■"^'"iïsïü SST5"5-*-" £r 5Kirbe,,,s.,ngdrukop a-'icJ5? 3 ..Kil Rijd Veilig Nic. Bovee N.V. Middenstands-Bank H. Elzenaar Bei dan op No. 42 De Gembode Katholiek Orgaan «oor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 19 Nov. 1935 ADVERTErfTIÊN 29 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en njverheld bq geregeld adverteeren Advertentlta moeten Dfasdag en Vrfdrt vóór uur In den morgen zjn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 67 Belasting.Variatie. V06t6fl Publlceef<le een slaatje, ViSSer-Uitslaflfir soraak ,üog nie'eena aan-10 Telefoon 885 b«ld de Wrt?eïl^eDröriL^°0r"»Ttn uur'beh' Dln8da«* MmTA ,w»,e'" en el«'Hcitells- min! I. e ,allooze crisisheffingen, monopoliewinsten op crisisproducten IV I TIT' f f I Inkomstenbelasting met opcenten oor Prov. en Qem. 2. Gemeentefonds- oeiasiing met opcenten voor Gemeente, d. Vermogensbelasting met opcenten voor Prov. en Oem. 4. Vcrdedigings- belasting. 5. Successiebelasting. 6. Grondbelasting met opcenten voor Prov. en Qem. 7. Dividend- en tantième- belasting met opcenten voor Gemeente. 8. Personeele belasting met opcenten voor Gemeente. 9. Invoerrechten. 10. Accijnsen op gedistilleerd, wijn, bier, tabak, suiker, geslacht en zout. 11. Omzetbelasting. 12. Crisisheffing op diverse landbouwproducten. 13. Be lasting op gouden en zilveren werken. 14. Couponbelasting. 15. Registratie rechten. 16 Zegelrechten. 17. Wegen belasting. 18. Rijwielbelasting. 19. Sta- tistiekrecht. 20. Benzinebelasting. 21. Belasting op dc goederen I. d. doode hand. 22. Vermakelijkheidsbelasting. 23. Hondenbelasting. 24. Logeergasten belasting. 25. Belasting op bouwter reinen. 26. Zakelijke bedrijfsbelasting. 27. Belasting op reclames. 28. Vergun ningsrecht. 29. Mijnrecht. 30. Weggeld (v. Brabant en Groningen). 31. Wegen-, straat- en vaartbelasting. 32. Baatbe- bekend. Hieruit kan de conclusie wor den getrokken dat van een algemeene ondervoeding van de schooljeugd op het oogenblik nog niets valt te be speuren. Het sedert jaren geconsta teerde verschijnsel van het langer en zwaarder worden van de jeugd heeft zich tot heden nog voortgezet. St. Nicolaas en „De Grnyter". Voor St. Nicolaas laat de bekende firma de Gruyter een bijzonder aardig boekje In een ongekend groote oplaag over de post in geheel Nederland ver spreiden. Dat St. Nicolaasboekje is een reclame object van bijzondere waarde. Wij zijn er van overtuigd, dat dit boekje niet alleen dagelijks door de kinderen zal worden ingezien, maar ook lang zal worden bewaard. lasting. 33. Belasting op de verzekering tegen brandschade. 34. Woonforensen- belasting. 35. Waterschapslasten. 36. Heffing v. Kamers van Koophandel. De Staat, de Provincies en de Ge meenten, die in dezen tijd met gewel dige lasten te kampen hebben (denkt slechts aan de werkloozenuitkeeringen) probeeren alles om het benoodigde geld bijeen Ie krijgen. Vrijwel alles is thans reeds belast. Men neme bij zich zelf maar eens een steekproef bij het ontbijt: de boter op het brood, de tarwe in het brood, hel zout op het el, de suiker in de thee, het azijn in het stel, alles ondergaat bepaalde hef fingen en als een dun sausje komt daar over heen nog de omzetbelasting. Zoo verloopt den geheelen dag met min of meer ongemerkt belasting be talen. Semper Idem. Binnenland Onze Weermacht. Het fonds waaruit de, naar het woord van Minister Oud urgente, voorzienin gen van onze Nederlandsche weer macht gefinancierd zullen worden, zal in totaal circa 50 millioen gulden be- dfDe"versterking van de afweerkracht van ons leger zal voornamelijk door drieërlei maatregel bevorderd worden n.|. door uitbreiding van de artillerie, vermeerdering van de luchtafweer middelen en versterkingen uitbreiding van onze luchtvloot. Volksgezondheid. De hoofdinspecteur van de Volks gezondheid ie Amsterdam heeft eenigen lijd geleden aanbevolen, in verschil- ende deelen van het land een onder zoek in te stellen iaar den voeding* toestand bij schoolkinderen. B. en W. van Amsterdam hebben hun medewer king aan dit plan verleend en hebben dooreen onderzoek naar den toestand der Amsterdamsche schoolkinderen d°ne 'voorloopige resultaten van dit JUSTUS*°"f .5000 jdSSSm .ilsWMe, ,i|n mam CULT Vrijd S pal van In da Hoo en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTEN minimum IS cent Buiten pitten 5 ct. per K.M. Ook nachts geopend Kantoor: Kamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 it Holel Monopole, Ststlonspl. Kerknieuws Onze Kerkzang. Het is een karakteristiek van heel veel menschen, die zich zelf een niet geringe mate van muziektalent toe kennen. en niet aan een zangkoor zijn verbonden, en vooral van degenen, die om de een of andere reden niet meer aan een zangkoor verbonden zijn, dat ze maar zelden of nooit een woord van lol over hebben voor hetgeen er op hun kerkkoor ten uitvoer wordt gebracht. Maar o wee, wanneer bij de een of andere gelegenheid de uitvoering eens minder geslaagd is! Dan zijn derge lijke menschen er bij, |om aan de kerk deur met hoofdschudden en medelij dende gebaren hun aanmerking los te laten. Daar zijn ook menschen, aan wien alles voorbijgaat en die nergens ver stand van hebben en die van een kerkkoor en van zangers alleen maar weten, dat er een leelijk spreekwoord over beslaat: .Als de duivel in de kerk komt, dan komt hij over het koor I" Al dat soort menschen, aldus Pastoor Van Albach in een onlangs gehouden lezing over kerkzang, maar vooral de eerste soort, heeft zich ongewild in gedeeld bij de criticasters, die in de parabel vor in den tempel staan, en met den auim over de schouder wijzen en zeggen„Heer, ik dank u, dat ik geen kerkzanger benDergelijke men schen geven blijk van twee onhebbe lijkheden weinig erkentelijkheid voor veel moeite, en een heel klein beetje verstand, wat betreft het waardeeren het ambt, dat een zanger in de kerk bekleedt. Bij alle ellende, die we doormaken, mogen wij toch zeggen, dat wij in zeker opzicht leven in een gelukkigen tijd, waar in de laatste tientallen jaren een groote herleving valt te nemen, wat betreft de belangstelling in de liturgische plechtigheden en daarmede een groeiende ijver om de kerkmuziek te verbeteren. En daaraan werken mede elk koor naar zijn ver mogen en iedere zanger persoonlijk met zijn beste krachten. God, wiens wijsheid volgens het woord der schrift er behagen in schept, te spelen op deze aarde en te zijn met de kinderen der menschen, gaf ons, arme menschenkinderen, de ver edelende en veelzijdige gave van het kunstgenot, om in dit donkere leven een oogenblik aan ons zelf onttrokken, op te gaan in het genot van de schoon heid. Maar, zooals bij alle gaven Gods, zoo elschte hij ook bij deze gave, het genot, dat de muziek wekt in den mensch, dat vrij te gebruiken voor zijn eer en ons eigen geestelijk welzijn. En hij laat verordenen, dat bij de plech tige offerdiensten onderjkoning David de zang der Levieten met cymbales, har pen, cithers, fluiten en trompetten moet worden begeleid. De kerk stelt de kunst in den dienst van het gebed kleuren, gewaden, gebaren, rhythme, tot goddelijke schoonheid opgevoerd. Van alles, wat Gods scheppingskracht over de wereld strooide, en van al wat 's menschen vernuftige en kunstzinnige geest heeft uitgedacht en voortgebracht kiest zij zorgvuldig het schoonste en kostbaar ste uit, om het te stralen te zetten|en te laten zingen en klinken rondom den nieuwen offerbrug van Jezus Christus „Omnis spiritus laudet Dominel Al wat adem heeft, love den Heer. De taak der kerkzangers is temidden van de verwarde geluiden en het gejaag van deze wereld en haar ijle en ijdele klanken te staan en te zingen, welk gezang niets anders wil zeggen, dan vat uw Meester eens heeft gezegd .Zoekt eerst het rijk Gods". Zoek eerst Hem in de zorgen voor het aardsche brood, die in Uw midden de wateren doet ontspringen ten eeuwige leven. Duidelijk staat de grootsche taak omschreven in het bekende Motu propio van Pius X, het kan niet vaak genoeg worden herhaald De Katholieke kerkmuziek, als zijnde een integreerend, een vervolmakend bestanddeel van de plechtige liturgie heeft met deze één en hetzelfde doel de eer van God en de stichting der geloovigen." Deze paar woorden zijn als een eerste en voornaamste Kate- chismusles, die wel ter voortdurende overweging met groote letters mocht geschreven staan boven de ingang van ieder koor; de welbewuster overwe ging daarvan zal iederen componist die zijn gedachten en gevoelens toon zet en iederen directeur, die zijn keuze doet voor een repertoire, en iederen organist, die bij tusschenpoozen vol gens eigen smaak zijn instrument laat spreken en iederen koorzanger, die het goed meent met de eer van God en met zijn medemenschen, afhouden van iedere buitensporigheid. Uit het feit, dat het zangersambt een geestelijk ambt is, volgt vanzelf, dat aan een zanger in dat opzicht hooge eischen mogen worden gesteld als ont wikkeling van den liturgischen geest, waaronder niet alleen verstaan wordt de noodzakelijke kennis van liturgie, maar ook het leven in den geest der liturgie. Alleen wie dat beseft en ten volle van is doordrongen, kan e kerkzanger zijn, zooals het behoort. Eén ding moet niet vergeten worden n.l. het Gregoriaansch niet te behan delen als stiefkind, met barmhartigheid, maar met groote liefde en bevoorrech ting. Men voelt veelal te weinig voor de waarachtige schoonheid van den Gregoriaanschen zang. Laten we St. Paulus' woorden dachtig zijn: „Broeders, ik druk U op het hart, dat gij leeft, waardig de roe ping, waarin gij geroepen zijt; in be scheidenheid en verdraagzaamheid en geduld elkander in liefde verdragende bovenal bezorgd, om te bewaren de eenheid van geest in den band van vrede". van de Bond voor^ Groote Gezinnen. Zie Weekblad: „Het Gezin". Geadvl- «erd werd kortelings deze aangelegen- leid in de plaatselijke kiesverenigingen Ie brengen. Dat de Minister de druk niet eenigs- zlns zou kunnen verplaatsen is onzin, want wat zijn niet de uitgaven van bet groote gezin in vergelijking met de engehuwden, de kinderloozen en de rzinnen met een of twee kinderen! Daarom is bet geboden, dat de vaders en moeders der kroostrijke gezinnen zich tot een gewoonte gaan maken de de vergaderingen der kiesvereenigingen trouw te bezoeken en zorg te dragen, dat alleen degenen zitting komen nemen In het bestuur, dat alleen diegenen worden gesteund bij hun candidatuur voor Gemeenteraad, Tweede Kamer etc., van wie verwacht kan worden, dat zij van plan en bekwaam zijn om met vasthoudendheid na te streven: ^belasting naar draagkracht", alzoo verlichting der lasten van de groote gezinnen. Wie is tot op heden eenigermate tevreden met de resultaten, in dit op zicht bereikt door de vroegere Raads- de huidige Kamerfractie' Thans is behandeld de Gemeente- begrooting l Met belangstelling wordt gevolgd en met vertrouwen afgewacht. En we tel den de knoopen van ons jasje: ja... nee....ja. ..nee.... H. N. DE HAAN. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) En zij dronken maar weer een glas en zij deden maar weer een plas. Maar zij lieten de zaak zooals die was. (Repertoire Speenhoff.) snee arbeider in het algemeen en in het bijzonder de huisvaders met een talrijk gezin. H. N. DE HAAN. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Orach* no. 4 - Telefóon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons HandelBcredieten Incaaseeringen Spaar-deposito's rente 3 pet. Amersfoort De Amersfoortsche Begrooting. Het schijnt geweest te zijn een reto rische vraag, bij de algemeene be schouwingen gesteld door het Kaih. Raadslid van der Linden: „Wat voor indruk moet bet maken op het Kalh. deel der bevolking, dat er onder de politie-agenten en ook bij andere dien- Sten zoo weinig belijdende Katholieken Zijn". Ook van de zijde van het Katb. Dera. Raadslid Waterloo werd de bemerking gemaakt, dat het percentage Katholie ken in Overheidsdienst merkbaar klein ...Achterstelling by de benoeming gemeentedienst? B. en W. schijnen deze aanklacht zonder meer naast zich te hebben neer gelegd en geen enkel Kath. Raadslid schijnt van zooveel vasthoudendheid te hebben blijk gegeven, dat B. en W. wel verplicht waren eenig licht te doen schijnen op het bestaande schreeuwen de onrecht. Wel neen, nooit is gezien naar religie, altijd zijn steeds de geschikt- sten en bekwaamsten aangesteldtoe valligerwijs steeds andersdenkenden! Wie zou het in z'n hoofd durven halen, het B. en W. kwalijk te nemen, dat het Kath. bevolkingsdeel op een gemiddeld lagere trap van beschaving en ontwikkeling staat dan het an dersdenkende deell .maar zij lieten de zaak zooals die was" ^Progressieve bedrijfstarieven zijn een gezonde sociale regeling", betoogde het Kath. Raadslid v. d. Linden. „Groote gezinnen vormen een staats belang en voor die gezinnen dient te Amersfoort in de vorm van prog.bedr. tarieven iets te worden gedaan", drong de Kath. Dem. Waterloo aan. De betrokken weth., mr. Stadig, deelde evenwel mede, dat een progres sieve heffing bij de bedrijven een on mogelijkheid was. Ondergeteekende onderschrijft deze meening uit boek houdkundig oogpunt volkomen. Het zou de administratie wanhopig ingewikkeld maken. Ondergeteekende vermeent evenwel, dat men hiermede niet op de goede weg is, Het groote gezin vraagt toch niet om ondersteuning door beschik baarstelling van gas etc. tegen geredu ceerde prijs! Dat is niet sociaal! Hel groote gezin vraagt belasting naar draagkracht en het wegnemen van het onrechtvaardige, gelegen in het feit, dat indirecte belastingen zonder eenige progressie worden geheven op levens- en gebruiksmiddelen. Alzoo dient ook te komen herstel in het onredelijke, gelegen in het feit, dat de gastarieven zoo hoog zijn ge steld, dat de gasfabriek is geworden een belangrijke bron van inkomen voor de Gemeente; en hiervan kan alleen de concurreerende Puem de Gemeente doen terugkomen. Het lijkt wel: Larie het groote gezin 1 Hoe zoet klonk de tooverfluit: Latei; wij en de burgerij het moedig dragen. Het klinkt zoo potsierlijk uit de mond van iemand, die gezien zijn beroep en talrijke functies de harde strijd om het bestaan niet aan den lijvei voelden 35-jarig bestaan van de R. K. Metaalbewerkersbond. Zondag vierde de afd. Amersfoort in de R. K. Metaalbewerkersbond baar 35-jarig bestaan. Te 7 uur werd de H. Mis bijgewoond in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en naderden de leden ter H. Tafel. Van 12 tot 1 uur had in „St. jozef' een receptie plaats. Vele afgevaardigden en besturen van plaatselijke afdeelinger Wij hebben alles, wat U voor uw kantoor noodighebt Kantoorboekhandel Langestraat 101 Telefoon 528 Het Katholieke bevolkingsdeel, en vooral in het overwegende anders denkende gedeelte van Nederland, maakt onder de huidige crisisomstan digheden, een bijzonder belabberde tijd mee. Eensdeels groote gezinnen, ander deels achteruitzetting bij de vervulling van betrekkingen bij openb. lichamen. Allerwege wordt de klacht vernomen, dat er zoo bijster weinig gedaan wordt om de niet naar draagkracht opgelegde druk der crisisheffingen op dagelijksche voedingsmiddelen te corrigeeren. Interessant is het te volgen de ver- geeische acties van het Hoofdbestuur [daarom ook niet kent gelijk de door- en vereenigingen kwamen hun geluk- wenschen aanbieden, terwijl tal van bloemstukken waren aangeboden. De voorzitter van Sty, Jozef, de heer J. v. d. Linden, sprak een woord van gelukwensch tot het jubileerende be stuur. 35 jaren hebt ge gewerkt aan de stoffelijke belangen uwer leden, al dus spr. Op heden is het niet zoo prettig om bestuurslid te zijn, omdat het moeilijk is, de menschen te over tuigen van noodzakelijke bezuinigingen en verlagingen. Oe hebt een tijd ge kend van vooruitgang, nu van achter uitgang, Spreker hoopte dat het bestuur met een gezond idealisme moge be zield blijven en ook hun taak ten op zichte van de Standsorganisatie moge begrijpen. Ook de Geest. Adviseur Kapelaan W. J. de Jong sprak een woord van gelukwensch. Het deed de Eerw. spr. genoegen dat de belangstelling voor de jubileerende afdeeling zoo groot is. Uw afdeeling heeft steeds rustig haar weg gegaan en als broeders eensge zind het werk verricht. Mijn wensch is, dat de leden uwer afdeeling als stoere organisatiemannen de lijn moge volgen als principieele katholieken, werkend voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze mannen. Parochie St. Henricns. Door het bestuur van de R. K. Werk liedenver. Parochie St. Henricus, is een commiSïie samengesteld voor het orga- niseeren van een Kerstfeest voor de kinderen der leden. Dit Kinder-Kerst- feest zal worden gehouden op Donder dag 26 December a.s. in het Parochie huis aan de P. Borstraat. Landstorm Amersfoort. Een buitengewoon geslaagde bijeen komst van de B. V. L. werd gehouden „Amicitia". De heer J. Visser deed zijn openingswoord uitkomen dat voor eerbied en trouw aan het wettig gezag steeds kan gerekend worden op onze B.V.L.'ers. Zij hebben hun woord gegeven uit liefde en volle overgave ior Vorstin en Vaderland. Het optreden van het Viaggenvendel van de „Princevlag" en schermdemon- stratie's door leden van de Scherm- vereeniging „E.M.M.S." en vendel- zwaaien door den heer van Hemmen oogsten veel bijval. Vervolgens had de prijsuitreiking plaats van de gehouden Schietwed strijden door den B.V.L. en V.L.S.K. door den Comm. N.H. Waterlinie res. Majoor Y. Baan. De uitslagen luiden als volgt: Korpswedstrijd afd Motordienst. Sectie Amersfoort, 229 p., beker en medaille. Sectie Benschop 222 p. Sectie Utrecht 209 p. Sectie Driebergen 206 p. Hoogste schutter van het korps J. W. v. d. Heide, Benschop. Afd. Bijz. Vrijw. Landstorm. B.V.L. Soest, 238 p., beker. B.V.L. Spakenburg, 234 p. B.V.L. Amersfoort 228 p. B.V.L. Zeist, 219 p. Hoogste korpsschutter K. Leene met 50 punten Afd. Burgerwacht en Schletvereeni- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Hendrik Amersfoort 231 p. Wilhelraina Amersfoort 231 p. Burgerwacht Rens- woude 219 p. Hoogste korpsschutter Vial met 50 punten. Vrijebaan-wedstrijd. Afd. Motordienst. te prijs en dipl. Hoksbergen Baarn 90 punten. 2e prijs L. Huigen Spakenburg 89 p. 3e prijs Lt. Fauel Vooithuizen 89 p. 4e prijs Hoogendijk Benschop 88 p. 5e prijs J. W. v. d. Heide Benschop 87 p. 6e prijs B. Hamersveld Hilversum 87 p. 7e prijs B. Koelewijn Spakenburg 87 p. 8e prijs W. H. Kolkman Amersfoort 87 p. 9e prijs Schouten Benschop 85 p. 10e prijs I. J. v. d. Wal Soest 85 p. Afd. B.V.L. Ie prijs en dipl. Bree- er Soest 96 p. 2e prijs de Haan Soest 90 p. 3e prijs Hoogeboom Soest 90 p. 4e prijs Koch Soest 89 p. 5e prijs Leene Amersfoort 88 p. 6e prijs Dr. Burgeier Amersfoort 88 p. 7e prijs D. v. Halteren Spakenburg 88 p. 8e prijs Korlaar, Spakenburg 87 p. 9e prijs Kaldeweij Soest 87 p. 10e prijs Bui tenhuis Amersfoort 87 p. Afd. Burgerwacht. Ie prijs en dip). Hoekstra Soes.erberg 90 p. 2e prijs Ruijven Amersfoort 90 p. 3e prijs Buuren Amersfoort 89 p. 4e prijs Dekkers Bunschoten 89 p. 5e prijs Takker Amersfoort 88 p. 6e prijs E. J. Ruitenberg Amersfoort 87 p. 7e prijs Rooij Amersfoort 85 p. pr. Stam Amersfoort 84 p. 9e prijs Serré Amers foort 84 p. 10e prijs Koriaar Amers foort 84 p. Burgemeester Boddens-Hosang van Naarden sprak de aanwezigen toe. Wij allen hebben beboefte aan gezag. En dan is het gezag van onze Koninginne zoo aanlokkelijk. Van alle richtingen erkent men haar gezag. Spr. zette uit een dat het gezag van H.M. van zoo bijzondere beteekenis Is voor ons land en volk. Daarnaast betoont Zij een groot medeleven met Haar volk. Spr. dringt aan pal te staan voor de gevaren uit het buitenland die ons ge zin bedreigen, pal te staan voor het Geloof, het laatste wat een volk als steunpunt heeft. In dezen tijd heeft het beteekenis zijn knie te buigen voor God. Daarna werd vertoond de film „Sluit de Gelederen" in vier gedeelten. De bijeenkomst werd door verschil lende burgerlijke en militaire autori teiten bijgewoond. Burgerwacht Amersfoort 240 p. Wil helraina Spakenburg 233 p. Prins MIJNHARDT's Hoof dpijn-T «bietten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Lax eer-Tabletten 60 ct. Zenuw-TaMettan 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Apotb. e

De Eembode | 1935 | | pagina 1