Cnlturctle Groep Katholiek Amersfoort. Vrijdagavond had een tweede bijee komst plaats van de Cultureele Qroep van Katholiek Amersfoort met als spre ker de heer Paul de Waart over «Pers en Radio in handen van ons Katho lieken". Na een kort openingswoord van Dr. Huygen kreeg de heer Paul de Waart het woord, die in een vlot betoog de geweldige beteekenis uit eenzette van Pers en Radio. Spr. be gon met op te merken, dat als na afloop van deze bijeenkomst alle aanwezigen overtuigde propagandisten zijn gewor den van de Katholieke Pers en Radio dan Is het aantal van 50 aanwezigen buitengewoon goed te noemen. De zucht naar publiciteit is er al tijd geweest. Spr. schetste de bericht geving ten tijde van Julius Caesar, en hoe deze machthebber de berichtgeving wist te beinvloeden. Vorig jaar is in China een dagblad ter ziele gegaan dat 1534 jaren had bestaan. De behoefte om in geschreven of gesproken vorm publiciteit te geven is nagenoeg zoo oud als de wereld. We staan aan de drempel van een nieuwe tijd, mede ook wij Katholieken rekening hebben te houden, en dan hebben we de behouden wat van het oude goed is. Het apostolaat van het gesproken en geschreven woord door middel van radio en pers is onmisbaar. De in vloed van de pers schetst Spr. b.v door de bekendmaking van Quadra- gesimo Anno. Gij zijt de denkende luidsprekers van de goede gedachte, aldus sprak de Paus tot de Katholieke journalisten. De pers wordt genoemd de koningin der aarde en de radio I mag daar wel mee gelijk gesteld den. Het verschil tusschen pers en radio is geschreven en gesproken jour nalistiek. Paus Pius X sprak als volgt: Alle goede werken zullen dan pas vrucht baar zijn, indien zij zich bedienen van de Katholieke Pers. We kunnen hier te lande op het bezit van onze pers trotsch zijn en we moeten dit bezit waardecren en er wat voor over heb ben. Spr. schetst met voorbeelden dat dat Kath. Pers geboren is uit de nood druft der lijden, zoowel in binnen- als buitenland. De Katholieke Radio eveneens geboren in lijden van nood. We moesten bij de radio geen deeldheid als bij de pers, onderwijs, enz. De hoog geprezen neutraliteit moest in de radio worden gehand haafd, Pater Perquin zag in, dat de radio ook in handen moest komen van ons Katholieken. Want al spoedig bleek, dat radio niet alleen amusement be- teekendeen men schaarde zich achter de ondernemende Pater Perquin. De Katholieke journalist is in ge weten verplicht de dingen van den dag te zien in het licht van de eeuwig heid. De Katholieke courant moet in elke rubriek propagandistisch zijn. In Duitschland mag de Katholieke courant in enkele rubrieken nog Katholiek zijn. Nu kan daar de Katholieke pers niet meer mee en we kunnen ze er geen verwijt van maken. Ziet en waardeert dan de groeiende vrijheid van pers en radio, hier te lande. Zeg me welk dag blad ge leest, welke omroep ge altijd afstemt en ik zal u zeggen wie ge zijt, dat is inderdaad een waar woord. Da Costa sprak over den mensch als het kroost van de pers, dit woord is juist, wat Spr. aantoonde met voor beelden. De Duitsche Pers schreef niets over den moord op Dr. Klausner, den Duitscher was vanzelfsprekend ge noemde Doktor niet vermoord. De pers schreef niet over de Kerkvervolging in Mexico dus bestond er geen Kerk vervolging in Mexico. Is de Radio nu ook zoo belangrijk? Lenin in Rusland begreep de invloed van de radio en gaf een Ingenieur op dracht een zoo sterke zender te bouwen dat deze alle zenders zou kunnen stemmen. Men heeft pers en radio ge bruikt om den oorlog te bezweren na den moord te Marseille, niet uit idieele overwegingen, doch omdat het niet uitkwam. Mussolini en Hitler begonnen direct met een courant om vooraf pro paganda te kunnen voeren inzichten. Goebbels legde beslag op pers en radio. Bij de radio hier te lande werd bi het zendtijdbcsluit de buit verdeelc aan de vier groote groepen. Er bleef 5 pet. over voor de andere kleinere groepen. De wedloop om die 5 pet. te bezetten is ontzettend, daar is de Melbourne-race een kindje bij. Degeni die de leiding heeft bij de courant be paalt de inhoud. Hetzelfde is te zeggen van de Radio. De leider van de radio bepaalt de richting- Courant en radio kunnen zijn herauten van waarheid en liefde, doch ook omgekeerd, 't Lezen kan maken heiligen en afvalligen. Een radioheilige kent Spr. nog niet. doch afvalligen door radio wel. Wel kent Spr. personen die door de radio zijn gevoerd of teruggekeerd lot de Kerk. Wij bezitten in Nederland o.m. 34 Kath. Dagbladen, 128 periodieken van godsdienstigen aard, 28 organen van stands- of vakorganisatie's, enz. In Amerika is geen enkel Kath. Dag blad In de Amerikaansche of Engel- sche Taal, wel eenige in andere talen. Nederland heeft 52 Katholieke zend uren per week, Amerika 26 Katholieke zenduren per jaar, waarvoor een lersch priester de gelden heeft bij elkaar ge bedeld. Dat de Katholieken het dus beseffen lezers Ie zijn van de Kath. Pers en luisteraars van de Kath. Radio. De invloed van de Radio werd weer duidelijk gedemonstreerd tijdens het Eucharistisch Congres te Buenos Aires en door de rede van den Vader der Christenheid. Hoevelen zullen naar het woord van den H. Vader hebben ge luisterd. In een uur tijds had de ge- heele wereld kennis genomen van zijn woord. Ook anderen beseffen zulks, o.a. de heer Kleerekoper. Pers en radio in handen atholieken zijn twee voorna fuurfactoren. Ze zijn geen concurren ten, de één door het geschrevene, den ander door het gehoor. De begrafenis plechtigheid van Z. K. H. Prins Hen drik heeft men per radio kunnen vol gen en toch zijn er ontzettend veel extra nummers van de bladen verkocht. Men wil het nog eens nalezen. Er be staat maar een zelfstandige Katholieke Radio-Omroep ter wereld, de K. R.O. in Nederland. Denkt er eens over na wat dat beteekent. Ge zult de invloed van pers en radio ondergaan, ten goede of ten kwade en daarom is vc Katholieken noodzakelijk, beide den te houden. Pers en radio, om te gebruiken als instrumenten om te voeren tot God. Beide zijn Godsgaven, waarover we straks rekenschap hebben af te leggen. Een geanimeerde rondvraag volgde, waarbij ook werd aangetoond de nood zakelijkheid van de plaatselijke Katho lieke Pers, jeugdherberg. Het college van regenten en regen tessen van het Burgerweeshuis heeft besloten zijn besluit, om het gebouw aan den Zuidsingel voor Jeugdherberg in gebruik te geven op voorwaarde dat géén personen boven 23 jaar als logeergasten worden toegelaten, met uitzondering van de leiders van zeer jeugdige personen, te handhaven. Sociëteit Vereeniging. In een algemeene ledenvergadering van de Sociëteit Vereeniging is het bestuursvoorstel, om met ingang van 1 Maart de huurovereenkomst met kastelein Zandwijk te beëindigen een nieuwe overeenkomst aan te gaan met kastelein J. de Voogd van 't ge bouw Concordia, met algemeene stem men aangenomen. De Sociëteit verhuist dus straks naar Concordia Aanbesteding- Woensdag 6 Februari zal worden aanbesteed het bouwen van een woon huis en een gebouw voor zuivelbe reiding op een terrein aan den Everard Meijsterweg te Amersfoort. Architect J. Pothoven Azn. «Bavoort" Leusden. R. K. Propagandaclub „De Katholieke Werkers'" Vrijdagavond heeft te 8 uur de plech tige installatie plaats van 10 nieuwe propagandisten der Propagandaclub „De Katholieke Werkers" in de Kapel van het St. Jorishuis aan de Wevers- singel door Kapelaan W. J. de jong, Geestelijk Adviseur. Voor het examen Ned. Instituut van belastingconsulenten is geslaagd voor het eerste deel burgerlijk- en handels recht, boekhouden, economie, statistiek en staatsinrichting de heer J. Hofland Sr. alhier. Burgerlijke Stand. GeborenHendrikus Albertus, G. den Ouden en E. v. Keken, Berdina Maria, d. van M. Bleij en J. M. Wienk. Wilhelm Jean Hendrik, z. van J. G. H. Messink en E.J. Win- terink. Bertha Hermina, d. van H. Nijhof en W. Bouw. OndertrouwdP. Th. J. Rutten en j. Wellerd. OverledenL. v. Ameiden, 75 j.. ongeh. K. v. Ree, 74 j., echtg. van M. E. Berger. N. Konijn, 41 j. J. A. Maas, 62 j., echtg. van J. A. Wirtjes. GeborenCalo, d. van C. Blokker en J. C. M. Oosterhuis. Hendrik, van E. v. d. Berg en L. de Rijke. Hendrik, z. van R. v. 't Wel en C. N. Stoffer. OverledenW. Treffers, 52 j., echtgen. vart R. Lambrechfs. W erkliedenstandsorganisatie. De oprichtingsvergadering in de Patronaatszaal aan de P. Boistraat van een Parochiale Werkliedenvereeniging in de parochie St. Henricas is bepaald op Woensdag 6 Febr. a.s. 'savonds 8 uur. Candidaten voor het Besluur kunnen door elk 10-tal leden tot en met Zater dag 2 Febr. worden ingezonden aan het Secretariaat j. A. Jagers, Oude Soesterweg 47. Handelsregister. Inschrijvingen P. J. v. d. Woerd, Optiek, Heinsius- laan 16. Eig.P. J. v. d. Woerd. Asbestcemenlindustrie „Adbestona", N.V. io. Tijdelijk adres: Stev. van de Hagenlaan 6. Dir.D. Salomons. B. van Dalfsen, bakkerij en café, Buurtschap Bavoort C. 8. Eig.B. v. Dalfsen. N.V. Bouw- en Handel Mij. „Didia," Bisschopsweg 218, uitfr. directeur F. Abersontoetr. directeur: D. Kuiper.j Een agent van politie zag, dat bij een slager in de Krommestr. vleesch binnengebracht werd, dat wel gekeurd was in Barneveld, maar niet hier aan geboden was ter keuring. Een keur meester liet, aangezien hier gehandeld was in strijd met de voorschriften, het vleesch in beslag nemen. Een vroolijke avond in St. Aechten. Zondagavond werd in St. Aechten een vroolijke muzikale avond gegeven door een jeugdorchest van de R. K. Muziekvereeniging „St. Caecilia" met medewerking van de R. K. Tooneel- vereeniging .Euripides". 't Was 'n geslaagde, vroolijke avond, en er werd door de jeugdige muziek beoefenaars vlot gespeeld en met zui vere klank. Als het eerste nummer is ingezet blijkt dat de jaszbandspeler, de 8-jarige Jan Plateel, er nog niet is. Nauwelijks is men begonnen of er komen twee mannen van de dienst verrichting achter de zaal binnen en roepen, hol stop er eens eventjes. Ze zetten een kist naar voren en depo- neeren deze op het tooneel. Onder groote hilariteit komt Jan, de jaszband- artist uit de kist en merkt droog op, ik geloof dal ik wat laat ben mijnheer. Hij neemt plaats en, weet op meester lijke wijze zijn jaszband te bespeleo; De 13-jarige Kees Neervoort trad op als refreinzanger en voldeed goed. Ook wist hij er een vroolijke tint aan te geven. Maar Kees moet niet de kleine leden van het orchest plagen, daar wordt hij wat te groot voor. „Euripi des" voerde op vlotte wijze op „Het reisbureau van Levi Paardebek". Er is daarbij gelachen. Voor de vele jeug dige aanwezigen kon ons de herhaalde scheldpartijen tusschen de twee jood- sche beheerders van het reisbureau minder bekoren. Een mooie vioolsolo werd na de pauze ten gehoore gebracht door de 8-jarige Antoon de Kruijf met pianobegeleiding van het 12-jarige Ma- rietje Berger. Nog enkele populaire nummers volgde door het jeugdorchest, o.a. „Mijn tante Aiida'" waarbij de muzikale tante met haar mondharmo nica op het tooneel verscheen en een dansje maakte met den refrelnzanger. 't Was het succesnummer. Gesloten werd met een pittige marsch. 't Was een mooie avond hopen deze jeugdige artisten onder leiding van den heer L. G. Wielaert eens spoedig weer te hooren. „St. Jozef." Uitgaande van de Propagandaclub ,,De Kath. Werkers" had een cursus avond plaats met als spreker de heer Joh. Zwanikken, over „Waarom willen wij inplaals van ongebondenheid, maat schappelijke ordening." In een wel wat hoog betoog schetste Spr. het ontstaan van de toestand van heden, hei groot kapitalisme met haar grootindustrie, waarin de fabrikant niet in staat is zijn afzetgebied en het groot aantal afnemers te overzien. Onder het oude systeem is een afschuwelijk kapitalisme omstaan. Deze grootindustrie is in staat honderden kleinere ondernemingen met duizenden arbeiders ten val te brengen. Aan de onbeperkte vrijheid moet paal en perk worden gesteld. Overwinning op de klassemaatschappij en het groot kapitalisme zal allereerst noodzakelijk zijn om te komen tot maatschappelijke ordening. Met een uitzetting van de corporatieve gedachte sluit Spr. zijn j. Tijmensen en C. Hamersveld. Gerarda Bertina, d. van E. v. Harten I. Riiken. Wilhelmina Johanna, 1 van J. Charmant en W. Bancquart. I Ondertrouwd L. M. G. Bal I int ij n en J. Steen. GehuwdC. v. Vulpen en A. Wallet. Stoutenburg Burgerlijke stand. Geboren: Geertruida Bartha, d. A. B. Bosman en M. M, Renkers. Bertus, z. van H. Zwart enJ.v.Egdom, Soesterberg De politie en de opzichter van d( Gasfabriek te Zeist hebben een onder zoek ingesteld in een villa aan den Amersfoortschen straatweg. Men ver moedde dat hier op clandestiene wijze gas werd verbruikt. Het vermoeden bleek bij onderzoek juist te zijn ge weest. Een gasmeter was aangesloten en langs dezen weg werd op onrecht matige wijze gasverbruik mogelijk ge maakt. De gasmeter is in beslag ge- Uit den Omtrek Doorn Ter gelegenheid van den verjaardag van ex-keizer Wilhelm van Duitsch land waren Zaterdag de verschillende familieleden en gasten aangekomen. Het waren de kroonprins met zijn vrouw en zijn twee zoons en dochters, prins Eitel Friedrich, prins August Wilhelm, de eenigste dochter van den keizer, de hertogin van Brunswijk, de zuster van den keizer en de groothertog en groothertogin van Mecklenburg. Zon dagochtend is op Huize Doorn door' pastor Schneller uit Berlijn een dienst gehouden. Des avonds werd een diner gegeven, waaraan ook nog een aantal Nederlandsche autoriteiten en intieme kennissen van den ex-keizer aanzaten. (Vijkerk De Crisis-Rundvee-Centrale heeft 174 runderen overgenomen. Hiervan werden er 136 in klasse A, 37 in klasse B en één in klasse C ingedeeld. De Nederl. Spoorwegen overwegen uit een oogpunt van bezuiniging het vervoer van stukgoederen op een aan tal spoorlijnen in handen te geven van Van Gend en Loos. O.m. zullen daar- 1 in aanmerking komen de lijnen Amersfoort—Zwolle en Nijkerk— Ede. Van Gend en Loos zal dit ver- dan met vrachtauto's bedienen. Wagenladingen blijven echter langs den spoorlijn gaan. Gedurende 1934 werden ter markt aangevoerd: eieren 10.259.000 stuks, runderen 8046, nuchtere kalveren 1945, varkens 45, schrammen 59, biggen 2041, schapen 36 en lammeren 118. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Hedactie) Afstand van machines. Bij het lezen van de Nieuwjaarsrede, uitgesproken door den voorzitter van den Kamer van Koophandel tijdens de eerste vergadering dezer Kamer in dit jaar, is het mij opgevallen dat hij by- zondere aandacht vroeg voor de steeds meer naar vorenkomende vraag: kan Soest In den gemeenteraad besprak de heer t Endendijk het beleid van Burgemeester en Wethouders en roerde daarbij aan de wijze waarop de heer Lodeesen weihouder zou zijn geworden. Het oud-raadslid, de heer Jos. Mineur, thans propagandist van het Volksfascisme, heefl in „klare waarheid" erkend, dat hij zich vier jaar geleden heeft laten omkoopen om door het wegblijven van een raadsvergadering de benoeming van den heer Lodeesen tot wethouder te verzekeren. De heer Grootewal kwam eveneens op deze kwestie. Hij deelde mede, dat de heer Mineur tegenover hem heeft verklaard, zich inderdaad te hebben laten omkoopen, zooals de heer En dendijk reeds mededeelde. De heer Mineur heeft geen geheimhouding op gelegd en dus meende spr. deze be kentenis hier te mogen weergeven. Algemeen werd ernstige criliek uit geoefend op de verhoudingen bij Open bare Werken, welker leiding te kort zou schieten in bekwaamheid rakter-eigenschappen. De heer Gasille beweerde, dat deze leiding B. en W. maar wat voorliegt. Aangedrongen werd op spoedige be noeming van een bekwamen directeur, B. en W. deelen hierop mede. dat zij de mistoestanden bij dezen dienst erkennen. Op een oproeping hebben zich 238 sollicitanten naar de directeurs functie aangemeld. B. en W. zullen zoo spoedig mogelijk met een voor dracht bij den raad komen. Bij de behandeling der gemeente- begrooting van het Gasbedrijf kwam de heer Gasille terug op het pas ge nomen raadsbesluit tot het heffen van een retributie (f 4000), omdat het Gas bedrijf het bedrag niet zal kunnen missen, als het in de toekomst mis gaat. Wethouder van Klooster Het ver bruik loopt al terug; in December met 19000 M'. Verder werden allerlei begrootings- posten luk-raak verminderd tot bedra gen, met welke de voorzitter, naar hij zeide, niet kon werken. Ten slotte liet de voorzitier den raad, die de bezuinigers volgde, maar be gaan, verzekerde echter, dat de zóó gewijzigde begrooling nimmer de goed keuring van öed. Staten zal bekomen, Spr. noemde de gedane voorstellen krankzinnig." - Burgerlijke stand. OndertrouwdL, Majoor en A. M. d. Mast. E. Floor en J. Westeneng. Gehuwd: C. C. Schults en D. v. d. Heide. Overleden: W. v. d. Heiden, 67 jr., geh. met A. Kuier. E. v. d. Geer, 80 jr., geh. met E. S. Fremouw. Leusden Burgerlijke stand. Geboren: Adrianus Wilhelmus,z.t Pastoor Heumann's Geneesmiddelen verkrijgbaar bij het Depot; L. MüLLER, Apotheek n-Boek c 378 Halver- Tel. 44674. Postgiro 58639 Het groote Pastoor Ho urn 345 badtijden, 150 albceld.. gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. HEUMANN Co., Staalh&de 4 Amsterdam C 378 Ge)ie*< arte ren! Burdelyksebrill Boek w Naam ei Straat en huisnummer Woonplaats meer naar vorenxomenue vims- afschaffing van machines in de sigaren industrie nut hebben in verband met bestrijding van werkloosheid. Hij meende hun, die van meening zijn dat door afschaffing van machines in de sigarenindustrie een stuk werk loosheid wordt weggenomen die illusie te eenenmale te moeten ontnemen. Bij den aanvang zijner rede merKie hij op, gaarne te zullen luisteren naar wat bevoegden en Ier zake kondigen zullen zeggen over de moeilijke vraag stukken van dezen tijd, terwijl hij een te goeder trouw ondernomen actie voor werkvermeerdering een „illusie n°Hijt zeide: Men vergeet toch, dat machines velen werk gegeven hebben die anders arbeidsloos zouden zijn en die dus bij stopzetting weer werkloos zullen worden. Heb ik dit nu wel goed gelezen Mag ik daaruit opmaken dat volgens hem de machines in de sigarenindustrie de handenarbeid heeft bevorderd i Dat het algemeen levensniveau gedaald, hebben wij allen reeds ge- ruimen tijd ondervonden en het is toch al te gek om voor te stellen dat daarom machinale sigaren moeten worden gefabriceerd. Niet het publiek vergeet dat het levenspeil is gedaald (kan men in dezen tijd zooiets eigenlijk wel vergelen maar hij vergeet dat het dalen van het levenspeil een gevolg is van den crisis. Dat machines in de sigarenindustrie zoovelen werk geveneven een voor beeld Een onzer plaatselijke sigaren fabrieken stelde een banderolle-machim. in dienst, waardoor n.iar ik vernam vorige» week een 17-tal meisjes ontslag kregen. Is het nu toch nog een „illusie" als men zegt dat door afschaffing van machines in de sigarenindustrie een stuk werkloosheid wordt weggenomen Nu kan men zeggen„het zijn maar meisjes", maar een meisje dat op een fabriek voor dergelijk werk misschien 6 J 7 gulden verdiend, kan in een gezin waarvan vader geen werk kan krijgen een geweldigen steun zijn. De meening van een deskundige als den heer Meyer de Vries, welke ook vorigen week hier Ier stede sprak, zal met meer ernst ontvangen zijn. De Voorzitter van de K. v. K. heeft deze dingen wat uitvoeriger gezegd omdat hier voor de Vallei zéér groote belangen in het geding komen. Het wekt bevreemding dat een Voor zitter van een K. v. K die persoonlijk is geïnteresseerd bij een machinale sigarenfabriek, in een nieuwjaarsrede voor een dergelijk bedrijf speciale dacht vraagt. Ik wil toch nog niet geheel aa....w men dat het „praat in eigen zak" is geweestmaar dat het daar sterk naar ruikt is mijne meening. Met vriendelijken dank voor opname, JAN TH. TOMMEL. Kerknieuw» Aartsbisdom Utrecht. Tot leden van het Missiecomité In het Aartsbisdom Utrecht zijn benoemd; E. Hol, pastoor te Terborg. Schoe maker, pastoor te ö^inkei, A Mu|- der, pastoor te Langcveen G. Pelgrim, castoor te Roodhuis, W. Uoetens, pastoor te Terwolde J. Kroon, kapelaan te Abcoude en F. Koning, kapelaan te Montfoort, Z. H. E*c. de Aartsbisschop heeft benoemd tot leeraar aan het Seminarie te Culemborg den (ZeerEerw. heer Th. U, A. Hendriksen; tot Kapelaan te Wolvega den Wel- eerw. heer F. A. Scholten tot assistent te Abcoude de Weleerw heer Dr. F. G. van der Meer, tot Kapelaan te Borne, H.' Sleplianus de Weleerw lieerJ. F. M A. Driessen, tot Kapelaan te Olst op voordracht van den Pater Provincionaal der Paters Minder broeders Franciscanen, de WelEerwr- Pater H I. Baas O.F.M., tot Kapelaan !e Apeldoorn (H. Fab. en Set.) derl Weleerw. heer N. J. W. van Dieden en tot kapelaan Ie Culemborg den Wel- Eerw. heer L. H. Bekkers. Amersf. Middenstands Ziekenkostenverzorging. Welk vraagstuk is voorden midden stand urgent? I let dekken van de vaak aanzienlijke uitgaven voor dokter, apotheker, kenhuis, operatie, enz. De wensch van den middenstand, om hun gezinnen hiervoor te verzeke ren, reeds zooveel malen in Amersfoort besproken, kan thans verwezenlijkt worden. Vrije keuze van dokter, zie kenhuis, enz., volle medezeggingschap van alle leden, o.a. door hun goed keuring te vragen op de algemeene vergadering van de balans en bedrijfs- rekening, stemrecht voor alle leden, controle van het jaarverslag door ac countant, zijn voorwaarden, waaraan in de eerste plaats zal worden voldaan. Teneinde te komen tot oprichting tn een Amersf. Middenst. Ziekenkos tenverzorging zal Prof. Dr. J, A. Veraart, voorz. van den Raad van Beheer van de Individueele Risico Onderlinge, zusier-Mij. van de Centrale Onderlinge, een lezing houden over „Ziekenkosten verzorging een gezinsbelang", waarir hij zal uiteen zetten, op welke wijze de kosten, als plaatselijke afdeeling bij de I.R.O. kunnen worden gedekt. De collectieve verzekering van een groot aantal gezinnen maakt lage premie mogelijk. De ondergeteekenden, vor mende de voorloopige Commissie var Advies, wekken U op, de openbare vergadering op Donderdag 31 Jan. in Amicitia te bezoeken, aanvang 8 uur. Mevr. Schuitemaker, voorz. Ver. v. Huisvrouwen. Mej. F.. M. Hamersveld, lid gem.raad. Mej. inr. R. W. de Boer, adv. en proc. Dr. H. W. Schreuder, rustend arts. J. H. v. Lonkhuizen, lid gemeenteraad. P. J. Coops, oud-adm. suikerplantage. Dr. M. Kamerling, arls. W. C. Oosterman, hootd school. A. j, Spiekermann, lid gemeenteraad, A, Over, ambtenaar. Dr, J. W. Schmelling, arts. A Binnenland Colijn aan 't woord. een te Amsterdam gehouden rede heelt minister Colijn de vraag be sproken, welke gedragslijn Nederland moet volgen om zijn volkswelvaart te redden. Dr. Colijn wees het middel der devaluatie at en maande tot voorzichtigheid met ordening van het bedrijfsleven, Daarentegen zal de aan passing aan de verandeide toestanden in sneller tempo moeten gaan. De regeering hoopt dit jaar de verlaging van eenige publieke laslen mogelijk te maken. Aan het einde zijner rede deed de minister een dringend beroep op alle Nederlanders om eendrachtig samen te werken en twisten te laten rusten. Allerlei Pot verleren. Binnenkort zil onder de veehou ders, wier melk tot boter of kaas is bereid, f I millioen uit den zuivelpot worden verdeeld, aldus gepslitst: f605.766 voor de boter en f394.234 voor de kaas. Oogenschijnlijk lijkt f 1 millioen een heel bedrag doch als we in 'toog houden, dat er in ons land f 1.400.000 melkkoeien zijn, waarvan een 400.000 consumptiemelk leveren, zoodat er 1 millioen boter- en kaaskoeien over blijven, dan schiet er voor elke koe over. Een mager hecije. Werd de geheele zuivelpot aange sproken, waarin zoo om de f 12 millioen zit, dan had de verdeeling meer zin. In den nacht slipte de 36-jarige R. R uit Utrecht, komende uit Arnhem, door de gladheid van den weg bij het Planken Wambuis onder Ede met zijn nieuwe auto tegen een boom. R. was op slag dood. Tijdens de vlucht van Parijs naar Engeland is een pakket gouden staven ter waarde van 6000 pd. st., dat in een Britsch vliegtuig werd vervoerd, in zee gevallen. De Amerikaansche minister van Arbeid schat het aantal werkloozen in de Vereenigde Stalen op negen h tien millioen, waarbij gedeeltelijk werkloo zen niet zijn inbegrepen. Vrijdagmorgen is een vliegtuig in een 62 minuten van Londen naar Rot terdam gevlogen. Op de dienstregeling is een vlieglijd van I uur 40 min. aan gegeven voor dit traject. In de Waldorpstraat te Den Haag heeft een groote fabrieksbrand gewoed, waarbij ook een oude man ten slacht offer is gevallen. Door den brand zijn niet minder dan 200 personen, die in de verschillende fabrieken, die in het gebouwen-complex gevestigd waren, werkten, zonder werk gekomen. De tegeering onderzoekt de moge lijkheid der verslrckking van goed- koopc haring aan werkloozen. Er zijn groote voorraden haring beschikbaar. De prijs zal waarschijnlijk 8 voor een dubbeltje of ten hoogste één cent per stuk bedragen. Een bewoner van Schaarsbergen onder Arnhem had onlangs een bedrag van f6000 van de bank gehaald, ork- dat hij het daar niet veilig achtte, l-flj. sin il het bedrag in bankpapier in een houten kistje en verborg liet in den hooiberg. Toen hij later een rekening moest betalen haalde hij het kistje te voorschijn. Hel bleek dat ratten er een gat in gevreten hadden en het bank papier hadden opgeknabbeld. Het ge lukte Item nog zooveel van de snip pers bijeen Ie garen, dat hij een bedrag van f 600 van de Bank terug kon krij gen. De rest was verloren. Op een vraag welke maatregelen apan zal nemen in verband met den nternalionalen bcwapcningswedslrijd er zee verklaarde de minister van Marine dat Japan elke bedreiging zal beantwoorden door de bewapening tot het uiterste op te voeren, zelfs al zou de bevolking uitsluitend moeien leven verdunde rijstsoep.

De Eembode | 1935 | | pagina 2