F. A. TUL Pil VULPENHOUDERS Copieer-Inrichting „VITESSE" GESLOTEN Taxidienst Buitenritlea 6 ct. per Kil. Kalmte bij Examens. Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Laugegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 21 [uni 1935 ADVERTENTIÊN 25 «Dl lier regel. Billijke larleven voor bandel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiSn moeten Dinsdag en V.-fldac vóór 9 uur In den morgen zjn bezorgd, Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 24 25 Jaar refraltewerk In Het Aartsbisdom. 26 April 1910. In de kerk van den H. Franciscus te Amersfoort leest Mgr. H. van de Wetering de II. Mis, geassisteerd door den Zcereerw. Heer Pastoor van de parochie en den Hoogeerw. Pater Lohmeijer. Provinciaal van de Redemptoristen. In het priesterkoor bidden de gcesielijkheid van Amersfoort en eenige Paters Redemptoristenin de kerk de Zusiers van St. Joseph en vele geloovigen. Daar werd de zegen van den hemel gevraagd over wat Monseigneur altijd zoo graag noemde.het schoonste en vruchtbaarste werk voor het zielenheil in mij'n Bisdom, het werk van de gesloten retraiten." Om elf uur reed Monseigneur naar de \lasakkers: met hem de Zeereerw. Heer Pasloor Hoorneman. ;ijn Secretaris en vele geestelijkendaar verrichtte Monseigneur de wijding van den gedenksteen, die geplaatst werd in den voor gevel van het inaunbouw zijnde retraitehuis. Vóór de plechtigheid sprak Monseigneur een warm en welsprekend woord: hij gevoelde zich gelukkig üods zegen Ie mogen afbidden over die „groote stichting"hij uilte het „als zijn meening, dat hel werk van de geslolen rctrriten in dezen tijd hoogst gewenscht, ja noodzakelijk is"hij sprak de hoop uit, dat .talrijke scharen van eiken stand zich hier in Christus zullen komen vernieuwen en versterken": .dat de leiders der Katholieke beweging, de voormannen in het maatschappelijk werk eveneens hierheen zullen komen om zich ernstig te doordringen van de groote waarheden, die het Katholieke leven in zijn vollen omvang beheerschcn, en dat zij dan hiermee zullen uit gaan om de Katholieke beweging te bevruchten. Aldus zal er zegen uitgaan van dit Huis Gods. waar ik Zijn bescherming over heb aigesmeekt." Nog vol van .de onschatbare weldaad voor zijn Aartsbisdom" zond hij 5 dagen later. I Mei 1910, een schrijven uit om op het „onberekenbare nut" van de retraite te wijzen.afzonderlijke retraiten zullen worden gegeven voor mannen en jongelingen, vrouwen cn meisjes, zoowel van den werken den als van den midden- en dctligen stand". .Daarom verzoeken wij met den meeslen aandrang Heeren Direcleuren van Congregaties, Broederschappen en Adviseurs van Vcreenigingen, Gilden. Bonden, eni,, dat zij jaarlijks een ot meerdere Retraiten van ongeveer zestig personen uit de leden van hun corporaties organiseeren". .Nu voor het Aartsbisdom een eigen Retraitenhuis wordt gesticht, zal zonder twijfel onze geestelijkheid al haar invloed gebrui ken onze retraitanten aan te sporen ook in dat huis retraite te houden." En nu na 25 jaar! God was met dit huis: zegen ging er uit van deze .gruote stichting". Eerst willen we een paar getallen laten spreken. 28 Juli 1910: de eerste retraite wordt geopend. 28 juli 1911: in het eerste rctraitejaar -15 retraiten met 1696 deelnemers(sters). Na 12', jaar: 758 retraiten met 41350 deelnemers: er zit groei in. Na 25 jaar zullen er 1700 retraiten zijn gegeven aan bijna 100.000personen: volle bloei. Deze getallen alleen rieds sprekin van Gcds zegen en van de weldaden, die hier werden uitgedeeld. Zien we het laatste jaar 1934 met 76 retraiten en 4323 deelnemersen dat in deze zware tijden. Ook ging in vervulling, wat Monseigneur had verwacht: alle standen kwamen ieder jaar zijn er enkele retraiten voor llceren cn Dames deitigen stand, meerderen voor den middenstand, velen voor den gewonen stander kwamen jongeren en ouderen, er komen clubs uit .te werkliedenverenigingen, uit vakverenigingen en jeugdorganisatieser zijn retraiten georganiseerd door R. K. Vrouwenbond, K. J. V., Mariavereeniging, door Jonge Werkman, Jonge Boeren Bond, A. B. T. B.er zijn retraiten van St. Raphaël, St. Michael, de Kon. Marechaussee. Monseigneur hoopte, dat de .leiders" en „voorman nen" zouden komen: er is een begin gemaakt met de retraite voor Bestuurs leden van de Hanze, en worden verwacht retraiten voor bestuursleden van de Werkliedenverenigingener zijn retraiten voor Heeren Vincentianener werden retraiten gegeven voor onderwijzers en onderwijzeressen. Met groote dankbaarheid zag Monseigneur van de Wetering ieder jaar overvloediger zegen uitgaan van dit huis. Geen wonder, dat hij dikwijls naar zijn geliefd Retraitehuis ging, geestelijkheid en geloovigen dikwijls sprak over het gewicht en de vruchten der gesloten Retraiten. Toen hij bij het 12'/j- jarig bestaan de vruchten overzag van het mooie werk, celebreerde hij zelf in de Kathedrale Kerk van Utrecht een plechtig Lof van dankbaarheid. In de Synode van 1928 beval hij het werk der gesloten retraiten met warmte aan „dat ook in ons Aartsdiocees reeds zooveel vruchten van heil en zalig heid heeft opgeleverd". Zijn opvolger, onze tegenwoordige beminde Aartsbisschop, vond het werk in vollen bloeiliet is voor hem een troost en vreugde bij de vele zorgen de wonderbare vruchten te zien van dit „mooiste en vruchtbaarste werk van zielzorg". Ook hij sprak er over met warmte en klem tot zijn geestelijken en geloovigenom uiting te geven aan zijn gevoelens kwam hij in Augustus 1934 bij het begin van het 25ste retraitejaar zelf een retraite van Bestuurs leden en Heeren van den middenstand bezoeken, hield zelf een van de conferenties, spoorde allen, bijzonder den middenstand, aan zich hier te komen versterken, hier den zegen te komen zoeken. Terecht erkent Zijne Hoogw. Excellentie dan ook nu bij het 25-jarig bestaan van het Retraitehuis, dat er veel zegen uitging van hier: „Groote dankbaar heid zijn Wij verschuldigd aan God, die het werk van de gesloten retraiten zoo ruimschoots en overvloedig heelt willen zegenen. Immers onschatbaar zijn de geestelijke genaden, in den loop der jaren uitgestort in de harten van zoovelen, die het voorrecht hadden in Amersfoort deel te nemen aan een retraitedie tengevolge daarvan brandden van een goddelijk vuur, welks weldadigen gloed zij tevens mededeelden en nog mededeelen aan hun omgeving." 1 juli is bepaald als herdenkingsdag, dat het St. Alfonsus-Retraitehuis zijn arbeid begon. Alle oud-relraitanten en vrienden van het retraitenwerk zullen gaarne den zegen erkennen, die uitging van dit huis, en met de Paters en Zusters God danken voor de „onschatbare geestelijke weldaden". Mogen allen gehoor geven aan het sympathieke voorstel van een van de retraitanten: „in den morgen van dien dag over het heele Aartsbisdom zich vereenigen bij de H. Mis en in de H. Communie en deze aan God aanbieden tot bloei van het retraitenhuis en het retraitenwerk". 'sMiddags van 2—3 uur is er receptie in het St. Alfonsus-Retraitenhuis aan de Vlasakkers. 3 uur Plechtig Lof met Te Deum en Processie in den tuin. Van 45 uur gezellig samenzijn. Het Retraitenhuis werd voor velen een echt vredespaleis, waar zij den zielevrede vonden en hel besluit vormden om den vrede van anderen niet te verstoren maar te bevorderen, waaruit zij heengingen als mensehen van goeden wil, als christenen volgens Jezus' bedoeling.'' I KANTOORBOEKHANDE Langutr, 69 t.o. Krommestr. TEL. 326 het Vakkundige adres goor Cumulatie. Een onzer lezers te Baarn opperde tnige bedenkingen tegen het door; ns onlangs geschrevene over cumu- latie. Er werd daarin terecht gewaar- schuwd tegen overdrijving bij de be- "ding van ditveel gesignaleerdtjeuvel. e wetgeving was en is hier te lande nog zóó, dal één persoon diverse pensioenen en tractemenien kon innen indien de functies zóó waren verdeeld, dat er verschillende publiekrechtelijke lichamen bij betrokken waren. Onze regeering heeft inmiddels een wetsvoorstel ingediend waardoor veel kan worden verbeterd. Door wijziging der pensioenwetten enz. wordt dan verkregen, dat veel wat nu terecht wrevel wekt, wordt onmogelijk gemaakt. Onze Baarnsche lezer gaf vervol gens een bijdrage ten beste, waaruit blijkt dat ruim een eeuw geleden de Overheid ook eens paal en perk stelde aan cumulatie. Die bijdrage is wel zeer interessant en moge hier volgen „Dadelijk na vertrek der Fransche Overheerschers verdween, bij Konink lijke boodschap, als in afschrift hierbij gevoegd, in 1815, het verderfelijk pro duct van het vroegere regentendom, om voorlaan ons Volk te beschermen tegen herhaling van de verwording uit vorige eeuw en werd, als met één slag, de cumulatie afgeschaft. Het Souverein besluit luidde: .Het heeft Zijne Koninklijke Hoog heid behaagd b'j besluit van 15 Fe- bruarij 1815, No. 16, te bepalen: .dit hit aan niemand, buiten de uitd-ukkclijke toestemming van Zijne Koninklijke Hoogheid, zal vrijstaan te gelijker tijd twee lucratieve ambten te bekleeden, tenzij geeri derzelven een zuiver inkomen van drie honderd gul dens (F 300.jaarlijks opbrengen wanneer een 's Lands Ambtenaar sledelijken post van meer dan drie honderd guldens (F 300 bezitten, of in het vervolg met den- zelven begunstigd worden mogt, om dien te behouden, of Ie aanvaarden, hij gelijke toestemming van Zijne Ko ninklijke Hoogheid zal noodig hebben, ten zij hij verkoos om van zijn lande lijk ambt afstand te doen „dat ter begrooting der verschillende posten, behalve de traktementen, ook de gewone en berekenbare emolu menten in aanmerking zullen moeten komen, maar geene remuneratien voor tijdelijke commissiën, of daggelden die niet in stede van eene vaste jaarwedde toegelegd geworden zijn." „De Secretaris van Staat voor de Fi nanciën, door Zijne Koninklijke Hoog heid met de executie der voorz. be palingen belast, brengt dezelve bij dezen ter kennis van den Ambtenaar den voet dezes gemeld, en gelast denzeiven om binnen acht dagen na ontvangst aan den afzender dezes op te geven. of. en zoo ja welke Ambten, posten of bedieningen, heizij lande lijke, hetzij stedelijke of plaatselijke, door hem worden bekleed, welke in komsten aan dezelven zijn verknocht, en welke daar van hij verlangt te be houden, en zulks door invulling en onderteekening van eene of van beide de verklaringen, bij dezen gevoegd. „De Secretaris van Slaat voor de Financiën. SIX VAN OTTERLEEK. 's Gravcnhage. den 4den Maart 1815." Dat was «VI Kort en krachiig werd irtwoekering van sociale ongerech tigheid en Nationale misstand afee sneden I" De Radio-Missie wedstrijd op Zondagavond, 23 Juni. Op de tweede Radio-Missiedag i de K.R.O. op Zondag, 23 juni a.s. zal behalve het wereldprogramma (12.45, 15.00 uur) en een speciaal voor deze gelegenheid geschreven hoorspel .De Rots in de Branding", ook een bij zonder interessante Radio-Missiewed strijd gedurende het avondprogramma om 8.30 uur worden gehouden. Aan deze wedstrijd kan iedereen deelnemen, die in het bezit is van een Radio- Missiespetdje, dat zal worden verkocht tot steun van dit radiowerk in dienst van de Nederlandse Missionarissen. De verkoop van dit insigne heeft op enkele uilzonderingen na plaats op Zondag, 23 juni. Electra-W ins ten Aan de aandeelhouders van de Pro vinciale Utrechtsche Electriciteits-Mij. wordt voorgesteld de afschrijvingen te bepalen als volgt: gewone afschrijvingen 1886.736.89; afschrijving op goodwill overne ming bedrijven Amersfoort en Zeist f 244.695.50 extra afschrijvingen f 698.874.82 waarna een winstsaldo overblijft van f35 000, bestemd voor het aan aan deelhouders uit te keeren dividend het jaar 1934 (7 pet.). Kon. Wilhelminastraat NIC. BOVEE Telef. 1093 Tel. 1830 Vraagt prlj» voor onze LUXE 6-PËRS. AUTO'S Hoofdkantoor: Kamp 49 Binnenland Een goed begin is hel halve werk. iqnhardi'a Zenuwtableitan verzekerer een goed begin, want zij helpen U ovei we aanvankelijke zenuwachligheid heen Buisje 75 ct. Bij Apolb. en Drogisten. Een gemis. In een onzer Katholieke onderwijs- bladen wordt de aandacht erop ge vestigd dat een Departement (Onder wijs), waar zulke belangrijke besluiten worden genomen, die ook ons Katho lieke volksdeel raken, waar zulke be langrijke wetsontwerpen worden ge concipieerd, die ook onze beginselen raken, geen enkel Katholiek hoofd ambtenaar is. Het feit op zich is be kend genoeg, maar het is toch wel schrijnend, dat dit nog meer naar voren moet komen in 1935. Wij zijn toch heus geen onbeduidend hoopje men-i Natuurlijk doet zulks niets af de kunde en de bekwaamheid der departementale hoofdambtenaren, wij in dit opzicht gaarne een ere saluut brengen. Kunde en onbekwaam heid zijn evenwel niet het uitsluitend eigendom van enkele volksgroepen. En kunde en bekwaamheid sluiten niet dat men geheel op de hoogte is v de Katholieke gedachtensfeer. Dat laat ste wreekt zich meermalen, Amersfoort TOT 25 JUNI E.K. Doe het goed Geldig stemmen. Een vluchtige enquête, welke wij instelden, heelt ons de overtuiging gegeven, dat het gebrek aan kennis omtrent de „techniek" van het stemmen in één woord ontstellend is te r nen denke nu niet alleen analphabeten of wie dat ten naastenbij zijn, neen, vrij ontwikkelde menschen hebben ons wel in allen ernst b.v. de vraag gesteld of zij het hokje vóór of achter den naam van den candidaat hunner keuze moesten keuren. Anderen, tn dat zijn er zeer velen maar lang niet allen, weten thans wel welke lijst, de lijst der R. K. Staats- paitij is, doch de naam van den lijst aanvoerder is hen onbekend. Met het groote stembiljet, dat zoo veel lijsten bevat, zal menig kiezer geen raad weten, tenzij hem in de weinige dagen welke ons nog resten, lijst 8 zoo duidelijk voor oogen wordt gehou den, dat hij er door wordt geiascineerd en op 26 Juni niet anders kan doen dan het witte stipje vóór den naam van Jlfooóz witte temden den candidaat, die bovenaan op lijst 8 staat, met het potlood, dat in het stem hokje hangt, rood te kleuren. De kiezer prente zich 't beeld van! het billet dat hij aan de stembus ont vangt in het hoofd. Dit is een veel betere methode om het ongeldig slem- te voorkomen, dan een lange uit eenzetting over hoe men geldig stem men moet, welke uiteenzetting menig kiezer al gauw te ingewikkeld wordt. Voor de stemming op Woensdag a.s. -olgen hier enkele wenken, die alle kiesgerechtigden goed moeten ter harte nemen. Oproepingskaart meebrengen. Men moet, als men gaat stemmen, zijn oproepingskaart, die men dezer dagen ontvangt, meebrengen. Zonder oproepingskaart wordt niemand tot de stemming toegelaten. Mocht iemand zijn kaart hebben verloren of geen kaart hebben ontvangen, dan wordt hem in het stemlokaal op zijn aanvrage een nieuwe kaart gegeven, mits hij is, waar voor hij zich uitgeeft. De oproeping, die men heeft mee gebracht, overhandigt men aan den voorzitter, in ruil daarvoor geeft deze U een stembiljet, waarop gij vervolgens in het stemhokje gaat stemmen. Hel stemmen. Het slemmer. is gemakkelijk. Men zoekt op het stembiljet lijst 8. s men deze lijst gevonden heelt, ziet men dat zij begint met den naam TH1EN J. J. Men heeft nu niets anders te doen dan bet witte puntje vóór den naam THIEN met het in het stemhokje aanwezige roode potlood rood te maken. Een vergissing. Nu is het mogelijk, dat de een of ander in zenuwachtigheid een vergis sing maakt en zijn stembiljet verknoeit. Wat nu? Men make zich dan niet ongerust. Men ga rustig terug naar den voor zitter en vraagt om een nieuw stem-| biljet, terwijl men hem het verknoeide ter hand stelt. De voorzitter is verplicht aan een kiezer, die zich vergist heeft, éénmaal, maar ook niet meer een nieuw stembiljet te geven. Hulpbehoevende kiezers. Hoe moet er gehandeld worden met hulpbehoevende kiezers? Laten we eerst opmerken, dat het hier alleen gaat over lichamelijk hulp behoevende kiezers, niet over geeste lijk hulpbehoevende. Wanneer iemand dus lichamelijk hulpbehoevend is, blind of lam oi behept met eenig ander lichaamsgebrek, kan de voorzitter van het stembureau toestaan, dat hij bij het uitbrengen van zijn stem geholpen wordt. De kiezer is vrij in de keuze van den persoon, aan wien hij het ge heim van de door hem uitgebrachte stem zal toevertrouwen. Stemplicht. Ten slotte nog een enkele opmerking over stemplicht. Onze Kieswet kent stemplicht, of liever opkomstplicht. Wie aan dezen opkomstpiicht niet voldoet 's strafbaar, tenzij hij kan aantoonen, lat er voor het niet-nakomen van de erplichting een geldige reden bestaat. Maar naast dezen wettelijken plicht s er voor ons. Katholieken, ook een moreele plicht om Dinsdag as. zijn stein te gaan uitbrengen. Niemand onzer mag zich aan dezen wettelijken en moreclen plicht onttrekken, want groote belangen staan op het spel. Met den ernstigsten aandrang wekken wij alle katholieke kiezers op om te stemmen op de lijst van de Katholieke Staatspartij LIJST No. 8. Door onze groote sorteering Vulpennen vino U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 84 Telef. 528 Naar de Stembus. Het spreekt van zelf, dat wij, Katho lieken, bij de Raadsverkiezingen onzen vollen invloed tot gelding moeten bren- en dat alles er op moet worden gezet geen enkele katholieke stem ver toren te doen gaan. De komende dagen moeten zijn pro- paganda-dagen. Om die propaganda te kunnen voe rt zijn propagandisten noodig. Er is in de komende dagen zooveel te doen. Er zal huisbezoek moeten worden verricht en -ir zijn personen noodig vlugschriften te verspreiden of informaties te verstrekken over de stemming. Er zal moeten worden geïnformeerd, waar kiezeressen of kiezers zijn, die om een of andere reden niet of moeilijk kunnen komen stemmen. Gebiekkigen of ouden van dagen zullen zoo noodig naar de stembus moeten worden begeleid of per auto worden gehaald. Huismoeders, die moeilijk weg kun nen, zullen een tijdje moeten worden vervangen, opdat zij haar stemplicht kunnen vervullen. Laten wij wel bedenjcen, dat elke stem van groote waarde is, en dat één stem aan de Kath. lijst onthouden, oorzaak kan zijn, dat we een zetel minder krijgen en dat dus onze katho lieke invloed in den Raad minder wordt, dan hij had kunnen zijn. Op den dag zelf der verkiezingen hebben we een legertje propagandisten noodig, dat heel den dag in de weer is om te zorgen, dat alle katholieke kieze ressen en kiezers ter stembus komen. Wij wekken hen, die op een of andere wijze behulpzaam w:!len zijn bij de propaganda met aandrang op zich bij den secretaris op te geven. Men doe het spoedig, want de tijd dringt. En.... men late zich niet weerhouden door valsche schaamte of menscbelijk opzicht. Bij andere partijen zien we vaak een ijver voor de politieke propaganda, die ons beschamen moet. Ook de politieke propaganda is een vorm van Katholiek apostolaatswerk, dat, als 't met goede intenlies verricht wordt, zijn verdienste niet missen zal. Wij hopen dat in de komende dagen velen zich zullen bereid verklaren bij de verkiezings-werkzaamheden een handje te helpen. En dan zijn er ook nog velen, die door allerlei omstandigheden persoon lijk niet kunnen optreden. Ook voor hen is er mogelijkheid zich verdienstelijk te maken. Het verkiezingswerk kost véél geld méér dan menigeen denkt. Welnu ook door geldelijken sleun te verleenen kan men zeer goed het bestuur onzer Kiesvereeniging heipen bij de moeilijke taak die het in deze dagen heeft te vervullen. Elk bedrag is welkom I Want elke gift getuigt van goeden wil om mede ie werken. En veel kleintjes maken een groote. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging moet kunnen rekenen op de mede werking van allen. We moeten niet denken ,'t bestuur knapt 't wel op"want dan zouden we niet onzen plicht doen. Onze plicht gebiedt: het bestuur der Kiesvereeniging te steunen, te hel- en bij te staan. :eds van nu af beijvere ieder zich in eigen kring propaganda te maken voor de Kath. Staatspartij, opdat zoo mogelijk alle Roomsche stemmen zich vereenigen op Lijst no. 8, de Katholieke lijst. P. V. Tegen een 48-jarige vrouw uit Amersfoort, die een bankbiljet van f 10 ten nadeele van het Emmabloem-comité had verduisterd, was een gevangenis straf van zes maanden geëischt. De Rechtbank uitspraak doende, veroor- deelde haar conform den eisch. I— Ten overstaan van notaris Te Leuken werd geveild: perc. 1 twee woonhui zen Arnhemscheweg nos. 294'en 294* P. Versteeg f4200; perc. 2, pakhuis Valkestraat 26, opgehouden f3500.

De Eembode | 1935 | | pagina 1