De €embode School- F. A. TULP Taxidienst Nic. Bovee R. K. V. V. „Amersfoort" Bel dan op No. 42 SCHRUFMACHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode. gevestigd te Katholiek Orgaan «oor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 20 Aug. 1935 ADVERT ENT IÊN 25 cent per regel. Bllll voor handel en naverteld b(| gtrtgtld AdrerientlBn moeten Dinsdag en Vrjdag In den morgen i|n bezorgd. T Negenen Veertigste Jaargang - No. 41 Vete geleerden houden zich voor architecten, omdat zij een massa bouw materiaal bljeensleepen. Voor den Vrede. De Vredesbonden in Nederland be legden een gezamenlijke vergadering in verband met het dreigende oorlogsge vaar tusschen Italië en Abessinië. Op deze vergadering sprak o.a. prof. Timmer Ö.Carm. Aan het verslag der rede van laatste is het volgende ontleend: Italiëvoor onze oogen doemt het land van vervolmaakte beschaving cultuur op. Abessinië het land van achterlijk heid en onbeschaafdheid, waar men nog slaven kent. „Maar wat is onbeschaaf der". roept spreker uit, „het lichaam aan banden leggen of den geest beknotten?" Niettegenstaande alle leugens en leu zen, waarmede Italië zijn daden tracht te verantwoorden, 'staat er een hevige storm van oppositie tegenover hen. Op dit punt van oppositie staan de katho lieken naast u. niet alleen de R.K. Vre- desbond. doch alle katholieken, e« wel krachtens onze moraal-theologie, welke ons leert dat een rechtvaardige oorlog kat) bestaan, doch dat deze moet vol doen aan drie eischen: le. het goede 1 doel; 2e het goede middel; 3e het goede effect. Als 't recht geschonden is, moet er gestraft worden. Zoo kan in de katho lieke moraal-theologie een oorlog ge rechtvaardigd zijn. Maar dan moet be wezen worden, dat inderdaad het recht geschonden is. Spr. gaat na welke moei te Italië zich getroost heeft om dat recht te formuleeren. 't Is niet gelukt, omdat het onrechtvaardig is. want. wat in het gewone dagclijksche leven als on recht geldt, kan voor een natie niet ge rechtvaardigd zijn. Het goede middel moet aan twee fac toren voldoen: le. het middel moet ge schikt zijn tot het doel. 2e. er mag geen ander middel meer beschikbaar zijn. Spr. wijst in dit verband op den Volken bond en het Internationale Hof van Ar bitrage. gaat na wat op dit gebied ge schied is en hoe Mussolini hierop rea geerde door 't zenden van steeds maar meer divisies. Als 't Italië lukt, zal 't een kolonie hebben. Doch daar staan drie factoren tegenover: 1Binnenland. Spr. weet uit goede bron. dat er groote ontevreden heid heerscht. want de achterblijvende betrekkingen krijgen een zeer ontoerei- kenden steun. 2. Abessinië laat klanken hooren. da' het zich tot den laatsten man en den laatsten ademtocht zal ver dedigen. 3. De nasleep. Spr. voorziet uit dezen oorlog de ontketening van den lang en zoozeer gevreesden strijd tus schen het blanke en 't zwarte ras. Wie bedenkt, wat de nasleep voor de Euro- peesche verhoudingen beteekent. hui vert. Deze oorlog is absoluut onrecht vaardig, concludeert spr. Hij citeert de woorden van Z.H. den Paus in het laat ste Consistorie gesproken en herhaalt diens bede „Heer. verstrooi de volken die den oorlog willen Spr. was in April in Rome. waar de Heilige Vader hun op het hart drukte: „Mijn priesters, bidt en werkt, want de ze oorlog, dien God verhoede, zal o zaglijke gevolgen hebben." „Ik wil eerlijk zijn" aldus spr. dan moet ik ronduit erkennen dat ik als R.K. priester schaam over hetgt een katholieke regeering doet in een I tholiek land." Oorlog voeren. Hoe militaristisch Duitschland vóór den oorlog ook geweest moge zijn, toch onderhield het in zijn Oost-Afrikaan- sche kolonie, die 'n millioen kwadraat kilometer oppervlakte besloeg, slechts een legertje van zegge en schrijve 216 Europeesche soldaten, verlofgangers in begrepen. Bovendien 2.540 askaris of inlandsche fusiliers. Dan was er nog een politiemacht van 45 blanken en 2.145 askaris. Dat was al. Artillerie w; zooverre voorhanden als voor het afvu ren van saluutschoten vereischt werd. De geweren der infanterie dateerden nog van 1870 en er was niet eens rook- zwak kruit voorhanden. Later heeft commandant von Lettow Vorbeck 322 man versterking van kruiser „Königsberg" gekregen en 1 man van de „Möwe". Dan werden wat planters, ambtenaren en kooplie den gemobiliseerd met het gevolg, dat de aanvoerder, toen hij op het toppunt van zijn macht stond, een legertje 3000 blanken en 11.000 inboorlinge commandeeren had. Van de beide sche pen kreeg hij munitie, machinegeweren en proviand, maar alles was en bleef een improvisatie en dat geldt geheel voor ALLE Inrichtingen vin onderwijs te dezer stede KANTOORBOEKHANDEL LingMtr. 61 t.o. Krommntr. TEL SM het bijzonder van den sanitairen dienst. Wanneer men nu nagaat, wat de en- nte zich aan krachtsinspanning heeft oeten getroosten om dit handjevol strijders tenminste cenigszins onder den duim te houden, dan rijst de vraag, hoe irlog wel zou zijn verloopen, wan- n twee of drie andere kolonies een zelfde guerilla geëntameerd ware ge worden. Waarbij we maar heen stappen >ver het gapende verschil tusschen een :orgvu!dig voorbereiden en een geïm- proviseerden. bendenoorlog. Maar hoe dat zij de entente heeft tegen den éénen Duitschen aanvoerder, die toch nog slechts den rang van ko lonel had. 130 generaals in het veld moeten brengen, die drie maal hon derdduizend man troepen en dragers onder hun bevelen hadden. Hieronder t 20.000 Portugeezen, 15.000 Bel gen. 43.000 Zuid-Afrikanen. 52.000 In diërs, 18.000 man aan plaatselijke ge vormde vrijwilliger regimenten, enz. enz. Al deze krachten zijn vier jaar lang in het eigenlijke oorlogsfront onttrok ken gebleven. 20.000 van deze mannen sneuvelden en het aantal slachtoffers, dat de worsteling onder de negers verg- dermate groot, dat men 't maar verzwijgt, De Duitsche aanvoerder, von Lettow Vorbec. was. toen de oorlog uitbrak, ïaar «i»kcle weken op zijn nieuwen post, Hij kende Afrika dus nog niet en hij is ook begonnen oorlogje in groot formaat te voeren. Maar na een of twee tegenslagen werd het hem duidelijk, dat hij met het leveren van veldslagen zijn pleit in zeer korten tijd verliezen zou. Daarom heeft hij, de gestudeerde staf officier van het Pruisische leger, den moed gehad met alle wetenschappelijke traditioneele oorlogsvoering te bre- i en zich op den bendekrijg oi stellen. Hij heeft ten tweede de gave gehad zijn anHere officieren en verdere 'olgelingen met den geest van de gue- illa te bezielen en dat was geen klei nigheid. want deze methode moest te zeggen onder het regenen vijandelijke kogels geïmproviseerd worden. In verband met Abessynië en Italië kan op dezen factor niet genoeg nadruk gelegd worden. Niet het klimaat, of de moeilijke bodemgesteldheid, of iets der gelijks conditioneert het slagen van een guerilla, maar de moreele waarde, het initiatief, de zelfstandigheid, de dingrijkheid. enz. van de aanvoerders in de lagere leiders, de bendehoof- den. de korporaals en de sergeants, de eerste plaats. lef. 1830 Tel. 1093 heeft zjjn prijzen sterk VERLAAGD Standplaats naast Hotel Moaopple. KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Amerika heeft geen spionnen. Toen Amerika aan den oorlog ging deelnemen, was er van een georgani seerde spionnagedienst zoo goed als geen sprake. Hoe kon het ook anders? Tientallen jaren achtereen had Amerika geen oorlog gevoerd, zijn leger was niet georganiseerd naar het Europeesch mo del. Spionnen, meesterspionnen zelfs, als er in den Sesessie-oorlog zijn ge weest. onder wie niemand minder dan de beroemde Pinkerton, die vervolgens zijn wereldvermaard Detectivebureau grondvestte, hadden praktische ervaring verkregen, maar zij waren uitgestorven. Detectives echter had Amerika genoeg, en zoo werd. met niet al te groote moei te. aan de Amerikaansche expedition- troepen een afdeeling toegevoegd, afzonderlijke letter en cijfer, die als Amerikaansche Intelligence Service kon worden beschouwd. Maar het bleef heeten. dat „Amerika geen spionnen had". Het was met Wilson s opvattin gen ten eenenmale in strijd in de spion- nage door te voeren, gelijk andere lan den dat deden, en van betrouwbare zij- 'ordt dan ook verhaald, dat het da- Ïelijksche spionnagebericht van het loofdkwartier. dat slechts in'vier ex emplaren werd samengesteld, nimmer door den President is gelezen. Het werd hem in code getelegrafeerd, tegelijk, dat Generaal Pershing er een ontving en Generaal Blists insgelijks, en er een be waard aleef voor de archieven. De Pre-, sident bediende zich. nevens de diplo matieke bronnen, bij voorkeur van de inlichtingen, die hij van de Marine ont ving. Evenzeer gaat echter het bericht, dat hij de verspreiding van een zwarte lijst met niet minder dan 100.000 na- die reeds op de Landsdrukkerij gezet, tegenhield, omdat zoovelen r vrienden daarop voorkwamen, rison Carnegie heeft toen als pri vaatpersoon 20.000 dollar ter beschik king gesteld, waarvoor 50 meisjes als geheim-secretaressen werden aange steld. die in korten tijd de 14 cartothe ken maakten, welke de Marine noodig had en die golden als de beste zwarte lijst der oorlogvoerenden. De Amerikanen waren in den aan vang groen als gras tegenover de vele listen, lagen en knepen, die zich de ver schillende Europeesche spionnagedien- sten. in den loop der jaren reeds had den aangewend. Men kon daarbij een viertal zones onderscheiden, en wil ach tereenvolgens de zóne onmiddellijk ach ter het operatiegebied, vervolgens industrieele zóne, waarin artillerie ie werd gemaakt, daarna de m; zóne, met inbegrip van het Noord Oostzeekanaal en de duikboothai tenslotte geheel het binnenlandsch gebied met inbegrip van Berlijn. Er wa ren natuurlijk ook nog andere zones, zoo die van Rusland. Roemenië, de Bal kan en Turkije, maar deze wa.en de zier voornaamsten. Het kwam er vooral jp aan niet slechts de geheime berichten jit deze zones te verkrijgen, ma spoedig mogelijk te verkrijgen derling te vergelijken. Men had daartoe behoefte aan het meest uiteenloopend soort van spionnen. Er waren er bij die hun woonplaats nauwelijks verlieten en :st geslepen wijzen konden vin- hun berichten te verzenden. Er ook geachte kooplieden, beamb- dienst van Staat of Gemeente, grondbezitters, e.d.. die uit hoofde van hun positie zich veel moesten verplaat sen. In den regel vormden zij het mid denpunt van een spionnagcagentuur, en bij hen kwamen de berichten binnen, dit zij menigmaal doorgaven zonder den in houd daarvan te kennen, terwijl wel vast stond, dat hun verschillende mede werkers in het geheel niet met elkander bekend mochten zijn. De Amerikanen mochten groen zijn op het punt van deze formatie, die met tallooze bezwaren, welke men in het normale leven niet kent, had rekening te houden de de tective-aard bij vele medewerkers van den Amerikaanschen dienst maakte het gemakkelijk ze in dit werk in te wijden. Onverschrokken, listig waren ze als geen ander. Officieel bestaan er in vredestijd nim mer spionnen. Wie in den spionnage dienst treedt, weet tevoren dat, wordt hij gesnapt, het eigen land geen hand voor hem zal uitsteken, noch voor spion nen. die voor geld werken, noch vooi degenen, die het uit vaderlandsliefde doen. In oorlogstijd is het anders; geen leger ontkende spionnagediensten te hebben; de spionnageformatie was trou wens officieel onderdeel. Wat niet weg neemt. dat het spionnagebedrijf altijd gevaarlijk blijft, behalve wanneer men het uitoefent in uniform van officier der vijandelijke macht. Werd men dan ge grepen, dan kon men naar het geldend recht wel krijgsgevangen worden ge maakt. maar nimmer ter dood worden gebra -hi. Dat echter de kans van slagci ir. zoodanig uniform niet te groot wat spreekt wel vanzelf. Slechts zij slagen dan ook als spionnen, die niet alleen over groote onverschrokkenheid, maar ook over een meer dan normale kalmte vastberadenheid beschikken. Wan neer men echter bedenkt, dat het aantal spionnen bij alle oorlogvoerenden teza men 45.000 moet hebben bedragen, een klein leger dus op zichzelf, begrijpt men ook. dat meesterstukken slechts van een kleine kern werden gevraagd. Aan de ze dan ook werden hooge eischen ge steld. Zij moesten waarheid van on waarheid weten te onderscheiden, over drijving van werkelijkheid, zij moesten zich hoeden tegen elke denkbare verlei ding, en ook tegen het gevaar om aan pogingen tot dronkenschap het hoofd te bieden. Een der Amerikaansche spion nen was er om bekend, dat hij altijd een flcschje olijfolie met zich bracht, dat door hem als een uitnemend middel werd aangehaald om eiken slechten In vloed van sterke drank, in hoe groote ook tot zich genomen, te overwin- De namen dezer spionnen zijn in het algemeen geheim gebleven; zij be rusten in de wederzijdsche archieven, is een ongeschreven wet, die geldt alle landen, voor alle standen en alle gevallen. Niet slechts zou een land, dat dit eerBt geldend voorschrift nakomt, het in voorkomende geval- zwaar te verantwoorden hebben, r het zou ook slechts noodeloos ge heimen prijs geven, die nu bewaard blijven. Dit neemt (ntusschen niet weg, dat imen. ook zonder dat zij officieel ge noemd worden, doordringen. Zoo is het ook met die van den Tsjechischen Kapitein Voska. die. gedwongen dienst te doen aan de zijde der Centralen. aan de Geallieerden reeds van den aanvang af onschatbare diensten heeft bewezen. Johnson, die een der leiders was van den Amerikaanschen spionnagedienst. vertelt daarvan geweldige staaltjes, die duidelijk maken, dat weinig geheimen de zijde der Centralen inderdaad hun tegenstanders geheimen zijn gebleven. Voska had onder zich veter; tegen nfcts opzagen, die vooral bij den wederopbouw van het Servische leger en later bij de vorming van het Tsjechi sche legioen diensten van het grootste gewicht hebben bewezen. Zij hebben er toe medegewerkt, dat de toch reeds hechte Oostenrijksch-Hongaarsche pendeelen steeds meer uiteen br; Het was niet moeilijk om anti-Oosten- rijksche propaganda te voeren daar waar Slavische troependeclen aanwezig waren. De Staf te Weenen wist het, heeft het altijd geweten, en heeft ei rekening mede gehouden. Gedrukt pro pagandamateriaal werd door middel vliegtuigen en ballons te midden deze troependeelen gebracht; patrouilles van sp"kers gingen erop uit, die het eigenaardig dialect dezer troependeele spraken en> ui; -oodoendo met de mai schappen konden overleggen in een taal, die zelfs het meerendeel hunner officie ren niet verstond. Zoo werd meer dar: een zware slag. aan het Oostenrijkschf leger toegebracht, voorbereid, een on middellijk gevolg van het weinige sa menstel, dat als Donau-Monarchie was opgetrokken. De Amerikanen slaagden erin. noj voordat de oorlog uitbrak, zich uitste kende verbindingen te verschaffen zoo wel in Duitschland als in Rusland als elders. Het moge zi)n, dat de Engelsche Intelligence Service Amerika te hulp is gekomen om de systematische aansla gen. die op wapenfabrieken in dc Ver- eenigde Staten werden ondernomen, ten .einde te brengen, de Amerikanen ten veel. voordat de anderen het I ten. President Wilson heeft van nemen van den onbeperkten duik bootenoorlog gehoord, weken voordat de officieele nota uit Berlijn hem be- ikte. De volle twee jaren, dat Amerika .n den oorlog deelnam, ontving Wash ington rechtstreeks vanuit Berlijn mede- deelingen. die bv. op het groote offen sief van 21 Maart 1918, en later ook op de beschieting van Parijs met ge schut vanuit de verre verte, betrekking hebben gehad. Maar, en hier komt de groote moeilijkheid van den spionnage dienst uit, deze berichten mochten in de oogen van den dienst betrouwbaar zijn, zij vonden dit vertrouwen niet bij de legerleiding. Tot op het laatste oogen- blik heeft de legerleiding de Duitsche doorbraakpogingen elders verwacht, zelfs toen het front nabij Amiens w kelde, dacht men nog aan een poging tot afleiding om dc werkelijke plek van doorbraak te maskeeren, en aarzelde men met het zenden van versterkingen naar het bedreigde punt, welke aarze ling noodlottig werd. Russische spion nen werkten voor Amerika via Stock holm, en deze zijn het geweest, die geslaagd zijn om het geheim van groote Max tijdig te ontdekken. Maar De aangekondigde vergadering heeft plaats morgen, Woensdagavond om 8 uur, in het Gebouw .St. Aechten" aan het Zand Hebt U een Tui of «ufo noodig Amersfoort. zij vonden geen geloof men had al reeds zooveel wonderen aanschouwd, geen geloof wilde slaan aan de mogelijkheid van een bombardement i zoo grooten afstand! Er gaan dikwijls fabelachtige verha- n over de sommen, die voor spionna gediensten worden uitgegeven. Leest men verhalen van een Wallace of eer Oppenheim. waarin onveranderlijk mon daine vrouwen worden gedwongen tol een leven van maanden achtereen in d« grootste hotels, dan reeds komt men tol de conclusie, dat een enkele, soms niel s belangrijke spion, tienduizenden :t kosten. Zulke zijn er. maar zij vor- i een uitzondering. Tocb-geeft John- toe, dat er on-'er de vooraanstaande spionnen waren, die een gemiddeld ho norarium van jaarlijks 100.000 dl. dus 2J/£ ton maakten. Z.i. betaalden de Duitschers beter dan de Geallieerden, een aantal hunner spionnen, die het geen hoogen rang bij de Geallieer den zouden hebben gebracht, konden reeds op een 25.000 dl. per jaar reke- len. Nieuw aangestelde agenten ont- inden in den regel als proef een 100 dl. per maand; afzonderlijke berichten, niet van beteekenis ontbloot, werden met kleine bedragen beloond. Wanneer men daartegenover stelt wat gewaagd werd. verbaast men zich, dat toch nog altijd zooveel personei? bereid werden gevon den om het te wagen. Als geheel zijn natuurlijk millioenen en millioenen aan de spionnage geofferd. En dat in den regel met chèques. die een onderteeke- ning droegen, welke niet in het minst spionnage herinnerde. Men ziet alt ware den glimlach op Johnson's ge laat, wanneer hij vertelt van de moe-'iik- heden, die de spionnagedienst telken male met de Rekenkamer had. Men spionnen niet verwachten dat zij kwitanties zullen teekenen; van den Spionnagedienst niet verlan gen, dat zij gedetailleerde afrekeningen zal geven van de kosten, die ten bate der spionnage zijn gemaakt. Het onder- teekencn van een kwitantie zou in menig jeval met het uitspreken van eigen loodvonnls gelijk staan; het opmaken ian rekeningen zou niet de minste waarde hebben, omdat elk onderzoek daarnaar reeds uit den aard der zaak verboden is. Gelijk de Amerikanen hun spionnen een legioen noemen, do op de rol is ingebracht, dat geen boeknummers heeft of wat ook, ook geloofd worden aan hun uitgaven, zonder dat men deze in het minste of geringste kan controlceren. Geen der, want de belooning dezer diensten kan groot zijn, maar het einde kan ook aanbreken bij het ontwaken van den dag. op de binnenplaats van de een of andere militaire gevangenis. De Amerikanen zijn er. leest men dc aanteekeningen hunner spionnagelei- ders, niet weinig trotach op, dat zij. groen mochten zij dan in den dienst treden, aan de Geallieerden meer dan één belangrijk bericht hebben gezonden. Wij vermeldden er reeds een paar, die geen geloof vonden, maar één. dat belang was. had betrekking op een ging. die van de Centrale zijde zou v den aangewend om den grooten Mont Cenis-tunnel te doen springen. Dit zou dan gebeuren op hetzelfde oogenblik, dat het groote voorjaarsoffensief var 1918 tegen dc Italianen, dat zoo schrik kelijke uitwerking heeft gehad, werd on dernomen, en het gemis van de Mont Cenis-verbinding zou den aanvoer Fransche en Engelsche hulptroepen onmogelijk maken, dan toch on getwijfeld aanmerkelijk vertragen. Een Albaneesche dame, die, als zoovele spionnen van aanzien, haar teuten in Zwitserland had opgeslagen, heeft bet geheim aan den Amerikaanschen dienst verraden, tijdig verraden, en zoodo ertoe kunnen medewerken, dat de dige plannen werden verijdeld. Het voorjaarsoffensief tegen I'alië heeft niettemin plaats gehad, en had geen ge ringe uitwerking, maar de hulp kon tij dig toesnellen! CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrijfmachine handel Langestraat 84 Telef. 528 Amersfoort STILLE OMGANG. Het Gezelschap „De Stille Omgang" lor Amersfoort en Omstreken zal eind Augustus a.s. 12]/'2 jaar bestaan. Vóór de oprichting van de afdeeling werd ze nachtelijke Stille Omgang reeds gehouden door een aantal ingezetenen. In 1920 waren het W. van Koelen J. C. van Empelen. A. Koeslag. H. v. Heijden. W. G. Klomp. J. J. Feiten ei. Gr de Wilde, die gezamenlijk gingen deelnemen aan den nachtelijken tocht daarna propaganda gingen maken. Hun arbeid en ijver was niet ver- geefsch, want in 1921 en 1922 groeide het aantal deelnemers tot circa 100. Na 'erdere besprekingen, werd op initiatie! van Kapelaan Beltman op 22 Febr. 1923 een propaganda-avond belegd om te komen tot oprichting van een afdeeling. Dc afdeeling werd opgericht met 42 Ie- Als voorloopigc bestuursleden wer- gekozen H. J. C. Venings, W. A. Hertog en L. v. d. Hnm en werd kape laan Beltman aangesteld als Directeur. Op 6 Maart 1923 werd wederom een :rgadering gehouden cn steeg het le dental tot 76. Het voorloopig bestuur werd defini tief benoemd met aanvulling van W. van Koelen. 18 Maart 1923 werd de eerste offici- i, vertrek 10.5 en ongeveer 12 uur aankomst te Wecsp. Daar werd tot 1 uur vertoefd in het parochiehuis, waarna gewandeld werd naar Amster dam. Aankomst ongeveer 4 uur. daarna nachtelijkcn omgang en te 5 uur gezon gen H. Mis met algcmcene H. Commu nie in de Bagijnhofkerk. De vcreeniging telde toen 134 leden, 26 Februari 1924 werd in plaats van W. van Koelen tot bestuurslid gekozen A, Pordon, Er werd getracht per trein naar Amsterdam te reizen. In overleg met de spoorwegen werd dc reis ge maakt met den nachtgoedcrcntrein, wel ke om pl.m. 2 uur van Amersfoort ver trok en waaraan personenrijtuigen wer den gekoppeld. Deze trein stopte aan de Rietlanden en vandaar werd gewan deld naar het Spui. waar de Omgang werd aangevangen. In die jaren werd vooraf in één der Amersf. parochieker ken het Lof bijgewoond, waaronder een toespraak van den geestelijken leider of n één der parochie-geestelijken, In 1927 bedroeg het ledental ruim 10 cn werd de reis gemaakt per laatste trein uit Amersfoort, 11.15 uur. en on middellijk na aankomst te Amsterdam bijwonen van het Lof, daarna de om ina en vervolgens bijwonen van het Misoffer. Deze regeling is tot zoo gebleven, echter is overeengekomen, dat aan Amersfoort steeds dezelfde kerk blijft toegewezen, n.l. de kerk van den H. Ignatius aan de Rozengracht. Vanaf 1930 berust de geestelijke lei- ng bij Kapelaan W. J. de Jong. Het bestuur heeft geen wijziging ondergaan. Het ledental is thans gestegen tot pl.m. 800. Zondag zal het 12'/,-jarig bestaan van het Gezelschap „Stille Omgang" kerkelijk worden gevierd. Kwart voor twaalf plechtige Hoog mis met assistentie en predikatie van den WelEerw. Heer H. de Qreeve. De kerkelijke gezangen zullen wor den uitgevoerd aoor het Mannen- en Knapenkoor van dc St. Henrlcus-pa- rochle onder leiding vin kapel. Bachg. De leden worden verzocht 's mor gens in eigen parochiekerk ter H. Tafel te naderen en In groote getale deze plechtige H. Mla van dankbaarheid bij te wonen tn de parochie O. L. Vr. Hemelvaart.

De Eembode | 1935 | | pagina 1