F. A. TULP Allerlei Taxidienst SPOEO-COPIEERWERK? Fa. H. Elzenaar Amersfqdrt Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 2 Aug. 1935 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld advertecTen Advertcntiün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zfln bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 36 Toi de bekrompensle menschen be- hooren zij die alles begrijpen. Opvoeding. ledereen zal wel begrijpen.dat familie traditie, familieleven, famiiieéénheid op den duur niet denkbaar is zonder de kuituur der persoonlijkheid. „De ziel der kuituur is de kuituur der ziel." In die zieleontwikkeling is natuurlijk wederom de godsdienst het eerste en het voornaamste. Qodsdienst bouwt echter op de natuur voort en voor een gezonde natuur is opvoeding noodig, die training van verstand van wil is. Als de ouders te kort schieten, heb ben anderen hun taak voor een ge deelte over te nem-n Ja, ook ai zou den de ouders hun plicht ten volle begrijpen, er zijn altijd opvoedings- bestanddeelcn, die aan anderen over gelaten moeten worden, met name: de geestesontwikkeling door het onderwijs. Welnu, over wilstraining wordt tame lijk veel verstandigs gezegd en er zijn jeugdvereenigingen, die de beiaugrijk- heid ervan ten volle inzien. Natuurlijk niet die jeugdvereenigingen die hun organisatie als einddoel beschouwen en meenen dat een jongen of meisje alleen zalig kan worden, wanneer zij maar georganiseerd zijn. De jeugd vereniging is slechts hulpmiddel en moet meer dan tot nu toe het kind de waarde van het familieleven leeren in zien. Hel succes, dat zij hebben, is niet overm3tig giuot. Dal is te begrijpen, er zijn vele oorzaken, doch één der voornaamste, is de disharmonie tus- schen verstand en wil. De grootste schuld draagt de school die haar taak niet ten volle begrepen heeft. Hiermee wordt niet beweerd, dat er niet onder wijzers of leeraren waren en zijn. die begrijpen, wat verstandsontwikkeling is en eischt. Het instituut „school" berust in haar huidige vo.in op het absolute geloof aan de waarde der algemcene ontwik keling. die practisch tot levensdoel ver heven werd, zóó zeer, dat men ten slotte niet meer wist, waartoe algemeene ontwikkeling diende. Want als men de brutaliteit zou hebben om te vragen, waarom eigenlijk b.v. Indische jongens moeten weten, welke visschen in de Zuiderzee gevangen werden, dan zou het eenige antwoord zijn: „dat moet je toch weten, dat hoort tot de alge meene ontwikkeling." Weten en nog eens weten, van alles weten en van alles wat welen, opvullen, instampen, repeteeren en rijtjes onthouden en vooral niet vrigen, niet te diep vrigen. Vragen is gevaarlijk, want dan komt men lot levensproblemen en dat is met de moderne meeningen niet ver- eenigbaar. En toch dat leeren vragen naar het „waarom" is het belangrijkste wat de verstandsontwikkeling te doen heelt. Leeren zien, inzicht geven, oor deel oefenen, dat is het wezen der geestes-opvocding. Wil men dat ooit bereiken, dan zullen er vakken moeten opgegeven worden, en alleen die vak ken zullen bewaard moeten blijven die vol en rijk gelegenheid geven om te leeren zien en te leeren oordeelcn. Allerlei vakinstitulen zullen zich dan moeten verwaardigen tot eenvoudige grondbeginselen af te dalen, maar zij zullen in ieder geval leerlingen hebben, die weten, wat denken is. Mocht de wereld aan technische vol komenheden daarmede iets verliezen, dan is het nog niet zoo erg. De ziel van den mensch is voornamer en die ziel wordt door de moderne school methoden vaak gedegradeerd lot e weet-automaat. NIC. PERQUIN S.|. Binnenland Het Ministerie. Dr. Colijn is geslaagd in de hem door de Koningin verstrekte opdracht lot vorming van een extra-parlementair Kabinet van brecde samenstelling. Dit Kabinet zal er als volgt uitzien; KoloniënDr. H. Colijn (A.R.), tevens ad-interim Defensie. Binnenlandsche Zaken Mr. J. A. de Wilde (A.R.). Buitenlandsche ZakenJhr. Mr. A C. D. de Graeff (C.H.). FinanciënMr. P. J. Oud(Vrijz.Dem OnderwijsProf. Dr. I. R. Slotemaker de Bruine (C.H.). Landbouw en VisschcrijMr. Dr. L. M. Deckers (R K.). Handel en NijverheidProf. Dr. H. C. H. Gelissen (R.K.). WaterstaatJhr. Ir. O. C. A. v. Lidth de Jeude (Vrijh. B.). Sociale ZakenMr. M. Slingenbeig Vrijz. Dem.). Wij garandeeren tiet land. Onze service Is eenlg in Nederland. Het Is daarom voor U voordeellg Uw VULPENHOUDER te koopen bij KANTOORBOEKHANDEL Ungutr. W t.o, Krommutr. TEL. SZ6 JustitieMr. R. H. v. Schaik (R.K.). Er is een splitsing in het uitgebreide Departement van Economische Zaken voltooid. De landbouw krijgt wal hij zoo lang gevraagd heefteen afzon derlijk Departement. Dr. Deckers, die ook verstand heelt in landbouwzaken en zelfs een tijd lang secretaris en rechtskundig adviseur was van den Katholieken Boerenbond, verhuist naar een nieuw Departement. Professor Gelissen kan dan al zijn aan dacht wijden aan de zaken van handel i nijverheid. Voorts is de vacature, welke in het Kabinet reeds ontstond na het aftreden van Mr. Marchant, aangevuld. En de katholieken kunnen er nog :u portefeuille bij krijgen Zou het nu beter gaan Er was een conflict tusschen de katholieke Kamerfractie kn het toen zittende Kabinet. Eveneens een extra-parlementair Ka- binet-Colijn van breede samenstelling. Net zoo breed als het nieuwe. Ja zelfs met precies dezelfde man nen op den vrijzinnig-democraat SI n- genberg na. Dat conflict ging niet over een bagatel Maar over heel het sociaal-econo misch beleid. Al twee jaar lang had hel gewrongen i nu was het eindelijk gebarsten, nadat Colijn een beslist blijk van ver trouwen had gevraagd. Is in één week lijds veel veranderd? Het wachten is nu dus op een Re- geeringsverklaring. Die zal moeten worden getoetst aan de uitgesproken wenschcn der katho lieke fractie. Beteekent die Regeeringsverklaring inderdaad een belangrijke ombuiging van het beleid in de gewenschte rich ting, dan verandert de toestand na tuurlijk. Vorarlberg (Ooslenr.) zijn drie toeristen, die een tocht op den Zimba ondernamen, omlaag gestort. In de gevangenis te Valencia (Sp.) verstrekte de gevangenisdokter abusie velijk in plaats var. een laxeermiddel een vergiftigd medicijn aan enkele gedetineerden. Twee van hen zijn kort daarna overledentwee anderen keeren in levensgevaar. Bij Wiborg zijn twee bommenwer pers op een hoogte van 300 M met elkaar in botsing gekomen en in brand geraakt. Een officier en vier onder officieren werden gedood, Boven Wilanow is een vliegtuig' onklaar geraakt en neergestort. De drie inzittenden vonden den dood. Te Hellow aan de Waal zijn ver schillende perceelen hooiland onbruik baar gemaakt, doordat er allerlei soor ten spijkers, prikkeldraad, stukken ijzer en dergelijke dingen zijn rondgestrooid. De bedoeling schijnt Ie zijn, pachters buiten de gemeente te beletten Itooi- i land te pachten. Telef. 1093 Tel. 1830 Belangrijk Nieuws Groote PRIJSVERLAGING STADSRITTEN minimum 15 cent Speciale Dagprijzen voor toertochten. NIC. BOVEE Kamp 41 Standplaats naast Hotel Monopole. Oelleve volgens taxi-klok at te rekenen daar U hiermede Uw voordeel doet. In den nacht is op den Rijksweg Arnhem —Ede een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden Ie be treuren zijn. Teneinde het gasgebruik te bevor deren Doetinchem bestoten om aan gasgebruikers voor elke 4 kub. meter gas die zij in een maand meer ge bruiken dan in de overeenkomstige maand van 1934 een halve H.L. cokes cadeau te doen tot een maximum van 10 H L, per maand. Bij gebruik boven 60 kub. meter geldt deze premie bij een meer ver bruik van 5 kub.meler, Te Gheel (bij Turnhout in België) heeft men in een weide het lijk ge vonden van den Nederlandschen on derdaan Anton Jacob, die aldaar sedert veertien jaar bij particulieren wegens gestoorde geestvermogens verpleegd werd. Het lijk vertoonde talrijke mes steken. die een zeer zachtmoedig karakter had, is hel slachtoffer gewor den van een anderen krankzinnige, die het lijk naar de weide heeft gesleept. De dader heeft een volledige beken tenis afgelegd. Te Baarn is een Duitscher aange houden, die aldaar had ingebroken. Tevens bleek hij de schuldige te zijn van den inbraak in een perceel aan den Utr.weg alhier. Bij het graafwerk voor den aanleg van ven nieuwen weg hebben arbeiders nabij Gap 8 enorme menschelijke ge raamten gevonden van gigantische af metingen. Het grootste mannen gei aamte dat er bij gevonden werd, was bijna 2'/j meter lang De arbeiders hebben 8 oude graven blootgelegd. Amersfoort Gemeentezaken. De commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, adviseerde bij monde van Mr. Stadig tot hunne toelating, De verlaging der eleclriciteitslarieven werd door den Raad bekrachtigd. De gemeenteraad benoemde tot di recteur der gemeentelijke arbeidsbeurs, de heer G. van Wijland, In antwoord op zijn desbetreffende vraag, werd aan den heer Van Gent in den gemeenteraad medegedeeld, dat de gemeente-rekening over 1934 e tekort levert van ongeveer 148.000, De gemeenteraad besloot tot instel ling van een gemeenschappelijk fonds tot verbetering van de volkshuisvesting. De batige saldi van de exploitatie var de diverse woning-complexen worden benut voor het vormen van een fonds, waaruit de kosten van huurverlaging voor de daarvoor in aanmerking ko mende woningen worden gedekl. De gemeenteraid benoemde tot tij delijke wethouders de heeren Van Lonkhuysen en Polder. Voor liet herstellen van de ineen gestorte oude stadswalmuur aan dt Coninckstraat, werd een crediet vai f4000 verleend. Tegen den muur zul ten op verschillende punieri steunberen worden gemetseld, vandaar het vrij hooge bedrag. Aan de aannemers Beijer en Schreu- der werd door de gemeente 890 meter bouwterrein aar. de Balistraal verkocht voor f4000. De gemeenteraad besloot voorloopig nog niet de gelegenheid te bieden aan de vakcentrales om in eigen iocalen hun werkloozen te laten stempelen. VITESSE helpt U billijk en vlug VRAAGT PRIJS! 't Valt altijd nee! KON. WILHELM1NASTRAAT IO De commissie voor crisis-steunverlee- ning en werkloozenzorg had volgens mededeeling van Weihouder Noorde wier eenparig geadviseerd de nu be slaande regeling te hndhaven. Noch de heer Van der Linden, nochdehee' Graaf waren hierover voldaan. Gemeenteraad. De gemeenteraad nam Dinsdagavond kennis van een aantal ingekomen sluk- kep en mededeelingen. De heer van der Linden, die een votige maal had aangedrongen op rou- leëring van personeel :n lossen dienst om in deze tijden van groote werk loosheid werkloozen tu en dan werk gelegenheid le kunnen bieden, was niet geheel en al tevreden met de toe zegging door Burgem.'.ster en Wet houders gedaan. Hij wees op de groote moreele beleekenis van het te werk stellen. De heer Butselaar is voor rouleeren lanr meent dat het met administratieve krachten niet zal gaan. Wethouder Noordewier stelt voorop dat het gemeentebelang niet mag wor den verwaarloosd. Bij de gemeentewerken blijft een opzichter tot het werk ten einde is. Losse werkkrachten worden vervangen wanneer dat mogelijk is, gelet op het dienstbelang. Verwisselen van ambte naren blijft moeilijk, toch zijn er reeds stappen in die richting gezet. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders beoogende bezuiniging op de uitgaven voor onderwijs door het verleenen van eervol ontslag aan bo ventallige leerkrachten werden fel be streden. De heeren Fremouw, Butselaar, Van Tellingen en Ruitenberg voerden achtereenvolgens he' woord om te be- toogen dat de voorgestelde regeling niet goed was. Mej, van Hamersveld had bezwaar tegen de overplaatsingen van leerlingen. Speciaal vond afkeuring dat er niet werd voorgesteld inrichting van uitsluitend scholen met zes of met drie leerkrachten. Tegen de school Puntenburg werden ook bezwaren geopperd. Wethouder Thien betoogde in ant woord op een en ander, dat de ge- meente-financiën niet toereikend zijn om nog langer boventallige leerkrachten te bezoldigen. Vorig jaar werd aangenomen, dat het aantal boventallige leerkrachten zou terugloopen, maar dat doel werd niet bereikt. Ook het onderwijs zal moeten dra gen de lasten der versobering. Het denkbeeld zes- en driemansscholen leek spreker theoretisch het beste. In het Soesterkwartier bleek echter groot bezwaar daartegen te bestaan. Daarom is een andere regeling gevonden, die nagenoeg geen verplaatsing van leer lingen veroorzaakt. We verkeeren in een overgangstoe stand en moeten geleidelijk aanpassen. Er worden geen scholen prijs gegeven, die later weer noodig kunnen zijn. Door het opvoeren van het aantal leerlingen per onderwijzer tengevolge van regeeringsmaatregelen en door teruggang van het aantal geboorten zijn een aantal leerkrachten boventallig geworden. In vele gemeenten zijn der gelijke krachten niet meer werkzaam en ook Amersfoort zal die lasten niet meer kunnen dragen. Over het aanstellen van kweekelingen kan spr. geen enkele toezegging doen. We hebben te beschikken over be perkte geldmiddelen en we moeten die dus zoo goed mogelijk beheeren, Groot bewonderaar van het instituut kweekelingen is spreker niet. Men miet niet elke school afzon dei lijk beschouwen, maar men hel geheele onderwijs nemen en dm een behoorlijke distributie bevorderen. Harde noodzaak dwingt het college maatregelen te nemen. In het Soesterkwartier is veel onrust gewekt, omdat de zaak naar sprekers meening niet met de noodige objec tiviteit is behandeld. Van '33 tot '34 is het bijzonder on derwijs bijna niet toegenomen. Daaruit blijkt dat het gezegde van den heer Ruitenberg, dat leerlingen naar het bijzonder onderwijs overgaan, tenge volge van gemeentelijke regelingen, niet juist is. Bij het bijzonder onder wijs is het aantal boventallige leer Door onze groote sorteering Vulpennen vind U bij ons altijd DE PEN welke het meest geschikt Is voor uw hand en in de prijs zooals U die zich gedacht hebt KANTOORBOEKHANDEL, Langestriat 84 Tele'. 528 GlASTBAl'l PS-401 krachten ook met 5 verminderd. Spr. geelt ook de voorkeur aan zes- en driemansscholen, maar het leek B. en W. niet gewenscht daartoe nu over te gaan. Deze regeling moet men niet als een definitieve zien. De heer v. d. Linden wil alleen vragenwat is het belang van het kind? Dat belang vraagt zoo weinig mogelijk verplaatsing en waar het voor stel van B. en W. slechts 20 over plaatsingen betreft, zal hij zich bij dat voorstel neerleggen. Men beklaagt zich over het gering aantal leerlingen der openbare school, maar schrikt men niet terug voor leerstellingen, welke men zelf heeft aanvaard? Na langdurige replieken, die gingen over adviezen, raadplegen van ouders enz. zeide Wethouder Thien, dat er zeer voldoende overleg is gepleegd. Bij dat overleg heeft spr. allerlei for maties hooren aanprijzen en afkeuren. Er is speciaal in het Soesterkwartier zoodanig geageerd vóór het openbaar onderwijs, dat spr. zich bezorgd moest maken voor dat onderwijs, verdedjgd volgens daar toegepaste methoden. Ten slotte werden alle onderwijs- voorsteilen van B. en W. door den Raad aanvaard. Het maximum aantal vergunningen werd verlaagd. De heer Van Tellingen wijst op de clandestiene drankneringen en wil daarom een vergunning in het droog-gelegde Soesterkwartier. Besloten werd vervolgens tot split sing van het Bureau voor Maatschap pelijk Werk. Het Burgerlijk Armbestuur zal dan Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon hecten. De administratie zal worden gevoerd door een bureau, onderdeel der gemeente-secretarie, maar geheel ten dienste van Maatschappelijk Hulpbetoon onder leiding van mej. Muller. De aid. Maatschappelijk Werk komt onder leiding van den chefcom mies van Wijland. De heer Spiekermann leverl critiek op de gevolgde methode van voorbe reiding en constateert dat het bij 't Burgerlijk Armbestuur is uitgeloopen op een eenvoudige naamsverandering. De splitsing veroorzaakl echter eer verhooging van den salarispost waar tegen spr. zich in deze tijden zal moe ten verzetten. Wethouder Noordewier achlte split sing een groot belang. De financieele gevolgen zijn miniem en men krijgt een betere organisatie bij deze sterk uitgebreide lakken van dienst. De voorstellen betreffende de uit breiding van de Waterleiding, werden aangenomen, nadat mr. Stadig voor den heer Spiekermann had uiteengezel, dat het financieel wel verantwoord is een groole uitbreiding te maken, omdat partieele uitbreiding geen lagere kosten zou brengen. Aan den b luwondernemer de Hoog werd indertijd een complex bouwierrein nabij den Lcusderweg verkocht. Als waarborg voor de naleving der koop overeenkomst deponeerde de heer de Hoog een bedrag van 16000. Boven dien betaalde hij voor de door hem afgenomen gedeelten van het complex de gewone verkoopprijs. Toen deze bouwondernemer niet bij machte bleek op den bepaalden tijd aan zijn ver plichtingen te voldoen, werd uitstel verleend. Dit uitstel ten einde, werd de overeenkomst ontbonden verklaard en kwam de waarborgsom aan de ge meente ten goede. De heer van Gent meende dat de heer de Hoog, die bij de perceelsge wijze afname van grond de gewone prijs heeft betaald, nu recht had op restitutie van het verschil tusschen den en gros en den detailprijs. Wethouder Thien betwistte zulks. Er is een contract gesloten. Het con tract kon door contractant niet worden nagekomen. Ergo volgde ontbinding met 't daaraan verbonden gevolg van verbeurte van waarborgsom. De bouw ondernemer heeft van het complex de beste perceelen kunnen benutten, kon concurrenten uit de omgeving weren door zijn voorkoop en de gemeente kon het resteerend gedeelte niet aan andere gegadigden presenteeren. Er is door de gemeente naar recht en rede gehandeld. De exploitant moet zelf het risico zijner onderneming dragen. De raad vereenigde zich met deze opvatting. De heer v. d. Linden verzoekt bij de rondvraag, dat de wethouder zijn aandacht zal schenken aan de beplan ting van den Randenbroekerweg. De heer v. Lonkhuyzen wijst erop, dat de autobusdienst veel concurrentie ondervindt van de wilde taxidiensten. Kunnen B. en W. daar iets tegen doen? De heer v. Tellingen vestigt de aan dacht op het verkeer in de Kromme- straat. V.V.V. Zomeravond-Concerten. Hedenavond, Vrijdag 2 Augustus, om 8 uur, zal de Arbeiders-Zangvereeniging „De stem des Volks" en haar onder- afdeeling het Meisjes- en Kinderkoor „De kleine Stem", het geheel onder leiding van H. v. Rheenen met mede werking van Dina Smit als Pianiste, de reeks der concerten vervolgen met het volgende Programma: 1. a. Briider zur Sonne, h. Poezij. De Stem des Volks. 2. a. Zingend marcheeren wij, b. Lente zonnetje, c. Als de boer wil dansen gaan. „De kleine Stem". 3. a. De Nacht, b. Ellen. De Stem des Volks. 4. a. Het Schoenmakertje, b. Langoor op reis, c. Wij zijn jong. De kleine Stem. 5. a. Beati mortui, b. Woudzang. De Stem des Volks. 6. a. Kwajongen, b. >n de Smidse, c. De Mulder. De kleine Stem. 7. a. Lentezang, b. Morgenrood. De Stem des Volks. Einde. Dit concert wordt aan Vreemdelin gen in Amersfoort aangeboden en heb ben deze, evenals Sladgenooten, vrijen toegang op het terras van Sociëteit Amicitia. De ouders worden beleefd verzocht, hun kinderen gedurende de zangnummers niet te laten rondloopen. Moge het weder gunstig meewerken I De politie te Utrecht heeft geknipt zekeren R., die er van verdacht wordt, medeplichtig te zijn geweest aan de inbraak in Noack's fabriek, waarbij een f2700 werd buitgemaakt. Hij heefl een volledige bekentenis afgelegd. De Burgemeester heeft de gemeente met verlof verlaten. Wethouder Thien is waarnemend Burgemeester. Stukken niet bestemd voorden Bur gemeester persoonlijk, gelieve men te adresseerenaan den Burgemeester, Stadhuis. Examens Geslaagd voor diploma Handenarbeid mej. C. L. Kat. Voor examen „timmeren" van de Ver. te Veredeling van het Ambacnt, slaagde de heer J. C. A. Bunnik. Mej. Ramselaar, die tot nu toe de kook- en bakdemonstraties ter bevor dering van het gasverbruik leidde, heeft op haar verzoek eervol ontslag verkregen. Als haar opvolgster werd benoemd mej. J. Fortmann. Aanbesteed werd de uitbreiding de kantoren van de firma de Goyer en Schep aan de Sluisstraat. Laagste inschrijving Hazelaar f3949. - De Nieuwstraat is opgeschrikt, doordat een 15-jarig meisje na een oneenigheid mei haar vader, uit een zolderraam sprong. Ondanks het feit, dat het raam zich hoog bov<-n den grond bevindt, liep zij slechts een kneuzing aan haar voet op; Het kind bleek zeer overstuur te zijn

De Eembode | 1935 | | pagina 1