke doekenA. B. Soest f 1 of 1 d. Visschen z. v. T. T. Ede f3 of 1 d. plus f 6 of 3d. voor wild vervoeren in besloten tijd. Loopen in grasland: j. B. Ede f2 of I d. Aardappelen vervoeren zonder ge- leidebiljet: C. v. W. Baarn f5 of 2d. Verkrijgbaar bij H.U, Apothekers en Drogisten CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachine handel Langestraat 64 Telef. 628 en verb., H. K. Baarn f 12 of 6 d. en verb. Crisisvarkensbesluit: R. v. d. V. Scherpenzeel f20 of 10 d. Te Amersfoort verkoopsstandplaats innemen z.v.: H. L. aldaar f2 of ld. Te Baarn bakfiets onbeheerd laten: A. H. H. Hilversum f 1 ot 1 d. Onder Hoogland schreeuwen op openb. w.J.v.d. B. Barneveld f5 c.f 2 d. Te Amersfoort venten z.v.: v. T. Utrecht f2 of 1 d. Te snel rijden in WoudenbergJ. S. Amersfoort f 10 of 4 d. Autorijden zonder rijbewijs en onvol doende remmenP. M. G. Amsterdam 2 maal f50 of 25 d. en ontzegging rijbevoegdheid voor 6 maanden. Wielrijden zonder licht: J. A. N. v. N. Leusden fl of I d., G. v. N. Soest f 1.50 of 1 d. Onvoldoende autoverlichting: G. H. Baarn f8 of 3 d. Rijden links in een bocht: v. N. Baarn f4 of 2 d. Rijden op verboden wegH. S. Oost- voorne f 5 of 2 d., C. J. P. Amersfoort id. Geen rij- of nummerbewijsH. B. Barneveld f5 of 1 d. en f3 of 1 d. Onze oudste en hoogste toren. De oudste toren van ons land is de toren van den Dom te Utrecht. Aan dit werk werd 60 jaar gearbeid door |an van Henegouwen, meestal „Jan ""in den Dom" genoemd! De toren is niet alleen de oudste, maar ook de hoogste toren van ons land hij meet n.l. 112 meter en telt 446 treden. Het klokkenspel bestaat uit 44 klokken, bijna alle gegoten door de vermaarde broeders Hemony. De zwaarste klok van dezen toren weegt over de 8000 kilo en heeft 'n middellijn van 2.24 meterZe heetSint Salvator en is omtrent 1500 gegoten door Geert van Wou. Beroemde Schilderijen. Zestienhonderd gulden ontving de groote schilder Rembrandt voor het thans wereld-beroemde schilderstuk: „Het Corporaalschap van Banning Cock", bij wijze van grap: „Nacht wacht" genoemdGeen geld ter wereld zou het thans kunnen betalen; „het Straatje" van Vermeer kostte den mil- lionnair Henri Deterding alléén al 'n millioen De bestellers van „de Nachtwacht" brachten de 1600 pop morrend bijeen, het stuk was te groot voor den muur. waaraan het hangen moest. Toen werd er eenvoudig 'n homp van afgeknipt De beroemde Ruysdael ontving voor 'n doek van één meter in 't vierkant twintig gulden. H. M. de Koningin is voornemens Zaterdag met Prinses Juliana naar Ulvik in Noorwegen te vertrekken, voor haar jaarlijksch verblijf in het buiten land. De reis daarheen zal geschieden met klein gevolg, aan boord van het motorschip „Tanimbar". De onweders en zware regens, die evenals te Parijs, boven talrijke andere gebieden van Frankrijk gewoed heb ben, hebben vooral op het platte land groote schade aangericht. Zoo zou alleen in Zuid-West-Frankrijk de mate- rieele schade, die aangericht is. geschat moeten worden oij 12 millioen francs. lil een bocht van den weg te Pal- lanza aan het Lago Maggiore zijn twee tramwagens in volle vaart tegen elkaar gereden. De eene tram was bezet met kinderen, die een vacantie-uitstapje maakten. 21 inzittenden moesten deels ernstig gekwetst, naar het ziekenhuis worden vervoerd. in Noord-Italië heeft het na een drukkende hitte wederom zwaar ge onweerd. In Novara zijn vele boomen ontworteld, daken van huizen gelicbt en woningen beschadigd. Een 66-jarig man werd door den bliksem gedood. Het tramverkeer langs het Lagodi Como moest een tijdlang worden stopgezet, daar door den regen en den hagel groote massa's aarde en steenen op de rails gespoeld waren. Boven de vroegere residentie Peters hof, in de buurt van Leningrad ont lastte zich een buitengewoon zwaar onweer, waardoor zes personen werden gedood en zes zwaar gewond, terwijl 10 personen meer of minder ernstige brandwonden opliepen. PROTEOCAL - LICHAAM «n ZENUWEN lNed.t»M ruLett BERICHTEN UIT AMERSFOORT De Burgemeester heeft de gemeente met verlof verlaten. Wethouder Thien is waarnemend Burgemeester. In het bericht omtrent de verplaat sing van de belasting-inspectie is een fout geslopen. Als nieuw telefoonnum mer werd opgegeven 1090, terwijl dit moet zijn: 1910. Voor de Rechtbank te Utrecht storl terecht de 45-jarige monteur D. uit Amersfoort, die met z'n motor, een vrouw die de straatweg overstak, had aangereden waarbij deze zoodanig werd verwond, dat zij spoedig over leed. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vrouw zonder op te letten den weg was overgestoken, en toen zij den motor hoorde aankomen, weifelend eerst achteruit en toen weer vooruit was geloopen. Hoewel D., door uitha len nog had getracht de vrouw te ont wijken, kwam zij door haar weifelende houding toch onder den motor, waar door zij een schedelbreuk opliep en haar slaap werd ingedrukt. De Officier van Justitie achtte geen schuld aanwezig en vroeg vrijspraak. De gemeenteraad benoemde de raadsleden Van Lonkhuysen en Polder tot tijdelijke wethouders. Voor het examen costumière staag den de jongedames T. Koppen, T. Starre en D. Volmer en voor het exa men lingerie: B. de Caes, C. Hek, T. Hoefsloot, N. Jaspers, M. Kok. T. Schel- lekens, G. Spijker. M. v. d. Vlasakker, J. Wantenaar en J. Zweedijk. Afge wezen geen. Allen leerlingen van de Modevak school van de Zusters van O.L. Vrouw aan de Paulus Borstraat. Ten overstaan van notaris Te Leu ken werd geveild: een heerenhuis P. Bothlaan 34 aan W. Hertog voor f6300. Een heerenhuis Nieuwstraat 25, opge houden f5600. Voor het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit gingen op en be haalden het diploma drie leerlingen van het Missiehuis te Uden (Missionarissen van Steil), waaronder Th. de Brouwer uit Utrecht, die studeerde in het Mis siehuis St. Jan te Soesterberg. De Gemeenteraad besloot aan de openbare school aan de Puntenburger laan te benoemen tot onderwijzeres Mej. van der Lijn, die tot nu toe werk zaam was aan de school Zonnebloem straat. Voorts werden wegens opheffing hun ner betrekking eervol ontslagen Mej. Vennink van de school Leusderweg, Mej. Buytenhuis van de school Coninck- straat en de heeren Kortland en Van der Linden van de school aan de Beekstraat. De gemeenteraad benoemde «ot keuringsveearts aan het gemeentelijk slachthuis de heer L. P. de Vries. Keuringsveearts te Franeker.

De Eembode | 1934 | | pagina 1