iiTlSiHfÏÏMÏÏiïiÉ Beluisteit U ons Gramafoonuuitje? Amersfqdrt Heere's Taxi-Bedrijf VOOR UWE liOEKHOUDING Wijnhandel ,,d' Arnhemsche Poort" Achter Amlcltla - B. J. WERNER - Telefoon 242 Mooie volle Bordeaux Médoc Supérieur Cruze et flls per flesch f I.3S per anker f 54.—. In 1928 reeds heeft de heer Spieker- manr. feiten en cijfers naar voren ge bracht. Eenlge verbetering trad later in, dank zij de fractie. De fractie zal blijven streven naar rechtvaardige be zetting. Als fractie zijn we tegen hooge win sten uit de bedrijven, doch momenteel zijn deze gelden noodzakelijk. Wat het gas betreft is uiterste voorzichtigheid geboden. De R. K. fractie heeft getracht voor de groote gezinnen iets te be reiken, n I. billijker prijsregeling. Volgens spr. kan progressieve hef fing alleen worden toegepast bij zeer groote bedrijven of bij Overheidsbe drijven. In Breda past men die heffing toe vanaf het 4e kind. In het Noorden van het land vraagt men er om, doch S. D. A. P. en Vrijzinnigen beletten zulks. De Katholieken zullen er voor blijven ijveren al kan zulks niet ineens geschieden. Wanneer de gemeente tot belasting- verhooging overgaat moeten er zeer ernstige redenen bestaan en wel wan neer er geen verlagingen meer zijn aan te wijzen die mogelijk zijn zonder in strijd te komen met sociale rechtvaar digheid en billijkheid. In 1931 was het belastbaar inkomen per persoon f 622, met 38000 inwoners, in 1934 f491, met 45000 inwoners. Het totaal belastbaar inkomen daald met ruim 2 millioen, niettegen staande stijging van het inwonerstal. De gemeenteschuld liep per hoofd terug. Dat hebben we te danken aan ons finantieel beleid hetwelk in goede handen is. Onze leeningen zijn op tijd gecon"erteerd. Toen in 1932 de be grooting sluitend was moest er vanuit den Haag belangrijk besnoeid worden. De S. D. A. P. wilde geen verlaging van de steunnormen. doch vergat op te geven waar de dan noodige f 45000 vandaan gehaald moesten worden, even min wilde ze verwijderen boventallige krachten van 't onderwijs, 't Eenige wat ze naar voren bracht was: Hef maar een zakelijke bedrijfsbelasting. Daarmede ging de R. K. fractie niet accoord, omdat de bedrijven te zwaar zouden worden belast en nog meer werkloozen op de straat zouden komen. De S.D.A.P. stemde tegen, doch stemde wel vóór de begrooting. Dat liep niet in de gaten. Sinds 1934 zijn we wederom gewel dig teruggeloopen. Men kan dat wel niet willen zien. doch c'aar verandert men niets mee. Nadat het College de begrooting op tijd sluitend had voor 1936, kwam den Haag dat f29000 moest gemist worden uit het Werkloos- subsidiefonds. Wanneer Amersfoort in de 3e klas fondsbelasting ware ge plaatst, dan was men er. doch niemand zal beweren dat van f600 inkomen belasting moet worden geheven. De R K. fractie wilde daar niet aan. Voor de Café- en Restauranthouders moest f 7000 worden gevonden, waarmede een onbillijkheid werd weggenomen. Alzoo moest een bedrag van f36000 gevonden worden. Men bezuinigde f9000 op de noodzakelijkste onder- houdsposten. De S. D. A P. wilde de belasting met 8 opcenten verhoogen, dan kon men de onderwijzers ook helpen. Dat was wéér „politiek", want een voorstel kwam er niet van. De eenigste en rechtvaardige poli tiek werd gesteund door de R. K. Raadsfractie: progressieve heffing, de minst-draagkrachtigen het minst, de beter gesitueerden meer. In allen ernst moeten we zien. dat de salarislasten niet op hetzelfde niveau gehandhaafd konden worden. De gemeente heeft te zorgen dat geen rijkskind worden, hetwelk gepaard zou gam met groote offers, niet het minst door het personeel in Overheids dienst. De salarisherziening had een voor geschiedenis. Ongeveer een jaar ge leden kwam een korting ter sprake door den Haag opgelegd. Een nieuwe waardeering moest worden daargesleld door Georganiseerd Overleg. Men kwam met een voorstel dat f16 000 te hoog was, hetgeen de Raadscommissie niet kon goedkeuren. De Raadscom missie kwam met 1 pel. loonsverlaging en 3 pet. bijdragen pensioenslasten. Oeorganiseerd Overleg was tevreden gesteld. Na verloop kwam een circulaire uit den Haag van Minister de Wilde, die de salarisherziening had bekeken en over het algemeen wel accoord kon gaan. De loonen waren echter Ie hoog, de salarissen van het hoogere perso neel te laag. De R. K. Raadsfractie keek er wel vreemd van op, doch zóó was de toedracht. De hoogere ambtenaren behoefden geen 3 pet. pensioenaftrek te betalen, aldus den Haag. De maxima gaan haast niet naar beneden, aldus spr., de minima in enkele loongroepen wel. Spr. merkte op dat hier géén roode meerderheid is en de S.D.A.P. stemde tegen, in Rotterdam is wél een roode meerderheid en men stemde vóór ver laging en nog wel nadeeliger voorde menschen dan hier. De loonen in de vrije bedrijven kun- geen maatstaf zijn, daar deze loo nen in vele gevallen zoo zijn, dat zt geer. bestaansmogelijkheid bieden, doch het gemeentepersoneel moet wel inzien dat te hoog er boven uitsteken ook niet mogelijk is. Als we onze gemeente bezien in het raam van de economi sche toestand des lands, dan was een dergelijke aanpassing niet tegen te houden. Wij willen, aldus spr., dat het gemeentepersoneel een sociaal recht vaardig loon heeft, aan de tijdsom standigheden aangepast.' Verschillende gestelde vragen werden door spr. naar genoegen beantwooid. De voorzitter bracht den heer Van der Linden met instemming der gadering dank. Daarna had de behandeling plaats in de Agenda voor de Jaarvergade ring van het Kringbestuur, te houden II Januari te Utrecht. Voor Utrecht II werden candidaat gesteld voor het bestuur Mej. Orth en de heeren Mr. Kooien en J. Teunissen, aftredend en in de vacature Steenhoff werd voorgesteld den heer C. Hilhorst, Hoogland. Een 9-tal afgevaardigden werden gekozen voor de vergaderingen van den Rijkskieskring Utrecht in 1926. Aangediongen werd zich op te geven vóór 15 Januari a.s. voor deelname aan den Landdag op Zondag 2 Febr. bij de Secretaresse Mej E. M. van Hamersveld, Kon. Wilhelminastraat 10. Een zeer gemoedelijke rondvraag bracht het einde dezer vergadering. Zondagsdienst H.H. Doctoren :n Nacht weekdienst Apotheker. J. A. Hendriks, Berkenweg 25. Tel. 1384. W. C. Linschoten, Soesterweg 329, Telefoon 112. A. F. Batenburg, Utr.weg 18, Tel. 448. Apotheek: W. A. v. d. Bovenkamp, Utrechtschestraat 45a, Tel, 63. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Zondag 5 Januari8.20—9.20 Ham burg. 9.20-2.20 Brussel. 2.20 - 4.50 Droitwich. 4.50—8.05 Londen. 8 05— 11,25 Boedapest. Maandag 6 Januari: 11.0512.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel. 2.20 5.35 Londen. 5.35—6.50 Munchen. 7.00-8.00 Gram.uitz. A.R.C. 8.05- 9.20 Keulen. 9,20—9,45 Diversen. 9.45-12,00 Weenen. Dinsdag 7 Januari: 1105—12.20 Londen. 12.20-2.20 Brussel. 2.20- 5.35 Londen. 5.35—650 Munchen 7.00-8.00 Gram.uitz. A R.C. 8.00- 8,55 Weenen. 8.55-12.- Stuttgart. Bij Kon. besluit is aan Ds.J. Visser in verband met zijn leeftijd eervol ontslag verleend als Kring-commissaris van het Nederiandsche Roode Kruis, in den kring Utrecht, cn is voor den tijd van 5 jaren benoemd lot Kring commissaris in den Kring Utrecht Jhr Mr. H. A, M. v. Asch v. Wijk te Doorn. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen een bierbottelaar wegens over treding van de drankwet. Een partij sterke drank werd bij hem in beslag genomen. Aangifte werd gedaan van diefstal van een paar honderd gevelsteenen bij een bouwwerk a.d. Groningerstraat. Op Nieuwjaarsdag werd in 1: Bergkwartier een 8-jarige knaap aan getroffen, die bezig was met een trek- karretje een partij steenen van een werk weg te halen. Een voor een voertuig gespannen paard werd op den Heiligenbergerweg schichtig en sprong pardoes op een hek, waardoor het een wonde aan de bor t opliep. Een majoor-dierenarts heeft ter plaatse verder bloeden voor komen. waarna de wonde gehecht is. K. R. O. De heer L. v. d. Ham Jr. is benoemd tot secretaris-penningmeester van Plaatselijk Comité van actie van Katholieken Radio Omroep. Desamen- stelling van dit Plaatselijk Comité is ais volgt: Pastoor J. H. Hooyman, Geestelijk Adviseur; C. Tuithof, voor zitter; G. A. Hendriks, vice-voorzitter; L. v. d. Ham Jr., secretaris-penning meester; W. Hagenman, F. Letschert en G. J. A. Verweij. Burgerlijke stand. GeborenMarlinus Johannes, z. van C. Heijmeskamp en G. Kraan. Ge- rardus |ohannes z. van A. v. Beek en M. Hilhorst OverledenM. van den Heuvel, 79 jr., cchtg. van II. L.Jansen. B. A. v. d. Hoek, II weken. O. Brookhuis, 70 jr., echtg. van G. Jor- dense. J. Eek, 43 jr., echtg. van C. W, v. Gulik. Uit den Omtrek Hoogland Ten bate der Missie werd een loo- neelavond gegeven met een drama, dat door de speelsters met groote toewij ding werd gespeeld. De rollen waren goed ingestudeerd, zoodat de vertol king, zooals die van mevr. van Hoog straten uitstekend was. De heer Van Hamersveld gaf tusschen de bedrijven door voortreffelijke plano-muziek. Op den tweeden avond werd een Kerstboomverloting gehouden ten bate der Missie. Het waren echt genotvolle avonden, Op de druk bezochte vergadering van de R. K. Boerenbond, gaf de heer P. Kuijer een uiteenzetting over big- genmerken, schetsen van kalveren en wat men moest doen bij huisslachting. Ir. Swierstra uit Utrecht gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting over vita minen en zouten in verband met de voeding van rundvee en varkens. Ook behandelde spr. naar aanleiding van vragen, de handelsproducten Promovi en Concurrent, die zouten bij de dieren moeten aanbrengen. Uit een en ander bleek, dat de prijzen aan den hoogen kant waren. In verband met deze lezing over voedering, werden nog enkele dingen besproken, waarna sluiting volgde. Hoevelaken Aantal inwoners op 1 Januari 1935 1388: m. 693 v. 695 In 1935 ingekomen m. 62 In 1935 geboren m. 21 bij het generalaat der orde te Rome.| Tot zijn edele karaktertrekken be hoorde dat hij niemand, zelfs geen tegenstander, wilde kwetsen. Zijn de vies, dat hij ook aan anderen meegaf was steeds „Malum bono vincere" y.Door het goede het kwade over winnen". Bij het bombardement van de Zweed- sche ambulance bij Dolo in Abessyniü zijn twee Zweden onder wie dr. Hy- lander, de leider, hoogst ernstig ge wond. Wolkenbanken boven den bergketen tusschen Asmara en Dessie kondigen het begin van de kleine regens aan, waardoor ieder belangrijk Italiaansch offensief de eerste drie maanden on mogelijk zal worden gemaakt. In den laatsten tijd werden op de Veluwe veel vossen aangetroffen. In 't Loo en omgeving zijn in dit seizoen tot heden reeds acht vossen neerge schoten. Zij bezorgden den bewoners van eenzame boerderijen veel last door hun plundering van de kippenhokken. Opmerkenswaard voor de Veluwsche bosschen is verder het belangrijk groo- ter wordend aantal verwilderde katten. Deze zijn zeer schuw en vrijwel niet onder schot te krijgen. Zij voeden zich met jonge konijnen en fazanten en zijn door die voeding ook veel grooter en vetter dan de gewone huiskalten. 30.000 dienstboden en huishoud sters in Duitschland beneden den 35- jarigen leeftijd hebben vandaag haar betrekking in Joodsche gezinnen over eenkomstig de wet op de rassen, moeten verlaten. De meesten blijven werkloos ten laste van de regeering. Hof 12 - Telefoon 1418 NIEUWE LUXE RUJOE W'SENS VOOR BUITENRITTEN 6 cent per K.M. ml 776 v. 780 In 1935 vertrokken m. 42 v. m. 734 v. 719 In 1935 overleden m.4 v. Aantal inwoners op 1; Januari 1936: 1444: m. 730 v. 714 Aantal huwelijken14. Aantal echt scheidingen geen. Godsdienstige gezindheid: N.H. 1185, R.K. 94, Geref. 89, Geref. Gem. 33, zonder 20. Allerlei Bij een vechtpartij op Nieuwjaars dagmorgen te Venlo is een oud-matroos doodgestoken. Op Nieuwjaarsdag heeft het dag bestuur van het Waalbrugcomité 1936 te Nijmegen met autoriteiten den eeisten officieelen tocht over de Waal brug gemaakt. Op Oudejaarsavond is het vlieg tuig „Cit of Khartoum" in de Middel- landsche Zee gestort. Twaalf personen zijn daarbij om het leven gekomen. In Zuid-Frankrijk hebben ernstige aardstortingen plaats gehad. In het departement van de Hooge Alpen is meer dan 4 millioen kubieke meter aarde aan het glijden gegaan. Te Eindhoven is bij een vechtpartij een man zoo met een knuppel gesla gen, dat hij is overleden. Te Oberschoeneweide is een auto na een botsing in brand gevlogen. De drie inzittenden werden zoo ernstig gewond, dat het hun niet meer moge lijk was, den brandenden wagen te verlaten, zoodat zij in de vlammen omkwamen. Ten huize Katwijk te 'sGravenhage is overleden pater Dr. R. M. V. v. Oppenraaij S.|oud-provinciaal der Nederiandsche provincie cn oud-assis- lent voor de Germaansche provincie Raadpleeg deze korte agenda. DAGELIJKS geopend de Kath. Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan dc Nieuwstraat no. 24. Kosteloos toe gankelijk voor alle personen boven 18 jaar. Het Museum Flehité aan den West singel (uitgenomen des Zondags). Katholieke Spaarbank. Zitting Woens dag van 7 8 uur. Vrijdag van 10 tot 11 uur, Zondag van 12 tot 1 ZONDAG 5 Januari. Half 8 in St. Aechten. Opvoering van „De Solo van de Kerstnacht" door de Jonge Wacht, par. St. Franc Xav. D1NSDAÖ 7 Jannari. Ledenvergadering „De Hanze" in „De Poort van Cleeff" Bestuursver kiezing. Verslagen van Secretaris en Penningmeester. SprekerPastoor Spitzen over: „Wat staat den Mid denstand ie doen? ZONDAG 26 Jan. 's Avonds half 8 Concert- en Lach- avond in St- Aechten, door de R. K. Muziekver. „Wilskracht". KATHOLIEK AMERSFOORT. (Cullureele Groep.) Uitvoeringen in het Grand-Thealn 17 |anuari 1936 De Vereenigde Haag- sche Spelers. Pierre Balledux. Groote Kans". 30 April. N.V. Amsterdamsche Too- neelvereeniging. A. van Dalsum cn A. Defresne. „Circus Knie". Marktbericht Amersfoort, 27 Dec. 1935. Appelen 16 A f 10; Peren f5 f 12 p. H.L Hoendereieren f4.20 h f5.— p. 100 st,; Eendeneieren f2.75 A f3.— p. 100 St.; Boter I 1.80 A fO.— p. K.G.; Kippen f 0.60 A f 1.00; Hanen f 0.75 A 11,10; Hennen fO.— A 10. Jonge hanen fO.OO A fO.OO, Kui kens fO.OO A fO.OO; Tamme ko nijnen f0.80 A f 1.25; Wilde ko nijnen f0.45 A f 0.60Tamme duiven f0.15 A f0.25 per paar; Magere varkens f 14.d f 18. Drachtige zeugen f40,— A f55. Biggen f 10- Af 14.—; Guste zeugen f00.— A f00 per stuk. Aangevoerd: 30 H.L. appelen 5 H.L. peren; H.L. kleiaard- appelen0 H.L. zandaardappe- len, 150 000 hoendereieren, 1100 eendeneieren; 20 K.G. boter; vette varkens, 7 magere var kens; 2 drachtige zeugen 140 biggen 0 guste zeugen. Winkelboeken in dlv. mater Gebonden Registers Gewone Kasboeken Tabellarische Kasboeken Brietordners Opbergmappen Schrijfmachine papier Enveloppen Gewone Inkt Vulpen Inkt B. A VAN GASTEL i», Onze tarieven zijn laag gesteld. Luidsprekers In diverse prijzen. Aansluiting 15.-. Aansluiting cn Luidspreker kan worden Abonnement 10.50 per weck of 12,— voldaan op gcmakkel. belallngsvooiw. per maand hij vonrultbetaling. DE DIRECTIE. PAROCHIEKERK O. L. VROUW HEMELVAART Langegrachl no. 36 Pastoor: A. W. J. Spitzen. Langegrachl no, 37. Telef. 1450. ZONDAO H.H. Missen om 7 uur en half 9. Om half II Hoogmis. 6 uur Broederschapslof. De H. Mis op het Kerkhof it niet op Maandag 6 jan. maar Maandag 13 Jan. MAANDAG Driekoningen. Om 9 uur gezongen H. Mis. 'sAvonds 7 uur Lof. 8.15 Recollectie voor oud-retraltanlcn. DINSDAG 8 uur gezongen Sf. Antoniusmis. WOENSDAO 'sAvonds 8.15 Congregatie van dc H Familie der beide afd. DONDERDAG 's Avonds 7 uur Lof. ZATERDAG 4-9 Biechlhooren. Dagelijks de H. Missen om 7.8 en 9 uur Voor de armen. Zondag, na de li. Missen, zal aan de uitgangen der Parochiekerk van O. L. Vrouw aan de Langegrachl, de maand-collecle worden gehouden voor de conferentie der St. Vincentius- vereeniging in die parochie. Veler gaven zijn noodig om de Verceniging in slaat le stellen hare werken van barmhartigheid voort te zeifei. in deze irgvolle tijden. KERKELIJKE DIENSTEN. Achterveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pasloor O. Rentlnck. Telefoon no. 20. ZONDAG 7 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. Half 12 Katechismus. Half 5 Lof. MAANDAG Feestdag van Driekoningendag van devotie. ZATERDAO Biechlhooren vanaf 4 uur. 7 uur Lof. In de week de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Amersfoort. PAROCHIEKERK ST. ANSFRIDUS |acob Catslaan no. 26b Pastoor: Deken P. J. M. Sandkuyl, Postgiro no. 93297. |acob Catslaan no. 28, Telefoon 55v. ZOND-O H.H. Missen om 7 uur en Inif 9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Broederschapslof Ier cere van O L. Vrouw van Altijddurende Bij stand met conferentie. Na het Lof vergadering der zclatiicen. MAANDAG Feesf van Driekoningen, dag v. devotie. 7 uur H. Mis. 8 uur gezongen H. Mis. 7 uur Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG Van 4 tot half 9 biechlhooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. Dagelijks de H. Missen om hall 8 en 8 10 Hamersveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor H. J. Croonen. Telefoon: Hamersveld No. 4. ZONDAG Half 8 Vroegmis. 10 uur Hoogmis. 3 uur Lof. MAANDAG Feest van Driekoningen, dag v. devolie. fl.ll. Missen als op Zondag. 6 uur Lof DON DERDAG Om 7 uur H, Mis iu de kapel van het Si. Ansfridiis-Gesticlit. 6 uur Lof. ZATERDAG Biechlhooren om 3. 4. 5, 6 en 7 uur. In de week de H. Mis om half 8. •AKOCI lib KERK ST. FRANC 1SCUS \A\ ERIUS •t Zand no. 29 Pastoor: W. A. J. M. Ooslveen. i Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG H.H. Missen om half-7,8 uur en kwarl over 9. Half II Hoogmis- Collecte voor de Armen. 6 uur Lol met preek. Na het Lof tot 8.30 gelegenheid om te biechten. MAANDAG Feestdag van Driekoningen, dag devotie. De H.H. Missen als op Zondag. Collecte voor de uitbreiding van het H. Geloof in Afrika. Te 6 uur Loi met Rozenhoedje. Te 8.15 Maandelijke Recollectie in de kerk van O. L. Vrouw. VRIJDAG 'sMiddags 430 gelegenheid oi biechten voor de jongens van de 5e, 6e en 7e schoolklassen. ZATERDAG Van half 4 tot half 10 gelegenheid om te biechten. Half 8 Lof met Rozenhoedje. Dagelijks de H.H. Missenom 7, 8, en PAROCHIEKERK ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG r H. Mis. Half 9 H. Mis. 10 uur Hoogmis. Om 6 uur Lof. MAANDAG Feest van Driekoningen, dag v. devotie. H. Missen om 6 uur, 7 uur en om r gezongen H. Mis. Om 7 uur Lof. DINSDAG Om 7 uur Lof. ZATERDAG Om half 12 voorbereiding voor het 6de en 7de leerjaar. Des nam. Biechlhooren van 4—9 uur. Dagelijks de H. Missen om 7 uur, half 8 en 8 uur. Hoogland PAROCHIE ST. MAKTINUS. Pastoor: W. S. J. de Jong Kerklaan. Tel. 3. ZONDAG Half 8 Vroegmis. 10 uur Hoogmis. In beide II. Missen Coüecle St. P.-P. Na de Hoogmis uilstelling van Allerheiligste tot en met het Lof van MAANDAG Feestdag van Driekoningendag van devotie. Half 8 de Vroegmis. 10 uur de Hoogmis. Collecte voor de Missie-vrijkooping van slaafjes. 5 uur Lof en Rozenhoedje. DINSDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwarf over 8 2e H. Mis. WOENSDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis, 9 en 10 uur catechismus op de scholen. DONDERDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwarl over 8 2e H. Mis. VRIJDAG Half 8 1ste H. Mis. Kwart over 8 2e H. Mis. 9 en 10 uur catechismus op de scholen. ZATERDAG Half 8 Iste H. Mis. Kwarl over 8 2e H, Mis. Biechthooren van 3—6 uur. 6 uur Lof met Rozenhoedje. Deze week de H.H. Missen om half 8 en kwarf over 8 Hooglanderveen PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor: H. J. Broere. Burgemeester van Tuyllstraat ZONDAG Hall 8 H. Mis. 10 uur Hoogmis. Hall 12 Catechismus. 5 uur Lof. MAANDAG Feestdag van de Verschijning des Heeren of Driekoningendag. H.H.Missen als op Zondag. DINSDAG H. Mis in het St. Josephgesticht. ZATERDAO 4-8 gelegenheid om le biechten. 7 uur Lof, Deze week de H. Mis om 8 uur.

De Eembode | 1936 | | pagina 2