F. A. TULP Olympia f 55.- Taxidienst N.V. Middenstands-Bank SCHHIJFMACHINELINTEN Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eeabodc, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort, en Omstreken Dinsdag 14 Mei 1935 ADVEKTENT1ÊN 25 cent per regel. Blll^ke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrfdaa vóór 8 uur In den morgen zfn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 13 Een kenmerk van hoogstaande menschen is dat zij aan anderen veel geringer eischen stellen dan aan zichzelven. Binnenland Samenwerken. Het was prof. dr. Veraart, die In 1926 in de Tweede Kamer verklaarde: „Men moet, naar mijn diepste over- luiging, wel geheel en al bevangen zijn door partijgeest, men moet niets kennen ongeveer van de staalkundige en so ciaal-economische geschiedenis van on3 land in de laatste veertig jaren, om niet de volle overtuiging te koesteren, dat de coalitie is geweest een bond genootschap, dat inderdaad heeft ge strekt in menig opzicht tot groolen zegen voor het geheele land. Wanneer men maar eens ziet hel aandeel van de coalitie in de sociale wetgeving, dan s dat van zulk een grootte, dat men zich moei afvragen, wat er. met de encycliek „Rerum No varum" in de hand, nog zou moeien worden gedaan door de Kamerfractie om het volk met sociale wetgeving ie dienen. Ik slel dan ook vast, dat de coalitie alleen reeds in dit onderdeel is geweest van de meest grootsche be- teekenis voor ons land. Ook sta ik op dit standpunt, dat, wanneer het mogelijk is op een slevi- gen grondslag opnieuw samenwerking te verkrijgen tusschen de partijen ter rechterzijde, daarnaar gestreeld moet worden door ieder, die het wel meent met de handhaving van de christelijke beginselen in het staatsbeleid." Ook nu zijn deze beschouwingen van belcekents. Waakt* tegen bosch- en heidebrand. Het bestuur van de Ulrcchtsche Boschbrandweer Vereenlging (U B V.) schrijft ons het volgende De fraaie, afwisselende bosschen en de heidevelden, die vooral op den Utrechtschen heuvelrug prachtige uit zichten bieden, oefenen steeds teil groote aantrekkingskracht op hen, die naar buiten trekken om van de natuur Ie genieten. Denk echter aan hel gevaar voor bosch- en heidebrand! Het was aan vankelijk dit voorjaar niet groot, doch daarin is sedert de laatste weken ver andering gekomen. De nug niet geheel ontloken vegetatie in bosch en heide is thans sterk uiigedroogd en derhalve zeer gemakkelijk brandbaar. Op ver schillende plaatsen zijn reeds vrij ern stige branden uitgebroken. Laat elkeen er voor zorgen, dat den b jscheigenaar. die hem gastvrijheid verleent, geen schade worde berokkend door bosch- of heidebrand. De aandacht zij voorts er op geves tigd, dat in vele gem-, enten verorde ningen bestaan, waarbij het rooken in bosch en heide gedurende het brand gevaarlijke jaa-gedjde is verboden. Echter ook zonder een dergelijke ver ordening gebiedt goede gemeenschaps zin, het rooken in bosch en heide bij brandgevaarlijk weer na te laten. Wij roepen uw aller medewerking in om bosch- en heidebrand Ie voorkomen. De Hoogc Veluwe. Het landgoed De Hnoge Veluwe bij Hoenderloo is verkocht voor den in contanten betaalden piijs van f 800.000, Het landgoed werd verkocht aan de onlangs onder medewerking van de KANTOORBOEKHANDEL UngMtr, 60 to. Krommo.tr. TEL. 41 Koffer- Schrijfmachine NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buitenritten 6 ct. per LM. Vraagt prlj» voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S HoofdkantoorKemp 49 regeering in het leven geroepen Slich ting, Het Landgoed De Hooge Veluwe, welke het behoud van het landgoed als natuurmonument beoogt. Spoorboot. Hel Verslag der Commissie van vijl Kamerleden, die een onderzoek moest instellen naar de Spoorhout-aftaire Is een merkwaardig stuk werk, dat de beroemde „gemengde gevoelens" wekt. Met voldoening mag worden vastge steld, dat er van eigenlijk gezegde cor ruptie geen sprake is geweest. Uecn ambtenaar der Spoorwegen heelt zich door geldelijke belooningen laten over halen, om iels Ie doen wat strijdig was met het belang der Spoorwegen, doch bepaalde particuliere belangen kon dienen. Dienaangaande heelt zelfs een justi tioneel onderzoek plaats gehad, dal echter gelukkig niets bezwarends in dezen zin opleverde. Dit moge vooropgesteld worden. Het kan slechts teleurstelling wekken bij hen, die voor een politiek ol een ander standje azen op schandaal-affaires. Bij deze vaststelling moet de vol doening echter ophouden. Want er zijn wel verschillende onvoorzichtigheden gepleegd, cr is op onbegrijpelijk Slor dige wijze verzuimd, om de zaken van het semi-overheidsbedrijt string Ie scheiden van particuliere zaken. De bedoeling moge bij alles geweesl zijn, de Spoorwegen zoo goedkoop moge lijk aan liet benoodigde houtmateriaal te helpen, de uitvoering dier bedoe lingen heelt zich niet gehoed voor hel wekken van minder Iraaie verdenkin gen. De Kamerleden, die de zaak Ier sprake brachten, hebben uitstekend werk gedaan Per slot zijn ook de Spoorwegen er het beste mee. als allerlei vermoedens en praatjes niet ondergionds blijven voortwoekeren en dan tot onmatige, alle werkelijkheid overschrijdende pro porties uitdijen, doch dat openlijk en royaal alles wat anderen bezwaarde ten aanzien van de houtinkooppolitiek wordt geopenbaard en aan een onpar tijdig onderzoek onderworpen. Wieringermeer. In de Wieringermeer is thans met de stichting van het derde dorp, Wie- ringerwerf, aangevangen. Dit dorp zal de hoofdplaats van de Wieringermeer worden, waartoe het is aangewezen, omdat het in hel centrum van den polder, op een zeer gunstig gelegen knooppunt van wegen en kanalen ver rijzen zal. Met de stichting van Wie- ringerwerf wordt de rij van drie be- 10) Naar Het Circus De reis van het circus ging na het begin van Augustus naar Noordduilsch- land. In liet circusleven moest hij ervaren dat bij de meeslen zijner beroepsge- nooten tengevolge van hun groote lichaamskracht een even groote ge- moedsverruwing en brutaliteit optrad. Hoe vaak had hij zich aan hun erge- lijk gedrag niet geslooten Toen hem deze ervaring tot onom stootbare zekerheid geworden was, zou hij liefst weer daarvandaan zijn geloopen, Maar liet volgend moment weerhield hem dan weer de gedachte, thuis om zijn spoedig terugkeeren be- laohelijk te vinden, en ook de hoop, dat hij eens nog opheffend op hem omgevende men chenwereld zou kun nen inwerken, als zij zagen, dat hij van hen in dep grond zoo zeer ver schilde, doch met zijn prestatie nog verre boven hen uitstak, had hij op gegeven. Desondanks of juist daarom was hij zeer vlijtig in zijn oefeningen, waarin hij steeds grootere bedreven heid verkreeg. Eerst leerde hij het paardrijden bij. Zoodra hij daarin voldoende zekerheid verkregen had, werd op eenigen af volkingskernen, waarop de bevolking vooilooplg zal worden samengetrok ken, gesloien. Ter plaatse zijn ruim 100 woningen In aanbouw, welke van Rijkswege worden gebouwd en in hoofdzaak bestemd zijn voor huisves ting van de gezinnen der bij de cul tuurwerken tewerkgestelde arbeiders. Begin 1936 zullen deze woningen kunnen worden betrokken. Teneinde neringdoenden en ambachtslieden in slaat te stellen hun bedrijl gereed te hebben, wanneer de eeiste bevolking zich In het meuwc dorp vestigt, wurdt thans aldaar overgegaan tol de uitgilte van bouwgrond in crlpacht. Belang hebbenden zijn dan van meet al aai: in slaat dc klandizie der bewoners tot zich te trekken. Oegadigden zullen voor eigen rekening op den erlpachts- grond gebouwen moeten stichten. Ten einde den middenstand op zoo hoog mogelijk peil te houden, zullen de toe komstige erfpachters eenig finanlieel weerstandsvermogen moeten bezitten, terwijl bovendien op vakbekwaamheid en persoonlijke geschiktheid om een zaak te voeren, zal worden gelei. Het ligt voorts in de bedoeling de bestaansmogelijkheden van degenen, die zich ter plaatse vestigen, te ver- hoogen door bij de toelating van neringen en bedrijven eenigermate regelend op te treden. Teneinde belangstellenden iets nader mei de Wieringermeer in kennis te brengen, heeft de Directie Wieringcrmeerpoldcr te Alkmaar een brochure uitgegeven, welke op aan- raag te harer kantore Ie Alkmaar (postbus 43) gratis verkrijgbaar is. Heemraadschap de Rivier dc Eem, beken en aankleve van dien. Aan het door den Watergraat en de Heemraden opgemaakte verslag over 1934, is het volgende ontleend. De waterafvoer had een gunstig loop; in de z.g. natte maanden kon door den lagen stand van de Eem het overtollige water zeer geregeld worden algevoerd. Slechts op I Februari 1934 bereikte door opstuwenden wind het1 de Eem bij de Koppelpoort te Amers foort eene hoogte van 1 meter boven N.A.P.de stand van het IJsselmeer was (oen bij Nijkerk 074 M. boven N.A P. en bij Kirwerderzand 0 85 be neden N.A.P.op 2 Feb. 1934 was de waterstand van de Eem weder normaal. In de droge maanden moesten de sluizen gesloten blijven, om het water op peil te houden, waardoor de ver ontreiniging van de stadsgrachten en singels door het water van de Lunter- sche beek duidelijk was waar Ie nemen. Voor zooveel mogelijk werden de beken in eigen beheer met de bagger machine uitgebaggerd. Lnnterschcbeek l'usschen de uitmon ding van de Leusbroekerwetering en de Bavoortsche brug werden overeen lengte van 150 meter aanwassen alge graven en de grond zooveel mogelijk in de holle bochten verwerkt. Verder werd met de baggermachine 450 M'. grond gebaggerd, die op den kant werd gelost. Filer- of Barneveidschebeek. Beneden de samenvloeiing van de Flier- <n Modderbeek werd 400 M'. grond op gehaald en verwerkt op de Tage gron den langs den Llnledtjk nabij de Mod derbeek. Bij een zeer lagen waterstand wer den oneffenheden van den bodem tus schen de terreinen van de kazernes voor de bereden wapens weggegraven. meerdere kubieke meters puin opge ruimd en werd de verzakte beschoeiing nabij de Flieibeekstraat uitgetrokken i opnieuw geplaatst. Modderbeek. In hel benedengedeelte van de Modderbeek werd ongeveer 300 MJ. bagger opgehaald en eveneens op de lage gronden langs den Linie- dijk gelost. Over eene lengte van meer dan 200 meter werden ingeiakte stam men opgeruimd en overhangende tak ken gesnoeid. Moorsterbeek. Boven den Moorsler- weg lot de grens van Gelderland is over eene lengte van 1100 meter de bodembreedie gebracht op ongeveer twee meter, hei houigcwas en stammen opgeruimd en vier bochten afgesneden, waardoor nieuwe beekvakken werden gegraven van onderscheidenlijk 60. 15. 10 en 10 meter; de overige bochten werden zooveel mogelijk afgerond. Door deze groote verbetering heeft de Moorsterbeek een veel grooter alvoer- vermogen gekregen. Oostelijke Singelgracht te Amersfoort. Van Monnikendam tot de eerste brug werd 150 M'. grond gebaggerd en ver voerd naar de Oasthuislaan. Boven de brug in de Coninckslraat werd meer dan 140 M'. puin en stee- nen opgehaald en vervoerd naar dt bocht bij de Bloemendaalsche brug en den hollen oever verwerkt. Westelijke Singelgracht. De ontstane zandbank, welke zich uitstrekte van Monnikendam tot nabij de brug in de Hendrik van Vlandenstraat werd weg- gebaggerd. De 340 M'. grond werd vervoerd naar een terrein nabij de Gasthuislaan. De jaarlijksche schouw over de Ri vier De Eem werd gehouden. De ka- eraar verrichtte de peilingen. De taluds zijn op meerdere plaatsen, tengevolge van de zuiging der schepen, ernstig beschadigd; vooral tusschen de Kleine Melm en Krachtwijk werd aan de rechterzijde stroomafwaarts aanzien lijke beschadiging waargenomen en was zelfs op sommige plaatsen de kruin van de kade geheel weggeslagen. Door den grooten regenval ir laatste dagen voor de schouw wa stand van het rek een paard geplaatst, op welks zadel August, uit zijn reuzen zwaai door de lucht, in galop over ging Dan werd deze kunsttoer nog verder doorgevoerd, zoodat het p3ard in galop den manègering omcirkelend en daarbij onder een hoog gespannen rek doorliep, waaraan August zijn oefeningen maakte, zich op een ge geven oogenbllk van de staaf losliet en met bewonderenswaardige zekerheid op het rondstuivend paard terecht kwam. Deze parforcetoer deed hij dik wijls achtereen, waarbij hij op den rug van het rennend dier staand, na verscheidene ronden door de menège weer aan den rekstok sprong. Door deze „attractie" was -t circus al meer een groolere bezienswaardig heid geworden, doch hij vergrootte den roep nog door een nieuw, niet minder gevaarlijk, zoo mogelijk nog gewaagder kunststuk. Hij ging namelijk van hel vaste naar het zwevende rek over.en maakte zijne kunsten aan de zoogenaamde zwevende trapéze. Aan het tentdak liet hij sterke staaltrossen bevestigen, die een meer dan schouderbreede dwarsstang om klemden, waaraan hij zich rondzwaaide. .Deze zwevende trapézen gingen,altijd op een afsland van vier tot vijf meter van elkaar hangend, van het tentendak succesievelijk naar beneden en de sta len trussen der laatste trapéze reikten zoo ver naar beneden, dat hij zonder verdere moeilijkheid den grond be reiken kon. De oefeningen aan deze toestellen waren uiterst gevaarlijk. Doch August was ook in deze soort loeren spoedig een volleerd meester. Natuurlijk was de directeur verrukt! Nu had hij weer eens een „clou", een zenuwopwindende prikkelende clou, die zijn „etablissement" steeds tot een uitverkocht huis zou maken zonder dat August er in toestemde, den hem voorgestelden Italiaanschcn kunste- naarsnaam aan te nemen. August was het troetelkind van hel circus en werd daarnaar ook behandeld Hij zelf dacht steeds met trols: eigen kracht, en liet den directeur immer dieper in zijn zak tasten. Want dat had hij toch aan zijn moeder be loofd, dat hij steeds nog van zijn loon naar huis zou zenden. Zoodra hij merkte, hoeveel hij den circuseigenaar waard geworden was, verdubbelde hij zijn eischen, welke ook steeds weer werden ingewilligd in de vrees, dat August anders die circus zou vaarwel zeggen. Na verloop voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Qracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelacredieten Incoaaeeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. toestand van het water niet slecht te en; tol Coelhors! had het Eem- nog een loodgrijze kleur, doch verder stroomafwaarts verkeerde het In betrekkelijk goeden staat. Uit de aanwezigheid van een groote verscheidenheid van watervogels blijkt ook, dat de vischstand van de Eem in den iaatsten tijd weder is vooruit gegaan. 8 September 1924 werd de jaarlijk sche schouw gevoerd over de Broek- sloot van den Rooden Haan en de Lunterschebeek van de Lambalgenbrug tot hel Oeeresteinsche Schut Voorbij de eerste bocht na dc Brink- kanterbrug stroomafwaarts is aan de linkerzijde de beschoeiing, aangebracht door de Genie, losgeraakt. Beneden de Pothbrug belemmerde veel overhangend houl den afvoer. Bij de Roffelaarsluis is de toestand veel verbeterd. De dam, welke een der openingen geheel afsloot, is wegge graven. terwijl door stroomafleidende schotten aan de rechterzijde en afslui ting. de slroom door de linkeropening wordt gevoerd, waardoor aanslibbing niel meer mogelijk is. De toestand van het water was, even als vorige jaren, zeer slecht te noemen. CARBON Steeds het beste Kan'oorboek- en Schrijfmachine handel Langestriat 84 Telef S28 Hebt U een Taxi of auto noodig Anterior Amersfoort R. K. Gym. als in 1934 een waardigen, indruk wekkende betooging voor den vrede te vormen, waaraan door vrouwen van alle richting, stand en god dienst zal worden deelgenomen. Boven wat hen scheidt zijn deze ouwen één van zin in haar strijd tegen den menschonteerenden oorlog en vóór vreedzame beslechting van conflicten tusschen staten. „St. Hnbertus". Feestprogramma wegens het 15-jarig bestaan op Zondag 19 Mei. Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 15, 16 en 17 Mei: Trlduum in de kapel van St. Jozef 's avonds 8 uur. Ingang poort Singel. Zondag 19 Mei. 's morgens 6.30 uur: H. Mis mei algemeene H. Communie in de kerk aan 't Zand. Na de H. Mis gezamenlijke theedrinken in de Mili taire Verceniging. 's Middags 2.30 uurKinderfeest in de zaal van 't Boompje. 's Avonds te 8 uur: Gezellig samen zijn voor de dames- en heerenleden. Hieron ler worden verstaan leden, die 17 jaar oud zijn en volle contributie betalen. Deze gezellige avond wordt eveneens gehouden in 't Boompje. Hel centraal Comité tot organisatie ,_.i den Vrouwen Vredesgang 1935 deelt mede, dat er groote belangstel ling in het land bestaat voor deze be looging op 18 Mei a.s. in den Haag Ook in het buitenland* trekt deze propaganda voor den vrede aandacht en vindt daar navolging. De Vrouwen Vredesgang bedoelt even een jaar kon hij, niettegenstaande hij zichzelf niets tekort liet komen, wat voor zijn leven noodig was, toch nog een goeie honderd mark naar Mainz sturen. Toen hij die som bereikt had, schreef hij zijn moeder in een dee moedigen brief, dat indien zij alles niet voor zich zelf noodig had, zij het over schot op de stedelijke spaarbank kon uitzetten. Maar moedertje zou zich daarom niets tekort mogen talen komen, even min mocht het zijn broertjes aan iets ontbreken. Vooral op de dagen dat hij zijn geld naar huis zond. voelde hij hevig heimwee. Het verlangen naar zijn thuis, zijn moeder, dat hem sinds zijn trek nog niet verlaten had, sleeg dan met grooter heiligheid in zijn ziel op. Doch eens zou de dag aanbreken, dat het reizend circus wederom naar het Zuiden trok. Welk een ontroering rees er toen bij den circusartist, op reis van Danlzig naar Frankfort. Hoe lang vielen hem al die tusschenver- blijven in de vele sladjes, die opdien langen weg alle moesten worden aan gedaan en bezochl. Frankfort was het laatste station voor Mainz. De directtur zei tot zijn „bravour- arlist", zooals hij August vleiend noemde, dat hij op zekeren morgen wel eens naar Mainz kon reizen. Een half uurtje in den sneltrein zitten kostte het hem, meer niet, doch August ging echter niet op d:t voorstel Schouw. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de bij voormeld artikel be doelde Voorjaarsschouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag 21 Mei volgende dagen. Onlangs publiceerden wij abusief een mededeeling over de samenstelling van het college van gecommitteerden voor het eindexamen aan de kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen alnier. Deze samenstelling is als volgt: J. 't Hart, Utrecht, voorzitter; J. Bastiaans, Hilversum; drs. W. Dek kers, Utrecht; J. Koolstra, Zeist (uitsl. v. handenarbeid); mevr C. Wisse Veiburght, Utrecht (uitsl. v. nut ige handw.); voor de Rijkskweekschool te Amersfoort en de bijz. kweekscholen te Amersfoort, Daem Fockemalaan 63 en Utrecht, Maliesingel 28a. Onze stadgenoot, de heer L. van Loon, Inspecteur van bet Lager Onder wijs, is benoemd tot voorzitter van dc examen-commissie voor de Gemeen tel. kweeschool te Amsterdam. stationsplein af. Hij snelde met vlugge passen door de Station- en Schiller- straat. Dan schreed hij verder door de Goudrivierstraat, die bergop stijgt. Maar van het bergopgaan klopte zijn hart niet zoo stormachtig. Dat deed In, omdat hij vreesde, dat hij dan nooit j de b'ijdschap I Want linksat sloeg hij meer naar Frankfort zou terugkeeren. de Goudsbloemstraat in. Ook hier was alles nog zooals het geweest is. De Eindelijk ging dan de reis naar Mainz. De stations vlogen voo;bij. Daar zag hij reeds het voorstation van Mainz. Hij ging voor het portierraampje staan, waardoor hij den Rijn over kon kijken. De trein passeerde het oude vestingwerk, en dan flikkerde het van onder op, in August's oogen tot in de diepte der ziel, waar de liefde tot zijn landstreek woonde en het verlangen naar zijn thuis. Vijf minuten later knarsten de rade ren onder de remmen. De trein stond nog niet geheel stil, toen August de deur van zijn coupé al opensliet, zoo dat ze met een krak tegen den wagen- wand sloeg, en hij sprong er uit, knoopte zijn lichte zomerjas dicht, spoedde zich de trappen van het per ron af, in de linkerhand een parapluie en handkoffer, in de rechter een paar cadeautjes voor zijn ouders en broertjes. Hij snelde met groote passen het oude trap in het oude huis, waarin zijn ouders woonden, kraakte nog als vroeger bij eiken tred. De hand gleed even gemakkelijk als vroeger over de in den loop der vele jaren gladge- schuurde trapleuning. Nu belde hij Hij moest den mond een beetje openen, om lucht te krijgen, want zijn hart sloeg heel onstuimig. Hij hoorde hoe na zijn bellen binnen vlug met scholels en borden gescharreld werd. De keukendeur ging open. Hij hoorde de moeder naar voor komen. Nu lichtte zij de klink op De deur ging eerst slechts met een kier open, waaruit het gezicht der moeder naar voor slak. Zij had geen gelegenheid om te vragen, wat de chique meneer, dien zij van uit het duistere portaal in 't geheel niet herkende, van haar wilde. Want uit zijn borst orgelde het in snikkenden jubel: „Moeder I" Wordt vervolgd.

De Eembode | 1935 | | pagina 1