Kantoorboekhandel F. d TULP Voor Boekjaar 1935 Taxidienst SCHRIJFMACHINELiNTEN Fa. h. Elzerraar Bel dan op No. 42 Kontoor co Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort n[ FEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrljdag- middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden „c, drie maanden; bulten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken pit nummer bestaat Dit 2 bladen kerkelijke diensten. i iffick'clc Kerkelijke bladen.wordt uitdrukkelijk "i eerste lid van de Auteurswet. Dit 'ook he. overnemen met bronvermelding i Kerstmis, te vieren als Amersfoort. PAROCHIEKERK ST. FRANCISCUS XAVERIUS. 't Zand no. 29 Pastoor: Deken C. Hartman, 'I .'.and no. 31. Telefoon 730. dinsdag Hoogfeest Zondag. 5 uur plechtige H. Mis, waarna 2 stille Missen, daarna elk half uur een II. Mis. de Hoogmis. uur Vespers, i Lof. uur gelegenheid om te biechten. woensdag 2c Kerstdag, dag van devotie. H. Missen als op Zondag. Vespers (geen lol). !A IERDAG r Lot. l'an half 4 tot half 10 gelegenheid om biechten, lelijks de H.H. Missen om 7. 8 en PAROCHIEKERK O. L. VROUW HEMELVAART Langegracht uo. 36 Pastoor: A. W. J. Spitzen. Langegracht no. 37. Telet. 1450. JINSDAG i ugleest van Kerstmis, uur plechtig gezongen H. Mis. daarna gele/en II. Missen, a gelezen H. Missen. gelezen H. Missen, ai/ Ji plechtig gezongen Hoogmis, een Verpers. -<i uur Biechthooren. uur Lol. voensdao l Kerstdag, H. Missen als op Zondag, r gezamenlijke aanbidding voor leden van de Altaarwacht. ui Congregatie van de H. Familie. undhrdag uur Lof. aterdag -y uur Biechthooren. jelijks de H. Missen om 7, 8 en PAROCHIEKERK ST. HENRICUS Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. 'insdag i gteest van Kerstmis, m 4 uur plechtige Nachtmis, waarna vee gelezen H. Missen, a de Nachtmis wordt de H. Com- ■unie uitgereikt. m 7 uur drie gelezen H. Missen, na eerste dezer drie uitreiking der H. :'.niunie. p" 9 uur twee gelezen H. Missen en 'ni 10 uur Hoogmis. 'm 6 uur Lof. an 5 uur tot en met na het Lot icchthooren. r't IENSDAG weede Kerstdag. H. Missen om 7 uur; half 9 en i 10 uur Hoogmis, r Lof. Dinsdag 24 Dcc. 1934 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Biliqke tarieven voor handel en nijverheid b| geregeld ad verteeren Advertentlïn moeien Dinsdag en Vrijdag vódt 8 uur In den morgen z|n bezorgd. Trletoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 77 Langesiraa'. 65 t.o. Krommestr. - Tel. 376 Kasboeken (diverse liniaturen) Debiteuren boeken Crediteuren boeken Verkoopboeken 1 tot 30 kolommen Inkoopboeken 1 30 Voorraadboeken 1 30 Balansboeken Grootboeken Journaalboeken Groote sorteering Losbladige boeken en Kaartsystemen Achterveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor G. Rentinck. Telefoon no. 20. DINSDAG Kerstmis- Feest van de geboorte des Heeren. 5 uur Nachtmis. Na de plech tige H. Mis volgen 2 stille missen, waaronder Kerstliederen worden ge- :n. r en half 10 stille i'.H. Missen, jr Hoogmis. Half 4 Lof met rozenhoedje. Daarna biechthooren. zoolang er zullen zijn. WOENSDAG. 2e Kerstdag. Feest van de H. Stephanus le martelaar. De H.H. Missen als op Zondag. Half 4 Lot met Rozenhoedje. ZATERDAG Biechthooren vanaf 4 uur. r Lof. In de week de H. Missen om 7 en 8 uur. Ham er» veld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor H. J. Croonen. Telefoon: Hamersveld No. 4. DINSDAG Hoogfeest van Kerstmis. 5 uur Nachtmis en 2 gelezen H. Missen. 9 uur 2 gelezen H. Missen. 10 uur Hoogmis. 3 uur Lof met Rozenhoedje. Biechthooren van 3—6 uur. WOENSDAG 2e Kerstdag. De H. Missen als op Zondag. 3 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG 6 uur Lof. ZATERDAG Gelegenheid om te biechten om 3, 4, 5, 6 en 7 uur. In de week de H. Mis om half 8. ATERDAG chthooren van 4 tof 9 uur. lagelijks de H. Missen om 7 uur alt 8 en 8 uur. PAROCHIEKERK ST. ANSFRIDUS. lacob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, acob Cafslaan no. 28, Telefoon 558. MNSDAG loogfeest van Kerstmis, uur plechtige Nachtmis, waarna twee elezen H. Missen. >m halt 8 beginnen weer drie gelezen Missen. Jm 9 uur en halt 10 gelezen H. Missen i om 10 uur gezongen H. Mis. B iechthooren van 4 tol 6 uur en na 2t Lof. WOENSDAG Kerstdag. De H. Missen en hel Lof als op Zondag. ZATERDAG Van 4 tot halt 9 biechthooren. 7 uur Lol mei rozenhoedje. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. perK.M. Vraagt prijk voor onze LUXE 6-PÈRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 ZATERDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. 'i uur Biech .hooren. ir Lof met Rozenhoedje. i Mdd^tablcit s HocMpijnta c Mijnhardt BERICHTEN UIT AMERSFOORT Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS. Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. DINSDAG lste Kerstdag, feestdag van Christus Geboorte. 5 uur de plechtige Hoogmis, daarna 2 stille H. Missen. Half 8 drie H. Missen op Leo'rOord. 9 uur en half 10 een H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 3—5 biechthooren. 5 uur plechtig Lof. In beide H. Missen collecte voor de versiering der kerk. WOENSDAG. 2de Kerstdag, dag van devotie. Half 8 gezongen H. Mis voor de wel doeners der kerk. 10 uur Hoogmis. 5 uur Lof met Rozenhoedje DONDERDAG Half 8 lste H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. VRIJDAG Half 8 lste H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. R. K. Huishoudonderwijs. Vrijdag 28 December zal er 's mor gens van 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur gelegenheid zijn tot aangifte van leerlingen voor de R. K. Huishoudschool. Er zullen verschillende cursussen worden gegeven, afhankelijk van de leeftijd en de ontwikkeling der meisjes. De leerlingen moeten voldoend Lager Onderwijs genoten hebben. Het onderwijs zal in hoofdzaak dag onderwijs zijn; bij voldoende deelname zullen er ook avond-cursussen in de afzonderlijke huishoudelijke vakken, als koken, wasschen, costuumnaaien, enz. worden gegeven. Prijs en duur der verschillende cur sussen zullen bij de aangifte worden besproken. Gelieve zich aan te meiden Zuidsingel 38. Nieuwe Telefoonnummers. 1904 Albronda, Alb. Hahnstraat 16. 673 Amersfoortsche Courant, Laven delstraat 3. 912 Autogarage „De Koppelpoort", Groote Koppel 5b. 306 Bertram, Amersfoortsche straat weg 116, Soesterberg. 564 Buurman, Jac. Catslaan 30. 670 Donderwinkel. Soesterweg 269. 674 Jans, Kon. Wilhelminastraat 14. 351 v. d. Kamp, Weslsingel 20. 505 Kleuterschool, Beekensteinsche- laan 39a. 601 Perk, Voltastraat 18. 718 Polis, Laan 1914 No. 5. 526 Selecta, Voltastraat 8. 595 Strijker, Nijverheidsstraat 1. 311 Visser, Leusderweg 58. 775 Waalewijn Edisonstraat 58. 1944 v. Wayenberg, Voltastraat 2. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Dinsdag 25 December. 8.50—11.05 Keulen. 11.05— 6.20 Droitwich. 6 35— 7.35 Brussel Fransch. 7.35—10.30 Keulen. 10.30—12.20 London Regional. Woensdag 26 December. 11.05— 5.35 London Regional. 5.35— 6.20 Droitwich. 6.20- 7.30 Leipzig. 7.35—11.50 Kalundborg. Gemeenteraad. Ons Raadslid van der Linden drong in de raadsvergadering er op aan ook gelegenheid voor stempelen door werk- loozen te geven in de eigen gebouwen der Vak-Centrales, wanneer die zulks wenschen. De heeren Butselaar en Polder wil den daar niets van weten, en spraken al van scheiden van bokken en schapen. Toch is het denkbeeld de overweging waard. In een volgende vergadering komt het in behandeling De samenstelling der Raadscommis sies van bijstand werd afgekeurd door de heeren Van Tellingen, Hofkamp en dr. Eggink, die meenen dat daar geen richting bij te pas komt. De Rechtsche tractie is op grond van jarenlange er varing van meening, dat ook in de Commissies de Rechtsche meerderheid moet b'ijken. Besloten werd geen verandering aan te brengen en de uitslag der verkie zingen af te wachten. De veel-omstreden bouwverordening werd aanvaard, na wat critiek van den heer Van Gent. 's Raad* meerderheid meende voorts, dat meer rechtszekerheid zou worden verkregen wanneer beroep op den Rap openstond. B. er W. meenden dat zulks niet noodig was, i.iaar verloren 't pleit. Een nieuw reglement voor de politie werd schier onveranderd vastgesteld. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van Brederode's Bonwonderne- ming te Utrecht om achter Puntenburg aan nieuw aan te leggen wegen wo ningen te mogen bouwen. De Raad wees dit verzoek met al- gemeene stemmen af, omdat voor .in williging wijziging van het uitbreidings plan noodig is en men die wijziging niet incidenteel kan ter hand nemen. De nieuwe weg van Borneoplein naar Emmalaan zal worden aangelegd en ongeveer f 70.000 kosten. Nieuwe bouw terreinen komen daardoor ter beschik king en het wegenplan kan worden afgerond. Voor den aan te leggen boschvijver Birkhoven in werkverschaffing werd het benoodigde geld toegestaan. De heeren Hehenkamp en van Tellingen stemden tegen. De heer Hehenkamp vreesde dat het 't begin zou zijn van :n zoogenaamd natuurbad. Wethouder Noorde wier verduidelijkte dat het een gewone vijver wordt gelijk aan die in den plantsoengordel. Het voorstel tot verlaging der loonen i salarissen van het gemeente-per soneel werd aanvaard. De heer Zwart prefereerde een her ziening der regelingen en invoeren van kindertoeslag zoo mogelijk. Wethouder Thien verduidelijkte dat gemeenteraad de loonpost zelf f9600 lager had gesleld. Zulks leidde tot de nu voorgestelde 1 pet. korting. Er was vorig jaar een nieuwe regeling samengesteld die, zich regelende naar het bekende rapport-Schouten, kinder toeslag gaf en gehuwden-toeslag vooi ambtenaren salarissen beneden 12000. Die regeling werd in het georgani seerd overleg door alle vertegenwoor digers van werklieden en ambtenaren afgewezes. Daarna kwam een herziening der loonschaal door vertegenwoordigers der organisaties, die f 16000 méér vroeg en daarom niet kon worden aan vaard, hoewel ze voor enkele groepen erbetering zou brengen. Er is een bepaalde som voor salaris en loon beschikbaar. Gaat men een enkele groep verhoo- gen, dan moet een andere groep wat missen. Zulks stuitte op bezwaren zoodal ten slotte de groote meerder- htidin het georganiseerd overleg ge noegen nam meteen unifoime korting. In antwoord op eenige onjuiste be weringen van dr. Egging, zeide de Wetnouder nog dat hij nimmer toe zeggingen zou doen buiten het door den Raad ingestelde instituut van ge organiseerd overleg om. Dit instituut omvat ook bepaald aangewezen leden van den Raad. Spreker waarschuwde voor het wekken van de ilusie dat I eerlang verbetering voor enkele groepen mogelijk zal blijken. zeer slecht. Spr. zal zich verheugen als men zonder verdere korting kan staande blijven. Ged. Staten vroegen den Raad advies om een voorgenomen verlaging der Wethouders-salarissen. Vrij algemeen was men van oordeel dat het geldende salaris als een mini male vergoeding moet worden aange merkt in een gemeente als Amersfoort met haar zeer uitgebreid bestuurs apparaat, haar bedrijven enz. Leden van alle fracties, uilgenomen de Vrijheidsbond, beaamden zulks, ter wijl de heer Spiekermann geloofde, dat het den Burgemeester prettig moet zijn, de algemeene waardeering voor het werk der wethouders te hooren. De voorzitter hoorde het met vreugde en zeide dat er van de Wethouders veel wordt geëischt, vooral door de uitbreiding. .Rookers ook I Uw tanden frisch en blank met De NederiandscheTandpasta BWAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" ^De hnancieele verhoudingen zijnen Wijziging voorbehouden, j blijven de eerste paar jaren stellig Sarsom Corda—Zon cn Schild. Deze beide Chr. Zangvereenigingen gaven Woensdagavond i de nieuwe kerk aan de Leusderweg een uitvoering, bedoeld als voorbereiding op het a.s. Kerstfeest. Wij mogen zeggen dat in dit opzicht de uitvoering zeer zeker geslaagd is, want uit de ingetogen aan dacht van de overtalrijke aanwezigen sprak duidelijk de indruk, dien de zang maakte. Er is dan ook werkelijk goed gezongen. Het programma vermeldde een motet van Palestrina: „Alzoo lief heeit God de wereld gehad", dat keurig werd uitgevoerd. Psalm 122 van J. P. Sweelinck, fijn contrapunctisch van op bouw, kon ons minder bekoren door een te onevenwichtige en houterige uitvoering. Psalm 150 van Pijlman, evenals de vorige nummers ook reeds vorig jaar uitgevoerd, klonk andermaal zeer massaal. Het kinderkoor wat een heerlijk materiaal is dat toch! had nu en dan moeite zich te doen gelden. De omlijsting door het gem. koor van den psalm-melodie was i'ts te sterk over 't algemeen. Het „pièce de résistance" was de uitvoering van het Kerst-Oratorium van H. Barth, een compositie in strengen protestantschen stijl, niet het minst door den tekst. Een zekere eentonigheid moet men het zeker toeschrijven, die door de uit voering geenszins kon weggewerkt wor den. De koren werden goed uitgevoerd, daarentegen konden de koralen ons niet voldoen; het klonk te stug en te strakrythmisch als gold het een marsch- tempo. Waarom het koor van Zon en Schild niet alle koren meezong? Het was beslist noodig, want in Sursum Corda is het mannenkoor te overheer- schend: zeker de tenorpartij met een foeileelijke stem in haar midden. De bas-soli werden vertolkt door den heer Sonius, die van zijn rol als geschied schrijver een voldoende uitbeelding gaf. zelfs in een strak volgehouden stijl. De tenor. dhr. de Goederen, kon min der goed voldoen in zijn partij, vooral door een gemis aan zuiverheid. De Maria-rol werd vertolkt op een zeer fraaie wijze door een anoniem ver pleegstertje. Haar zingen was inder daad zeer mooi van klankvorming en zeer ingetogen van stijl. Maar waarom opeens aan het einde Maria een altiste geworden is? Het is een wel merk waardige muzikale trouvaille! Het par tijtje werd aardig gezongen door een der damesleden. Alle solisten dilet tanten leden natuurlijk aan een ge mis aan stemomvang, maar pasten ove rigens best in hel algemeen kader. Een dubbel strijkkwartet en Gerrit v. d. Burg aan de piano zorgden voor een keurige begeleiding van hel geheel. Résumeerendeen geslaagde uitvoe ring, die zeker de moeiten van de voor bereiding beloond heeft. G. J. Sonaten-avond. Marius Biok (viool) Henk Ramselaar (piano). Deze toonkunstenaars gaven in Ami- citia een geslaagde sonatenavond. Zij hadden het zich niet gemakkelijk gemaakt, doordat zij meest werken halden gekozen van jongen datum. Niet iedereen kan het werk van de jongste periode der muziekgeschiedenis onverdeeld bewonderen, terwijl de uit voering ervan dikwijls zeer zware eischen stelt. Wanneer wij dus mogen zeggen, dat deze avond een succes was, is dit geen gering compliment. Er werden uitgevoerd: Sonate in e, op. 30 van .L. Thuille (1861-1907); sonate in -p. 9 van Ph. Jarnack; na de pauze de sonate in Esgr.f., op. '02 van C. Saint-Saéns (1835-1914). De componist Thuille was ons onbe kend; de uitvoering van zijn viool sonate is voor ons geen openbaring geworden. Het is een knap geschreven CARBON Steeds het bes'e Kan'oorboek- en Schrijfmachin? handel langestraat 84 - Telef. 528 Hebt U een Taxi of auio noodig Amersfoort stuk muziek, maar het "idt aan e weelderige overdaad en vloeiende breed- sprakerigheid, vooral in bet eerste deel, die te weinig tot ons te zeggen heeft en daardoor vermoeiend wordt. Geheel anders is dit in de sonate van jarnack, die met het attribuut „pathétique" vrij wel gekarakteriseerd is. Hierin uit zich steeds opnieuw de ziel van een kun stenaar, die voortdurend L strijde.) heeft met een wanhoopsgevoel, maar ten slotte dit overwint en zich zt.lt hervindt. De sonate is rijk aan boeiende en welluidende kleurenpracht, van een prachtige dynamische kracht en mee- sleepende elegie. De sonate van Saint- Saëns is vlot geschreven, een zonnig werk, doortrokken van echte fransche charme. De uitvoering door beide executanten was een artistiek succes. Na het con cert in de Luthersche kerk hadden wij ons oordeel over den violist opgeschort en wij zijn er blij om, want Marius Blok heeft ons nu van zijn artistiek kunnen werkelijk overtuigd. Niet dat alles volmaakt was: zijn toonaanzettcn is niet altijd even fijn. er zijn wel eens onzuiverheden en oneffenheden in zijn spei, maar door alles breekt heen het kunstzinnig gevoel, vooral in de ele gische melodieën. Zijn spel was daar doorgloeid van weldoende warmte en zangrijkheid, mede te danken aan uit muntende techniek. Henk Ramselaar's spel was technisch afdit bleek vooral in Thuille's sonate, maar hij speelde herhaaldelijk te forsch, zoodat de piano zich wederrechtelijk op den voorgrond drong. Nu en dan dreef hij door, waarmede de homoge. niteit, die overigens zeer goed was verloren ging. Après tout, een avond, die om her haling vroeg. G. J. Zondagdienst H.H. Doctoren, en Nacht-weekdienst Apotheker. le Kerstdag. Dr. Duyvi Utr.weg 145, Tel. 396. Dr. Linschoten, Soesterw. 329, Tel. 112. Dr. Mertens zur Borg, 't Laantje 5, Tel. 1225. 2e Kerstdag. Dr. Blees, Utr.weg 122, Tel 17?3. Dr. Kolk. Utr.weg 9. Tel. 579. Dr. Lubsen, Snouckaertl. 12. Tel. 290. Apotheek beide Kerstdagen: Kok Zn., Langestraat 74, Te!. 165. Onderwijs. De gemeenteraad heeft herbenoemd tot Curator van het Gymnasium Mr. J. C. Graaf van Randwijck; tot leden der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs Mevr. van Doorn, Mej. van Dorp, B. H. Kuipei en G. A Luycx; tol leden der Commissie vo^r Mi-ldel- bnar Onderwijs ds. J. Pannebakker en J. Polderman. Beroofd. Zaterdagavond wandelde het bejaar de echtpaar S., in de Koninginnelaan, Een ongeveer 30-jarig persoon naderde hen per rijwiel en wist al rijdende aan mevr. S. haar handtasch die een be drag van ongeveer zeven gulden in hield te ontrukken. Daarna verdween hij in de Prins Hendriklaan. 270 Wollen Dekens konden door het Crisis-Comité worden verdeeld uit de opbrengst der gehouden Pers-geldinzameling.

De Eembode | 1934 | | pagina 1