Jan Zwart D F. fl. TULP Taxidienst 1935 weg crisis 11 Opruiming bij Laat in 1935 Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij L»ngegr«cht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprfls bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. i de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 25 Jan. 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur In den morgen zgn bezorgd. Telefoon 314 Achten Veertigste Jaargang - No. 86 God is zoo groot, en vindt toch plaats in het kleine menschenhart. Crisis. Geen wonder dal in dit hachelijk tijdsgewricht het crisis-verschijnsel de bijzondere aandacht trekt. Bij de ver dediging zijner finantieele plannen achtte Minister Treub zich indertijd gerechtigd tot de uitspraak, dat, wan neer Nederland builen den oorlog bleef, na enkele jaren van hoogen opbloei, zich een geduchte neerslag zou open baren en eene ingrijpende crisis zich zou doen gevoelen. De gang van zaken na den Fransch- Duitschen oorlog was hier volgens hem een waarschuwend voorbeeld. Dat hij juist zag is wel duidelijk ge bleken. Hel schijnt ons gewenscht geschiedenis der crisis een en ander op te diepen en de aandacht te vesti gen op de belangrijke factoren, dit n crisis in het leven roepen. Zet men zich aan de ontleding der 'locden. die op het verwekken der crisis hebben gewerkt, dan blijkt som wijlen al ras eene uitwendige oorzaak aan te wijzen, die aan den loop van hei economisch gebeuren eene onge- enschic richting gat. Wij denken aan irlog, revolutie, ommekeer in tech niek, wijziging ui liet transportwezen. Bij de geweldige crisis, die in de tachtiger jaren vooral den landbouw in verschillende Europeeschc staten be dreigde en ook onzen boerenstand i.-istig bemoeilijkte, lag die uitwendige imstandigheid voor de hand. üroote, it hiertoe ongebouwde gebieden in Ie Verecnigde Stalen van Amerika, Rusland, Britscó-lndu en Argentinië konden door de uitbreiding van het loorwcgnct voor graancultuur in pluitatic worden gebracht. Het spoor- i'gncl in de Verecnigde Staten, dat 1850 13828 K M. en in 1870 85288 K M. bedroeg, breidde zicli uit tot 228 K M.'in 1892. Daardoor wad mogelijk hel voor den graanbo uw gesehikie prairiegebied ten Westen i de Missisippi in cultuur te bren- i en de graanptoductie ongekend te ui stijgen. Van de jaren 1851 tot 12-94 steeg de maïspro- tie van 215 milliocn lol 541 ruil en ILL. joor de reusachtige hoeveelheden ui. welke aldus uit de overzeesche op de Europeesche ".edel trad c i het erke lijke prijsdaling iiomisch bestaan van velen in gevaar. Dok bij de eerste wereldcrisis, die ui 1857 haar verschrikkingen open baarde, ligi meer dan één ontstaan» n.,r,-aak duidelijk waarneembaar aan den buitenkant. De unweiking van den le.olutiestonn van 1848 deed zich nog gc.oelen. toen nieuwe storingen als de KiiiiMorlog, de ontdekking van enorme lvvldeii in Kaliforn e. Australië en Nieuw Zeeland, de massa-emigratie van teren en Duitschers naar Amerika, het economisch gebouw op zijn grondsla gen deden beven. Schier bij elke crisis is van derge lijke uitwendige gebeurtenissen wagen, al zijn ze niet Immer z makkelijk te onderkennen. Een reeks van invloeden wordt daardoor in weging gebracht, en al naar gelang den sterkst werkenden invloed pleegt men verschillende soorten van crisis te onderscheiden. Bezwaren bestaan hiertegen niet, mits slechts voor dien met name vermelden invloed niet liet monop diekarakter worde opgeëischt en aan de meewerking lectoren recht wordt gedaan. Zoo wordt uitdrukkelijk van rra/rrt-crisissci: wag gemaakt bij die ontreddering de crcdict-schokken overheerschenden invloed uitoefenen, terwijl toch de erediet-stoomissen zich bij iedere crisis doen gevoelen. tot zulk eene rubriceering der crisis over, dan omwaren we de productic-ciises, waai bij verkeerd ge leide voortbrenging de markt met pro ducten overstroomt en het evenwicht verstoort. Zelfs stelt men de productie- e isis in engeren zin weer tegei de afzet- of behoeften-crisis. Bij deze is niet verkeerde, onregelmatige zelling der voorlbrengingskrachie: beslissende oorzaak, inaar kentering der behoeften-richting, als b.v. mode wisseling. Het type van zoodanige productie- crisis is wel de beruchte crisis van 1873, die, met uitzondering van Frank rijk, gnnsch Europa beroerde en ook Amerika en Australië niet intact liet. Na den Fransch-Duitschen ktijg van '70 bruisehte het Gerinaansche leven naar allen kant op, vol van onstuimige kracht Naar e KANTOORBOEKHANDEL II Ungutr, «6 t.o. Krommutr.TEL. 52611 Schrijfmachines Duplicators Stancil-duizendstempels de wereldmarkt werd gestreefd en de ontvangen oorlogsschatting van vijf milliarden droeg niet weinig tol den overmoed bij. Wondere energie is loen ontwikkeld, maar ook voor een deel jammerlijk verspildin koortsachtigen haast werd het productie-proces ver builen zijn natuurlijke afmetingen uitgezet. Spoorwegen en bouwmaat schappijen, banken en naarnlooze ven- lootschappen, mijnwerken en ijzer- melterljen ze verrezen van allen kant. Van midden 18701 ot het midden 1873 werden 958 naarnlooze ven- schappcn met een kapitaal van 3600 inillioen marken opgericht, in in Pruisen alleen 493 met een kapitaal van 1521 millioen In vier jaren ijds. van 1871-1874 werden in Prui sen meer hoogovens, ijzersmelterijen .n macliinelabriekeii gebouwd dan van 1800—1870. Een geweldige react f lie in October 1873 haar hoogtepunt lereikte, volgde. Een derde soort crisis is de geld- j risis.die zich openbaart in de schaarste if duurte van het bare geld. Nog al gezien van verkeerde gedragingen in munt- en bankpolitiek, welke tot de- atie van liet geld leiden kunnen, kan het geldgebrek zich doen gevoelen jordieii voor verhoogden buiten- landschen invoer öf voor stichtingen ipgcwcklcn ondernemingsgeest de bchocitc zich krachtig openbaart. n minder verstrekkende belcckertis ansport-crisis, bij welke de ruumic in het leven wordt ge- igrijpend zijn de .(■'crisis, die ook den saaingehracht. afzonderlijk kunnen order >ch lal acid. Bij de speeul: n neerslaan van den handel In die vermogensobjecien, welke regelmatig irwtrp van speculatie zijn en al naar gelang de speculatie op waren tan wel op iftccleii betrekking heeft, ipreekl men van handels- en effecten- De Engclsche koren-crisis van 1847 loor de speculatie in den graanhandel n hei leven geroepen, is een typisch •oorbeeld van de handels-crisis,evenals de Fransche crisi> van 1882, door lieursinanipulaiies bewerkt een merk waardig exempel van de effecten- crisis is. Van crcdiel-ciisis spreekt men, zoo in st e van het tot dusverre verleende overdreven vertrouwen een mateloos wantrouwen komt. Een verkeerde rege- ling'vandc bankpolitiek Fan hier veel kwaad brouwen. De Fransche crisis. den beruchten bankzwendel van John Law in 1719 ontslaan, moet wel in de eerste plaats worden genoemd. In de negentiende eeuw leidde vooral Amerika de gebrekkige regeling van hel bankwezen tot talrijke beillooze stoornissen. iclvuldighcid van crisisver schijnsel heeft aanleiding gegeven tot de stelling dat periodiek, op gezette tijden, deze ingrijpende stoornissen zich moeten herhalen. Deze periodici teit dor crisis is van het marxistische leerstelsel een belangrijk onderdeel en nog steeds vindt de beschouwing aan hang dat in de kapitalistische maat schappij onvermijdelijk de crisis per manent moet lerugkeeren. Ook anderen hebben zij het dan ook op andere gronden die nood zakelijke periodiciteit der crisis geleerd. Is inderdaad die noodzakelijk perio diek terugkeerende crisis een onmis kenbaar feit? De marxistische crisis-leer heelt het zwaar te verduren gehad. De feiten hebben haar ten stelligste weersproken en door de onttakeling „Vctelendungsiheorie" is haar alle rt ëele grondslag ontnomen. Wil men Jat, van zekere periodi citeit gewagen, dan kan hoogstens worden gewezen op dc psychologisch veroorzaakt, meer beleid en voorzich tigheid wordt betracht en dat naar gelang die werking van angst en be hoedzaamheid door der lijden loop uitsleet, het gevaar wederom sterker dreigt. Daarnevens moet dan evenzeer aandacht worden geschonken aan uit wendige gebeurtenissen, die in elke maatschappelijke orde den geregelden gang van zaken kunnen verstoren. T. O. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per UL Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PÊRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 2 Jj&OHld ilvofl ROU <f«Kerk veroordeeld zijn, mits ge maar i\'r"y het nieuwe nastreeft, en danzijtgede l'pinv«n gevierde held van den dag, de meest, i ooozen populaire rran van dit geslacht. De "30 ct m«nigte loopt u na, als ge het nieuwe, de nieuwe gedachte maar in gedurfde nieuwheid van voordracht aan den man wilt brengen. Hadden nu die ni -naar bepaald Het Nieuwe. ruwigheidpredikers .vi tegen .tocht' kunnen. Elk raam dat openstaat, elk kiertje dat wind door laat, is een dreigend gevaar voor hunne gezondheid. Zoo zijn er temperamenten en gestellen, die als het ware voorbe schikt zijn voor elke ziekte. Elke tem peratuurswisseling grijpt hen aan. Op geestelijk domein valt hetzelfde erschijnsel te bespeuren. Daar zijn .oinmtgc geesten, die bij eiken tocht van dwaling, bij eiken wind van leering nvallen ol minstens een eindweegs orden meegesleurd. Al wat er onge- 'iids is in de geestelijke atmosleer, heelt dadelijk vat op hen. Van alle dwaling, die rondgevent wordt, nemen zij het begin in zich op. Elk sophismc trekt hen aan, als de schoonc schijn maar naar voren gezet wordt. Vooral zat schittert, wat groot is of groot loet, ai wat breed is van inzicht en pvatting, at is het in wezen nog zoo mal en petieterig, het heeft hun be uling onmiddellijk, geheel spontaan valt daarop de reflex van hun geest. Zij deinen mee op stroom en tegen- zunder ooit ergens een steun punt te hebben voor hun dobberende, wankelende zinnen, zijn de onstandvastigezielcn.de weifelende, die de vluek zijn van deze m het ongeloot neer- gedompelde maatschappij. Men kan hen dilinieeren gelijk de dichter der oud heid de slaven definieerde: ge zoudt en dat liet lieden zijn van gering i, zij zijn nog veel minder, het zijn ingen. Een eigen geestelijk be- hebben zij niet. zij leunen op en alles wat hen omringt. Van daar dat zij dan ook geen weerstands vermogen bezitten tegen de overal op hen aanstormende denkbeelden, Hingen, strevingen, stroomingen den vluchtigen dag. Geen wonder, dat uit dergelijke gces- n vooral dat groote leger gerecru- Iccid wordt der moderne nicuwigheid- ekers. Staande voor het open raam van het ven, is hel alleen het n wijde luchten daarbuiten wat hen aan grijpt In alles inconstant, zijn 2ij alleen instant in die ééne gedachte en dat ne streven, de zucht en de jacht naar :t nieuwe. Een zucht die ongenees lijk schijnt. Het is de groote krankheid van dezen lijd. Als een infectie waart deze ziekte door de geesten, en slechts zeer wei nigen van dit geslacht, zelfs de meest bezonkene onder ons, mogen zich ge heel vrij wanen van de besmetting. Ot iets waar of valsch is, nuttig of verderfelijk - er wordt niet door elk van ons het eerste naar gevraagd. Als liet maar nieuw is. dan eerst heelt het recht van bestaan en moet het worden ingevoerd. Das Alte stiirzt hetoude valt ineen, zeggen deze nieuwigheid zoekers, en dat moet ook. Een nieuwe aera lacht ons toe en daarom moet al liet oude, al heelt hel nog zoo rijken zegen gebracht over de menschenge- slachten, als volmaakt afgedaan be schouwd worden. In zulke nfeuwigheidpredikers leeft dan ook een guiote haat tegen allen ieder, die het nog waagt om beschroomd geluid op te ko- de groote en schoone dingen uit den verleden lijd. Ja, wat zeggen wij, die tijd behoeft niet zoo langjver- leden te zijn- Reeds over den dag van gisteren en al wat hij meebracht en uitzaaide in het leven ligt voor zulke geesten al lang het stof der vergetel heid, de roest van voorbijgegane heer lijkheid. Die aan dat verleden blijven hangen voor dezulken hebben zij geen smadelijker schimpwoord dan conservatief, reactionair. Men mag daarom de bedenkelijkste 'ooruitgang, voor de wonderen van techniek en den triomf over de weer barstige materie, daar zou reden zijn een heel eind weegs met hen me te gaan Ook zou men hen niet afge wezen hebben, ja zelfs op kwistige wijs hun den behoorlijken lof gegeven hebben, indien zij nog verder waren gegaan en op geestelijk gebied aan de iude begrippen nieuwe vormen hadden gegeven, oude waarheden gesloken in kleed. Maar men is over de schreef gegaan. De waarheid en de begrippen zelf werden aangetast. De waarheid, die tot nu toe gold, moest radicaal worden omgeruild voor een nieuwe waarheid De begrippen zeil, die in de natuur en in de godde lijke wet van eeuwen her vaststonden, moesten plaats maken voor nieuwe gedachten en nieuwe begrippen. Um-i -ertung aller Werte is immers het parool van den nieuwen tijd. Daarom sprak men van een nieuw geloof, nieuw dogma, nieuwe wereld beschouwing, nieuw Christendom, nieuw leven, nieuw wereld-begrip, zedelijkheid, nieuwe wereldorde, richting, nieuwe koers, nieuwe banen, nieuwe geest, nieuwe mensch- htid, nieuw geslacht, moderne ziel, nieuwe ethica, nieuwe kunst, nieuwe wetenschap. Midden in die sfeer der ongeloovig daarheen zwalkende wereld, ishete.n spraakverwarring geworden, erger dar. Babel. De eene mer.sch ver staat daar den andere niet meer, In dit ijdele gedroom vervliegt het leven van die vele menschen, die het stuur der eeuwige en onveranderlijke waarheid Gods hebben verloren. WILLEM GROENHUIZEN Langestrftat 43 Amersfoort Groote partij Diamantwerken tevens een partij Klokken, Alpacca artikelen en Gouden en Zilverwerken NU koopen Is geld beleggen uw Schilderwerk eens uitvoeren door Huis- en Reclame schilder, Behanger hessenstr.10, Hoogewex 36 Telefoon 1451 en U zult tevreden zijn A in elke gewenschte Liniatuur Kantoorboek- en Schrijf machinehandel Langestraat 84 Te e'. 528 BERICHTEN UIT AMERSFOORT Geen bezuiniging of besparing tenzij ge Uw copieerwerk: LIEDEREN, BESTEKKEN. AGENDA'S, RECLAME. BRIEVEN laat uitvoeren door VITESSE KON. VVILHELM1N ASTRA AT 10 Binnenland zeer wel verklaarbare omstandigheid dingen voordragen, zelfs openlijk met mirijke positie op dat na de ellende, door een crisis I de waarheid in conflict liggen, ja door Een belangrijk Liturgisch ascetisch werk. Het levenswerk van den bekenden lilurgist Dr. Pius Parsch uit Kloster- neuburg, hier in Nederland sedert eenige jaren bekend onder den titel van „Das Jahr des Heiles" zal binnen kort in een Nederlandsche bewerking verschijnen bij de firma Wed. J. van Rossum te Utrecht. Het wordt bewerkt door den Rector de Benedictinessen te Oldenzaal, terwijl Dr. Fr. Feron, President het Seminarie te Roermond, op wiens aanraden de Nederlandsche bewerking is begonnen, in een inleidend woord de voortreffelijkheid van dit kernge- onde boek over liturgie zal uiteen zetten. Het werk geeft uitleg en beschou wingen over de liturgie van iederen dag van het jaar, zooals die in het Missaal en Brevier voorkomt. De Nederlandsche editie zal worden aangevuld mei de bewerking van het Eigen der Nederlandsche Bisdommen, wat zeker de waarde van het werk voor ons land zal verhoogen. Het werk zal in drie deelen ver schijnen te beginnen met den advent tijd. Het eerste deel zal in den zomer van dit jaar verschijnende volgende deelen op den tijd, waarin zij gebruikt' moeten worden. Om dit laatste te be reiken, is de uitgave van het eerste deel uitgesteld. Kath. Middenstand. Dal lijkt een eenvoudige agenda. Is dal ook inderdaad. Maar ge zult eens zien hoe prettig en leerzaam deze vergadering '- ook al zoudl ge dal niet direct, de agenda zeggen. Spijt van deze vergadering zuil zeker nier hebben. Onder dit aanloklijk motto waren Hanze-leden door hun Secretaris ter jaarvergadering genood, en een vijftig tal kwam opdagen. De samenkomst, die op het eind i juist niet voor 100 procent prettig en leerzaam was, werd geleid door den heer C. Hehenkamp als voorzitter. Als gevolg van het voorschrift, dat leden van Kath. vakorganisaties lid moeten zijn van hun standsorganisatie, kon men een 23-tal nieuwe leden boe ken, dat nu door den Zeereerw. heer Adviseur Pastoor Spitzen met een toe passelijk woordje werd geïnstalleerd. Z.Eerw. noemde het een lichtpunt in deze donkere tijden, dal 23 nieuwe leden geïnstalleerd konden worden. De vereeniging zal een steun zijn, onge acht welk bedrijf ge uitoefent. Een dracht maakt macht. Toegetreden als lid, moet ge trouwe leder, zijn, belangstelling toonen door regelmatig vergaderingbezoek en het dienen van de gemeenschappelijke middenstands- belangen. Niet het aantal, doch het gehalte beteekent iets. Beziet elkander als broeders in Christus en ziet te redden in deze dwaze wereld wat er redden valt. Tot slot feliciteerde Z.Eerw. de nieuwe leden en de veree de Federatie van Amersf. Middenstan ders in 1934 verricht, werd verslag uitgebracht. Hierbij werd herinnerd aan het aanbesteden van enkele gemeente werken in plaats van uitvoeren in eigen beheer. De heer Krause noemde dit in geen geval een voordeeltje voor de kleinere ambachtsbazen die bij uitvoe ring in eigen beheer door de gemeente kans hebben betere voorwaarden te bedingen. De vereeniging telt 128 leden. De penningmeester kon een gunstig luidend financieel verslag uitbrengen. Vervolgens werd door het hoofdbe stuur per gramoloonplaat afscheid ge nomen van den heer Hehenkamp als aftredend voorzitter. Hartelijk dank werd gebracht voor het vele werk door hem verricht, en vooral omdat de heer He henkamp heeft gewacht met heen ti gaan tot den tijd, dat de vereeniging weer in welstand verkeert. Moge het gegeven zijn nog lange jaren als oud-voorzitter den bloei van uw ver eeniging gade te slaan. Namens den Diocesanen Bond sprak Pastoor Spitzen een woord van afscheid aan den kant zet en de vereeniging zal zoo noodig nog gaarne van uw advie zen gebruik maken. Namens den Ned. R. K. Midden standsbond, overhandigde Z Eerw. aan den scheidenden voorzitter de vergulde Bonds-medaille. Hef voornemen bestaat den heer He henkamp het eere-lidmaatschap aan te bieden. Wegens het bedanken van den heer Hehenkamp, werd de voorzitterskeuze aan de orde gesteld, te volgen door de voorziening in de vacature: ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren Meussen en Van den Heuvel, die herkiesbaar zijn. Hierbij openbaarde zich bij den Kath. Middenstand nogal misverstand, zoo dat een gehouden stemming, waarde loos werd en men besloot in een volgende vergadering, na behoorlijke voorbereiding deze aangelegenheid reglementair af te wikkelen. Op voor stel van den heer De Wit krijgt ieder lid vooraf een ledenlijst. Rioolwaterzuivering. In een op 11 December 1934 ge houden bijeenkomst van de raadsleden is besproken en toegelicht een rapport waaruit bleek, dat de rioolwaterzuivering volledig moet zijn, m.a.w. het riool water ondergaat eerst een voorzuivering "1 daarna een nazuivering. Of beide bewerkingen direct noodig zijn, hangt geheel af van de resultaten van het onderzoek van het rioolwater en van het onderzoek van het open water, waarin men tenslotte het min of meer aan eenige behandeling onder worpen rioolwater laat afvloeien. Men acht hel daarom van belang, dat de bouw van dezuiveringsinrichling in 2 gedeelten geschiedt en weleerst de voorzuivering, onderzoekt later het afvloeiende water uit de voorzuivering en bepaalt naar de dan verkregen analyse van het afvloeiende rioolwater de inrichting van de nazuivering. Burgemeester en Wethouders stellen dan voor te besluiten tot den bouw van de voorzuiverinrichting passende in een plan mei een eventueel te bouwen nazuiverinrichting. De totale kosten van de voorzuiver inrichting worden begroot op 1114000, Door de betere vuilverwijdering en in krimping van de paardentractie is veel terrein vrijgekomen binnen de muren der Gemeentelijke Reiniging en het is mogelijk de voorzuiverinrichting met eventueel een nazuiverinrichting op dat terrein te bouwen. Door dit terrein aan te wijzen kan belangrijk worden bezuinigd. Het is niet noodig terrein te koopen noch een woning te bouwen, terwijl de kosten van bediening minder zullen zijn daar het personeel van den reinigingsdienst daarvoor zorg kan dragen. De kosten der exploitatie worden geraamd op f9050.—, waartegenover zou zijn Ie stellen de opbrengst van 3000 MJ te verkoopen mest, waarvoor echter thans geen bedrag kan begroot worden omdat kwaliteit en verkoop baarheid van de mest niet bekend zijn. De nazuiverinrichting raamt men op f 133.000,-. K tot den heer Hehenkamp. Uw aftreden B. en W. zullen er bij de uitvoering als voorzitter beteekent niet dat ge uw der plannen steeds op letten dat zoo belangstelling voor den Middenstand! zuinig mogelijk wordt te werk gegaan.

De Eembode | 1935 | | pagina 1