IVOROL F. A. TULP Vakkundige VULPENHOUDERS Taxidienst Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Anersfooft Kantoor en Drukkerij Lanqegracht 28, Amersfoort DLEEMI?DE versch'Jnt eiken Dinsdag- en VrUdag- mlddag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 31 Mei 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Biiiqke tarieven voor handel en nijverheid b( geregeld adverteeren AdvertentfCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen rQn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 18 Wie al te gemakkelijk bereid blijkt zijn gebreken in te zien, is zelden vat baar voor verbetering. Epistel er» Evangerle. 6e Zondag na Paschen. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Petrus; IV, 7—11. Zeer geliefden I Weest bedachtzaam en waakt in de gebeden. Maar vóór alleshebt wederzijds bestendige liefde voor elkander, want de liefde bedekt eene menigte van zonden. Weest jegens elkander gastvrij zonder morren. Siaat elkander ten dienste, een ieder naar de gave, die hij ontving, als goede uitdeelers van Gods menigerlei genade. Spreekt iemand, als woorden Gods; oefent iemand eene bediening uit, als uit eene kracht, welke God verleent; opdat in alles God verheerlijkt worde door Jesus Christus onzen Heer. EVANOEI.IE volgens den H. Joannes; XV, 26—XVI, 4. In dien tijd sprak Jesus tot Zijr leerlingen: Ais de Trooster, dien Ik van den Vader zenden zal, den Geest der waarheid, die van den Vader voort komt, zal gekomen zijn, zal Hij getui genis van Mij geven. En gij zult ge tuigenis geven, omdat gij van den beginne met Mij zijt. Deze dingen heb Ik u gezegd, opdat gij niet gegrgerd wordt. Zij zulli uit de Synagogen binnen ji, he komt, dat al wie u doodt, -neene Gode dienst Ie doen. En dit zullen zij ii aandoen, omdat zij noch den Vader noch Mij kennen. Doch Ik heb u dit gezegd, opdat, als het uur er komen is, gij gedenken moogl, dat Ik het u gezegd heb. KANTOORBOEKHANDEL Langutr. 65 to. Krommostr. TEL. 916 I adres voor Het Ev antfelleverklarlntf. 6dt iondag na Paschen. Donderdag vierden wij het feest van 's Hceren Hemelvaart, een der schoonste feesten van het kerkelijk jaar. lerus, onze Heer, onze Verlosser en Zalig maker, steeg glorievol ten hemel voor de oogen zijner leerlingen. De lijd van vernedering en lijden was voor Hem gefiindigdin volle zegepraal trad Hij inct ziel en lichaam de eeuwige heerlijkheid des hemels binnen, waar Hij in de hoogste eer plaats nam aan de rechterhand des Vaders en met Hem leeft en regeert in eeuwigheid. En wat ons dien dag nog meer deed juichen was dat Hij. volgens zijn eigen verklaring, daarheen ging om voor ons daar een plaats te bereiden. De gedachte aan het eeuwig heerlijk loon. aan de glorie des hemels, die de goede Zaligmaker ons daar boven heelt bereid, deed ons het be sluit maken Christus trouw te blijven in ons leven, standvastig te zijn in den strijd tegen de bekoringen en in de beoefening der christelijke deugden Heden herdenkt Onze Moeder de H. Kerk den tijd die verliep tusschen 'si'eeren Hemelvaart en het Pinkster- leest, den tijd waarin de Apostelen zich door bidden en vasten voorbe reiden op den komst des H. Geestes, om alsdan het bevel van hun godüe- lijken Meester op te volgen„gaat door de geheele wereld en verkondigt het Evangelie aan alle schepselen. Die geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn zal zalig worden maar die niet geloofd zal hebben zal veroordeeld worden." Het Evangelie van dezen Zondag is wederom genomen uit de afscheids rede, die Jezus tot zijn Apostelen hi:ld op den avond vóór Zijn lijden. Wederom behelst het de troostende belofte aan gaande de komst des H. Geestes. Na zijn heengaan behoeven de apos telen zich niet bezorgd te maken over hun onwetendheid of over het succes van hun missie-werk, immers als Hij tot den Vader is teruggekeerd zal Hij hun „den Geest der waarheid, Die van den Vader voortkomt" zenden. Die Geest der waarheid zal hen dan onderrichten en „getuigenis geven Mij", n.l. door wonderteekenen, die de prediking van het Evangelie zullen be geleiden, de waarheid daarvan beves tigen, Die Geest der waarheid zal dan het verstand hunner toehoorders ver lichten, hun wil en gemoed bewegen i den Christus te leeren kennen en liethebben. Aldus zal hun succes zekerd zijn Maartegelijkertijd waarschuwt Jezus hen, dat ze om wille van hun prediking, om wille van hun getuigenis voor den Christus, veel zullen moeten lijden. |ezus doet zulks omdat vooruitgeziene rampen niet zoo vallen als die onverwacht komen en omdat zij, de apostelen, daardoor niet ontmoedigd zullen worden en bedenken, dal Hij het voorzien en hun voorspeld Donderdag 6. Octaafdag v. Hemelvaart, Mis als op het feest. 2e gebed H. Norbertus. Vrijdag 7. Mis van Zondag ExcudL en 3e geb. als Maandag. Overal t Pretatie van Hemelvaart. Zaterdag 8 Vigilie v Pinksteren, Tijd eigen. Prefatie van Pinksteren, had. Laten ook wij in deze week ons voorbereiden tot het ontvangen des heiligen GeesteB op het aanstaande Pinksletleest. Ook wij immers hebben de komst des H. Geestes van noode, misschien nog dan de apostelen, opdat die Geest der waarheid ons be- veslige en onderrichtte in de waar heden des geloofs, en opdat ook wij evenals dc apostelen vervolgingen kunnen doorstaan terwille van ons tuigenis aangaande den Christus. Liturgische Kalender. Week van 2 8 Juni. Zondag 2. Zondag onder 't Octaaf van Hemelvaart Tijdeigen Mis Exaudi, 2e geb. van Hemelvaart, 3e gebed H.H. Marccllinus enz. De Gemeente. Gemeenten en gemeenteraden zijn belangrijke organen in ons staatsbestel. Men kan er van zeggen wat wel eens in de oude Donaumonarchie werd gezegdAls ze niet bestond, moest ze worden uitgevonden. Ze behoefden echter niet te worden tgevonden. Ze bestaan al sinds on heugelijke tijden. In de oudheid vielen de begrippen „gemeente" en „staal" zelfs samen. Elke gemeente was een staat en elke staat een gemeente. De autonomie van de stadstaten der Oudheid en van de Germaansche dorps gemeenschappen was onbegrensd. Ze hieven hun belastingen en voerden hun eigen oorlogen. Met de uitbreiding van het onderling contact kwam men echter gemakkelijk tot bondgenootschappen en zoo ont stonden er grootere gemeenschappen ten Slotte zijn er de moderne Staten gekomen. Maar de gemeenten bestaan ook nog. Hun volslagen autonomie zijn ze natuurlijk kwijt. Als nu Amersfoort b.v een grenskwestie krijgt met Hoogland, dan zal het geen leger op de been b-engen, om de Hooglanders eens op hun baadje te geven en 'n Verdrag af te dwingen, waarbij ze hun leger moeten beperken lot een veldwachter en 'n politiehond- Gelukkig maar, dat de autonomie in dezen zin verdwenen is, dat de ge meenten ook niet meer hun eigen invoerrechten kunnen heffen, dat er hoogere instanties zijn, die altijd kun- ïen ingrijpen, als er iets scheefs gaat n het gemeentelijk beheer. Maar tochde gemeente heeft nog haar bestaansrecht, een bestaansrecht, dat op meer gegrond is dan op het administratief gemak van een meer ge decentraliseerd beheer. De gemeente vormt veelal nog eer organische eenheid, waarin oude zeden en gewoonten worden gecultiveerd, waarin nieuwe ontslaan, waarin een zekere eenheid van levenstoonheerscht, iet menschelijk saamhoorig- heidsgevoel zich beter kan uitleven dan in staatsgeheel alleen. Daarom moet er groole waarde ge hecht worden aan het zoo ruim moge lijk behoud van een zelfstandig ge meentelijk leven. De twijfel komt zoo nu en dan op, of iedereen daarvan wel voldoende doordrongen is. Onder den druk er tijden moet de Aan alle Katholieke Kiezers van Amersfoort wordt dringend ver zocht op Woensdag 26 juni a.s. hun stem uit te brengen op de lijst der Katholieke Staatspartij Lijst no. 8 Landsregeering wel eens dieper snijden in de gemeentelijke autonomie dan eigenlijk zeil wil. Maar al snijdende komt het pleizier daarin gemakkelijk! Men ontkomt niet steeds aan den indruk, dat Den Haag onvoldoende oog heeft voor de groote waarde var het eigen gemeentelijk leven, waarvar men ook nog meer zou kunnen prof- teeren, bijvoorbeeld bij het in crisismaatregelen. Aan den anderen kant i gemeenten zich natuurlijk ook het groote recht der autonomie waardig men. En daarbij denk ik op de ...ste plaats aan he: Gemeentebestuur, belichaamd in den Gemeenteraad. In dezen tijd van twijfel aan de doel treffendheid van den parlementair- democratische n bestuursvorm, ook in het gemeentelijk beheer, kunnen de bestuurders niet kieskeurig genoeg zijn in de methode en den inhoud hun beraadslagingen, s ze het eigen recht van het ge meentelijk leven willen beschermen, als ze den volksinvloed door de ge meenteraden niet in minachting willen brengen, dan dient er alles op gezel, om het peil van gemeenteraden en gemeenteraadsdiscussies zoo hoog mogelijk op te voeren, zoo ofheieus mogelijk te doen zijn. T. G. Examenvrees Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardra Zanuwiablelten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Levenslesjes. Het middel om ons uiterlijk te ver ooien, voor zoover dit in onze macht ligt is: onze ziel te vermooien. De rechtschapenheid is als de deugd hoe minder men er over praat, hoe eer men er van heeft. Weg met de voorzichtigheid, als zij den plicht in den weg staat. Eens, in den hemel, zullen we ge heimen van barmhartigheid zien in wat e nu noemen gestrengheid van God. Wij zijn vol onwetendheid en dwa lingen, en toch. niets kost ons zoo er dan te zeggen„Ik heb me vergist". Weinig lieden zijn wijs genoeg om de \oorkeur te geven aan een blaam, welke hun nuttig is, boven een lof uiting, welke verraad aan hen pleegt. Menschen, die nooit iets anders ken den dan zich te vervelen, kunnen niet uitstaan, dat anderen zich vermaken. Alwie zich grootscheepsch inlaat met kleine dingen, zal zich maar kleintjes bezighouden met groolsche dingen. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Benoemd tot kapelaan te Leeuwarden H.H. Kruse; tot kapelaan te Renkum F. H. van der Kroontot kapelaan te Wegdam H. J. Oosterman en tot kape laan te Utrecht Th. W. van Luenen. NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Buiteoritten 6 ct. per K.M. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PÈRS. AUTO'S HoofdkantoorKamp 49 Binnenland Benedictijner Priorij te Egmond- Binnen. De bouw van de Benedictijner Priorij Egmond-Binnen is reeds ver ge vorderd. Het zal den talrijken, die belang stellen in dit werk van nationale Ka tholieke cultuur allicht dienstig zijn te weten, dat reeds thans gelegenheid be staat het gebouw te bezichtigen. Deze mogelijkheid zal uiteraard voor groote groepen van personen niet meer bestaan, wanneei de monniken in de Priorij hun intrek hebben genomen, betgeen ovei eenigi maanden het ge il zal zijn. Een bezoek zal aan ieder, die in den toekomstigen herbouw van de Abdij van Egmond belang stelt, groote vol doening schenken. De bezichtiging kan geschieden op de beide Pinksteidagen. alsmede op de Zaterdagmiddagen en Zondagen. Men gaat tot de kom van het Dorp Egmond-Binnen, waar de Priorij ligt ii den Vennewaterscheweg. Voor de voltooiing van de Priorij ontbreken nog de benoodigde geld middelen. Teneinde dit tekori zooveel mogelijk te verkleinen, ter plaatse een offerbus aangebracht, waarin de bezoekers hun giften, hoe klein ook, kunnen storten. Bedoeld offerbusje wordt in de aandacht van alle vrienden van Egmond aanbevolen. Luchtbeschermingsdienst. Tol de voorbereidingen, welke door de overheid worden getroffen met het oog op den luchtbeschermingsdienst in oorlogstijd, behooren ook die welke betrekking hebben op de alarmeering, d.w.z. net waarschuwen van de be volking wanneer een luchtaanval drei gende is. Deze alarmeering geschiedt door middel van het alarmeeringssein luchtalarm", welk sein gegeven wordt net sirenen, fluiten, claxonneerende motorrijwielen of auto's, terwijl in de gemeenten waar radiodistributie be staat, ook daarvan misschien met vrucht voor de alarmeering kan worden ge bruik gemaakt. Het is van belang, dat de geheele bevolking van de bedoeling van het sein „luchtalarm" op de hoogte is, opdat zij in voorkomend geval snel de straten ontruime en zich zoo goed mogelijk in veiligheid stelle. Ter verkrijging van gegevens aan gaande de in de gemeenten aanwezige sirenen, fluiten e d. zal in de week van 3—8 Juni a.s. in vrijwel alle gemeen ten der provincie Utrecht een proef daarmede worden genomen. Daarbij zullen zij gelijktijdig gedurende pl.m. 5 minuten worden in werking gebracht, waarbij door een aantal personen die als gelu'dopnemers dienst doen, de mate van hoorbaarheid over alle dee- len der bebouwde kommen wordt op genomen. in de maand October zal in de om geving van Amersfoort een kaderoe fening plaats vinden. botsing op de motorkap. Haar rijwiel was geheel vernield. Tijdens het ver voer naar de Rijksklinieken is het slachtoffer overleden. Soest De melkerscursussen welke gegeven werden op de bedrijven van Joh. v. d. Breemer en W. Wantenaar, onder leiding van den heer A. J. v. Lierop te Hoevelaken, zijn geëindigd. Na het afgenomen examen slaagden de volgende heeren voor het Diploma N. J. v. d. Heuvel 180 punten, A. W. Kok 180, H. E. A. Kortekaas 177, A. P. v. d. Breemer I75'/i. A. C. Log- tenstein 175. B. v. Wegen 174'/,, v. d. Bremer 1701/,, M. v. Wegen 169, J. A. v. Logtenstein l68'/i, P. C. Hart man 167C. J. v. Wegen 160'/, en J. C. Hartman 160. De jury bestond uit Ir. J. v. Rijsewijk (Rijkszuivelconsulent van Utrecht) en de heeren C. Roeleveld, J. C- v. d. Anker, D. C. de Ridder, A. P. v. Lut- terveld (seer.), W. v. Zijl en A. Verbeek. Soeaterberg Door den Franschen gezant te 'sGra- venhage is opdracht gegeven het stof felijk overschot van de Fransche on derdanen, die in Nederland gedurende het tijdvak van 1914 tot 1918 zijn overleden te doen opgraven. Het ligt in de bedoeling het stoffe lijk overschot van hen. die ten Noor den van Rijn en Lek begraven liggen over te brengen naar een reeds be staand gemeenschappelijk gral Ie Soesterberg. Stouten burg De Gemeenteraadsverkiezing wordt deze gemeente gehouden op t8 Juni Besturen van R. K. Vereenigtngen en Instellingen 1 Denkt eraan, dat VITESSE copieerwerk van allerlei aard, het voordeeligste adres is Aflevering prompt en net! KON. WILHELMIN ASTRA AT 10 Uit den Omtrek vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Langeitraat 84 Telef. 528 Amersfoort Huis ter Helde Er heeft hier een verkeersongeluk plaats gehad, dat aan een dame het leven heeft gekost. Deze reed naar Utrecht. Na het passeeren van kruispunt stak zij plotseling links Tijdens het oversteken is zij gegrepen door een auto, bestuurd door G. V. uit Barneveld. De dame sloeg door de Onze Lieve Vronwegilde Amersfoort. Programma der plechtigheden Nachtbedevaart op 1 —2 Juni 1935. 1.30 uur Lof. 1. Maria te minnen, blz- 17. 2. Klein Officie van O. L. Vrouw, blz. 9 tot en met 16. 3. Uitstelling v.h. Allerh. Sacrament. 4. Adoro Te, blz. 19. 5. Regina Coeli. 6. Magnificat, blz. 19. 7. Korte predikatie. 8. Tantum Ergo, blz. 6. 9. Zegen. 10. te str. van „Wonderschoon Prach tige". blz. 17, daarna: Nachtbedevaart. Na de bedevaart zullen de laatste 2 str. van „Wonderschoon Prachlige' worden gezongen. Intentie's. Algemeene intentie: Voor nachtbe devaart en H. Mis: „Voordebekeering der dwalende broeders". Bijzondere intentie's voor de nacht bedevaart: 1. Van O. L. Vrouwetoren (langs singels) tot O. L. Vrouwetoren „Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de inwoners van Amersfoort". 2. Tweede gedeelte van de bedevaart: ,Voor de Katholieke jeugd". 3 uur. Gezongen H. Mis waaronder algemeene H. C-mmunie. Na de H. Mis uitstelling van het Allerh. Sacrament, Tantum Ergo (gezamenlijk te zingen). Zegen. Gebed met volle aflaat. Lied„Wees gegroet, o Sterre". Het hotel Oud-Leusden werd weder den tijd van drie jaar verpacht aan den tegenwoordigen pachter W. Jeths voor f 1650 per jaar met ver plicht onderhoud. De gemeenteraad benoemde tot ambtenaren van den Burgerlijken Stand de heeren Huygens en Dijk. Woningbouw. De gemeenteraad besloot tot ver koop van nagenoemde bouwterreinen 1320 M. aan de Troelstralaan aan Hertzinger en Schimmel voor f6000. 890 M. aan de Balistraat aan Beijer en Schreuder voor f4000. 1100 M. aan de Rubensstraat voor f 4600 aan L. C. Huls. 1655 M. aan de Frederiklaan 17300 aan Mr. van der Spek te Warns- veld. 2685 M. aan de Rubensstraat en de AnLvan Dijckstraat voor 122.100 aan J. Pot. Door onze groote sorteering Vulpennen 414 M. aan de Hellestraat voor f7500 aan C. Jorna. 1630 M. aan de Berkelstraat voor f 10.220 aan Heiligers. 9701 M. aan Volkers en Greve te Utrecht voor f45.470. 2600 M. aan de Schiestraat voor <11.225 aan Dijkman. 2600 M. aan de Waalstraat voor 12600 aan G. Overeem. 1755 M. aan de Waalstraat voor f 11.000 aan Tommei en Van Soest. Blauwe Week Actie. Het is al lang een vaste gewoonte geworden, dat de Nederlandse drank bestrijdersverenigingen van allerlei richting in het tijdvak, Hemelvaarts dag tot en met Pinksteren", de z.g. Blauwe Week, gezamenlijk voor enkele speciale leuzen propageren. Ditmaal is het de beveiliging van de jeugd en van het snelverkeer, twee zaken, die zeker de sympathie van allen hebben. Men houdt daarvoor betogingen tot slot een grote gemeenschappelijke te Apeldoorn verspreidt in tienduizen- de exemplaren een courant, trekt de aandacht door middel van een vooral ditmaal zeer geslaagde plaat, brengt transparanten aan in auto's, taxis en autobussen, en verspreidt een manifest onder de jeugd. De kosten van al dit belangeloos ondernomen werk tracht men Ie dek ken door bloempjesverkoop. Daartoe werd alhier vergunning verkregen op Zaterdag a.s. Terwijl wij hierop de aandacht vestigen vertrouwen wij te vens dat onze stadgenoten door hunne gaven dit nuttige werk zo goed moge lijk zullen steunen. Mevrouw Schiedges-de Jong is over leden. Zij deed in haar leven veel aan sociaal werk en was velen een steun in den strijd om 't bestaan. R.K. Muziekvereeniging Wilskracht. Woensdagavond had in gebouw „St. Jozef" een feestavond plaats ter gelegen heid van 't behaalde succes op 19 Me j.l. te Heemstede van de R. K. Muziek vereeniging „Wilskracht". Vooraf werd een serenade gebracht aan den Direc teur, de heer J. Waketkamp. Na het zingen van het Wilskrachtlied hield de Voorzitter de heer J. v. d. Linder een heele toespraak waarin hij wees op het bereikte in 13 jaren door een drachtig samenwerken. Dir. Wakel- kamp werd gelukgewenscht met hel behaalde succes, een 1ste prqs in de hoogste afdeeling en werd als herin nering een wimpel aangeboden. De heer Strijland wenschte geluk namens het Amersf. Politie Muziekkorps. Na uitvoering van het verplichte nummer werd door de R. K. Tooneel- vereeniging Euripides opgevoerd de klucht in drie bedrijven Jonas de Recruut, waarna men nog eenige tijd gezellig bijeen bleef. In een samenkomst van water- sportmen werd medegedeeld, dat een jachthaven aangelegd zou kunnen wor den aan den linkeroever van de Eem, iets voorbij de terreinen van de Shell. Wilde men een eenvoudig haventje aanleggen met een loopsteigertje en een loods voor 50 kano's, dan zou dat ongeveer f2500.— kosten. Om aan geld te komen, wil men probeeren aandeelen van f50.— uit te geven. Lukt dat niet, dan zal men van verdere plannen moeten afzien. Op een vraag om verbetering van verkeerstoestanden bij hotel Oud-Leus den, door mej. Van Hamersveld in de gemeenteraadsvergadering gesteld, deelde Voorzitter mede. dat door de Rijkswegencommissie afdoende ver beteringsplannen worden voorbereid. Hebt U een Taxi of auto noodig

De Eembode | 1935 | | pagina 1