I F. A. TULP 1884 1934 50 JAAR Theo Groenhuizen Allerlei Bij Ruwe Handen Purol Taxidienst SCHRliFMICHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegrac'jt 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Siichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Cembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 9 Nov. 1934 Rundvee - afslachting. I. De Minister van Economische Zaken heeft een beslissing genomen in het hangende vraagstuk der afslachting. Na ernstig beraad en na van verschil lende kanten voorlichting te hebben Shad heeft de Minister den stap ge- an en volgens diens uitlatingen aan het Nederlandsche Correspondentie bureau vond de minister dit besluit een der moeilijkste gedurende zijn korte ambtelijke loopbaan. Wij kunnen dit begrijpen. Niet om dat de materie op zich zelf zoo moei lijk en gecompliceerd was, maar om dat de jonge minister als industrieel gericht mensch zich moeilijk een duide lijk beeld kan vormen van het land bouwbedrijf. Men moet van jongsal In dit bedrijf werkzaam zijn geweest om te kunnen beseffen, welke moei lijkheden zich hier voordoen en met Welke groote tegenstellingen inen te Inaken heelt. Bovendien moet men in deze richting een ruimen blik hebben om de verschillende tegenstellingen te overbruggen. Niemand kan van een minister buiten den landbouw staande, Eerwachten, dat hij den juiste» weg in 'het landbouwcrisis-vraagstuk zal kun nen vinden. Maar evenmin mag men van een deigelijkcn functionaris ver onderstellen, dat hij voldoende inge werkt is om de verschillende adviseurs Je kunnen onderscheiden. Met is uiterst jljmoeilijk na te gaan, waar de grens {'ligt tusschen itinand's eigen belang en Vzijn inzichten ten opzichte vair het al- "■gemeen belang Hoe meer men van leen bepaald vraagsiuk op de hoogte '^is, hoe vlugger men die grenslijn zal weten te trekken. Minister Steenbcrghe is van land- bouw-aangelegenheden niet op de hoogte en Minister Steenberghe is nog niet voldoende in staat om te kunnen .'zeggen.dat zijn onbaatzuchtige ad viseurs en die menschen moet ik niet ■hebben." Dit spreekt te meer, wan Aiet om zulke gewichtige onderwerpen jfvgaat als melkproductie-vermindering... afslachting van vee... leeltbeperking het inblikken van vleesch, problemen, waarmede het wel en wee van talrijke menschen en families inede is gemoeid en waaraan groote financieele conse quenties verbonden zijn. Wij keuren het af. dal de minister .Vals leek op landbouwgebied een be- slissing, in welke richting ook, ge- toornen heeft. Hij had dit o.i. nie kunnen en mogen doen en moest hij beslissen, dan had hij de eenige juiste beslissing moeten nemen door een commissie van onbaatzuchtige land- bouw-economen te belasten met hel Ijl onderzoek naar de vragen: es a. is er melk te veel? b. zoo ja, welke maatregelen zullen genomen moeten worden om dit te veel weg te werken? Men zou kunnen zeggenEr is tocli een crisiszuivelbureau met een regec- ringscommissariswij hebben toch andere crisis-instellingen met land- bouw-experts aan het hoofdwij hebben groote landbouw-organisaties. wij hebben talrijke landbouwvertegen- Woordigers in de verschillende plaat selijke comité's waarom zou een minisler-landbouwleek geen beslissin gen mogen nemen, nu hij over een dergelijke wijdvertakte voorlichiing be schikt Wij kunnen daarop gemakkelijk een antwoord geven. De bestaande regeerings-expcrls heb ben de leiding genomen bij de vroe- Jere crisis-maatregelen. Men denke aan e varkens-regeling... hel experimen- teeren op zuivelgebied elc. Vele van die maatregelen zijn verkeerd uilge- loopen en krachtig heeft de Overheid moeien ingrijpen om een min of meei chaotischen toestand Ie helpen red deren. Wil een minister dus voorlich ting hebben, dan moet hij niet le land komen bij hen, die reeds voorlichiing A. hebben gegeven en daarin niet geslaagd y zijn of len deele hebben bereikt, wat I zij destijds beoogden. De verschillende andere landbouw-adviscurs zijn hoofd zakelijk genomen uit belanghebbenden. Een veeboer kan zich niel instellen op de belangen van den akkerbouw; hij wil een zoo groot mogelijke sleun voor de veeteelt en hel akkerbouw-bedrijt laat hem koud, tenminste, wanneer hij in die richting geen speciale belangen heeft. De akkerbouw spitst zich loe op akkerbouw-kwesties... de melkveehou derij ziet in dc gewone veeboeren con currenten... en zoo kunnen wij door gaan mei hel aanduiden, dal de land bouw verdeeld is in tal van verschil lende grooie cn kleine belangcngroep- jc8i welke groepjes datgene aanbevelen, wai voor hun groep het meeste kan KIEUW Bouw- SaCtlineS d00zen I Matador ZIET ONZE 8PECIALE ETALAGES III KANTOORBOEKHANDEL Ungcstr. 68 t.o. Krommestr. TEL 926 hebben wij het vertrouwen van het Amers- toortse Publiek genoten. Uit erkentelijkheid bieden wij U, deze gehele maand, bij aan koop vin een bril Ciratis uw Briilen-Qlazen Uitgezonderd Luxe- ol Zelss-glazen. Leden van Ziekenfondsen opleveren. In crisistijden vecht men voor het eigen bestaan; weinigen be hartigen het algemeen belang, ter.zij men een functie heelt, waarbij in de uitvoering ervan het eigen belang geen directe rol speelt. Waarom is dc minister niet direct overgegaan tot het benoemen van een directeur-generaal voorden Landbouw, aan wien hij de landbouwvraagstuk ken kon overlaten? Indien momenteel een dergelijk persoon niet te vinden is, juist vanwege de verschillende be- latigengroepjes, had de minister dan geen landbouw-export tijdelijk kunnen belasten met de besiudeering van deze uiterst moeilijke en tevens gewichtige problemen? v. W. (Wordt vervolgd.) Kerknieuws Aartsbisdom Utrecht. Z. H. Exc. Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht is behouden terug gekeerd van de reis naar Argentinië, waar Mgr. met Mgr. Lemmens en Mgr. Eras, hel internationaal Eucharistische Congres bijwoonde. Binnenland Electriciteit. De verlies- en winstrekening der Provinciale Utrechtsche Electrische maatschappij over 1933 sluit met e bruto-winstsaldo van f 1.690.058.33. Het mag tot tevredenheid stemmen, dat ondanks alle ongunstige omstandig heden en de tariefsverlaging het bruto- saldo rond f176 000.hooger is dan liet vorig jaar, waardoor de door uit breiding noodzakelijk geworden hoo- gere afschrijving ruimschoots wordt gedekt. De afschrijvingen vorderen een be drag van f841.667.72. Na deze afschrijvingen resteert netto winst van f 323.368.62. Overeenkomstig dc bepalingen van de statuten uit te keeren 7°,0 dividend over het jaar 1933 f35.000 Het restant ad 1288 388 62 zal worden aangewend als cxlra afschrijving op de hoogspanningsnetten. Directeur van Landbouw. De nieuw benoemde directeur-gene raal van Landbouw, ir. A. L. H. Roe broek, werd in 1889 geboren en door liep ie Rolduc het gymnasium Daarna studeerde hij aan de Landbouwhooge- school te Wageningen en werd in 1914 benoemd tot landbouwkundige bij den Zuivelbond. In 1916 werd hij benoemd tol hoofddirecteur der Coop. Fabriek van melkproducten „Het Anker", Roo sendaal. Vervolgens werd de heet Roebroek benoemd tot rentmeester der Staatsdomeinen te Kiundert. Deze functie vervulde hij lot 1930. toen hij benoemd werd tot i>d der directie van de Wieringermeer. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. DronkenschapE. L. de X., Haarlem f60 of 3 d. Loopen op verboden grond: E. Sch. Amersfoort t 1 of 1 d., O. H. Sell, id., A. W. v. d. H. idem. Arbeidswet: H. L. Barneveld 2 maai f3—1 d.A. A. M. Barneveld 50 of t d. en 2 maal f 1 t d. VissclierijwetR. B. Bunschoten f4 of 2 d. Alg. Regl. v. Vervoer: Ph. D. Am sterdam f'-'O of 10 d. Hinderwet: A. B. Soesterbere f3 of 1 d. Keuringsdienst SoestJ. M. 11. Baarn 14 ol 2 d. VuurwapenwetF. S. S. Eemnes f 10 of 5 d. en verb, geweer. Niet zorgen voor gevaarlijken hond: J. K. Hoogland f3 ol I d. Te Baarn vuurwerk afsteken z. v. nieren bij aanschaffing van een luxe bril, bij overgave van Ziekenlonds-recept 33", PROCENT KORTINOI PROFITEER VAN DFZE JUBILEUM-AANBIEDING Vak-Opticien Langestr. 38, Amersfoort S. S. aldaar f3 of I d. Te Amersfoort voetballen opstraal J. W. N. Amsterdam f 2 of 1 d. Rijden met verblindende verlichting M. P. Soest 12 of 1 d., G. J. S. id., J. A. v. d. L. Hilversum idem. In Amersfoort rijden naast twee wielrijders: L. W. H. aldaarf2of I d. H. D. idem. Te Amersfoort wateren buiten uri noir P. O. aldaar f 1 of I d. In Baarn le snel rijden W. F. v. E aldaar f 10 of 4 d„ K. H. M. v. O Boxtel f3 of 1 d Idem te Woudenberg: W. B. K. zwervend f 20 of 8 d. plus f3 of 1 d. voor gemis van nummerbewijs. Zich vasthouden aan autoH. W. v. Z. Voorthuizen f3 of t d., F. C. v. d. H. Nijmegen idem. Te Barneveld per rijwiel een paard begeleiden A. W. Voorthuizen f 3 of I d. Na sluitingsuur bezoek hebben in verlofslocaliteitJ. H. S Amersfoort f3 of I d. Als bezoeker zich daarin bevinden H. M. Amersfoort f2 of I d Te Amersfoort niet volkomen de rechterzijde houden: E. F. v. K. Apel doorn f2 of 1 d., S. J. V. Amersfoort f5 of 3 d. Niet behoorlijk uitwijkenD. ter H. Bunschoten f 15 of 8 d. Onvoldoende remmenA. J. Sch. Amersfoort f50 of 3 d„ P. A- A. K. Leiden f 10 of 4 d. met last tot ver nietiging van auto. Passeeren bij niet voldoende ruimte: G. P. J. M. G. Utrecht f6 of 3 d Verboden weg berijden: G. v. H. Soest f3 of 1 d., N. v. E. idem, A.M. Z. idem, P. ten H. Amersfoort idem, M. C. Sell. idem. Geen rijbewijs toonenJ. A. W Putten f3 of 1 d., G. M. Hoogland idem, tevens zonder spiegelG, T. Soest f 15 of 8 d. Rijden met te groote ladingD. C. v. V. Soest f2 of I d. Rijden met te zware wielbelasting H. v. H. Soestdijk f4 of 2 d. Autorijden zonder aanduiding van acht te nemen snelheden: F. K.den fiaag f3 of 1 d. GEEN TIJD? om te schrijven Uw Agenda's, Verslagen, Bestekken, Reclamebrieven dan naar VITESSE KON. WTLHELMIN ASTRA AT 10 Wij doen het voor U VLUG cn ZEER De rechtbank te Breda deed uit spraak in de zaak van een handels bediende. Deze laad met vrienden een uilstapje per auto gemaakt. Stomdron ken was hij, rijdende 100K.M.. builen Princenhage legen een boom gereden. De auto werd vernield, doch vrijwel zonder letsel kwamen de inzittenden er af. De rijder had dien dag wel 45 biertjes gedronken. Door den Kanton rechter te Breda was hij veroordeeld tot een boete van flfOO sub. twee maanden hechtenis en een jaar ont- zegging van het recht een motorrijtuig te besturen. Engeland, dat de voornaamste af nemer is van onze eieren stuurt nu aan op vermindering van 10 pet. ge durende het eerste kwartaal van 1935. ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Bllltjke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Achtenveertigste Jaargang - No. 64 Een schippersknecht le Rotterdam geraakte bij liet meren van een motor boot met zijn voet in een staaldraad, waardoor een zijner beenen werd af- gekneld. Een Duilsch postvliegtuig is nadat het Danzig was gepasseerd bij een noodlanding vernield. De uit vijt per sonen bestaande bemanning is om het leven gekomen. In verband met een tekort geveer 140 000 bij de Boerenleenbank te Dinteloord, is de kassier van die bank ontslagen. In Amerika geloott men dat de auto-industrie het diepste punt van de crisis voorbij is. wat blijkt uit de plan nen van verschillende fabrieken, om in 1935 de productie belangrijk op le voeren. In den komenden winter verwacht men in Duitschland dat sommige levens middelen schaarsch zullen worden. Vleesch zal er vermoedelijk voldoende zijn. Bij den motorrenner van Dijk te Amsterdam is ingebroken, waarbij c.a. de gouden valhelm is ontvreemd, die Van Dijk in Tsjecho-Slowakije had gewonnen. De centrale tot bestrijaing van auto-dielstallen te Berlijn is er wederom in geslaagd een uit drie personen be- siaar.de dievenbende te arresteeren, van wie vast staat, dat zij gedeeltelijk te Berlijn, gedeeltelijk le Hamburg en elders in totaal 80 auto's hebben ont vreemd. Te Purmerend werd een man op de veemarkt door een stier aangevallen en tegen den muur gedrukt. De stier kwam nog eenige malen op den man al. Zwaar gewond werd de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij over leed. Volgens meldingen van dagbladen is te Weenen 'n uitvinding gedaan, welke van groote beteekenis kan wor den, vooral voor landen, die rijk aan hout zijn en die op den invoer van kolen zijn aangewezen. De uitvinding bestaat daarin, dat door een fabricatie- behandeling het hout op een stook- waarde wordt gebracht, welke met die van steenkolen gelijk slaat. De stook- waarde van het hout zou dus ongeveer verdubbeld worden. Naar het heet, bezit de nieuwe brandstof voordeelen tegenover kolen en wel vooral door een bijzondere armoede aan asch, ook is de bediening ervan zindelijker en economischer. Deze nieuwe soort kolen zullen in alle kachels, zonder dat er iels aan veranderd wordt, gestookt kunnen worden. De prijs is lager, dan voor steenkolen. Te Laren botsten twee auto's tegen elkaar, doordat de bestuurders eikaars signalen niet hadden gehoord. In een per auto's zat een familie, die van een doopplechtigheid terugkwam. De baby vloog door den schok door de open staande zijruit en kwam op den berm terecht. Zij is dit schokkende begin van haar levensbaan goed te boven ge komen en heeft geen letsel gekregen. Nabij Holten is een boerderij ge heel afgebrand. Drie koeien, drie var kens en ccnig pluimvee kwamen in de vlammen om. De plaats Nanton in de Amerik. provincie Alberta is overvallen door een zandslorm. De zon verduisterde plotseling en de geheele streek ron dom Nanton werd in nachtelijke don ker gehuld. Het fijne zand hoopte zich in de stralen op als sneeuw. |n verband met de opzegging van het clearingverdrag Nederland-Duitsch land hebben de eierenexporl-coop. be sloten om, hangende de thans onislane moeilijkheden, géén versche eieren naar Duitschland te cxportecren. Te Hilversum had een aanrijding f"t Nijkc.kcrvo^. P. vid op den vveg en bleel bewusteloos liggen. Met een ernstige hersenschudding is hij naar je R K. Ziekenverpleging vervoerd waar hij is overleden. Toen een 13-jarige dochiervande h„ v w.i,r' pitamlampi. na»r vid°d.( d«c? .to vaTte Het geheele huis viel ten prooi va het vuur. Drie koeien kwamen om. Bij Cetle (Frankrijk) w-.-en vier arbeiders bezig met het schoonmaken van een Ieege petroleumtank, roen plot seling een ontplolting plaats vond. De arbeiders werden in de lucht geslingerd en drie hunner vonden den dood in de vlammen. De vierde werd zoo ern stig gewond, dat men er aan twijfelt ot hij in leven zal blijven. Op den rijksweg Harderwijk—Er- melo wipte een vrachtauto een ijzeren wegplaat op, welke tusschen de as van de auto geraakte. Hierdoor sloeg de vrachtwagen over den kop. In dezen wagen was een zestal jongelui gezeten, die op weg waren naar de „Zesdaag- sche" te Amsterdam. Op het moment, dat de auto over den kop sloeg, reed een wielrijder achter haar aan. Deze wielrijder, een 36-jarige schoenmaker, kon zijn vaart niet meer temperen, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Hij reed tegen de auto met het gevolg, dat hij naar het ziekenhuis te Ermelo moest worden overgebracht, waar hij is overleden. De schoenmaker laat een vrouw met eenige kinderen achter. Bij Clinton (Massachusetts) reed eun locomotief door een onveilig sig naal op een goederentrein, die door twee locomotieven werd getrokken. Vier man van 't treinpersoneel werden gedood, twee zwaar en twee licht ge wond. De drie locomotieven en 14 vrachtwagens werden versplinterd. Gedurende October zijn aan de Wesilandsche veilingen groote partijen tuinbouwproducten onverkocht geble ven. Alleen aan de veiling Westerlee ruim 14.000 K.G. tomaten. 1398 K.G. spinazie, 3060 kroppen sla, 2520 K.G. schorseneren, 300 K.G. witte kool, 15,580 struik andijvie, 6728 K.G. prin- cesseboonen, 676 K.G. roode kool, 975 bos selderij, alsmede kleinere hoe veelheden van andere producten. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenrittea 6 ct. per Ol. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Défilé van Katholiek Amersfoort. De commissie, belast met de rege ling van het défilé voor den Hoogeerw. Heer Deken, Kanunnik C. Hartman, op Zondagmiddag 11 Nov. a.s., verzoekt alle deelnemers des middags te 2 precies aanwezig te zijn. Het nummer waaronder een vereeni- ging werd ingedeeld, zoowel als de plaats van aantreden, vindt men op onderstaande lijst van volgorde ver meld Er zal vier aan vier gemarcheerd worden, waarbij ieder lette op afstand, tempo en aanwijzingen van de leiders. Vaandels en banieren worden ii groot mogelijke verscheidenheid wacht. Voor een vlotten gang van zaken wordt bij die vereenigingen, welke hier een geschikte gelegenheid voor hebben, erop -.angedrongen, reeds geordend naar de plaats van samenkomst te trekken. De route welke gevolgd wordt is: Langegracht, Breestraat, O. L. Vr. Keik- hof, Krankeledenstraat, Langestraat, Weverssingel, 't Zand. Achter Davids- hof (ontbinding van de stoet). Volgorde in den stoet en plaats van pstelling: I. Vlag met Eerewacht. 2. Bestuur Kath. Amersfoort. 3. K. J. M. 4. K. J- V. Deze met hoofd bij O. L. Vr. Kerk, Langegracht. 5. R. K. Kantoor- en Winkelbedien den. 6. St. Martinus (Onderofficieren). 7. St. Libuinus (Onderwijzers). 8. Ge loof en Wetenschap. 9. R. K. Midden stand. 10. St. Christoffel (Handelsreizi gers). 11. H. Familie. 12. Kruisvetbond. 13. Liefdewerk Oud Papier. 14. R. K. Voetbalver. (Vlaggewacht). Deze op O. L. Vr. Kerkhof, zijde Breestraat, met hootd naar Langegrach.. 15. St. Hubertus (Gymnastiekver.). Naast Markthal, hootd naar Langegracht. 16. Wilskracht (Muziekver.) Ijzerhandel de Vries Langegracht. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 - Telef. 628 17. Welpen. 18. Verkeuners. 19. Jonge Wacht. 20. K. J. C. Deze in de Bree straat bij L'. L. O.-school, hoofd bij Markthal. 21. Jonge Werkman. 22. R. K. Werk liedenver. St. joseph. Deze op O. L. Vr. Kerkhof, zijde Vischhal, hoofd naar Langegracht. Aartsbroederschap der H. Familie. Zooals aan de meesten onzer leden reeds bekend is, zal a.s. Zondag door „Katholiek Amersfoort" een défilé worden gehouden voor den HoogEerw. Heer Deken C. Hartman. Het Bestuur van de Congregatie wekt hiermede zijne leden op, om in groote getale aan deze demontsiratie deel le nemen en daardoor getuigenis te geven van hun eerbied en hoog achting voor het Geestelijk Gezag. Plaats vanopstellingO. L. Vr. Kerkhof (Breestraat) 's namiddags 2 uur. Het groepsnummer is II. Met wordt verzocht zich op testel len met gezicht naar de Langegracht en met vieren te marcheeren en de aanwijzingen van hen, die met de opstelling der optocht zijn belast stipt op te volgen. Het Bestuur. Loterij. Uitslag trekking loterij van de Kath. Oudersvereeniging. De prijzen vielen op onderstaande nummers: 91 139 146 152 160 164 172 202 204 206 221 228 233 235 243 244 249 290 291 305 324 372 421 425 448 453 462 470 479 482 505 509 514 520 535 537 551 557 567 601 609 630 651 662 677 685 694 9 711 776 798 823 843 872 913 8 947 968 979 983 991 1000 De prijzen kunnen afgehaald wor den Langestraat 49. „Ons Genoegen". „Cns Genoegen", de tooneelafdee- ling der R. K. Werkliedenvereniging, komt Zondag 18 en 25 November op de planken met een kluchtspel: „De man zonder geheugen". Kaarten ver krijgbaar in het gebouw St. Jozef. Samenkomsten, Zondag Patroonsfeest Kath. Kleer- makersbond. 7 uur H. Mis in de St. Joris-kapel, daarna ontbijt, 's Avonds in St. Jozef samenkomst, waar de bonds- secretaris zal spreken en muziek en voordrachten het samenzijn zullen ver aangenamen. Onze R. K. Muziekvereeniging Wils kracht geeft Zondagavond in St. Aechten een concert voor leden en donateurs. Maandagavond in de Markthal op treden van de K.R.O.-Boys met mede werking van Tholen en Van Lier. Pater Dito zal een propagandistisch woordje spreken. V reemdelingen verkeer. De Amersfoortsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen- Verkeer vergadert Donderdag a.s. in Hotel Munopole. Aan de orde is onder meer de ver kiezing van een bestuurslid, vacature A. F. van Beurden De heer J. J. H. Haan wordt door het bestuur als candidaat aanbevolen. Ds. Donner. Onze oud-stadgenoot, Ds. A. M. Donner, emeritus predikant van de gereformeerde kerken, thans woon achtig te Zeist, herdacht zijn gouden ambtsjubileum. Amersfoorts Kuustenaarsgilde. Door het Amersfoorts Kunstenaars- gilde worden Zaterdag twee tentoon stellingen geopend. Des middags om 3 uur in het gebouw Armen de Poth van het werk der leden, en des avonds om 8 uur in Sierkunst een zwart-wit- tentoonstelling (grafiek) Beide openin gen vinden plaats door Dr. Miedema. Na de opening der zwart-wittentoon- stelling wordt in Sierkunst een lezing gehouden overGrafische kipist in het verleden en heden. Op beide exposi ties worden demonstraties gegeven en rondwandelingen onder deskundige leiding gehouden.

De Eembode | 1934 | | pagina 1