SLE,EM??DEl verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- ner abonnementsprijs bedraagt één gulden voor allo scholen F. A. TULP Taxidienst SCHRIJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort »^aanden: bu,ten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 28 Sept. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Bill, voor handel en nijverheid bl| geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrqdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 52 Dit nummer bestaat uit 2 bladen De ware manier om zijn zorgen ie verzuchten is verlichting te brengen in die van anderen. Unlverslteits-Zondaft. Universiteits-Zondag, de laatste Zon dag van September, is de officieele inzet van de campagne der inzameling voor de R. K. Universiteit. Een dag van gebed. Hoe nauw liet verband is tussclien de zaak der Katholieke Kerk in Neder land en haar Kroonstichling. de R. K. Universiteit, bewees liet Kerkelijke Ge zag, toen het voorschreef, dat de Offe rande van Universiteits-Zondag werd ingesteld op den Geest der Wijsheid en de Bron der Wetenschap Zoo vat het Officie van Universlteits- Zondag plechtig en zinnebeeldig ge heel den Offerzin samen van allen, die in de komende maanden hun arbeid en gaven zullen schenken aan het werk der Universiteit. Een dag van gewetensonderzoek. Ergens in het geweien, en zeker dat van een Nederlander, zetelt cc.. kassier en een boekhouder. Dat kan niet anders, want de Geest triomfeert door en over de Materie. 200.688. 194.788. 188.675. 174.274. 160.403. Ziedaar enkele getallen, als wegwij zers voor het ge.vetens-onderzoek. Het zijn, in guldens afgerond, de cijfers der jaar-inznmelingcu voor de R. K. Universiteit over de laatste 5 jaren. Vijf eij.ers, vijf jaren, vijf treden omlaag. Mag een volk, dat mn zijn hard nekkigheid befaamd is, e:i juist om zijn volhardende toewijding voor de R- K Universiteit door niemand min der dan Z. tl. Paus Pius XI hoog werd geroemd, in deze taal, deze blaam der getallen berusten De cijfers getuigen, en deze getui genis is een aanklacht Fen beschuldi ging, die Katholiek Nederland veront waardigd van zich heelt af te wijzen. Niet met een gemakkelijk beroep op den grootsten gemeenen deeler der getallen, de crisis. Indien men eens, over hetzelfde tijd vak, de bedragen zou kunnen recon- slrucereit, die jaarlijks toevloeien aan de bioscopen b.v. zou men vermoe delijk een geheel ander c,i schijnbaar minder ongunstig beeld zien. Is het Christelijk, de crisislast af te wentelen op den offerzin, en niet op de genotzucht Een volk, dat jaarlijks, midden in den nood der tijden, nog 300 millioen aan alcohol uitgeeft en nog eens de zelfde som aan tabaksartikelen, moet toch wat het Katholieke volksdeel betreft 2 ton voor de Universiteit kunnen opbrengen. Aannemende dat de Katholieken 100 millioen verrooken, leert eenvoudig rekensommetje, dat een halve dag lahaksonthouding over de geheele linie de Katholieke Universiteit nagenoeg aan de 2 Ion helpt Ja, een paar dagen niet rooken en drinken bracht ons meer dan voor een glansrijke volledige universiteit noodig was. Eén dubbeltje per Katholiek werd als hoofdelijke omslag door het Hoog waardig Episcopaat als minimum aan de Katholieken gevraagd. Een bescheiden tisch Maar liet beschamend feit is helaas, dat terwijl de Katholieke bevolking in de tien jaren der geldinzameling aan wies tot e.a. 2 8 millioen, de geldin zameling daalde tot f 160.000.—. Dal is niet 10 cent, doch 5',', cent per Katholiek. Mag dit een waardig getuigschritt hecten voor den offerzin der Katho lieken en de volharding der Neder landers Z. H. Exc. Mgr. Jansen, de Aarts bisschop van Utrecht, heelt dezer dagen met heel den ponlificalen nadruk van zijn Ambt, een dringend beroep gedaan op de werkers in de St. Radboudstich- ting en op geheel Katholiek Nederland. Mgr. noemde den arbeid voor het welzijn der Universiteit „een machtig terrein vail leekenapostolaal". „Er zijn Katholieken, die niet kunnen geven", sprak de Aartsbisschop, „daar om moeten de anderen méér geven, want zij hebben van het meerdere ver antwoording af te leggen. Velen geven echter niets, die wél kunnen geven. Daar ontbreekt het medeleven. Dezen dienen bijzonder bewerkt te worden." „Gij bedelt voor een heilige zaak". vervolgende Mgr. Jansen, „en bedelt I KANTOORBOEKHANDEL Lingcstr. 6E I.e. Krommestr. - TEL. »2« allereerst om vaste bijdragen. Vaste inkomsten heeft de Universiteit noodig als basis, om het geheele complex verder op te bouwen." Moge hel Aartsbisschoppelijk ver manend woord leiddraad zijn voor een vruchtbaar gewetensonderzoek, waar voor Ui iversiteits-Zondag een zooge- 'ëigende dag is. Het Centraal Comité der St. Radboudstichting. De toekomst van den middenstand. I. is in deze benarde tijden be grijpelijk, dat ook de middenstander zich afvraagt: „Bestaat er voor om middenstanders een taak in liet pro ductie-proces te vervullen?" Hij komt door verschillende oorzaken tol deze uiterst gewichtige vraag en met eenige angst ziet hij de beantwoording ervan tegemoet. Aan den eenen kant komt hij iu liet gedrang door de kapitaal intensieve iniddcristandshedrijvcn, zoo als do warenhuizen, de filiaal-winkels. Je producenten-winkels en aan de andere zijde door de coöperaties. Ook zijn liet de directe relaties, die de producenten willen aanknoopen inet de verbruikers, welke den onafhanke- lijken middenstand dwars zitten, nog daargelaten van de venters en bepaalde maikikooplieden, die het ook vooi uiterst moeilijke bestaan trachten te sleepeu door een „handeltje' beginnen en daarbij niet staan kusten en kapitaal-belegging, zooals dit bij den regelmatigen winkelier het geval is. In deze groeiende tegenstellingen is veel lichts en ook veel donkers door eengeweven. De kapitaal-intensieve middenstandsbedrijven hebben onge twijfeld reden van bestaan, bewijzen gewaardeerde diensten ten behoeve van het algemeen belangook de onafhan kelijke middenstand heeft zijn voor het algemeen belang niet te missen kwa liteiten, terwijl ten slotte de venters eveneens hun rol in de maatschappij spelen en moeten spelen. Mits en hierop kunnen wij niet genoeg de aan dacht vestigen er evenwicht tus- schen de verschillende middenstands- instanties bestaat en mits, bij een ver breking van dat evenwicht, de situatie spoedig zich zal kunnen herstellen. In tijden van structureele crisis, zoo als wij momentcel medemaken is er bitter weinig van evenwichl sprake. Allerlei excessen, die geleidelijk zijn ingeslopen, hun funeste werking des tijds niet duidelijk manifesteerden, be ginnen ondraaglijk te worden en op dit gebied is men ongetwijfeld constructief aan het werk. Men denkc aan hel cadeau-stelsel, aan de openbare ver knopingen. Verder vraagt men vesti- gingseischen, opdat de winkelicr-met- vakkcimis niet tot pauperisme wordt gebracht door de beunhazen, die met kapitaal van anderen erop los avon turieren en op een gegeven moment het veld hebben te ruimen met niet meer te betalen schulden. In dien lus- schentijd zijn de detailprijzen te laag gedaald en hebben de bona-fide men- schen hun bedrijf financieel verder zien insehrompelen. Maar het stellen van vestigingseischen is buitengewoon moeilijk. Men kan dit niet regelen zonder dat men ervoor lijd, studie en hoogstwaarschijnlijk regeeringssteun benut. De minderheden zullen de meerderheid in hun plannen kunnen dwarsboomen, terwijl het be sluit van de meerderheid tevens zou kunnen zijn tegen het algemeen belang. Wij herhalen nogmaalsproducenten onafhankelijke middenstanders, midden standsbedrijven op kapitaals-grondslag, coöperaties en consumenten behooren tot de schakels in één proces, nl. het proces van voortbrenging, distributie en verbruik. In dat proces hebben de onafhankelijke middenstanders door hun service een belangrijke rol te vervullen, mits zij koopmanschap, vakkennis pa ren aan goedkoope tarieven en lage prijzen. Vakkennis is primair noodig. kapitaal komt op de tweede plaats, want men kan nu eenmaal geen goede service geven zonder over eenige mid delen te beschikken en lage prijzen zijn dringend noodzakelijk om de consu menten niet naar de concurrentie te doen overloopen. Consumenten hebben belang bij een floreerende onafhankelijke middenstand Slechts een klein percentage der klein- handelsomzetten komt op rekening der kapitaals-intensieve bedrijven het gros der aankoopen komt terecht bij de ge wone winkeliers. Loopcn consumenten over naar anderen, dan zal de betref fende winkelier hebben na te gaan, dit te wijlen is. Blijkt het dat zijn eigen collega's hieraan schuldig zijn, welnu, I jat men dan trachten door doelmatige organisatie die mogelijk heden tot de kleinste proporties terug te brengen. Want organisatie kan men niet meer missen. Het is natuurlijk foutief, om die organisatie te straf te houden. Straffe bepalingen werken ontduiking in de hand. Men kan toch beginnen om met elkander te rade te gaandesnoods maatregelen nemen om gezamenlijk in te koopen en elkanders terrein af te bakenen. Wanneer men eenmaal gezamenlijk aan de groene tafel zit en oaarbij zijn eischcn niet wil stellen boven het bereikbare moge lijke, dan zal men menigmaal bemer ken, dat er nog veel te regelen is zonder dat de individueele vrijheid te veel aan banden wordt gelegd. Men denko in dit verband bijv. aan de ver schillende inkoopvereenigingen, o.a. der kruideniers, Men denke aan de regeling tusschen apothekers en tus- schen drogisten, waarbij ook de pro- duccu'en hun medewerking hebben verleend. (Slot volgt.) Wenscht Gij besparing? LAAT ONS dan Uw agenda's, i VERVAARDIGEN Oesgewenscht IN NIEUWE SPELLING. ype« en Copieer-inrichting VITESSE E. M. v. HAMERSVF.LD KON. W1LHELMIN ASTRA AT 10 Binnenland Rijwielplaatjes. In gevolge de bestaande bepalingen moet het rijwielbelaslingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rijwiel zijn bevestigd. Een wielrijder, die het rijwielbelaslingmerk in den zak. in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding bevestigd mededraagt of wiens rijwielbelaslingmerk niet goed zicht baar aan het rijwiel is bevestigd, be vindt zich derhalve in overtreding. In zoodanige gevallen is tot dusver in een aantal gemeenten volstaan met het geven van een waarschuwing. Het belang van een eenvoudig er. doeltreffend toezicht op de beleving van de rijwielbelastingwet noopt ertoe voortaan aan de betreffende voorschrif ten nauwkeurig de hand te houden. Van 1 October as. af zal dan ook in boven omschreven gevallen zonder voorafgaande waarschuwing een be keuring worden ingesteld. De Wintcrdicustregeling der treinen. Binnenlandsche verbindingen. Ten aanzien van de wijzigingen in de dienstregeling der binnenlandsche treinen valt, behoudens de jaarlijksche wijzigingen, als gevolg van het ver leggen van de internationale treinen door het beëindigen van den zomer tijd, het volgende te vermelden te. de reizigersdienst wordt gestaakt de baanvakkenTilburg— Baarle Nassau grens. Alkmaar - Egmond aan Zee. terwijl liet station Groesbeek voor reizigersvervoer wordt gesloten, zoodat komen te vervallenalle stoppingen aldaar van de treinen Nijmegen—Cra- nenburg v.v. en alle treinen Nijmegen —Groesbeek v.v. 2e. in dienst wordt gesteld de lijn Gouda—Alphen a.d. Rijn, waaraan zijn gelegen de stations Waddinxveen en Boskoop. Op dit baanvak zal een uur- dienst, met motortreinen, in beide richtingen worden gereden. Onderwijs. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg op [31 December 1932 het gemiddeld aantal leerlingen: per school: bij het katholiek bijz. onderwijs 192 NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per Ol, Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PÊRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 bij het openbaar onderwijs 134. per klasse bij hei katholiek bijz. onderwijs 35.4 bij het openbaar onoerwijs 31.5. per leerkrachtbij het kath. bijz. onderwijs 34.9; bij het openbaar onderwijs 31.5. De katholieke scholen telden 23093 leerlingen meer dan het openbaar on derwijs, maar hadden 832 scholen en 693 leerkrachten minder. Er waren 677 openbare tegen 84 gesubsieerde kath. bijz. scholen met •ndcr dan 60 teerlingen. De netto-uitgaven van het Rijk en de gemeenten bedroegen over 1929 per leerling van het bijz. lager onderwijs f88 20, van het openbaar onderwijs f 116.50. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: J. B, Hoogland f6 ut 3 d.W. W„ Soest idemP. M„ Amersfoort idem G. J. v. d. B. idem; W. S.. Baam, 14 d. hecht. De orde verstorenJ. V., Nijkerk 10 of 5 d.L. V. idem H.D.idei.", i. v. S., idem. Bouwverordening Eemnes: P. D. C. aldaar, f 10 of f5 d. RustdagbesluitT. O., Beverwijk 3 of 1 d.J. H. S. Den Haag, idem. Lopen op verboden grondE. K., Giesbeek f 3 of I d. Na sluitingsuur in verlofslocaiiteit J. L., Amersfoort f3 ot 1 d.H. C. V.. idem: G.v.d.P.,Nijkerk,idem; R. P. T., zwervend, idem; W. K. idem; C. H. idem; A. L. idem; S. L. idem; Te Barneveld venten z. Sch. Amersfoort tl of 1. d. idem te Amersfoort: J. W. B., Utrecht 2 of 1 d., A. P. Amsterdam idem. Te Soest muisjesbelH. G. K., al daar f5 of 2 d. Te snel rijden in Soest W. J. A., Den Haag f 15 of 6 d., W. H, de B„ Almelo f 20 of 8 d„ J. V., Ooster beek f 10 of 4 d. Idem in Baarn: W. A. P., Naarden 5 of 2 d.G. E Amersfoort idem II. B. Th. M. G.,'Zandvoort f 3of Ijd. Zich aan auto vasthouden: H. O, Scherpenzeel f 5 of 2 d. C. O., Amers foort 13 of I d. Te Barneveld wielrijden op trottoir N. F. W., aldaar, f 2 of 1 d. Te Amersfoort z. v. vuurstoken bui ten stookplaats: P. T. Den Haag f3 ut I d. Amersfoort lijwiel onbeheerd latenJ. B. aldaar f 3 of 1 d. S., idem; j. K. idem. Te Amersfoort verkoopstandplaats innemen z.v.J. H. aldaar f 2 of 1 d. Te Amersfoort balspel op openbare weg: A. G. aldaar f3 of 1 d. Te Amersfoort kaarten aan openb. weg: A. H. T. aldaar 50 cent ot 1 d. H. A. v. d. E., idemH. C. v. d. H idem. Veiligheid van verkeer iu gevaar brengenCh. J. v. d. M.. Amsterdam 2 maal f 15 of 8 d. Doorgang niet vrij laten: E. T., Vries 30 of 15 d. Onvoldoende verlichting: A. v. K., Rotterdam f 1.50 of 1 d v. 't K., Soest f8 of 4 d. plus f25 of 12 d. voor niet stilhouden op politiebevel. Te zware wielbelasting: A. R. Wage- ningen f4 of 2 d. Geen spiegel: A. C. B. V,, Den Haag 3 of 1 d. Geen richting aangeven Heemstede, f3 of 1 d. Links rijden: L. v. d. W., Amers foort f 2 of 1 d.J. V., Utrecht f 3 of I d.J. H. G. Amsterdam f4 of 2 d. Geen rij-nummerbewijs: G. K., Voort huizen f5 of 3 d. O. K. de Bilt f 10 of 4 d., D. J, v. d. KAmersfoort 2 maal f2 1 d. plus 3 maal f2 1 voor gemis van spiegel, rood achter licht en nummer-letter niet aangebracht. Wielrijden Izonder licht: H. v. d. B., Voorthuizen f 3 of 1 d.A. v. K., Rot terdam f 1.50 of 1 d. Chauffeeren iemand beneden 18 jaar: P. F. B., Soest f 3 of 1 d. BERICHTEN UIT AHERSFOORT Henri Belletable. Zooals men uit de dagbladen reeds heelt kunnen vernemen, is te Venlo, de geboorteplaats van Henri Belletable. het plan gerijpt om voorden eminenten Stichter der Aartsbroederschap den H. Familie eer. standbeeld op te richten. De Congregatie te dezer stede, heeft het zich tot een eer gerekend het hare bij te dragen in de kosten, die de verwezelijking van dit plan meebrengt en zal haar leden in de gelegenheid stellen medestichter(es) te worden door het koopen van een fraai uitgevoerd plaatje. Het komt ons echter voor, dat er, behalve de Congreganisten, vele katho lieken in Amersfoort zijn, die er prijs op stellen, een steentje (of wellicht een steen) bij te dragen voor dit sympa thieke doel. Immers deze godsdienstige vereeni- ging is in hare zegenrijke werkzaam heden niet beperkt tot de leden. De invloed, die van een dergelijke Vereeniging uitgaat, op het parochie werk, ja zelfs op het Katholieke leven in zijn vollen omvang, is zoodanig, dat ook niet-leden der Congregatie, alle reden hebben, waardeering te toonen voor den man, die te midden eener ongeloovige omgeving den moed had een waren leekenapostel te zijn en die, door de stichting der grootste gods- dienstigevereeniging voor volwassenen, het nageslacht aan zich heeft verplicht. Mogen de plaatjes hier een welwil lend onthaal vinden. Het Bestuur der Congr. H. Familie. Film: „Het Licht inwendig", in Patronaatsgebouw St. Ansfridus. Zondag om 2 en 4 uur voor kinderen, en om 8 uur voor volwassenen draait in het Patronaatsgebouw St. Ansfridus, op den Berg: „Het Licht inwendig", propaganda-film van den Ned. R. K. Blindenbond. Entree voor kinderen 10 ct., voor volwassenen 35 ct. Katholieke Stadgenooten, gaat deze m zien. De volgende maand vinden de blinden in hun maandblad in braille schrift het verslag van deze voorstelling. Laat dit voor hun tastende vingers dan geen teleurstelling worden, maar in tegendeel door uw belangstelling en steun, inwendig licht op hun donkeren levensweg. Gij die met goede oogen Gezegend zijt van God, Vergeet toch niet de blinden Heb meelij' met hun lot. „Ter algeheele geruststelling der ouders zij medegedeeld, dat de groote veiligheidsmaatregelen in ons Vereni gingsgebouw nog bij de dezer dagen gehouden controle van officieele zijde volkomen in orde werden bevonden. Gedraaid wordt bovendien in een van steen opgetrokken cabine, zich buiten de zaal bevindend." Aan de vischtentoonstelling, welke van 15—20 October in .de markthal alhier wordt gehouden wil ook de Federatie van Amersfoortsche Midden- standsvereenigingen medewerken. Ten bate van het jeugdwerk der parochie St. Franciscus Xaverius zal de R. K. Tooncelvcreeniging Euripides op de Zondagen 21 en 28 October in St. Aechten opvoeren het tooneelspel in 3 bedrijven: „Heb ik mijn kind ge dood?" en „Josien". CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinthandel Langestraat 84 - Telef 528 Nu de lange avonden weer aan komen en daarmede ook de tijd van uitvoeringen, verdient 't de aandacht dat de Katholieke Verkenners van de Parochie O. L. Vrouw Hemelvaart 't sei zoen openen met een alleszins vroolijk blijspel in drie bedrijven, getiteld: „De firma Aron Slootjes". Wilt ge een avond lachen dan is het zeer aan te bevelen te gaan zien. Tevens steunt men daarbij 't zoo nut tige jeugdwerk. De prijs van 't programma, tevens bewijs van toegang, bedraagt voor Zon dag 30 Sept 40 cent, voor Donderdag Oct. 25 cent. Aanvang beide avonden om half acht, zaal open 7 uur. Gelegenheid voor plaats bespreken is er voor beide avonden Zondag 30 September van 12—1 uur aan het ge bouw St. Aechten, waar tevens toe gangsbewijzen zijn te verkrijgen. K.(atholieke) J.(ongens) C.(entraie). Verloting. De trekking van bovengenoemde ver loting, oorspronkelijk bepaald op 17 Sept., is uitgesteld tot 4 Oct. en heeft plaats op den avond' van de tweede uitvoering der R. K. Verkenners in 't gebouw St. Aechten. Recollectie. Maandagavond om half acht is er recollectie voor oud-retraitanten en leden van retraite-vereenigingen in de kerk van den H. Franciscus Xaverius aan het Zand. De architect W. Kroes, Paul us Buyslaan 19, vraagt prijs van 100 kubieke meter korte koemest franco te leveren op het terrein van de stich ting O. L. Vr. ter Eem aan de Daam Fockemalaan. In verband met de uitbreiding van het avond-marktwezen is de verlichting den Hof verbeteid en uitgebreid. Woensdag kwam men in St. Jozef bijeen om door het initiatief van de Propagandaclub „De Katholieke Wer ker" tot de oprichting te geraken van een „Esperanto-Studieclub". Na opening door den heer J. v. d. Linden hield de heer P. Brand, van het Hoofdbestuur van „Nederlanda Katho- lica" een korte uiteenzetting van het doel en het nut der wereldhuiptaal „Esperanto". Besloten werd dat de club geheel zelfstandig zal zijn. Een 16-tal deelnemers gaven zich op en men besloot des Vrijdagsavonds de lessen onder leiding van den heer P. Brand te gaan volgen. De eerste lessen zullen aanvangen op Vrijdag 12 Oct Als Voorzitter werd gekozen de heer J. M. v. Gasteren. Hooglandscheweg 29, Secrelaris de heer J. Vogels, Soes- terweg 490 en Penningmeester de heer G. Spijker. Aucubastraat 5o. Tot en met 5 October kan men zich nog aan melden bij het Bestuur ol bij den Con cierge van St- jozef. De contributie be draagt t5 cent per week. In Café „'t Boompje" kwam men bijeen onder leiding van de R. K. Middenstandsvereeniging om te trach ten tot oprichting te geraken van ,'een plaatselijke R. K. Vereeniging van Café- en Vergunninghouders. Buiten een deputatie van de R. K. Middenstandsvereeniging kwam er ech ter niemand opdagen zoodat men bij gebrek aan belangstelling onverrichter zake huiswaarts kon gaan. Zondag a.s. viert de R. K. Mannen- zangvereeniging „St. Jozef" haar eerste Jaarfeest. 's Morgens om 7 uur H. Mis met algemeene H. Communie in de paro chiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het St. Jozefgebouw. 's Avonds heeft een intieme feest avond plaats eveneens in St. Jozef. De Vereeniging telt thans 40 wer kende leden. Het bestuur zag nog zeer gaarne uitbreiding van het aantal 'leden. Men kan zich aanmelden bij den Secre taris L. Koekoek, St. Willibrordusstr. 9.

De Eembode | 1934 | | pagina 1