Kerstversieringen Kerstcadeaux F. fl. TULP Rtfd Veilig Nic. Bovee lil dezen tijd zoekt iedareen Brood- en Banketbakker Duplicators H. Elzenaar Bij pijnen KS" D°Dfb DlaM.g. VrlldaR. R^as^-ïStfiSR, ttj-s dag Ingaan. u,-« a. K.^.^ s Dt fl*v»tifld te AmtttbZt De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 13 Dec. 1935 ADVERT ENTIÊN 25 cent per regel. BUI|k* tarieven voor handel en n|veri"id b| geregeld adverteereo AdvertcntlEn moeten Dinadag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen xfn bezorgd. Telefoon 314 Negen en Veertigste Jaargang - No. 74 ttTOJZ "°s Om iJu ,Z'°' 21 T"£' i" i' *"1' volstaat rijk rijn. Bpl.iel en Evonaelle. 3de Zondag van den Advent. «JïïL fcï™ ""S1"1" »i .lien S l. dt Ht" 11 nabli' in 'n.n bekommerd, maar laat danlrrpn bidde" 60 Smeeken mel S.8k" 1Sn 7r bc8eer,en bekend HU H uIJ d' En de vredfi Gods, a'le begrip te boven gaal, beware uwe harten en uw versland, in Christus Jesus onzen Heer. EVANOEL1E volgens den H. Joannes; I, 19—28. In dien tijd zonden de Joden uit Jeruzalem priesters en Levieten tot Joannes, om Item te vragen: Wie zijt gij? Hij nu beleed en loochende het met; en hij beleedl: Ik ben de Chris tus niet. En zij vroegen heml: Wat dan? zijt gij Elias? En hij zeide: Ik ben het niet Zijt gij de Profeet? En hij antwoordde: Neen, Zij zeiden dan tol hem: Wie zijt gij? ipdat wij ant woord geven aan degenen die ons gezonden hebben; wat zegt gij van u zeiven? Hij zeide: ik ben de stem eens roependen in de woestijn: maakt recht den weg des Heeren! gelijk de profeet Isa'ias gezegd ....ft. De afge zondenen nu waren uil de Pharizeën. En zij vroegen hem en zeiden tot hem: Wat doopt gij dan, indien gij de Christus niet zijt, noch Elias, noch de Profeet? Joannes antwoordde hun, zeggende: Ik doop met water; doch midden onder u staat Hij dien gij niet kent; Hij is degene, die na mij komen zal, die vóór mij geweest is, wiens schoenriem ik niet waardig ben te ontbinden. Dit is geschied te Sethanië, aan de overzijde van den Jordaan waar Joannes doopte. Evantfelle ver klaring. 3e Zondag van den Advent. De Joden ontwaarden uit de voor zegging der Proleten, dat de tijd ten naaste bij vervuld was, in welken de Messias zich aan de wereld zou ver- toonen. Het strenge leven van Joannes, zijn leer en boetepreeken, brachten het Joodsche volk op het denkbeeld, dat hij misschien de beloofde Messias was. De hooge Raad der Joden tejerusalem, wiens zaak het was, op alle Dijzondere gebeurtenissen omtrent den godsdienst het oog te houden, zonden afgevaar digden tol Joannes, met last, om hem te vragen wie hij was. Joannes ver klaarde hun rondborstig dat hij de Christus niet was, noch Elias, noch de profeet, welke zij bedoelden, maar dat hij het was, waarvan de Profeet Isaïas voorzegd had: een stem des roepende in de woestijn: bereid den weg des Heeren. Heilzaam waren de lessen, welke loannes aai. het volk gaf. Schoore lessen oou voor alle Christenen! Laat ons ook alle plichten van onzen staat, elk voor zich zeiven degelijk betrach ten en die getrouwelijk volbrengen, gelijk Joannes den tollenaars den sol daten de hunne voorhield. Zijt gij huis vader of moeder, bedenkt hoe gij ver- oticht zijt uwe kinderen m de vreeze Hods op te leiden; hen zelve daartoe met een goed voorbeeld voor te gaan, hen van alle kwade gelegenheden dêr zonde af te houden. Zijt gij kind nl onderdaan, bedenkt, dat gij gehoor zaamheid. liefde en hoogachting jegens uwe ouders en oversten schuldig zijt. Moee zoo ieder de verbintenissen, Weïke aan zijnen staat of beroep eigen ■1 zoo nauwgezet trachten te ver gillen ingevolge de vermaning van u paulusIk bid u, dat gij waar diglijk wandelt volgens den roep, waar- '^AfmoSen wij' ook bijzonder in a-n Advenl. deze vermaning van Jo- den Adven nemcn; oat wn op- anMP vruchten van boetvaardigheid rechte vuen zonden aftrekken, doe;n, werken van deugd leiden. eno" (leze bijzondere lessen van Jo- B,l d" en wij ook niet verzuimen. a"neSp,ken van barmhartigheid jegens de menen noodlijdenden te oefenen. de armen eneding „j anderen "HSn.Tlls wij ondelstanE I we[ opv„]gen, welk al lil eene schu? „m het aanslaande ge- boortefeest Vnzes ,leeren met v,uchl ie vieren! Liturgische Kalender. Week van 15-21 Dec. Zondag 15. 3e Zondag v. d. Advent, Tijdeigen, Mis Gaudete, zonder Oloria, 2e geb, Octaafdag Onbevl. Ontv, Pref. H. Drievuld, Maandag 16. H. Eusebius, 2e geb. Aurem uit de Mis van 3e Zondag, 3e geb, v. d. H. Maagd Deus, qui de beatae. Dinsdag 17. Mis als Zondag zonder Gloria of Credo, 2e geb. Deus qui de beatae, 3e voor Kerk of Paus. Woensdag 18. Quatert. Woensd. in de Advent, zonder Gloria of Credo, 2e en 3e geb. als gisteren. Heden Gulden Mis (Votief Mis van O.L.V. in de Advent) Rorafe, 2e geb, v. Quatert -Woensd., met Gloria. Credo, Pref. v. d. tl. Maagd. Donderdag 19. Alles als Dinsdag. Vrijdag 20. Mis van Quatert.-Vrijdag de Advent zonder Gloria ot Credo, 2e geb. en laatste Evang. v. d. Vigilie, 3s geb. Deus, qui de beatae, gewone Prefatie. Of: Mis v. d. Vigilie v. d. H, Thomas, 2e geb. en laatste Evang. v. d. Quatert.- Vrijdag. Zaterdag 2i. H. Thomas Apostel, ,2e geb. en laatste Evang. v. d. Quatert.- Zaterdag, Credo, Pref. v. d. Apostelen. KANTOORBOEKHANDEL „HET VULPEN HUIS" Ungestr. 68 lo. Krommutr. TEL 516 Grootste sorteering. Beste kwaliteit. en goedkoop Telef. 1830 Tel. 1093 STADSRITTPN minimum IS cent Bultenritten 5 ct. per K.M. Ook 's nachts geopend KantoorKamp 41 Telef. 1093 Tel. 1830 Standplaats naast Hotel Monopole, Stationspl. Vestigingseischen. II Hoe zijn wij, hoe is de Nederland- sche volkshuishouding geraakt in dezen toestand van onevenredige uitbreiding van hel distributie-apparaat en van betgeen men zou kunnen noemen het wetenschappelijke apparaat Deze vraag kan slechts beantwoord wordeu, als men haar tot een andere vraag herleidthoe kwam het, dat met name in de jaren voor de crisis, maar ook nog daarna zoovelen heil zagen in de ;ing van een winkel of winkeltje, de studie voor een min of meer wetenschappelijke functie Het spreekt vanzelf, dat als het voor uitzicht in het distributie-apparaat of het wetenschappelijk apparaat nog on- guns.iger ware geweest dan in het productie-apparaat deze toevloed naar dit soort ml ldelen van bestaan nim mer geruimen tijd had kunnen duren. Ook at houdt men in 't oog, dat velen zich aangetrokken gevoelen tot de maa.jchappelijke zelfstandigheid, welke de hier bedoelde functies in zekere mate verschaffenook al neemt men aan, dat een zekere, echt-Hol- landsche afkeer van den handenarbeid een zucht om tot een „hoogeren stand" tc behooren, een niet gering woord hebben medegesprokenook al neemt men verder in aanmerking, dat tijdens de crisis, velen in wanhoop er toe zijn gebracht, om met eet. iia deitje althans nog enkele centjes verdienentoch staat het wel vast, dat de onevenredige uitbreiding de bedoelde standen en groepen nim mer zou heoben plaats gevonden, wanneer de vooruitzichten daarin veel slechter waren geweest dan in andere groepen. Dat dit niet het geval was moet worden toegeschreven aan het zeer hooge welvaartspeil, dat wij hier in Nederland vóór de crisis hadden bereikt. Daardoor werd het mogelijk, dat allerlei diensten, welke erop waren gericht het levensgemak en het com fort te bevorderen, altijd nog wel een kansje boden voor een. zij het matig, bestaan. Zoo goed als nergens in Europa zal men hel aantreffen, dat de huismoeders zooals bij ons het brood, het vleesch, de melk, de kruideniers waren, de groenten, en wie weet wat al meer aan hun huisdeur krijgen aan geboden. Bijna nergens in Europa be staat er een geneeskundige dienst, zoo in de puntjes verzorgd, met een zoo groot aantal artsen op het totaal der bevolking als in ons land. Ook zijn voordcel Geeft dus UW ORDERS Type-en Vermenlgvuldiglngswerk aan VITESSE IN. WILHELMINASTRAAT 10 !t beste en voordeeligste adres t zijn er maar weinige landen, waar het onderwijs een peil bereikt heelt als hier te lande. Nederland met zijn zes universiteiten en zijne vier hoogescho- len levert op dit gebied welhaast een unicum op. Zou men dit onderzoek, naar de hoeveelheid van de personen die voor de intellectueele vorming van de Nederlanders en voor hun levens gemak in functie zijn, voortzetten, dan zou men zeker tot verrassende resul taten komen. Vóór de crisis kon dit alles, omdat de Nederlandsche volkshuishouding uit hare beleggingen In Indische onder nemingen, uit haven- en scheepvaart diensten, uit den uitvoer van veredelde producten en uit het uitleenen van groote kapitalen aan het buitenland vele honderden millioenen per jaai trok. zoodat hare leden zich konden veroorloven in een zekeren overvloed leven. Houdt men dit nu goed in het oog, en vraagt men zich dan af, welke de gevolgen moeten zijn voor het geheele volkshuishouden, indien, bij den ver deren groei van ons volk met honderd duizend menschen per jaar. de toe gang tol het distributie- en het weten schappelijke apparaat wordt beperkt, terwijl tegelijkertijd de mogelijkheid van den uitvoer van veredelde producten voortdurend afneemt, zoodat ook het productie-apparaat steeds minder men schen kan opnemendAn begint men pas den vollen omvang van het vraagstuk der vestigingseischen te be grijpen. Dan dwingt zich met ijzeren logica de gevolgtrekking op, dat de genen, die niet tot het distributie- of wetenschappelijk apparaat zullen wor den toegelaten, noch in het productie apparaat kunnen worden opgenomen, tóch door dat Nederlandsche volks huishouden zullen moeten worden onderhouden, als men hen den hon gerdood niet wil doen sterven. Dit be- teekentdat hetgeen aan elk indivi dueel lid van een bepaalde groep ten goede zou kunnen komen, tengevolge van beperking van den toevloed van steeds meer personen naar die groep, ófwel zou worden verkregen ten koste van andere groepen, wat alleen billijk zou zijn indien deze andere groepen minder benadeeld zouden wezen dan de aldus bevoordeelde ofwel, dat de leden der betrokken groep de hun aldus toege vloeide voordeelen in den vorm van allerlei lasten weer zouden moeten afdragen, om de, uit het maatschap pelijk leven uitgestotenen, in het leven te kunnen houden. Beteekent dit nu. dat vestigingsei schen niet moeten worden gesteld? Neenhet beteekent alleen, dat men zich niet kan beperken tot het stellen van vestigingseischen dat men tevens bedacht zal moeten zijn op de gevol gen, welke het stellen van deze eischen voor het geheele volkshuishouden zal hebben; dat men zich dus moet be zinnen op middelen, om degenen, die niet tot bepaalde groepen worden toe gelaten, toch aan een levensbestaan te helpen. Als de algemeene wereldtoestand zóó blijft als hij nu is en het is niet te voorzien, dat hij binnen afzien- baren tijd zal veranderenmisschien zal zelfs verergering intreden be teekent dit, dat de leiding van het Nederlandsche volkshuishouden er op bedacht zal moeten zijn door emigra tie en door het aanwenden van krach ten op allerlei terrein in onze over- zeesche gebiedsdeelen, ruiinte te ver schaffen voor hen, die tengevolge van het, op zichzell, voor het behoud van uitermate nuttige, en welvarende volks groepen, volstrekt noodzakelijke stellen van vestigingseischen. onvermijdelijk uit het Nederlandsche productie-, distributie-, en wetenschappelijke- dienslen-apparaat moeten worden uit geschakeld, onderscheidenlijk daarin niet toegelaten kunnen worden. Hieruit volgt, dat het stellen van vestigingseischen in het algemeen op de eerste plaats de taak moet worden geacht van den algemeenen wetgever, al zal uit den aard der zaak, de uit voering van die taak voor een belang rijk deel aan de gemeentelijke over heid moeten worden toebedeeld. Zoo ziet men bij een nadere peiling, ook van dit vraagstuk, dat werkelijke oplossingen op economisch terrein nimmer kunnen worden verkregen, door alleen te letten op overigens in zichzelf volkomen te billijken eischen en wenschen van een of andere be paalde groep. Het voldoen aan zulke eischen oi wenschen heeft in een een maal op een bepaald peil ingestelde, volkshuishouding, altijd zoodanige terugslagen, dat ook In andere groepen voorzieningen onvermijdelijk zijn. Wat weer eens temeer de ontzaglijke be- teekenis onderstreept van de algemeene economische politiek, een beteekenis, waarop nimmer te veel kan worden gewezen. T. G. GEBR. RIJS S0ESTERWE6 29 KranBjes30 cent per hall pond verschijnsel van een geleidelijke af schuiving uit maatschappelijk en zede lijk betere levensomstandigheden naar het slechtere milieu. Het Is gewoonlijk de manifestatie van een anti- of asociale geestesgesteldheid; de term van een verkeerd gericht streven. T. G. Kerstkransen WftlTfffh'stollen Dividendboekjes opaanvr. beschikbaar Zondags van 4—8 uur Geopend TELEFOON 2054 Voor Het Kind. Zou er nog iemand kunnen zijn die het niet weet? dat er op het oogenblik postzegels en briefkaarten verkrijgbaar zijn met een toeslag welke ten goede komt aan bet misdeelde kind dat deze dit jaar f 150.000 moeten opbrengen dat 350 vereenigingen erop rekenen haar aandeel hieruit te ontvangen. Men stelle zooveel verwachting niet teleur. Ook voor UmiigU-lSGIIIIHItCIIHUIDEl langestraat 101 Telef. 528 Amersfoort Reclasseerlng. Wat is reclasseering iemand, die uit zijn maatschappelijke klasse of stand vervallen is, die het verband verbroken heeft, waarmee hij aan de maatschappij verbonden was, wederom tot zijn normale functie in de maatschappij terugbrengen, opheffen, is reclasseeren. Dit maatschappelijk verval kan veler lei oorzaak hebben: armoede, misdaad, prostitutie, werkloosheid, ziekte van lichaam of geest ten slotte; on deugden en kwade gewoonten. De bestrijding van de gevolgen dezer declasseering is reclasseering. en zoo kan men er onder rangschikken werk lozenzorg en armenzorg, geestelijke prophylaxe en krankzinnigenzorg. drankbestrijding en meisjesbescher ming. Het maatschappelijk karakter van deze zorgen is klaarblijkelijk. Alle ge noemde kwaden en kwalen zijn niet alleen ten laste van den eenling, doch schaden de volkskracht, zijn nadeelige factoren in het maatschappelijk leven, zoowel economisch als moreel. De reclasseering bemoeit zich slechts met diegenen, die tengevolge van een misdadig feit met den strafrechter in aanraking komen of dreigen te komen. En van dezen bemoeit zij zich slechts met diegenen, die reclasseering be hoeven (en waard zijn); bij wie dus de misdaad een openbaring is van maatschappelijk en zedelijk verval. Gewoonlijk is de misdaad, zooals Mr. Overwater zich eens uitdrukte het sein. dat de aandacht dwingt op den maat- schappelijk-zedelijk nood, waarin een medemensch verkeert. De misdaad is niet een losstaand feit, een incident, een toevallig verschijnsel in iemands leven. Het is in den regel het uiterlijk Ontgoocheling. Aan De Opmarsch", veertiendaagse!) verschijnend Propagandablad der R. K. Staatspartij, van 5 December 1935, onjleenen wij volgend bericht: Aan welken kant? De Partijvoorzitter der K.D.P. heeft op de vergadering van 9 November j I. te Den Haag (waarin Pater Henricus zou komen spreken over Italië-Abes- synië), enkele opvallende uitingen gedaan. De meest sensationeele was wel die, dat Pater Henricus O.Cap. aan dc zijde der K.D.P. staat! Hoe onjuist deze bewering wel is, moge blijken uit het feit, dat dezelfde Pater Henricus vier dagen na deze uitlating van den heer Peters in eer vergadering van de jongeren-propa- gandaclub der R. K. Staatspartij te Bergen-op-Zoom volgens het verslag van „De Avondster" het volgende verklaarde .,A!s spreker leek was, zou hij niet deserteeren, maar zich laten hooren, al zou hij zich ook niet als een splijt zwam laten kennen, want hij weet, dat het opperbestuur der Partij niet over een nacht ijs gaat. Wij moeten de moeilijkheden onder de oogen zien. Maar daarbij vast aaneengesloten als een man blijven staan, want in onze eenheid voor Kerk en Vaderland ligt onze kracht!" Volgens het verslag (van dezelfde rgadering van 9 November), opge nomen in Onze Vaan van 15 Nov. 1.1. eindigde de heer Wesseling zijn rede met een opwekking „om Pater Henricus' voorbeeld te volgen, door Waarheid en Vrijheid, Reeht en Liefde te prediken en te beoefenen, waardoor eens ooit de werkelijke eenheid onder de Katholieken, ook op politiek gebied zai worden gevestigd." Wij weten thans onder welke vaan Pater Henricus de eenheid onder de katholieken ook op politiek gebied gevestigd hoopt te zien, onder die der R. K. Staatspartij. Voor deserteurs is het geen schande, als zij weer in het eigen leger terug- keeren. Daaromdoet het nu Ook Pater Henricus zal er U dank baar voor zijn. DE KERNLEIDER, Afd. Amersfoort, R. K. S. P. Tentoonstelling. Zondag zal wederom de jaarlijksche tentoonstelling worden gehouden in de Zusterschool aan de Paulus Bor straat. Telken jare wordt aan deze tentoonstelling veel werk besteed en alles wordt door de Eerw. Zusters ge daan om deze zoo mooi en aantrek kelijk mogelijk te doen zijn. Het werk dat tentoongesteld wordt is een pracht- collectie hand-, naai- en borduurwerk. Een bezoek is ten volle de moeite waard. Naast deze tentoonstelling is er ge zorgd voor verschillende attractie's, zoodat een ieder, oud en jong, zijn geluk kan beproeven met grabbelton, ring werpen, touwtjestrekken, Rad Avontuur enz. enz De opbrengst wordt besteed om met Kerstmis aan armen en behoeftigen een gelukkig gezicht te bezorgen en de nood een weinig te lenigen. Iets wat in deze sombere tijden geen bodige weelde is. De tentoonstelling is geopend na iedere H, Mis en|verderfdengeheelen Zondag. De toegang is vrij en de Eerw. Zusters rekenen op een drukken dag met zeer veel nieuwsgierigen en koop lustige bezoekers R. K. Vrouwenbond. Dinsdagavond had ir. St-.^rhlen een goed geslaagde feestavom. plaats van de R. K. Vrouwenbond met als Spreker Pastoor van Welsum, die in een gloedvol betoog aangaf de plaats van de vrouw en moeder in de maat schappij en vooral in het gezin. Het amusementsgedeelte werd ver zorgd door bet R. K. Patronaatsorkest onder leiding van den heer Wielaert. Dit orkest bestaat uit kinderen en 't is buitengewoon wat de heer Wielaert met deze kleuters heeft weten te be reiken, niet alleen op muzikaal, doch ook op humoristisch terrein, 't Was dan ook een genotvolle avond. Geslaagd te Utrecht voorhetdiploraa Boekhouden van de Ned. Ver. tot Bev. der Handelswetenschappen onze stad- genooten de heeren J. M. v. d. Berg en P. Jacobs, beide opgeleid door den heer K. A. Groenhuijzen, leeraar Boekh. M.O. alhier. R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" Woensdag vergaderde de R.K. Kies vereeniging „Recht en Orde" onder leiding van Mr. A. E. Th. Kooien, die in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over de oplevende belang stelling, gezien de talrijke opkomst der leden. Spr. wees op het versterkte contact tusschen de R. K. S. P. en de leden, vooral door het propagandablad „De Opmarsch". In Amersfoort zal deze maand De Opmarsch worden verspreid om het abonnementenaantal op te voeren. Een aantal van 27 abon nementen is voor Amersfoort toch wel zeer gering. Medegedeeld werd dat het bestuur in geslaagd is een kern te vormen onder leiding van den heer d. Drift. De heer v. d. Drift sprak een propa gandistisch woord voor de kernvor ming en deelde mede dat tie kern bijeenkomst voor de maand December zal gehouden worden op 2 Januari in de zaal van de school Breestraat. De [uiteenzetting te houden is over de economische verhoudingen in Nederland. Als afgevaardigde voor de Vereeni- ging „Katholiek Amersfoort" werden aangewezen mej. v. Hamersveld en de heer C. van Es en als plaatsvervanger de heeren J. v, Wandelen en Gftbel. Vervolgens werd het concept-Regle ment artikelsgewijze behandeld en met enkele wijzigingen geheel aan„enomen. Gezien het late uur werd de uiteen zetting over de gemeentebegrooting door den heer j. d. Linden uitge steld tot de Januari-vergadering. Rondvraag: De heeren Huurdeman i van Kalleveen betreurden het voor stemmen voor loonsverlaging gemeente- personeel door de R. K. Raadsfractie. De heer J. v. d. Linden, voorzitter van de R. K. Raadsfractie deelde mede dat het hem had gegriefd dat de Kath. Raadsfractie wordt verweten niets te hebben gedaan voor de groote gezin nen. Wat de salarisherziening betreft hoopt spr. in de Januari-vergadering een duidelijke uiteenzetting te geven en dan is het mogelijk dat de gemeente arbeiders de fractie achteraf dankbaar zijn. De heer de Kruijff vroeg medewer king voor de verspreiding van „De Opmarsch". De heer Tuithof becritiseerde de wijze waarop de heer v. Spanje is opgetreden bij de candidaatstelling voor de Provinciale Staten ten opzichte van de Amersfoortsche candidates Mljnhardt'a Poeders spoedig helpen: Mijnhardfs Hooldpijnpoeiers -Kiespijnpoedeis. Verkoudheidspocdeis., Hoestpoeders. Rheumalickpoeders. —Maagpoeders. Pijnstillende poeders Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt

De Eembode | 1935 | | pagina 1