School- F. A. TULP Taxidienst Nic. Bovee N.V. Middenstands-Bank SCMHCHINELINTEN Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drakkerij L«nabracht 28, Amersfoort D^. .EEMfODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbulten Amersfoort 11.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 27 Aug. 1935 ADVERTENT1ÊN 2S cent per regel. Blll|ke tariererf' voor handel en n|verheld b| geregeld adverteertn Advertentiln moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur ■- Telefoon 314 Zou het waar zijn, wat Iemand be weerde, dat vele krantlezers gevoeliger zijn voor drukfouten dan voor denk fouten. Negen en Veertigste Jaargang - No. 43 De Gemeenteraad. In het officieele orgaan van de R,K. Staatspartij stond de volgende beschou wing over de gemeenteraden: De Raad Is geen standencollege. Het heelt soms den schijn alsof dt gemeenteraad een standenvertegen woordiging is, een college waarin af gevaardigden van vakorganisaties zit ting hebben met de opdracht, de be langen van de organisatie en haar leden te behartigen. Men rekent uit hoeveel middenstanderskiezels er in de ge meente zijn, hoeveel landbouwers, werknemers enz. en dan gaat men de zetels verdeelen en krijgt iedere groep naar verhouding der getalsterkte een of meer zetels toegewezen. Men spreekt van een arbeiders-afgevaardigde, een middenstandscandidaat enz. en soms lijkt het of dit de meest gewone zaak van de wereld is. Niets is echter minder waar dan dat. Men is raadslid en als zoodanig heeft men naar eerlijke overtuiging het alge meen welzijn te dienen. Nimmer mag een raadslid zich gedragen als de afge vaardigde van de sociale organisatie, waartoe hij uit anderen hooide behoort Men zit niet in den raad om midden slandsbelangen te behartigen ol land- bouwersbelangen. Wie dat doet en wie zijn organisatie beschouwt als zijn op drachtgeefster, kén geen goed raadslid zijn. Menig eerlijk raadslid ondervindt het. wanneer hij zijn intrede doel als zoo danig. aan den lijve, dat men er met een warm kloppend hart voor de maat schappelijke groep, waartoe men be hoort, nog niet is. Besturen wil nu eenmaal zeggen, verschillende belangen tegen elkaar afwegen. Alle groepen hebben recht matige aanspraken en wij kennen ge lukkig niet meer de alleen-heerschappij van één groep of klassede cene groep heeft zoo goed zeggenschap als de andere, maar, wanneer het op besturen aankomt, zal. zeker in dezen lijd. elke groep zich teleurgesteld voelen, omdat niet aan alle verlangens kan worden voldaan. Dan werpt men wel de schuld op den candidaat, waarop men zijn hoop had gevestigd, maar deze candi daat kan eerslens geen ijzer met han den breken en op de tweede plaats, indien hij zijn taak als raadslid goed begrijpt, zal hij, zooals het een bestuur der past, de verschillende belangen tegen elkaar afwegen en zal hij zich alleen laten leiden door de vraag: wat kin, wat mig het gemeentebestuur doen, hoever is het verantwoord te gaan; vóór alles, wal is in overeen stemming met een rechtvaardig beleid. Wanneer wij de idee der standen- vertegenwoordiging, let wel In staat kundige colleges en dus ook in den gemeenteraad, zoover mogelijk weg werpen, omdat daarmede noch het belang der gemeente, noch dal der standen is gediend, dan wil dit niet zeggen, dat wij niet een veelzijdige vertegenwoordiging wenschen. Het is in sommige kringen mode, zich smalend over de algevaardigden in de verschil lende vertegenwoordigende colleges uit te laten en te zeggen, dat die afge vaardigden slechts groeps- en partij belangen voorstaan. Meent men dan dat in de periode waarin de gemeente raden, om hierbij te blijven, zeer een zijdig waren samengesteld en slechts openstonden voor een bepaalde klasse, dat toen besturen werd opgevat in den zin van een rechtmatig afwegen van onderscheidene belangen? Indien er ooit een eenzijdige politiek is gevoerd dan is dat geweest in het bloeitijdperk van het liberalisme. dan zal, wanneer deze eenmaal op hooger plan is gebracht, daarvan de landspolltiek den gunstigen weerslag ondervinden. De democratische staats orde stelt hooge eischen aan regeer ders en geregeerden. De groote staat kundige partij kan in die orde niet worden gemist; zij zal des te vrucht baarder kunnen werken al naarmate er plaatselijk een gezond en gediscipli neerd partijleven heerscht. Geen be roepsarbeid .behoeft een belemmering Ie vormen om in de eigen gemeente daartoe een bijdrage te leveren, leder op zijn plaats, nietwaar 1 Plaatselijke zelfstandigheid en een plaatselijke eigen vertegenwoordiging der burgerij zijn belangrijke instituten van den democralischen rechtsstaat. Indien er fouten aan kleven, doet men machtig goed werk ook al geschiedt het slechts in kleinen kring, ja juist in kleinen kring indien men het zijne er toe bijdraagt om de gemeentelijke politiek te houden of te brengen in het kader van het geheel. Tegenover per soonlijke belangetjes of kliekjes-poli tiek stelle men dan de beginselpolitiek der R. K. Staatspartij. Er moet plaat-; selijk, ja juist plaatselijk, komen een sterker partijorganisatorisch verband met meer zin voor partijdiscipline. Dan zal blijken, dat daarmede niet alleen de plaatselijke politiek is gediend, maar voor ALLE Inrichtingen van onderwijs te dezer stede KANTOORBOEKHANDEL LjRgMtr. M to. Krommwtr. TfL SM Amersfoort Installatie Pastoor W. A. J. M. Oostveen. Vrijdagavond te 7 uur had door den IfoogEerw. Deken P. J. M. Sandkuyl de plechtige installatie plaats van den ZeerEerw. Heer W. A. J. M. Oostveen als Pastoor van de parochie St. Fran- ciscus Xaverius. Precies 7 uur schreed nieuwe herder zijn parochiekerk binnen, voorafgegaan door een stoet misdienaars en bruidjes en vele gees telijken van de stad en de omliggende gemeenten. Na de zang Veni Creator las Deken Sandkuyl de benoemingsbrief voor in tegenwoordigheid van de twee getuigen den HoogEerw. Heer Deken R. v. d. Hengel uit Hilversum en den Zeereerw. Heer H. Hooijman, Pastoor Parochie St. Henricus Nadat de nieuwe parochieherder de belijdenis van het Katholiek beloof had afgelegd gevolgd door den gewonen eed, volgden de cere; moniën aan het Altaar, bij den preek stoel, biechtstoel, doopvont en bij de sacristie. Dvken Sandkuyl hield de volgende toespraak Het leven op aarde is een voortdu rend: afwisseling van vreugde en droef heid, voor- en tegenspoed, ondervon den door iéder van ons, elk huisgezin, elke familie en ook door de parochie St. Franciscus Xaverius. Nauwelijks 14 dagen geleden stonden e aan de lijkbaar van uw beminden Herder, Deken Hartman. Vijftien jaren had hij met zijn groote gaven gewerkt de parochie 'elke hem dierbaar as en waarop trotsch was. Een ongeneeslijKe kwaal maakte een einde aan dat vruchtbaar priesterleven dat nog zooveel beloofde voor de toekomst. Nauwelijks 14 dagen is het geleden dat hij onder groote deelneming van allen g afwaarts werd gedragen en we beloofden vurig voor zijn zielerust te zullen bidden. Dat waren dagen van droefheid, Thans is er weer vreugde. In naam van Onzen Doorluchtigen Aartsbisschop heb-ik zoo juist pastoor Oostveen als Uw pastoor mogen in- slalleeren. Hij is dus vanaf heden Uw zielzorger. Zielzorg was ook de taak van Christus, de zielen zalig maken, daarvoor heeft Christus gewerkt en geleden. Zijn voornaamste, zijn liefste bezigheid was de omgang met de zon daren, zoo zelfs dat Hem dit werd aangerekend. De zielzorg van Jezus, hoe heerlijk schilderde Hij die zelf, als Hij zich vergelijkt met den Herder die hel verloren schaapje ging zoeken. De zielzorg van Jezus, hoe straalt die ons uit alles tegen, vooral in de H. Sacramenten. De zielzorg van |ezus is een voorbeeld voor ons Priesters en ook voor U, beminde medebroeder. Zeker, er heeischt een opgewekt godsdienstig leven in de parochie, ge tuige de jaa-lijksche Sacramentspro cessie en het aantal H, Communiën, doch er zijn ook afgedwaalden en ook voor hen is Uw zielzorg noodig. Kinderen, zieken, armen en nood lijdenden hebben recht op Uw bijzon dere bescherming. Elf jaren lang hebt ge gearbeid in een eenvoudige landelijke parochie in Telef. 1830 heeft zijn prijzen eterk VERLAAGD Standplaats naast Hotel Monopole. KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Friesland en Uw nieuwe laak moet U wel zwaar zijn. Ge hebt gehoorzaamd aan Uw Kerkelijke Overheid en daarom zal Jezus U de kracht geven. Ge kunt rekenenlop den steun en de ijver van Uwe Kapelaans. Oe kunt rekenen op Uw parochianen, die voor U zullen bidden en die U getrouw zullen zijn en Uwe leiding zullen vol- Ben. Allen feliciteeren U dan ook met 'wc benoeming en we hopen dat U jaren onder de bescherming van de Hemelsche Moeder Maria en van den patroon dezer parochie St. Fran ciscus Xaverius Uw ambt van zieizorger zult mogen vervullen op de meest vruchtbare wijze. Na het Tantum Ergo gal de nieuwe Herder den zegen met het Allerheiligste. Dc Processie naar Kevclaer. Men schrijft ons: juist op den tijd door de Nederl. Spoorwegen vastgesteld, arriveerden Donderdagavond de pelgrims uit het Genadeoord Kevelaer. Allen warén voldaan over de buiten gewoon geslaagde bedevaart, die be gunstigd werd door aeerlijk zomerweer Alle oefeningen en Processies konden op de vastgestelde tijden gehouden worden, geen dissonant werd vernomen. Met weemoed in 't hart, zag men 't ir van vertrek naderen. Schitterecd was de groote intrek- processie, altijd het glanspunt van de bedevaart. Het prachtige weer deed alle verwachtingen overtreffen. De op stelling was dan ook èf. Het prachtige zilveren Mariabeeld, gedragen door ge sluierde witte bruiden, omgeven door een schat van bloemen gedragen door bruidjes groot en klein, vormde de hoofdgroep, in dit Mariaoord. Alle sie raden waaraan de broederschap zoo rijk is, werden mede gedragen, en de kostbare Vanen vulden op verschillende plaatsen, de groote processie. Zoo trok men opgewekt en in ware godsdienstzin Kevelaer binnen. De mu ziek zorgde voor de begeleiding der liederen, welke daar alle spontaan wer den medegezongen. Een tweede ver rassing was wel de Processie met het H. Sacrament op Woensdagmorgen. Met bizondere vergunning van den Bisschop van Munster mocht bij ge legenheid van dit jubeljaar deze H. Sacramentsprocessie gehouden worden. De processie werd opgesteld op de kapelieplaats, alle sieraden, vanen en de Hoofdgroep, maakten deel uit van deze processie. Niets bleef onbeproefd, om onze processie een grootsche Hul diging te doen zijn voor onze Eucha- ristie-Koning in het H. Sacrament. De processie trok de Kapelieplaats rond; het H. Sacrament werd gedragen door Pastoor Rentinck van Achteveld, onder baldakijn, bij elke hoek baldakijn werd een groote koperen lan taarn mede gedragen De grootsche processie trok vóór het Allerheiligste. Onder het trekken werd de Hymne Rex Clementissime gezongen. Voor het Allerheiligste waren bruidjes opgesteld; deze strooiden bloemen over de straat, waar langs Jezus zou worden rondge dragen. De pelgrims waren allen voor zien van brandende kaarsen, en onder het gebeier der klokken van de Basi liek trok men in devote stemming rond tot aan de ingang der kaarsenkapel. Daar werd door alle het Tantum Ergo gezongen, waarna de zegen werd ge geven. Tot slot werd nog door allen het Adoro Te gezongen. Voorwaar, een grootsche plechtig heid welke allen met eerbied vervulde. Ook de andere oefeningen zijn vol komen geslaagdvooral ook de kruis weg op den laatstcn morgen. Hoe ver moeiend dan ook, werd deze door allen megemaakt. Daarop volgde de alscheldspredlkatie. Dankbaar memo- teerde de gewijde redenaar de gunsten en genaden te Kevelaerjontvangen, door tusschenkomst van Maria. Wie zal het :n hoeveel gebedsverhooringen en plaats gehad. Hij hoopte, dal door deze bedevaart de liefde tot Maria zal zijn vermeerderd om ook thuis als kinderen van Maria haar deugden na te volgen en dankbaar terug te denken aan deze schoone dagen te Kevelaer doorgebracht. Mogen wij allen dankbaar terug zien, op onze schoone Bedevaart, mogen wij met nieuwe moed een nieuw tijdperk beginnen na dit gehouden jubilé. Laten wij Maria vereeren als de Consoiatrix Affllctorum, tot zegen van ons allen, en tot bloei van deze schoone Broeder schap. Laten wij allen medewerken tot grooteren bloei en meerdere ueel- namc aan deze jaarlijksche Processie naar het genadeoord Kevelaer en moge de algemeene intentie waarvoor deze bedevaart werd gehouden, er toe heb ben bijgedragen door Maria de ware vrede onder de volkeren te verkregen. Genootschap Stille Omgang. Zondag werd te kwart vóór 1? een plechtige H. Mis opgedragen in de parochlekeik O. L Vrouw ter gelegen heid van het 12'/,-jarig bestaan van het Oezelschap .Stille Omgang", afd. Amersfoort en omstreken. De H. Mis werd opgedragen door den Directeur van het Gezelschap, Kapelaan W. J. de Jong met assistentie van Kapelaan Vernooij van de St. Henrlcusparochie als diaken en den Eerw. Heer Fortman, subdiaken van het Seminarie Rijzén- berg als subdiaken. Het zangkoor van de St. Henricus- parochie voerde onder leiding van Kapelaan C. Bachg op eminente wijze u t Missa in honorem Sancti Caroli Borromei voor 4 st. gemengd koor en orgel van G. Bentivoglio, Te Deum voor 4 st. gemengd koor en orgel van H. M. Scheifes, Tantum Ergo voor 4 st. gemengd koor van Vittoria en Laudate Dominum voor 4 st. gemengd koor van Boijer. Voor de H. Mis speelde organist Beijer Offertoire aux Noëls van Alex Guilmand en na de H. Mis Marche Pontificale van j. Lemmens. Na het Evangelie werd de feestpre dikatie gehouden door den WelEerw. Heer H. de Greeve, met de tekstwoor den .Door Hem, met Hem en in Hem". Het eigenlijke feit van feestvieren is een zuivere Eucharistische actie, aldus de Eerw. redenaar. Het groote heilige licht van de Eucharistie doorstraalt zoo de actie van de Stille Omgang dat en er uren over zou kunnen spreken. De actie van de Stille Omgang is een actie van Geloof, Gebed en Eer herstel voor de Eucharistie. De Stille Omgang is verborgen evenals de Eucha ristie verborgen is. De straat wordt gebruikt en misbruikt voor alle mo gelijke actie's, eischen voor loonsver- hooging en lotsverbetering, voor actie's tegen God en godsdienst, knokploegen worden er bij gehaald om de eischen meer kracht bij te zetteg. Wanneer wij eens in het jaar uit trekken dan worden geen eischen ge steld, neen, dan wordt de straat overd in alle stilte voor een acte geloof in de verborgen God o Altaren, een stilte die zoo geheel past bij Jezus Eucharisticus in de stilte Zijn Tabernakel. De gewijde redenaar had een culaire in handen gekregen van pro- testantsche zijde, inhoudende een actie voor een alledag-kerk om er éenige oogenblikken in stilte te kunneadoor- brengen. Maar wat is het nog verge leken bij met wat wij hebben. De Omgang is een défilé voor het abso lute. een défilé voor 'l geloof in God Wat heilig is wordt niet geëerd. Is het niet treurig dat men God moet beschermen tegen de aanslagtn en onteeringen, dat men de tabernakelen moet afsluiten met de zekerste sloten. Eucharistische actie is de aclie van de Stille Omgang omdat het alle tentie's van de Eucharistie in dien nacht omvat. Er wordt dien nacht gebeden en gesmeekt voor Kerk en Vaderland, voor Paus en Vorstin, voor terugkeer van de dwalenden; er wordt eerher stel gebracht aan |ezus Eucharisticus. Dien nacht is ook voor de Eucharistie een nacht van bezinning. Laat deze feestviering ook een gebed voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Oracbt no. 4 - Telef bon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons Bandelscredieten Incaaseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. worden voor het heil van de wereld. Mogen alienzijn of worden echt Eucha ristisch levende menscben. Alleen door het leven zelf kan hel leven gered worden. De Eerw. redenaar sloot zijn predikatie met de woorden van een vroom priester: O, mocht ik. o mocht ik, voor Uw tabernakel staan, o, mocht ik, o, mocht ik, daar als een brandend kaarsken staan, o mocht ik, o mocht ik, naar den schoonen Hemel gaan. R. K. Vrouwenbond. ij de opening van het nieuwe winter seizoen voelt het Bestuur zich gedron gen, de leden op te wekken en aan te sporen.de Lezingen bg te wonen, die gegeven zullen worden. Het is zoo jammer, dat er zooveel geld wordt uitgegeven en er maar zoo'n betrekkelijk klein gedeelte van de leden in profiteert. Bij méér samenwerking van de leden met het Bestuur, kan er zooveel méér goeds tot stand komen. Zoo het b.v. niet mogelijk zijn, dat er eens een Zieken-Triduum werd ge geven? Zou er door de leden niet voor arme kraamvrouwen kunnen gekookt worden Nog veel en veel meer goeds ware er tot stand te brengen, als Bestuur en leden de handen ineen sloegen en allen samenwerkten. Daarom, Leden, van de R.K. Vrouwen bond bezoekt de avonden ei) geeft uw volle medewerking. Begint met allen een nieuw lid aan te brengen. Hoe meer leden, hoe meer er gewerkt kan worden. Met deze voornemens en met Gods hulp en onder de bescherming van de H. Maagd Maria gaan wij dan gezamenlijk het nieuwe Vereenigings- jaar beginnen. Het Winterprogramma geeft 1 October 7 uur. Openingslof door Deken Sandkuyl, waaronder predikatie door Pastoor Spitzen, in de kerk van O. L. V. Hemelvaart, Langegracht. October. Lezing met lichtbeelden over het Eucharistisch Congres te Buenos Aires, door Mevrouw Steen- berghe—Engeringh, opgeluisterd door de K. J. M. October. Demonstratie door de Mer- curius Pellerij. November. Lezing met lichtbeelden over de H. Elisabeth van Hongarije in verband met de Christelijke Charitas, te geven door Mevr. M. S. Steyger— Asperslagh. November. Middag-Lezing van Mevr. Annie van Wageningen-Salomons over: „De invloed van lectuur op het leven van de vrouw." December. H. Mis met Algemeene H. Communie voor levende en over leden leden der Afd. Amersfoort van den R. K. Vrouwenbond. 10 December. Feestavond. Spreker Pastoor van Welsum. Januari 1936. Triduum door Pater de Brière O.P. Februari. Nader aan te kondigen lezing door Pastoor Spitzen. Optreden R. K. Gymnastiekvereeni- ging St. Hubertus. Alle avonden worden nader per con vocatie aangekondigd, uitgezonderd het Openings Lof van 1 Oct. 1935. Half September wordt een begin gemaakt met het werken voor de .Naai- en Brei-actie". Het Bestuur hoopt op medewerking van alle Dames-leden, teneinde in De cember een flinke Tentoonstelling te kunnen organiseeren. Ook in het Bergkwartier wordt een middag of avond gehouden. Opgaven tot deelname zoo spoedig mogelijk het dichtst-bijwonend Bestuurslid. 5 September 1935. Excursie naar Uni-Lever-Maatschappij te Rotterdam, bij voldoende deelname, per autobus. Onkosten bedragen pl.m. f2.50. Opgeven en betalen bij Mevrouw Timmer, Arnhemscheweg 43, vóór 28 Augustus. CARBON Steeds het beste Kantoorboek- en Schrljfmachlnehandel Lnngtstrut 8. Tele) 528 Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort. Gemeenteraad. Vergadering Dinsdag 3 September, des avonds om 7 uur. 1. Installatie Raadsleden. 2. Benoeming Wethouders. 3. Mededelingen. 4. Benoeming leden Commissies uit den Raad. 5. Benoeming 5 Raadsleden, Com missie voor Georganiseerd overleg. 6. Verdeeling van den Raad in twee afdeelingen. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat zij aan de Federatie van Amersfoortsche Middenstands-verceni- gingen hebben toegestaan om de winkels van 28 tot en met 31 Aug. 1935 tot 11 uur n.m. geopend te houden. De exploitatie van het buffet in de Markthal is na inschrijving gegund aan J. Q. C. van Doom. De technische hoofdamblenaar van den Rijkswaterstaat. A. W. de Bode alhier is benoemd tot waterbouw kundige van den Rijkswaterstaat. Kamer van Koophaadel. Over eenigen tijd worden de perio dieke verkiezingen voor de Kamer van Koophandel gehouden. Van de Amers foortsche leden zijn aan de beurt van aftreden afd. Grootbedrijf lr. L. B. Huygen en Joh. H. van Lonkhuizen en Kleinbedrijf F. J. Verwer. R. K. Mannenkoor „Cantemus". Dit voorjaar werden stappen gedaan, om te komen lot de oprichting van een R. K. Mannenkoor hier ter stede. Deze pogingen hebben intussen geleid tot de oprichting van een dergelijk koor onder bovenstaande naam. De leiding werd opgedragen aan den heer H. M. bcheifes en op de in de afge- loopen maanden gehouden repetities is gebleken, dat verschillende bestaans voorwaarden voor een zangkoor aan wezig zijn, n.l. kundige leiding, enthousiasme bij leiding en leden en "n prettige geest. Dit heeft bij de leden de vaste wil doen ontstaan om voort te gaan op de ingeslagen weg en te trachten, de jonge vereeniging te maken tot een koor. dat er zijn mag. Een voorname factor voor verdere groei en bloei .s nuuitbreiding van het ledental en hiertoe doet de ver eeniging thans een beroep op alle R. K. Heeren Zangers van Amersfoort. Wie met ons van oordeel is, dat in A'foort zeker plaats is voor een bloeiend R. K. Mannenkoor en persoonlijk be reid en in staat is, hieraan mede te werken, laat hij zich opgeven als lid bij een van onderstaande adressen. De repetities worden gehouden op Maandagavond om half negen en zullen weer aanvangen Maandag 2 Sept. a.s. J. A. J. RIJKERS. Voorz.-Secr., Breitnersfr. 14. J. H. OVERMARS, Penningm,, v. Ostadeplein 2.

De Eembode | 1935 | | pagina 1