F. A. TULP VULPENHOUDERS Taxidienst Allerlei Copieer-Inrichting „VITESSE" GESLOTEN Fa. h. Elzenaar V**»: W*tt.'H VPiPR^Jppi Kantoor en Drukkerij Langegrucht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave a de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Eembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 14 Jiini 1935 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Adverlentiën moeten Dinsdag en VrQdag vóór 8 uur ln den morgen zfln bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 22 Wanneer een domkop ons prijst, dan is hij i in ons oog niet meer zoo dom. Epistel en Evangelie. Feestdag der Allerheiligste Drieëenheid. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XI, 33—r* O diepte der rijkdommen van Gods wijsheid en wetenschap! Hoe onbe grijpelijk zijn zijne oordeelen en on naspeurlijk zijne wegenWie toch heeft den zin des Heeren gekend, oi wie is zijn raadsman geweest? Of wie heeft Hem eerst gegeven, dat het hem zoude vergolden worden? Uit Hem Immers, en door Hem en in Hem is alles; Hem zij de eer en de heerlijkheid in eeuwig heid! Amen. EVANGELIE volgens den H. Matlheus; XXVII, 18-20. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Gaat dus en leert alle volken, hen doopend in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geesles. hen leeren-i onder houden alles wat Ik u bevolen heb. En ziet, lk ben met u al de dagen tot aan de voleinding der wereld. Liturgische Kalender. Week van 16 -22 Juni. Zondag 16. H. Drievuldigheid, Tijd eigen, Mis Benedicts, 2e geb. en laat ste Evang. van de te Zond. na Pink steren, Pref. H. Drievuld. Maandag 17. Mis van de te Zond. na Pinkst. zonder Gloria of Credo, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze, gewone Prefatie. Dinsdag 18. H. Ephraim, 2e geb. H.H. Marcus en Marcellianus, Credo. Woensdag 19. H. juliana v. Falco- neri, 2e geb. H.H. Gervasins enz. Donderdag 20. H. Sacramentsdag, Tijdeigen, Mis Cibavit, Credo, Prefatie van Kerstmis. Vrijdag 21. Mis als Donderdag, 2e geb. Aloysius, Credo, Prefatie van Kerstmis. Zaterdag 22. Mis als Donderdag, 2e geb. H. Paulinus, 3e geb. en laat ste .Evang. v. d. Vigilie van St. Jan, Credo, Prefatie van Kerstmis. DrievuldlgHeids- Zondag. „Gezegend zij God de Vader, en Gods eeniggeboren Zoon, alsmede de H. Geest, want Hij heeft ons zijne barmhartigheid bewezen". (Offert.) De geheele H. Drievuldigheid één God heeft zich in ontferming over ons neergebogen. De Vader heeft ons zijn Eengeboren Zoon gegeven; de Zoon heeft gehoorzaam aan den Vader uit liefde tot ons de men- schelijke natuur aangenomen en ovcr- groote smarten geleden; de H. Geest komt in den Naam van den Zoon tot ons met zijn licht voor onze trage hersenen en met zijn kracht voor onzen slappen wil ons aldus steunend in onze opvaart naar de heiligheid. Om de H. Drievuldigheid te danken welke dank bestaat in de lofprijzing en goedheid en onvergelijkelijke v hevenheid der H. Drievuldigheid heeft de H. Kerk dit feest ingesteld. Alle misgebeden van dezen Zondag zijn 'n lofprijzing op de goedheid en barmhartigheid van de H. Drievuldig heid. 't Begint met de introïtus: Gezegend zijde H. Drievuldigheid en de onver deelde Eenheid; wij loven haar, om dat zij ons hare barmhartigheid heeft bewezen. 't Graduale luidt: Gezegend zijl Gij, lieer, die de afgronden doorziet en gezeten zijl op "de Cherubijnen. Ge zegend zijt Gij, Heer, in tiet uit spansel des hemels en lofwaardig in eeuwigheid. Alleluia, Alleluia. Gezegend zijt Gij. Heer, God onzer vaderen en lofwaar dig in eeuwigheid, Alleluia. De Communio: Wij zegenen den God des hemels en in tegenwoordig heid van al wat leeft loven wij Item, omdat Hij ons zijne barmhartigheid bewezen heelt. En in het Gebed smeekt de H. Kerk in naam van ons allen: Almaclilige. eeuwige God, die uwe dienaren in de belijdenis van het waar geloof de glorie der eeuwige Drievuldigheid hebt doen kennen en in de macht uwer Majesteit uwe Eenheid hebt leeren aanbiddenwij smeeken, dat wij door de standvastigheid in dit zelfde geloof steeds tegen allen tegenspoed mogen gesterkt worden. Door onzen Heer KANTOORBOEKHANDEL Ungutr. 66 t.o. Krommestr, TEL. 326 it Vakkundige adres voor NIC. BOVEE Telef. 1093 Tol. 1830 Buitenritten 6 ct. per UI. Vraagt prijs voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Jezus Christus. Uwen Zoon. die met U leeft en heersch: in de eenheid van den H. Geest, God, in alle eeuwen der eeuwen. En in de PostcommunioMoge het nuttigen van dit Sacrament ons strek ken tot heil van lichaam en ziel, Heer, onze Godalsook het belijden van de eeuwige heilige Drievuldigheid en van hare ondeelbare Eenheid, door onzen Heer Jezus Christus, Uwen Zoon, die met U teelt en hecrscht in de eenheid van den H. Geest God in alle eeuwen der eeuwen. In 't Evangelie slaat 'n uitdrukkelijk bewijs voorde H. Drievuldigheid, |ezus zelf de Ongeschapen Waarheid zegt ons („en doopt hen) in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes". Nooit zullen wij begrijpen, dal er in 't Eene Goddelijke Wezen, drie Personen zijn. Maar wel moeten wij 't vast gelooven, omdat God zelf 't ons openbaart. Hij immers weet 't, kan niet bedrogen worden en kan ook niet bedriegen. Laten wij 't gelooven met eerbied voor Gods' Wijsheid, met 'n heilige en volmaakte onderwerping van onzen wilbovendien God smee- kend: Heer, vermeerder ons geloof. Wij hebben 't gezien met welk 'n heilige eerbied onze Moeder de H. Kerk 't mysterie der H. Drievuldigheid be lijdt en de onverdeelde Eenheid in 't Goddelijk Wezen. Alle gebeden van dezen Zondag zijn vol heiligen eer bied en uitbundigen dank over de barmhartigheid der drie Goddelijke Personen. 't Epistel van vandaag (van St Paulus), geelt ten volle nogmaals 't gevoelen van de H. Kerk weer, n.l. eerbied, dank en lofprijzing. Het luidt: „O diepte van rijkdom der wijsheid en kennis Gods: hoe onbegrijpelijk zijn zijne oordeelen, en onnaspeurlijk zijne wegen. Want wie heeft Hem te voren gegeven, dat het Hem zou v~- golden worden? Want, uit Hem door Hem en in Hem is alles: Hem zij de heerlijkheid in eeuwigheid. Zoo zij hel Gezegend zij de H. Drievuldigheid. ingang. Waarna dankwoord door den Hoogwaardigen Abt Dom J. de Puniet de Parry. R. K. Comité tot inzameling van gelden voor den bouw van een Bene- diclijner Kloosier te Egmond noodigt, namens den Hoogwaardigen Abt der St. Paulus Abdij te Oosterhout, alle vrienden van Egmond, dus alle Neder- landsche Katholieken, uit tot een be zoek aan Egmond-Binnen. om door het bijwonen der inwijdingsplechtig heden hun belangstelling voor het grootsche werk te demonstreeren. Kath. Statenfractie Utrecht. De R. K. Fractie van de Utrechtsche Staten heelt besloten te trachten samen werking te verkrijgen met de provincie Zeeland. Meer in het bijzonder zal in overleg gesproken worden over den zetel van den heer A. C. de Bruyn in de Eerste Kamer. Binnenland Pauselijke Nuntius. De benoeming is te verwachten van Mgr. Paul Giobbe, aarlsbisschop-titu- van Ptolomais, tot internuntius den Heiligen Stoel te 's-Graven- hage. Mgr. Giobbe is 10 Januari 1880 te Rome geboren. Sinds 1925 is hij Apostolisch nuntius in Columbia (Zuid Amerika). Vóór dien datum was hij rector van de Congregatie tot Voort- plat. ling des Geloofs te Rome. De Egmondsche Benedictijner Priorij, Op Dinsdag 25 juni zal in het landelijk-schoone Egmond-Binnen een indrukwekkende plechtigheid plaats hebbenvoor geheel Katholiek Neder land, dat cultuur en historie lief heeft en hooghoudt, van groote en groot sche bèteekenis. Dan toch zal de Benedictijner Priorij, welke de herbouw van de eerbied waardige Abdij aankondigt, plechtig worden ingewijd door Zijne Hoog waardige Excellentie Mgr. J. D. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Het programma der plechtigheden is het volgende: Kwart voor tien H. Mis op den St. Adalbertus-Akker, opgedragen door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, met assistentie van Mgr. Dr. P. J. M. van Gils en Deken E, P. Rengs van Alkmaar. Onder de H. Mis toespraak door Pastoor W, Noltt. Kwart over elf Klokwijding door den Bisschop van Haarlem op het terrein van de Priorij. Daarna de huiswijding. Na dc huiswijding toespraak door den Bisschop op het bordes vóór den In de Bilt telde de politie Pinkster maandag tusschen drie en vier uur ruim duizend auto's en meer dan 3000 wielrijders. Het natuurbad te Bilthoven werd dien dag, door 3500 personen bezocht. De Utrechtsche politie telde gisteren tusschen vier en negen uur 4752 auto's. Het drukste uur was tus schen zes en zeven toen er meer dan ilOO auto's passeerden. Bij een contróle door een contro- de Pluimveewetten ten huize 72-jarigen klompenmaker te Weert, viel de klompenmaker den con troleur met een groot klompenmakers- mes aan. ln de nabijheid van Augsburg is een verkeersvliegtuig omlaag gestort. De drie inzittenden, de piloot en twee kinderen, werden gedood. Te Neuschatel bij Malvilliers is een autobus van den weg geraakt en langs een helling omlaag gestort. Vijf inzit tenden werden gedood en 22 gewond, van wie acht ernstig. In een oliefabriek nabij Nice ont plofte een nieuw vnor het raffineeren van olie bestemd apparaat. Twee in genieurs werden gedood, terwijl een derde zwaar werd gewond. Zes leden van een zeilclub uit Kopenhagen, die met een zeilboot op uit waren gegaan, weiden verrast door een plotseling opstekenden, hevi- gen wind. De bool liep vol en sloeg om, met het gevolg, dat vier van de zes inzittenden om het leven komen. Prinses Juliana is thans geheel her steld van haar keelontsteking. Tijdens een onweer, dat boven 01- denzaat woedde, schuilden een paar arbeiders uit Denekamp in een loods. De bliksem sloeg in de loods en doodde den gehuwden landbouwer M. De anderen werden bewusteloos ge slagen. Rechercheurs van de Centrale Re cherche hebben op het Damrak te Amsterdam drie mannen aangehouden, die in het bezit waren van een koffer, waarin twintig revolvers en vijfhonderd patronen waren geborgen. Dit wapen tuig was vermoedelijk uit België ons land binnengesmokkeld. Met was met de Pinksterdagen weer een droeve optocht van dooden cn gewonden, van verminkte lichamen en verminkte voertuigen, welke door, de dagbladkolommen wandelde. De wegen worden al beter, de voertuigen al perfecter en de ongelukken steeds talrijker. Hel is een akelig noodgeschrei, dat nu den lezer tegemoet klinkt. Als hij zich tenminste nog de moeite geeft, om dat alles aandachtig na te gaan. Ook van de akeligheid kan men blasé worden. En daar zijn we al hard naar op weg. Het zor trouwens ook geen werk zijn voor de zenuwen, als ieder bericht in de volle realiteit en diepte werd beseft, als alle verdriet en narig heid, welke van één zoo'n ongeval het gevolg kunnen zijn, volledig over- schouwd konden worden. Het is echter van tijd tot tijd wel eens goed, zich den vollen omvang van het ongevallenkwaad eens even te realiseeren. Alles bij elkaar vorml het een jaarlijksche ramp, welke, als ze zich op één dag afspeelde, dadelijk 'n ontzaglijk rouwbetoon en verschei dene commissies van onderzoek ten gevolge zou hebben, Iedere wegge bruiker keere in zichzelf en bckenne, ij ook niet steeds zich gedraagt en wijze, welke strekt tot de veiligheid van het verkeer... Te Doetinchem sloeg de bliksem in een dubbele woning. Het pand brandde totaal af. Er kon niets wor den gered. Te Eldrik is een boerderij door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Een vrouw werd aan arm en been gewond. Te Zeist sloeg de bliksem ln een boerderijtje, bij den Koppelweg. De bewoner zag de vlammen langs de antenne binnenkomen. Toen hij naar buiten ging, om te. zien of het ernstige gevolgen had, stond het rieten dak reeds in vlam. De woning brandde geheel uit en er kon niets worden gered. Te Siddeburen is een boerderij door den bliksem getroffen. Er kon niets worden gered. Te Beilen is de Mariahoeve door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen geworden. Drie koeien kwamen in het vuur om. Kon. Wilhelminutraat TOT 25 JUNI E.K. Amersfoort Actie kost geld. Van verschillende nuttige zaken, die op deze wereld ongelijk zijn verdeeld, is het geld wel een van de voornaam ste. Het geld is ongelijk verdeeld, niet alleen onder de menschen, maar ook onder de politieke partijen. Er zijn politieke partijen, die 't erg breed laten hangen, maar wier bronnen van inkomsten men nooit aan de weet komt. Maar wij kennen ook een partij, die voor haar verkiezingsaclie een flink bedrag noodig heeft en die niet weet, waar ze 't geld eigenlijk vandaan moet halen. Of liever gezegd, waar en bij wie :ij het geld moet halen, weet zij maar al te goed. Het is voor haar slechts de vraag van de beantwoording waarvan in de naaste toekomst zeer veel kan afhangen of zij 't geld ook krijgen zal. Men zal reeds begrepen hebben, dat de bewuste politieke partij, de R. K. Staatspartij is en dat de menschen, van wie zij het hebben moet, de katholieke kiezers zijn. Bij de komende gemeenteraadsver kiezingen wordt van hen gevraagd, dat zij beginseltrouw en solidariteit op twee manieren zullen aan den dag leggen, op de eerste plaats door als één man te stemmen op den aanvoer der van lijst 8. daarnaast ook door 't bestuur van de R. K. Staatspartij finan cieel in staat te stellen een behoorlijk opgezette verkiezingsactie op touw te zetten. Groote belangen slaan bij de komende gemeenteraadsverkiezingen weer op het spel. Hoe grooter de invloed van ex tremistische groepeeringen wordt, des te sterker wordt ook de behocfle, ja de noodzakelijkheid van een krachtig blok, dat in staal is de hervorming vi het maatschappelijk leven voor zo ver deze valt in de bernoeiin-ssfeer v; de gemeente voor te bereiden en een begin van uitvoering aan te geven. De R, K. Staatspartij ziet de nood zakelijkheid van een doelmatig opge zette verkiezingsactie, al was 't alleen maar om eenig tegenwicht te scheppen tegen de grootscheepsche actie die van andere zijden worden ondernomen De Gemeenteraadsverkiezing. Indien er eén sterke maanroep is voor eensgezinde samenwerking, dan vooral: „Op voor de sociale recht vaardigheid I" Dat wil zeggen: op voor het pro gram der R. K. Staatspartij, dat uit drukkelijk de Pauselijke Encyclieken als grondslag voor de politiek op so ciaal terrein heeft aanvaard. Laten de Katholieken zich daarom hecht aaneensluiten, juist in den don keren crisistijd. Redden kan ons alleen: gezondso- lidarisme gezonde saamhoorigheid tusschen alle volksgenooten in hun roep om loonenden arbeid. En daarom biedt juist in dezen tijd geen andere partij, als de R. K. Staats partij die als groote volkspartij sociaal en nationaal de saamhoorigheid tot werkelijkheid maakt, zulk een waarborg voor een waarlijk nationale politiek. Steunt de partij, die getoond heeft, dat zij verantwoordelijkheid wil, kan en durft dragen en stemt op 26 juni op Lijst 8. P. V. Wie geeft een auto 7 Op den dag der stemming voor den Gemeenteraad heeft het bestuur der Kath. Staatspartij gaarne de beschik king over een aantal auto's, om daar mede het ter stembus gaan van velen mogelijk te maken of te vergemakke lijken. Zij die hun wagen daarvoor willen beschikbaar stellen gedurende den ge- heelen dag of voor bepaalde uren, gelleven zich te melden bij de be stuursleden Mr. Kooien. Utrechtsche- weg 17, Tel. 1109; Hartings, Regge- straat 14; J. van Wandelen, R. School, Beedestraat 20; A. van Linden, Kruiskamp 18; J. van den Heuvel, Rembrandtstraat J Hendriks, Edisonstraat 44. Gemeenteraad. Agenda voor du vergadering Raad der Gemeente op Vrijdag 21 Juni. I. Regeling presentiegeld aan leden van stembureaux. Verhaal van premie op het tijdelijk personeel dat onder de werking der Ziektewet valt. 3. Vaststelling van huur perceel Kamperbinnenpoort 1. 4. Opheffingonbewoonbaarverklaring perceel Achter Oude Weeshuis 2. 5. Verleenen van medewerking aan de Bouwvereeniging „Goed Wonen" tot het bouwen van 45 woningen aan de Crocus- en Anemoonstraat. Wijziging Raadsbesluit aangaan kasgeldleeningen. 7. Verzoek Jorritsma om verlaging der hypotheekrente (hotel Blrkhoven). 8. Verhuring grond nabij de Kleine Koppel aan de Beton Maatschappij. 9. Verhuringgtond nabij de Lombok straat aan G. F. C. Everaars. 10. Wijziging verordening Baatbe lasting. II. Wijziging Raadsbesluiten be treffende verkoop grond Soeslerkwartier. 12. Verkoop bouwterrein aan de Neuhuysstraat groot 1235 M2. aan Gebr. Jansen voor 16600. 13. Verkoop aan J. W. D. v. Loon W. H. v. Nes van bouwterrein aan v. Dijckstraat groot 2420 M2. voor f 14550. 14. Aanvulling Raadsbesluit inzake verhuring van een woning met grond onder Leusder. aan Chr. Esveld. 15. Overname van strookjes grond Arnhemscheweg. 16.0vernamestrookjes grond Nieuw- straat. 17. Overname strookje grond aan de aan de Hof. 18. Wijziging van de Gemeente-be grooting 1934. 19. Staal van oninbare posten der straat- en rioolbelasting en schoolgeld. 20. Reclame schoolgeld Gymnasium. 21. Onthelfingen 9traat en rioolbe lasting. Door onze groote sorteering Vulpennen vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 84 Telef. 528 1773 v. d. Heuvel, Krommestraat 36. 846 Hotel Café Restaurant „National", Korte Gracht 8. 1769 Jongepier, Troelstralaan 1. 1961 v. Keulen, Joh. Bosboomstr. 27. 1992 Lrebke, Scherbicrstraat 15 en Oroenmarkt 8. 1956 Martens, Billitonstraal 28. 1789 Moggenstorm, Daem Fockema- laan 82. v. 't Net, Leusderweg 81. 1306 Pot, aannemer, Alb. Hahnstr. 24. 1957 Reinders, Fahrenheitstraat 2. 1267 Verduyn, Heinsiuslaan 13. 1959 Vonkeman, Bisschopsweg 174. 1809 Walde, Vollastraat 34. Nieuwe Telefoonaansluitingen. 1776 Blauwboer, apotheker, Beelsl. 18. 1964 Bouwbureau Vroom en Drees- man, Utrechtschestraat. 1962 Dirkmaat, Leusderweg 256. die met valsche leuzen den katholieken 11969 Engel. Gerard Doustraat 1. kiezer van zijn partij trachten weg te 1676 Friesche fruit-en groentenhandel, lokken. Vijver 35. Bevolking. Loop der bevolking in Mei. M. V. Totaal Aantal geboorten 44 31 75 Aantal overledenen 19 14 33 Meer geb. danoverl. 25 17 42 Gevestigd 215 237 452 Vertrokken 151 145 296 Meer of mind, gevest, dan vertrokken +64 +92 +156 Totale vermeerder. of vermindering +89 +109 +198 Bevolk. I Juni'35 21863 22737 44600 Verplaatsing. De bekende Zaadhandel van den heer P. H. Smink is verplaatst van Kamp 78 naar Kamp I, hoek Zuid singel. Het geheel komt in dit hoek pand veel beter uit, en vooral voor de Zaadhandel beteekend deze ver plaatsing zeer veel. Ook het manden werk komt in deze zaak beter uit. Zaterdagmiddag was de belangstelling zeer groot, getuige ook het groote aantal bloemstukken. In October besloot de gemeenteraad tot den aanleg van een boschvijver in het stadsbosch van Birkhoven om daardoor meer werkgelegenheid te scheppen. Eerst dezer dagen kwam hierop de vereischte goedkeuring uit Den Haag en konden eindelijk eenige werkloozen aan den arbeid worden gezet. Er waren dus zeven maanden noodig voor het nemen.van een beslissing. Ook de groote wegen- en kanaal- plannen voor Amersfoort en omgeving vait een allesbehalve vlugge afhande ling ten deel, hoewel het ook daarbij gaat om het tewerkstellen van hon derden werkloozen. De R. K. Middenslandsvereeniging te dezer stede organiseert voor leden en huisgenooten een viertal reizen en wel no. 1 twee dagen naar Brussel no. 2 één dag naar Alkmaar en Bergen; no, 3 één dag naar 't feestend's Her togenbosch no. 4 één dag naar het eiland Texel, 't Worden goedkoope uitstapjes voor standgenooten. Leden der gevormde reis-commissie zijn de heeren L. A. A. van Hamersveld, Arnh. weg 12; P. J. van Hclsdingen, Kamp 18 en F. J. Verver, Langestraat 8. Door architect Pothoven is aanbe steed het optrekken van nog een ver dieping op de rijwieifabriek Ponne. Laagste H. v. Ijken f5843. Hoogste Uijland en van Egdom, Soest, f8200. De Amersfoortsche Algemeene Wan- delsportvereeniging „Zonder Uitvallers Terug" organiseert een Nationale Pro paganda Wandeltocht op Zaterdag 15 Juni te Amersfoort. Start 3 uur vanaf Concertzaal „De Valk", Valkestraat, rechtsaf Langeatr., Kamperbinr.enpoort, Kampstraat, Hoo- :wcg, enz.; terug naar Concertzaal )e Valk" waar rust en contrOle. Na rust: Valkestraat, Zuidsingel, Hendrik van ViandestraaL Vermeerstr., Arnhemscheweg, Doodenweg enz. Terug naar Concertzaal „De Valk". Het dragen van politieke insignes en het zingen van politieke iiederen is verboden. Er werd ingebroken in de school aan de Wljersstraat. Aan de achterzijde van het gebouw is een r»'t verbrijzeld, waarna men een raar,, .reeft kunnen openschuiven. Twee lokalen werden doorzocht en uit de kasten heeft men de spaartrommels van de leerlingen medegenomen. Tezamen wordt een bedrag van fll vermist.

De Eembode | 1935 | | pagina 1