F. A. TULP Rijd Veilig Nic. Bovee 4. Elzenaar Bel dan op No. 42 Allerlei ^"°°r Drnkk"t< t-Mttwch 28, Amerafoort SfddwMSDLVntraChl)n' elk<n Dln«Hg- en Vrljdag- per dne mLnJi "«"«toprfl* bedraagt één gutden pott aS bul,ï MO, franco per A&onnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De R—h~tt, geveatigd te Amerafoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 29 Oct. 1935 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. BtHJta »jleven voor handel en nflverheld b( geregeld Adveitentlën moeten Dlnadag en Vrfdaa vMrlI in rien morsen zin bezorgd. Tetefoon Negen en Veertigste Jaargang - No. 61 Reeds menigeen werd uit ergernis 8een kunstenaar vermocht te worden, criticus. De gave tf ulden. JZï'SLT deP°8l,le van onze dfnlf ig i t nog niet eenstemmig denkt in de Tweede Kamer, bewijzen de volgende uitlatingen: Misschien zou het, achteraf gezien ?„0e.ol,eW."8,,.,z,|jn' indien Nederland in 1931 tegelijk met Oroot-Britlanié en de Scandinavische Staten, zijn munt had gedevalueerd. Sedert 1931 is echter op uitgebreide schaal deflatiepolltiek gevoerd. Daardoor zijn de inkomens van zeer velen, in guldens berekend, belangrijk verminderd en ook veler vermogens hebben groote verminderin gen ondergaan. Werd nu nog tot de valuatie overgegaan, dan zouden groote volksgroepen den weerstand missen om haar te doorstaan. In werkelijkheid zou devaluatie een algemeene verla ging van loonen en salarissen en an dere vaste inkomsten beteekenen, want lij zou zonder twijfel tot prijsstijging leiden, zij het ook eerst na een korten overgangstijd. Bovendien is er reden om te vreezen, dat een waardever mindering van den gulden door ver dere devaluatie van reeds gedevalu eerde vreemde munten gevolgd zou worden, zoodat alle voordeelen, welke de voorstanders meenen te mogen ver wachten, in rook zouden opgaan. Andere leden gaven het volgende te kennen: Volgt Nederland het voorbeeld van bijna alle andere landen niet, dan zal naar hun vaste overtuiging de toestand hier te lande steeds meer onhoudbaar worden. Het is onmogelijk, zoo betoog den zij, op andere wijze de productie kosten zoodanig te verminderen, dat onze industrie in het buitenland haar afzet kan behouden en nieuwen afzet kan verwerven. De tegenwoordige hooge rentevoet, dien wij danken aan de verdediging van den goud-gulden, is een nieuwe slag voor het bedrijfs leven. Deze leden meenden, dat Neder land het duurste land ter wereld is en dat het alleen door devaluatie uit deze ongunstige positie gered kan worden. Het zou struisvogelpolitiek zijn, zoo voegden zij hieraan nog toe, over dit punt te zwijgen. Ook zou oprechte sa menwerking tusschen Regeering en Kamer onmogelijk worden, indien over dil vraagstuk, dat verscheidenen als allesbeheerscliend beschouwen, niet ge sproken mocht worden. Men kan na deze betoogen wel vast stellen, dat er nog steeds een groote meerderheid in de Tweede Kamer is >r handhaving der gouden-standaard- belangrijke groep, die he. welslagen afhankelijk maakt van de consequente deflatie, van een samenstel van wette lijke maatregelen ter verlaging der vaste lasten. Dat nu wil de Kegeering nog steeds niet. Uit een en ander is wel op te maken, hoe onbevredigend eigenlijk alles is. Algemeen ziet men in, dat het mis gaat. De meerderheid rt:r Kamer is meening, dat de Regeering een volstrekt onvoldoende economische politiekvoert. Maar e; is nog geen mogelijkheid van werkkrachtige meerderheidsvor- miiig, om werkelijk saneeringspolitiek hetzij met, hetzij zonder devaluatie te voeren. Wetten en zeden. Maar als U prijs stelt op kwaliteit en vakkundige voorlichting, dan kiest U KANTOORBOEKHANDEL UngMtr. M to. Krommestr. TEL. Sit en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum IS etui maximum SS cent Buitenritten 5 ct. per K.M. Ook nachts geopend KantoorKamp 41 Telef, 1093 Tel. 1830 Standplaats naast Hotel Monopole, Stationspl. Er mag geheel in het algemeen wel eens op worden gewezen, dat er een ontelbare hoop zaken zijn, waarvan menschen met kwaden wil misbruik kunnen maken, hoewel het gebruik van diezelfde zaken volkomen onschuldig is. Moet ik voorbeelden noemen? Neem eens de parken in onze steden I Wat is er nu beter en meer gewenscht in een huizenwoestijn, dan dat er oasen ziin van boomen en perken en bloemen en gras, waar de stadsmensch althans noeeenige aanraking met Gods schoone natuur en de vrije lucht behoudt! en tochwelk een misbruik kan er van parken en wandelbosschen worden ge maakt I Zou, op grond daarvan ooit iemand het in zijn hoofd krijgen te betoogen, dat onze groote steden maar liever geen parken moeten aanleggen!? Neem onze zwemgelegenhedenOn misbaar voor een stadsbevolking maar zeker vaak misbruikt voor andere doel einden dan de gezonde en noodzake lijke verfrissching van helmattelichaam! Zou men uit het misbruik moeten con- dudeeren dat men ze daarom maar niet moet aanleggen I Zoo kan men voortgaan Moet men café's verbieden, omdat er verdachte kroegen zijnmusea, om dat er schilderijen tentoongesteld wor den, welke met andere oogen dandle waarvoor ze gemaakt zijn en met andere gevoelens dan ze bedoelen te wekken, kunnen worden bekeken en ook vaak worden bekeken!? Moeten we de zeilgelegenheden wegnemen wegens de misbruiken, welke op de Kaagweek en elders moesten worden geconstateerd? Móeten we het zee strand sluiten wegens de misbruiken van het strandleven :ijn maar heel weinig dingen in de wereld, waarvan de kwaadwillende of onbeheerschte mensch niet een gruwelijk misbruik kan maken! Zoo kan eenieder voelen en tasten, dat de mogelijkheid, om van eene zaak of eene instelling misbruik te maken en zelfs het feit dat er misbruik van wordt gemaakt niet voldoende is, om zulk een zaak eenvoudig te verbieden of zulk een instelling op te heffen. Wèl kan er alle reden bestaan om streng tegen de misbruikingen zelve op te tredenEn. niet zelden kan dit zelfs, als het misbruik op groole schaal plaats heeft, zware en gebiedende plicht der Overheid worden! In zulke gevallen wijst de ervaring evenwel uit, dat met Overheidsmaat regelen niet zoo heel veel te bereiken is! Zeker: het kan soms mogelijk zijn een algemeene ergernis door krachtig ingrijpen weg te nemen! Als voor beeld heeft men wel aangehaald, dat het nationaal-socialisme in Duitschlanr) er dan toch maar in geslaagd is it| korten tijd de Duitsche naaktcultuut grondig van het publieke erf te weren en ik zal zeker tot de laatsten behoo- ren. om dit merkwaardige resultaat te kleineerenHet was in Duitschland met den Schund in het openbaar vèr gekomenen in korten tijd schijnt er aan de schunnigheden van tooneel, cabaret, bad- en strandwezen een einde te zijn gemaakt! Een alleszins lovens waardig resultaat! Maar: ik kan er toch nooit bij vergeten, dat, te midden van de zelf genoegzame en zelfverheerlijkende commentaren hierop plotseling de Roehm-gruwel bekend werd, welke een verwording openbaarde, veel verschrik kelijker dan alles wat men met zooveel kracht had bestreden en geweerd Deze en zooveel andere ervaringen, gevoegdbij de ervaring van alle eeuwen, toont weer eens aan, hoe verstandig de groote Romein was, die het on sterfelijke woord sprak: „Non leges sed mores„Geen wetten doch zeden". Het is immers blijkens die ervaring van alle eeuwen zóó dat wettelijke maatregelen tegen het veel vuldige misbruik van in zichzelf on verschillige of zelfs, bij normaal ge bruik nuttige en noodige dingen, veeal slechts een verplaatsing van het be- COPIEER-INRICHTING VITESSE KON. WILMELMINASTRAAT 10 levert hel voordeellgit alle Copleerwerk Speciaal ingericht voor propaganda- en wintercampagnewerk. VLUGGE BEDIENING Allerheiligen gesloten. voor den Staat en voor iedere geordende gemeenschap zijn 1 Wanneer kan men nu de burgerlijke Overheid geroepen achten, om door verbodsbepalingen het gebruik van op zich zelf volkomen onschuldige of zelfs nuttige en noodige zaken te ver bieden, onderscheidenlijk aan beper kende bepalingen te verbinden? Waar bij natuurlijk steeds op den voorgrond moet slaan, dat deze Overheid zich daarbij beperkt tot het terrein, dat het hare isdat van het openbare, maat schappelijke leven? Ik geloof, dat deze vraag aldus moet worden beantwoorddat er voor de Overheid een taak beslaat, om dit te doen, wanneer een misbruik zóó alge meen is geworden of dreigt te worden, dat het normale gebruik van een of andere zaak of instelling door het mis bruik wordt overtroffen. Zoo kan ik mij voorstellen, dat zij er zelfs toe zou kunnen overgaan een wandelpark te sluiten, wanneer het misbruik ervan zoodanig zou zijn geworden, dat de normale gebruiker er uit niet te ont- loopen ergernis liever zou wegblijven. Óp dezen grond: dat de instellin gen van kermis enz. door het misbruik ervan op groote schaaal geheel waren ontaard, is de Overheid op vele plaat sen ertoe overgegaan deze beide een voudig op te heffen. Natuurlijk kan men twisten over de vraag, óf die1 ontaarding van deze instellingen in alle gevallen, waarin ze werden opgeheven wel zoover was gekomen, dat de op- helfing als geboden moest worden beschouwd maar, eenmaal aangeno- nomen, dat het misbruik werkelijk zóó overheerschend was geworden, moet men óók toegeven, dat er dèn een grond voor de opheffing aanwezig was niet alleen maar dat die opheffing zelfs overheidsplicbt kon zijn I streden kwaad tengevolge hebben, als de menschen zelve niet door hun innerlijke overtuiging ertoe worden ge bracht zulk een misbruik te vermijden Wil hiermede nu gezegd zijn, dat er nooit of te nimmer omstandigheden kunnen voorkomen, waarin de over heid wel degelijk van hare macht moet gebruik maken, om in zich geoorloofde dingen te verbieden of in zich niet verkeerde instellingen op te heffen? Neen. natuurlijk wil het dat niet zeggenHet wil alleen zeggen, dat de burgerlijke overheid, ook ai doet ze dit, wanneer ze het behoort te doen, ten slotte toch zoo heel weinig kan bereiken, als de enkele menschen niet worden opgevoed en grootgebracht in een sterke zedelijke overtuiging, welke het verkeerde gebruik van in Binnenland Het winkelbedrijf en de feestdag van Allerheiligen. De hoofdbesturen van den Nederl. I. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisié", doen opnieuw een ge zamenlijk beroep op de katholieke winkeliers, om hun zaken overeen komstig den wensch hunner Kerkelijke Overheid op 1 November, feestdag van Allerheiligen, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en op de niet-katho- lieke winkeliers om het katholieke personeel in de gelegenheid te stellen zijn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens n dringend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieke vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden aan het doen van inkoopen, doch zich als katholieken daarvan te onthouden. Waar het katholieke winkelbedrijf het Offer weet te brengen om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen spreken de organisaties het vertrouwen uit, dat zulks door de geloofsgenooten op prijs zal worden gesteld, wat niet het geval schijnt, wanneer men op I November de ge sloten zaken voorbijgaat en de ge- openden winkels bezoekt om zijn inkoopen te doen. Te Amsterdam namen buren een bejaard echtpaar nabij die woning een sterke gasluebt waar. Toen men die woning binnendrong werden de 83-jarige man en zijn 81-jarige echt- genoote in bewusteloozen toestand aangetroffen. Ook de gasfitter geraakte bij het zoeken naar de lek in de gas leiding bedwelmd. Een geneesheer slaagde er in de slachtoffers bij te brengen. De weduwe en de dochter Nederlander Louis Grein, die om het leven gekomen is bij de ramp te Ruysschelede In Belgié, waar een Engelsch vliegtuig verongelukte, had den een eisch lot schadevergoeding bij den Engelschen rechter ingesteld. Deze eisch is thans toegewezen. De Engelsche Luchtvaart Mij. is veroor deeld tot het betalen van een schade vergoeding vnn 3500 pond sterling aan de weduwe en van 500 pond sterling aan de dochter. In den nacht is inbiaak gepleegd in de Melk-inrichting tg, Hilversum. De inbrekers hebben jdch toegang ver- verschaft tot de maqjÉnekamer. D< de fabriek hebben zij zich naar het kantoor begeven, waar de groote brand kast staat. Deze brandkast is als een sardine blikje opengemaakt. Er werd een be drag van f500 aan bankpapier en zilver buitgemaakt, Toch hebben de inbrekers nog een vergissing begaan, daar zij alleen het bovenste van de brandkast door zochten, want op de onderste plank bevond zich nog een bedrag van f 2000 aan bankpapier. ons helpen. Spr. stelt de vraag wat er eigenlijk scheelt aan onze Katholieke opvoeding en dan komt hl) aan 4 fouten: Ie. te veel scheiding tusschen verstand en wil, godsdienst is niet alleen een zaak voor het verstand, doch Is ook en op de eerste plaats een zaak van de wil; 2e. te veel theoretisch onderscheid tus schen moraal en dogma; 3e. te veel onderscheid tusschen natuur- en boven natuur en ten 4e. te weinig fantasie in onze godsdienst, dat wist Chester ton er in te brengen. Men moet de godsdienst propageeren door een in sinuatie van de waarheid te geven. Chesterton geeft aan de verschillende tegenspraken ten opzichte van de Kerk waardoor hij Katholiek is geworden Men moet niet in details treden over Katholicisme het geheel moet men ten, hetgeen Spr. met pakkende voor beelden verduidelijkt. Voor de leeken- apostelen onder de handelsreizigers zijn de boeken van Chesterton de handleiding. Chesterton heeft allemaal boeken geschreven met een zeer diepe geestelijke beteekenis en toch kan men ze.bezwaarlijk overnemen.. Verschillen de boeken worden volgens door Spr. onder de loupe genomen eii het kan niet anders of Spr. heeft belangstelling gewekt voor de boeken van Chester- waardoor tevens de overtuiging de lezers in hooge mate versterkt zal worden. Vervolgens werd door de Voorzitter met een hartelijk woord van welkom geïnstalleerd den nieuwbenoemden Q. A. Kapelaan van Rijckevorssel. Kapelaan Rijckevorssel noemde het buitengewoon aangenaam als adviseur te mogen werken in deze vereeniging, dankte voor de vriendelijke woorden door den Voorzitter gesproken en be loofde zijn beste krachten te geven voor den groei en bloei der vereeni ging en tevens om de ongeorgani seerden in deze gelederen te brengen. Vervolgens installeerde Z.Eerw. een nieuw lid met een hartelijk welkom in de vereeniging, de hoop uitsprekend dat hij een echte Christoffel, een echte Christusdrager moge zijn. Na afhande ling van enkele huishoudelijke zaken volgde sluiting* Wij hebben alles, wat U voor uw kantoor noodighebt Kantoorboekhandel Langestraat 101 Telefoon 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort De directeur van de Wereldtentoon stelling te Brussel heeft medegedeeld, dat de Expositie 250.000.000 francs heeft gekost, dat zij door 20 000.000 personen werd bezocht en dat de in- zich nuttige of zelfs noodige zaken komsten aan entree 35.000.000 franc's terughoudtWare het anders, de staat bedragen, en de burgerlijke Overheid zouden de opvoedende^taak der Kerk wel kunnen overnemen juist echter het feit, dat het zóó is, toont aan hoe volstrekt onmiskenbaar de godsdienst en de in den godsdienst wortelende zedeleer Ned. R. K. Vereeniging van Handels reizigers en Handelsagenten „St. Christoffel". In Rest. „Princess" had de ledenver gadering plaats van de Afd. Amersfoort van bovengenoemden Bond onder lei ding van den heer Vlug. Na een woord van welkom werd door de Secretaris de notulen voorgelezen welke onver anderd werden goedgekeurd. Op 21, 22, 23, 24 November wordt een triduum gegeven door Pater van Kempen. Op Zondag 10 November zal om 10 uur een H. Mis worden opge dragen voor de zielerust van de over leden leden van St. Christoffel. Als lid van de St. Nicolaas-Commissie werd benoemd de heer Helmich, in de 2e vacature Veltman. Ingekomen was een schrijven van Katholiek Amersfoort ter bijwoning van een bijeenkomst over Jeugdwerkloozenzorg op Woensdag 30 October te 9 Kooien. Pater P. Arts hield vervolgens een rede over Chesterton, die hij bekeek niet als persoon en als schrijver, doch als verschijnsel. Chesterton stelde tel kens weer de vraag: Waarom is Enge land Protestant, als ge me die vraag beantwoord zal ik u zeggen waarom ik Katholiek ben. Door het herhalen van deze vraag en door zijn boeken zijn volgens sommigen wel 40.000 per sonen in Engeland tot de Katholieke Kerk teruggekeerd. Op het gebied van godsdienst zijn de Katholieken eigen- Kamer vaa Koophandel en Fabrieken voor de Gelderache Vallei te Amerafoort. Vrijdag kwam de Kamer in zitting bijeen. Inzake de uitvoering van de Wet op de Uitverkoopen en Opruimingen dili- geert de Kamer haar bevoegdheid aan een Commissie van vijf (5) leden, de heeren Huygen, Korthals Altes, Kramer, Lonkhuyzen en Verwer, welke com missie voor gevallen buiten Amersfoort met andere leden der Kamer of andere personen aldaar zal voeling houden. Aan de Boek- en Kantoorboekhan del te Amersfoort wordt toegestaan, om in plaats van de wettelijke termijnen de seizoen-opruimingen te houden 1 Febr. tot 1 Maart en 1 October tot 1 November, voor 1935 de laatste ter mijn bij uitzondering gerekend van 15 October tot 15JNovember. De legeskos- ten voor aanvrage worden bepaald op f 1— Tot pl.v. lid IBevrachtinsgcommissie in de vacature-Boeschoten wordt be noemd D. Salomons, Amersfoort. De begrooting voor 1936 werd uit voerig behandeld en daarna vastgesteld met een totaalpost van f 18.000. Besloten wordt, om in de Ver. v. K. ter sprake te brengen de concurrentie tusschen gas en electri- citeit, speciaal t. a. v. de toestellen- verkoop door Staatsbedrijven ten koste van de winkelstand. Aan een commissie van drie leden staande uit Mr. v. d. Deure, Korthals Altes en Kramer, wordt opgedragen te rapporteeren over het Wetsontwerp ter vluggere inning van onbetwiste vor deringen. De Verkeerscommissie zal onder het oog zien, wat de Kamer|kan doen, in het belang van een spoedige comple teering van het wegennet in Zwarte- broek. De Kamer besloot voorloopig voor haar stukken de spelling De Vries en Te Winkel te handhaven, zooals ook door de Regeering voor haar stukken nog gedaan wordt. Oct.—I Nov. met dien verstande, dat de laatste termijn voor 1935 is gesteld op 15 Oct.—15 Nov. Deze branche mag dus in de wette lijke termijnen (1 Jan.—1 Febr. en 15 Juli15 Aug.) niet haar seizoenop ruimingen houden. Men schrijft ons: Op 't feest van Christus Koning had in de kapel van 't Ziekenhuis weer een treffende plechtigheid plaats. Een der afdeelingen jeugdwerk van de O. L. Vr. Parochie, de K. J. M. instal leerde weer een aantal aspiranten tot leden. Alhoewel de plechtigheid in deze kapel zeer de intimiteit bevor derd, is 't toch jammer, dat niet de geheele parochie dit feest kon mee maken. Wanneer men ziet en aanvoelt welk prachtigwerk hier door Directeur en Liolca's wotdt verricht, waar op zoo'n Mariale wijze wordt gezongen (de K. J. M. zingt alles zelf en hoe?) dan zou dit op de geheele Parochie stellig een pracht-indruk maken tot meerdere devotie van O. L. Vr. steun aan een jeugdwerk dat zoo bij uitstek de geest aankweekt van 't apostolaat bedoeld door Paus en Bisschoppen. Directeur, Liolca's en K. J. M.-ers gelukgewenscht met zoo een praebt- middag. Het verschil tusschen de uitgaven en de entree-inkomsten wordt goedge maakt door verschillende andere In- 0 komsten en door het feit, dat een groot lijk kleine kinderen gebleven, men ver deel van de terreinen voor bouwgrond geet zich te verdiepen in onze Katho- Wet Uitverkoopen en Opruimingen. Op verzoek van den Amersfoortschen georganiseerden Boek-en Kantoorboek handel heeft de Kamer, gebruik makende van haar bevoegdheid, ex. art. 12, lid 3 der Wet op de Uitverkoopen en Op ruimingen voor deze branche en voor Vrijdag 8 Nov., des morgens ten 10 uur precies, op het terrein van de Wagenwerkplaats van de Ned. Spoor wegen aan den Soesterweg verkooplng van hout. Gemeenteraad. Behalve de reeds vermelde punten behandelt de Raad hedenavond nog bet volgende: Voorstel aan H. Wanningen eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van leeraar aan de Handelsavondschool, daar zijn werkzaamheid overbodig zal worden. Wijziging pensioensgrondslagen on derwijzen. Voorstel om in beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten van Utrecht betreffende vernietiging van het Raads besluit betreffende toepassing van art. 100 der L.O.wet. Aanvulling lijst straatnamen. Voorstel aan de Prov. Electriciteits Maatschappij in erfpacht te geveneen perceel grond aan den Hoogeweg. Verhuring aan „de Amersfoortsche Padvinders" van boschgrond nabij de Laan 1914. Verkoop grond groot pl.m. 118 M. voor 1600 aan mevr. C. van der Mark-Solleveld. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Woensdag 30 October. 11.05-12.20 Regional. 12.20-2.20 Brussel Vlaamsch. 2.20-5.35 Regional. 5.35-6.20 Drolt- wlch, 6.20-6.50 Keulen, 7-8 Oram.ultz. A.R.C., 8.05-9.30 Stuttgart, 9.30-12.00 Boedapest. Donderdag 31 October. 11.05-12.20 Regional, 12.20-2.20 Brussel Vlaamsch, 2.?0-4.20 Regional, 4.20-5.50 Keulen, 5.50-6.20 Droitwlch. 6.20^.50 Dlver. 7-8 Gram.uitz. A.R.C., 8-12 Regional. Vrijdag I Nov. 11.05-12.20 Regional, 12.20-2.20 Brussel Vlaamsch, 2.20-5.35 Regional, 5.35-6.20 Droitwich, 6.20-6.50 Stuttgart, 7-8 Oram.ultz. A.R.C., 8-8.50 Regional, 8.50-12 Stuttgart. Zaterdag 2 Nov. 11.05-12.20 Regio nal, 12.20-2.20 Brussel Vlaamsch, 2J5- zal worden verkocht. de gemeente Amersfoort bepaald, dat 5.50 Droitwich, 5,50 6.50 de seizoenopruimingen vrij gehouden Vlaamsch, 7-8 Oram.ultz. A.R.C.,8-12 lieke leer en daarin kan Chesterton Imogen worden 1 Febr.—1 Maart en Droitwich.

De Eembode | 1935 | | pagina 1