G Bloemlezing om zich met vreugde te verdiepen DICHTERS OM ORANJE in Gastvrouw zijn een beroep Beter één minuut te laat dan brokken op straat -arja is dood Anton v. Duinkerkens inleiding een studie van beteekenis Iets nieuws voor de Hollandsche hotels Een profeet uit Finland j Waarom geen ernst gemaakt met verkeersonderwijs \\7 ULRIJDERS Uw rijwiel moet voorzien zijn van een deugdelijk, nauwkeurig werkend stuurtoestel. Vereenigingen kent uw plicht Uitspraken van het Tribunaal Maandag, 21 October 1946 rr N den welhaast ondraaglijken bezettingstijd, toen wij aan lijf en geest ff' den druk van de dwinglandij onderwonden" hebben Anton van Duin kerken e)i F( J G. Hliincks de uitvoerige bloemlezing uit de vaderlandsche Oranje-poèzie van het Wilhelmus tot heden samengesteld, die thans onder den titel Dichters om Oranje" bij de Uigeverj en Drukkerij Hollandiate Baarn is verschenenHet werken daaraan is hun „een groote troost en sterke bemoediging geweest", getuigen zij; het resultaat is bovendien een waarde vol bezit voor ons geheele volk Immers, een dergelijk samenvattend overzicht met betrekking tot den aard en de ontwikkeling van onze Oranje-poèzie bestond nog niet. Slechts voor de periode 18S01038 was er het boek van Mevrouw Juynboll-van IJsselsteyn, „Ons Koninklijk Huis", waarnaar de samenstellers met dank. baarheid verwijzen bedoeld wordt een bede om veront schuldiging voor wat wij tegenwoor dig collaboratie zouden noemen De verhouding van Bilderdijk ten op zichte der Oranjes eenerzijds en te genover Lodewijk Napoleon en Na poleon anderzijds, laat zich zóó sim plistisch niet samenvatten en daar mede doet men hem dus onrecht. Ook met dit probleem heeft Dr. J. Haan tjes zich bezig gehouden. OP voortreffelijke wijze is thans in deze leemte voorzien Het is wer kelijk een vreugde, zich te verdiepen In deze verzameling van „negentig van de mooiste en merkwaardigste Oranje-gedichten, die de Nederland- sche litteratuur heeft opgeleverd". Heel ons vaderlandsche verleden, met zijn groote maar ook met zijn kleine kanten, trekt daarin aan ons voorbij. Het boeiende is daarbij, dat wij hier geen historisch-objectief verslag der gebeurtenissen vinden, maar recht streeks in aanraking komen met de subjectieve reacties van wie deze ge beurtenissen persoonlijk beleefden en daarop hun verwachtingen grondden. Natuurlijk kan men hier en daar met de samenstellers van meening verschillen over de gedane keuze. Zoo hadden wij in de afdeeling over Prins Maurits gaarne een paar der sonnetten van David Beck willen missen voor Huygens' „Aan de vrije Nederlanden", van 1623. Ook Revius merkwaardige „Hemel-vaert van Prinz Mauritz van Orangien" was hier stellig op zijn plaats geweest En is het wel- juist Huygens' beroemde „Scheeps-Praet ten overlijden van Prins Maurits Van Orange" op te ne men onder de verzen voor Frederik Hendrik? Het komt mij voor. dat dr. J. Haantjes volkomen gelijk heeft, wanneer hij uiteenzet (Nieuwe Taal gids XXXIX, pag 135) dat dit ge dicht ondanks de blijde verwelkoming van den nieuwen stadhouder toch in de eerste plaats aan de nagedachte nis van Maurits is gewijd, zooals trouwens de titel duidelijk doet uit komen. Tenslotte blijkt uit de vrij re gelmatige verdeeling der negentig verzen over de verschillende Oranje vorsten niet voldoende, hoe in be paalde perioden de Oranje-poëzie als een breede stroom vloeide, terwijl zij in andere niet meer was dan een heel schraal beekje Tegenover dergelijke bedenkingen domineert echter de tevredenheid om het vele. dat wij hier wèl vinden: niet alleen nl. wat ik de klassieke Oranje-poëzie' zóu willen noemen, doo prof. dr. W. A. P. Smil maar ook een rijke keuze uit minder bekende gedichten die toch waard zijn in wijder kring bekendheid te genieten. Ik denk b v aan het „Nieuw Scheeps Lied" van Bet je Wolff, waar mee zij. in navolging van Huygens Scheeps-Praet, stadhouder Willem V begroette .bij zijn installatie als Heer van Vlissfngen in 1766, en dat zij in 1785 naar zijn inhoud niet meer voor haar rekening wilde nemen. Verder aan Vincent Loosjes „Oranje Snuif- jen, Napoleon aangeboden door de Nederlandsche Maagd", een verzets- uiting die volkomen parallel loopt met veel clandestiene poëzie uit onzen eigen tijd; en ook aan het ge dicht dat Nicolaas Beets schreef, na dat hij op 1 December 1890 op het Loo den rouwdienst voor Koning Willem III had geleid En zoo zou e: meer te noemen zijn, dat ik ter wille der plaatsruimte onvermeld moet la ten. Alleen wil ik er nog mijn vreug de over uitspreken, dat ook het korte vers is opgenomen, waarmee de oud hofprediker Ds. W L. Weiter het ver trek der Koningin naar Engeland op 13 Mei 1940 in zijn ware licht stelde: „Neen. 't was geen vlucht, die U dien weg deed gaan, Maar volgen, waar God riep". Poëtisch moge dit zwak zijn, het heeft ons in een moedeloos oogenblik zooveel goed gedaan dat het alleen al daardoor historische waarde verworven heeft Boeiende inleiding Anton van duinkerken schreef bij deze bloemlezing een uitvoerige inleiding van bijna 60 groote bladzijden. Bescheiden ver klaart hij, dat zij uitsluitend dient „om de gekozen teksten en hun sa menhang toegankelijk te maken voor den leek" en dat zij geen volledige geschiedenis der dynastie noch een catalogus van de over-talrijke Oran je-poëzie wil geven Toch is zijn werk meer geworden dan enkel een „inleiding": een studie die op zich zelf beteekenis heeft en die aan het geheele boek een verhoogde waarde geeft. Eigenlijk kan men Dichters om Oranje" met beter genieten dan door deze inleiding met aandacht te volgen en daarbij de verzen als illustreeren- de bloemlezing te gebruiken, waar door dus de verhoudingen worden omgekeerd. Van Duinkerken is voortreffelijk in geslaagd zijn kort overzicht van de ontwikkeling der Oranje-poëzie den vorm te geven van een boeiend relaasdat telkens ver rast door interessante bijzonderheden en anecdoten4 Terloops slechts kan ik hierbij wij zen op wat verteld v/Qrdt over het weinig bekende vervolg op Huygens' Scheeps-praet, en over de onpoëtische voorgeschiedenis van Hoofts prachti ge „Klaghte der Princesse van Oran- jen over 't oorloogh voor 's Hartogen bosch". Deze oprechte waardeering voor zijn werk houdt echter niet in, dat wij het ook overal met Van Duin kerken eens zijn. Ik heb b.v. bezwaar tegen de opvatting, als zou Bilder dijk? herdichting van het Wilhelmus in 1813 „in wezen een bede om ver ontschuldiging zijn onder den schijn van een aansporing tot eendracht" De Britsche minister van finan ciën heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de binnenlandsche 3Tc leening, groot 429 millioen pond sterling, cp den eerstkomen den coupondag 5 Januari 1947, zal worden afgelost. Er zal een nieu we staatsleening, rentende worden uitgegeven, Algemeen nationaal of Calvinistisch CT RNSTIGER zijn mijn bedenkin- 'gen tegen de ietwat krampachtige poging die Van Duinkerken doet om bij de Oranje-poëzie uit de tweede helft der 16e en de eerste helft der 17de eeuw onderscheid te maken tus- schen algemeen-nationale dichtkunst en Calvinistische partij-poëzie. Uiter aard rekent^hij dan het Wiihelmus tot de eerste groep, maar ook van een vers van Revius op den dood van Willem van Oranje zegt hij: „over Oranje sprekend begreep hij, dat hij aan de religieuze propaganda-waarde van diens calvinisme de vaderland sche beteekenis zijner gestalte als vrijheidsheld niet opofferen moest". Daartegenover staan de verzen van „de felste Contra-Remonstranten, die in den strijd alleen een oorlog 'voor hun kerkgenootschap zien" Nu is on getwijfeld het Calvinistische element onze vrijheidsoorlog vroeger wel eens overschat, maar het wil mij voorkomen dat uit reactie daarop thans een onderschatting dreigt. In ieder geval is het onjuist een latere zienswijze op ons voorgeslacht terug te willen projecteeren Zoo kan er ten aanzien van de Contra-Remon stranten onmogelijk van „hun kerk genootschap" worden gesproken, om dat men dusdoende het feit verwaar loost dat zij er heilig van overtuigd waren niet „een" kerk te vormen, maar ,,de" eenige ware en zuivere Kerk (met een hoofdletter) Daar voor te strijden was hetzelfde als strijden voor God, en zoo kon voor hen de nationale vrijheidsoorlog vol komen parallel loopen met de oorlo gen van oud-Israël, die immers ook gevoerd werden in den naam van en onder opperste leiding van God-zelf. Bij iemand als Revius, voor wien de gedachte aan het „Nederlandtsche Is raël" zoozeer realiteit was> kan er daarom geen sprake van zijn. dat hij op een bepaald oogenblik onderscheid maakt tusschen de Calvinistische en de nationale zaak; waar dit zoo mag lijken, berust het op niets meer dan een zuiver toeval. Wat het Wilhelmus betreft, val het moeilijk om iets te bewijzen, zoo lang wij niét precies weten, wanneer en door wien het is gedicht. Maar heeft Colenbrander inderdaad gelijk, wanneer hij meent dat de dichter er van ternauwer nood Calvinist was? Nog onlangs heeft Dr J. B. Drewes betoogd, dat het lied een opvallende parafrase bevat van het 20ste kapit tel uit het vierde boek van Calvijns Institutie, waar over de macht der overheid en de verhouding tusschen vorst en volk wordt gehandeld. Men vergete trouwens niet, dat omstreeks 1570 het Calvinisme zijn uiteinde lijken vorm hier te lande nog niet gevonden had en dat verschil in toon met de 17de eeuw daaruit gemakke lijk te verklaren valt Natuurlijk doet dit alles niets af aan het feit, dat het Wilhelmus als ons volkslied inder daad een algemeen karakter gekregen heeft, ook in religieus opzicht, en dat het juist daaraan zijn groote waarde ontleent Maar men hoede er zich voor, daaruit al te gemakkelijk con clusies te trekken omtrent zijn oor spronkelijke krakter! Intusschen kan onze eindconclusie geen andere zijn dan: een mooie bloemlezing en een waardevolle in leiding! STADSNIEUWS In d'Oude Lanteern boeit een wonderlijke kunst 't oog Lienzy Ausingh, de 71-jarige schilderes die veel fantasieën heeft geschilderd aar de wonderlijke pop pen van en kunstenaar Harry van Tussenbroek, heeft Zaterdagmiddag in d'Oude Lanteern het werk van dezen toovenaur met lapjes, touw, knoopjes, kralen, knikkers, vogel skeletten en wal al niet meer bij de vele belangstellenden ingeleid. Zij toonde zich in haar openings rede een vurige bewonderaarster van deze door van Tussenbroek ge schapen fantastische wereld, waarin niettemin in verfijnde spot en met een meesterlijk gevoel voor kleuren combinatie en vormgeviug de reali teit van het leven wordt benaderd. De tentoonstelling strekt zich dit maal over alle zalen uit en eerst nu komt duidelijk naar voren, dat de gewelven zich vooral voor deze kunstuiting uitstekend tot exposee. ren leenen. Oranje-vereeniging vergaderde Stad De voorzitter der Oran jevereni ging Stad opende Vrijdagavond de vergadering in Prinsenhof en sprak zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst, zeven leden. Spr. verklaar de, dat er een zeer goede samen, werking was tusschen de besturen van de drie plaatselijke Oranje verenigingen. Voorts vertelde spr., uat er op 31 Augustus een felicitatie brief aan H.M. do Koningin was ge zonden. Hiervoor is inmiddels een dankschrijven ontvangen. Tijdens de daarop volgende bestuursverkie zing werd in de plaats van wethou. der Van Galen Last, die wegens drukke werkzaamheden voor zijn functie bedankt had gekozen de heer Kapteyn. Nieuwe bestuursleden werden voerts de heeren Vernhout en Kuster. Bij de .rondvraag deelde e voorzitter mede, dat het (lit jaar zeer moeilijk was geweest een ge schikt terrein voor do Koninginng- feesten te inden. Dit zal echter vol gend jaar belangrijk beter zijn. |)E wereld van het hotel wordt be- *-7 heerscht door gegalloneerde portiers, liftboys, kellners in rok, obers in stijl, gérants en andere al of niet geuniformde mannen. En zie dat alles heeft ondanks zijn feeste lijk of gedistingeerd geschitter iets koels want de man kan een char mant gastheer zijn. een vlot causeur de sfeer van gezelligheid schept de vrouw, de gast-vrouw Gastvrouw zijn kan een beroep worden Dat is zelfs reeds een be roep, gloednieuw De Dame de Ré- ception kent men nauwelijks in het Hollandsche hotel en toch is zij er Utrecht heeft op deze pioniersters beslag gelegd Interessant EEN reuzenleuke. interessante baan", zegt zij. ..Tenminste als je je in de menschen verdiept. Ze komen binnen Je denkt: Hoe zijn ze? Wè>t zijn ze? Waarom zijn ze zoo?" „U filosofeert, juffrouw, maar wat doet U eigenlijk als Dame de Recep tion?" vraag ik. „De echt vrouwelijke dingen. Ik zorg voor de bloemen op de tafeltjes. Ik probeer de kleine wenschen van de gasten te voorkomen Wat kunnen hotelgasten al niet wenschen! Vooral touristen. De gek ste dingen soms. Een buitenlandsche. die slechts sportieve reiskleeding bij zich heeft, kan plots voor een „gele genheid" een chiquen hoed noodig hebben De Dame de Réception zorgt ervoor, dat de hoed er komt. Een heer wil een telegram zenden naar zijn vrouw, dat hij later thuiskomt, maar hij heeft geen tijd het te for muleeren, een dringende zakencon- ferentie slokt hem op. Zij stelt het teleurstellende bericht tactvol op. Haai tact en belangstelling worden steeds weer opgeëischt Dat begint vanaf het oogenblik dat zij de be zoekers inschrijft dat eindigt eigenlijk niet op het moment van weggaan Want de hotelservice, die door de Dame de Réception o i. ver volmaakt wordt, roept de gasten te rug naar eetzaal en bar, naar terras en hall Service „Service, service en nog eens ser vice, daar gaat het om!", verklaart onze pionierster. Het klinkt zoo za kelijk zij is ook zakelijk Zij dient per slot een zaak, maar beteekent dat niet steeds weer het dienen van menschen? Vooral van die menschen die op doortocht zijn? Ze brengen elk hun eigen sfeer mee van het vreemde land. de verre stad, van ty- pischen arbeid en wonderlijk verpoo- zen, van ongeweten complicaties vaak. Al die werelden vervloeien in de wereld van het Hotel en dkt is hei wat het beroep van Dame de Réception zoo boeiend maakt en waarom het bij uitstek voor vrouwen geschikt is De vrouw is fijngevoelig en nieuws gierig. zij kijkt Rraag naar het mo zaïek van het bonte leven Zij speelt met de stukken Haar intuïtie heeft snel ontdekt wat Uw plaatsje is in dat mozaiek. Zij is groot, slank en goed gekleed Zij nijgt even, glim lacht en heet U welkom l.w. Houthandelaar krijgt f 50.000 boete De houthandelaar H. Buys uit Oostzaan is door den Haarlem- schen tuchtrechter veroordeeld tot 50.000 boete. Buys, die pluimvee houder van origine is. heeft in den oorlog rond '100.000 verdierfd aan den handel met hout, dat de firma Bruynzecl hem leverde voor het timmeren van kippenhokken. Zuid-Amerïkaansche sigaretten lieten de dieven staan Inbrekers hebben hun slag gcsla. gen in de tabaksgrofsierdci ij van firma aan de Oude Vest fe Leiden. Niet minder dan 6000 pakjes siga retten en 2000 pakjes shag en rook tabak zijn gestolen Een groote voor> raad Zuid-Amerikaansehe sigaret: ten achtten de heeren niet de moeito van het meenemen waard De „Dame de Receptionontvangt haar gasten met een glimlach jT> E Finsc/ie athletiek-trainer Valste is een dezer dagen in ons land aangekomen om gedu. rende een tweetal maanden ah gast van de Kon, Nederl. Athl.e- Hek Unie in ons land te ver toe- ven. Na afloop van dezen termijn s zal hij beslissen al dan niet dis of/icieele KNAU trainer in Ne- dcrland te blijven. Watik tut dusverre van de Nederlandsche athleten gezien heb,'" aldus Valste „geeft mij deu indruk dat Nederland ongetwij feld beschikt, over materiaal, waaruit goede athleten kunnen worden gevormdSlijkhuis wordt on gei wijf eld u e rel d record houder en hij komt zefier te zijner tijd onder de li min," beu eerde de Finsche trainer, die onze 5000- man in Oslo aan het werk gezien heeft. Slechts eenmaal eerder is i Valste in Nederland geweest en wel tijdens de Olympische spelen i in 102S te Amsterdam waar hij Finland op de technische num. mers en in de tienkamp verte- gcnwoordigdc. In Engeland is hij zeer lang als trainer werkzaam geweest en naar hij mededeelde, hoopt hij zelf van harte zich in i de toekomst aan de Nederland- i sche athletiek te kunnen gaan wijden. Wij vernemen dat de lieer J. J. G. Boot is benpemd als burgemeester van Ede. ("feuilleton j uit het jaar 1945 door Frank Anders TEGENOVER den melkboer schuil de een lange jonge kerel met een uitbundigen rooden haardos en in het gaf, naast hem verbleef een manne tje met een rond gezicht onder een bolhoed Telkens wanneer een vlieg tuig over was en de bom gevallen, doken de hoofden op en dan riep de roode vroolijk: „Hè, he. we zijn er nog!" Toen stelde hij voor om gevieren een kaartje te leggen. Wij doken weer en er volgde een daverende slag. Enorme scheppen aarde wer den over mij heen geworpen; het duf ruikende vochtige dek moest ik van mij afschudden en toen keek ik over den rand om te hooren. wat de grappenmaker nu wel te vertellen had over deze miraculeuze ontsnap ping. Maar zijn hol had een voltref fer gekregen en er was niets meer van hem te ontdekken Zijn buurman jammerde, dat hij zijn hoed kwijt was, maar toen ik dichter bij kwam merkte ik, dat de man versuft was en niet meer wist wat hij riep. want er was hem een been afgerukt. Nog eens vroeg hij kreunend naar zijn bolhoed. Toen verloor hij het bewust- zijn. Wij hebben hulp gehaald, de melk boer en ik en we dachten niet meer 1 aan vliegtuigen en bommen Het was al laat in den middag ge worden, toen ik de stad binnenreed Die bom op den opgewekten roodha- rigen jongen had veel indruk op mij gemaakt. Ik dacht aan alle gebeurte nissen van den laatsten tijd en be gon mij af to vragen, waarom ik in zoovele gevallen er vlak bij was ge weest. maar dat telkens een ander werd getroffen. Ik speelde al met de idee van een gelukkig gesternte en het was mij werkelijk te vergeven, dat ik langzamerhand het gevoel moest krijgen, dat niets mij deren kon. Ook nu nog. hier tusschen die paar vierkante meters steen, kan ik niet gelooven. dat dit het einde voor mij zal zijn Ik weet. dat er een oogenblik zal komen, dat ik zal gaan twijfelen, maar dat lijkt mij nog zoo ver af. dat ik het mij nu niet kan voorstellen. En die gedachte zou mij zeker wel heel vreemd geweest zijn, toen ik op weg was om voor het laatst Marja te zien. Het waé ook de laatste bom. die ik dien dag zag vallen Ik bevond mij al dicht bij huis. toen het geluid van een snel naderend vliegtuig hoorbaar werd Ik keek omhoog en zag, dat het een Mosquito was Het toestel moest behooren tot een groep, die hoog in de lucht kruiste, maar die niet te hooren was, omdat de wind nog Zuidelijker was geworden. De eenzame Mosquito vloog zoo laag als ik zelden een Britsch vliegtuig heb waargenomen. Toch was het geen duikvlucht; in horizontalen koers kwam het rakelings over de schoor- steenen van de huizen over de bree de straat, waardoor ik verder reed. Toen zag ik de bom Ik dacht, dat zij viel. maar zij bleef hangen, sceonden lang, nu al acht, negen seconden Het werd mij duide lijk, dat die bom was blijven klem men en dat daardoor het vliegtuig zich niet kon oprichten om mee.* hoogte te krijgen. Verder lelde ik. tien, elf en toen viel de bom. Twee keer draaide zij om haar as en schoot toen pijlsnel omlaag Ik dacht, dat zij het dak van het .flatgebouw zou ra ken. waar de s.s.- en s.D -officieren woonden en dat die piloot waar schijnlijk nimmer zou vernemen, welk een ongehoord geluk hij ondanks zijn tegenslag had. maar helaas, de bom scheerde rakelings langs het hooge gebouw en verdween achter de gevels Een doffe slag volgde en er vlogen stukken puin de lucht in. Eerst toen dacht ik aan Marja. De bom moest vlak bij haar kantoor ge vallen zijn. Als een bezetene stoof ik vooruit De eerste straat rechts dan de derde links Maar toen ik den hoek omsloeg zag ik al menschen hollen naar de derde straat, waarin Marja's kantoor was. De bom had precies één huis getroffen, maar dan ook niet één stukje van een ander daarbij en voordat ik het zag wist ik reeds, welk huis het zijn zou Het was volkomen ingestort Wordt vervolgd) Verkeersmoeilijkheden II Wanneer Uw rijwiel is voorzien van een vrijwielinrichting, moet Uw rijwiel voorzien zijn van ten minste één rem, waarmede Uw rijwiel ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Uw rijwiel moet voorzien' zijn van ten minste eén bel, waarvan hel geluid op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar is. Uw rijwiel moet tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang voor zijn: a. aan de voorzijde van een lantaarn, die voorwaarts een helder geel of een helder wit licht uitstraalt; b. aan de achterzijde van een lantaarn met reflector, welke lantaarn duidelijk zichtbaar voor het achteropkomende verkeer een rood licht uitstraalt en van een wit achterspatbord of wit verlengstuk. Heeft het rijwiel twee achterwielen, dan moeten beide achterspat borden wit zijn of een wit verlengstuk hebben. drukte op den weg en de gesteld heid van den weg. Zelfs een snel heid van 10 km per uur kan onder bepaalde omstandigheden te hoog zijn. Een beroep op 40 km gaat dan niet op. Laat U als bestuurder niet afleiden. Een seconde van onoplet tendheid kan niet alleen Uw leven doch ook dat van anderen kosten. Wcest er trotsch op. wanneer ge kunt /eggen „Ik heb dit jaar geen aanrijding gehad." Weest er niet trotsch op, wanneer gc met een snel heid van 100 of meer kms per uur hebt gereden. Haalt geen bravopr- stukjes uit. Gedraagt U ook als be stuurder van een auto of een motor als een beschaafd mensch. Geeft tij dig een duidelijk teeken, wanneer gc van richting wilt veranderen, langzamer wilt gaan rijden of wilt stoppen. Wacht met afslaan naar links, wanneer ander verkeer U achterop komt of U tegemoet komt rijden. Laat het één zoowel als het ander passeeren. Komt liever een halve minuut te laat op een afge sproken plaats, dan naar een zie kenhuis tc worden gebracht. Schaft U een verkcersboekje aan en zorgt op de hoogte te komen van de vele verkeersvoorschriften. Taak overheid Hiervoren is een* kort overzicht gegeven van een aantal verkeers voorschriften en in acht te nemen gedragingen, welke gelden voor ver schillende groepen van weggebrui kers. Bovendien heeft de overheid ook een belangrijke taak te verrich ten ter bevordering van een veilig verkeer. Daarbij is gedacht aan om legging van het verkeer, het af brengen van vcrkcerszuilcn op daar voor geëigende plaatsen, zorgen voor een goc-dc verlichting, het instellen van rijverboden voor bepaalde stra ten, het instellen van een eenrich tingverkeer voor daarvoor in aan merking komende straten, het vast stellen van parkeerverboden of stop- verboden. Daardoor komen wel eens verschillende belangen met elkaar in botsing. Echter moet steeds het algemeen belang voorgaan. Kinderen Het spelen van kinderen op een rijbaan is levensgevaarlijk. Dc aan dacht der kinderen hierop tc vesti gen kan niet te dikwijls geschieden. Uitdrukkelijk zijn in dc NVcgenver- kcersregcling op dc rijbaan verbo den het gooien 'of op andere wijze voortbewegen van ballen of an dere voorwerpen, touwtjesprin gen, oplaten van vliegers, tollen, hoepelen, het gebruik van autopeds en soortgelijke voortbewcgingsmid- delen en het spelen met of op rij wielen. Hoe staat het met het verkeerson derwijs op de scholen? Werkt de l'ereeniging voor Veilig Verkeer nog? Voor den oorlog werden er voor kinderen verkeersexamens afgeno men. Kan dat in de toekomst niet weer plaats vinden? Dc Commissa ris van politie is bereid met zijn mannen dc behulpzame hand te bie den. Er bestaan in Amersfoort zoo- \cle vcrccnigingen op allerlei ge bied. Wat is tegen het vormen van clubs voor het ontvangen van \er- keersvoorlichting? Komt besturen van vereenigingen, brengt dat punt eens ter sprake. Ook gij en dc leden .L'wer vereenigingen hebben belang bij een veilig verkeer. omdat gij en zij deel uitmaken van dat verkeer. Dempt dc put vóór het te laat is. VERWARRING stichtende ver lichting mag niet worden ge voerd. evenmin als verblindende verlichting. Wielrijder gij moet Uw bel ge bruiken telkens wanneer de veilig heid van het verkeer zulks vordert. Vordert de veiligheid van het ver keer zulks niet. dan moogt gij geer. signaal geven. Gij moogt geen ander geluidsignaal geven dan met dc bel. Signaleeren met een hoorn of met een winkelbel, welke gij in de hand draagt, is verboden. Telkens wanneer dc veiligheid van het verkeer zulks vordert, moet gij wielrijder langzamer rijden of het rijwiel doen stilhouden. Rijwielen op meer dan twee wie len, ingericht voor het vervoer van goederen of rijwielen, waaraan een aanhangwagen of zijspanwagen is bevestigd. Met de hierboven genoemde voer tuigen, ingericht voor het vervoer van goederen, mag niet worden ge reden: a. op rijwielpaden; b. op wegen die niet openstaan voor het verkeer met rij- of yoertui gen geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Wel mag daarmede gereden worden op wegen welke openstaan voor het verkeer met rij- of voertui gen geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde; c. wanneer zij niet voorzien zijn .an tenminste één rem, waarmede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht: d. wanneer zij tusschen een half uur na zonsondergang cn een half uur voor zonsopgang niet voorzien zijn van twee lantaarns, die voor waarts een helder geel licht of een helder wit licht uitstralen: e. wanneer zij tusschen een half uur na zonsondergang cn een half uur voor zonsopgang aan de achter zijde niet voorzien zijn van een lantaarn (achterlicht), die achter waarts duidelijk zichtbaar voor het achteropkomend verkeer een rood licht uitstraalt: f. wanneer niet aan elk der wie len van het rijwiel een spatbord is aangebracht voorzien van een witte strook of een wit verlengstuk. Drie lantaarns Een rijwiel,,waaraan een aanhang wagen is bevestigd, moet tusschen een half uur na zonsondergang cn een half uur voor zonsopgang voor zien zijn van: a. drie lantaarns welke voor waarts een helder wit licht of een helder geel licht uitstralen: b. aan dc achterzijde van een lantaarn (achterlicht), die achter waarts, duidelijk zichtbaar voor het achteropkomend verkeer, een rood licht uitstraalt; c. een spatbord met een witte strook of wit verlengstuk aan elk der wielen. Een rijwiel, waaraan ccn zijspan- wagen is bevestigd, moet tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang voor zien zijn van: a. twee lantaarns die voorwaarts een helder geel of een helder wit licht uitstralen. b. aan de achterzijde van een lan taarn, die achterwaarts voor het achteropkomende verkeer, een rood licht uitstraalt (duidelijk zichtbaar); c. van een spatbord met een witte strook of een wit verlengstuk aangebracht aan het wiel van den zijspanwagen en aan het achterwiel van het rijwiel: Rijwielen op meer dan twee wie len, ingericht voor het vervoer van goederen en rijwielen, waaraan ccn aanhangwagen of ccn zijspanwagen is bevestigd mogen geen andere ver lichting voeren, behoudens enkele uitzonderingen. Motorrijtuigen Bestuurders van motorrijtuigen zorgt er voor, dat: Uw motorrijtuig voorzien is van twee 1 onafhankelijk van elkaar krachtig werkende remmen. Laat dc remmen bij twijfel steeds controlec- rcn. Controleert vóórdat ge bij avond gaat rijden of dc voorgeschre ven verlichting goed werkt. Rijdt bij het tegemoet rijden van andere weg gebruikers niet met verblindende verlichting. Rijdt steeds voorzichtig cn schenkt aandacht aan het ver keer. Beheerscht l' wat snel rijden betreft. Passeert niet op kruispun ten van wegen of daar waar wegen zich verecnigen. Al hebt ge voor rang, dan wil dat niet zeggen, dar gc maar raak moogt rijden. Weest ook als auto- of motorbestuurder voc.komend. Stopt steeds wanneer dc veiligheid van het verkeer zulks cischt. Er staan steeds mcnschcnlc- vens op het spel. Let op dc ver keersborden en op de verkeerslich ten. Dc bevelen door de politic ge geven, hebt ge steeds op tc volgen al zijt ge het er niet mee eens. In de bebouwde kommen mag de snel heid niet meer bedragen dan 40 km per uur. Dat wil niet zeggen, dat ge straffeloos met die snelheid moogt rijden. Ge hebt onder alle omstan digheden rekening te houden met de Twee zilveren jubilarissen bij drukkerij „Pafria" Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de seefen A. J. H. Jans en A. A. Waanders, re^p. boekbinder en typo graaf in dienst traden bij d§ N.V. Snelpersdrukkerij Patria. Het personeei kwatu 's middags bijeen in „De Wapenroem." waar de president-commissaris, de heer II. R. Krul, de verdiensten der jubilaris sen schetste en er op weer dat Pa tria groot was geworden mede door den plichtsgetrouwen arbeid van hen beiden. »Zij hartelijke gelukwcn- sehen gingen gepaard van een en. veloppe met inhoud. De heer W. Wijk, directeur, sprak eveneens waardeerende woorden. Namens liet technisch en admini stratief personeel bracht de heer Jonkhart deu dank over vior du o/i der vonden kameraadschap en col legialiteit. Zoowel aan Waanders als aai, Jans bood hij een blijvend aan denken aan. Namens de jubilarissen dankte tenslotte de heer Waanders Politie-varia De bestuurder van een motor rijwiel, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, kreeg een proces-verbaal» Eenige autobestuurders, Jin niet of niet tijdig richtingsverandc- ring aangaven werden bekeurd. Aangehouden is Dc G die zich schuldig heeft gemaakt aan op lichting van enkele geldsbedra gen. Een marktman kreeg een bon wegens prijsopdrijving. De 6eKamer van hot Tribunaal t.« Amersfoort deed hedenmorgen uit spraak in de volgende zaken: Josephus Ch. H. M. Lutkie. ex. directeur van de Noack Vleeschfa- briek te Amersfoort die o.a. had ge n-acht een levensverzekering te be dingen van 120.000 en de Noack. fabrieken te koopcu. Financieelen steun had verleen! ran Nat. Socia* listische instellingen en het perso neel had verplicht knmeraadschaps- avonden te bezoeken werd veroor-* deeld tot interneering beperkt tot den tijd doorgebracht in voorloopige intérneering en ontzetting uit de kiesrechten. Zijn geheele vermogen werd verbeurd verklaard. Maria J. Vught-v. d. Land. dié o.a. lid was van de NSB en NSVO en eereraadslid van „Strijd en Offer" werd eveneens veroordeeld tot. inter* ncering beperkt tot 'den tijd doorge bracht in voorloopige interneering en ontzetting uit de beide kiesrech ten. De uitgever Johan Valkhof wer$ veroordeeld tot verbeurdverklaring van zijn nalatenschap zich beperken de tot een bedrag van 1000. Johannes Stender, die o.-a. had toegestaan dat zijn zoon lid werd van den NJS en den hopman der WA een rapport over politieke ac. ties aan zijn buren had gezonden werd veroordeeld tot 2 jaar inter, neering met aftrek en ontzetting uiti beide kiesrechten. Jeanne M. Jongnière, wed.- van P* P. van Bosse nie o.m. omgang had met een Ilauptstormfilhrer waaruit een kind werd geboren en een dame had overgehaald lid te worden vah •de NSB werd veroordeeld tot inter neering beperkt tot den tijd doorge bracht in voorloopige interneering en ontzetting uit, beide kiesrechter! en bedrag van 15.000 werd ver beurd verklaard. Eveneens moesten zich verank woorden: 1 Gerrit Grootenval Kampweg 48bïs te Soesterberg ten zake het lidmaat schap aan diverse Nat.-Soc. organi saties <en het vrijwillig uitvoerep van werk in Duitschland. Verdachte ontkende het laatste. Uitspraak over 14 dagen. Malhilde C. Heylen, lid 'der NSft eehtgenoote van Hendrik J. Mol, Cel; siusstraat 52 te Amersfoort. had o.m. toegestaan, dat haar minderja rige zoon dienst nam bij de SS. Zij word in afwachting van het vonnis over 14 dagen in vrijheid gesteid. Noteert U even Grand: Mijn hart klopt voor Belita. 2.30. 6:45 en 9 uur. Zo. 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. City: Sportkoningen. 2.30, 7 en 9 uur, Zo. 2-4.15, 7 en 9 uur. Rembrandt: Het eiland des dood. Deel II. 2.30, 6.45 en 9 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Hoogland I Rijwieldiefstal J. van R. uit Hoevelaken, die op bezoek was bij C. van L. aan de Nijkcrkerstraat, kwam, toen hij huiswaarts wilde keeren, tot de onaangename ofitdekking dat zijn' rijwiel gestolen was. Motorongeval Zondagmiddag vond op het kruispunt Hoevelaken een motor ongeval plaats, dat gelukkig goed afliep. In de richting Apeldoorn reed een luxe auto, gevolgd door twee motorrijders met duopassa giers. In de bocht passeerde een der motorrijders de auto; de an der wildé echter voor zijn collega niet onderdoen en wilde beiden tegelijk passeeren. Ver kwam hij 'echter niet doordat hij in den wegberm terecht kwam en om- slop,g. Zijn duopassagiere lfep hierbij een bloedende hoofdwonde op, Zii werd in don naastbijzijn* den Roode Kruis hulppost ver bonden. De Vroolijke Tippelaars De wandelsportvereeniging „De Vroolijke Tippelaars" alhier narrt Zaterdag deel aan een door de Bussumsche wandelclub ,,De Kie- v it" georganiseerde herfsitocht ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan. Onder leiding van den heer G. Voskuilen volbracht de Jeugd groep \an 16 man den 15 k.rn. langen tocht zonder uitvallers, evenals de lftofdgroep van 24 le den onder leiding van den heer J. Adams dc 25 k.m. Alle deelne mers ontvingen een herinnerings medaille terwijl de vereeniging 'n fraaien zilveren groepsmedaille in de wacht sleepte. Burgerlijke stand Hoogland Geboren: Margaretha Maria. d. Johannes Cornelis Schimmel en v«ri Margaretha Wilhelmina van; Lierop. Johannes Gaurericus, z. v. Johannes Traa en Ruthera van Esvcld. Gehuwd: Gijsbertus Antonius v, Dilk «?n \nthonia Theodora Os- se i#l rij ver. HSVPVW H.S.V heeft het Zondagmiddag op het terrein aan den Langen- ooi'd niet tot een overwinning kunnen brengen, integendeel, het moest een zware nederlaag incas- seeren Hoewel P.V.W. met rust een 3—0 voorsnrónc had. leek het oi niet op dat het tenslotte een 101 nederlaag zou worden. vP\AV srooide er na rust nog een schepje op en wist met haar schotvaar- dicre \oorhoedp het verdedigings- s.telscl van H.S V volkomen uit te schakelen. H S V redde tenslotte de eer door een goed doelpunt van G Krpijne. VIOS IIHamersveld Op liet terrein aan dor, floog- wplderlaan speplde Vios II een vriendsrhapnelijken wedstrijd te gen een combinatie uit Hamers- veld. De gasten hoekten een 31 overwinning in een wedstrijd die het bijwonen alleszins waard was.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2