Het scheidende jaar in berijmden Babbel. 1939 4 v\ de eembode VRIIDAC 29 DECEMBER 1939 JANUARI. SEPTEMBER. V^e gingen ons knoopsgat met Oranje versieren Dm prettig den eersten verjaardag te vieren Van Beatrix, onze kleine Prinses, Met een défilé voor 't Soestdijker bordes. Ditmaal vierden we vroolijk en blij Princesseverjaardag op den eersten van Mei. Prinsesje Beatrix, al was ze ook klein, Stond bij Moeders hulde in 't vensterkozijn. Er was een geweldig rumoer in den aether, De eene staatsman wist het weer beter Dan d^ andere. Met woorden vol bitterheid Werd 't oude Europa ten oorlog geleid. FEBRUARI. UULUg De oude Sint Aechtenkapel stond verlaten En diende niet meer tot tehuis voor soldaten. Ze trokken van 't Zand naar de Korte Gracht, Dat 't daar zóó iets moois werd had niemand verwacht De dood van den Vader der Christenheid Bracht over de wereld verslagenheid. Een Sede Vacante, tot 't „Habemus Papam!" En Kardinaal Pacelli de tiare aannam. Na woelige jaren van politiek streven Zouden we het dan tenslotte beleven Wie als leden van den nieuwen Raad Edelachtbaar" kregen als predicaat. Al jarenlang werkte de K. D. P. Buiten 't verband van de R. K. S. P. In Amersfoort werd het accoord nu gevonden K. D. P.-ers en Staatspartij samen verbonden. J r"'T"A 4 iSipSv1'— JQ JAAR Wij lazen van 'n school in het Soesterkwartier, Die 'n kwart-eeuw bestond voor de jongens van hier. Zij is voor dit stadsdeel een zegen geweest Met reden verwachtte men velen op 't feest. MAART. I Op singels en Langestraat ging het niet meer Met al dat dooreen-gevlochten verkeer. En daarom bevestigde men groote borden Om regel te brengen in rijdende horden. JULI. Het einde van JUli! In angst en in vreezen Stonden wij gretig berichten te lezen. Een kwarteeuw terug was er oorlog ontbrand, Nu rommelt het óók weer in menig land. Alweer kwam een reeks van moeilijke dagen De op stang gejaagde volken plagen. Het oude land van de Tsjechen bestaat Thans nog alleen als Duitsch protectoraat. Een paar ujen lang zaten wij in het duister. Het gewone gepraat werd toen tot gefluister. Wij moesten ons dekken voor gevaar uit de lucht Van een vijandelijk toestel in nachtelijke vlucht. PRIL. De Leeszaal was reeduin een mooi ruim gebouw. Dat gaf in Januari al heel veel gesjouw! Maar thans kon 't Bestuur van de glorie gaan blozen De Keistad werd thans als Congresstad gekozen! AUGUSTUS. Tot veler verbazing en tevens tot leering Zag heel de wereld een enorme bekeering, Nazi en Rus werden met veel misbaar Doodelijk en smoorlijk verliefd op elkaar! De P. T. T. gaf een lesje te leeren Öm goed automatisch te telefoneeren. We kunnen naar allerlei plaatsen nu bellen En 't zonder de Rijkstelefoon-juffer stellen. \<i- HA1*' Alweer werd een land van zijn koning „bevrijd" Op Goeden Vrijdag gebeurde dit feitl Er kwam over zee een partij Italianen, Het eind was de vlucht van den vorst der Albanen. Maar toch was er even nog blijdschap en vreugde, Een feit waarover zich ieder verheugde! Weerom werd een telg van Oranje geboren; Het vreugdekanon dreunde 't ons in de ooren. De trein die zoo vlug en zoo veilig kan gaan. Die vierde met jubel zijn „eeuwig bestaan. Hij liet ons meteen 't was een leelijke streek! - Op hooger bevel een tijd in den steek. Want waarlijk, ineens was het mobilisatie En later de last van een stuk inundatie. Zeer velen verlieten de huislijke haarden. Het leger dat eischte ook auto's en paarden. OCTOBER. De radio wilde zich verdienstelijk maken En dreunde aanhoudend soldaten-draken. We werden het moede, dat eeuwig gedrein Met altijd dat kuch, rats en boonen -refrein. De Pool had al spoedig het loodje gelegd. Bezweken is het als offer van 't Duitsch-Russisch gevecht. De Rus vroeg (hij had nu zijn handen weer vrij): „Wie wenscht er nog meer die „beschaving" van mij?" De mijnen, door strijdende landen gelegd In zeeën waar men wel bij voorkeur op vecht, ontploften en eischten ook offers van landen Die oorlog nog buiten hun grenzen verbanden. NOVEMBER. Eensklaps vertelde ons „Economische Zaken" Dat we door olie en suiker heenraken En daarom werden ons bonnen gegeven Om min of meer op dieet te gaan leven. Op grond van de vreeselijkste geruchten Begon er een deel van ons volk te vluchten. Een run om het geld, sommen groot soms of klein, Bewees hoe solide de banken hier zijn! DECEMBER. Toen kwam de begrooting ons onder de oogen. Die gaf heel veel stof tot lange betoogen. Vergeefs probeerde men touwtjes te knoopen Om belastingverhoogingen nog te ontloopen. O. en O. van de burgers en de soldateif Heeft een kas en die wenschte wel eenige baten. Een feestweek riep alle burgers op Financiëel werd ze jammer een strop! f

De Eembode | 1939 | | pagina 7