F. A. TULP 1935 F Taxidienst Kantoorboeken A Fa. H. Elzenaar Botoor en Drukkerij Langcgracht 38, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrtjdag- iddag Dc abonnementsprijs bedraagt één gulden r drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per ,st. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. itflave van de Katholieke Stichting De Bembodc, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 Febr. 1935 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nflverheld bff geregeld adverteeren Advertentlïn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zfln bezorgd. Teletoon 314 Acht en Veertigste Jaargang - No. 94 De wonderbare werking, die nieuwe nkbeelden veelal oefenen, spruit juist hei feit dat zij niet nieuw zijn en t hetgeen het enkele genie weet te ■muieeren. reeds jarenlang de ge- me gedachte was van duizenden. Lezen. Hel boek. het gedrukte woord in Isclirift of courant is op het oogen ic de meest machtige kuituurfactor wereld het komt Kerk en Vader- d ten goede. Maar zoo 't boek een vormings- iildcl is van den eersten rang, moet dan aan 't toeval overgelaten wor- ot diens invloed voordeel of schade brengt; of het veredelt en verhoogt i wel bederft en verlaagt Wie zelfs iar met een middelmatig ideaal te lden is, voor hem is 't niet onver- .iillig meer, of 't gedrukte woord den ensch en de menschel ijke maatschappij rtielt. Intellectueel en ethisch grooter akt of vernedert. Wanneer we op ladder der idealen sterk naar be den gaan en maar zouden cischen, i 't gedrukte woord geen schade ii aanrichten, dan is het al erg ge- eg als literatuur en pers een uit- Itingsmiddel zouden worden, een -geilheid van geldmakerij. Is een moeilijke, maar noodzake- c taak, die, helaas, velen op 'i ogenblik niet inzien, de goede litera ir en meer te steunen en te len. Zoo ver moesten we het i, dat de Katholieken niets slechts hunne huizen wilden, doch datgene, wat zektr goed is; Heen boeken van waarde lazen ijverig cn wel zoo, dat ze iaruit veel nul trokken. Deze roeping i voornaam als de zorg voor u, lezen etc., veel voornamer enthousiaste liefde voor sport. Du school moet zich alle moeite im een goed-gevoeld en be- genot in degelijke lectuur op wekken, vast te houden en te ver- De nadruk valt in deze for- lule op: goed begrepen en goed-ge- eld genot. In 't begin is het'zeker lar een kindcrlijk-naief genot, maar at mag het niet lang blijven. Om een idelijk bewust genot in degelijke :tuur op te wekken, moeten we een precht en sterk idealisme trachten aan kweeken, een juiste opvatting over j.eroote waarde van een brecde ver- '"l" ontwikkeling. Er moet al vroeg goed-ingeziene ijver voor zclfvor- ng en breedere ontplooiing istesgaven worden opgewekt, leder- moet in zijn jonge jaren al leeren passen, wat Pestalozzi voorschreef ontwikkeling van zijn geestelijk •en moet iedereen als een werk van :li zeil beschouwen. We m >cg de bcleekenis van boek en tijd- iritt voor de verslandsontwikkeling cliteii te verduidelijken, de werking r lectuur zoowel ten goede als ten uit in dc duidelijkste termen rekende voorbeelden verklaren. De school moet leeren met vrucht lezen, ja, dat moet ze tot het hoog- opdrijven. Ze moet aan 't kiiid tl den inhoud van 't gelezene 'tulen en vast Ie leggen. Dit is igenlijk de literarische vorming of ten imisie du hoofdzaak; al het andere an de literarische ontwikkeling is groote bijzaak. Het kind moet mul worden, moet de gewoonte en den inhoud van een boek op nemen, alles er uit over te nemen, dienstbaar kan zijn voor liet leven, 'n literarische vorming moeten wij '•achten te geven ook aan hen. die Meen de lagere school kunnen be- ook aan hen, bij wie we ge- zijn 't woord literarische vor- net een spotlach te doen ver szeilen. De school moet eenige boekenken- aan ieder kind trachten te bezor- i- Voor sindskindeicn moet die ken- naiuiiilijk veel uitgebreider zijn dan •i dorpskinderen. Ze moeten op t""| ;u leeren. welke ontwikkelende ken. tijdschriften en couranten ze unen lezen en waar zij die kunnen De school moet 'l kind vr zekere zelfstandigheid tegenover hoeken, tijdschriften etc. Ze moet kind leeren crltisch te lezen, ieder •k en gedeelten van een boek te 'ordcelen. Niels werkt zoo schade- ijk op verstand, verbeelding en zenu- ven als dat onrustig doorjagen van H.idzij na bladzij, zonder 't versland ioit gelegenheid te geven rustig en na te denken. e geest van zelfstandigheid moet een geest van zelicritiek zijn, die zich diep bewust blijft van eigen ongenoegzaamheid. Zoo'n stemming voert naar voorzichtigheid en beschei denheid. KANTOORBOEKHANDEL II UngMtr. 68 to. Krommolr. - TEL 326 ||j Briefwegers Hechtmachines Duplicators Schrijfmachines Opvoeding. De vorming va" het verstand is niet het eenige, niet het eerste ideaal der schoolhaar hoogste roeping is ster king en staling van den wil. In het bewuste vrije willen en niet in het scherpe denken alleen ligt de eigen lijke waarde en de hoogheid van den mensch. Wat de mensch in werkelijk heid is, dat kunnen we beter afleiden uit hetgeen hij doet, dan uit betgeen hij zegt of denkt. Een bedorven hart is veel erger dan een minder goed ver slind. Hoe hoog wij ook in weten en denken aanslaan, toch staat wils- en werkkracht, karakter en zedelijkheid 'ndig veel hooger. Daardoor wordt werken op 't verstand, dat indrin- in de wetenschappen tegen een zijdigheid beschermddoch dat alles wordt hiermee niet onderschat. Met den grooten invloed van kennis en ontwikkeling wordt rekening gehouden, door ze als noodzakelijke voorwaarden het vrije handelen van den mensch zoo ver als wij de buitenwereld kennen, in zoo ver alleen kunnen wij daar invloed op uitoefenen. Een onjuiste ot halve kennis werkt belemmerend op onze werkkracht. Kennis is de onver vangbare vooronderstelling voor de inwerking van nienschelijk willen op zijn omgeving. Zonder verstand is geen vrije wilshandeling mogelijk verstand en vrije wil zijn op 't innigst met elkaar verbonden. Kan nu aan 't onder wijs een meer voorname rol worden toegewezen dan raadgever, wegwijzer en kundige leider te zijn voor den wil? in dit psychologisch feit ligt de oor zaak, dat alle onderwijs opvoedend moet werken. In dien zin schreef Baumgartner: „Geheel het onderwijs in ieder vak moet als laatste doel -treven de zedelijke vorming van karakter; ieder lesuur, dat niets voor de opbouwing van het karakter kon aandragen, is zonder eenige waarde, misschien zells schadelijk, omdat ei tijd verloren ging. Hel werken en groeien van den boom bereikt hel hoogtepunt in zijn vruchtdaarvoor zet hij knoppen, bekleedt zich met bladeren, siert zich in de heerlijkste bloemenzoo moet de opvoeder al zijn werken richten op de hoogheid van 't karakter; geen moeite zal te drukkend zijn, om deze vrucht tot rijpheid le brengen." Wegens deze vormende inwerking door 't onderwijs, wegens den sterken noodzakelijken invloed op hart, ge- oed en wil van het kind is de eisch in zuiver confcssioneele scholen ten volle gerechtvaardigd. Wat is dus dat afkeurend en sma lend roepen over roomsch rekenen, roomsch schoonschrijven etc., anders dan een holle fraze? Maar die gezegde nog eenige waarde durlt toe te kennen, laat toch ook vermoeden, dat hij van de hooge roeping van een katholiek opvoeder niet de juiste voo stelling heelt, niet de wetenschap vi een opvoeder zich eigen maakte. De school is in de opvatting v; de Kerk meer dan een depot van w tenscliap, meer dan 'n dressuurlokaal, waar 'I versland met alle wetenschap moet opgesierd worden; ze moet leer meesteres zijn van al het ware goede, ze moet de vormster zijn liet hoogste en edelste kunstwerk op aarde, de geestelijke moeder van een godsdlenstig-7.e Helijk karakter. Die positie neemt de school in op ieder uur van haar werken, welk vak er ook behandeld wordt. Nooit mag ze vergeten, dat ze gemoed en wil moet leiden en vormen. Voorzichtige toepassing en wijze benultigiug van alles, wat opvoedkunde leert en aan raadt, moet iieilige plicht voor haar zijn. LAAT IN UW SCHILDERWERK EENS UITVOEREN DOOR JAN ZWART HUIS- EN RECLAME. SCHILDER, BEHANGER HESSENSTR. 10 HOOGEWEG36 TELEFOON 1451 EN U ZULT TEVREDEN ZIJN Vasten avond- feettavonden in zicht Geelt Uw oiders voor Programma's, Liederenbundels, Agenda's, enz. bij VITESSE KON. WILHELMINASTRAAT 10 BILLIJK EN VLUQ! Amersfoort Stichting O. L. Vrouw ter Eem. De onderwijsinrichtingen gevestigd in de Stichting O. L. Vrouw ter Eem zijn nu als instituut van onderwijs 1 ir in 'gebruik. 12 Juli 1932 werd de eerste steen gelegd door de Algemeen Overste. In September 1933 werden Kweekschool en Lyceum opengesteld. 11 September had de inwijding van hel gebouw plaats; en 10 October de plechtige in zegening van de Kapel door Mgr. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Jlrecht. In September begint de 3e klas van het lyceum en wordt een aanvang ge maakt met de splitsing in H.B.S. en Gymnasium. Tevens zal dan aan de leerlingen die dit verkiezen gelegenheid gegeven worden hun opleiding te voltooien in een afdeeling Middelbare meisjesschool, die dan ook, evenals de H.B.S. en Gymnasiiim-afdecllng, zal aansluiten bij den 2-jarigen onderbouw van het Lyceum. De Kweekschool telt momenteel 3 klassen. Het bestuur is van plan met Sep tember weer een klas voor eigen rekening te nemen, die dan als voor bereidingsklas wordt beschouwd, zoo dat leerlingen voor de voorbereidei.de klas (liefst 14 jaar) en de le klas Kweekschool (liefst 15 jaar) met Sep tember kunnen geplaatst worden. HetLyceumneemtleerlingenaan voor: voorbereidende klas (6e klas Lagere school). 1—2 en 3e klas Lyceum, 3f klas Middelbare Meisjesschool. Tevens bestaat er onder gediplo meerde leiding gelegenheid zich te bekwamen in muziek (piano en viool) handenarbeid (carton-, hout- en leerbewerking). Vorig jaar slaagden van de kweek school 24 leerlingen voor de Akte L.O. De kweekschool telde bij aanvang 100 leerlingen, thans 78, doordat de voorbereidende klasse verviel. Het Lyceum telt 60 leerlingen. De dag is nauwkeurig verdeeld. In de "week 's morgens te kwart voor iven wordt door allen de H. Mis bij gewoond. Zondags om half 9. De lessen op de Kweekschool van gen aan om 8 uur, van het Lyceum In den vrijen tijd kunnen de leer lingen zich vermaken in de gezellig ingerichte recreatie-zalen of op de sportvelden (tennis, hockey, korfballen enz). In de fraaie Kapel zijn thans 5 ge brandschilderde ramen en er moeiei er nog drie worden aangebracht. Een orgel werd korten tijd geleden geplaatst i de kapel. 't Is een electrisch pneumatisch orgel van de firma Bern. Pels Zn. te Alk- Zuster M. Juliette geeft pianoles aan de leerlingen die zulks verkiezen en voor wie de studietijd voldoende ge legenheid ervoor overlaat. Onze Gemeenteraad. Men deelt ons inede, dat de heer C. W. C. G. Hehenkamp, lid van den Gemeenteraad, aan het Bestuur van dt K. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde' kennis heeft gegeven, dat hij voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen om gezondheiusredenen geen candida- tuur kan aanvaarden, daarbij dankend voor het vertrouwen gedurende vele jaren in hem gesteld. De heer Hehenkamp had ongeveer 14 jaar lang zitting in den Gemeente raad en was daarbij lid van de Com- Bijstand voor de Financiën Hehenkamp plaatsvervangend lid van de Commissie van Wetgeving. Ook hit gemeenteraadslid, de heer Giaaf gat te kennen dat hij zich niet herkiesbaar stelt. De heer Graaf is een vertegenwoor- ;ger van de Anti-Rev. Partij. Amersfoortache Muzickvereeniging. Woensdagavond heeft een volle markthal weer een paar prettige uren doorgebracht bij het concert van de Amersfoortsche Muziekvereeniging o. 1. v. Ferd. de Goey. Er was een populair programma aangekondigd en dit heeft velen naar de markthal doen gaan. Zij hebben er geen spijt van gehad. Er werd een programma uitgevoerd van litiige marschen en gewilde ouvertures Barbier van Sevilia, Pique Dame), wals en operettemuziek (Tausend und einc Nacht, Csardasfürstin) en Karakter- muziek (Autzug der Stadtwache, Fre- mersberg)Alles muziek, die er bij het publiek ingaat als koek en waar van het succes bij voorbaat verzekerd is, zelfs bij een minder goede uitvoe ring. Maar hiermede neemt de Muziek vereeniging geen genoegen, zij wil een succes, dat verdiend is en daarin is zij geslaagd. Het luisteren naar deze harmoniemuziek is een voortdurend genot om de gave stemming der in strumenten, het keurig verzorgde, vaak zeer moeilijke passagewerk, het pittige rhylme en de fijne nuanceeringen. De Czardasfürstin-polpourri was daarom het besteal in alle opzichten. In de Fremersberg was nu i nog een kleine oneffenheid, m; kcoer, dat hier prachtig tot zijn recht ktfam, heeft in dit nummer dan ook n zeer moeilijke taak, Ferd. de Goey liet zijn mannen de hem gebrachte hulde zeer terecht deelen. Maar zij mogen wel zuinig zijn op een zoo bekwaam directeur. Het was mooiG. J. H.H. Zangers die den Stillen 0iroang zullen mee maken, worden beleefd doch dringend verzocht de repetities te komen bij wonen. Het spreekt vanzelf, dat een Direc teur niet zonder meer optreedt met een koor, dat hij nog niet onder han den gehad heeft. Daarenboven zijn de H.H. Zangers aan hun eigen naam verplicht te zorgen, dat alle plechtig heden zoo goed mogelijk verloopen. Komt dus ter repetitie, ook a.s. Maan dagavond te 8 uur, niet in het Patro naat aan 't Zand, maar in de Jongens school aan de Borstraat. Genootschap Stille Omgang. In het gebouw St. Jozef had de al- gemeene vergadering plaats van het Gezelschap „Stille Omgang", afdeeling Amersfoort en Omstreken, onder voor zitterschap van den heer Venings. Dit aar viert de vereeniging haar 12'/>- arig bestaan, dat zullen we Kerkelijk vieren en mogelijk een Plechtige H. Mis en een vergadering beleggen met een spreker. Herdacht werd den overleden President en oprichter van de Stille Omgang, Eisenberg. Besloten werd een II. Mis voor zijn zielerust te doen op dragen. De Stille Omgang moet blijven wat hij altijd geweest jf een stille omgang, zonder uiterlijkheden geest van den overleden oprichter. De grondgedachte moet zijn, dat we in eenheid optrekken, zonder rang of stand, om onzen God te huldigen en gezamenlijk krachten op te doen om te bereiken dat wij eens de geluk zalige eeuwigheid mogen ingaan. Bid den we voor de intentie van dit jaar: Voor vrede en welvaart in de samen leving. Het jaarverslag van den secretaris gaf een ledental van 762. Het jaarverslag van den penning- NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buiteorittea 6 ct. per K.AL Vraagt prijs voor onxe LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 in elke gewenschte Liniatuur Kantoorboek- en Schrljlmachlnehandel Langestraat 84 Te'e'. 528 der Kerk het geloof te behouden en te verlevendigen. De stille nachtelijke omgang moet niet alleen geschieden in den nacht, neen, de man moet die taak voort zetten op alle dagen en tijden moet hij getuigen de mentaliteit van dien nacht moet doorgaan en zij moeten mede verantwoordelijkheid dragen voor de Kerk. Ge kunt zoo leven, mannen, dat menschen om u heen, de aantrekke lijke persoon van Christus weer leeren kennen door u. Bidt dat het Apostolaat van dien nacht moge uitgroeien tot een waar Apostolaat. Bidt dien nacht voor allen, die zijn afgedwaald van de Kerk. De vreugde, de zorgen, de idealen van de Kerk moeten worden uw vreugde, uwe zorgen, uwe idealen. Laat dien nacht stil zijn, maar een stilte die de storm voorafgaat van een H. Pinkster- Het vertrek is bepaald op Zaterdag avond 9 Maart ongeveer 11 uur. Na aankomst bijwonen van het Lof in de St. lgnatiuskerk aan de Rozengracht, daarna de omgang, waarna bijwonen van de Plechtige H. Mis in dezelfde kerk, wederom met den Bosch samen. Te ongeveer 9 uur terug in Amersfoort. De kosten bedragen f 1.20 plus f0.25 contributie, terwijl wederom verzocht wordt iets meer te geven, opdat de werklooze leden wederom gratis mee kunnen gaan. In alle kerken wordt de Hoogmis dien Zondag opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden van de Stille Omgang. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Pordon. Een slotwoord werd gesproken door den Directeur Kapelaan W. J. de Jong. In den tuin achter de Sociëteit Concordia zal een zaal worden ge bouwd, waarin ook tooneel- en bios coopvoorstellingen zuilen gegeven worden. Een autobus kwam de Kampstraat inrijden. Voor een in aanbouw zijnd perceel stond een kar scheef tegen het trottoir, waardoor de op die kar liggende steigerpaal schuin over de straat stak. De chauffeur kon niet voor komen dat de mast opzij in de voor ruit drong en vlak voor zijn hoofd het zijraampje bij zijn zitplaats door spietste. Door te bukken en krachtig remmen voorkwam de bestuurder een doodelijk ongeval. Door den architect Van de Haar werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Dr. Nolenslaan. Laagste inschrijving: Van den Brink en Klok f9300. Zaterdag zal de heer W. Duyn 25 jaar bedrijfs-chef zijn bij Meursing's Biscuitfabrieken. Waarschuwing. Een groot aantal personen, van wier fiets bel of rem bij controle niet in orde bleek, hebben nu nog een waar schuwing gekregen. In het vervolg zal proces-verbaal opgemaakt worden. Ook is liet nog steeds gewoonte, om de fiets niet op slot te doen, wanneer men ergens binnen gegaan is. Het ge volg is nu ditof een vreemde maakt zich eigenaar van het vehikel of de politie ziet het en maakt proces-ver- baal op. Men ziet, in beide gevallen is het gevolg minder aangenaam en men kan dit heel gemakkelijk voor komen Alhier is onder leiding van een rijksrechercheur een huiszoeking ge daan bij een bewoner der Marconistr. waarbij eenige nieuwe uit België bin nengesmokkelde revolvers in beslag meester gaf een batig saldo van f 109.01. 2jjn genomen. eeïaredean Ulrecht hield le Concert Dameskoor „Bel Canto" Deze Stille Omgang moet niet uit- Piano-soliste mej. Corry Vogels, groeien tot iets sensationeels. ChristusHet is gelukkig dat ook onder Katho- versloeg zijn fanatieke tegenstanders Uieken verenigingen gesticht worden, juist door te zwijgen. Wat steekt er die zich de zangkunst tot enig doel een geloofsbelijdenis in, wanneer deze i stellen. Want alle koren, gesticht bin- nachtelijke plechtigheid geschiedt, juis' I nen het kader van jeugd-, sociale- ot door mannen, die in het volle leven I religieuse organisaties lopen gevaar, w voor den Gemeentelijken Reinigings-1 staan. Allen behooren we mede tel dat zij hel wezensdoel van de zang- en tevens aan diegenen, die hebben en Onlsmettingsdienst. Nog is de heerI werken aan de ontzaglijk zware taaklkunst ter zijde schuiven bij hun streven Jgewerkt voor het slagen van de leest om, door middel van de zangkunst, het wezensdoel der organisatie te dienen. Het wezensdoel van de koorzang mmers is het wekken van schoon heidsontroering en al wat in de koor zang het wekken van schoonheidsont roering belet, moet als een wezensfout worden aangemerkt. Maar koren, die de zangkunst ge bruiken als een middel om een ander doel (zij is een hoogere orde gelegen) te dienen, lopen gevaar dal zij om wille van dat andere doel, dergelijke wezensfouten gerustelijk toelaien en dus het wezensdoel der zangkunst verijdelen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maar integendeel zeer ernstig, bewijst het peil waarop die verenigingen er. gezelschappen veelal staan en blijven staan. kan men dit leit wel trachten goed te praten met te wijzen op de verhevenheid of nuttigheid van dat doel, waaraan de zangkunsi werd ge subordineerd, maar dan toont men géén kijk te hebben op de hiërarchie d.r waarden, en in elk geval is de «are beschaving daarmede niet gediend. Het is dus goed, dat ook onder Katholieke verenigingen worden ge sticht, wier enig doel de zangkunst :s, en het is te we.isen dat deze koren zich mogen verheugen in veler belang stelling en medewerking. Daarom deed het ons genoegen 1.1. Dinsdag te mogen konstateren, dal het Dameskoor „Bel Canto" die belang stelling en medewerking ten zeerste waardig is. Wat deze jonge vereniging, na één seizoen van studie, presteerde was vera ssend en legde de beste getuige nis at over dc juiste leiding van de dirigent, de heer H. Scheifes. Al laat het plaatsen der stem bij enkele leden nog wel wat te wensen over waardoor aan de harmonische zuiverheid wel eens iets ontbreekt hut koor bezit reeds een verrassende koortechniek en de dirigent kan in rhyihmisch en dynamisch opzicht zeer veel bereiken. Het programma was niet uitgebreid, maar met smaak samengesteld (de piano-soli inbegrepen) zodat een stijl volle avond werd geboden. Gemaklijk waren de uitgevoerde werkjes nietvoor hu merendeel reeds enige eeuwen oud, liggen zij voor de huidige zangeressen niet erg in het gehoor, en geschreven in (veelal) poly- phone stijl baren zij grote rhyihmische moeilijkheden (waarom wij een enkel déraillement gaame vergeven). Het aanhoren van deze zuivere mu ziek was voor het aandachtige publiek een waar genot, en de geestige slot nummers werden even gretig beluisterd als smakelijk gezongen. Kortom de dirigent toonde zijn mu sicologische studieën n et alleen i theoretisch terrein te hebben bepe;u, maar ook op praktisch gebied veel vuldig werkzaam te zijn geweest. Als piano-soliste werkte mee mej. Corry Vogels, lerares M O. le dezer stede. In aansluiting met het zangpro gram, speelde zij voor de pauze werken van oude meesiers (Muffat, Scarlatti, Mattheson) waarin zij een fijn stijlbe grip demonstreerde. Na de pauze kreeg zij gelegenheid om in de Rnapsodie op. 79 no. 1 van Brahms, een fors toucher, naast gevoel voor poëzie, in een Rondo a capriccio van Beethoven een grote mate van begrip en humor tonen. We horen deze jeugdige musicienne gaarne weer. Mogen nu de Katholieke dames en meisjes van Amersfoort door hare mede werking „Bel Canto" in staat stellen ons meerdere van deze goede concerten onder leiding van deze bekwame diri gent te geven. B. R.K. Voetbalverecuiging Amersfoort In St. Aechten had een ledenverga dering plaats van de R. K. Voetbal vereniging onder leiding van den heer P. J. van Helsdingen, die na een woord van welkom de leden dank bracht voor hun groole opkomst Zondagmor gen bij de algemeene H. Communie

De Eembode | 1935 | | pagina 1