Jan Zwart Kantoorboekhandel F. TULP Voor Boekjaar 1935 Taxidienst Laat in 1935 1935 weg crisis II Opruiming bij <nUêi£&ti^r Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt dén gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, Iranco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. llltgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 11 Jan. 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 82 Als God li invloed heeft geschonken geeft Hij u telkens ook een gebod en een verbod. Sparen h3ngt te veel van ieders persoonlijke t omstandigheden af dan dat hiervoor Ij aigemcenc vormen zouden zijn aan te geven, toepasselijk op elk individueel J geval. Het grootste succes ligt wis en ze in de regelmatigheid en de gewoonte II van aparl leggen die men zich eigen J heeft gemaakt. Zoo iels wordt niet ge- leerd op stel en sprong. Sommigen 5 zullen in dezen tijd slechts een paar n centen kunnen overleggen iederen dag, sommigen zullen 't nog met guldens 1 kunnen doen. Weinigen ecliter, ik aarzel jf niet dit neer te schrijven, zullen er zijn, J die heelemaal niets kunnen wegleggen, f We hebben hier vooral op het oog zij die nog over een vast inkomen be- 'j schikken. Want iedereen kan sparen j in verhouding lot wat hij als inkomen l| geniet. Dit zal me wel niemand willen J bestrijden. Sommigen zullen daarom J een bepaald percentage van hun inko- men wegleggen. Anderen zullen drie keer nadenken voordat ze een bepaald p artikel koopen en, wanneer ze tot de I conclussie komen dat het bewuste j| artikel meer behoort tot de orde der II verlangens dan tul die der noodzakc tijkheden, zullen ze hel niet koupen, maar, den prijs dien ze er aan wilden J bested''i, toevoegen aanhunspaarp.it, De methoden zijn ontelbaar maar w-»r- jj den alle beheerscht do die gr. o'e noodzakelijkheid: systematisch en,'t '.int juist in die regelmaat :e u I; dei 1-wVji-—-aMaJ.i~,. LLxi -.= logelijkheid van cm gewoon e. die et offer hoe langer hoe gemakkelijker gaat maken. Daarin ligt wat de En- (jeefl bezuiniging Langestraat 65 t.o. Krommestr. - Tel. 376 Kasboeken (diverse liniaturen) Debiteuren boeken Crediteuren boeken Verkoopboeken 1 tot 30 kolommen inkoopboeken 1 30 Voorraadboeken 1 30 Balansboekcn Grootboeken Journaalboekcn Groote sortrering Losblad'ge boeken en Kaartsystemen NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 juiteorittenóct. per UI. Vraagt prijs voor onze LUXE Ó-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Maar 1 koe hebben 6732 boeren, 2 koeien komen voor op 6701 boerde rijen, 3 koeien op 5433 bedrijven, 4 op 4601, 5 op 3577. Dat is al 27.044 bedrijven van de 37.399 in Gelderland. Van 6 tot 10 koeien op 7949; 11 tot 15 koeien op 1597 bedroeg; 16 tot 20 koeien op 455 bedrijven21 .t 25 koeien op 173 bedrijven; 26 't 30 koeien en 83 bedrijven en op 53 bedrijven worden meer dan 30 koeien gehouden. Na 10 koeien gaan de veestapels sterk omlaag in aantal. En zoo 't in Gelderland is, staat 't ook 'n Overijssel, N',-Brabant en Lim burg. In andere provincies is de toe stand wat gunstiger. Toch zijn er in Friesland nog 8348 boeren, die niet neer dan 1 lot 5 koeien hebben, tegen 2 925 die er meer dan 6 hebben. uw Schilderwerk eens uitvoeren door WILLEM GROENHUIZEN Langestraat 43 Amersfoort Groote partij Diamantwerken tevens een partij Klokken, Aipacca artikelen en Gouden en Zilverwerken NU koopen ls geld beleggen adressen, waar goede nestkasten, ver krijgbaar zijn, wende men zich tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geninger Voor instellingen, die voor werkverschaffing ol voor opvoeding nestkasten in grooter aantal willen ver- 'aardigen, kan een modelnestkast tegen geringen prijs ter beschikking wo gesteld. Ilée'n de naam t Tzenuw-tabletten waarborgt dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. A in elke gewenschte Liniateur Kantoorboek- en Schrijfmachlnehandel Langestraat 84 Tele'. 528 gelschen zeer typiscli noemen „efficiency" van het geval. Maar daarin schuilt tevens nuk een gevaar. Want er zijn ontegenzeggelijk nien- schen bij wien de zucht naar sparen zoo diepvast is ingegroeid, dat liet een sourt ziekte bij hen is geworden. Hij of zij die geld apart legt tot groote schade van zijn huish aid- n aa i welks allernoodzakelijkste beboetten niet rotans en schandelijke dwaas als diegene die z'n geld verbrast en het heelemaal vertikt iets apart Ie leggen. Sparen dat uitgroeit tot een pathologisch symp toom is even schadelijk als heelemaal niet sparen. Er zijn weinig menschcn die men dieper veracht dan zij bij wien het ideesparen, is verwrongen tot het idee gierigheid. Want in dit laatste geval berust het apartleggen niet meer op offervaardigheid, doch op de zie kelijke bevrediging van cea pathalo- gisch gevoel dat h>t een ware en ge vaarlijke obsessie is uilgewassen. Wat op zichzelf goed was, is bij zulke menschentypen geworden lot iets ver derfelijks. We moeien nimmer uit het oog verliezen dat er iets is dat heel wat belangrijker is dan geld op de bank. Een man of een vrouw die het geld bekijken om het geld, en het sparen op zichzelf, miskennen de betrekkelijke waarde van liet voorwerp hunner offer vaardigheid. Een man heelt éérst te denken aan zijn vrouw en zijn huis houden en aan het feit of zij datgene hebben wat zij billijkerwijze rechtmatig kunnen opcischcn. En dit staat niet alleen op den zuivt' prectischen kant van liet leven, maar tevens op ai die andere factoren d e eveneens onmis baar zijn, namelijk: datgene wat norilg is voor de ontwikkeling van het karak ter, voor ;de ontplooiing van al de edeler, hoogere geestelijke bestand- deelen van ons zelf. v. d. M. of besparing; tenzij ge Uw copieerwerk: LIEDEREN, BESTEKKEN, AGENDA'S, RECLAME, BRIEVEN VITESSE KON. W'ILMELMIN ASTRA AT 10 ondernemingen moet ihiopen op het Coltec- or de Encycliek Kerum meerendeel de noodwendig u tivisme. dat d' veroordeeld is Ook wanneer de nationalisatie be perkt tilijti lot hel louter bezit of be heer. bestaat et gevaar, dat zij tot het collectivisme voert, zoodra zij alge meen wordt toegepast. Om redenen van algemeen belang kan hel in Sommige gevallen nood zakelijk of raadzaam zijn. dat het be heer van bepaalde bedrijven in handen lint der Overheid van Staat, Pro- ncie of Gemeente. In dat geval geve men de voorkeur ai zelfstandige lichamen, welke onder ezicht van de Overheid en ten bate der gemeenschap het bedrijf explot en volgens de regelen eenef goede pmanschap. boven hel eigenlijk 'gde overheidsbehei Nationalisatie der Ondernemingen. Onder Nationalisatie verstaat it den overgang van een onderneming aan de door de staatkundige macht vertegenwoordigde nationale gei schap. Die overgang kan op verschillende manieren plaats hebben. Hij kan begrensd blijven tot het louter bezit der onderneming ol bovendien liet beheer en tegelijk de winst c In beginsel kan nationalisatie niet verworpen worden als jtrijdig met de christelijke moraal. Gaat het om ondernemingen, reeds in particulier beheer zijn, dan mag de onteigening niet geschieden zonder een rechtvaardige en vooraf vastgestelde schadeloosstelling. Algchccic nationalisecring meesl uitgebrciden zin des wo omvallende alle of ook slechts liet zijn jctr.tpo Rechtvaardigheid en naastenliefde. Het economische leven staat en valt met de beoefening van rechtvaardigheid en naastenliefde. Naast de ruitende gerechtigheid als maatstaf bij het aangaan van overeen komsten en de verdeelende gerechtig heid als graadmeter bij het verdeelen der maatschappelijke lusten en lasten, dient nog aan de maatschappelijke of wettelijke gerechtigheid de haar toe komende plaats te worden aangewezen. Onder maatschappelijke gerechtigheid heelt men te verstaan die gerechtig heid, waarmee het algemeen welzijn samenhangt, waarvoor aan de Overheid de opperste zorg toekomt, maar dat toch ook elke mensch voor zijn per soon als lid van het maatschappelijk geheel te dienen en Ie bevorderen heeft. Als deelhebber in dil algemeen wel zijn heeft elke mensch afzonderlijk er in zekere male zorg voor te dragen, maar wie in overheid zijn gesteld, zijn er tocli in de eerste plaats verantwoor delijk voor. Met te voldoen aan de rechtvaar digheid heeft de mensch nog niet ten volle zijn plicht volbracht tegenoi :demensch. Kerknieuws. Kanonikalc Hoogdienst. Woensdagmorgen werd om tien uur in de Kathedraal aan de Lange Nieuw- straat te Utrecht een Kanonikalc Hoog dienst opgedragen door Mgr. Th. Huurdeman, Vicaris-Generaal van hel Aartsbisdom, mei assistentie van den Weleerw. Heer W. ter Meuten als diaken en van den Weleerw. Heerdr. A. Ramselaar als sub-diaken. Van 12 Februari (avond) t >t 15 Fe bruari (middag) zal er in hel Sr. Alfon- sus-Retraitenhuis te Amersfoort een Retraite zijn voor Ongehuwde Dames Middenstand. Die verlangen er aan deel te nemen, gelieven zich aan te melden bij den Zeereerw. Pater Direc teur, Retraitenhuis, Amersfoort, Denk aan de Internationale Bidweek! Nood leert bidden. Onze nood is groot. Wij moeien dus veel bidden. M.-ar ons gebed voor eigen stoffelijk welzijn wordt veel eerder door God verhoord, als we niet slechts bidden voor onze stoffelijke belangen, doch voor de groote geestelijke belangen der geheeie Christenheid. Zuik een geestelijk Christusbelsr.g is de terugkeer van alle menschen. Christenen en niet-Christenen, tot den waren schaapstal van Christus, de Katholieke Kerk. Tot dit doel is de Internationale Bidweek van 18 tot 25 Januari inge steld. Alle goede katholieken van Neder land moeien meedoen Gebedsformulieren zijn tegen geringe ergoeding verkrijgbaar bij het Bestel huis van liet Apostolaat des Gebeds, Heitogslraat 47, Nijmegen. Een pracht-actie vo.or onze Jeugd bonden, Propanda-clubs en Leeken apostolaten WILLEM KEA, S.J. Dir. Bur. v.h. ApostolaatdesGebeds Loyala, Vught. Huis- en Reclame schilder. Behanger !iessens1r.lO,tioo£ewej[36 Telefoon 1451 en U zult tevreden zijn BERICHTEN UIT AMERSFOORT Oproeping. De Officier van Justitie te Rotterdam rzoekt allen, die ter verkrijging van n krediet geld hebben afgedragen of gezonden aan de Onderlinge Spair- insteiling, de Spaar- en Credietveree- niging Eigen Hulp of de Vereenigde Spaar-Credietbank. alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoedigste te wenden tot de politie hun woonplaats tot het verstrek- van inlichtingen. Na de bijeenkomsten voor Senioren i Commissarissen, de Paladijnen, Kolpings-Lijfwacht en Zangers, komen op 12 en 13 Januari de tooneelisten aan de beurt. Jan Beerends zal spreken over „We- :n en oorsprong van het tooneelspel" Kees Spierings behandelt „Modern LeekentooneelToon Rammelt heeli onderwerp „Nederlaridsch Tooneel of Tooneel in Nederland" en Lou van ijn Santen houdt een causerie over ,De praktijk van het tooneelspel in mze Gezellen Vereenigingen". Op hel program staan verder nog: 19-20 lanuariMuziek; 26-27 JanuariSport. Bevolking Amersfoort. Loop der bevolking in Dec. 1934. Mann. Vr. Tot. Aantal geboorten 30 38 71 Aantal overledenen 11 14 25 Meergeboren dan overl. 22 24 46 Gevestigd 100 152 252 Vertrokken 119 134 253 Binnenland De Boerenstand. liet aantal kleine boeren is niet ge ring. Van de ruim 234,'lüO bedrijven zijn er niet minder dan ruim 110 000J die een grootte hebben van 1 tot 5 li.A. Dat zijn met recht keuterbedrljven. De volgende categorie bedrijven is die van 5 tot 10 H.A. Ook al geen bedrijven van groote boeren. En" die van 5, 6 en 7 H.A. behooren zeker ook tot die boerderijtjes, waar het zwakjes toegaat. Wij willen eens een paar cijfers noemen die aangeven, hoe groot de veestapels op de boerderijen zi' de provincie Gelderland Ncstkastjcs Een goede vogelstand is van groot belang om een te sterke vermeerdering n schadelijke insecten te voorkomen. Het aantal nuttige vogels kan men op doelmatige wijze vermeerderen door ze veilige broedplaatsen te geven den vorm van nestkastjes. Niet alle vogelsoorten maken van deze broed- gelegenheden gebruik, maar verschei dene onzer nuttigste soorten als mee- zen, spechten en uilen doen dat wel. In parken en bosschcn kan men met succes nestkastjes plaatsen, terwijl men ook in tuinen, dikwijls zelfs in stads tuinen eenige vogelparen, met name meezen, in nestkastjes lot broeden kan krijgen. Voor den eigenaar van den vormen deze broedsels een bron naluurgeuot. Het is thans de beste tijd om nestkastjes te bestellen of te vervaardigen, daar zij in Februari uiterlijk Maart moeten worden geplaatst otn voor het komende broedseizoen nog van nut te kunnen zijn. Voor inlichtingen, o.a. omtrent de meest gewenschte modellen voor be paalde gevallen, omtrent het aantal, dat bij een bepaald oppervlak tuin of bosch geplaatst kan worden en voor Meer of mint- ge vestigd dan vertrokk.19+18 1 Totale vermeerdering of vermindering +3 +42 +45 Bevolking 31 Dec. 1934 2168" 22596 44283 Bevolking 31 Dec. 1933 20917 21901 42818 Bevolkingsaanwas in 1934:1465 zielen. R. K. Vrouwenbond. Driedaagsche geestelijke oefening op 13, 14. 15 en 16 Januari te geven door den Pater Cecilius Peters O.F.M. 13 Januari, 7.30 uur 'savonds, ope ning in de Kerk van O.L.Vr. aan de Langegracht met predicatie. 14 en 15 Januari, 9 uur's morgens, H. Mis met predicatie in de kapel van St. Jozef ingang Muurhuizen. 8.15 's avonds Lof met predicatie in de kerk van O. L. Vrouw, Langegracht. 16 jjanuari, 7.30 uur 's morgens, H. is met predicatie en generale H. Communie in de kapel van St. Jozef. Jaarvergadering den R. K. Vrouwenbond op Maan dag 21 Januari 8.15 uur inSt-Aechten aan 't Zand. Jaarverslag en Verslag van de Penuingmeesteres. Benoeming van de i voor het nazien der boeken, 3. Mededeelingen en ingekomen stukken. 4 Bestuursverkiezing. 5. Rondvraag en sluiting. Katholiek Amersfoort. Door het foiohuis Otto werd aan de Vereeniging Katholiek Amersfoort Ijs. Wanneer de vorst aanhoudt, is het ijsvermaak zeer aanstaande. Het bestuur der Amersf. IJsvereeniging beraamde reeds plannen voor allerlei wedstrijden i voor een ijsfeest- Onder de wedstrijden is er een voor de oudere schooljeugd. De nieuwe baan is prachtig gelegen. St. Vincentius Tentoonstelling en Loterij. De vereeniging van den H. Vincen tius a Paulo te dezer stede maakt be kend, dat de tentoonstelling van de prijzen voor de verloting ten bate van de door haar bezochte gezinnen en overige liefdewerken, zal worden ge houden op Dinsdag 22 Januari a.s. van half 10 tot half 5 en van half 8 tot half 10 en op Woensdag 23 Januari an half 10 tot half 5, in het ge bouw van de R. K. Spaarbank aan de Breestraat bij de Langegracht. De toegang is vrij. De verloting der fraaie prijzen, w.o. een ingelijste ets van een bekende kun stenaar, eet-, ontbijt-en theeserviezen, rookgarnituur. met de hand bewerkte salonkussens. „Kelim"-kleedjes, ont- bijtlakens met vingerdoekjes en verdere fraaie handwerken, zal plaats hebben op Woensdag voornoemd, aanvangende half 3, ten overstaan van Notaris te Leuken in voormeld bankgebouw. De prijzen kunnen worden afgehaald op Donderdag 24 Januari a.s. van 2— half 5 en Vrijdag 25 Januari a.s. van 9—12 en van 2—5 uur. De loterij-commissie hoopt op een druk bezoek van deze tentoonstelling, bij welke gelegenheid nog een beperkt aantal loten verkrijgbaar is. Tevens doet zij een beroep op de edelmoedigheid van de ingezetenen die door het schenken van prijzen willen medewerken, de armoede zooveel mo gelijk te lenigen en verzoekt beleefd deze te willen doen bezorgen op Don derdag 17 lanuari en Vrijdag 18 ja nuari a.s. tusschen 9—5 uur aan voor meld gebouw, waarvoor zij reeds bij voorbaat dank zegt. Oude Portretten. Door Mevr, van Goudoever-van Walré te Utrecht, werden aan onze gemeente in bruikleen gegeven een tweetal schilderijen, voorstellende Frans van Goudoever en zijn echtgenoote Maria van Brinckesteijn, geschilderd door den Ametstoortschen schilder J. Schrieder. De beeltenissen van dit Re- gentenpaar vonden een plaats in de Haat archief aangeboden, een »ollcd,e|B»'Sc","sK'sk»™"- stel foto's van het op 11 Nov. j.l. ge-1 Herdenking, houden dekenale défilé. yjet j,jer ge|egerde zestiende regi- Berg-Commissie. ment Infanterie beleefde den dag, Iwaarop het vóór 121 jaar werd op- Op Zondagmiddag ~7 Januari a.s. gerjCht. Het jubileum werd gevierd met t in hn» Vnrppnioincrcpehn.iw aan de afin mars;)h door de s)ad Aan het Vereenigitigsgebt Tollenslaan een „populare kinderbios coopvoorstelling" worden gegeven ter wijl de „bonte avond", bedoeld als slotavond van het Winterprogram der Bergrevue-Commissie is vastgesteld op Zondag 17 Februari. Paul de Waart komt. Voor de cultureele groep van „Katho liek Amersfoort" zal op Vrijdagavond 25 januari de bekende spreker Paul de Waart een spreekbeurt komen vervul len met als onderwerp: „Pers en radio in handen van ons Katholieken" hoofd van de troep ging de stafmuziek. Des middags bezochten de manschap pen de Bioscoop aan de Langestraat. waar onder meer als hoofdfilm „S.O.S Ijsberg" draaide. Amersfoortsche Dam vereeniging. De Amersfoortsche Damvereeniging zal Maandag 4 Februari a.s. in Socië teit „Concordia" haar 10-jarig beslaan in intiemen kring herdenken. Het programma vermeldt o.a. een gongwedstrijd voor leden en genoo- digden.

De Eembode | 1935 | | pagina 1