AMCP.SFGDRT WEET U DAT DE EETSALON NIEUWSTRAAT 6 weergeopendis? Nieuw gerestaureerd I Qexellle, huiselijk Ingericht 1 Heerlijke gebakken vlachschot* Slaalje», Croquettes em. Vcrsche Visch verkrijgbasr Ook levering aan buis. I Aanbevelend A. VAN DE LEE NIEUWSTR. 6 - TEL. 1766 M«r werk Behalve de arbeiders, die door de werkloosheidsuitkeerlngcn of de uil- kceringen van Maatschappelijk Hulp betoon gesteund worden, rijn er talrijke klein-nijvcrcn, lellstandlge werkers, die In nood verkeeren. doordat het gewone onderhoudswerk om allerlei redenen niet wordt uitgevoerd. Hei is voor deze categorie dat een dringend beroep wordt gedaan op de bevolking. Verschaft zooveel in uw vermogen is gelegenheid tot arbeid, laat geen arbeid achterwege, die gij onder nor male omstandigheden zoudt hebben laten verrichten. Laat onderhoudswerk aan huizen, interieurs, meubelen, tuinen, auto's, rijwielen, kleeding, kortom aan alles wat regelmatig onderhoud of vernieu wing noodig heeft, thans uitvoeren. Oij vindt in deze gemeente talrijke bekwame vakpatroons, die hunkeren naar werk voor zich zelf en hun per soneel. Door nu dit Werk aan deze mcnschen op te dragen, behoedt gij hen niet alleen voor armlastigheid, maar draagt gij bovendien zeer be langrijk er toe bij om de zware taak der overheid te verlichten. Het is van eminent belang voor de gemeenschap den zelfstandigen klein-ondernemer te steunen in zijn strijd om het bestaan. Laat meer werken, gij verricht daar mede een humane daad en draagt daar door er toe bij den middenstand, waarvan zoovelen zwaar worden ge troffen door de economische crisis voor den ondergang te behoeden. De K.RO.-Troubadours op vrolijke Golf. Gelijk bekend, zal het nieuwe K.R.O.- ensemble. de K.R.O.-Troubadourso.l.v John Kristel Woensdagavond 5 Febr. 8 uur. in de Markthal optreden. Het geboden programma waarborgt een herhaling van de vele muzikale glans avonden, welke ook op vorige K.R.O.- propagandatochten hier en elders werden gegeven. Ditmaal echter zal men niet alleen kunnen bewonderen spel en zang, alsmede z g. shownum mers van een tiental ervaren en be kwame musici, die concerteren als orkest, optreden als koor, als solisten, die met zes man tegelijk spelen op xylofoon, marimba en vibrafoon, maar ook kunnen zien en horen de begaafde zanger Clas Mar, de zangeres Jupie Koopman, de voordrachtkunstenaar en conferencier Jan Hahn. Al deze op tredenden in dit programma zijn de bekende medewerkers van de Vrolijke Avonden, welke in de K.R.O.-sludio o.a. nog op Oudejaarsavond voor de luisteraars werden gegeven onder de titel „De Vrolijke Golf'. Dat hun succes in de verschillende zalen van het land zeker zo groot is, als wanneer zij zich doen horen voor de K.RO.-Microfoon, blijkt wel uit de vele bepaald enthousiaste persverslagen, In Katholieke en nlet-Katholieke bladen verschenen, direct na het eerste op treden te Amsterdam. De inzet van de tournée had veel van een verovering; en het publiek heeft zich gaarne en dankbaar laten meesleuren door de prettige en vrolijke stemming, welke Pastoor Heumann's Geneesmiddelen verkrijgbaar bjj bet Depot L. MULLER. ApoiheeK Aintierdam C 378 Kalverair 199 Tel <4674. Pontglro 58639 Het gtooie Pastoor Heumann-Boek 3(5 b aditjden, 150 afbeeld., ontvangt grails en franco leder lezer, die zijn adres Inzendt aan L. HEUMANN Co. SlMlkade 4 Amiltrdim C 378 GtlituiMi «tMirn1 Daideluk schrift' Boek wordt gewenscht door: Werners prima Oude Jenever f3.15 per Lrlterekrulk „d'Arnhemsche Poort", Poortwal 50-52 Telefoon 242 dc medewerkers aan dit K.R.O.-pro- gramma overal wisten te wekken. De tournée, die 2 Januari begonnen is. behoort uiteraard voor de Vasten te zijn geëindigd. Daarom konden er maar 45 avonden worden bezet. Het aantal aanvragen is nu al groter. In de plaatsen waar thans wordt opgetreden verwacht men dan „uitverkochte zalen". De luisteraars te Amersfoort worden daarom dringend aangespoord zich tijdig van kaarten te voorzien, om teleurstelling te voorkomen. Oranje-Vereentging. De Oranje-Vereeniging hield haar Jaarvergadering onder leiding van den heer van Zweeden, die in zijn openings woord wees op het drievoudig snoer „God, Nederland en Oranje", waar mede de Oranje-vereeniging steeds rekening zal houden. Het Jaarverslag :van den Secretaris gaf een ledental van pl.m. 1900 en een overzicht van dc feestelijkheden en de viering van het Jubileum van de Oranje-Vereeniging in 1935. Het jaarverslag van den penning meester gaf een batig saldo f 293.05, saldo Spaarbank <46.83. Boeken en bescheiden van den penninmeester waren in de orde bevondeg. De aftre dende bestuursleden van Schooneveld en Frank werden herkozen. De Voorzitter deelde mede, dat de plannen om te komen lot oprichting van een Bond van Oranje-vereeni- gingen in Nederland zijn gestaakt door gebrek aan belangstelling, Het bestuur werd gemachtigd de jaarlijksche feestviering op Prinses Juliana's verjaardag te regelen. Propa ganda zal worden gevoerd voor uit breiding van het ledental. Contributie verlaging werd voorloopig afgewezen. De 'heer Kalleveen diende een voorstel in het geheele gezin op de lidmaat schapskaart tot het feestterrein toe te laten. Deze kwestie ontlokte een stevige discussie met 't gevolg dat het Bestuur het voorstel zal bezien. Nazorgverecniging opgericht. In het zaaltje van Sierkunst had een bijeenkomst plaats om te komen toi oprichting van een Nazorgvereeniging met als doel o.m. oprichting en instand houding van een werkplaats voor on volwaardige arbeidskrachten te Amers foort. Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door Dr. v. Voorthuijsen, Utrecht, Inspecteur van het Buitenge woon Onderwijs, In zijn openingswoord prees Dr. v. d. Hoeven, gemeente-aits, de heer B. J. Groenevelt, van wien het initiatief voor deze bijeenkomst is uitgegaan en sprak een woord van dank voor de aanwezigheid van de vele die aan de oproep gehoor hebben gegeven, mede namens de kleinen voor wien we hedenavond bijeen zijn en i niet beseffen en wellicht later ook niet. Het College van B. en W. staat sym pathiek tegenover ons streven en heeft aan de eerste schrede, de school voor Buitengewoon Onderwijs, medewerking verleent. Na de schooltijd moet echter de zorg blijven. Het weinige kunnen van deze onvolwaardigen niet benut ten beteekent degeneratie. Den weg welkemoetworden bewandeld is arbeid, werkgelegenheid, waardoor het gevoel niet overbodig te zijn wordt bereikt. Hebben we wel het recht arbeid op te eischen voor abnormalen, terwijl er voor normalen geen arbeid is, vraagt Spr. Dit recht zou er niet zijn, aldus Spr. als ze een concurrentiefactor zouden vormen in het productieproces. BI) hen is arbeid doel, niet het middei. Waarom niet in een gesticht, zult ge vragen. Weet ge wel dat dit een ver oordeeling beteekent voor geheel het leven, waarbij nog komt dat gestichts- verpleging hoogere kosten medebrengt voor de samenleving. Vervolgens gaf de heer B. j. Groene- It een beschouwing over hel Nazorg- werk. De zorg voor het oprichten van een werkplaats is slechts een deel van de zorgen voor het onvolwaardige en achterlijke kind. Voor alle oud-leer lingen van de school voor Buitenge woon Onderwijs is behoefte aan nazorg, bemiddeling tc verleenen in den meest uitgebreiden '.in des woords, o.m. voor werkgelegenheid of door het plaatsen In werkinrichtingen. Voor wie is de werkplaats bestemd en dan is hel antwoord, voor die leerlingen van de bezinkmgsklasscn die geen maatschap pelijke bruikbaarheid bezitten. Amers foort heeft voorloopig aan één werk inrichting genoeg daar het aantal niet meer zal zijn dan 18 20. Het blijft gewenscht dat er contact blijft bestaan tussciien school en werkplaats. De kosten moeten worden bestreden door subsidie's, legaten, vrijwillige giften tn lidmaatschapsgiften. Spr. zette uiteen dat van dc leerlingen in Amsterdam slechts als mislukt moet beschouwd worden. Als de onvolwaardigen en achterlijken de school gaan verlaten we doen niet meer, dan schieten we tekort ten opzichte van deze kin deren, ten opzichte van de ouders of verzorgers en ook ten opzichte van de maatschappij. De minimum contributie van hel lidmaatschap werd vastgesteld op f 1.— per jaar. In de Commissie van voorbereidin werden benoemd de heeren B. Groenevelt, Dr. v. d. Hoeven, Dr. Hendriks, G. Adriaans en Mr. Versfelt. 40 leden gaven zich spontaan op. Dr. v. Voorthuijsen sprak nog woord van aanmoediging voor dit werk. Men kan zich als lid opgeven bij den heer B. Groenevelt, Utr.weg 215. Zondagsdienst H. H. Doctoren en Nacht-weekdienst Apotheker. M Kamerling, UIrechtscheweg 35, telef. 142. I. Plomp,Regentesselaan 15, tel. 1359, P. Chr. Kok, Lar.gegr. II, tel. 55. Apotheek; Fa. Kok, Langestr. 74. telet. 165 en Java-Apotheek Leusder- weg 212. Heropening eetsalon Nicuwstraat. De eetsalon Nieuwstraat 6 is in ar. dere handen overgegaan en wij kunnen wel zeggen in vertrouwde handen. Uit de inrichting van deze salon blijkt, dat met kennis van zaken gestreefd is naar een prettige sfeer, waar men zich recht op zijn gemak kan voelen. Gezellige hoekjes bieden plaats aan velen om zich te overtuigen van de smakelijke schotels, die de heer Van de Lee zijn gasten weel Ie bereiden. En duur is het er geenszins! Nationale Reclasseeringsdag. Ook dit jaar zal in den lande een Nationale Reclasseeringsdag worden gehouden, en wel op Zaterdag 9 Mei a.s. Met de voorbereidende werkzaam heden hier ter plaatse hebben zich belast mej. C. A. C. Best en de heeren G. A. L. Spelberg, G. A. Hendriks J. van Haselen. Naar Engeland. H. M. de Koningin beeft een bijzt dere missie aangewezen om H. M. vertegenwoordigen bij de plechtige bij zetting van wijlen Z. M. den Koning van Groot-Brittannië en Ierland, Ge orge V. Deze missie zal bestaan uit den vice-admiraal, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M., jhr. G. L. Schorer, als buitengewoon ambassa deur den generaal-majoor adjudant in builengewonen dienst van H.M., baron van Voorst lot Voorst, commandant van de vierde divisie te Amersfoort, luitenant-kolonel adjudant van H. M.. jhr. de Jonge van Ellemeet en den ordonnance-officier jhr. van Lawick Pabst Nijevelt.j Veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam oordeelde den meubelmaker J. M. Amersfoort, wegens beleediging van minister Colijn, tot I maand gevange nisstraf. De politierechter te Utrecht had den man 2 maanden opgelegd. Het Hof bevestigde verder het vonnis van den politierechter te Utrecht, waar bij een grondwerker wegens opruiing tot 1 maand gevangenisstraf werd ver oordeeld. De buit. in een villa aan de Daam Fockema- laan was onlangs ingebroken. Nu de bewoners uil het buitenland zijn terug gekeerd, kon worden vastgesteld het geen vermist wordt. De buit bedroeg postzegels, eenige sleutels, 3 bankbi! ietten van f 10, eenig klein geld, ee gouden heerenschakelketting, 3 gouden dasspelden, waarvan één voorstellend een Indianenhoofd, een ketting van roode granaatsteenen met antiek gou den slot, eer. gouden 10 Markstuk er een spaarbankboekje. Arbeidsongeval Een 15-jarig bakkersknechtje had het ongeluk met zijn hand tusschen een beschuitmachine te komen, tengevolge waarvan hem twee vingertoppen wer den afgesneden. Van allerlei boosheid, den nacht heeft een rij huizen aan de Barchman Wuytierslaan bezoek gehad van een persoon of meerdere, die rijwielbelastingmerken kaapten. In den avond werd door de politie op den Soesterweg een bewustelooze wielrijdster aangetroffen, die naast haar fiets lag, vermoedelijk als gevolg van een aanrijding. Men heeft haar overgebracht naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis. Na inbraken bij de Barchman Wuy tierslaan en Daam Fockemalaan, is er weer uit een keuken van een woning aan de Barchman Wuytierslaan een gevulde portemonnaie ontvreemd. Namens de politie willen wij er op wijzen, (lat onze stad den laatsten tijd druk bezocht wordt door venters. Een groot aantal hunner heeft geen ver gunning dagelijks worden processen- verbaal opgemaakt. Meermalen blijkt, dat deze nog wat te vereffenen hebben of reeds vcroordeelingen achter den rug hebben. Heere's Taxi-Bedrijf Hof 12 - Telefoon 1418 NIEUWE LUXE RUIME WAGENS VOOR BUITENRITTEN 6 cent per K.M. Burgerlijke stand. GeborenJan Theodorus Wilhelmus, z. van T. W. Gijtenbeek en A. Wijn veen. Trijntje Margaretha Berendina, d. van G. H. Flos en P. J. Finkelen- berg. Maria Adriana, d. van J. H. de Werd en M. M. v. Rijen. Chris tina Catrina, d. van H. v. Burgsteden en C. ée Graaf. Adriana Hermina Lambertha, d. van J. H. L. Ramaker en B. A. M. Verheij. Bertha Ever- dina, d. van J. Kool en B. Lameris. Cornells Adolf, z. van C. IJzelen- doorn en R. W. v d. Berg. Maria, d. van J. C. Bcitler en W. v. Dijk. Johanna Maria, d. van A. v. d. Last en M. v. Doorn. Nicolas Johannes Gerardus, z. van J. W. Klunder en A. M. J. Tummers. Anna Maria, d. van P. de Boer en C. Coppens. loannes, z. van F. C. v. Kalleveen en E. v. Keeken. Zeger, z. van Dijkhuizen en G. H. Bruinekool. Jan, z. van M. S. Woaterse en H. Bur gers. Johanna Geertruida, d. van P. J. Brouwer en A. J. Eljbergen. Anna Maria Alberlina, d. van A. C. E. Lem en A. M. Vos. Gehuwd H. H. Methorst en H. Spie renburg. G. Kok en K. J. Gijben. H. J. v. Gelder en R. v. Dam. - G v. d. Berg en J. v. d. Geest. OverledenC. A. de Groot, 50 jr. echfg. van B. H. Helmerhorst. RADIO-CENTRALE. Buitenlandsch Programma. Zondag 26 jan. 8.30 9.20 Radio Parijs. 9 20-11.20 Keulen. 11.20-3.20 Brussel Vlaamsch. 3.20—5.20 Brussel Fransch. 5.20—7.20 Radio Parijs. 7.20-9.20 Hamburg. 9.20—10.2UDroit- ich. 10.20 12 Weenen. Maandag 27 Jan, 8—9.25 Brussel Vlaamsch. 11.05—12.20 Londen Regio nal. 12.20 2.20 Brussel Vlaamsch. 2.20 - 4.20 Londen Regional. 4.20-7 Radio Parijs 7—8 Uitz. A.R.C. 8.20— 9.50 Droitwlch. 9.50 12 Weenen. Dinsdag 28 |an. 8—8.50 Rad. Parijs 1.20-2.20 Brussel Vlaamsch 2.20- 5 35 Londen Regional. 5.35—6 50 Keulen. 7-8 Uilz. A.RC. 8-9.20 Deulschlan-lsender. 9.20—12 Weenen. Uit den Omtrek Barneveld In de jongste raadsvergadering is m. besloten het aantal opcenten op personeele belasting op 200 te brengen, terwijl tevens besloten werd aan de gemeente-ambtenaren kinder toeslag te verleenen. Deze besluiten hebben ontevreden heid in de gemeente gewekt en thans circuleeren aan Ged. Stalen van Gel derland twee adressen, waarin dringend wordt verzocht bedoelde raadsbeslui ten niet goed te keuren. Het landgoed „De Schaffelaar" i! voor het publiek opengesteld. Oir toegang te verkrijgen moet men echter lid zijn van de V.V.V, alhier, den A.N.W.B. of van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, ter wijl voor niet-leden dagkaarten t( verkrijgen zijn bij uen secretaris var den V.V.V. Barneveld, G. D. Bos. Hamer» veld Onze Kath. Kiesvereeniging verga derde in het „Ros Bayert". Herdacht werd het overleden Raads lid C. van Daatselaar. Na de uiteen zetting van den politieken Landdag op Zondag 2 Februari te Amsterdam, gaven 11 leden zich op om naar Amsterdam te gaan. Als opvolger van wijlen C. van Daatselaar zou E. Kaas in aan merking komen als Gemeenteraadslid. Deze neemt zijn benoeming niet aan, daaromkomtals volgende A. Schothorst. Blijkens het financieel overzicht sloot 1935 met een batig saldo van f6l.787a. De kascommissie, bestaande uit C. Tolboom, A. Schothorst en A. Hoog land, hadden de bescheiden in orde bevonden. De kas der vereeniging zal f0.60 n de onkosten (f 1.38) per persoon vergoeden aan hen die naar den Am- sterdamschen landdag gaan. Onder veel belangstelling werd graf aarts gedragen het stoffelijk overschot van C. van Daatselaar, een algemeen geachte persoonlijkheid, die tijdens zijn leven veel voor het algemeen belang heeft gedaan. Vele jaren is hij in den Gemeenteraad geweest. Hij was bestuurslid van de Coöperatieve Zui velfabriek „juliana" te Achterveld, had zitting in het „Slapersdijk"-col!cge en heeft en heeft geijverd voor de vee- fokvereeniging. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door Pastoor Croonen. Onder het groot aantal belangstel lenden waren Burgemeester de Beaufort en het Gemeentebestuur, vertegenj woordigers van liet „Slapersdijk"- college, bestuursleden van de Coöp. Zuivelfabriek „Juliana" enz. enz. Hoogland Grondonderzoek Het nemen der monsters is in volle gang. De aandacht wordt er daarom nogmaals op gevestigd. Gij kunt er nu nog aan meedoen. Laat daarom die gunstige gelegenheid niet voorbij gaan. Dan is 't te laat. Denkt er dus aan u even op te geven. De A.B.T.B., afd. Hoogland noodigde zijn leden uit tot bijwoning van een Ledenvergadering op Maandag 27 januari, om 6 uur, in Concordia. Het lid der Tweede Kamer M. P. v. d. Weijden.zal spreken overDevaluatie De heer L. W. te Kloese is tot voorzitter van de Kath. Middenstands- vereeniging gekozen. De heer W. Brouwer gaf aan, hoe de vereeniging tot bloei kan Iworden gebracht, terwijl de heer Van Bekkum besprak de rekenplichtige werken en leveranties, waaromlrent voorschriften zijn gegeven door het kerkelijk gezag in ons bisdom. Aan het slot van de vergadering sprak de geestelijk adviseur, Pastoor de jong een bemoedigend woord. Door de |onge Boerenbond zal de bespuiting der vruchtboomen ter hand worden genomen. Tevens zullen proe ven genomen worden met de bemesting, besnoeiing en bespuiting derboomen. Collecte Blinden. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor dc 150 blinden, tewerkgesteld in de be kende Inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen hand haven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan dc blinden vooi hun arbeid een weekloon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. Dc Vereeni ging beschikt tevens over een internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde bescheiden loonen is veel geld noodi, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat de 'woners van Hoogland met milde hand llen geven, teneinde dit schoi srk in stand te kunnen houden. Zoowel de kindervoorstelling als die voor volwassenen zijn, dank zij de juiste keuze der films, goed geslaagd. Vertoond werdep o.m. „Voor een kwartje de wereld rond" en Maak je niet bezorgd". De kinderen genoten zeer. Ook de volwassenen waren avonds zeer voldaan. In de vergadering van de R.K. Kies vereeniging gaf de heer C. Hillutrsl een financieel verslag. F.r was een nadeelig saldo van f 22.84. Bij de be stuursverkiezing werden P. Kuyer. Hilhorst, C. van 'l Klooster ct Roeten herkozen. Bij de reglementsherziening werden dc voornaamsle artikelen toegelicht. Op voorstel van den heer Bruuwer werd besloten het bestaande reglement te handhaven, omdat er maar éér ziging zou moeten plaatshebben, Binnenkort komt een spreker over het partijprogram. De Kringdag der Kath. Jongeboercn N.O, Utrecht, welke in Hoogland werd gehouden, trok veel belangstel ling, Des morgens droeg Pastooi Elberssen van 't Qoy het H. Misoffer j in de Parochiekerk, Tegen 10 uur trok men naar Con cordia, waar in de ochtendvergadering het woord werd gevoerd door Pastoor Elberssen, Lieshout uit Montfoort en H, J. Ganzenboom uit Nijmegen. Hooglanderveen Het finantieel verslag dat werd gebracht in de jaarvergadering van de R. K, Kiesvereeniging sluit met een batig saldo van ruim f24.—. Als af gevaardigden op de a.s. landdag wei den aangewezen H. v. d, Heuvel en J. v. Bekkum. Bij acclamatie werden M. Verheul en M. v. d. Pol stuurslid herkozen. De nieuwe Koning. De Engelsche grondwet bepaalt, dal de Prins van Wales bij den dood zijn vader direct Koning wordt, Sedert de dagen van Hendrik VIII wordt de troonopvolger direct na den dood van den Koning grondwettig diens opvolger. De Prins van Wales zal als Koning den naam Edward VIII dragen. Evenals dat het geval is geweest bij den dood van Edward VII, werd de mededeeling van het overlijden van den Koning getelegrafeerd aan alle leden der Koninklijke familie, zoomede aan alle ministers en de hoofden der vreemde mogendheden. Volgens de traditie is de Prins van Wales thans als Edward VIII o,fideel tot Koning uitgeroepen. De Koninklijke herauten spraken daarbij den historischen zin uit: De Koning is dood, leve de Koning. De kroning van den Koning zal eerst over eenige maanden plaats vinden. In het dorp Dulgeri is een ver gadering gehouden van joeren, waar de voormalige afgevaardigde van de boerenpartij Gancv een politieke rede voering uitsprak. Toen Ganev na de vergadering liet lokaal verliet, werd uit een hinderlaag een schot op hem gelo.t, waardoor hij op slag werd gedood. Te Bussuni vond de telefoon-admi- nistratic den laatsten tijd vrij veel val- sche dubbeltjes ,n de geldreservoirs der publieke telefooncellen. Met geduld en overleg heeft men den dader weten te ontdekken't is een werkloos stuur man, die in zijn woning de „dubbel tjes" van lood en blik maakte. Een bankierskantoor te Rotterdam is voor een bedrag van f 2400 opge licht door middel van een vervalscht weegbriefje van aankoop van varkens door du crisls-varkens-centrale. De dadi" leverde één varken en zag kans, dit in Jicn zin te vervalseden, dat hem liet geld voor 20 varkens werd uitbe taald. In het stadspark te Kaapstad zijn honderden wandelaars aangevallen door zwermen wilde bijen, die paden en plantsoenen oveidckten. Onder de wan delaars ontstond een paniek. Velen werden ernstig gestoken, zoodat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. In een minimum van tijd was het park verlaten, lien zevenjarige jon gen was echter achtergebleven en rolde zich om en om op dun grond, om|de honderden bijen, die hem aanvielen, kwijt tc raken Hij werd naar buiten gesleept door ecu jongeman, die zelf ook hevig was gesloken. In den leeftijd van 91 jaar is te Rome overleden Kinaldo Yacchini, die koetsier geweest is van vijf pausen. Binnenland Nummer één, een katholiek gepasseerd. De gemeenteraad heeft benoemd tot ewoon hooglet raar in de Nederl. taal letterkunde aan dc gemeentelijke iitcit Dr. N. A. Donkersloot, die s nr. 2 op de voordracht stond. Dr. Gerard Brom, hoogleeraar aan de K. K. Universiteit van Nijmegen en No. 1 der voordracht, kreeg 15 stern en van de 42 stemmen, Dit is dc tweede maal, dat de be noeming van een katholiek candidaat voor den leerstoel der letterkunde aan de Amsterdamsche Universiteit mislukt, Bekend is, hoe eenige jaren geleden Dr. Jac. v.-.n Gl. neken werd geweerd, hoewel hij nummer één op de voor dracht stond. En thans Dr. Gerard Brom, Het was bekend, da' cr In den raad --•n sterke oppositie bestond tegen de door curatoren der universiteit aanbe volen benoeming van prul. dr. Brom, ecu verzet, dal behalve van sociaal democratische en communistische zijde ook zou komen o.m. van de zijde der Christelijk Historische fractie. Wanneer wij hier zouden spreken van een poli tieke benoeming, zou dit niet geheel juist zijn, omdat de meerderheid in den raad niet tegen de benoeming van prol. dr. Brom gekant was om diens politieke overtuiging, maar des le meer om diens prlncipiecle levensopvatting, zooals hij die in zijn talrijke werken neett uiteengezet en verdedigd, zulks m> vrijmoedigheid, die blijkbaar Jn,, ,'e. "f'ngen gted verdragen wordt. Het is niet de eerste maal, dat de Amsterdamsche raad zich bij een hoogleeraarsbcnoeming liet|leiden door sentimenten, die in zulk een geval niet oen doorslag behoorden te geven te genover een objectieve afweging van dc wetenschappelijke vcrdicnslen der voorgedragen candidates Ook elders gebeurt dat bij benoemingen. Bedrijfswinsten. .Z l,aa|de in 1934 uit dc f 7,'4.H47 aan winst Uit het ®fc^itei1sbcdrijl "•864.000. Uit het slachthuis 1 138.990 en uit de water leiding I 292,460,

De Eembode | 1936 | | pagina 2