F. A. TULP Taxidienst Voor PARKER Pennen en Potloden sa. H. Elzenaar k\ dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langcgracht 28, Amersfoort mL^Mn°DEuVer8chlJnt elken Dinsdag- en Vrljdag- per drie abonnementsprijs bedraagt één gilden dos! si? uilen Amersfoort f 1.10, franco per Posi- Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 23 Oct. 1934 ADVERTENTlBN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bq geregeld advertecren AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zqn bezorgd. Telefoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 59 ••Men zegt". Deze twee woorden doo- den evenveel millioenen menschen, als ooit pestoorlog of cholera hebben kunnen doen. Zulvelproductle. Het is de vraag, of een grootere melkproduclie haar weg in de con sumptie kan vinden. Wellicht kan dit alleen mogelijk zijn door eenige be perking, welke beperking niet behoeft te worden gevonden in massa-afslach ting, maar in een andere consumptie- melkregellng. Door het monopolie aan deze boeren verleend en welk mo nopolie afbreuk doet aan den afzet van de normale ver houders zijnde bezitters van dit monopolie verleid tot het onlogisch uitbreiden van hun vee stapel en men ziet dan ook bedrijven, waar op 30 HA niet minder dan 55 koeien worden gehouden Hieraan moet een einde worden gemaakt; wil men minder melk, zegt het Friesche Land bouwblad, dan zal er niets anders op zitten dan dat men een regeling zoekt, waarbij men de melkproductie beperkt op bedrijven, die met massa's inge voerd krachtvoer een kolossale pro ductie per H.A. in stand houden, buiten elk verband met de boüctnproductie. Doch wanneer men tot deze logische beperking overgaat, zal het restant melkvet dan niet te groot zijn om te worden weggewerkt Wij gelooven dit niet, wanneer onze Regeering wil over gaan tot het krachtig beperken van net margarine-verbruik. Dan moet ten eerste het verplichte menggebod van margarine met boter worden afgeschaft en daarna de margarine drastisch wor den gecontingenteerd. Het zou zelfs aanbeveling verdienen, wanneer de Staat den afzet van margarine in eigen hand zou nemen (gelijk de baconpro- ductie onder de Crisis-varkenscentrale) terwijl de margarinefabrikanten alsdan fabrikanten worden van de regeerings- margarine onder een behoorlijk en redelijk contract. De cijfers over de melkproductie zijn natuurlijk onvolledig en niet betrouw baar. Zij kunnen echter een richting aanwijzer beteekenea van voldoende nauwkeurigheid om er een stelsel op te kunnen baseeren. Gaat men uit van eenjaarlijksche melkproductie van circa 5 milliard liter en trekt men daarvan af, wat aan consumptiemelk, kaasbe reiding, productie van andere melk producten wordt verbruikt, dan zou een hoeveelheid van 114 000 ton boter moeten worden verbruikt dan wel ge ëxporteerd teneinde alle melk te kun nen verwerken. Momenteel wordt aan boter gecon sumeerd (inclusief die in de margarine) en geëxporteerd circa 80 millioen Kilo, zoodat emplooi moet worden gezocht voor ongeveer 34.000 ton. Ons land verbruikt aan margarine (in 1933) ex clusief boter ongeveer 45 millioen kilo, zoodat men, wanneer men de prijsver houdingen van boter in overeenstem ming brengt met die van margarine, ongetwijfeld 36000 ton boter extra kan wegwerken. Indien daardoor de be langen van de armeren zouden worden geschaad, dan zou de Regeering buiten een hoeveelheid van circa 10 millioen kilo goedkoope margarine (verschil tusschen de margarine-consumptie en het surplus weg te werken boter) goed koope boter kunnen djstribueeren ten laste van het landbouw-crisisfonds Dit is immers geen bezwaar, daarliet. 6R00TE SORTEERING Blokken Postpapier Enveloppen Doozen Tariefpost (100 VEL PAPIER EH 100 ENVELOPPEN) f 0.70 I KANTOORBOEKHANDEL NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 tuitenritten 6 ct. per KJ. Vraagt prlj» voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 I Ungcstr. 66 t.o, Krommestr. - TEL 526 afslachten van koeien millioenen gul dens kost, welke verliezen door hef fingen op rundvleesch ten laste van verbruikers worden gebracht en ver moedelijk een deel ervan rechtstreeks ten laste van het landbouwfonds zal komen. Er is dus voldoende speelruimte om boter in het eigen land te kunnen spuien, mits men het margarinebedrijf durft aan te tasten en mits men den juislen boterprijs zoekt, waarbij én dc grootere hoeveelheid kan worden ge spuid én een behoorlijken toeslag aan dc boeren kan worden betaald. Bovendien moet men in het buiten land goede en intensieve reclame voor onze zuivelproducten maken. Ten op zichte van een deugdelijke reclame is het laatste woord nog niet gesproken en hel orgaan van de F.N.Z. heeft onlangs daarop de aandacht nogmaals gevestigd. De toestand lijkt onoplosbaar, maar is het daarentegen niet. Alleen voelt onze Regeering er weinig voor om deze vraagstukken grondig te laten onderzoeken en zoo noodig het mes er in te zetten. Wanneer het boter- margarinevraagstuk goed wordt geana lyseerd, dan zal hoogstwaarschijnlijk blijken onze voorloopige informaties en onderzoekingen doen dit tenminste met vrij groote zekerheid vermoeden dat het algemeene Nederlandsche belang niet gebaat is bij de bescher ming, die men het tnargarinebedr.ji verleent. Momenteel mag die bescher ming niet leiden tot een grooter mar- garineverbruik (de producenten hebben zich vrijwillig bereid verklaard de pro ductie in overleg met de Crisiszuiv el- centrale te contingenteeren) maar de basis van de margarine-industrie is mede door het menggebod verstevigd. Worden op een gegeven moment de regeeringsmaatregelen overbodig wat o.i. nog jaren zal duren dan kan de margarine-industrie met volle energie het verkregen arbeidsveld gaan exploiteeren en daarbij den voorsprong op de boter ten volle benutten. Het menggebod heelt de margarine-pro ducenten een waardevolle les gegeven, hoe het zuivelbedrijf efficient te becon- curreeren. v. W, Binnenland De Boter. Boter (als onderdeel van een zonde melkveehouderij) is voor land van het allergrootste belang. Waar de industriemelk, welke het grootste gedeelte van de melkwinning omvat, verwerkt wordt tot zuivelproducten en daarbij boter en kaas de hoofdrol De Amersloortsche Tabakscultuur in de 17e Eeuw, H. A. W. BEIJER- 2) Het stuk sprak echter niet ove tabak die in de provincie Utrecht werd verbouwd. De staten-ordonnantie van 1625 zweeg eveneens over de inland- sche tabak, en gaf a'.Isen verscherpte maatregelen tegen belastingontduiking. Pas in 1628 werd voor het eerst mel ding gemaakt van tabak in de pro vincie Utrecht geteeld. De Staten stelden een belasting van 1 stuiver op ieder pond tabak, dat ir. de provincie Utrecht werd verbouwd. De planters moesten deze belasting betalen, en wel vóórdat de tabak verkocht of verzon den was. De belasting werd verpacht, en de pachters kregen het recht, bij degenen die daarvoor in aanmerking kwamen, te „peijten", d.i. te onder zoeken hoe groot de tabaksvoorraden waren. In de Amersfoortsche Resolu tieboeken werd de tabaksbouw in 1636 voor het eerst genoemd, toen de Amers foortsche tabaksplanters met een request bii de Staten van Utrecht protesteerden tegen dc belasting van 1628. Uit deze bronnen van 1624, 1628 en 1636, valt op Ie maken, dat de tabaksbouw de provincie Utrecht omstreeks 1624 niet veel te beteekenen heeft gehad. Hoewel de Staten van Utrecht een ver meerdering van inkomsten goed kon den gebruiken (hervatting van de oorlog na het Twaalfjarig Bestand), werd de inlandsche tabaksproduftie van 1624 tot 1628 onbelast gelaten. De reden ligt voor de hand: de inlandsche tabaksbouw was nog te onbeduidend om te belasten. In 1628 had de pro ductie van inlandsche tabak reeds een dusdanige omvang gekregen, dat er een gunstige belastingobject in gezien werd. Daar de directe bronnen, verder geen positieve aanwijzingen geven omtrent het aanvangsjaar, kan men dit slechts verkrijgen door schatting de tijd, die benoodigd is voorde ming van een tabakscultuur van be lastbare omvang. Van Bemmel heeft blijkbaar voor dezelfde moeilijkheid gestaan, Zijn mededecling „omtrent den Jaare 1615", wijst duidelijk op schatting. Bovendien zou hij, beschikking gehad hebbende over de positieve gegevens hieromtrent, deze wel vermeld hebben. Voorloopig moeten we aannemen, dat de eerste tabaksbouw te Amersfoort tusschen 16IOen 1620 werd uitgeoefend. Is het vastellen van het aanvangs- spelen, is een groot binnen-en buiten- landsch boter-debiet voor de werkver ruiming in ons land van vitaal belang. Een groot getal boeren is daarbij be trokken en wel direct; gaat het de boeren goed, dan zullen anderen op indirecte wijze een boterham kunnen verdienen, terwijl ten slotte grondprij zen van een loonende veehouderij voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk zijn. Maar ook de boeren, die slechts gewassen telen en er nagenoeg geen koeien op na houden, hebben belang bij een behoorlijk geoutilleerde melk veehouderij, want de melkveehouderij behoort tot de goede afnemers van voedergranen. Het is bekend, dat er in de marga rine-industrie geen groote werkgelegen heid bestaat. Tegenover de honderd duizenden veeboeren, landarbeiders in de melkveehouderij werkzaam staan slechts circa 1.500 geëmployeerden in de margarine-industrie. Maar de voor standers eener margarine-industrie, welk zich vol zal mogen ontplooien wijzen in dit verband op de werkver ruiming, welke ontstaat door het im- porleeren van de grondstoffen ten be hoeve van die industrie. De juistheid hiervan moet worden onderzocht, want het lijkt, dat men dezen import drijft. Immers een groot deel van die importen bestaat uit traan en deze traan wordt automatisch behandeld (weinig werkkrachten voor het lossen) terwijl deze grondstof gewoonlijk aan gebracht wordt door buitenlandsche schepen, zoodat de inkomsten uit vracht etc- in de zakken der buitenlanders verdwijnen. Bovendien heeft onze olie industrie een groote import* van olie houdende zaden noodig, welke import blijft bestaan ook al indien de marga rine-productie zou worden ingekrom pen. Men moet dus berekenen, welke import geschiedt voor het margarine- bedrijf en welke voor de olie-slage rijen. Daarbij komt nog een andere factor. De olie-slagerijen en de mar garine-fabrieken, die in vele gevallen één complex vormen, produceeren vee koeken en deze veekoeken vormen een groot gedeelte van het voeder ten be hoeve der melkkoeien. Verbetert men dus den veestapel en tracht men de melkwinning te doen perfectionneeren, dan komt dit ook aan de olieslagers ten goede, vooral nu men door con- tigenteering der veekoekeninvoer ook door het heffingstelsel aan hen een krachtige bescherming verleent. v.W. Landbouw-crisis. Men noemt het kortzichtig van de regeering dat ook zij de z.g. land bouwcrisis uitsluitend ziet als een boeren- en tuindcrsprobleem. Raakt de crisis niet ons hcele volk, en komt niet de volksvoeding daarbij in 't ge drang? Is 't niet onjuist dat de leiding der landbouw-crisis-aaugelegenheden - - goed als geheel in handen is van den landbouw zelf? De meerderheid van deze leiders moge bestaan uit bekwame vaklieden, doch zijn het wel wat men noemt „mannen van de groote econo mische lijnen"? Krachtens hun ver leden zijn ze meer groepsleiders van bepaalde onderdeden van 't boeren bedrijf akkerbouwers, veehouders, zoetmelkers, kaasboeren enz. Kijken velen van hen wel verder dan hun groepsbelangen, en wordt daar door wel beseft, dat we feitelijk staan voor een reconstructie, een vernieuwing van onze bodemculturen met alles wat daarmede samenhangt? Ons geheele agrarisch systeem, het grondbezit en 't bodemgebruik, de af zet der producten, alles moet herzien worden. En ook de wijze waarop onze bevolking in al haar lagen van vol doende voedsel kan worden voorzien. L. S. Ruilverkaveling Eemnes. Door den Dijkgraaf van het Water schap A. J. Looxma van Weideren Baron Rengers te Amersfoort zijn de land eigenaren van den Eemnesserpolder uiigenoodigd tot het bijwonen eener vergadering waar Ir. Swart een voor dracht over ruilverkaveling zal houden. Verder zal de heer Swart zitting houden in het gemeentehuis. Naar wij vernemen is allen ingelanden een korte uiteenzetting .inzake de toe passing der ruilverkaveling op de Buitenpolders onder de gemeente Eem nes toegezonden, alsmede een daarbij behoorend kaartje waarop een voor loopig plan van wegen en waterloopen is aangegeven. Zuster Maria Christina. In het Moederhuis der Congregatie van den H. Jozef te Amersfoort, over- Ved den I8en October de Eerw. Zuster Maria Christina, in den ouderdom van jaar. Zuster Christina was van 1904 tot 1920 Algemeene Overste der Congre gatie van St. Jozef. Omdat de Congregatie van den H. jozef zich in de oorlogsdagen verdien stelijk heeft gemaakt, werd Zuster Christina, die toen Algemeene Overste was, in 1916 tot tweemaal toe gede coreerd. De Souvereine Orde van Malta onderscheidde haar met het eerekruis van verdienste „Bene merenti". De tweede onderscheiding viel haar te beurt, toen Z. K. H. Prins Hendrik, namens het Hoofdcomité van het Ne derlandsche Roode Kruis haar vereerde met het kruis van verdiensten in goud „Pro merito". Aanleiding hiertoe was, dat de Algemeene Overste vijftien harer zusters naar Baarle-Nassau zond om de zieken onder de vluchtelingen uit België te verplegen. Maandag 22 October had de begra fenis plaats op het kloosterkerkhof bij het Moederhuis der Congregatie aan de Barchman Wuylierslaan. Gemeenteraad. Agenda voor de vergaderingen aan vangende Maandag 29 October, 2 uur. t. Ingekomen stukken. 2. Behandeling gemeentebegrooting. 3. Ophtffing van de betrekking van de Amersfoortsche tabakscul- reeds een vrij duistere geschie denis, evenzeer is dit het geval met het beantwoorden van de vraag, op welke wijze de kennis van de tabaks bouw naar Amersfoort is gekomen. De aanhef van een request van 1636, zegt hier over het volgende: „Geven oit- moedelick te kennen de teelders van de tobacq binnen Amersfoort dat sij supplianten sedert eenige jaren gc .re gen ende int werek gestelt hebben de wetenschap en de practyque van den taback te telen ende bereiijden". Een stuk van 1637 noemt „de tabac-bouw. wesendï een nieuwe en profitabile practycq van dese Provincie". Het zelfde stuk spreekt over een niet bij name genoemd persoon, „die alhier mede d' eerste planter geweest is ende daeruijt sijn geheele weivoren metieren moest". In 1637 was deze persoon handelaar in buitenlandsche tabak, en pachter van de tabaksbelasting over de provincie Utrecht. Hoewel één van de eerste tabaksplanters, was deze man in 1637 een lel bestrijder van de in landsche tabaksbouw, en daarom zeer gehaat bij de Amersfoortsche planters. Uit andere stukken blijkt, dat deze persoon de te Amersfoort wonende Thomas Aertsz was. De kennis van de tabaksbouw kwam dus van elders. De oudst bekende planters, waren inwoners van Amers foort. Ook de latere stukken spreken herhaaldellijk van tabaksplanters „bin nen" Amersfoort. We hebben dus hier al dadelijk een interessant verschijnsel de Amersfoortsche tabakscultuur, een meer intensieve landbouw, werd uit geoefend door stedelingenDeze mee ning wordt gesteund door het feit, dat het Amersfoortsche stadsbestuur telken- mate de belangen van de planters heeft verdedigd. De uitdrukking „binnen" Amersfoort, kan er ook op wijzen, dat deze oudste tabaksbouw binnen Amersfoort binnen dc stadsmuren werd uitgeoefend. Latere gegevens maken deze onderstelling vrij wel tot zekerheid. Een resolutie van 1650 spreekt van „tabaxlanden binnen ofte buijten de Stadt"Op het Gemeente- Archief van Amersfoort bevinden zich een tweetal oude kaarten der stad. De le is de kaart „Amisfurtum" door Joh. Blaeu van 1648. de 2e van F. de Wit is waarschijnlijk ouder. Op deze kaar ten zijn aan de Noord- en Oostzijde buiten de stad een groot aantal lange smalle perken geteekend, die in blok ken bijeen door heggen omgeven zijn. Ongetwijfeld zijn dit voorstellingen van vakonderwijzeres in de nuttige hand werken aan de school voor buitenge- i onderwijs. Benoeming lid bestuur Nutsspaar- bank. 5. Benoeming leeraar aardrijkskunde i geschiedenis Gymnasium. 6. Toekenning der vergoeding boven tallige leerkrachten over 1933 ten be hoeve van bijzondere scholen. 7. Aangaan gemeenschappelijke rege ling met Nijkerk betreffende de toela ting van leerlingen op de openbare 'I.L.O.scholen alhier. 8. Wijziging slachthuistarieven. 9. Ontbinding van de huurovereen komst afgesloten metj. H. J. Groothuis. 10. Verhuur bouwland Hoogeweg aan W. de Ruiter e.a. Verhuur bouwland Heiligenber- gerweg aan S, Phielix e.a. 12. Verkoop bouwterrein Tulpstraat groot pl.m. 1970 M'. aan J. O. Over- eem voor f6300. 13. Wijziging gemeentebegrooting 1934. 14. Ontheffingen straat- en riool belasting. 15. Ontheffingen schoolgeld. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit blad geplaatste advertentie betreffende de inschrijving voor de door de Volksuniversiteit te geven cursussen. In den toren van de Oud-Katho lieke Kerk aan het Zand is een uur werk aangebracht. R. KJ V. V. Amersfoort. Het eerste elftal verliest met 4—0 van L.V.V. te Laren. Amersfoort II verliest met 10—0 S.D.O. II. Amersfoort III wint van P.J.C. Ill met -2. Amersfoort wint van S.D.O. met 2—1. - De afdeeling Amersfoort van den R. K. Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden Bond hield haar eerste wintervergadering waarop als hoofd schotel een inleiding van den Geest- Adviseur Pastoor Sandkuyl met onder werp: De Liturgische Tijd. In gloed volle woorden legde de Eerw. spreker uit hoe de liturgische tijd in de kerk in drie kringen wordt verdeeld Kerst-, Paasch- en Pinksterkring de voor eiken kring daarbij komende feestdagen. Waarlijk een leerzaam en nuttig onderwerp in dezen tijd. Jammer, dat de tijd op zoo'n avond te kort is om langer bij diverse onderdeelen slil te staan. Maar onze blik is toch weder om verruimd op dat punt. De voor zitter bracht den Eerw. spreker dank. Vervolgens wekte de voorzitter op tot propaganda, opdat wij op onze a.s. propaganda-vergadering van 16 Nov. tenminste eenige nieuwe leden kunnen bijschrijven. De H. Mis zal worden opgedragen op 11 November des morgens te half negen in de St. Ansfriduskerk. Besproken werd vervolgens de sluiting aan de Vereeniging Katholiek Amersfoort waarvoor nog een afge vaardigde en plaatsvervanger werden gekozen. Amersfoortsche Kunstkring. Chaja Goldstein. Van het optreden van de jeugdige danseres en zangeres Chaja Goldstein een groote roep uitgegaan. Nog geen jaar geleden werd dit met haar familie uit Polen uitgeweken meisje nftar Kantoorboek- en Schrljlmachlnehandel Langeatraat 84 Telef. 528 tabaksbedden. Duidelijk zijn ze te on derscheiden van de weilanden en boom gaarden. Welnu, op dezelfde kaarten zijn deze tabaksbedden geteekend bin nen de stadsmuren, op de open plaat sen en in de tuinen van meerdere huizen. Deze tabakslanden bir.nen dc stad, zijn lang in stand gebleven. Nog in 1759 werden ze vermeld„Daar zijn wel aan de Noord- en Noordwest zijde (binnen de stad) nog eenige plaatsen die met geene huijsen bezet zijndog die men hier geenzins Steril en onvruchtbaar wil laten leggen, maar jaarlijks als buijten de stad met Tabak beplant worden". Ik acht het waar schijnlijk, dat de oudste Amersfoort sche tabaksbouw binnen de stad werd uitgeoefend. Hier moeten we dan dc oorsprong van deze tak van bedrijf zoeken. Bij de uitbreiding in de le helft der 17e eeuw, werd deze kern binnen de stad vergroot met de ge schikte gebieden buiten de stad. Deze voorstelling past geheel bij het twee ledig karakter der Amersfoortsche tabakscultuur. Oorspronkelijk een ste delijk product, breidde dit bedrijf zich uit over het platteland ten N. en O. van Amersloort. Het werd echte land bouw, bleef echter voornamelijk be oefend door stedelingen en behield Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, bescheiden milieu te Amsterdam als nieuwe ster-van-de-eerste-grootte ont dekt en met luid geschal werd in de groote pers de loftrompet over haar gestoken. Hoewel psychologisch dus verklaar baar, was het toch onzerzijds een fout, toegegeven te hebben aan een gevoel van hoog-gespannen verwachting. De persverslagen hadden ons gesuggereerd dat we nu iets zouden te zien krijgen, dat alles wat ons tot dusverre op dit gebied was voorgezet in de schaduw stelde, een kunst, die nieuwe banen en nieuwe perspeclieven opende. En eerlijk gezegd dit hebben we toch niet in het optreden van deze ongetwijfeld zeer begaafde kunstenares kunnen zien. Chenkine, die verleden jaar voor de leden van den Kunstkring optrad, gaf kunst van geheel hetzellde genre, doch was krachtiger, monumen- taler in zijn vertolkingen. Ook hij beeldde joodsche karakters uit, doch daarnaast beheerschte hij verschillende andere genres. Chaja Goldstein's voor drachten zijn uitsluitend zuiver joodsch en daardoor op den duur wat eenzijdig i monotoon. Doch, vergelijking en vooroordeel ter zijde gelaten, moeten we toch er kennen, dat hier een groot talent aan het woord is. Bovenal munten haar uitbeeldingen uit door dc voortreffe lijke, scherpe mimiek en de expressi viteit van haar gebarenspel. Haar dan sen is in de meer ernstig getinte num mers niet veel meer dan het aannemen van weloverwogen standen en het uit voeren van meestal hoekige, scherpe bewegingen, die aan de door haar uit gebeelde karakters een hooge graad van felheid geven. Soepeler, eleganter danst ze in de huraoristisch-getinte nummers, waarvan ons vooral dat van den huwelijksmakelaar om zijn fijne geestigheid het meest bekoorde. Haar zang staat ats zangkunst niet hoog, doch is in dit opzicht ook pretentie loos. De voordracht, waarom het in dit speciaal genre meer in het bijzon der gaat, is daarentegen voortreffelijk, En ten slotte weet ze dorr de synthese van al deze eigenschappen iets te scheppen, dal onze aandacht in be wondering vasthoudt. De pianist Herman Kruyt begeleidde rythmisch en muzikaal. Ook kregen we eenige solonummers van hem te hoo- ren, die op waardige wijze de verkleed- pauzes aanvulden. S. daardoor de steun van de stedelijke overheid. Omtrent de herkomst van de kennis der tabaksbouw, kunnen uit de gege vens een viertal mogelijkheden opge bouwd worden. Deze mogelijkheden zijn ten deele gegrond op de berichten omtrent de 16e eeuwsche tabaksbouw. ten deele op materiaal uit het Amersfoortsche archief. le. Herkomst uit de Zuidelijke Ne derlanden. Het is een bekend feit, dat er eind ie en begin 17e eeuw op allerlei gebied talrijke betrekkingen bestaan hebben tusschen de Zuidelijke en Noor delijke Nederlanden. Vooral na de val van Antwerpen (1585), zijn veel Zuid- Nederlande's naar het Noorden uitge weken. Deze menschen brachten vaak kennis van nieuwe bedrijven met zich mee, die ze dan in Noord Nederland in praktijk brachten. En daar de tabaks bouw in de 16e eeuw in de Zuidelijke Nederlanden bekend was, is volstrekt niet uitgesloten te achten, dat dc kennis van de tabaksbouw op deze wijze naar Noord Nederland is gekomen. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1934 | | pagina 1