ronSuriss^sr:1 Brood- eo Banketbikkori Rijd Veilig Nic. Bovee St. Nicolaas - geschenken J. J. SMIT, Krommestr. 25 N.V. Middenstands-Bank H. Elzenaar Bei dan op No. 42 het eer8,e Kcrs,,ees'101 J. Amersfoort e munZnniï» bedraagt "güdTn UUfl'n ÏM Stichting D« Bembode, flev'"W wTfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken 'f wakheid van wil. Nog traditlo 8t. N^olaas. is weer daar. Dat en de ouderen I - "cnnoch^ SdlT geleerden' dle e' opvoed kundige betwaren In tagen, hoe ge niet. n,M 1 '"hoeden van een tonal. h econorn'Sche crisis, ïlln !n "J. de Wereld leiSter'. sï ^,5,laa,.geblcken' cm al°ude ii Ie doen wankelen. Hel feest van den H. Bisschop van myra is in staal, om zelfs in dezen ZWai i!L "^d van kom'"er en ellende nog blijheid Ie looveren in de harlen van jong en oud en de zorgen voor een korte wijle te do-n vergelen. 1 Laten wij dil mooie leest vooral z en in verband mei den nood en de ellende om ons heen, die duizenden en duizenden in zijn kluisters gevan gen houdt. Laten allen, die daartoe nog eenigs- zins in staal zijn, naar vermogen bij dragen, om de goede gaven van den Heiligen Man niet geheel en a^te doen voorbijgaan aan de arme^cinderen, die zonder onze hulp welight vol ver wachting maar vergeefs hun klontpke zetten Laten wij ons best doen, om door hel beoefenen van de deugd van naas tenliefde en liefdadigheid wat zon te brengen in het donker bestaan van de tallooze gezinnen, waar malaise en armoede een verbond hebben gesloten. Laten wij hoog houden de christelijke naastenliefde, die we immer moeten beoefenen, maar die ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest krachtiger moet opbloeien. Als we daaraan naar vermogen meewerken bij het aan staande feest dan verschaffen we ons zelt het grootc genot, dat immer ver bonden is aan het weldoen en onder vinden we, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Moge dat de glorie zijn van dit Pecemberleest, vooral nu zoovelen met een bang hart een zwaren winler te gemoet gaan; moge de naastenliefde juist nu eens extra hoog opbloeien en licht en zon brengen in het grauw en onzekere beslaan van duizenden onzer medemcnschen. Binnenland Luchtbescherming. Naar het oordeel der regeering zal door het inrichten van schuilplaatsen in de Woonhuizen een redelijke be scherming van alle bewoners tegen gasaanvallen, derhalve ook van kin deren, zieken, zwakken en ouden van dagen mogelijk zijn. Naast deze be scherming door de bewoners zelf in eigen huis te bewerkstelligen, heeft de overheid tot taak te zorgen voor den bouw van openbare schuilplaatsen, in welke personen, die zich op den open weg bevinden en die bij gevaar voor luchtaanvallen hun woning met meer kunnen bereiken, een toevlucht kunnen Dinsdag 3 Dec. 1935 ADVERTENT1ËN 29 cent per regel. BiUdke tarieven voor handel en nflyerheld b| geregeld advertceren Advertenttln moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 hut In den morgen ifn bezorgd. - Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 71 en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 8TADSRITTEN minimum IS cent maximum 28 cent Bultenritten 5 ct. per K.M. Ook nachts geopend Kantoor: Kamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 SUudpiaats naast Hotel Monopole, StaUonspl. GEBR. RIJS S0E8TERWEG 29 Speculaaspoppen Lcltcrbankcl ai ci. per ons Appelbollen 10 ct. per stuk. St. Nltolssisurprlces in alle prijzen Kleine popjes 10 stuks 60 cent Zondags van 4—8 uu- Geopend TELEFOON 2054 zoeken. Hoewel ook laatstbedoelde schuilplaatsen niet van een bomvrije afdekking kunnen worden voorzien, zal het ongetwijleld mogelijk zijn deze af dekking zoo te conslrueeren, dat zij bestand is, bij geheel of gedeeltelijke instorting van het bovengelegen ge bouw het neerstortend puin te dra gen, terwijl daarbij Je schuilplaats ook gasdicht afgesloten zal kunnen blijven. Op deze wijze zal, naar het oordeel der regeering, niet alleen een redelijke bescherming worden ver kregen tegen gasaanvallen, doch even zeer tegen de uitwerking van in de omgeving tot ontploffing komende bri santbommen. Het volledig inrichten van een kel der tot schuilplaats voor 100 personen zal een bedrag van gemiddeld f 18 per persoon vorderen. Ten aanzien van het dooven van de verlichting wordt medegedeeld dat het in het voornemen der regeering ligt, meer ingrijpende wijzigingen al leen daar te eisch^n, waar dit uiteen oogpunt van gevaar onvermijdelijk is. De Bisamrat. Sinds verscheidene jaren dreigt ook voor ons laid het gevaar van de bisamrat, of zooals het dier in Amerika wordt genoemd de muskusrat. Thans vijf jaar geleden is er al een wel aangenomen om de moedwillige verbreiding ervan hier te lande te voor komen. Maar dat is 't ergste niet. Ook zonder dat liefhebbers van het bont dezer dieren ze hier binnenhalen staat het te vreezen, dat ze bij de lands grens, als ze die eenmaal bereikt heb ben, geen halt zullen houden. To dusver zag men het gevaar naderen uit het Oosten. Tot bij Hamburg en Osnabriick, op nog geen 100 K.M. van de grens wisten ze al geruimen tijd geleden door te dringen. Ze'.fs heeft men dit jaar een paar maal gemeend, dat er hier te lande een exemplaar was ontdekt, doch dit bleek gelukkig loos alarm. In het Zuiden is het gevaar drei gender dan in het Oosten. In de Kempen is de bisamrat onlangs te voorschijn gekomen. Tot op 25 KM. is deze schadelijke graver onze grens genaderd. Vermoedelijk zijn ze in België gekomen van Frankrijk uit, waar ze indertijd eveneens zijn ingivoerd. In het waterrijke Nederland is het door de bisamrat veroorzaakte gevaar grooter dan in Zuid-Duitschland. Som migen meenen, dat dit licht kan worden overschat, omdat de groote dijken, geen gevaar zouden loopen, wegens de om standigheid, dat de dieren hun gangen nooit lager dan vier meter plegen te maken. De kleinere dijkjes en kaden kunnen er echter gemakkelijk hetslacht- offer van worden en daardoor is de kans van overstroomingen niet denk beeldig. Hoe de bisamrat zich hier zal gedragen slaat nog niet vast; wel zal zijn aanwezigheid belangrijke kosten voor dijktoezicht en reparatie aan kanaaloevers en dergelijke met zich meebrengen. Uit den Omtrek Blarlcum Er brak brand uit in de boerderij van Mej Beek, een bekend Blaricumsch vrouwlje. De brand ontstond, doordat Mie Beek, die haar commensaal reeds meermalen rooken verboden had, tot drastische maatregelen overging en hem, nadat zij hem de woorden, „nu is het uit met dat rooken" toegevoegd had, de sigaar uit den mond nam. Zij Uurwerken Qoud en Zilver Werken Prijzen beneden alle concurrentie. Uitsluitend le kwaliteit met mijn bekende garantie. Speciale goedkoope aanbieding v. Trouw- en Verlovingsringen QEVESTIQD 1898 tipte de asch van den sigaar af en deponeerde deze in de linnenkast. Het linnengoed heeft daarop vlam gevat en in een oogwenk stond toen de ge- heele boerderij in lichterlaaie. Zij brandde tot den grond toe af. Niets kon worden gered en niets was ver zekerd. Ede In den loop van het volgende jaar zal worden overgegaan tot den aan bouw van een militaire ziekeninrichting bij de kazernegebouwen te Ede, terwijl het bestaande apotheekgebouw zal worden uitgebreid. De aanbesteding zal in den loop van 1936 geschieden. De kosten worden geraamd op f50.000. Hamers veld De Coöp. Handelsvereen. „Leusden en Omgeving", vergaderde in „Het Ros Bayert". Herdacht werd het overlijden van O. Apeldoorn en T. v. Ruitenbeek, die resp. als voorzitter van de vereeniging en als voorzitter van den Raad van Toezicht, van de oprichting af, hun beste kraebten aan de organisatie heb ben gegeven. Ondanks de moeilijke tijden is de omzet verhoogd met ruim 100.000 K.Q. De totale omzet is thans ruim 6.139.000 K.O. De bruto-winst laat een behoorlijke afschrijving toe. Netto blijft f719.—, welk bedrag in het reservefonds wordt gestort. De onkosten zijn verminderd, waar door scherpere prijzen genoteerd konden worden. De debiteuanpost, groot f 40.794.- of ongeveer 16 pCt. van den omzet, wordt te hoog geacht en moet gelei delijk omlaag. De leden moeten de vereeniging niet beschouwen als een boerenleenbank. Het totaal der posten bedraagt f 107.740.22. De zaakvoerder ontvangt f500 als chef van de opslagplaats te Amersfoort, opgericht ten behoeve van verschil lende coöperaties uit de omgeving, in samenwerking met het Centraal Bureau De bedoeling van deze opslagplaats is, de aanvoerkosteu te verminderen, door groote inkoopen. Vervolgens had een bestuursverkie zing plaats. Gekozen werd tot be stuurslid (vacature G. Apeldoorn) G. de Kruijff. Het periodiek aftredende bestuurslid, Joh. Veenendaal werd herkozen. Tot bestuurslid van den Raad van Toezicht, (vacature T. v. Ruitenbeek) werd gekozen H. J. van Soest. Het periodiek aftredend lid van den Raad van Toezicht, Herm. van den Hengel Az., werd herkozen. voor Amersfoort en Omtsreken AMERSFOORT. Lange Qracht ao. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van conpona -- Handelscredieten Incasseert tgen Spaar-deposito's rente 3 pet. Hooglanderveen De „A.B.T.B.", afdeeling Hooglan derveen, houdt eene Alge.neene Leden vergadering bij A. van de Hoef op Donderdag 12 December des avonds om 6 uur precies. De agenda vermeldt onder meer Benoeming Stemopnemers. Wijziging Bestuur. Rondvraag en Sluiting. Op de gehouden algemeene verga dering van den Jongen Boerenbond sprak de Voorzitter J. Bokkers een welkomstwoord tot de vele nieuwe welke door den Geestelijkei Zoekt U een practiscb cadeau? Neem een kijkje in onze toon- kamers, speciaal voor he St. Nicolaas-feest ingericht Kantoorboekhandel Langestraat 101 Telefoon 528 Adviseur, Pastoor H. J. Broere nog zullen worden geïnstalleerd. Hij hoopte dat ze trouwe leden zouden worden en mede zouden helpen, om de ver eeniging tot hoogen bloei te brengen. De Secretaris las de notulen voor. De Voorzitter merkte naar aanleiding daarvan op, dat van de vorige jaar verkochte boeken nog exemplaren zijn te bekomen. Hij beval ze bij de nieuwe leden aan. De technische adviseur gaf daarna een kort overzicht van heigeen hij dezen winter voor de vereeniging hoopt te behandelen. Dezen avond zou hij een begin maken met het onderwerp, dat leden hem het vorige seizoen had den verzocht te behandelen. Hij gaf nu een uitvoerige levensschets van Mussolini. Daarna nam de Geestelijke Adviseur het woord. Het verheugde hem, dat er zoovele nieuwe leden waren opgeko- neq. Hij wees hun op het groote voordeel, lid te-zijn dezer vereeniging; hij gaf den weg aan, hoe de leden zelf een bloeiende vereeniging kunnen vormen, hoe ze zelf de vergaderavon den gezellig kunnen maken. Deleden moeten dus met den steun der Advi seurs opbouwend werk leveren. Met de aspirant-leden zal binnenkort overlegd worden hoe hun verenigings leven zal opgebouwd worden. Bij de rondvraag vroeg een der leden eens een uiteenzetting te willen hooren van het werken van den „Volkenbond." Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. georganiseerd worden waarbij o.a. ge kaart zal worden om prijzen. Gevraagd werd, om vóór de vol gende vergadering opstellen in te le veren bij het bestuur over„Wat moet men doen om de zuiverste melk te winnen". De heer Smeets belast zich met het nazien. Aan den maker van het beste werk wordt een prijs toege kend. Sorteering vindt 11 Sigarenmagazijn „Rookershoekje" OUDE SOESTERWEQ 27 TELEFOON 1455 Dit zal geschieden. Dezen winter Groote keuze Pijpen zullen ook enkele vroolijke avonden I G.J.A.Verweij HET MOOISTE WAT MEN GEVEN KAN IS EEN PARAPLUIE VAN SPIEKERMAN LANOESTRAAT 31 In den Advent n„ advent, gelijk het woord zelf zegt, is in het alge- innrhereiding op „de Komst van Christus u van Christus fe Bethlehem, want de advent is ook de onmiddellijke voorbereiding op de herdenkmg va" d,ed?CvoUeebelekenis van de Adventsliturgie te mnpien wii die „Komst van Christus" ruimer ""rtïïi!Voor de Kerk betekent het niet alleen Christus opu Geboorte, maar zij omsluit heel Zijn god- «SSfvïiS Kerkelijk jaar gaat onze Moeder li trirk weer dat hele verlossingswerk herdenken de H. Kers algemene inleiding en voorbereiding, ende Advenl 5 de» ge' een bedd van den h£cwS«""»lBel Zi|n we,k°"'e z"lE' beid. In de Adventtijd kunnen wij volgens de geest van de Kerk dat bekende onderscheid benutten van drie Kom sten van Christus: Zijn eerste Komst door de Geboorte in Bethlehem, Zijn tweede Komst in onze ziel door de genade Zijn derde Komst op de laatste Oor deelsdag. Jezus Christus is [eindelijk, na eeuwen van lange verwachting, op de wereld verschenen. Dat was de wil van den Vader. Op deze wijze zou de hovaardige mens beter inzien zijn eigen hulpeloze zwakheid en snakken naar vervulling van de belofte in het aards Paradijs, gelijk wij na de kille, sombere winternacht hunkeren naar de heldere, warme zomerzon. De Kerk laat herleven die tijd van verwachting en verlangen naar |ezus' eerste komst. Het zijn de woor den van Adam en N06, van de Aartsvaders, Koningen en Profeten, die Zij ons op de lippen legt. Dat bidden met de Heiligen van het Oude Verbond is uiterst nuttig. Wij beleven in eigen persoon, wat wij en wat heel het menselijk geslacht is, zonder Jezus. Ons geloof verdiept zich in het geheim van de Verlossing, onze dankbaarheid zal stijgen, de liefde Gods zal beter begrepen en hoger gewaardeerd worden. „Christen zijn betekent in een heel letterlijke zin: Christus navolgen, aan Christus gelijkvormig worden, Christus in onze ziel doen leven, een andere, nieuwe Christus zijn door de genade. Wij zijn niet alleen „Christenen" geworden, maar „Christus". Wij moeten Christus' leven opnieuw leven. Hoe zal dit geschieden? Onze moeder de H. Kerk laat ons ieder jaar Jezus' leven mee-leven en be-leven en Hare bedoeling en verwachting is, dat wij ieder jaar ons Christen-ideaal dichter bijkomen! Kerstmis moet voor ons zijnde geheimzinnige ge boorte van Christus in onze zieleen tweede geeste lijke komst door Zijn Kerstgenade. En door de advent moeten wij op die nieuwe komst ons voorbereiden, opdat het volle Christus-leven in ons kome. Jezus eerste zichtbare komst doet ons onwille keurig denken aan Zijn laatste zichtbare komst op de wereld. Met de Kerk denken wij dan ook aan het Laatste Oordeel Niet zozeer de gestrengheid van den Rechter wordt uitgebeeld in de Advent, alswel het vurig-verlangde einde van Satan's rijk over ons de triomf, de be kroning van het Verlossingswerk. Op de eerste Zondag van de Advent spreekt Christus: „Als nu deze Hingen beginnen te geschieden, blikt dan omhoog c.. i :ft uw hoofden opwaarts, omdat uw verlossing nadert". Voor den Christen is dan de laatste komsteen zalige komst, waarnaar hij verlangend uitziet, waarvoor hij bidt, gelijk in het Oude Verbond naar Zijn eerste komst zo vurig werd verlangd. Zó doet de Kerk Jezus weer beter kennen en de grootheid van Zijn Verlossingswerk. Brengen wij de Advent in smekend bidden en boeten door. Herinneren wij ons voortdurend de grote Advents- gedachte: „Kom, o Heer en wil niet langer toeven: ontbind de zondenlast voor uw volk van Israël.

De Eembode | 1935 | | pagina 1