voor al F. A. TULP Java-Apotheek SCHRIJFMACHINELiNTEN Fa. H. Elzenaar t ^"'oor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort mLaoMn°DEuVerschiint elken Dinsdag- en Vrljdag- oerrirfn abonnementsprijs bedraagt één gulden Solt sKmaantlen: bui,en Verstoort f 1.10, franco per v Abonnementen kunnen elken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embo<k Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 14 Sept. 1934 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bq geregeld adverteeren Advertentlïn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 48 Wanneer een moeder in liet i Wtoofd van haar kind het Goddelijk zegelmerk diep heejt ingedrukt, is ongeveer zeker. dat de hand der deugd het nooit uit zal wisse hen. Het huiggezin en de opvoeding. Hel kind hcell recht op lichamelijke, i verstandelijke, zedelijke en godsdien stige vorming. Op de ouders rust de plicht aan het kind deze vorming te ^^vc-slrekken, Bij het vervullen van dien plicht hebben zij het recht op de noodige bescherming. De ouders maken zich aan plichtsverzuim schuldig, als tij hun plichten als opvoeders ver- waarloozen ot onvoldoende nakomen Dan schenden zij de rechten van het kindwelke rechten te heiligen zijn, naarmate het kind zelf niet in staat is ie Ie doen gelden. Het is de plicht der Overheid de rechten van het kind tc beschermen zoowel tegenover de ouders, die slecht zijn, nalatig of niet berekend voor hun taak, alsook tegen over derden, die zich zouden vergrijpen aan den werkdadigen invloed der ouders. In den regel zullen de ouders de pty, veelomvattende taak der opvoeding en der verstandelijke ontwikkeling hunner kinderen niet zelf in alle onderdeden kunnen volbrengen. liet is daarom de taak der school de opvoeding door de ouders voort te zetten en de geestelijke vorming voor zoover zulks noodig is aan te vullen. De onderwijzer is derhalve krachtens zijn ambt de gevolmachtigde der ouders. Organisaties van onderwijzers - hoe rechtmatig op zich zelf gaan heel zeker haar bevoegdheden te buiten, wanneer zij- bij de opvoeding tegen vm de rechten der ouders ingaan. T De rechten der ouders en die der f onderwijzers, welke hen vervangen, zijn niet absoluut. Zij behooren in overeenstemming te zijn 111 :t de rechten van de Kerk en van den Staat. Dc Kerk heelt in zake opvoeding en onderwijs rechten, imr door Stichter toebedeeld, toen Hij li.ia opdracht gat„Gaat en onderwijst alle volkeren, leert hen onderhouden al wat Ik ii bevolen heb." Overeenkomstig de haar toever trouwde taak bezit de Kerk het recti atlc godsdienstige waarheden tc onder wijzen. Dat recht strekt zich evenzeer uit tot alle wijsgecrige, historische en sociale vraagstukken in en voor zoo- y. verre deze verband houden met de "V waarheden der geloofs- cn zedeleer. Ten aanzien der overige takken van wetenschap heeft zij evenveel recht als wie ook hetzij enkeling of ver- eeniging om aan anderen mee te dcclen, wat overeenkomstig de waar heid is. Met dat doel mag zij scholen oprichten zoowel voor lager en middel baar alsook voor hooger onderwijs. Voor wat het onderwijs betreft, ge geven door personen niet door haar aangesteld, heeft zij bovendien het recht zich de zekerheid te verschaffen, dat het onderwijs in de leervakken, welke met geloof en zeden samen hangen en ook zelfs het onderricht in g., de profane wetenschappen niet in- druiscticn legen de godsdienstige waar heden, waarvan zij de bewaarster is. Wijl de Staat het algemeen welzijn in tijdelijke zaken beoogen moet, kan en mag hij niet onverschillig staan tegenover de opvoeding en het onder wijs zijner burgers. In zake liet onderwijs heeft hij even zeer den plicht als het recht bescher mend en toeziend op te treden. Hij moet er voor zorgen niet het minst door liet steunen van het particulier initiatief dat ten gerieve der ouders overal in voldoende mate scholen aan- I KANTOORBOEKHANDEL Langestr. CS t.o. Krommcstr. TEL ÏZC Monschelljk opzicht. Eene van de meest voorkomende notiev li. waarom de menschen dik wijls iets goeds laten of iets verkeerds loen is ditwat zullen de menschen r van zeggen. Men is bang voor de publieke opinie. En nu is het al heel eigenaardig dat de publieke opinie meestal staat aan den kant. niet van het flinke het resolute, wat recht door zee is, wat karaktervol en karastervast is. wal blijk geelt van here overtuiging, maar dat de publieke opinie meestal staat, althans zeker op godsdienstig, sociaal gebied, aan den kant van het fut- en pitlooze, van de visch- nog vleeschinenschen. Neem b.v. de mode. Dat is voor een groot gedeelte een kwestie van omdat ze het allemaal doen. Nu is da! heelemaal niets, wanneer Jdie mode verkeerd is, al zal men er toch dikwijls mee moeten lachen, wanneer b.v. op een goede morgen een stad wakker wordt en alle jonge dames loopen op eens met een gebreid mutsje op het linkeroor b.v.! He! wordt natuur lijk erger, wanneer de mode verkeerd is, ordinair, min of meer onzedig enz. Dan kan het menschelijk opzicht een tyran zijn, welke in de zielen der menschen verwoestingen aanricht Wat de enkeling niet durft, moge hij of zij dan leeren door midde! van een vereeniging. Vooral de jeugd door middel van de jeugdorganisaties, van de godsdienstige vereenigingen enz. Christelijke fierheid, christelijke durf. Mannenadel en Vrouweneer moge in onze samenleving steeds leer worden aangekweekt. Wenscht Gij besparing? LAAT ONS dan Uw a brieven, t VERVAARDIGEN Desgewenschl IN NIEUWE SPELLING. n clubjes. Type- en Copieer-inrichtlng VITESSE E. M. v. HAMERSVELD KON. WILHELMINASTRAAT 10 de vorming zijner toekomstige leden. Hel heeft de bevoegdheid mede te werken aan liun technische en vak kundige opleiding en moet die be voegdheid uitoefenen in samenwerking met die vereenigingen, welke zich wijden aan de christelijke opvoeding der jeugd. liet is een levenskwestie voor eer behoorlijke maatschappelijke samen leving, dal nlwie bij de opvoeding h in invloed kunnen doen gelden huisgezin, school, Kerk, Staat en hacht elkaar als bondgenooten zijde staan. Die samenwerking veronderstcll, dat alle bevoegde autoriteiten hun rechten kunnen uitoefenen en hun plichten kunnen vervullen in elke school, on verschillig door wie, huisgezin, Kctk, Staat of ambacht, gesticht. —ooo— Sombere steun voor uitzichten in 1935 voor den landbouw. Door de droogte is er veel in di landbouwsituatie veranderd. De groote voorraden aan verschillende graan soorten zijn geleidelijk geslonken er zullen nog meer slinken naarmate men verder van de oogstmaanden afkomt. •eronderstelt zelfs, dat voor som mige landbouwproducten een tekort zal ontstaan, omdat men niet vrijelijk zal willen exporteeren uit vrees genoeg voor het eigen verbruik houden. De vraag naar aardappelen is zoo toegenomen, dat men voornemens zou zijn om de gelegenheid voor een voor- jaars-maalcampagne in 1935 open te stellen. De bedoeling hiervan is aan aardappelverbouwers zoolang mogelijk gelegenheid te geven tot verkoop van consumptie-aardappelen, nu de prijzen daartoe voldoende zijn. (Wij citeeren hier de Emmer Courant). Er worden thans groote hoeveelheden aardappelen opgekocht, zoowel voor Duitschland als voor Engeland. Met groote vrachtauto's halen de exporteurs thans consumptie-aardappelen uit de veenkolonies. Toch wil de Regeering vinden dit terecht nog geen poging wagen om de heffingen te verlagen, nu de prijzen zoo sterk gestegen zijn. De uitkeeringen aan de boeren daar entegen worden, zoo ver dit mogelijk is, verminderd, zoodat door een en ander een sterke toename van het saldo in het crisis-landbouwfonds moet ont- De Regeering wil dit saldo op potten, teneinde het komende jaar de huidige uitkeeringen te kunnen hand haven. Dit stemt ongetwijfeld tot somber heid. De Regeering zegt geen dingen, die ze niet verantwoorden kan, al mo gen in verschillende gevallen haar conclusies onjuist zijn. Rcgeerings- amblenaren zijn ten slotte ook gewone menschen eii niets mcnschelijks is hu.i vreemd. De Overheid veronderstelt dus, dat de situatie het volgend jaar niet dezelfde uitkeeringen zal toelaten als nu het geval is, zoodat besparingei welkom zullen blijken te zijn. den schadeloosgesteld voor de slechte prijzen, welke zij maken, wil hetspaien hierop zeggen, dat de massa spaart ten bate der boeren voor een komende periode. Zij, die de meeste helfingsgelden produceeren, zijn ten slotte dc armeren. Immers de armeren tezamen zijn in getale grootcr dan de rijkeren, zoodat de groep .minderbedeelden" die geza menlijk liet meeste brood, de meeste aardappelen, het meeste vet, inclusief margarine verbruiken, zonder zélf te kunnen sparen, gedwongen wordt voor een anderen groep te sparen, in dit geval de boeren. Is dit verantwoord? Mag de Regee ring zulke offers eischen, want het zijn ten slotte extra offers, wanneer men buiten dc hoogere prijzen dezelfde heffingen moet opbrengen. Het is natuurlijk goed om voorzichtig te zijn. Maar men kan te voorzichtig handelen en dit is ten slotte even ver keerd, misschien zelfs verkeerder. Ons volk maakt wij meenen ten onrechte een doelbewuste deflatie mede. Onze Regeering vindt dit nood zakelijk om op een lager levensniveau te komen, maar de Overheid slaagt door den ondervonden weerstand daarin Zeker, enkele factoren gaan naar beneden de voornaamste echter niet of niet noemenswaardig. De prijzen der eerste levensbehoeften bijv. stijgen. Is het dan niet dwaas om toch te willen defleeren en het niet te kunnen, ja zelfs genoodzaakt te zijn hoogere prijzen te ordonnceren als spaarpot voor de ko mende periode. De Nederlander critiseert graag. Cri- .ieken op de Roosevcltsche experi menten zijn niet van de lucht, maar ook wij experimenteeren met onze mis lukte deflatie en wij zien helaas niet in, dat wij op den verkeerden weg zijn. Niemand heeft van die mislukte de flatie voordeel, noch het land, noch de stedelijke werkers, noch de boeren, als zijn de boeren in enkele gevallen op bescheiden wijze geholpen. De f220 millioen, welke het volk voor den land bouwsteun opbrengt, komt slechts voor een bitter klein gedeelte ten goede aan hen, die het noodig hebben. De rest verdwijnt, net zooals het zand ver dwijnt onder den wassenden vloed. Het wordt verplaatst, verschoven zon der ecnig nut te stichten. Het is onjuist om reserves te kwee ken in het landbouwcrisisfonds. Wij zouden de Regeering willen toeroepen „verdeelt het zuivelpotje, waarin circa f 12 millioen zit. Hiervan komt nu tl millioen direct aan belanghebbenden ten goede, f 1 millioen indirect door propaganda voor onze zuivelproducten en circa f 10 millioen voor sparen Brengt tot uitkeering, wat er nog ver der in het fonds aanwezig is en ver laag de heffingen dan wel verhoogde uitkeeringen." Wij moeten afwachten, wat het vol gend jaar zal brengen. De wereld evo- lutionneert zoo enorm sterk, dat het best kan zijn, dal de goudlanden, ondci leiding van Frankrijk, het goud den rug hebben toegedraaid. Het kan zijn, dat wij opnieuw een droogteperiode zullen doormaken, waardoor de land bouw situatie geheel en al gesaneerd zou zijn. Komt nood, komt raad. LEUSDERWEG 212 TELEFOON 1887 Opening a.s. Zaterdag 2 uur U beleefd tot een bezoek uitnoodigend, R. J. DE WEIJER BERICHTEN UIT AMERSFOORT I d., J. H. Woudenberg 2 maal (2— d. ArbeidswetJ. G. Hoevelaken f 3 of d M. Z. Barneveld idem, C. V. den Dolder f 5 ot 2 d.. Th. W. v. N. Amers- loort idem, F. A. v. D. Utrecht idem, Ph. A. C. de K. Soest 2 maal f3—1 d, Sch Sch. Utrecht 2 maal f2—1 d. In andermans weiland loopen M. K. Doetinchem f 10 of 4 d. plus f 15 of d. voor opgave valschen naam. Loopen op verboden grondW. Soest f 8 of 4 d., j. W. idem. In het veld bevinden met strik en haas: G. Z. Barneveld f 10 of 4 d. en 15 ol 6 d. en verb. Crisisvarkensbesluit: G. v. d. H. Rens- woude f 10 of 4 d. Drankwet: H. O. Barneveld f 15 of 6 d. en verb, drank. Vuurwapen voorhanden hebben: A. Binnenland Ivorol-tonden gezond en parelblonk I f)e NederiandscheTondposto Doos 20,Tube 40 en 60ct. AUAT MIJNHAROT MAAKT IS GOED" Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: H. J. H. L. Hilver sum f 10 ot 4 d., W. W. Soest idem, E. J. V. Barneveld idem, C. Q. zwer vend idem, B. zwervend f25 of 10 d„ W. H. K. Naarden 16 of 2 d. In dronkenschap dc orde verstoren: M. v. R. Amersfoort f 15 of 6 d. Leerplichtwet: L. de J. Spakenburg Waar de consumenten, dus ten slottef 15 of 6 d„ J. de G. Spakenburg f5 de massa, de heffingen opbrengt, waar- of 2 d., E. ter B. Bunschoten f 3 ot uit de boeren t.z.t. zullen kunnen wor-ll d., C. v. d. G. Bunschoten tl H. Barneveld f3 of I d. (teruggave geweer). Winkelsluitingswet: H. A. B. Amster dam f 3 ot 1 d., N. H. Sch. Amersfoort fl of 1 d. Rijkswegenreglement: J. B. V. Hoog land fl of 1 d. Rustdagbesluit: F. M.Amsterdam t2 of 1 d. W-.t Openb. midd. van Vervoer: J. E. Apeldoorn f5 of 2 d. Overtreding Soester politieverord. met reclamemaken: P. S. aldaar f5 of 2 d. Te snel rijden in Baarn: G. H. al daar f 10 of 4 d. Te Baarn blaffende honden, hinder lijk voor de omgeving: M. H. A. v. d. B. aldaar f 10 of 4 d. Collecte houden te Amersfoort z. v. A. K. Dordrecht f25 of 10 d. Als vervangster van den houder be zoekers houden in verlofslocaliteit na sluitingsuurT. K. Amersfoort f t of 1 d. Zonder vergunning standplaats in nemen te Amersfoort: J. H. aldaar f3 ot 1 d. Idem te Baarn: J. K. aldaar fl of 1 d. Niet behoorlijk uitwijken: D. Hilversum f 10 of 4 d., M. A. Bar- veld f25 ot 10 d, H. G. B. Lin- schoten f30 of 10 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: F. H. H. Amsterdam f40 of 14 d., J. v. R. Amsterdam f30 of 10 d.. A. v. B. Arnhem f 25 of 10 d. Links rijden: A. Sch. Utrecht f75 1 maand en 6 maanden ontzegging rijbevoegdheid. Onvoldoende verlichting: Ph. H. J. A. W. v. R. den Bosch f3 of 1 d. Onvoldoende remmen: M. B. Apel doorn f40 of 10 d., H. ten B. Amers foort f 10 of 4 d. Geen rijbewijs toonenJ. L. Hilver sum f3 of 1 d.. A. C. V. Utrecht f 10 of 4 d. plus f30 ot 12 d. voor opgave valschen naam. Wielrijden zonder bel en reflector: P. S. Renswoude 2 maal f 2 1 d. R. K. Vrouwenbond afd. Amersfoort. Bovengenoemd bestuur noodigd alle leden uit voor gratis Bioscoopvoor stelling in „Amicitia" op vertoon van winterprogram of quitanlie op den daartoe gestelden datum gereserveerde plaatsen bekomen. HET BEsTUUR. Tentoonstelling van Bloemen, Plan ten, Fruit en Groenten in de Markthal, Woensdagmiddag had de opening plaats van de Tentoonstelling van Bloemen, Planten, Fruit en Groenten in de Markthal. Deze tento' stelling is georganiseerd door de Atdeeling Amersfoort van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plant kunde in samenwerking met de Floralia vereeniging „Amersfoort", de Vereeni ging van Cactus-vrienden, de Fruit-, Groenten- en Bloemenveiling en de Vereeniging van Oud-Leerlingen van T uinbouwcursussen. Bij het binnentreden valt al aan stonds op wat samenwerking vermag. De Markthal is in een lusthof her schapen, terwijl de inzending van de Fruit- en Groentenveiling in staat is om iemand te doen watertanden. Te 3 uur sprak de heer P. van Straalen Jr. een kort woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen. Spr. herdacht de moeilijke tijd die de tuin bouw en bloemisterij meemaakt. Deze tentoonstelling is een bewijs dat de tuinders en kweekers niet bij de pak ken neer gaan zitten doch dat ze vol vuur zijn trots tijdsomstandigheden hun beste beentje voor te zetten. Daarna sprak de burgemeester het openings woord, waarin Spr. hulde bracht aan de initiatiefnemers van deze tentoon stelling. Spr. roemde de Amersfoort- sche brem en heide, doch zeker ook de producten welke op deze tentoon stelling naar voren worden gebracht. Spr. spoorde vervolgens aan het pro duct van eigen streek te bevorderen door geregelde afname. Daarna werd een ronde gemaakt, eerst door de Markthal en vervolgens de groepen beplantingen buiten de hal. De volgende bekroningen werden toegekend le prijs met lof der jury; Fruit- en Groentenveiling, Amersfoort en Ver eeniging van Cactusvrienden. le prijs: A. M. van Bemmel; Kwee- kerij Waterdaal (Nimmerdor) A, Noor- danus; firma Floor en v. d. Bunt; RudolphstichtingE. P. M. Vacano; S. G. Kortbeek; S. Hartogsveld en W. van Bemmel. 2e prijs: G. Brouwer; N. A. Los; firma Floor en v. d. Bunt, gemeente lijke kweekerijA. J. J. Kames, Ver. van Oud-Leerlingen, C. Donath en G. Brouwer. 3e prijs: H. W. van Hoevelaken, mej. W. Huppertz, E. P. M. Vacano en Floraliavereeniging. Eervolle vermelding: A. M. van Bemmel Jr., C. R. van Drie, Floralia vereeniging, W. Brink, Kinderwerk- tuinen, S. H. de Vree, K. Liethof er Zoon, L. Oudshoorn, C. van Drie (twee maal) en S. Hartogsveld. Wilskracht. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Telef- 528 Verkeersverbetering. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd aanbesteed het maken van een gewapend beton viaduct en het af breken van een bestaand viaduct ovei de spoorbaan Amsterdam—Amersfoort bij K.M. 34857 nabij Baarn. Raming f 26400. Laagste inschrijving: Aannemersbe drijf v.lt. N. M. Bollen te Hilversum f 19.890.—. de Werkliedenver. Ook voor tam boers of bazuinblazers zijn nog eenige instrumenten beschikbaar. Een nieuwe bouwverordening. Volgens de Wet hadden de bouw verordeningen vóór Augustus 1933 in overeenstemming moeten zijn gebracht met de gewijzigde bepalingen van de Woningwet. Daar de Amersf. bouw verordening is verouderd hebben B. en W. er de voorkeur aan gegeven de verordening in haar geheel te her zien. De voorbereiding van de geheele herziening heeft echter veel tijd gevergd. Eerst nu kan een ontwerp van een geheel nieuwe verordening worden aan geboden, waarbij er de aandacht op wordt gevestigd, dat in het algemeen in de nieuwe verordening geen zwaar dere eischen worden gesteld dan'in de thans bestaande verordening. De grootere uitgebreidheid is een gevolg van eischen der gewijzigde woningwet en duidelijker omschrijving. ,Op Woensdag 19 September zal de N.V. Ver. Rott. Hofstad-Tooneel, Directeur Cor van de Lugt Melsert alhier een buitengewone voorstelling in de Schouwburgzaal Amicitia geven. Alsdan wordt vertoond „Boefje", het bekende tooneelstuk naar het veel gelezen boek van M. J. Brusse, dat reeds voor de 475e maal wordt ge speeld. Al [die malen vervulde Annie van der Lugt Melsert—van Ees de titelrol. Ook te Amersfoort zal zij op 19 September wederom optreden, ter wijl Cor van der Lugt Melsert de rol van Mr. Halma speelt. Vele klachten kwamen bij de poli tie over diefstal van rijwielplaatjes, fietsen, een portemonnaie met geld enz. Een vijftal jongelui van 16 tot 21 jaar werd nu aangehouden. Ze verkochten de ontvreemde voorwerpen aan een opkooper, die ook werd aangehouden. Door architect Adriaans werd aan besteed het bouwen van een woning in de Koninginnelaan. Laagste inschrij ving: Brücker en Kruithof f 10.523. De Commissie tot Bevordering van het Vischverbruik in Nederland houdt van 15 tot en met 20 Oct. a.s. in de Markthal een vischtentoonstelling. Aan de Industrie- en Huishoud school 1. Cursus in koken. Bereiding van den uitgebreiden burgerpot (cursus A) f 10.en f15.— per cursus vanplm. 20 lessen, van 7-9.30 uur. Cursus in koken. Bereiding van fijnere gerechten (cursus B) f 20.— en f30— per cursus van ptm. 20lessen, van 7-9.30 uur. 3. Cursus in verstellen en naaien f2.50 per cursus van ptm. 20 lessen, van 8—10 uur. 4. Cursus in het maken van patro nen voor eenvoudige bovenkleeding, 15.— per cursus van plm. 25 lessen Nog eenige tijd en de zomer is voorbij. Dan wordt uitgezien naar een passende tijdpasseering om de lange avonden zoo aangenaam mogelijk door te brengen. Vooral voor jongelui is dit steeds een lastig vraagstuk. Er worden helaas vele avonden doelloos Van 8- doorgebracht. Het Bestuur van Wilskracht meende Een 6-jarig dochtertje van de fam, daarom er goed aan te doen flinke'v. B., in de Methorststraat, is in brand jongelui te wijzen op de mogelijkheid geraakt. Toen de kleeren van het kind om zich op te geven als werkend lid vlam vatten, was de moeder eveu weg. of leerling om zich in de muziek te Omwonenden wisten de vlammen te bekwamen. 3 Oct. vange lessen aan. Zij die liefhebberij gevoelen voor muziek, kunnen zich opgeven iedere Zaterdag tusschen 3 en 6 uur of Woensdags tusschen 7 en hall 10 dooven. Dr. Aghina opgebeld, direct ter plaatse en heelt hel kind, dat hevige brandwonden had opge- loopen, behandeld. De kleine is aan de bekomen verwondingen overleden.

De Eembode | 1934 | | pagina 1