F. A. TULP Kerstcrêpe Taxidienst N.V. Middenstands-Bank SCHHIJFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en VrBdae- mlddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco oer post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De frmbode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 18 Dec. 1934 Het leven van tien mensch is een tooneelspel. Tot den dood toe wee'men niet, of het een treurspel zal worden n geen geval echter Is het een blijspel. Levenslesles. Het groote doel van het leven is niet: geld te verzamelen of aardsche goederen te bemachtigen, maar: het geld in staat te stellen het ons moge lijk te maken dat wij op de best mogelijke manier ons hooger en chris telijk levensdoel bereiken. Dit sluit in zich: karakterontwikkeling en vooruit gang der persoonlijkheid. Geld apart leggen kan nooit de ontwikkeling van het karakler vervangen. Dat is uitge sloten. Het kan hoogstens die ontwik keling bevorderen of, wanneer verkeerd opgevat, deze remmen en zelfs ver- nietigen. Van alle factoren die het leven de moeite waard maken zijn weelde en overvloed zeker wel de minst karak teristieke en betrekkelijk minst waar devolle. Voorop dient dus gesteld te worden: datgene wat tot den vollen groei van ons geestelijk leven bijdraagt, lot den opbouw van het karakter en de vorming van het maatschappelijk individu; dat dus wat ons een of meer stappen verder brengt op den langeren of korteren levensweg naar ons uit eindelijk doel, dat is: den levenden God. Én zooals St. Thomas dus zegt, dat tot het beoefenen der deugd een zekere mate van welstand bevorderlijk is, zoo dus kunnen wij naast dat uit eindelijke doel trachten naar een ons passende omgeving: een fatsoenlijke woning, kleeding, voldoende voeding, goede opvoedingsmiddelen; een naar omstandigheden redelijken graad van ontwikkeling en bovenaleen diep en overtuigd inzicht in de oneindige goed heid Gods en Zijn alwijze Voorzienig heid. Dit zijn de grondvesten van een ordelijke maatschappij, van huwelijk, familieverhoudingen en een naar rede lijke begrippen op te vatten gelukkig leven. Wanneer men zich eerst al het boven- omschrevcue in den geest heeft ge prent, eerst dan komt het sparen van geld. Maar wanneer het gaat tusschen een keuze tusschen een van beide dan staat liet onomstootelijk vast, dat het geld op de laatste trap komt. Zeker, we hebben recht op plezier in ons leven. En wanneer we eenmaal dat punt bereiken waarop er van een otteren van hoogere geestelijke goede ren geen sprake is, dan staat ons niets in den weg om met spareu te begin nen. De beste toetssteen hierin is dat we ons in het sparen steeds aan den kant I,ouden waar de luxe-factoren zijn gegroepeerd; Wanneer we onszelf er toe kunnen bewegen te bezuinigen op die dingen die wij van God met gulle hand hebben gekregen, goed. Maar er beslaat zeker geen betere belegging an z'n geld dan in die geestelijke toederen die bijdragen tot de meer dere ontwikkeling en vervolmaking van onszelf. Stel de kwestie zooals u wilt, u zult moeten toegeven dat geen beleg ging ten slotte beter en grooter rente kan alwerpen dan diegene die bewerk stelligt: de volle geestelijke rijpheid van man of vrouw. Neem bijvoorbeeld eens het makkelijk waarneembare type van die ouders die hun kinderen van school hebben genomen voordat zij op eigen beencn konden staan, uit— Aan Zee. 2) En hij las en las... totdat eens, in eenen helderen nacht, Hann Törpen oprees van zijne boeken, als had een i'"'verklank hem ooen opspringen. Hoor, daar buiten klonken van uit dv zee de klokken der diepte tot den ademloos luisterenden jongen man door doch dat waren niet de tonen, die hij bij den dood van vader en moeder en op zoovele andere dagen zoo bang en zwaar had hooren klinkenDat was een gejubel en een gejuich, dat aan zwol gelijk een storm, totdat het ge heel de ruimte tusschen de zee en de aarde en de gouden sterren over beiden, vervulde. Den anderen morgen vroeg Hann Törpen aan den meesterknecht: „Hebt gij het hooren luiden in de zee dezen nacht?" Doch deze haalde de schou ders op, keek hem boos aan en zeide: „Hann! Gij zijt een dwaas!" Aan een der dienstmaagden vroeg Hann, een weinig bedeesder: „Hebt gij dezen nacht niet het gelui gehoord in den vloed en in de gansche lucht tusschen hemel en aarde?" Doch zij lachte hem uit en sprak„Hann, gij zijt dol geworden Toen dacht Hann Törpen zeil dat KANTOORBOEKHANDEL Langcitr, 66 to. Krommutr. - TEL 326 sluitend en alleen uit die beweegrede nen: dat ze Iets zouden thuisbrengen, verdienen, het inkomen zouden ver- grooten zonder dat het strikt noodig is. Is er iets kortzichtigers? Nogmaals, laten we elkaar verslaan. Ik heb het hier niet over die typische gevallen waarin anders doen absoluut onmoge lijk is. De gevallen zijn trouwens zeld zaam. De statistieken, ook die van voor vele jaren terug, wijzen zeer duidelijk uit dat de „wincapaciteilen" van een kind toenemen met eiken dag langer dien het op school of in studie door brengt, zoodat ouders die het anders om rekenen tenslotte niets anders doen dan hun eigen ruiten inslaan. Een redelijke ontwikkeling, een breede welbewuste zedelijk goed ge grondveste kijk op het leven telt ook mee in het schatten van iemands winst capaciteiten. Want we zien het al te vaak dat daar, waar het karakter is aangetast door den kanker van slechte gewoonten de mogelijkheden tot het maken van verdiensten eveneens tot 'n minimum zijn gereduceerd. Waar alles wordt opgeofferd aan de zucht naar „oppotten", kan het resultaat slechts biltere ontgoocheling zijn. De vorming van een karakter kan men niet verwaarloozen, ontwikkeling van culturcclc en geestelijke waarden kan geen geweld worden aangedaanvriend schap kan niet lichtvaardig worden gesloten, familiebanden worden niet ongestraft losser gemaakt of verbroken, natuurlijke talenten kunnen niet eeuwig begraven of onderdrukt worden zonder dat dit zich op een een of andere manier in het leven wreekt. De gezonde weg is ook hier weer de gulden midden weg. Oordeelkundig spiren loopt langs de duidelijke scheidingslijn tusschen bevrediging van normale levensbe hoeften en luxe-verlangens in. En deze scheidingslijn duidelijk uit te stippelen is de taak die voor eenieder van ons persoonlijk is weggelegd. Eenieder vooi zich dient persoonlijk ei oordeelkun dig vast te stellen wat voor zijn ol haar huishouden tot hel eene ol het andere behoort. Goed sparen is daar om een kunst. Maar een kunst brengt tevens altijd een bepaalden graad van voldoening met zich. Laten we dus sparen wat we kunnen. Het is onze plicht om, zoolang er nog een beetje zonneschijn is, te zorgen voor de ncve- lig grijze dagen die nog kunnen komen. Maar laten we in elk geval nooit uit het oog verliezen dat ook het leven geen eenvoudige kwestie is van „be staan" maar eveneens een kunst, welks beoefening, inspanning vergt en offer liefde; dai het leven een doel heeft, dat het leven eiken dag van zijn in deeling moet worden geleefd in de volst mogelijke ontplooiing die we aan elk tijdstip van die indeeling kunnen geven. En boven alles, beleekent dit: karakter. hij niet recht meer bij zinnen moest zijn geweest, en hij sprak met niemand meer een woord over de klokken der Doelt zij hielden niet op, voor hem te luiden. En zoo dikwijls Hann Tör pen alleen uitvoer op zee. vernam hij de wonderbare geluiden in de diepte. Wie kon Hann Törpen verslaan, zonder dat alles van hem te weten? Wie kon Hann Törpen begrijpen, die zich juist weder over den rand zijner boot boog, om opnieuw naar de klok ken der diepte te luisteren Treurig klinken zij tot hem Op, treurig en droef. Het onheil woont op Siderholt, en aan de tonen der zee- klokken merkt Hann Törpen dat het onheil nog niet wijken zal van Sider holt. Als hij straks terugkeert zal men hent zeggen: Die en die is gestorven; daar en daar stierf weder een beest in den stal. En zoo zal het voortgaan, zoolang de treurige klokken luiden in de diepten. Doch Hann Törpen durlt van het geheim der zee niets verraden, want zij zouden hem weer zeggen .H.rnnGij zijt een gekHann(jij jijt een droomerHann, gij zijt krank zinnig geworden!" Op Siderholt had alles zich op een ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voot handel en nflverheld bij geregeld advertecren AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrfdag vódr 8 uur In den morgen zfn bezorgd. Telefoon 3" Acht en Veertigste Jaargang - No. 75 Binnenland C. A. J. Elsenburg. f De heer C. A. J. Elsenburg, presi dent van het gezelschap „De Stille Omgang" te Amsterdam, is overleden. De heer Elsenburg is van de oprich ting af bestuurslid van het gezelschap „De Stille Omgang" geweest. Mede door het veie werk, dat de overledene voor zijn ideaal, den Stillen Omgang groot maken, koesterde, breide het aantal pelgrims zich ieder jaar uit. Bedroeg dit in 1887 !U0 personen, nu zijn het er duizenden uit alle oorden des lands. Nataur-schennla. in de Quoi- en Eemlander misprijst de bekende verdediger van 's lands schonn, dr. Henri Polak, het opgraven van oude grafheuvels. „In dezen tijd, zoo schreef hij, is niets voor schennis veilig. Zelfs niet de dooden uit het verre verleden. Uit begeerte naar overbodige kennis van hetgeen sinds lang onderzocht en be kend is, werden de grafheuvels ont wijd, geopend, uitgegraven ter wille van wat potjes, scherven en vergaan metaal, dje de archaelogen niet wijzer konden maken dan zij reeds waren, werden de laatste rustplaatsen van oude geslachten aangetast. Het onlangs ont dekte, geopende en gereconstrueerde koepelgraf bij de Aardjesberg is de jongste zege-trophee van den mensch, die altijd „weten" en „zijn kennis verrijken" wil. „Zooals het koepelgraven en tumuli verging, is het dit geheele gewest ver gaan al waren de oorzaken van dit laatste ook van geheel anderen dan wetenschappelijken aard." Industriebank. Bij de behandeling van de begroo ting 1935 voor de provincie Utrecht, is de vraag gesteld, of de provincie niet haar medewerking zou kunnen verleenen tot het verbeteren of helpen van bestaande industrieën, het vestigen van nieuwe industrieën en het oprich ten van een industriebank. die in de kapitaalbehoefte voor dit doel zou kun nen voorzien. Gedeputeerde Staten deelen mede, dat het college zich bereid verklaart naar de mogelijkheid en wenschelijk- heid van een en ander 'n onderzoek te stellen en 't resultaat daarvan aan Provinciale Staten mee te deelen. Onderscheidingen Zooals men zich herinneren zal, zijn de gebruikelijke onderscheidingen op den verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar in verband met de droeve omstandigheden in het Koninklijk Huis op 31 Augustus niet verleend Naar wij vernemen, zullen deze onderscheidin gen thans op 31 December a.s. wor den verleend. Drankcijfers. Van 1929 tot 1933 is het drankver- bruik per hoold der bevolking gestadig vermindeid. In 1929 was het bierver- bruik 28 liter per hoofd. De uilgaven voor bier bedroegen toen in totaal ruim f87 milloen. In 1933 was dit ruim f55 millioen; 18.6 liter per hoofd werd toen verbruikt. In 1929 werd 1.71 liter wijn per hoofd verbruikt. De uitgaven voor wijn bedroegen toen ruim 117 millioen tegen f 13 millioen in 1933. Voor gedistilleerd werd in 1929 ruim NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per Ol. Vraagt prij* voor-onze LUXB 6-PÈRS. AUTO'S HoofdkantoorKamp 49 IJsbeatrijding. Op initiatief van de Kamer van Koop handel voor de Geldersche Vallei, is door het dagelijksch bestuur met eenige personen een samenspreking gehouden, om te komen tot de oprichting van een vereeniging, die zich, indien noo dig, belast met het openhouden va.i vaarwateren in deze streek ten behoeve de scheepvaart bij strenge vorst perioden. Naar wij vernemen, zullen belang hebbenden Donderdag 27 Dec. e.k., ten kantore der K.v.K. bijeengeroepen worden, om te komen tot definitieve oprichting dezer vereeniging. eigenaardige manier toegedragen. De verontrusting der menschen was ten toppunt gestegen. In het rijke huis van Joost Bom was de dood binnengetre den, en had Anlje Born, de jonge vrouw van den landbouwer, en haar pasgeboren en juist gedoopt kindje mee genomen. Aan het doodsbed daar geschiedde het ontzettende. Zeer duidelijk hadden zij het gezien, de eerste meid vooral, die luidkeels schreeuwde van ontstel en afschuw: daar, voor de venster glazen, stond eene gestalte en wenkte, zonder twijfel, dat was hei ongeluk- spook, daar, dat rondtrok door Sider holt e i overal waar het binnentrad, inheil bracht en rampen 1 En van dien dag werd overal het spook gezien. Als zij 'savonds aan den haard zaten, gaf plotseling een der kinderen een luiden, angstigen gil, - en de anderen konden dan nog juist het spook zien wegduiken van voor het venster. Doch drie dagen daarna was er wederom een doode in huis. De pastoor vernam van het gerucht. Den Zondag na Antje Born's begrafe nis, besteeg hij den kansel en ver maande zijne kudde in ernstige, doch eenvoudige woorden, toch niet bijge- loovig te zijn, maar te bidden en op BERICHTEN UIT AMERSFOORT Gemecntcloonen. De gemeenteraad besloot bij de vast stelling der begrooting voor 1935, de loonen van hen die in gemeentedienst zijn te verlagen met totaal f9600. Zulks beteekent een verlaging van ongeveer één percent. In het georganiseerd overleg ging de meerderheid accoord met deze unifor me korting. Burgemeester en Wethouders stellen daarom den Raad voor aldus te be sluiten. In totaal werd nu achtereenvolgens 19 percent gekort op de gemeentelijke loonen en salarissen. Ook het losse personeel zal een percent loon gaan derven. Men heeft bij de gemeente 21 toon groepen. In de eerste groep salaris van (1274 tot f 1683.50, staan de klerken, de ha venmeester, de begraafplaalsbewaarder, de armverzorger, de assistent-bode en de nachtportier. in de tweede groep met een week loon van 127.30 tot f31.37, staan de zoogenaamde ongeschoolde arbeids krachten. De derde groep gaat voor werklieden van f29.12 tot f31.37. Oroep IV van f1547 tot U9II be vat concierge, portier, bode huurop- haler, bode gemeentehuis, bevolkings agent en geldophaler. Groep V bevat de vaklieden die van f31.42 tot f33 67 genieten. Groep VI van f34,15 tot f36.40 geeft aan de voormannen-vakman. Groep VII stratenmakers en stoom- stokers van f35.06 tot f37.31. In groep VIII staat de machinist van de Waterleiding die tot f40.04 komt. De adjunct-wonïngopzichteres en de poliiie-agent paradeeren in groep IX voor f 1729 tot f 2093 per jaar. Groep X f1820 tot f2366 'sjaars, God te vertrouwen. „Het ongeluk doolt rond op Siderholt", zoo sprak hij, „en mij, die reeds zoo velen Uwer dooden begraven heb, en die gisteren Antje Born met haar kind naar hare laatste rustplaats heb begeleid, mij verwon dert het niets, indien Uwe roodge weende oogen spookgestaltenontwaren. Doch hetgeen gij meent Ie zien, dat bestaat niet! Wat gii vreest, dat is niet! Het is God alleen, welke U, na wijs en onnavorschbaar beraad, met be proevingen en rampen bezoekt. En wan neer iemand langs de straten trekt er aanklopt aan Uwe deuren, dan is het niemand anders dan de Heer zelve. Doet Hem open, doet Hem open brengt Hij u een kruis, dan zal Hij u ook de kracht brengen het te diagen, en het zal veranderen in zegen Den meesten indruk maakten's her ders woorden op twee zielen, de ziel van Joost Born, den landbouwer, en de ziel van Hann Törpen, zijnen knecht. ..Neen, pastoor", zoo dacht |oost Bom in stilte bij zichzclve gedurende de preek, „neen pastoor, indien het de Heer zelf was, welke voor mijne deur kwam om vrouw en kind van mij weg te halen, dan wil ik Hem liever bid den niet meer terug te komen. Ik wif voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deaknndige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incaaseeringen Spaar-deposito's rente 2 pet. genieten adjunct-commiezen, magazijn- meesier, schoolverpleegster, concierge, adj.-boekhouder en deurwaarder. Groep XI 11911-2275 geeft aan de igadier van politie. Groep XII 12002-2548 beloopt de jaarwedde van techn ambt. 2e klas woningopzichtcres en keurmeester opzichter. Groep XIII (2184-2730 opziener plantsoenen, adj.-inspecleur van politie, adj.-kassier, adj.-verificateur. Groep XIV f2457-f3003, techn. ambtenaar le kl. opzichter, hoofdma chinist waterleiding, gasmeester, com mies, boekhouder-kassier. Groep XV. Inspecteur van politie en hoofdboekhouder gaan tot f3270. Groep XVI. Technisch hoofdambt., hoold-inspecteur woningbedrijf, Inspec teur van politie, keuringsveearts en commies-chef-secretarie. Groep XVII hoofdinspecteur van po litie, adj. chef-boekhouder enverlhca- ur (3984. Groep XVIII hoofd-commles ter se cretarie f4148. Groep XIX. Directeur Reinigingi5208 Groep XX. Directeur slachthuis en directeur geneeskund. dienst 15649. Oroep XXI. Directeur Openbare Wer ken, Stads-architect en directeur gas fabriek f6443. 2e Abonnementsconcert Amersfoortae Kunstkring. Frederic Lamond (Beethoven-avond). Het valt te betreuren, dat ccn stad als Amersfoort nog niet zoveel in-grotc- kunst-belangstellenden telt, dat de zaal van Amicitia bij deze abonnements concerten gevuld is. Een weinig meer belangstelling in deze tak van kuituur zou aan de standing van onze stad niet misstaan. Wanneer wij weten, dat Beethoven groot is en Lamond zijn profeet, dan spijt het ons te moeten vaststellen dat de kunstenaar l.l. Vrijoag niet goed gedisponeerd scheen. Meenden wij, bij de eersie inzet iets te moeten wijten aan de vleugel, later bleek dat op dat instrument ook schoon gespeeld kan worden, zodat ons niets overblijft dan onze indruk van onvolkomenheid te schrijven op rekening van een indis positie. Lamond deed ons op de eerste plaats de rijke fantasie van Beethoven be wonderen in de 32 Variationen in C moll. Helaas had het de schijn alsof de artist alléén donkere tinten op zijn palet had, het klonk alles wat vlug. Het tintelende Rondo in O. dur bracht wat meer licht. Doch de Sonate pathétique werd weer erg zwaar ge speeld, terwijl het Adagio cantabile Zijnen zegen niet meer: hij heeft mij er reeds te veel van ontnomen, doch ik wil ook niets van Zijn kruis I Ik wil van nu at aan niet meer hier komenIk wil mijnen eigen weg gaan, en zien of ik het klaar kan spelen, zonder Hem daarboven I" En Joost Born, de rijkste boer op Siderholt, kwam niet meer ter kerke sinds dien Zondag, dat men Antje Bom en zijn jongste kind had begraven. Joost Burn had nog een zoon. Wilk Bom heette hij, een jonge man, wel gedaan naar geest cn lichaam. Hem zond Joost Bom in de stad, naar de landbouwschool. Joost Born sprak een gewichtig woord, toen zijn jongen vertrok. „Leer iets", sprak hij tot hem „en wanneer gij terug komt, zult gij leven kunnen zonder Hem, die ons op Siderholt zooveel heeft ontnomen I ijpt gij mij, Wilk? Neen, gij ver staat mij nietl Dan zal ik het u dui delijker zeggenGij zult iels goeds leeren In de stad, opdat gij bij uwen terugkeer het klaar zult kunnen spelen in het leven, zonder den God, die ons toch niet meer helpt 1" Daarop zette de jonge man groote oogen op en ging. Doch nog iemand (luisterde [naar CARBON Steeds het beste Ken'oorboek- en Schrijfmachinehandel Langastraat 84 - Telef 528 Hebt D een Taxi of au'o noodig Amersfoor* weinig zangerig klonk en door over matig rubato wel wat uit zijn ritmisch verband werd gerukt evenwel gal het Rondo-allegro een schitterende linkerhand-techniek te genieten. Na de pauze volgde de kleine Sor.«te Ïmoll en daarna de grote Sonate dur. Hier kwam de kunsteraar eindelijk in gunstige dispositie cn werd de ware musiceer-vreugde over hem vaardig, zodat het laatste deel verras send Fraai van ritme en klank-kleur tot ons kwam. Samenvallendeen avond die in slaat was ons veel te lerenwant ook daar, waar o.i. de schoonheid enigzins schuil bleef, bloeide de meesterlijke beheer sing van onderwerp en techniek, zodat ieder met genoegen aan deze avond zat terugdenken. B. Burgerlijke Stand. Oeboren: Jan, z. v. O. Vastenburg en A. v. d. Akker Gerritje, d. v. P. Geurtsen en O. v. Voorst Al- bertha Petronella, d. v. P. v. d. Uit hoorn en D. Jochems. Overleden Trijntje Brouwer, 81 Jr.. wed. v. D. Bakker Aart v. d. Bom, 57 Jr., echte. M. v. Drie. 15 Dec. Geboren: Friedel, z. v. P. M. v. Zwam en A.J. Prussner. Over leden Hendrik Flick, 4 jr. - J. C. Dikschei,85jr„ wedr. van E. J. Bosch J. T. Bos, 65 jr., cchtg. v. A. v. Schajik. 17 Dec. Oeboren: Martir.js johannes Adrianus, z. v. H. A. v. Kalleveen en C. Meijer Qijsbertha, d. v. Mastenbroek en D. J. Pothof Mai- garctha Oijsbcrtha Wilhclmina. d. J. Verhoef en G. v. Vliet Klaa., z. z. v. W. Melting en J. Bos. dorpspastoor. En een; licht ging hem op, terwijl hij zijn pastoor aandachtig aanhoorde„Indien iemand langs de straten trekt cn aanklopt aan deuren, dan Is het niemand anders de Heer zelve!" Voor de ccistc maal zijns levens klampte zich d> gansche ziel van Hann Törpen aan de bovennatuurlijke wereld vast. En hij, die steeds slechts naar de geheim zinnige siemmen der zee geluisterd had, luisterde thans als een kind, ter wijl de pastoor op den kansel predikte: „De Heer zeil trekt rond over de aarde, en klopt aan uwe deuren aan!" En sedert dien dag luisterde Hann Törpen niet meer alleen met gespan nen aandacht om de gehelmnisvolle klokken der zee te hooren luiden. lederen avond als de schemering viel, staarde hij met peinzend oog door het venster der huiskamer in de nevelige verte, of hij niet de gestalte ontdekken kon, welke reeds zoo velen op Sider holt gezien hadden alleen hij nietl Ach hij had gewis de trekken des Heeren herkend, Indien Deze zich slechts ééns aan hem had vertoond Doch, hoe Hann TOrpcn ook tuurde, hij zag niets I Wordt vervolgd.

De Eembode | 1934 | | pagina 1