m Een Kerstsprookje. tkmatmsmtrnxamSi Ellen Marc was jong. mooi. onschuldig, toen ze Robert Smours. den rijken advocaat, ontmoette. Ze was wees en na een korte verloving trouwden ze. Haar geluk duurde slechts gedurende de huwelijksreis in Parijs. Wcenen en Rome. Voor het eenvoudige dorpsmeisje was het een sprookjesleven, maar het einde kwam maar al te gauw. Haar man was haar weldra moe. begon haar te verwaarloozen en gebruikmakend van haar onwetendheid en naïviteit cischte hij. dat ze zou inwilligen in een echtscheiding. Ze wei gerde beslist niet omdat ze zich bij den man dien ze liefhad wilde opdringen, maar omdat haar geloof het haar verbood. Toen verliet hij haar en liet haar aan haar lot Ze was vrij Haar hart was gebroken, haar vertrouwen in de inenschen geknakt, maar ze verloor den moed nietZe had een mooie stem en op het pensionaat goede lessen genoten en terwijl ze met zanglessen in haar onderhoud trachtte te voorzien, nam ze zelf nog lessen en kon na twee jaren als concert zangeres optieden. Ze werd een beroemde en gezochte zangeres en haar naam werd al tijd in één adem genoemd met goede werken en werken van liefdadigheid De man verbraste zijn fortuin met spelen en fuiven, zijn zaken verliepen en hij ver dween uit de hoogere kringen. Hij teerde het kapitaal, dat hem was over gebleven, langzamerhand in en verviel tot armoede... jaren verliepen. Het was Kerstmorgen en zij. die de eenvoudige gewoonten van haar dorpsjeugd had behouden, kwam tc voet uit de Hoogmis. Ze had haar auto weggezonden en terwijl ze door het nu verlaten park liep. neuriede ze een Kerstliedje, waarmee ze den vorigen avond een reusachtig succes had ge had. toen ze het in een kindcr-ziekenhuis onder den kerstboom had gezongen. De De sneeuw dwarrelde in groote vlokken Alle bittere herinneringen verdwenei de Kerstvrede vulde haar liefdevol hart. Ze greep zijn beide handen. „Kont mee", zei ze. „Alles is vergeve vergeten...! Vrede aan menschen van goeden wil 1" In haar weelderige woning, waar ze nog veel herinneringen van hem als schatten had bewaard, zat hij dien avond goed verzorgd en gekleed, maar met het aanzien van ie mand. die door ontberingen en lijden is uit geput. Zij was dien avond op een groot diner gevraagd, maar ze vergat alles in de vreugde van haar eigen man tc mogen ver zorgen en te luisteren naar zijn ootmoedige woorden van berouw en Helde. „En nu vroeg hij schuchter, met angs- tigen blik. Met moederlijk gebaar kusteze hem op het voorhoofd en zei „Wat God vcrecnigd heeft, zal de mensch niet schei- Ze keken elkaar aan. In zijn oogen las ze berouw, schaamte, droefheid en uit haar oogen straalden hem liefde, deernis, ver giffenis tegen. Ö8fi8i £1 Voor de Vrouwen. w Kerstklanken. Het vrede op aarde ruischt weer in de luchten, nog ingehouden en onduidelijk, om straks uit duizenden klokkctorcns luid op te klinken in den Heiligen Nacht. Overal op onze wereld rijzen de "kerk torentjes naar de luchten. Eenvoudige, on aanzienlijke gebouwtjes daar ginds in de Missielanden, machtige kathedralen in de groote wereldsteden, oude. verweerde kerk gebouwen zonder veel uiterlijk schoon op dorpen en gehuchten, moderne, sierlijke tempels aan de randen der groote steden. r.;aar overal op God s lieven aardbodem zul- geen onvrede, geen jaloerschhcid. geen kwaaddenkendheid. niets moet er overblijven in ons hart. dat zuiver moet zijn als het Kerststalletje zelf. Viert zoo Kerstmis in den goeden geest, dan kan ik U allen een Zalig Kerstfeest toeroepen. Voor de Kersttafel. Menige vrouw des huizes zal dit jaar misschien den mooicn grooten Kerstboom, de weelderige versiering van huis en tafel moeten missen, omdat dat alles met elkaar toch te kostbaar wordt. Toch zijn er ideetjes om 't zoo goedkoop en toch aardig te maken. Wat rood lint is er nog wel van andere jaren, n paar velletjes crêpe. Kerstboom versieringen zijn er ook nog, wat slingers of engelenhaar, 't zal best gaan. Leg op 't tafellaken wat kanten kleedjes en daaronder rood papier, precies op maat van de kleedjes. In het midden een een voudig schaaltje met zand gevuld, waarin wat hulst gestoken, misschien wel uit eigen tuin. En laat van dat millicutje wat roode of groene lintjes uitgaan, aan wier uiteinde 'n takje hulst of 'n vuurrood appeltje geplaatst wordt. Het appeltje is uugestoken en in de holte een kaarsje, ook niet kostbaar. Wat lametta en slingers rondom de andere kleedjes, in wier midden een kleiner schaaltje prijkt, ook met hulst of dennentakjes. Draai wat caramels of bonbons in rood papier, u kunt zoo gemakkelijk zelf pistaches maken. Rood en wit vloeipapier, fijn iugeknipt aan weerszijden, ongeveer een 5 a 6 cM. de bonbon wordt er in gerold, de uiteinden met een draad ijzergaren even omgetrokken, dan blijven ze goed zitten. Er is altijd nog wel iets te vinden 'n gouddraadje, een leukig- heidje of dingsighcidje om deze pistachc's er aardig te doen uitzien. Zus heeft nog wel wat goud- of zilver brons in de verfdoos, sprenkelt er wat op Hier en daar wat brandende kaarsen in- plaats van electrisch licht, een los neergelegd takje spar of hulst, t ziet er zoo vriendelijk uit. En als 't feest voorbij is. verheugt men zich met bijna geen kosten toch van een gezellig huis en een fcestelijken disch ge noten tc hebben. Die zich niet weet te behelpen is de ar moede niet waard, zegt een oud spreek woord. En de huisvrouw mogen wij gerust het monopolie in dat vindingrijk behelpen toedichten. K. .•••.saSösaiS.JIÉSaö Driekoningen. sneeuw glinsterde als diamanten op gras wegen, beschenen door het flauwe winti zonnetje. De musschen keken haar met h glinsteroogjes aan en een roodborstje trip pelde voor haar op het pad. Zij voelde zich bijna gelukkig Zij was rijk. populair en koesterde zich in den zonneschijn van succes Morgen moest ze op een liefdadigheids- concert zingen en dan zou ze de vreugde en de lieveling van het publiek zijn. Zij had alles, wat ze begeerde, dacht ze bijl alles. Haar ideaal, de afgod, dien ze hi liefgehad, was van zijn voetstuk gevallen en had in haar hart een leegte achtergelaten. Dit was een tijd van vrede... van vergiffenis als ze maar Bij een kruisweg bleef ze staan en keek rond. Het park was verlaten, maar het was verrukkelijk in de ongerepte schoonheid dei blanke sneeuw. Uit een zijpaadje achter denneboomen kwam op dat moment een man. en bleef even staan toen. als een zieke, of als iemand die geheel krachteloos is. sleep te hij zich verder. Hij was nog jong en niet tegenstaande zijn armoedige kleeding. ha:: hij iets voornaams over zich. Zijn jas was aan den hals hoog loegeknoopt en blonk vettig van het lange dragen. Een wollen lap was om zijn hals gewonden, waarschijnlijk om het gemis van een kraag te verbeiqen. Zijn gerafelde broekspijpen hingen op ka potte schoenen. Maar hoe armoedig zijn kleeding ook was, toch herkende men on betwistbaar den man van goeden stand. Om zijn mond lag een bittere trek en in zijn oogen een uitdrukking van wanhoop... Haastig greep ze haar beurs uit den zak van haar kostbare bontjas toen bleef ze staan. Iets bekends in de houding van den man, wekte herinneringen in haar op... haar hart begon te bonzen... Hij was haar Hij keek om en werd doodsbleek. ..Heb ik je verschrikt?" vroeg ze. .Ja. ja 1" en zijn stern klonk haar weer als muziek in de ooren. „Ik heb je schan delijk behandeld Maar laat het je troosten, dal mijn leven sinds een hel is geweest. Ik heb dikwijls aan je gedacht... verlangd goed te maken... maar.., ik ben arm en hij zweeg en hoestte benauwd. Egypte. len in den kerstnacht uit al de groote en kleine kerkgebouwen de beierende klokken het verkonden over de hecle wereld ..de Verlosser der wereld is geboren, komt allen Hem aanbidden! Zullen de klokken het gedruisch der „o- reld overstemmen Het gedruisch. veroor zaakt door feesten en gezang door uitspat tingen en bacchanaliën. Op de dorpen en de kleine plaatsen daar zijn het alleen de kerkklokken, die roepen en wordt er gewillig gehoor gegeven aan die roepstem. Maar in de groote steden, daar roepen zoovele andere stemmen. Er zijn daar zoo- velen. die het spoor bijster zijn geworden, zij luisteren maar al te gewillig naar de on zuivere toonen der feestmuziek. Feestmuziek op Kerstnacht, zelfs de lau- wen en onverschilligen zouden nog niet zoo lang geleden met gedacht hebben aan fees- ten in dien Heiligen Nacht. Maar op wins'- bejag berekenden wisten aantrekkelijke feestelijkheden tc verzinnen en de lichtzin- nigen lieten zich meeslepen. Het is wel treu rig. dat de wereld zoo verdwaasd is. Toen ik nu een jaai of 5. 6 geleden hoor de van een Roomsch meisje, dat naar een bal-avond ging op Kerstnacht, welk feest tot een uur of 2 zou duren, begreep ik ecrsi niet of ik goed gehoord had. Was 't heusch mogelijk, dat Roomsche ouders dit toestem den Maar later hoorde ik er meer van. Dat bi) met-katholieken op Kerstavond feest gegeven werd, maar dat zullen dan toch wel ongeloovigcn zijn en moest geen katholiek daar zijn kinderen aan mee laten doen. Neen. laten wij ons beijveren, dit feest te vieren in den goeden geest. Als wij ons voorbereid hebben in den Adventtijd door onze gebeden en offers, dan allen zooveel mogelijk naar de Nachtmis. Het is een klein offer van onze rust. dat beloond wordt door den goeden geest van gebed. Immers in den Kerstnacht kan ieder goed bidden. En dan thuis n schoon versierde kribbe. et kaarsjes en Kerstliedjes en een echten goeden geest van liefde en vrede. De Kerst klokken van daarbuiten moeten weerklank vinden in ons hart. Geen slechte gedachten. Zij kwamen uit landen zoo verre. Zij reisden wel drie maanden lang. Een groote en schitt'rende sterre. Die leidde getrouw hunnen gang. Bij t stadje van David zij vonden Een huiske. zoo laag en zoo kleen. De sterre heeft stille-gcstanden. Zij traden verwonderd daarheen. Duur rustte op Moederkes schoote Een Kindje, nog klein en nog jonk. Dat was nu de Koning, de Groote. Dien God aan het wereldrijk schonk 1 Zij brachten Hem hunne geschenken, Nooit had men 't zoo kostbaar aanschouwd. Zij reikten met vriend'lijke wenken Hem wierook en myhrrc en goud. En toen zij met blijdschap weer gingen. Zij diocgcn nog grooteren schat. Zij droegen veel kostbaarder dingen. Die Jezus hun lei in het hart. In elk gezin de Kerstkribbe. De Katholieke jeugd van Zwitserland .pert in haar blad „Jungmansschaft" voor 1 hel meer innig vieren van Kerstmis. Fijn is dat. Want ook de viering van het Kerstfeest Dal de étalages rood verlicht zijn en ook de cafés, heeft toch met Christus' geboorte- I (eest weinig uit te staan. Even inin als de warme punch bij de roode schemerlamp in Bij thuiskomst feestelijk ontbijt, en heel den dag feestelijke innige stemming. Heel het octaaf blijft het stalletje zoo. en iederen avond weer gezamenlijk gebed. Eerst op den vooravond van Driekoningen worden de herdertjes en de schaapjes weg genomen. en komen de Driekoningen ervoor Zoo'blijf' hel heel het Octaaf v ,n qV koningen En weer iederen avond :a lijk gebed, en dan wordt het stal! tje 9'zoo kunnen we den Kerstkrib, Dat chrëticn Nacht e strijkjes in de cafés „Minuit spelen of „Stille Nacht. Heilige eerder profaneerend dan stichtend Dat velen er eens van profitceren om naar n mooie" opera of 'n mooi concert tc gaan in een der buitcnlandsche grootsteden is ook al weinig bevorderlijk voor de intimiteit van het Kerstfeest. Nee 1 We moeten het Kerstfeest vieren in de kerk en in het gezin. In de kerk door Jezus te ontvangen in de H. Communie, de liturgie der drie H. Missen te volgen, en aanwezig te zijn in het Lof met preek. En in het gezin door het opstellen van een Kerstkribbe, en die als centrum te ne men van de meest innige huiselijke devotie jegens het Goddelijk Kind Jezus. En op Kerstmorgen bidt het heele gezin voor dat stalletje, en gaan naar de vroeg mis, om er allen Jezus te ontvangen in de H. Communie. Dc aanbidding door de II. DiU k." C.K: üC-r. 'M Voor onze kleine Lezers te. Dc Grot der Geboorte. bezoekei dom Het kleine stedeke Bethlehem is de wieg ï'-'u ''j' geworden van geheel hel Christendom j We weten allemaal wel, dat er voor S Jozef en de H. Maagd géén plaats was de herberg. Niet. dat de herbergier zoi eerst maalt 1 Hij kon toch moeilijk andi menschen naar buiten sturen, die eerder ge- komen waren Ja. als hij geweten had wie daar aanklopten op de poort, dan zou int 'U""C 1 anders gehandeld hebben, maar zijn oogen '""'u 1 werden gehouden dat zij het niet zagen Sint Jozef heeft toen de nauwe, smalle "Ph"u"°'J straten van het stadje verlaten en richtte 'J1'11"1'' zijn schreden naar de rotsen in het Oosten, j L' Daar bevond zich een grot, die den hordeis bij slecht weer of groote koude tot stal dien 1 de voor hun schaapjes. Nog in onze dagen J Naasi C kan men in die streken van zulke toevlucht* "l^de oorden aantreffen, die dan voorzien zijn \au een kribbe, een voederbak voor het vee. I let is in deze nederige spelonk geweest, dat do éérste Kerstnacht werd gevierd, met de ar men der wereld, met de Engelen uit den Hooge. met den vrede, die van het Kindeke afstraalde voor allen van goeden wille 1 Keizer Constantijn heeft boven de ge boortegrot reeds in 330 een kerk laten bou wen. een prachtig gebouw van vijf beuken, geschraagd door vier rijen van veertig rood marmeren monolith-zuilen (dus uil één stuk gehouwen). Dc woede der Turksche en Perzische veroveraars heeft dit bedehuis steeds gespaard, in tegenstelling met vele andere kerken, die onder de ruwe knuisten der soldeniers tot puin vervielen. In al zijn eenvoud sticht dit bedehuis den en van ons Hcili ■grot bevindt z twee trappen, die :elf zou geheel ,'urc het niet. da: en worden ondee branden zonde len grond aange Maria Jesi rereld. Evea nederhak voor Kindeke tot die dc herinne -an Bethlehem be- men de gra Ettsebitis nis. Maar beteekent zelfs de I lnekoningen geboren",

De Eembode | 1934 | | pagina 6