"F. A. TULP VULPENHOUDERS Taxidienst Copieer-Inrichting „VITESSE" GESLOTEN ra. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracbt 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f !.I0, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan, Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 7 juni 1935 ADVERTENTlBN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrjfdag vóór 8 uur In den morgen zQn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 20 Wij moeten voortdurend leeren, - ten slotte nog leeren sterven. Eoislel en Evangelie. Pinksteren. Les uil dc Handelingen der apostelen II. 1-11. Toen de dagen van het Pinksterfeest vervuld werden, waren al de leerlingen te zamen in dezelfde plaats. En eens klaps ontstond er uit den hemel een geluid als van een opkomenden hevigen wind, en het vervulde het geheele huis, waar zij gezeten waren. En er ver schenen hun verdeelde tongen als van vuur, en op ieder van hen zetle het zich neder. En allen werden vervuld met den Heiligen Geest, en zij begon nen te spreken in verschillende talen, naar dat de Heilige Geest hun gaf uit te spreken. En er waren te Jeruzalem verblijf houdende Joden, godsdienstige mannen uit alle volken, die onder den hemel zijn. Als nu dit geluid ontstaan was, kwam de menigte samen en zij werden in hun gemoed ontsteld, omdat iedereen hen in zijne eigene taal hoorde spreken. En allen stonden verbaasd en verwon- detden zich, zeggende Zie, zijn niet deze allen, die spreken, Galileërs? Hoe hoorden wij dan ieder onze taal. waarin wij geboren zijn Parihen en Mediërs en Elamleten en inwoner-, van Mesopo- tamlC.Judea en Kappadocië, van Pontus en Azië, en Phrygië en Pamphylië, van Egypte en de gewesten van Libye en Cyrene, en die uit Rome gekomen zijn, Joden zoowel als Proselieten, Kre- tenzen en Arabieren, wij hoorden hen in onze talen spreken de groote werken Gods. EVANGELIE volgens den II. |oannes; XIV, 23—31. In dien tijd sprak Jezus tot Zijne leer lingen: Zoo iemand Mij liefheeft, hij zal Mijnwoordonderhouden; en mijn Vader zal hem liefhebben, en Wij zullen tol hem komen en Ons verblijf bij hem nemen. Die Mij niet liefheeft, onder houdt Mijne woorden niet. En het woord, dat gij gehoord hebt, is niet het Mijne, maar des Vaders, die Mij gezonden heeft. Dit hftb Ik tol u gesproken, terwijl Ik bij u verbleef. Doch de Trooster, de Heilige Geest, dien de Vader in Mijnen naam zenden zal, Hij zal u alles leeren en u alles indachtig maken, wat Ik u gezegd heb Vrede laat Ik u, Mijnen vrede geel Ik u; niet gelijk de wereld dien geeft, geef Ik hem aan u. Dat uw hart niet verontrust worde noch vreeze! Gij hebt gehoord, dat Ik u gezegd heb: Ik ga heen, en Ik kom tot u. Indien gij Mij liefhadt, zoudt gij u zeker ver blijden, omdat Ik tot den Vader ga; want de Vader is grooter dan Ik. En nu heb Ik het u gezegd, eer het ge schiedt, opdat gij, als het geschiedt is, gelooven moogt. Ik zal niet veel meer met u spreken. Want de vorst dezer wereld komt, doch hij heelt niets aan Mij. Maar. opdat de wereld erkenne, dat Ik den Vader lief heb en zóó doe als de Vader Mij be volen heeft. Liturgische Kalender. Week van 9 -15 Juni. N.B. Dagelijks Credo. Prefatie v. Pink steren met eigen Communicantes Hanc igitur. Zondag 9. Hoogfeest v. Pinksteren met Octaaf. Mis Spiritus. Maandag 10. 2e Pinksterdag Mis Ci- bavil. Dinsdag II. Mis Accipite. Woensdag 12. Quatertemper-Woensd. in de Pinksterweek. Mis Deusdum, 2e geb. H. Odulphus, 3e H. Joannes a S. Fac., 4e H. Basilides enz. Donderdag 13. Mis v. Donderd. inde Pinksterweek, Spiritus, 2e geb. H. Antonius van Padua. Vrijdag 14. Quatert. Vrijdag in de Pinksterweek, 2e geb. H. Basilius. Zaterdag 15. Quatert.-Zaterdag in de Pinksterweek, 2e geb. H.H. Vitus enz. I KANTOORBOEKMANDEL langMtr. 68 t.o. Kromi Het Vakkundige adres voor leerlingen. De apostelen wisten dit en daarom durfden zij hun Meester niet openlijk belijden. Toen kwam de morgen, waarop de H. Geest over hen nederdaalde onder de gedaante van vurige tongen en op eens was al hun kleinmoedigheid en vrees gewekenwijd wierpen zij de deuren van de zaal open, waarin zl] zich met de H. Moeder van Jezus hadden voorbereid, traden naar buiten en open lijk en moedig verkondl^Jenzijdedaden de leer van hun Meesier en, o wonder, verzamelde menigte hoorde hen spreken elk in zijn eigen taal De H. is, die eenmaal zijn Meester ver loochende ten overslaan van een ge- vone dienstmaagd, hee'l thans alle -rees algelegd en verwijt de Joden wat :ij hebben gedaan toen zij den Messias kruisigden. Toen werden velen overtuigd en ge troffen en ongeveer drie duizend traden dien dag toe en ontvingen het Doopsel. Welk een treffend beeld van men- schelijke zwakheid, wanneer deze niet door Goddelijke kracht versterkt wordt, toont ons dit verhaal van Pinksteren. Ontzettende vrees, lafhartigheid en '-n- wetendheid bij de apostelen, die toch zooveel van den Meester hadden gezien geleerd. Totdat dit alles op één slag door dc inwerking van den H. Geest verandert. Zien wij nog niet voortdurend om is heen hetzelfde schouwspel? Vrees >or menschelijk opzicht, voor het ver ts van geld of goed, lafhartigheid aar het betreft het vrij belijden van zijn beginselen op werkplaatsen, kan- publieke plaatsen enz. leder mensch, die op eigen kracht steunt, vergaat het als de apostelen. Wordt hij daarentegen bezield door den H. Geest, hoe geheel anders worden dan zijn uitingen. Hij beschouwt aardsch gewin en eer als iets bijkomstigs, dat alleen waarde heeft, wanneer het goed gebruikt wordt, d.w z. ten bate van den evenmensch. Soms leidt de inwe-king van den H. Geest, in vereeniging met den Vader en den Zoon, tot helfdhaf- tige daden, getuige de eerste christenen, zoovele martelaren en belijders. Dit is wel de groote les van Pink steren. dat wij moeten afleggen alle voor de wereld, die Christus op nieuw zou willen kruisigen als zij de macht toe had, en met de apostelen vrij en frank belijden, dat wij volgeFngen willen zijn van den Gekruisigde. Veni sancte Spiritus. Kom. o H. Geest, vervul de harten Uwer geloovigen, opdat zij moedig weerstand bieden aan de verlokkingen een bedorven wereld en U met den Vaderen den Zoon onverschrokken belijden, zooals eenmaal de apostelen deden op den dag, dien wij heden herdenken. Het wonder van Pinksteren. Toen Jezus ten hemel was opgegaan, keerden de apostelen naar Jetuzalem terug en wachtten daar de komst van den H. Geest, dien Jezus hun beloofd had. Ze waren bevreesd voor de Joden en hielden zich uit angst voor hun leven verborgen. Geruchten deden de rondte in de stad over de opstanding en de wonderen van den profeet en nog altijd waren de Joden fel gebeten op Zijne- Wat splonna^e vóór en In den grooten oorlog tot stand bracht. Het gestolen Oostenrijksche] Mobilisatieplan. Het Paaschfeest is voor Rusland r bijzondere beteekenis. De avond voor Paschen is er een, waarop alle werk, da', dit maar eenigszins kan lijden, stil staat. Maar wie op den avond van 8 April 1914 zou zijn geweest in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te St. Pe tersburg, zou er geen rust hebben ge zien. Geen wolkje was er op dat oogen- blik aan den politicken hemel, geen politiek gevaar dreigde, en toch was de Minister van Buitenlandsche Zaken Sasonoff, enkele maanden later zoozeer op den voorgrond get.eden, in zijn kabinet. Tegenover hem zat de Minister van Oorlog, en aan diens rechterhand de Chef van den Generalen Staf. Gespro ken werd er weinig of niet; slechts nu en dan richtte men een vraag tot NIC. BOVEE Teief 1093 Tel 1830 Buitenritten 6 ct. per kil. Vraagt prlj voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 een breedgeschouderden, schijnbaar onaanzienlijken man, die zich terzijde van den Chef van den Staflhad opge steld. Dat was de leider van het Rus sische spionnage-burtau, de oude vos, wiens neus jaren achtereen de gehei men dikwerl meer heelt geroken dan gezien. Er was reden voor spanning, want dienzelfden dag was van de zijde van den Russischen militairen attaché te Weenen het bericht binnen geko- dat men zich bereid moest hou- jm een ongehoord belangrijk do cument, dat reeds onderweg was, te fotograleeren en direct terug te zenden. Vandaar de aanwezigheid der beide Ministers, teneinde de mate van be langrijkheid vast te stellen; vandaar orders, die in alle stilte de fotografische afdeeling betroffen. i den nacht brachten een koe- het Gezantschap te Weenen, vergezeld van een Slavischen politicus 't de Donau-Monarchie, het document. Nauw had men het van de vele zegels ontdaan en zich erover heen gebogen, of een lang gerekt gefluit kwam van de samengeknepen lippen- in den Minister van Oorlog. Wat wonderhet was niet meer ol minder dan het Oostenrijksche mobi lisatieplan, voorzoover dit tt-gen Rus land was gericht, dat men in handen had. De laatste editie, nog in origineel handschrift, gestolen en daarom terug te zenden, voordat hel einde der feest dagen in Weenen zou kunnen leiden tot ontdekking van de afwezigheid, "e Koerier en zijn metgezel moesten, al den arbeid tegenover het hooge gezelschap verschuldigd, op spoed aandringen. De Minister van Oorlog kon later data vergelijken, de Chef v den Staf troepenaldeelingen in z hootd verplaatsen voor alles moi gefotografeerd worden, want meer d één uur mochten beiden zich niet St. Petersburg ophouden. Inderdaad, er werd gefotografeerd )g eens gefotografeerd, de hitte v het apparaat straalde door geheel het vertrek. Plaat na plaat werd uitge trokken, licht na licht ging aan, en na anderhalf uur zwoegen was men zoo ver, dat het plan, van zegels van het Russische Ministerie voorzien, weer aan den militairen attaché kon worden teruggegeven. Er was maar één roep in het Kabinet van den Minister; een kolossale kerel deze Swankevitch. Het Grootkruis van de Andreasorde ligt al op hem te wachten I Ruim vier maanden later, begin Augustus, eerste dagen van den we- Idoorlog. Met begrijpelijke spanning volgt men St. Petersburg de Oostenrijksche troepenbewegingen, niet slechts om af weer daartegenover te kunnen stellen, maar ook om te kunnen nagaan in hoeverre het mobilisat'eplan zou wor den gevolgd en de Russische strategie zich dus op de daaruit voortkomende aanwijzingen zou kunnen grondvesten. En waarlijk, het gebeurde precies zooals men dacht. Het eerste leger onder Dankl en het vierde onder Auffenberg rukten tusschen Weichsel en Boeg naar het Noorden op; de rechtervleugel, het derde leger onder Briidermann en een legerafdeeling onder Köves, sloten zich in den sector Lemborg bij dit offensief naar het Noorden aan. Slechts dan, zoo stond in het plan geschreven, wanneer een Russische aanval uit het Oosten werd ondernomen, moest deze rechtervleugel naar het Oosten inplaats van naar hel Noorden atzwenken. Het stond dus wel vast, dat m< Weenen van den diefstal, zij het ook gedurende een korten tijd, van hei mobilisatieplan geen kennis droeg. Vandaar, dat de Stat van den üioot- vorst Nicolas, den Opperbevelhebber, in gestadige actie was ten einde het noodigete verrichten tot volledige om singeling en gevangenneming van de drie uit Galicië oprukkende Oosten rijksche legers. Tegen Oost-Pruisen, zwak verdedigd, zou alleen het leger van Rennenkampf opereerentegen Galicië al wat men bij elkander kon krijgen. De drie sterke legers van Everth, Plehwe en Sasonotf, die dan, met behulp van het in reserve ge houden corps van Warschau, de beide Oostenrijksche legers op de Karpathen J Doorzitten; Stukloopen Zonnebrand PUROt Uoo»3Ctn60.Tut*80c! I moesten terugwerpen, terwijl de Rus sische legers onder Brusilof en Ivanof met een drievoudig sterke overmacht hei leger van Biüdermann in den grond zouden stampen en zoodoende zou den zorgdragen, dat dit geheel werd vernietigd. Op een overwinning, die tol de grootste der militaire geschiede- 's zou behooren, rekende men reeds. Dienzelfden dag echter Hei de ener gieke Fransche Gezant Palcoloyen, ver gezeld van zijn militairen atlaché, zich bij Minister SasonoH aandienen. De Minister van Oorlog en de Chef van den Slat werden ijlings geroepen. Zij waren nog maar kort binnen ot de auto van Grootvorst Nicolas reed voor. Een uiterst gewichtige bespreking dus. Voor wie in het zijvertrek stond, sprak de Fransche gezant met zoo luider stemme, dat men het grootste gedeelte van zijn woorden volgen kon. Daar tegen de zware basstem van den Groot vorst en daar tus'chenin, twee drie tegelijk soms, de Russische ministers. Twee uren lang bleven de deuren ge sloten. Toen gingen ze open, met een uitermate verstoord gezicht, de rijzweep tegen de rijlaarzen slaande, kwam de Grootvorst naar buiten. Achter hem de Minister van Oorlog met den Fran- schen Gezant, en achter deze de Chef van den Staf. druk sprekende tegen den Franschen attaché. Als het gezel schap vertrokken is. vernemen de offi cieren van den Stat wat zij onverwijld weten moeten. De Fransche Gezant heelt erop aangedrongen, dat. ter ont lasting van den Westelijken aanval, dien Frankrijk niet kan weerstaan, Rus sische troepenmassa's zullen worden geworpen op Oost-Pruisen teneinde de Duitschers te dwingen, al ware het slechts om Berlijn Ie beveiligen, het Westelijk offensief, ie verzwakken. Er is gesproken en gesproken, en nu wreekt zich de lout van Sasonoff, die den nacht van 8 op 9 April er vooral voor waarschuwde om Palco loyen niets van de ontdekking van het Oostenrijksche mobilisatieplan mede deelen. Deze gelooft thans niet de argumentatie zijner Russische vrienden, dreigt op bevel van Parijs met inhouden der Fransche credieten, indien het leger van Rennenkampf niet onmiddellijk versterking krijgt. Men moet toegevende plannen worden veranderd, telegram na telegram word! verzonden, over de spoorwegen dave ren de treinen, die ganscbe brigades en divisies van het eene front het andere brengen. Veertien dagen later is het leger in Sasonoff bij Tannenberg in dt Masurische bergen vernietigd. Rennen kampf heeft den terugtocht moeten aannemen. De Oostenrijkers zijn be slissend geslagen, maar ze hebben de helft van hun leger en van hun artil lerie achter de rivier de San kunnen redden. Want Everth en Plehwe waren zonder de versterking van het leger van Sasonoff niet krachtig genoeg voor den beslissenden slag. die dit deel van het Oostenrijksche leger reeds 14 dagen had vernietigd. Kon. WilbelmioMtraat TOT 25 JUNI E.K. reqlame en met.... misleidende leuzen aan te kondigen. De waarheid zet zich door tegen alle reclame in. Wij zijn geen eendags-vlinders. Wij hebben den tijd, en de politiek, die steunt op de basis van de levens- en wereldbeschouwing van het Katho licisme is niet van vandaag en niet gisteren, noch voor morgen alleen. Omdat zij op sterke beginselen is ge baseerd zet zij zich door, rustig, in het bewustzijn der waarheid, krachtig tevens, zoolang Katholieken schouder aan schouder staan te midden eener grenzelooze verwarring, temidden van zoovelen, die stuurloos ronddobberen j gebrek aan beginselen. Er wordt wel eens gezegd, dat de Katholieken weinig enthousiasme aan den dag leggen voor de politiek. Ge lukkig is dit op het huidige oogenblik minder dan ooit waar! Maar goed, wijst dan naar de socialisten, die veel getamboer ons komen ver tellen, dat morgen, morgen de inter nationale zal komen op d'aardl Wat is hiervan waar? Eerstens doet het bewustzijn van te staan op den grondslag van hechte tn onwankelbare beginselen ons minder luidruchtig zijn. Wij weten, dat de waarheid aan onze zijde is. In de tweede plaats is de partij voor de Socialisten tevens hun godsdienst. Men kan het herhaaldelijk uit den mond van vooraanstaande socialisten verne men het is de partij, voor welke het en waard is geleefd te worden. Hier past ons Katholieken slechts medelijden. Wij hebben iets meer te doen, dan politiek te bedrijven. Een politiek overeenkomstig onze beginselen is slechts een onderdeel, zij het een voornaam onderdeel van den strijd op het ondermaansche. Maar daarom verwaarloozen wij het allerminst. Wij weten de politiek verbonden met hoogere belangen en wij weten, dat wanneer wij hecht aaneengesloten optrekken, door middel van de politiek vele van onze beginselen in de practijk kunnen worden toegepast. En de beginselen zijn er toch voor it toegepast te worden nietwaar Dat de Katholieken wel degelijk voor de politiek wat en heel veel over heb ben, dat bewijst juist hun hechte or ganisatie, die zij niet willen prijs geven. Ook Katholieke werkgevers, werk nemers, boeren, ambtenaren, hebben oogenschijnlijk hun tegenstrijdige be langen, doch deze worden overscha duwd door het besef van het solida- risme, door de wetenschap, dat alleen een bedrijfsvrede en niet de klassen strijd de oplossing van hel sociale vraagstuk brengen kan, door het juiste inzicht, dat Katholieken samen behoo ren te werken in onderling overleg er dat, wanneer zij zich tegenover elkander zouden stellen, dit een aanfluiting zou zijn van eendaadwerkelijk Katholicisme- in-de-practijk. Voor dit alles weten de Katholieken hun offers te brengen. T. G. Door onze groote sorteering Vulpennen vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Lsngestraat 84 Tele'. 528 den geesel der werkloosheid zijn ge troffen, btijven vertrouwen op God, en schenken daarom slechts vertrouwen menschen, die bereid zijn het eigen werk voor den opbouw eener betere toekomst aan te vangen: In sterk Gods vertrouwen I Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Benoemd (ot Pastoor te Leeuwarden i H.H. Bonila'.ius en Gez.) den Zeer- ierw. heer Th. R. Holtmann, en tot Pastoor «e Herwen en Aerdt den Zeer- eerw heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga. VI watUnoodig Naar de Stembus. Katholieken zijn geen schreeuwers. Het „Roomschen dat zijn wij" zingen wij meestal slechts schuchter en nog bij voorbaat in gezelschap alleen-Katholieken. Enkele eeuwen onderdrukking heb ben ons stil gemaakt. Maar dat is niet de eenige en niet de hoofdoorzaak van onzen rustigen ernst. De waarheid is niet luidruchtig en zij behoeft zich niet met schreeuwende De werkloosheid. De houding der katholieke tractie tegenover de werkloosheid komt ge heel overeen met den geest, die in >ns katholiek volksdeel leeh. Door heel het land, in elke plaats van beteekenis hebben de katholieken getracht langs verschillende wegen, het harde werkloosheidsleed, tenminste nog iets te lenigen en te verzachten. Versterking van het katholiek ele ment in den Raad, beteekent verster king van den ernstigen wil, de werk loosheid te bestrijden en haar leed Ie milderen, in waarlijk Christelijken geest. Vooral de werkloozen hebben zich te hoeden voor allen, die in dezen tijd hun ontzettend leed politiek zouden willen exploiteeren, anders wordt hun afhankelijkheid nog drukkender, hun leed nog zwaarder, hun ontgoocheling nog dieper. Katholieken, ook wanneer zij door Amersfoort Voor de rechtbank stond terecht inwoonster onzer stad wegens ver duistering van een bankbiljet van f 10 ten nadeele van het Comité voor de Emmabloemcollecte. Bestuursleden van het comité ver klaarden, dat verdachte voor het comité had gecollecteerd. Uit haar bus kwam een bedrag van ruim f 4 aan kwartjes, dubbeltjes en centen, doch geen biljet van f 10, noch guldens. Het was volgens een der getuigen mogelijk om een bankbiljet uit de bus te halen. Dat er in de collectebus van ver dachte een biljet van f 10 was gedaan, bleek uit de verklaring van een dienst bode. die van haar mevrouw opdracht had gekregen een brielje van tien in de bus le doen. Zij had het biljet ge vouwen in de bus gedaan. Eenige andere getuigen legden de verklaring af, dat zij een gulden in verdachtes bus hadden gedaan. En bij de opening bleken er geen guldens in le zillen. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 6 maanden, gezien den ernst van het feit. Te Utrecht stond terecht wegens opruiing een 39-jarig grondwerker uit Amersfoort. In een vergadering van de Rev. Soc. Arb. Partij over een wijziging de steunregeling, die B. en W. Amersfoort hadden ingevoerd, had hij de .kameraden" opgewekt om den huisbaas, als hij de huur zou komen ophalen, een dusdanige ontvangst te bereiden, „dat hij aan den overkant lerecht komt." Verdachte had een flink beschreven strafblad, wat den Politierechter aan leiding gaf tot de opmerking, dat ver dachte beter zich in een hoekje kon gaan zillen schamen, dan menschen, die hel al moeilijk genoeg hebben, op te ruien. De Politierechter veroor deelde tot een gevangenisstraf van maand. De Oranjevereeniging vergadert op Woensdag 12 Juni in Restaurant „Prin cess", Utrechlschestraat, ter nadere be spreking van de Historische Optocht. Voor de acte lager onderwijslaag- den de dames E. Broekhuysen, A. de Bruin, A. Dolf, E. Kostense en M. Leemans, allen te Amersfoort, en leer lingen van de Rijkskweekschool. Het personeel van een kantoor aan de Koppel bemerkte dat er bezoek van inbrekers geweest was. Er werd echler niets vermist. Later heelt men tevergeefs getracht zich toegang te verschaften tot eenige perceelen in de Langestraat. De bende is dus nog actief. - Men schrijft ons Dinsdagmiddag viel op de Korte Gracht een kind te water. Op hetzelfde moment kwam er per auto een bruids paar van den fotograaf De Smalen. Op de plaats des onheils gekomen stopte de chauffeur van de auto, Tap, onmiddellijk, hij sprong uit de wagen, gooide zijn jas uit en begaf zich te water. Hij mocht het geluk hebben het kind van een wisse dood te redden. Binnen een tijdsverloop van 2 jaar is dit nu al de 4de maal dat iets der gelijks op de Korte Gracht gebeuri, gelukkig echter nooit met doodelijke afloop. Zou het niet gewettigd zijn om de Gracht met z'n drukke verkeer, te overbruggen voordat zij slacntoffers eischt -

De Eembode | 1935 | | pagina 1