H. [LZEWUR - lanptatM F. A. TULP Taxidienst Groote keuze St. Nicolaas-Geschenken Practische St. Nicolaas-Cadeauxü F. H. Lomans, Utrechtschestraat 15 Een degelijk St. Nicolaasgeschenk Vulpenhouder Kantoorboekhandel intoor en Drukkerij Langegrncht 28, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- Idag. De abonnemenlsprljs bedraagt één gulden drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per t. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. tgsve van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 30 Nov. 1934 Niels maakI ons grooler dan een wt lijden. Eeii directeur- generaal voor den Middenstand De Minister van Economische Zaken eft in de Kamer gesproken over mid- nstandsproblemen en ook op dit >icd bewijs gegeven van zijn orga- satorisch kunnen en zijn ruim inzicht de middenslandsproblemen. Binnenkort zal een ontwerp betref- nde het uitverkoopwezen het Depar- inent verlaten. Aan regelingen der itomalen en van het cadeau-stelsel ordt gewerkt, doch deze beide laatste oblemen hebben zulke moeilijke con- (juenties, dat nog niet te zeggen is, er, en zoo ja, welke oplossing daar- or te vinden is. Invoering van een ertijd voor de vestiging van winkels ees de Minister af; uitvoering van n dergelijk denkbeeld is volgens hem (mogelijk. Wij rekenen er vast op, dat het Mi- sterie van Economische Zaken in de aste toekomst ertoe zal hebben over gaan om de middenstandsbelangen ter te centraliseeren, in welk geval et kan worden ontkomen aan de be- eming van een directeur-generaal or den middenstand. Het is opmerkelijk dat onze Regee- ïg heeft gezegd, dat „ordening" van t bedrijfsleven van onderop dient te schieden en niet van „boveraf", bij veiklaring de minister-president het hoofd heeft gezien, dat de jgeering door zijn landb.ouwcrisis- ganisatie die ordening met kracht n „bovenaf" aan het invoeren is. aoals op het oogenblik de landbouw n regels wordt gebonden o.i. vol- jmen terecht wijst op het doel- iwust van hoogerhand „ordenen". De e.heid geeft biggen-oormerken uit bepaalt daarbij het aantal volgens :n regionaal systeem.... zij stimuleert n akkerbouw en leidt deze in :hting van een grootere verbouw ve en voedergranenzij beperkt steun aan de melk, bij welke bc- rking gedacht zal worden aan be- ijfsgroepbelangen, hetgeen zegger il, dat een „landbouwplanwirtschaft" ordt ingevoerd, hetgeen per saldo et ordening gelijk staat. Maar ons economisch raderwerk i! iogecompliceerd.dat een doelbewuste dening van bovenaf direct de andere oepen beïnvloedt. Wanneer de Re- Dring koeien gaat afslachten, komen belangen der slagers in hel gedrang, irdt de invoer van voedergranen be- irkt, dan zijn de importeurs, de han- llaren en de vervoerders benadeeld, kunnen wij doorgaan. Elke orde- in de eene richting, veroorzaakt leningsnoodzaak in de andere. Het j ons daarom niet verwonderen, nneer Ie ccniger tijd de ordening den middenstand grootere afmetin- n ging aannemen en dat daarbij de geeringsbemoeienis hiermede cnver- ijdelijk zal leiden tot de door den 'nister geopperde uitbreiding van het ddenstands-aparaat bij Economische aken. Zonder dat men dit misschien be- ust is of zonder dat men dit zich- If wil bekennen, wordt er in ons nd al flink geordend. Wij zijn op en weg al een eind voortgeschreden al huivert men nog terug voor het irlecnen van wettelijke bevoegdheden in bedrijfsinstanties het feit der be- ijfsordening zelf kan niet meer wor- in ontkend. Doordat de verschillende midden- andsproblemen hierdoor ook aan in- nsiteit zullen toenemen, isdebenoe- g van een directeur-generaal als Ier van de regeeringsmiddenstands- dccling onvermijdelijk. De vraag- ukken.die de minister voor het oogen- ik onoplosbaar noemt, zullen t.z.t. allicht toch worden geregeld en de idinggeving, de voorbereiding bij- en an al deze uiterst inoeil ke vraag- ukken eischen de volle werkkracht n een man, die doorkneed in mid- nstandsproblemen, toch voldoende biectief kan denken en handelen. 1 v. W. KANTOORBOEKHANDEL LANGeSTRAAT 65 T6LGFOON 326 Vulpenhouders Vulpotlooden Luxe Postpapier Losbladige notitieboekjes Foto Albums Matador Auto- en VI i e g t u i g-Bouwdoozen ADVERTENTIÈN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiEn moeten Dinsdag en Vrijdag vrtór 8 uur in den morgen zBn bezorgd. Telefoon 3!4 Acht en Veertigste Jaargang - No. 70 NIC. BOVEE lelef. 1093 Tel. 1830 Buitenritteo 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S HoofdkantoorKamp 49 De wensch vervuld op ,'t heerlijk avondje" door een tompouce, stok- parapluie of wandelstok SPIEKERMANN's Speciaal Parapluiemagazijn Langestraat 31 j- Amersfoort Damestompouces, als juweeltjes, buiten- :- gewone sorteering in alle prijzen -: Kinderlompoucesfl. in Uurwerken, Gouden en Zilverwerken J. SMIT KROMMESTRAAT 25 GEVESTIGD 1898 MIJN BEKENDE GARANTIE MIJN BEKENDE GARANTIE Binnenland Provinciale Staten. De Provinciale Stalen van Utrecht wamen bijeen en aanvaardden onder irotest een door de Regeering ge- elïischte verlaging van loonen en alarissen van het Provinciale personeel. De heer Van Lonkhuysen uit Amers- oort werd als lid der Suten geïn- lalleerd. Onderwijs. Het blijkt dat bij 38.000 leerlingen minder het openbaar onderwijs 38 leerkrachten en 710 scholen méér noo- dig heeft dan het R. K. onderwijs. Is het met deze cijtcrs voor oogen te ver wonderen, dat een leerling bij het openbaar onderwijs in 1930 f 132 aan de gemeenschap kostte en een leerling eener bijzondere school f104? En dan verwacht men nog, dat het bijzonder onderwijs eigener beweging voor zal gaan in meerdere concentratie. Kaas. Ging voorheen J/3 van onze kaas productie naar 't buitenland en consu meerden wij thans staat 't half om halt. De oorzaak ligt ongetwijfeld hier in, dal de kaas zeer goedkoop is. Hel gcheelc jaar door bleet de fijnste vol vette Goudsche kaas op de toonaan gevende kaasmarkt beneden 26 cent per pond. De mindere soorten liepen om de 20 cent en nog lager. Op 't oogenblik brengt de eerste kwaliteit 22 tot 24 cent op, maar dan moet ze ook prima zijn. Het boterverbruik neemt af. De rundveestapel. In een vergadering van „HetNedcr- landsehe Rundvee-stamboek" te Utrecht heelt de hoofdinspecteur Wibbens, de volgende opmerkingen gemaakt: „Op het oogenblik is 't noodig aan de boeren, teneinde te kunnen blijven bestaan, steun te verleenen, doch er zal een tijd moeten komen, dat zonder steun-het bedrijf weer rendabel wordt. Er zal dus getracht moeten worden om .beter productie-vee te verkrijgen. Het is nu geen tijd meer om te weinig produceerende koeien, waaraan de eige naar niet verdient, op stal te hebben. Radio, gramafoon, electrische hang- en schemer lampen, stofzuigers, zeilwrijvers, ketels, strijkijzers, haardrogers en kleine schemerlampjes in alle prijzen Telefoon 483 „Willen we blijven concurreeren de plantaardige vetten uit de tropische landen, dan moet de boterprijs worden verlaagd. Een der middelen om den melk-, respectievelijk den boterprijs te verlagen, bestaat naast andere midde len in het verhoogen van de opbrengst per rund door het fokken van gese lecteerd vee. De inkomsten met een kleiner aantal koeien kunnen dan gelijk blijven, doch de uitgaven zullen dien tengevolge beduidend kunnen dalen. Bovendien zal er naar gestreefd moe ten worden door andere middelen als rationeele en goedkoopere voe ding, het veehoudersbedrijf meer ren dabel te maken." Provinciale Staten. De heer G. H. J. van Spanje lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, gal een beschouwing ten beste over de positie der Prov. Staten. Spr. wees eerst op het belang van verkiezingen in het algemeen. Hoewel hij van meening is dat het een ramp zou zijn, als ieder katholiek kiezer zich dagelijks met de politiek zou bezighouden, acht liij het tegen overgestelde geval gevaarlijk in zijr gevolgen. De betrekkelijke onverschil ligheid, welke in sommige kringen voor de beginselpolitiek ontstaat, kan gecorrigeerd woi den juist door de perio dieke verkiezingen. Ook naar buiten zijn deze verkiezin gen echter van beteekenis: de buiten wereld wordt periodiek op de betee kenis en de macht van de staalkundige organisatie der Katholieken, ondanks alles toch nog een minderheid vormend, Is in de grondwet vastgelegd. De Pro vinciale Wet regelt de bevoegdheden. De Prov. Stalen van Utrecht tellen 41 leden, onder wie elf Katholieken. Het college van Gedeputeerde Staten, bestaande uit een voorzitter, den Com missaris der Koningin, en zes leden, irml het dagelijksch bestuur. TweeÊrlei is de taak van de Prov. Staten: een autonome taak en een van zelfbestuur. De autonome taak omvat o.m. aan leg en verbetering van wegen, water schappen, electriciteitsvoorziening. De ontwatering van de Geldersche Vallei van Wageningen naar Rhenen, samenwerking met he' Werkfonds tot stand gebracht, behoort o.m. tot de werk*.aamheden van de Staten. Wat de taak van zelfbestuur betreft, deze bestaat voornamelijk in het mede werken aan de uitvoering van de Rijks wetten als b.v. de Krankzinnigenwet. Voor de uitvoering zijn echter gel den benoodigd; nu is in de provincie Ulrecht een zeer beperkt belastingge bied zoodat men spoedig in moeilijk heden komt. Het gemis aan de opcen ten op de personeele belasting doet zich sterk gevoelen. Ongelukkigerwijs moesten de opcenten op grond-, in komen- en vermogensbelasting wor den verhoogd. De opbrengst van deze belastingen werd minder naarmate de opcenten stegen. Ook het dagelijksch bestuur, het col lege van Gedeputeerde Staten, heeft een dubbele taak. Tot de autonome taak behoort o het uitvoeren van besluiten van de Prov. Staten, de zorg voor de eigen dommen, het voeren der huishouding, enz. Deze belangrijke taak wordt ech ter verre overtroffen door de mede werking aan de uitvoering van de Rijks wetten. Tal van wetten vragen voort durend de aandacht van Gedeputeerde Statende uitvoering van de Gemeente wet, lager Onderwijswet, Woningwet, Motor- en Rijwielwet, enz. Al liggen de verschillende onder werpen meestal op neutraal terrein, toch is het van groote beteekenis dat de Katholieken in de Prov. Staten zit ting hebben. De beginselen komen n.l. op de meest onverwachte wijze naar De Provinciale Staten kiezen om de zes jaar de leden van de Eerste Kamer Prov. Staten van Utrecht behoorentot groep één, welke nog omvat de pro- incie Noord-Brabant, Zeeland en Lim burg. I is een en dan natuurlijk uit de groote keuze van TELEFOON 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Autobusdienst. De Gedeputeerde Staten van Utrecht brengen ter kennis, dat ter GriiRe ter' inzage is gelegd, een aanvrage van G. J. E. van Leyden te Weesp om ver gunning lot het in werking brengen van een autobusdienst (alleen 's nachts) np het traject Amsterdam—Amersfoort —Woudenberg—Ede—Arnhem. GEEN TIJD? om te schrijven Uw Agenda's, Ve/slagen. Bestekken, Reclamcbrieven dan naar Voor de armen. Zondag, na de H. Missen, zal aan uitgangen der Parochiekerk van O. L. Vrouw aan de Langegracht, de maand-collecte worden gehouden voot de conferentie der St. Vincentius- Vereeniging in die parochie. Veler gaven zijn noodig om de Vereeniging in staat te stellen hare werken van barmhartigheid voort te zetten in deze zorgvolle tijden. Recollectie. Maandag a-s.'s avonds half 8, Recol lectie voor oud-retraitanten en leden van retraitepenning-vereenigingen in de kerk van St Franciscus Xaverius, Candidaatstclling voor de Prov. Staten. Onze stadgenoot, de heer H. J. C. Venings, lid der Provinc. Staten van Utrecht, schreef ons d.d. 28 November het volgende; „De voorlichting van B. in Uw no. van 27 dezer, moet op een misverstand berusten. „Niemand ook mij niet bekend, dat op bedoelde vergadering de candidaatstelling in dezen vorm be handeld zou worden. Eerst 2 dagen te voren werd zulks bekend. „Het lag in mijn voornemen op deze vergadering te bedanken, waarna er allen tijd beschikbaar zou zijn een en ander rustig te overwegen. „Er bestond voor het bestuur der Kiesvereeniging geen enkele aanleiding, deze zaak te forceeren, daar de namen der gestelde candidaten tot uiterlijk 1 januari bij den kieskring kunnen wor- n ingeleverd. „Er was dus in de maand December alle gelegenheid geweest, in een rus tige stemming, deze zaak kalm en zakelijk te behandelen." Kantongerecht. Vanaf 1 Januari is dit gevestigd Utrechtscheweg 90. De zittingen voor civiele zaken vinden dan niet meer VITESSE KON. W1LMELMIN ASTRA AT 10 Wij doen het voor U VLUG en ZEER Inbraak. in den nacht is ingebroken in een fabriek aan de Drentschestraat, in de fruit- en groenteveiling en in een fa briek aan de Sluisstraat. Alies werd overhoop gehaald. Aan de fabriek aan de Sluisstraat wordt een bedrag van f 15 benevens eenige sigaren vermist. R. K. Leeszaal. De heer E. A. Galesloot werd ge ïnstalleerd als lid van hei bestuurder Stichting R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Veroordeeld. Een spoor weg-overwegwachter alhier had rijwielplaatjes, die door jongens waren gestolen, aangenomen. Dit bracht hem terzal-e vai. heling voor de recht bank, welke hem veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden, met een proeftijd van 3 jaren. Tuinbouwtentoonstelling. De vereeniging„Tuinbouw- en Plant kunde", hield de prijsuitreiking van de dezen zomer in de markthal gehouden tentoonstelling van bloemen, planten en fruit. De voorzitter, de heer P. van Straalen, wees in zijn inleidend woord op het goede resultaat van de tentoon stelling, maar tevens op het feit, dat deze financieel niet heelemaal geslaagd was. Het tekort bedraagt 1130. Tegen schoolverzuim. De gemeenteraad heeft de aftredende leden van de plaatselijke commissie tot wering van schoolverzuim inet alge- meene stemmen herkozen. Bouwterrein. De gemeenteraad besloot tot ver koop van de volgende perceelen bouw terrein 970 M3, aan de Keucheniuslaan voor f4500 aan Hertzinger en Schimmel. 920 M3. aan den Berkenweg voor f7502 aan makelaar Van Haselen. 1585 M3. aan de Groen van Prin- steierlaan voor f7200aan Dr. Kamerling. 890 M3. aan de Batistraat voor f 4000 aan de bouwers Beijer en Schreudi 685 M3. aan de Nolenslaan voor f4400 aan Dr. Z. Regelink. 2895 M3. aan de Breitnerstraat voor f 13.900 aan de bouwers de Jonge eit Lammers. 640 M3. aan de Balistraat voor f 3200 plaats op Maandag maar op Woensdag 1 en de extra-judicieele op Vrijdag. De Donderdag blijft behouden voor aan J. Vollema. de strafzaken. Aanvang van alle zit-1 380 M3. aan den Leusderweg voor ting»n te 10 uur voorm. [f750 aan Lammers.

De Eembode | 1934 | | pagina 1