Hoe zal H YC zich Zondag houden tegen ZFC? Een stad van verrassingen Boys in leiding der 4e klasse? SCHAAKRUBRIEK Witpoot en Krulstaart ww~ m PROMOTIE Radio-programma Dure eieren in België onder leiding van A. van Steenis Op de grens van licht en duister Het avontuur van Splintertje vertelt uit zijn jeugd' HET LIJSTENHUIS Uooh dn vhüiiw Onze kousen moeten nu langer mee Het sjaalkraagje 2 Vrijdag 27 September 1946 Amersfoortsclie jongen in Londen (II) Oude heertjes amuseeren zich met fraaie modelzeilbooten T onden is niet te vergelijken met welke Nederlandsche stad ook. Niet, dat -Ls alles er beter is. Daar kan ik, omdat ik er maar acht dagen Verbleef, niet over oordeelenm Maar Londen is totaal anders. Stelt U zich een stad voor, die in oppervlakte even groot is als de provincie Utrecht en net zoo veel inwoners heeft ah ons geheele land, stelt U zich vervolgens nog voor, dat U er, zoo U dat wilde, dagen zoudt moeten loopen om te zien, waar Londen nu eigenlijk begint, dan kunt U zich zoo'n beetje een voorstelling maken van deze stad, die tot de grootste steden der wereld behoort N zoo'n stad valt het tragisch ver- lies van 90.000 menschenlevens door oorlogshandelingen den bezoe ker niet op, maar realiseert U zich eens even, dat dit bijna twee maal zooveel is als het aantal inwoners van Amersfoort. Londen bestaat eigenlijk uit een groot aantal steden met een eigen stadsbestuur en met als centrum: de City. De Engelschman noemt de City het hart van Londen. En dat is waar. In de City leeft Londen. Daar zijn de groote zakenhuizen ge vestigd en daar werkt de Londenaar en de Londcnsche. Want ook de getrouwde Londcnsche vrouw werkt veelal. Zij is secreta resse van een of anderen manager van een groot warenhuis, maar zij is ook keljnerin in een of ander restaurant. Ander gezinsleven /V LS de Hollandsche huismoeder dit leest, zal zij ongetwijfeld verbaasd het hoofd schudden op precies dezelfde manier als de En- gelsche vrouw haar geverfde dito doet, wanneer zij hoort, dat de vrouw in Nederland de heele dag achter het huishouden aan zit. De reden is, dat gedurende den oorlog in Engeland de meeste vrouwen werken moesten om de plaatsen in te nemen van de mannen, die in le ger, vloot of luchtmacht hun plicht vervulden. In zekeren zin profiteer den de vrouwen daarvan. Geduren de vier of vijf jaren kwam immers het geld dubbel het huis binnen. Men kon dus op een anderen voet leven dan men gewend was, al wa ren natuurlijk ook de omstandighe den veranderd. Toen de oorlog voorbij was, zeiden maar enkele vrouwen hun betrekking vaarwel. De meestcn verkozen hun werkkring boven het leven van de huismoeder en kunnen vooral tegenwoordig, nu alles in Londen ongekend duur is, het geld, dat zij verdienen, best ge bruiken. Komt de werkende vrouw 's avonds thuis, dan is manlief meestal al gearriveerd en gezamen lijk doen ze dan in ijltempo de huis houding. Ja, Hollandsche huisvaders, Uw Engelsche lotgenoot schaamt zich er niet voor de vaat te was- schen en de aardappels te schillen, of stof te zuigen met een schort voor. De kinderen, er zijn er meestal niet te veel in Londensche gezin nen, gaan den heelen dag naar school en ze lunchen, net als vader en moeder, om twaalf uur buitens huis. Dat gebeurt, omdat in Enge land, ik schreef het al in een vorig artikel, levensmiddelen zeer schaarsch en gerantsoeneerd zijn en men in een restaurant voor een schappclijken prijs zonder bonnen een uitstekenden maaltijd kan krij- *Cn' Sobere maaltijden EEN maaltijd in een Engelsch res taurant is trouwens weer een ervaring op zich zelf. Een van de bekendste restaurants in Londen is Corner House in Oxfordslreet. Het is gevestigd onder een groot waren huis en biedt plaats aan minstens zeven achthonderd bezoekers. Een" honderdtal dienstertjes loopt af en aan, terwijl een goede band met een aardige zangeres verzoeknummers ten gehoore brengt. Voor twee of drie shillings, ofwel ongeveer f 1,25, krijgt men er een lunch om van te watertanden. Soep, aardappels met groente en veel vleesch, gebak met koffie, of naar verlangen een whis key, is het dagelijksch menu. Zoo vult men dus tevens langs een )m- weg zijn rantsoenen aan. De lijden van een breakfast (ontbijt) met ham en eieren zijn voorbij. De Londenaar eet tegenwoordig 's morgens wat to maten, gebakken in slechte kwali teit margarine, wat geroosterd brood en patates frites, chips, zooals hij ze noemt, en drinkt ongelooflijk veel thee. Om twaalf uur luncht hij in de City. Als hij om vijf uur thuis komt, volgt de voornaamste maal tijd, de tea. Opnieuw chips, gebak ken tomaten, wat rauwe snijboonen en veel thee. Voor het naar bed gaan tenslotte het supper, opnieuw bestaande uit chips, tomaten en brood. Geen stevige kost dus. Yes. we have bananas Geen wonder, dat wij Hollanders werkelijk verlangden naar onzen eigen kost, al is die ook nog niet zooals we vroeger gewend waren! Maar dan, o wonder, kreeg ik voor het naar bed gaan iederen avond een echte banaan. Kinderen bene den achttien jaar krijgen een paar bananen per weck en omdat ik toe vallig ingekwartierd was bij een huisgezin met een meisje, die haar rantsoenen van de laatste weken opgespaard had, kon ik 's avonds naar bed gaan met heerlijke ge dachten aan tijden, toen wij in Hol land ook nog bananen kendenl Ingezonden Mededeelingen) HERO-VRUCHTENDR ANKEN Bereid uit het zuivere sap van het beste Nederlandsche fruit. t - WËMmilmm PERL CASSIS FRAMBOZEN CERISE Buitenlandsche belangen van onze kunstenaars Eind 1945 werd door particu lier initiatief, na overleg met den Centralen Dienst voor in- en uit voer, opgericht de Stichting ter bevordering van de Belangen buitenlands der hedendaagsche Ned. beeldende kunstenaars. Deze stichting, welke geen winst beoogt, heeft ten doel voor den Ned. kunstenaar een afzet gebied te vinden in het buiten land, nu verkoop in het binnen land door de sterk afgenomen koopkracht moeilijk is gewor den. Men is bezig in die landen, welke daarvoor in aanmerking komen, tentoonstellingen te orga- niseeren. Ingezonden Mededeelingen) /„GEPIEPTE KASTANJES" (Vroeger een bekende figuur ui de straten onzer groote steden. De j venter met zijn galmenden roepij ^jGepiepte kastanjes" Tegen het; vallen van den avond zag men| den rossigen gloed van het ka cheltje, waarop de kastanjes ge diept werden. En voor enkelo 'centen kon men genieten van heetc. gepofte kastanjes. Een kastanje ié geen koffieboon.' mJ&r in de zeventiende eeuw roosterde men in Amsterdam de kolfieboonen op een dcrgelijkej j«namer. Een ijzeren cylinder metj [■handvaten werd boven een opeD| vuur gedraaid en zoo werden de; [kostbare boonen „gebrand". Later 'heelt men geleerd dat het brandem ■van deze edele boonen meer zorg fvereischte. De kwaliteit van eeoj hop koffie is grootendéels afhan-, jkclijk van de ervaring en kennis van den koffiebrander eD van de <noderne installaties. De vak- :«ncnschen van de Gruyter hebben 'die onmisbare kennis en de jaren lange ervaring. Daarom is de •Gruyter's koffie zoo opvallend geurig en fijn van smaak. Alle goede eigenschappen van versch ■gebrande koffie blijven voor U behouden door de speciale aroma beschermende kolliesilo's. Trac- teert U zelf en Uw gasten. Er is lwcer de Gruyter's koffie. U ge- iciiet als vroeger en U spaart nog [dp o r ;4g .Cjr.ay te tjepC^Jkorong.' IT ET Amersfoortsche HVC be- glnt de nieuwe voetbalcom petitie met een thuiswedstrijd te en Z.F.C. De samenstelling van bet II.V.C. elftal wekt vertrouwen oor de toekomst. Vooral de rech tervleugel met De Groot en Cesar n daarbij S'chriover op de mid- lenvoorpiaats, waarborgen snel heid en verrassende aanvallen. De linkervleugel met de gebroeders Kraak was in de laatste wedstrij den die wij gezien hebben, minder snel dan wij 'mogelijk achten. Wanneer W. Kraak, die de links buitenplaats bezet, zijn snelheid opvoert, waartoe hij zeker in staat dan zal ook de linkervleugel nog veel in kracht kunnen win nen. De roodwitten kunnen, mits ij zich absoluut ten volle geven, dezen wedstrijd tot een goed einde brengen. Voor de Amersfoortsche Bovs beteekent dit Zondag het eerste optreden in de vierde klasso. Zij zijn met den meest ernetigen wil bezield om hun oude plaats in de lorde klasse te heroveren. Voor ons staat vast dat zij in deze com petitie een rol in do leiding kun ren gaan spelen. Met spanning wachten wij de resultaten van a.s, Zondag af. Amsvorde ontvangt in haar nieuwe omgeving, het A.B. v. L.O- terrein aan den Leusderweg, Nij- enrodes op bezoek. Hoe het resul taat zal zün is moeilijk te voor spellen aangezien ons van de kracht Van Nijenrodos te weinig bekond is. Do wedstrijd The VictoryQuick in I-Iilversum gaat Zondag niet door. A'.P.W.C. is morgen vrij. Hockey Het eerste elftal van de hccren van AMHC gaat Zondag naar L'trccht om den strijd aan te binden tegen het pas gepromoveerde Kampong I. De Utrechtenaren zijn niet te onder schatten tegenstanders en daarom zullen de Amcrsfoortcrs flink moe ten aanpakken willen zij de over winning behalen. De Amcrsfoorters spelen in de volgende formatie: Doel: van Dijk; achter: Eggink en Buitenhuis; midden: Gips, Bor- ren en van Zuiden, voor: Korthals Altes, Keulen, De Vries, Huyer en Visschcr. De dames van AMHC krijgen Rood it II op bezoek. Deze wed strijd belooft spannend te worden. Wij verwachten minstens een gelijk spel voor de Amersfoortsche dames, die met de volgende opstelling in het veld komen: Doel: mcj. Heili gers; achter: mevr Vonck en mevr. Schamhardt; midden: mej Kluft, mej. Batenburg en mej Langelaan; voor: mej. Nyzink, mej. Streefkerk, mej. Grocncwegen en een invalster, waarvan ons de naam onbekend is, Handbal Zeeburg I uit Amsterdam komt Zondag naar dc Bokkcduinen om tegen dc heeren van Amersfoort I te spelen. De Amcrsfoorters kunnen dezen wedstrijd winnen mits zij ter dege aanpakken. De dames ontvan gen SV\V uit Gorinchem te gast. Dit is een te Amersfoort onbekende ploeg, zoodat dc uitslag moeilijk te voorspellen is. Korfbal 't Soesterkwartier speelt thuis te gen Samos II, een niet te onder schatten tegenstander. Dc klinkende overwinning van onze stadgenoo- ten van vorige week wekt voldoende vertrouwen om een Amersfoortsche zege het meest waarschijnlijk te achten. De gezant van N e p a 1 Is gister middag op het kasteel Oud.Wasse naar gearriveerd, Naar verluidt-is een van de drie Indonesische-Chineesehe missie te Bagansiapiapi gearriveerdi De Zaterdagsche puzzle [„K kreeg dezer dagen een brief van een goede relatie uit België," zei de hersenkronkel- specialist, die met het weke- lijksch raadsel en een glunder gezicht het redactiebureau binnenstapte. „En volgende weck ga ik ook naar België. Goe:lkoop die eieren daarMoet je eens hooren!" En hier begint het wekelijksch raadsel. Want de schrijver van den brief uit België klaagde zijn nood over de dure eieren eieren, die daar weliswaar vrij zijn, maar, volgens Belgische maatstaven, niet tc betalen. „Ja", zoo luidt de brief, „je kunt er dus niet zooveel koopen, als je maar wilt, hé. dat is niet verantwoord. Het leven is toch al zoo duur! Onlangs had ik voor f 2.40 eieren. En laten ze nu den volgen.len dag drie cent goedkoo- per zijn. Wanneer ik ze één dag later had genomen, was ik vier eieren rijker geweest". Neen. lezer, in den brief werd geen melding gemaakt van den prijs dezer „dure" Belgische eieren. Wie kan dien even be rekenen A propos, het is niet noodig om, voor de berekening van dezen prijs, „even" naar België te wippen eieren te koopen, al is het gezien de prijzen van 0.50 per ei in Amsterdam wel heel erg ver leidelijk Neen, de gegevens zijn voldoende om den prijs te be rekenen. alsmede het aantal. Oplossing jeugdige financiers Jantje had aanvankelijk zes centen in zijn beurs. Voor den Zondag Een feestelijk verlichte zaal, een warme avond, een open venster. In dat venster geleund, zoo vertelt ons Handelingen 20, zit Eutychus, een jonge man. Voor hem de lichte zaal, achter hem de diepte van het nachtelijk duister. Door slaap over mand, valt deze jonge kerel rugge lings naar beneden van de derde verdieping. Voor dood opgenomen, wordt hij 'op Paulus gebed genezen. Op de grens van licht en duister. Daar leeft ge, daar vecht ge, luiste rend naar het Woord van God, met achter u de dreiging van het gevaar, de strijd tegen de heel gewoon men- schehjke zwakheden. En dit verhaal zegt u: De Heere God is ook mach- tig in het duister daarbuiten. Val lend zijn we nog geborgen in Zijn trouw. IffTTTJ door W. Meuldijk 153. De „lnktvisch passeerde de zuidkust van s Avonds ging ik meestal een uurtje beneden in het Engeland en begon den tocht over den grooten ruim met de verstekelingen praten en daarna naar haringvijver. Aan boord ging alles precies zooals ik kooi. want ik was altijd erg moe. Eigenlijk benijdde gedacht had. Ik werkte den heelen dag hard en deed ik Bobbclman en den baron een beetje, want verste- net of ik verschrikkelijke eetlust had. Met het eten keling was een veel gemakkelijker baantje dan dat ik dan overhield sloop ik iederen keer naar de scheepsjongen. Die twee zaten daar maar heerlijk plaets in het ruim. waar Bobbelman en baron Adriaan zaten en gaf het hun. Het lukte me steeds, dat ongemerkt te doen. Behalve Knots en Knars waren er natuurlijk matrozen aan boord, maar daar had ik weinig last van. Het was een gemengd ge zelschap uit alle deelen van de wereld, meestal man nen. die wat op hun kerfstok hadden en nu op de wilde vaart hun toevlucht zochten rustig en deden den heelen dag niets anders dan slapen, praten en kaartspelen. Met dat laatste had Bobbelman geen geluk, de baron won met een on bewogen gezicht alle spelletjes en B.obbelman kauwde op zijn snor van ergenis. Zoo verstreken er een paar dagen en alles scheen „volgens de plannen" te ver- loopen P)e e-pion. die als openingszet ruim dertig jaar verbannen was van de uieestertournooien, is in eere her steld. Tijdens het A.V.R.O. tournooi in 1938 hebben Keres en Fine hem weer naar voren gebracht. Van de 56 partijen werden daar 15 met e4 geopend en wel door Fine 6, Kcros 5, Aljechin 3 en Botwinnik 1. lp het zoojuist beëindigde tournooi te Zaandam was de e-pion hoofdscho tel. Gevolg is, dat we weer partijen krijgen met een figurenspcl, waar- i TT/itpoot VY staart Krul- den. Toen ze opeens slecht plan niet en moe- staart waren op voor een zandweggetje dig stapten ze het school- dezelfde mooie Meidag stonden, keken ze heel hek binnen, het bordes geboren en dartelden in verwonderd. op, de gang dooy, de klas een grote boomgaard „Kijk eens, kijk toch in. Wat keken die kinde achter hun moeders aan. eens, Krulstaart, wat ren raar op toen daar op. Altijd speelden zij sa- een raar weitje zonder eens een big en een lam men: Witpoot, het witte, gras!" metje naar binnen stap- wollige lammetje en „Daar moeten we meer ten. Ze hielden direct op Krulstaart de gezellige van weten", knorde met tekenen en juichten dikke roze big. Zo ging Krulstaart en getweeën van plezier, het leven voorbij, tot., stapten ze moedig ver- Maar de meester keek er een nieuwe bewoon- der. Eindelijk hielden ze erg streng en zei: „Vang ster op het weitje ver- stil. Maar waar waren zq, jongens! Vang ze en scheen, een dikke rood- zij nu beland? Geen sluit ze in het kolen- bonte koe, die met grote grassprietje groeide er hok." Dat beviel de bei happen het lange gras meer, zij zagen niets an. de vriendjes echter he- voor hun neusjes weg- ders dan steenen en nog lemaal niet. Ze renden scheerde. Nu, dat hin- eens stenen. „Ach, kijk en sprongen kris kras derde niets De beide eens!" riep een klein door de klas en de jon- riendjes kónden toch al meisje, dat aan de kant gens hadden een kwar- dat gras niet op en de van de weg speelde, tier noodig eer ze veilig Vriendelijk lachend en staande nam generaal Franco, vergezeld van zijn vrouw, de toejuichingen in ontvangst, welke hem ten deel vielen toen hij dezer dagen een in Madrid georgani seerd stierengevecht bezochtSpanje's dictator, de man op wiens aftreden de geheele wereld nog steeds wacht, omdat in zijn land het fascistisch re- girrv hoog gehouden wordt, schijnt zich getuige deze foto nog on. bezorgd te kunnen overgeven aan dergelijke genoegens, Hoe lang nog? van de meest flegmatiek© schaker een rood hoofd krijgt, alleen al van het naspelen. Hier volgt de party S/.abo—Mühring uit de zevende ron de, die de toeschouwers van het be gin tot het einde boeide en hun tot slot heen en weer slingerde: „wit wint, zwart wint", tot de matzet de rust herstelde. Schotsohe openng: 1. e4e5.2. Pf3 Pc6, 3. d4—ed4:, 4. Lc4 (Schotsch gambiot)Pf6 (hierdoor komen we een variant van het, tweepaard- spel), 5. 0-0Pe4:! (Zwart wil vech ten. DufresneMiesea zegt van dezen zet: „niet aanbevelenswaar dig", maar moderne meesters durven wat aan.j 6. Teldü, 7. Ld5:Dd5:, Pc3—Dh5 (Euwe openingstheorie geeft aan Da5!), 9. Pe4:—Le6, 10. Lg5 (om 0-0-0 te beletten) 116, 11. Lf6!— (zwart heeft dit vermoedelijk niet in zijn beschouwingen opgeno men. Na 8. Da5 was dit. niet mogelijk geweest.) Dd5. 12. c3—d3, 13. Pd4! Pd4:, 14 cd4: (niet Ld4:. wit wil 0-0-0 blijven beletten) Dao, 15. Dcl3:Lb4 (gf6: leidt tot ingewik keld spel. Er kan volgen 16. Pf6:f— Kd8, 17. d5Ld7, 18. Df5—Db5, 19. Pd7: gevolgd door Df6f enz. of 1G. Ke7, 17. d5—Td8, 18. Df4—Td6 jop Lg7 volgt d6f), 19. b4Dbu, 20. al onz. 't Beste voor zwart zou dan zijn na 17. dóKf6:. 18. Dd4f onz.) en wel in het kolenhok zaten. Dat was me wat moois. Ze werden zwart van het kolenstof en ko len smaakten lang zoo nieuwe buur bracht veel gezelligheid, want twee maal daags kwam sinds dien de dochter van den boer op het weitje met twee blinkende melk. emmers aan een juk over haar schouders. Wanneer de roodbonte gemolken werd. kwamen de beide rakkers altijd kijken, hoe de schui mende witte melk in stralen in de emmer spoot. Het lammetje pro beerde brutaalweg zijn snoetje in de melkem mer te duwen en Krul staart wilde zielsverge noegd aan Trieneke's rokzoom gaan knabbe len, maar dan joeg Trie neke hun altijd weg: „Kssst! stoute beesten, ga weg, kssst!". Dat ging alle dagen zo, totdat.... Witvoet in een overmoe- dige bui een erg wilde .,een big en een lamme- lekker niet als het sap- bokkesprong maakte en tje zijn helemaal alleen pige gras van hun weit- per ongeluk Trieneke's naar het dorp gekomen", je. Krulstaart barstte melkemmer omstootte. Toen begrepen de beide bijna in tranen uit bij Krulstaart wilde de lek- makkertjes, dat ze in die ontdekking, kere melk maar meteen het dorp waren, „Waar In de klas werd druk gaan oplikken. Maar m0eten hier de biggen beraadslaagd. De kinde toen werd Trieneke boos en de lammetjes eten als ren hadden de beide zo boos, dat ze de beide ze geen Van beide en dieren herkend vriendjes een stevige tik dus vroegen ze het aan mocht er een ï°n8en van gaf. Daar schrokken ze een paard, dat voor een meester op de fiets naar van. Verschrikt zetten ze bakkerskar op zijn baas da hoeve van boer Theu. het op een lopen, daar wachtte „Er zijn hier nissen om te waarschu- was het slootje al en het geen biggetjes en lam- wen, dat de beide weg- meisjes keek nog boos metjes. Die horen niet loopers terecht waren, en schudde haar vuist in op straat, maar.' in de Nu duurde het "iet hun richting. Over het wei» ja< dat zagen ze lan8 meer of Trieneke slootje lag een loopplank qq^ wej in, maar hoe kwam ze halen. Ach, en in hun angst gingen kwamen ze terug? Daar wa* zaten ze toen veilig Witvoet en Krulstaart wist het paard ook geen en prettig in haar armen voor het eerst van hun raad op „Ik ben maar Trieneke knorde niel leven over dat wiebel- een gewoon paard. Maar eens op ze, zoo blij was ding. ginds in dat grote huis. ze dat ze teruggevonden Zo kwamen ze aan de waïir'al die kinderstem- waren en ze bracht ze overkant ™n uit opklinken, daar gauw terug m het wei- woont de schoolmeester t)e Wat een mooi gras en de menschen van het Nooit zijn die rakkers groeide hier! Ze spron- d0rp zeggen, dat die al- meer weggeloopen, want gen en dolden en had- jes Weet, dus vraag het ze wisten nu dat de we. den er geen erg in, dat hem eens." reld wel erg ^root is, ze hoe langer hoe ver- maar dat er lang niet der van huis wegdwaal- Ja, dat was nog zoo'n overal gras groeit! Dammen Fransche opening DE Fransche damkampioen 1945 Frankhauser heeft in den zeskamp te Rotterdam nogal teleurgesteld. Volgens hem was di'. te wijten aan het feit, dat hij voor het eerst in een internatio nalen wedstrijd meedeed. Als be wijs zond hij mij enkele partijen die hij in den wedstrijd om den Franschen titel in 1945 speelde. Een dezer partijen volgt hieron der: Colbe (Toulouse, wit)— Frankhauser (Lyon, zwart). 1. 34—30. 20—25; 2. 32—28. 25x34: 3. 39x30. 15—20, 4. 30—25, 16—21; 4439 2126; 6. 31—27. 19—23; 7. 28x19, 14x23; 8. 25x11, 10x19; 9. 35—30, 9—11; 10. 37—31, 26x37; 11. 41x32. 14—20; 12. 40—35. 11—16; 13. 33—28, 7—11; 14. 16—31. 1—7: 15. 41—37. 17—22; 16 28x17. 11x31; 17. 36x27. 5—10; 18. 38—33. 7- 11: 19 43—38. 11—17; 20. 33—28 10— 14; 21. 38-33, 2—7; 22. 42—38. 20—24: 23. 49—43, 7—11; 24. 4752 17—22!; 25. 28\17, 11x31; 26 37x26. 6—11: 27. 32—27. 11—17: 28 38—32. 24—29; Tot zoover heeft Zwart zeer consequent gespeeld en een grooten voorsprong in ontwikke ling bereikt. De tekstzet do-Y die gedeeltelijk weer te niet. Aangewezen was 1722. De 2x2 door 3228 is niet te vreezen en op elke andere, bijv. 4238. heeft Zwart dan na 22x31 en 1822 een enorme stelling, die tot winst moet leiden. 29. 33x24. 23—28; 30. 32x23, 18x20; 31. 42—38. gedwon gen. 19—23; 32. 39—33, 17—21; „It 's a long way". 33. 26x17, 12x32; 34. 38x27, 13- 18; 35. 50—44, 8—12; 36. 48-42, 12—17; 37. 42—37. 17—22; 38. 37- 31. l i19; 39. 45—40. 4—9; 40. 43- 38. 20—24; 41. 44—39, 9—13: 42 3S32, 3—8; 43. 40—43, 8—12; Langs een langeren weg heeft Zwart nu toch het spelgenre be reikt dat bij den 2Ssten zet reeds mogelijk was. Daar het materiaal inmiddels erg „uitgedund" is. is de winst echter moeilijker ge worden. 44. 31—26. Het beste. 44. 22x31; 45. 26x37. 18—22?? Dit is niet het best. Nu krijgt Wit nog remisekansen. De winst was als volgt mogelijk: 45. 1621!! Wint een tempo omdat nu 4$. De tekstzet ziet er overigens gezond uit), 16 d5!Dd5:, 17. Dg3 (offert de kwaliteit ora tc beletten dat de ko ning zich in veiligheid 6telt) —Lel:, 18 Tel:—Daó, 19. Lc3—Dd5, 20. Dc7: (verhindert opnieuw de rocha- dei TdS, 21. Lb4 (als de schoon heidsprijs aan deze partij wordt toe gekend, krijgt deze looper den eore- palmi Td7, 22. Dg3-f6, 23. DbSf (Is hier Pc5 niet afdoende?) Kf7? (na TdS heeft wit bet moeilijk zijn koninklijken weg te vervolgen. Pd6t Dd6: geeft gelijk spel. Zwart, ziet ochter een mogelijkheid om de witte Dame te veroveron tegen twee to rens, maar faalt.) 2-1. DhS:T(18, 25. Dh7Lf5, 26. Pg5f! (dit had zwart over 't hoofd gezion) fg5:, 27. Te7f en zwart geeft op; mat op den vol genden zet. Voor de lezers breng ik dank aan heide spelers, rlie ons het genot van deze partij gaven. Een tweezet van A. Ellerman. Oplossing probleem vorige rubriek Pb7. - Zoowel in de baksteenindustrie als in de betonindustrie zal aan de werknemers gedurende de maanden Augustus t/m December 1946, drie snipperdagen vacantie worden ver. leend. Ingezonden Mededeelingen maken? Hoger Inko- men? Presteer méerl Dan verdient U ook meer Studeer bij Resa. Oplei ding voor erkende exa mens. Vraagt ons pro spectus: Midden* standsdipl. Staat,- prakli|kdlploma. BoekhoudenM.O. v Praktijkdiploma Boekhouden. Bekende Schriftelijke Cursus 3731, 21—27! 47. 32x21, gedw., 23—20; enz. wint. Wit is dus ge dwongen'tot 46. 3025. 1822!!; 47. 35—30, (op -17. 37—31, wint 1218 gemakkelijk), 24x33: IS. 25—20 12—18; 40. 20—15 (gedw.), 22—27; 50S 33-28. 27x38; 51. 37— 32, 38x27; 52. 15—10, 23x32; 52. 10-5, IS—23; 51. 39-33, 35-40; 55. 31x45, 32-3S; 56. 33x42, 27- 3211 Een zeer elegante slotsstel- lingi ■16 37—31, gedw. maar ook sterk. -16. 12—17; 47. 32—281. 23x 32; 48. 34—29, 22—28 49. 33x11, 21x44; 50. 11—7. ii—50; 51. 7—21! De beslissende fout. 3024 enz. gal een hj zekere remise. 51. 5033; Het net wordt dichtgetrokken. 52. 27, 3238; 53. 7—34, 38—42; 54. 31—43. 42—48; 55 43x32, 48x26; 56. 32x10, 26—12; 57 10-1, 12—IS; 58. 4—10. 33—29; 59 30—25. 18—22; 60. 10—11. 16— 21; 61. 41—10, 21—27; 62. 10—37, 22—501!; 63. 37—5. 13—18; 64. 5— 16 18—22; 65. 46—5, 50—45; Wit geeft op. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.30 Morgenwijding; 9.45 „Dag van Vlaan deren, Muzikale inleiding. 10.05 Zin gende Torens; 11.55 Pianorecital; 13.15 „Vlaamsch Concert v. Meesters u. h. verleden en van heden"; 14.00 „VI. concert van meesters uit het verleden en heden' II; 17.00 IKOR Prot. Kerk dienst. 18.30 Progr voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Orgelbespeling; 19.15 „Kent gij uw bijbel?"; 19.45 Dag van Vlaanderen; 20.15 Omroeporkest var. den Belgischen omroep; 20.45 ..'n Bont jolijt met kermiskrijt"; 22.15 24.00 „De Schelde". Oratorium voor soü, gemengd koor, orgel, harpen en groot orkest HILVERSUM II, 415.5 m.: 9.15 Omroepkoor en Johan Jong, orgel; 10.30 IKOR Prot 'Kerkdienst; 12.00 Boston Promenade-orkest, 12.40 Con cert door de Kon. Zangvereen. „St. Pancratius"; 13.15 „The Romancers"; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.00 Walter Gieseking; 14.30 Musica An- tiqua. 15.15 Stafmuziekcorps van de Amstèrdamsche politie; 16.05 Stafmu ziekcorps van de Amstcrdamsehe po- lietie (vervolg); 18.15 Benedict Sll- berman en zijn Novelty Serenaders en zijn Novelty Sisters: 19.00 Wim lbo presenteert: „Klaar terwijl u wacht!"; 20.15 „Het derde jaargetijde" 21.00 Hoorspel: „Hoe hij loog tegen haar man". 21.30 Ler Gars de Paris o.l.v. Frans van Capelle: 22.00 Caba ret; 22.30 „The Skymasters"; 23.00 Nieuws; 23 15 Jussi Björling zingt; 23.3024.00 Pierre Palla, orgel en Wil Strieder, cello. MAANDAG HILVERSUM I. 301.5 m,: 9.30 Koormuziek; 10.00 Altvioolrecital; 10.30 Morgenwijding; 11.00 Arthur Schnabel. piano. 11.35 Jo Vincent, so praan; 11.45 Famileiberichten uit In- dië; 12.20 André de Raaff. piano. Jacques Schutte, orgel; 13.15 All Round Sextet; 14.20 Fluitrecital. 15.00 Guadagnini-Trio; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Stoffel v. Viegen speelt op het orgel van de Domkerk te Utrecht; 17.15 Marinierskapel der Koninklijke Marine. 18.00 Marinierskapel der Ko ninklijke Marine; 18.30 Programma voor de Ned Strijdkrachten; 19.15 Het piano-duo Rawicz-Landauer fgr); 19.45 Rubriek ten behoeve van den Landbouw; 20.08 Mischa Levitzki, pi ano (gr) Polonaise in As gr. t. Op. 53 Chopin. 20.15 Kerkconcert; 21.10 NC RV-Orkest; 22.30 Yehudi Menuhin; 23.00 Zangrecital door Elsa van Bue- ren; 23.30—23.57 Boedapester Strijk kwartet. HILVERSUM II, 415.5 m.: 9.15 Morgenwijding. 10.35 Anny de Rid der, piano. 11.15 Ensemble Jetty Cantor: 12.00 Cornells Kalkman, te nor, en Isja Rossican, piano; 12.35 Lyra-Trio; 13.15 Orkest Malando; 14.00 De Kwintetspelers: 15.00 „Bonbon- niére": 16.30 Christine Bévort. alt en Pierre Palla, piano:17.00 Ook Enge land heeft componisten. (VII); 17.30 Populair Orkestconcert; 18.15 „The Skymasters"; 18.45 Balalaika-muziek (gr); 19.05 Orgelconcert; 19 45 Ballad for Americans (gr)* 20.05 „Radios- coop": 22 00 Fred Hartley en zijn En semble (gr); 22 15 Kamermuziek 23.15 Zigeunermuziek; 23.4524.00 Moon light Serenade. (Ingezonden Mededeelingen Vakkundige Omlijstingen. KUNSTHANDEL 1 KROMMESTR. 66A b. b. Havik. Telefoon 3062. Fersleten kousen kunnen nog prachitg dienst doen voor het vervaardigen van kousbeschermers. Dit zijn extra kousenvoetjes, die wij over onze kousen heendragen. Zulk een voetje kunt U het beste naknippeti van een ouden, uiteen- getornden kousenvoet. Bij het eennaaien van de deelen moet U er wel voor zorgen dat de naden zoo plat mogelijk komen te liggen: bolle naden veroorzaken pijn bij het loopen. Wie zulke kousenbeschermers draagt zal merken, dat de kousen, die men er onder draagt, minder snel slijtenm /n snit en plooienval Is doze wollen mantel echt Pa rijs, want de geboren Parisienne verfoeit wijdval lende swaggers met breede schouders. Neen, haar man tel is getailleerd en wanneer er ruimte in is, dan wordt deze boven en onder de taille verwerktHet sjaal kraagje en de hooge, nauwsluitende manchetten zijn op het oogenblik in de Lichtstad dernier cri. Geurende sachets voor onze linnenkast ¥17 anneer de rozen bloeien zamew r r len we hun geurige bloemm blaadjes om ze voor onze sachets te'drogen. Vooral de witte rozen- blaadjes zijn voor dit doel uiterst geschikt Wij drogen de rozenblaadjes eerst op een schaduwrijk plekje en leg- gen ze tenslotte nog even in deit lauwwarmen oven om volko men droog te worden. Tenslotte ver pulveren we de gedroogde blaad jes tot het geu rige poeder waarmede wc de zijden zakje i>an het sachet opvullen.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2