Jean Cocteau dichtte een sprookje Tïloohd Kamer word t gehoord bij Indonesisch accoord Het brilleglas Loongrensverhooging door artsen aanvaard biedt groote mogelijkheden voor onze industrie I Minister Ringers treedt af ...het Monster Zelfbestuur voor Britsche zone onder getuige De regeering zij waakzaam Vrijdag 15 November 1946 JOSETTE DAY La Belle EAN COCTEAU, chronisch verliefde, dichter, fantast, dichtte dit sprookje van liet Meisje en het Monster, van de schoone deugd en de leelijke zonde, van onschuld, liefde, tegenover heb zucht en wreedheid, voor allen die nog zooveel van het kind in hun ziel hebben bewaard dat zij, anderhalf uur lang, kunnen ge- looven in gebeurtenissen en menschen die niet „waar" zijn, maar school en goed. Dit geloof heb ik van u noodig," schrijft hij in zijn inleiding. Is hij een idealist, een Don Quicliotte? Neen, de Fransche film heeft reeds veelvuldig bewezen, beschouwt het als haar bestaansreden het te bewijzen, zou men zeggen, dat met de milliocncn die voor het maken van films moeten worden uitgetrokken niet noodzakelijkerwijs behoeft te worden gespe culeerd op de slechte karaktereigenschappen van het naamlooze publiek, zelfs profijt kan worden getrokken als zij gestoken Me»* TMïoïcï/i am worden in een werk dat aan den 1161 M61SJ6 en... toeschouwer eischen durft stel len. Cocteau is een man met veel talent cn 'n uitgesproken goeden smaalt die hem veroorloven zich op veel gebie den met een aangeboren elegance te bewegen: hij is romanschrijver, dra maturg, teekenaar. tooneelspeler, cineast, hij is vooral een virtuoos. Een oud verhaal, van Madame Leprince de Beaumont, gaf hem aan leiding tot een grillige fantasie van een sprookjeskasteel, een wreed mon ster, een asschepoester en een schoo- nen prins, een verhaal, afwisselend, rijk en vol onverwachte vondsten. Hij schiep een wereld waarin men zich graag vangen laat, omdat zij te gemoet komt aan ons kinderlijk ver langen naar dingen die wonderbaar lijk zijn en op een wonderbaarlijke wijze mooi, want in laatste in stantie is deze film een ode aan de schoonheid, een gepassioneerde lief desverklaring, niet van den prins voor zijn Asschepcvs, maar van den dichter voor zijn objecten. Kort begrip TER oriëntatie, in enkele trekken, de fabel van „La Belle et la Bete", waarvan de titel uitzondenngs- gewijs ditmaal eens (als „Het Meisje en het Monster") goed werd ver taald. Een failliete koopman, ver dwaald in een spookachtig bosch, vindt bij toeval den toegang tot het tooverkasteel, waar levende handen hem, aan de muren, voorlichten en den weg wijzen en, aan tafel, bedie nen (een goedgevonden filmische ap preciatie van de „onzichtbare han den" uit het sprookje); bij zijn ver trek plukt hij een roos voor zijn jongste dochter, maar het monster, de eigenaar van het kasteel een om zijn hebzucht en wreedheid betoover- de prins komt te voorschijn en eischt voor den diefstal zijn leven of dat van een zijner dochters. De jong ste, door de twee anderen als dienst meisje behandeld, offert zich voor hem op. maar inspireert het monster tot zijn beste gevoelens en overwint zijn woestheid; hij vereert haar als een koningin en staat haar later toe haar vader, haar ijdele zusters en haar aanbidder Avenant te bezoeken. Zij komt te laat terug, vindt het mon ster stervend en zelfs haar onschul dige liefde kan hem niet redden, maar de aanbidder, afgunstig gewor den op de schatten van het kasteel, dat hij" komt berooven, wordt betoo- verd, verandert in het stervend mon ster, en het monster wordt weer een prins, die als twee druppels water op den vroegeren Avenant gelijkt, en het gelukkig paar zweeft door de lucht naar een ver koninkrijk, waar zij ongetwijfeld nog lang en gelukkig zullen leven. Een parabel, zooals men ziet: de hebzucht maakt den mooisten mcnsch leelijk. maar ae lief de overwint alles, zooals zij ook in „L'éternel retour" overwon, een verhaal bovendien dat alleen maar aanvaardbaar is voor wie een oogen blik gelooven wil dat de klauwen van het ondier werkelijk kunnen roo- ken, cn levende menschenarmen als kandelabers kunnen dienst doen. Maar dit alles is zoo belangrijk niet. Het verhaal js slechts uitgangs punt. borduurpntroon de kleuren figuurlijk gesproken; Cocteau heeft teveel smaak om zijn fantasie te be derven met de ansichtkaarten-lyriek van het technicolor) zijn de hoofd, zaak. Moet men nog zeggen dat de beeld, schoone Belle en de jonge prins in Josette Day en Jean Marais niet te vervangen vertolkers vinden, dat de muziek van Georges Auric heel goed is. en de fotografie voortreffelijk? Het is tenslotte een Fransche film Natuurlijk houdt men op deze film het een en ander aan te merken. Men kan bijvoorbeeld aanvaarden 'dat in het sprookje de figuren personifica ties zijn van deugden en ondeugden, maar wenschf dan toch dat zij een eigen leven leiden, dat. om heldere taal te spreken, de karakters wat meer ontwikkeld worden. In dit op zicht is Cocteau's film stellig de min dere van dat andere Fransche film- sprookje, Carné's meesterwerk „Les visiteurs du soir" (De duivel was de laatste gast), dat Cocteau trouwens wel min of meer geïnspireerd zal hebben. Maar de criticus pleegt, ge lijk de wespen, het liefst aan de bes te appels fe knagen, en omdat hij dat zelf wel weet laat hij het hier bij. Naar roman van... A SYMPHONIE PASTORALE' an Jean Delannoy is net zoo veel beter dan „Les Rocquvillards" van Jean Dréviile. als de roman van Gide uitsteekt boven die van Henri De minister voor den We deropbouw dr. ir. J. A. Rin gers heeft aan H.M. de Ko ningin met ingang van 15 November ontslag uit zijn functie gevraagd. Ofschoon het bericht geen reden vermeldt van deze ontslagaanvrage mag verondersteld worden, dat ëen minder goede gezondheid de aanlei ding i s. Reeds lang gingen er ge ruchten, dat deze een ernstige han dicap vormde voor het beheeren van zijn uitermate veeleischende functie. Hoewel mevrouw Ringers enkele we ken geleden de geruchten tegensprak blijken zij nu toch op waarheid to berusten. Dr. Ringers leid. de in de twinti ger jaren den bouw van de nieuwe sluiskolk te IJmuiden. Van 1927—1930 was hij directeur- hoofdnitvoerder bij de Mij. tot uit voering van Zui. derzeewerken. In dit laatste jaar volgde zijn benoe ming tot directeur.gcncraal van den Rijkswaterstaat. Toen na den oorlog prof. Scher- merhorn en W. Drees belast werden met de samenstelling van een kabi net lieten zji hun keus voor een mi nister voor don Wederopbouw vallen op ir. Ringers. Zij hadden bezwaarlijk eon be. tero keus kunnoi\doon. Ondanks de enorme moeilijkheden toog minister Ringers aau den slag en het is ongetwijfeld niet aan hem te wijten, dat^Nederland niet zoo veel nieuwe woningen heeft kunnen bouwen als nood- zakelijk en gewenscht was. De Koningin heeft, overeenkom stig het verlangen don heer Ringers, met ingang van 15 November ont slag verleehd op de meest eervolle wijze onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten door hom aan haar en den lande bewo. zen. K.N.A.C. ontevreden over de regeering Hedenmiddag is in hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhagc de eerste jaarlijksche vergadering van de K N. A.C. na de bevrijding gehouden. De voorzitter jhr, mr, J. Th. Smits sprak !n zijn openingsrede als zijn meening uit. dat de overheid meer zorg be steedt aan den opbouw der spoor wegen dan ban dien van het wegver keer. De overheid dient over te gaan tot drastische beperking van haar eigen wagenpark, zoodat meer auto's ter beschikking komen voor medici, enz. Verscheidene wegen dienen noodig verbeterd te worden, vooral de we; AmsterdamUtrecht. Hij deelde me de dat de Mp. tot bevordering der geneeskunst in samenwerking met de K.N.A.C. een medisch-psychologisch college heeft ingesteld, dat een stu die zal maken van het onrustbarend aantal verkeersongelukken Aardbevingen in Peru Tengevolge van aardbevingen zijn in Peru op zijn minst 100 personen gedood. Een plaats van 11.540 inwoners. Sihuas. werd bijna totaal verwoest, terwijl oen andere plaats van 2.800 inwoners verdwoen voor de helft van den aardbodem. De hevigste schok werd Zondag waargenomen Zij duurde 27 6eo Na- drcn zijn nog 52 schokken van minder Dr. K. H: de Raaf De Centrale Eereraad voor «lo kunst heeft de uitspraak van den eereraad voor de letterkunde van 9' Oct. 1945, betreffende dr. K. 11. de Raaf inhoudende het verbod vajh publicatio, gedurendo do jaren 1045 1950, na onder/ook ongegrond en ongemotiveerd bevonden cn mitsdien vernietigd. 1 A va JEAN MARAIS La Béte Bordeaux. De kansen zijn ongelijk: twee films uit de goede dage- lijksche productie, met groot Vak manschap door twee vrij onpersoon lijke regisseurs nauwgezet naar be staande romans gemaakt het resul taat wordt bepaald door het uit gangspunt. Men zou niet veel kwaads van deze films* willen zeggen „La Symphonie pastorale" (Gertrude) is tenslotte heel goed maar men vraagt zich af of heel dat gecompli ceerde apparaat van scenaristen, technici, acteurs, nog altijd dienstig moet worden gemaakt voor hef re- produceeren van een roman, om met ingewikkelde middelen te doen wat de romancier met de Pen kon. De filmkunst is al verder voortgeschre- deh: nu zij haar eigen vorm heeft gevonden, verwacht men ook een eigen inhoud. Maar het is wellicht onredelijk, van Delannoy. die als regisseur van „L'éternel retour" zoo zeer aan de hand van Cocteau liep, te verlangen dat hij het ook zonder steun zou af kunnen. Men moet bovendien erken nen dat hij van Gide's populaire ro man een knappe weergave heeft ge leverd. zuiver van sfeer zooals het sneeuwlandschap cn de kraakhaldere pastorie waarin het verhaal speelt, en met alle eer aan den auteur. Men kan het hem alleen moeilijk vergeven dat hij, op dit plan, niet voldoende eer gevoel toont te bezitten om zich los te maken uit de positie van herschep pend kunstenaar, waar hij scheppend zou kunnen zijn. Van Dréviile, voormalig avantgar- dist, had men meer verwacht mis schien, maar dit is dan de teleurstel ling waaraan wij nu al gewoon zijn geraakt waar het de avantgarde be treft. Cavalcanti niet te na gespro ken NIEUWE FILMS UIT j FRANKRIJK: Le Belle et Ia Béte" Jean Cocteau „La Symphonie pasto- j I rale" Jean Delannoy j 1 Les Rocquevillards" j Jean Dréviile j Binnen enkele dagen zal het Duil- sche volk kennis kunnen nemen van een verreikend plan, dat hun een gematigden vorm van zelfbestuur zal verleenen in de Britsche zone. Met ingang van 1 Februari zullen zij de verantwoordelijkheid krijgen voor de verdeeling van voedsel en kleeding en de huisvesting van 22 millioen menschen. Het Britsche plan omvat verder uitvoerige aanwijzingen voor een toekomstige centrale regeering van Duitschland. die de verantwoordelijk heid zal krijgen voor de buifenland- sche betrekkingen, naturalisatie, na tionalisatie, post en telegraaf, scheep vaart, geldwezen, spoorwegen, buiten- landsche handel en inkomsten, en vermogensbelasting. Op den duur zullen de provincies belangrijke be stuurstaken krijgen. Inlichtingen over hen die in het Oosten overleden Eind November zal in Holland aan komen ds. J. C. Hamel, die als veld prediker bijstand verleende aan hon derden, die in de volgende kampen in het Verre Oosten zijn overleden: Chungi, Singapore, Kin Sajok, Rin- tin. Tamarkan. Nongpladuk. Siam en Fukuot-^a kamp 17 in Japan. Ds. Hamel zal den korten tijd, die hij in Holland verblijft, benutten om in Nederland rond te reizen om we duwen. wezen en ouders van in krijgsgevangenschap overleden kame raden te bezoeken. Verzocht wordt reeds nu te schrij ven aan ds. Hamel p/a Comeniuslaan 25, Bussum. De Belgische portretschilder Gaston Geleyn is te Grimsbergen overleden, 'n Portret van Koning Al. bert van zijn hand bevindt zich in het museum voor moderne kunst te Brussel. Japan wordt democratisch. Dat de democrat ie in Japan sedert het einde van den oorlog slecds meer aanhangers vindt, bewijst bovenstaande joto waarop wij stakende employee's van „Radio Tokio" zien protcstecren tegen de aanstelling van regeerings technici gedurende de staking. (P.) NADAT de artsen de contracten met de ziekenfondsen hebben opgezegd zijn de besprekingen over de honoraria der medici in vollen gang. Met de indiening van het wetsontwerp tot instelling van een ziekenfondsraad is een voorbereidende stap gedaan tot vervanging van het ziekenfondsbesluit door een wet, waarbij heel de regeling van het ziekenfondswezen nader wordt overwogen. Het is den minister van Sociale Zaken gebleken, dat de artsen zich in dit stadium niet langer verzetten tegen de ver hooging van de loongrens der verzekerden, wanneer deze om sociale redenen wenschelijk wordt geacht. Aldus een belangrijke mcdodeoling in de memorie van antwoord van den minister van Sociale Zaken t.a.v. het wetsontwerp tot wijziging van verschillende sociale wetten. Dat do voorgestelde wijzigingen niet eerder werden ingediend, vindt zijn grond in do omstandigheid, dat, verhooging van de loongrens voor het ziekenfondscnbesluit goen eon- voudigo materie was. verwezenlijkt. In verband met de toenemende spanning onder do artsen ten aan. zien van het ziekenfondsvraagstul; Do minister moondo doze verhno, ging to moeten laten rusten, in af wachting van breeder overleg. Hij vroeg hot oordeel van do commissie van advies voor het ziokonfondswo* zen, waarin ziekenfondsen en artsen vertegenwoordigd zijn. Do hoop, «lat in deze commissie overeenstemming zou worden verkregen, werd niet heeft do minister gomeend do zaak hot best te dionon door niot zonder nader overleg een beslissing uit ie lokkon. Gelukkig* Is thans de \erhooging van de. loongrens geen groot strui kelblok meer. Feuilleton door Anthony Berkely 18 Mynheer Chitterwiclc liep lang zaam naar buiten en overdacht, dat hij^ nu een zeer belangrijk man was. Hij en hij alleen zou het touw leggen om den hals van een man. die dit meer dan verdiende. Daar de da der van zoo uitstekeode familie was, zou de zaak natuurlijk veel opzien baren. Zijn woorden in do getuigen bank zouden door elke courant in het land worden afgedrukt Waarschijn lijk zouden veerbladen zijn foto wil len publiceeren. En zeker zouden er verslaggevers zijn Ja. mijnheer Chitterwick kon en wilde, ondanks zijn eenvoud, de oogen niet sluiten voor het feit. dat hij sinds half drie een van de merkwaardigste mannen in het land was Hij keek op zijn horloge Het was tien minuten voor laff vyf. Een van de merkwaardigste man nen van het land zette er den loop pas in. Hij had zijn tante beloofd haar om half vier de patronen voor de gordijnen te brengen Het huis, waarin mijnheer Chltter- wick's tante in Chiswlck woonde, was ruim een eeuw oud. Een C-hit- terwick. die zijn moeder een eigen huis op het landgoed wilde geven, had het laten bouwen Van het land goed v/as overigens weinig meer overgebleven Opeenvolg'ende Chit- terwicks waren bezweken voor de verleidelijke aanbiedingen van bo demspeculanten Toch was de tuin, die het huis omgaf, naar Londensche maatstaven nog zeer groot. Voor de Chitterwicks, die het geld. dat de landverkoop hun had opgebracht, goed belegd hadden, was hef leven m Chiswick comfortabel, Mijnheer Chitterwicks tante, die de huidige eigenares van de bezitting was. lelde negen en zeventig jaren en er scheen goen enkele reden te zijn, dat zij geen honderd zou worden. Mijnheer Chitterwick kwam de groote. met eiken paneelen betim merde vestibule binnen, overtuigd dat de gebeurtenissen van den namid dag zelfs voor zijn tante een goed ex cuus voor zijn late terugkomst zou den vormen Hij wist. dat hij haar op dat oogenblik zou kunnen vinden in de groote kamer aan de rechter zijde van de hall. die zij haar stu deervertrek noemde. Daar bracht juffrouw Chitterwick het grootste deel van den dag door, te midden van haar collectie gedroogde mossen en oude tijdschriften. Juffrouw Chitterwick was juist be zig een nieuwe mossoort in haar Hortus Siccus onder te brengen en keek niet op, toen haar neef de ka mer binnenkwam „Ik ben bang. dat ik wat laat ben", begon mijnheer Chitterwick, toch niet heelemaal op zijn gemak, „maar werkelijk, Ik heb iets buitengewoons meegemaakt" Zijn tante maakte een beweging van schrik en keek eerst naar de kooi mef kanaries voor het raam, alsof het geluid uit die richting moest komen Daarna gaf ze te kennen de aanwezigheid van haar neef opge merkt te hebben. „Ho, Ambrose", mopperde zij, „wat laat jé me schrikken. Waarom sluip je foch altijd zoo stlekum binnen. Het is om iemand de stuipen op het hjf te jagen" Nu wist mijnheer Ambrose heel goed, dat zijn tante hem had hooren thuiskomen en evenzeer wl«t hij. dat zij dit wist Desondanks antwoordde hij, zooals van hem verwacht werd. „Het spijt mij, tante, dat Ik U liet schrikken", zei de plichtsgetrouwe neef ,.Manr ik vertelde U al, dat ik een zeer bijzonder avontuur heb be. leefd" „Gevonden ln een moeras In Zuld- Nigerla", zei z'n fan te, terwijl zij op het mos, dat voor haar lag. wees Wordt vervolgd) Socialisten geven toe in Belgische crisis De Belgische eerste-minister, Huysmans, heeft verklaard, dat de kabinetscrisis -is opgelost. De socialistische fractie heeft tijdens een gistermiddag gehouden - ver gadering besloten, dat Brunfaut, de socialistische vi ce-voorzitter der Kamer, zijn ontslag zal aan bieden. Door deze beslissing zal het mogelijk worden dat Lahaut, de voorzitter van de commu nistische partij, tot vice-voorzit ter van de Kamer wordt gekozen. Bohy, voorzitter van de socialis tische Kamerfractie en Buset, voorzitter der Belgische socialis tische partij hebben zich in ver binding gesteld met den secreta ris-generaal der Belgische com munistische partij, minister Kal mand. De communistische Ka merfractie heeft haar voldoening uitgedrukt over de tegemoetko ming der socialisten. Grieken vragen steun Griekenland heeft zich tot Enge land en Amerika gewend om finau- cieelen steun. De premier, Tsaldaris, heeft geconfereerd met Britsche en Amerikaansche financieele deskundi. gen, die het ermede eens waren, dat Griekenland onmiddellijk crediet noodig heeft, daar de deviezenpo- sitie van het land zeer slecht is. Britsche mijnenvegers ruimen Corfoe-straat Na de ramo van twee Britscae schepen, die in de straat van Corfoe op een mijn zijn geloopen zijn Brit sche mijnenvegers begonnen de zee engte te zuiveren. Zij hebben ree-Is 22 mijnen geveegd. De Albaansche regeering, die «le straat van Corfoe als haar territo rium rekent, heeft in een brief aan Trygve Lie tegen Engelands „dicta. torïaal" besluit geprotesteerd. De Oostenrijksche zaakgelastigde dr. K. Friedinger Pranten heeft zijn introductiebrieven bij de Nederland- sche regeering overhandigd Van onzen parlementairen redacteur) /^.ISTERMORGEN heeft minister-president dr. Beel in de Tweede Kamer raadpleging van het parlement over de thans in Indonesië getroffen overeenkomst in uitzicht gesteld. Hij gaf een uiteenzetting van deze overeenkomst, welke de bekend ge worden bijzonderheden bevestigde. In dit stadium wil de regee ring uitlatingen over de Rijkseenheid achterwege laten, omdat zij in Indonesië verkeerd begrepen zouden kunnen worden. De mi nister sprak zijn groote waardeering uit voor de werkzaamheid van de commissie-generaal. Het is duidelijk, zeide h.j, dat de t«ak der Rijksconferentie eenigszins anders zal zijn dan oorspron kelijk verwacht werd, omdat een deel der staatsrechtelijke veran deringen op het oogenblik van reeds een feit zal zijn. WAT de looncn en prijzen be treft, gaf de minister xoe dat de loonstop slechts kan worden gehandhaafd, indien de regeering er in slaagt de prijzen te 'verla gen. Binnenkort is een verlaging der handelsmarges te verwach ten voor verschillende artikelen, Als de grondstoffen niet stijgen, is hier een prijsverla ging van 10 te verwach ten. Aan de verlaging der subsidies op levensmiddelen valt niet te ontkomen, doch dit hoeft niet per sé tot prijs- verhooging te leiden. Correc ties op loonen zullen mogelijk blijven. Ten opzichte van de salari- eering van onderwijzers is eer daags een beslissing te verwach ten; met de ambtenaren is over eenstemming bereikt t.a.v. do sa larissen. Met de voorbereiding van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal zoo veel mogelijk spoed wor den gemaakt. In overweging is, los daarvan, de instelling van een sociaal-economischen raad. Be halve deze hoofdpunten behandel- NU iets over de perspectieven van dc brilleglasvoorziening in Neder land. Zooals reeds gezegd is in de metste landen van Europa de brilleglasfabricage ontredderd. Men zal op eenigen aanvoer kunnen rekenen, doch de werkelijke voorziening van de behoefte en de groote tekorten zullen in den lande moeten worden gedekt en daaraan wordt hard gewerkt onder ongelooflijke moeilijkheden. te nemen en langzamerhand te Nu liggen hier. vooral in Amers foort, voldoende machinerieën, doch door de eenzijdigheid van het product, waarop deze waren inge steld is het wel mogelijk het aan tal te bereiken, dat noodig is, doch niet do verscheidenheid. Vóór den oorlog ging slechts een klein deel van de Amersfoortsche productie naar Nederland en een groot deel naar Duitschland tot valuta-moeilijkheden met dit land dit niet meer mogelijk maakten. Slechts een klein deel van do Amersfoortsche productie zou op het oogenblik dienstig kunnen zijn voor Nederland. In Amers foort wordt er dan ook druk aan gewerkt het bedrijf om te hou wen overeenkomstig de nieuwe eischen. Samenwerking Alleen ovenwol kan dit bedrijf dit probleem ook niet oplossen, want hiervoor is noodig do hulp. van do recoptslijporijon, van de grossiers en van do specianlslli- porijen. Ook hier wordt door ver schillende ondernemende jonge mannen naarstig aan gowerkt Velo grossiers breiden op het oogenblik hun recoptslijporijon uit en eon or van hooft zelfs plannon con fabriek to houwen mot een ca paciteit, die tweemaal zoo groot is als die van dn fabriek te Amersfoort. Ook zijn or onderne mende opticions, die zich curve- slijpmachines hebben aangeschaft om liet glas zijn sterkte te kun* non gaven. In Amersfoort is er een opticien, die dit soort werk reeds doet on in Utrecht zijn er nog meer. Op deze manier is het mogelijk met hot halfproduct van de massa fabricage in vele geval len sneller hulp te bieden dan in do laatste Jaren mogolljk was. Een ander resultaat van blij- venden aard kan zijn, dat door de ontreddering, veroorzaakt door den coriog. hier in Nederland een geheel zelfstandige brilleglnzen- industrie gaat ontstaan, En door die zelfstandigheid zou hel nog wel eens kunnen gebeuren, dat de brilleglazenfabricage blijvend zou worden. Nu rijst bij den leek de vraag of cr dan nooit een brlllcglasln- d us trie in Nederland is geweest. Zeer zeker. Een twintig jaar ge leden waren er in Nederland drie flinke hrilleglasfabriokeu en wel een te Groningen, een te Sant poort en de fabriek te Amers foort De twee eerst genoemden zijn opgeheven cn dc laatste leed een moeizaam bestaan. Internationale verhoudingen Dit fiasco sproot voort uit inter nationale verhoudingen, want. het brilleglas is een wereldmarktarti kel, Hot ion ondergaan van deze zoo nuttige arbeidsintensieve in dustrie was ook hot gevolg van onzQ zoo volkomen afhankelijk heid van de bedrijven van over de grens. Wij lagen hier in Neder land dan ook „aan de tweede speen" en nu dwingen do omstan digheden ons in den lande zelve do fabricage van AZ ter hand gaan produceeren die. millioenen verscheidenheden, welke dage lijks gevraagd kunnen worden. In het brilleglas ligt een onge kende werkgelegenheid en het materiaalverbruik is gering. Het is een* der arbeidsintensieve pro ducten van de wereldmarkt, waar Nederland met zijn dichte bevol king naar snakt. Wat de fabriek te Amersfoort betreft kunnen wij mededeclcu, dat daar een jaar bcnoodiqd is voor het verrichten der ombouw- werkzaamheden en daarna zal er twee cu een half jaar mede ge moeid zijn om de fabriek langza- morliand op volle sterkte te doen draaion. Als men weet, dat nor maal groole brllleglasfabriekcn oen kwart eeuw tot een halve eeuw noodig hobben om tot rijp heid to komen, dan is dit een be trekkelijk korte tijd. Do mogelijkheid daartoe wordt geboden door hot feit, dat men do machines en toostellen. benoodigd voor don nieuwen toestand, gelei delijk aan kan ombouwen en aan passen. Combinatie gewenscht Om do Nederlandsche brille- glas-industrio blijvend te doen zijn achten velen het wonschei ijk de. bestaande bedrijven, grootsliipcrij cn roceptKlijporiJ, in één hechte combinatie onder to brengen. Slechts dan zeggen zij, kan er in Nederland een opthoimologischo industrie groeien van beteokenis, Iedere brlldragor in Nedorland woot op het oogenblik wel, dat het non zoor lastig probleem is. omdat hij het dagelijks aan don lijve on dervindt. Verblijdend is ook, dat de Begneringsorgnnon van dit. oogenblik hiervoor oen goheel open oog hebben on or geheel an- dors tegenover staan, dan dc re- geerlngsllcharaen van 25 jaar go* lotion Toch is ook hier nog een woord van waarschuwing op zijn plants, Het brilleglas, zooals iedere bril drager nu wei weet is een uiter mate belangrijk verbiuiksartikel. Hot is evenwel ook zeer belangrijk voor het land als fabHoksprpduct. In Diiitschlnnd wist men dat reeds in dn sinistere dagen na den val vnn Napoleon. Het brilleglas is ook een woreïdartikel omdat liet niot onderhevig is aan mode. Daarom zal men in andere lan den, waar deze industrie wortel hoeft geschoten, deze industrie met hand en tand verdedigen en het zou weer kunnen voorkomen, dat men !>i| het opmaken van in ternationale regels, het brilleglas zou vergeten als exportartikel. Vein grenzen zouden dan voor onze brilieglnzon gesloten Morden en zonder export is do grootfahri- cfige van brilleglnznn niet moge- lij, Van het grootbedrijf toch zal sleehls een zeker percentage te lande gebruikt worden. Men moet n.I. vnn een nummer, van een soort tienduizenden stuks maken om rendabel le zijn. Wordt ook «hl besef in Nedorland wakker dan ontstaan op dit gebied de bo ven omschreven kansen. Gezien li l feit. dat er In Amerika bedrij ven zijn, die met 7000 en meer menschen werken, is een en ander ter overdenking wol do moeite waard. haar bijeenkomst waarschijnlijk de de minister nog een groot aan tal onderwerpen van minder be lang. De regeering hoopt b.v. spoedig een regeling te treffen voor den radio-omroep. Wijziging van bet standpunt der regeering tegenover de ge huwde ambtenaren is niet te ver wachten. Aan den wederopbouw» der getroffen gebieden zal met kracht worden gewerkt- Bij het buitenlaridsche beleid houdt de regeering zich voor 'oogen, dat blokvorming voor een klein land gevaren meebrengt. Terzake van de oplossing van moeilijke vraagstukken als de zui vering en berechting van politieke delinquenten, beriep de minister zich op het spreekwoord: „La crè- tique est aisée mais 1" art est dif ficile". De critiek is gemakkelijk maar de kunst is moeilijk. Minister Lieftinck, die daarna aan het woord kwam, deelde o.a, mede, dat de netto staatsschuld op 't oogenblik 2*2.6 milliard be draagt. De Nederlandsche ver plichtingen jegens het buitenland staan echter nog niet vast en soci ale uitgaven zullen vele milli oenen vragen. De minister ver wachtte, dat de belastingopbreng sten wel wat zouden vallen. Hij kondigde aan, dat maatrege len zouden worden genomen om paal cn perk te stellen aan een overmatig gebruik van dienst auto's. Van de concrete mededeelingen door den minister gedaan, ver melden wij de volgende: een wets ontwerp tot regeling van raateri- eele oorlogsschade is in het begin van 1947 te verwachten, met stich tingen van oorlogsslachtoffers zal overleg worden gepleegd- Er zul len, nadat conversies hebben plaats gehad, binnenlandsche lee ningen worden uitgegeven om de vlottende schulden te verminde ren. De versterking van het ge- mecnschapselement in do Ne derlandsche Bank is in een vergaand stadium van voor bereiding; er zullen twee wetsontwerpen verschijnen, één inzake nationalisatie van de Nederlandsche Bank, en e«n nieuwe Bankwet. Wat dc inflatie betreft, was de minister vnn meening, dat hier te veel met de roode vlag werd ge zwaaid, waardoor noodeloos on rust wordt verwekt. Dc heer Schouten (A.R.) blook allerminst door den min.pres- tot andere gedachten gebracht. Hij handhaafde zijn standpunt, dat het Koninkrijk wordt vermoord cn dat do comrnissic-goneraal bui ten haar boekje is gegaan. De overeenkomst zal hier in het openbaar worden besproken. „Ga niet voort," riep de spreker de regeering toe, „want gij onderwerpt U aan een revolutie in haar princi* pieelste betcckenis.'' Waarom, vroeg do heer Vonk (P. v. d. A.), treedt de regeering niot onmiddellijk in overleg met do Kamer inzako do voorgenomen overeenkomst? Do heer Rommo (K.V.P.j wilde zich over nationalisatie der mij nen thans niot uitlaten; bijwacht hot rapport dor in te stollen com missie af. Een openbaar debat "nu over do Inoncsiecho kwestie zou iilot in hot belang vnn de zaak zijn. Hon ziet de regeering thans precies de positie dor Rijksconfe- renlie? Dc positie van de Kroon in de voorgestelde Ncdorlandsch-Indo- nesischo Unie achtte spreker niet doorslaggevend voor oen oordeel. Intusschon stond hij met zoor groote. reserve tegenover do over eenkomst te Cheribon cn behield zich volledlgn vrijheid van heoor- deeling voor. De grondgedachte vnn do Koninklijke rede van 1042 zou spreker blijven vasthouden. CBVO zal Duitsche renten betalen Tengevolge van c]c stagnatie in hot betalingsverkeer niet Duitsch land is aan Nederlanders, die vroe ger iu Duitschland werkzaam zijn geweest én aan wie, op grond van de Duitsche sociale verzekeringswet- ton. een rente was toegekend, sinds de capitulatie die rente niet meer uitbetaald Deze rentetrekkers kun nen mc| Ingang van 1 December in aanmerking kouion voor een uitkee. ring door het Centraal Bureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers (CBVÓ). Wie weet iets van H. A. Seyffardt Het hoofd van dc P R.A, te 's-Gra- venhage verzoekt ieder, die inlichtin gen kan verstrekken omtrent de handelingen cn gedragingen geduren de den bezettingstijd von H. A. Seyf fardt. geboren te Teteringen (N, Br.) 8 December 1903, zich te melden aan zijn bureau, Lango Voorbout 13.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2