Studiebenoodigdheden voor olie scholen F. A. TULP Taxidienst N.V. Middenstands=Bank Voor Studieboeken en Leermiddelen Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort verschli"1 e'ken Dinsdag- en Vrljdag- niaoag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden »JBaanden bu'ten Amerstoori 1.10, franco per Abonnementen kunnen eiken uag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode. gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan «oor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 2 Oct. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advcrtceren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrjfdan vóór 8 uur In den morgen rijn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 53 De weienschap dat men iels niet weet, is liet begin der kennis. T. G. De toekomst van den middenstand. (Slot) Nu is het eenmaal een waarheid, dal in tijden van nood, de bedreigde groepen onmiddellijk naar de Overheid snellen om steun, hetzij moreele, hetzij financieele steun. Dan is de Regeering plotseling „geschikt" geworden, tei wijl men in noimale of in wclvaartsperi»- den zich krachtig tegen elk overheids ingrijpen verzet. Deze mentaliteit is vanzelfsprekend te begtijpen,alhoewel niet altijd te billijken. Want de Over heid kan tijdelijk steun verleenen, ma: r tij kan zonder meer de verschillende misstanden niet wegnemen. Zij kan niet bijdragen om zaken, welke niet economisch verantwoord zijn kunsi- matig in het leven te houdenzij kan ge°n middenstanders, die lukiaak zijn begonnen, stijven in hun speculatieve bediijfspol.tiik. Vandaar dat de Re geering gesteund, moet worden door de middenstandsorganisaties. Wij zou den volkomen kunnen begrijpen, wan neer de Regeering, zoodra aan haar hulp wordt gevraagd, den eisch zou stellen: „Organiseert U eerst bij de organisatie welke voor U het meest geschikt is cn welke organisatie ook als het meest geschikt wordt erkend." Toetreding tot een dergelijke organi satie moet alsdan ook aan bepaalde normen zijn vei bonden, opdat hierdoor alleen al beunhazen zullen kunnen worden geweerd. Wanneer deze organisaties hun plicht doen, dan dienen "zij verder te onder zoeken, waar zelf zal moeten worden ingegrepen en waar de Regeering haar v, steun zal moeten geven. Nu is onze middenstand door de omstandigheden overvallen. Zij was en FJ Is nog individualistisch gerichtweinig w wordt er in middenstandskringen voor saamhorigheid gevoeld. De concur- renten hebben deze op eigen terrein bestreden en daarbij stellingen inge nomen, waaruit zij m cilijk zullen kun nen worden verdreven. Die concur renten hebben, ten deele billijk cn ten dcele onbillijk het zwakste punt van den onafhankelijken middenstand ge zocht om dezen te treffen, n.l. de prijs verhoudingen. Zij hebben den consu menten hel voorueel gebracht van lagere prijzenzij hebben de onafhan kelijke middenstanders gedwongen tot drastische prijsverlagingen cn daarbij tevens gegeveneen uitstekende en nauwgezette service. Deze slag is geen gevolg van crisis-omstandigheden zij is zuiver resultaat van een te laat verzetten van de bakens. Deze slag moet voor alles worden gepareerd en de goede, deugdelijk gefundeerde win keiiers kunnen dien slag ook afwenden. Want de groot-winkelbedrijven hebben zware vaste lasten, welke eerst moeten worden verdiend alvorens van een winstmarge sprake zal kunnen zijn. Zij kunnen hun prijzen niet willekeurig verlagen, terwijl de kleinere midden stander zich veel vlugger en ook veel gezonder kan aanpassen dan zijn grootere concurrent. Waar de Regeering wél haar hel pende hand kan en o.i. ook moet ver leenen is het consequent doorzetten van haar deflatie-poliliek en indien haar dit niet mogelijk is, met die de- I KANTOORBOEKHANDEL Langeitr. 65 t.o. Krommestr. TEL, S26 flatiepolitiek te stoppen. Wil men doel bewust naar een lager levensniveau toe, dan mag men niet halverwege steken. Men mag geen zware lasten op het bedrijf leggen en daartegen huren, schulden, tarieven voor gas, water en cleclriciteit handhaven of zelfs nor» verhoogen. De Regeering kan den middenstand moreel steunen door in overleg met de organisaties zoeken naar de punten, waarop regelend kan worden opge treden. Wanneer wij onze gedachten ineen paar stellingen formuleeren, dan zouden wij, in navolging van talrijke midden standspioniers, die daarvoor onom wonden uitkomen, willen zeggen „Een krachtige middenstand is een groot landelijk, een groot plaatselijk belang Hij werkt, mits goed geouti- leerd, in het algemeen belang, want wij kunnen het niet zonder goeden middenstand stellen. Een goed geoutilleerde onafhankelijke middenstand, die zijn vak in de puntjes verstaat, een uitstekende service geeft, heeft een voorsprong boven de groot winkeliers, omdat hij zich gemakkelijker kan aanpassen aan zich wijzigende omstandigheden, mits de „eigen" fouten door „eigen" kracht worden geëli mineerd. Teneinde de „eigen" fouten zoo goed mogelijk te herstellen, moet de mid denstand zich hecht aaneensluiten, zich kra hlig organiseeren en wel op zoo danige wijze, dat die organisatie ge voeld wordt als een versterking van eikanders positie, zonder dat men zich gaat wringen in knellende banden,(die men zoo spoedig mogelijk wil afwerpen. De Regeering behoort alleen daar krachtig op te treden, wanneer de ge volgen moeten worden hersteld of ver zacht van de regeerings-politiek op crisisgebied of van de zeer uitzonder lijke tijdsomstandigheden. Verbetert men, ieder voor zich, de fouten in eigen bedrijf.... verbetert men door hechtere organisatie de fouten, die geleidelijk bedrijfstakgewijze 2ijn ingeslopen, dan zal en dat moet de onafhankelijke middenstand zijn plaats weer behoorlijk kunnen innemen, om dat alle soorten middenstanders slechts kunnen gedijen bij evenwicht, geen enkele uitgezonderd. Binnenland Voor den Landbouw. De „Landbouw Crisis-Organisatie voor Utrecht" brengt het navolgende betreffende schetsen en identiteitsbe wijzen ter kennis: 1. a. Alle kalveren, die geboren wor den na 31 October 1934, ressorteeren onder de toewijzing 1935; NIC. BOVEE Telef, 1093 Tel. 1830 Buitearitten 6 ct. per UI. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PERS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 b. Alle kalveren, die geboren wor den vóór I November 1934 en vóór dien datum een gewicht van 60 res pectievelijk 100 Kg. bereiken, zullen uiterlijk 31 October 1934 geschetst en het Itoudrn van die kalveren tegen genoemden tijd door een identiteits bewijs 1934 gedekt dienen ie zijn; c. Ten aanzien van de kalveren, die weliswaar vóór 1 November 1934 ge boren worden, doch voor dien datum nog geen gewicht van 60 resp. 100 Kg. hebben bereikt, zal voor de kal veren, die vóór 1 November 1934 ge- sclielst worden, een identiteitsbewijs 1934 worden uitgereikt, terwijl de kal veren die na 31 October 1934 geschetst worden, onder de toewijzing 1935 zul len ressorteeren. Uit liet voorgaande kan dus worden afgeleid, dat identiteitsbewijzen 1934 zoo deze niet bestemd zijn ter ver vanging van ter inwisseling aange beden identiteitsbewijzen, welke be treffen kalveren, die na 31 October 1934 en vóór 1 Januari 1935 gestorven of geslacht zijn na 31 October wel iswaar nog uitgereikt zullen kunnen worden, echter onder voorbehoud, dat zij betreffen kalveren, die vóór 1 No vember 1934 reeds geschetst zijn. Ten aanzien van identiteitsbewijzen, welke in de periode 1 November—31 December 1934 afgegeven kunnen wor den ter vervanging van ter inwisse ling aangeboden identiteitsbewijzen van in diezelfde periode gestorven ot ge slachte kalveren, stellen wij op den voorgrond, dat deze bewijzen dienen te betreffen kalveren, die op het tijd stip, dat de vorenbedoelde kalveren gestorven of geslacht zijn, nog geen 60 resp. 100 Kg. wogen, 2. Voorts is bepaald, dat in den vervolge uitsluitend door de als rund veehouder bi] de Organisatie aange slotenen, en bijgevolg niet door de als rundvechandelaar erkenden, van het recht tot inwisselen der identiteitsbe wijzen gebruik zal kunnen worden ge maakt. 3. Aan het Reglement Rundveeteelt- regeling 1934 is bij paragraaf 4 toe gevoegd paragraaf 4a, weike inhoudt Op voordracht van het bestuur der Nederl. Veehouderijcentrale door de besturen der provinciale Landbouw- Crisis-Organisatie's aan eigenaren van veestapels, waarmede wetenschappelijk proeven worden genomen, boven de in artikel 2 van voornoemd Reglement vermelde en ingevolge artikel 3 van dit Reglement vastgestelde aantallen, vaarskalveren en ongeregistreerde stier- kalveren toegewezen kunnen worden. Er wordt nogmaals aan herinnerd, dat veehouders met geen toewijzing en veehouders met een toewijzing var 1 tot en met 3 kalveren na 1 Septem ber 1934 geen reservekalveren meer mogen aanhouden van 100—210 Kg., welke dus niet gedekt zijn door een indentiteitsbewijs. Belangrijke verlaging der Telefoon tarieven. Het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft besloten lot een ingrijpende verlaging van de telefoontarieven. Deze verlaging, welke reeds op 1 October a.s. ingaat, omval in de eerste plaats liet locale gesprekken-iarief, dat van 2'/j cent wordt teruggebracht tot 2 cent per gesprek. De bestaande kortingen op den prijs boven een bepaald aantal gesprekken komen hierbij te vervallen. In het interlocale verkeer worden de gesprek-kosten eveneens verlaagd en wel voor een gewoon gesprek van 3 minuten over afstanden van 10 KM. 6 cent (thans 10 cent), van 10 tot 15 K.M. 12 cent (thans 15 cent), van 15 tot 35 K.M. 30 cent (thans 35 cent) en boven 35 K.M. 40 cent (thans 50 cent). Voor veilig verkeer. Dat de K.N.A.C. bij haar streven om het verkeer in veiliger banen Ie leiden, allerwege medewerking ondervindt is. ook thans weer gebleken. De politie autoriteiten van tal van groote steden hebben zich bereid verklaard de K, N. A. C. in haar actie te steunen, zoodat deze week, door middel van verkeers agenten aan de automobilisten strooi biljetten worden uitgereikt, waarop de door de K.N.A.C. samengestelde „Tien geboden voor den automobilist" te lezen zijn. Voor de automobilisten die een dergelijk formulier niet mochten ontvangen, drukken wij deze tien ge boden hieronder af, onder het uitspie ken van den wensch, dat ieder auto lijder, die deze onder oogen krijgt, ook stipt zal zijn in het navolgen er van. De verkeersveiligheid zou er in hooge mate door worden bevorderd. 1. Houdt rechts. Rijdt steeds zooveel mogelijk rechts zoodat u geen onaangename ontmoe tingen met tegenliggers hebt te vreezen en andere weggebruikers, die u voor bij wenschen te rijden, dit zonder on- noodig signaal geven kunnen doen. Maakt er geen snelheidswedstrijd van als een ander u wil passeeren, 2. Passeert niet in bochten. Het passeeren in een bocht zou u plotseling tegenover een tegenligger kunnen plaatsen, die niet meer te ont wijken is. Ook liet afsnijden vifn een bocht is uit dien hoofde een onver geeflijke verkeersfout. Maakt de linker bochten dus zoo wijd mogelijk en houdt bij het nemen van een rechter- bocht correct rechts. 3. Verlicht maar verblindt niet. Verlicht uw weg maar demp uw lichten voor tegenliggers, ook al is de bestuurder van de tegemoet rijdende automobiel niet zoo correct. Tracht in dat geval niet in de lampen van uw tegenligger te kijken, kijkt recht voor u uit, vermindert vaart, zoodat u tijdig kunt stoppen als dit noodzakelijk blijkt. 4. Geeft steeds tijdig een richting verandering aan. Geeft steeds tijdig verandering van richting aan en verandert niet van rich ting zonder u er van te hebben over tuigd, dat dit kan geschieden zonder dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht. 5. Onderhoudt het mechanisme van uw wagen. Niet alleen van den bestuurder maar ook van bet mechanisme van de auto kunnen menschenlevens afhankelijkzijn. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Laat uw wagen steeds vakkundig on derhouden, slechts dan kan uw veilig heid en die van de andere weggebrui kers gewaarborgd zijn. 6. Stopt niet op hoeken, in bochten of midden op den weg. Het stoppen op hoeken, in bochten of midden op den weg levert voor andere weggebruikers niet alleen een verkeersbelemmering op, maar kan ook nstige gevolgen met zich brengen. 7. Geeft rechts den voorrang. Rechts gaat voor, maar bouwt niet op dezer regel. Stop als u vermoedt dat links geen voorrang gaat verleenen. Weest vooral voorzichtig bij het op rijden van een hoofdweg en doe dit alleen dan als u er zeker van bent geen botsingen te maken. 8. Weest voorzichtig met het openen der portieren. Een roekeloos opengegooid portier heeft reeds vele slachtoffers gemaakt. Opent 't portier voorzichtig naju ervan te hebben overtuigd anderen niet te zuilen hinderen. 9. Geen alcohol tijdens den rit. Van de vlugheid van uw reactiever mogen kan het voorkomen van een ernstig verkeersongeval afhankelijk zijn. Alcohol doet u langzamer reageeren, het gebruik er van tijdens een rit is onverantwoordelijk. 10. Geeft geen onnoodig signaal. Geeft signaal ais de veiligheid van het verkeer dit eischt, maar ook dan alleen. Maak uw weg niet viij door het geven van signalen. Rijdt liever veilig. voor alle inrichtingen van onderwijs na&r Boekhandel Langestraat 84 Tele'. 528 BERICHTEN DIT AMERSFOORT Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Eervv. Zuster Seraphi- que, als hoofd d-c R.K. Meisjesschool de Parochie St. Henricus alhier, op October a.s.. zal dien ochtend in ge noemde parochiekerk om 8 uur een H. Mis worden gelezen waaronder al- gemeene H. Communie van de leerlin- van bedoelde school, w. ur een Plechtige Hoogmis uit dank baarheid aan God zal worden opgedra gen. Daarna zal van half 12 tot 1 uur receptie worden gehouden in voormelde meisjesschool. Het zal de jubilaresse zeker niet aan belangstelling, ook al van de oud-leerlingen en ouders, ontbreken. Zondag werd in het patronaats gebouw St. Ansfridus driemaal vertoond de propaganda-film van de R. K. Blin- denbond „St. Odilia"„Het Licht in- endig." Vooraf werd een toelichting gegeven door den heer v. d. Berg uit Rotterdam, Voorzitter van genoemden Bond. Wat de heer v. d. Berg betoogde werd door de vertoonde film ten volle bewezen dat de blinden willen werken, zelf in hun onderhoud willen voorzien en dat zij daartoe na een zware studietijd in staat zijn. De film vertoonde het leeren en werken der blinden te Grave gevolgd door de blinde terug in de maatschappij waar ze zoo gaarne als een volwaardige hun taak willen ver vuilen. Deze film heeft een groote groote propagandistische waarde. Het bezoek was bevredigend te noemen. Door de Verkenners van de par. O. L. Vrouw Hemelvaart werd Zondag avond met succes opgevoerd het blij spel in drie bedrijven„De Firma Aron Slootjes". De grooie zaal van St. Aechten was nagenoeg geheel ge vuld en alle aanwezigen hebben ge noten van het vlotte spel der verkenners nu eens niet in het veld, doch op de planken. Ze hebben getoond in het tooneelspel op te gaan en de aan wezigen hebben eens echt hartelijk kunnen lachen. Donderdagavond heeft .een tweede opvoering plaats, even eens in St. Aechten. Voorziet U tijdig toegangsbewijs. Ge hebt eet. vroolijke avond en steunt daarmede tevens hnantieel het jeugdwerk van de O. L. Vrouwe parochie. Amersfoortscbe Kunstkring. Tentoonstelling van schilderijen van Jhr. A. W. den Beer Poortugael in „De Poth", Coninckstraat 41, van 6 tot 21 October a.s., dagelijks van 10 tot 4 uur. Opening 6 October om hall 3. De Abdij van Efimoncl. Door Dom. A. Beekman, Benedictijner Monnik van de St. Paulus Abpij te G) Oosterhout. In 1798 dreigde de Zuidertoren, die het zwaarst gebouwd was - de andere was reeds onherstelbaar verloren in te storten. Op hel behoud van dit zeldzaam monument van Romantische bouwkunst uit de 12de eeuw in ons land, werd wel aangedrongen, maar de regeering stak geen hand uit om den toren, hoe wel hij als vuurbaak en gevangenis dienst deed, te restaureeren. In De cember van dat jaar stortte de spits naar omlaagde verdere slooping was spoedig voleind. Reeds vanaf de eerste jaren dor nederzetting werd het heiligdom met kunstschatten opgesierd. Vandensarcn- phang. waarin liet gebeente van Sint Adelbcrt met eerbied werd bewaard, verhaalt de Vila, dat hij door de zor gen van Dirk II met smaakvol kunst werk werd versierd. Bovendien schonken de Graat en zijn gemalin de reeds vermelde altaar- latei, die met gouden platen en edel- Bteencn was versierd cn waarop in relief verschillende voorstellingen wa- aangcbracht: eerstens binnen in een krans, door een cherub cn seraf en andere symbolen geflankeerd, het kruis met dc beeltenis van den Zalig maker, met boven cn onder de Evan gelisten en Apostelenverder Sint Adelbert cn Sint Bavo aan de eenc zijde, Sint Maarten en Sint Willebrord aan dc andere. In elk der vierhoeken stond een grijsaard uit de Apocalyps, met waterkruik, voorstellende elk der paradijsstroonien,symbool der genaden, die vanaf liet Kruis over de wereld stroomen. Om tweeërlei reden was dit retabel hoogst merkwaardig. Het was niet alleen liet oudste van ons land, maar zelfs liet oudste bekende in het alge meen, zoodat hel de begindatum be paal', waarop werd begonnen retabels achter het altaar op te richten. Uit de geschreven bronnen zou men niet anders concludeeren, dan dat de reta bels niet voor het begin der tide eeuw in gebruik schijnen Ie zijn geko men. liet Egtnonder retabel is echter uit de tweede helft der 10de eeuw. Een enkel retabel uit deze en zelfs uit de Udc eeuw is lot ons gekomen, waarop hel dubbel tc betreuren is. dal het begin der 16de eeuw, toen het nog de bewondering van llcda, die er een beschrijving van maakte, opwekte, spoorloos is verdwenen. Een primi tieve afbeelding ervan komt voor op een miniatuur uit dc 10de eeuw in het kostbare Evangeliarium van Eg- inond mede een geschenk van den Graaf, en dat thans op de Koninklijke bibliotheek te Den Haag berust waar het is voorgesteld als een vleu- gelrctabcl met gesloten luiken. De andere reden, waarom het retabel bijzonder interessant was, is, dat Christus aan hel Kruis op een wijze was afgebeeld, die den geest illustreert, welke, zooals we even hebben aange geven. de middeleeuwen heeft be- heerschl. Het kruisoffer was voorge steld als een overwinning, door namelijk den Heiland niet als" den grooten Duider, maar verheerlijkt, met de koningskroon op het hoofd, aan liet kruis af te beeldenregnavit a ligno Deus. in verheerlijkten slaat is Christus immers het Hoofd der geeste lijke gemeenschap, zooals dc Apostel Paulus in vlammende woorden meer dere malen heelt neergeschreven. Behalve twee kristallijnen kandelaars schonken de stichters liet reeds ge noemde met rijke miniaturen verluchte Evangelieboek, dat iti de 9de eeuw in Noord-Frankrijk is geschreven. Van den kostbaren band van goud en zilver opgesierd met edelsteenen, waarin het was gebonden, is liet helaas, ontdaan. Achterin het handschrift voegden de monniken van Egmond in de tweede helft der 10de eeuw twee miniaturen, de een voorstellende den graal en de gravin, hun vereering brengend aan Sint Adelbctt, de andere met hetzelfde echtpaar vóór het altaar, liet evangelie boek hoog houdend om liet den heilige op te dragen. Dc beide miniaturen behooren tol de oudste specimina der Hollandsche schilderkunst. Andere geschenken bekwam de abdij van 'sGraveu zoon Egbert, toen deze al Aartsbisschop van Trier was; een kostbaar kazuifel met stola en cingel, doorweven met gouddraad, dalmatiek en tuniek; verder een zilveren reliek schrijn en een gouden altaarkruis, op de uiteinden waarvan de vier symbolen der Evangelisten, een gevleugeld mensch, een leeuw, stier en adelaar waren aangebracht en in liet ifiidden een medatjon met het Lam Gods, welk kruis thans te Brussel wordt bewaard. Deze Egbert heeft zich in zijn bis schopsstad, zooals wij in een uitvoerig artikel nader hebben aangegeven, als een zoo grootmoedig bevorderaar der kerkelijke kunst getoond dat hij terecht de grondlegger der rriesche kunst school wordt genoemd, waaruit de schatten zijn voortgekomen, die daar ter plaatse alsook in Gotha en Limburg a.d. Lahn, nog worden bewaard. Waar anders zal dc jeugdige gravenzoon, die zijn opvoeding aan de Egmonder abdij heeft ontvangen, deze liefde voor de kunst hebben opgedaan dan in het klooster door het verkeer met de kunst minnende monniken? Spraken we boven over het bouw werk en betreurden we de algeheele verwoesting daarvan, een enkele her innering daaraan wordt bewaard in liet Rijksmuseum te Amsterdam, waar zich vanaf 1842, helaas in geschonden staat, het in rooden zandsteen gebeeldhouwde tympanon bevindt, dat minstens tot in 1805 in de boogtrommel boven den hoofdingang der abdijkerk tusschen de beide torens prijkte. Jarenlang heeft het daar als schijf voor de plaatselijke boogschutterij gediend. Ook dit stuk is van buitengewoon belang, omdat liet niet alleen het oudste in Neder land bewaarde, maar zelfs het oudste inNoord-Nederland vervaardigde beeld houwwerk is. In het midden van het boogvormige tympanon is de Apostel Petrus, de hoofdpatroon der Kerk, mei staf en sleutels en gekleed in ambts gewaad met pulliuin afgebeeld. Aan zijn rechterzijde slaat eerbiedig Graat Dirk VI, aan de andere diens moeder. Gravin Petronella. Links en rechts staan in Giieksche hoofdletters de woorden gegrift: aglooc pétruc. Dc tekst op den halfronden rand noemt den patroon den janitor coeli en is een gebed om zijn geleide. Over Petronella zijn we ingelicht door de hoofdbron der latere geschie denis van de abdij en het graafschap, de annates Egmundani of Egmonder jaarboeken, waarvan liet oorsptonke- lijke handschrift vanaf ongeveer lilt gedeeltelijk vernieuwd is in het begin der 13de eeuw. terwijl wat daarop volgt met zekerheid uit de 13de eeuw zelf dateert. Deze jaarboeken beginnen hun tnededeelingen met het jaar 875 en gaan door tot aait 1205; zonder twijfel zijn zg in Egmond zelf geschre ven en zelfs vanal 1121 door tljdge- nooten der vermelde gebeurtenissen. De gegevens daarvóór zijn ontleend aan de kroniek van Sigebert de Oem- bloux.

De Eembode | 1934 | | pagina 1