Basis voor de welvaart van ons land VYloohd Piloten-helpers ontvangen onderscheidingen Lichtwedstrijd ter eere van het Unitas-lustrum Nederland is niet kansloos PRODUCTIEVE VOLKSKRACHT Congres Stick ting van den Arbeid Twee doodenop de „Walcheren" Blum Unesco-praeses Overval op taxi's berecht Register van nalatige dienstplichtigen Toeristenverkeer naar Zuidelijke buurlanden gemakkelijker? NSB kreeg f 500.000 uit Indonesië Rotterdam wil intern, handel concentreeren Arnhems klokken lagen onder puin USA leenden vijftig milliard dollar uit Nieuwe aanslag van de Irgoen Zwai Leoemi onder getuige Historische strijd in j Huddersfield Verhoogde soldij voor soldaten, die naar Indonesië gaan Ook Londen gaat de tram afschaffen Geroofde goederen uit Tsj echoslowaki j e terug 2 Donderdag 21 November 1946 L.Ï ET is de tweede keer, aldus zeide de voorzitter van het he den in den Stadsschouwburg te Utrechf gehouden congres van den Arbeid, dat de Stichting van den Ar beid in het openbaar haar stem laat hooren, en kunnen wij zeggen, dat de Stichting dit jaar haar plaats op so ciaal terrein heeft veroverd. Er Is echter nog zeer veel te doen op het gebied van de volkshuisvesting, de verzorging van de ouden van dagen en hef 'n evenxpicht brengen tus- schen de loonen en prijzen. De Stich ting zal er bij de regeeilng ten sterkste op aandringen zoo spoedig mogelijk het evenwicht te herstellen en de spanning in deze materie te verminderen Tot slot van zijn openingswoord verwelkomde spr. de vele autoritei ten w.o de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk en de wnd. commissaris der Ko ningin. mr. Diepenhorst. Na deze inleidende woorden betrad de minister van Sociale Zaken, W. Drees. het spreekgestoelte en begon zijn toespraak, over „De bctee-' kenis van de samenwerking tusschen Overheid en bedrijfs leven op sociaal ge bied" met zeggen, dat de fundamenten van de Stichting van den Arbeid degelijk blijken te zijn. De minister zeide een voorstander te zijn van een diepgaande verandering in het bedrijfsleven en wel in dier voege, dat er een stevige band zal Ontstaan tusschen de organisaties van werkgevers en werk nemers. Wanneer dit volbracht zou kun nen worden, dan zal de Stichting hierin een groot aandeel hebben gehad De so ciale verhouding wordt reeds in vele gevallen gezamenlijk verzorgd. De regee ring heeft zich moe ten mengen in het bedrijfsleven, hoe eerder dit echter beperkt kan worden des te beter. In het verloop van zijn rede be handelde de heer Drees voorts nog de arbeidsvoorwaarden en ontslag kwestie welke laatste bij organisaties of bedrijven van volksbelang onder contróle moet staan van de overheid. Wanneer er een vruchtbare samen, werking ontstaat tusschen den Staat en de diverse bedrijfstakken, aldus besloot de minister zijn toespraak, dan kunnen wij een werkelijke de mocratie bereiken en bouwen wij aan herstel en vernieuwing van ons land. Prof. mr. B. C. Slotenmaker con stateerde in zijn beschouwing over „De beteekenis van de samenwerking in de Stichting van den Arbeid" dat deze Stichting toch eigenlijk een merkwaardige instelling is. Hierin werken werkgevers en arbeiders be- drijfstaksgewijze en in centraal ver band con amove samen voor een ge meenschappelijk doel. nl. he« ophef fen van verouderde tegenstellingen, het slechten van onnoodige scheids muren. het stabiliseeren van n^-oor- logsche onrust en ter verzekering van duurzame goede sociale verhoudingen in hel bedrijfsleven. Het ls te danken aan de bon i fide orte:dersbeweging en aan dc bona fide werkgeversbeweging, die bewust van den ernst der lijden in gemeen schappelijk overleg en lu gemeen schappelijk willen oplosoingcn heb ben gezocht en gevonden voor bran dende vragen van den dag, destruc tieve elementen ten spijt. In de Stichting van den Arbeid werken samen de groote centrale ar beidersorganisaties het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. de Nederlandsche Katholieke Arbeiders beweging en het Christelijk Natio naal Vakverbond met de centrale or ganisaties van groot-werkgevers, middenstand en landbouw. Toch streeft het bestuur van de Stichting zooveel mogelijk naar de centralisatie. Wat in de onderneming kan geschieden, dient in de onderne ming te geschieden, wat Per bedrijfs tak tot een oplossing kan worden ge bracht. dient per bedrijfstak geregeld te worden. Slechts zaken van alge meen belang kunnen in het Stich tingsbestuur aan de orde komen. Zoo biedt, aldus spr., de Stichting van den Arbeid een samenbundeling van de constructieve krachten van ons volk op het stuk van den arbeid. Over 't door de congresleden te dis cussieeren onderwerp „Onze produc tieve volkskracht" sprak als eerste inleider prof. dr. J. Tinbergen, direc teur van het Centraal Planbureau te Den Haag die in eerste instantie een overzicht gaf van de productieve krachten voor en na den oorlog en het verlies dat wij in deze jaren heb ben geleden. Wanneer wij thans, vol gens prof. Tinbergen, het oog wat meer naar de toekomst richten, dan is hef duidelijk, dat onze productieve volkskracht in die toekomst in de eerste plaats steeds ten volle moet worden gebruikt. Dit wil zeggen, dat naast de scholing onzer arbeidskrach ten een politiek van volle bezetting van het productieapparaat tot het be langrijkste punt van het programma moet worden gerekend. Slechts weinigen hebben beseft en beseffen ook vandaag nog, vol gens den tweeden inleider over het onderwerp „Productieve volks kracht", prof. dr. J. R. M. van den Brink, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Nijmegen, dat uit sluitend onze eigen productieve volkskracht do basis vormt waar op dc welvaart van ons land kan verrijzen en tezamen met de ver hooging van onzo nationale pro ductie tenslotte uitkomst kan brengen, want de hulp uit den vreemde is slechts tijdelijk en is bovendien hulp. verleend onder voorwaarde, waardoor een toe stand van internationale economi sche afhankelijkheid zou ontstaan dio noodzakelijk een ontoelaat bare politieke afhankelijkheid op den duur met zich mede moet brengen. Sprekende over de economische situatie van ons land concludeer de spr., dat gezien de omstandig heden de „speelruimte" van den De marine-voorlichtingsdienst looit mede, dat bij het ongeluk van den mijnenveger „Walcheren" de volgende militairen gedood zijn: Korporaal-machinist Harno (uit Indonesië) cn matroos derdn klasse (O.V.W.) A. Vermeulen (uit Moe- gen N. Br.). Gewond zijn: Kwartiermeester Nico Holthuij- zen (uit Middelburg), stoker tweede klasse .Tan Ebcrhard (Nicuwcnhagcn,. Limb en stoker ierde klasse M. A. J. Bax (Indone sië). Léon Blum, de leider der Fran- sche socialisten, is gis/eren tot permanchten eersten voorzitter van de alge'meene vergadering der Unesco benoemd W. DREES ondernemer noodzakelijker wijze een verklaring moet ondergaan. Waar het echter om gaat is dit: 1. dat de overheid do verklei ning der „Speelruimte" tot een minimum beperke; 2. dat zij dc bcdrijfsgenooten, ondernemers zoowel als arbeiders, zooveel mogelijk inschakelen bij de vaststelling van bare maatre gelen; 3. dat zij zich er voor hoede, elementen in de door haar ge voerde .politiek te brengen, die zich niet verdragen met de onderne mingsgewijze organisatie der voortbrenging; 4. dat zij de leiding, die nood- znkcli|k is. zoo offetiënt mogelijk geeft, met narno door de formali teiten tot een minimum te beper ken. Vervolgens belichtte prof. van den Brink het vraagstuk van de verhooging onzer productieve volkskracht. waarbij volgens spreker diverse factoren samen spanden om deze verhooging tot het minimum Ie beperken. Spre ker noemde als een er van de spanningen tusscheri werknemer en overheid. Een doelmatig con tact tusschen uitvoerenden ar beid en overheid; het scheppen van de gelegenheid voor den uit voerenden arbeid tof. het dragen van medeverantwoordelijkheid voor den afloop van het sociaal- oconomisch proces; een gezonde politiek t.a.v. het reëclo arbci- dersinkomen en een goede voor lichting. zijn drie belangrijke •middelen Om deze spanningen te ontladen. Tn Augustus zijn twee taxi-chauf feurs op den Haarlemmerweg hij Amsterdam overvallen Gisteren stonden voor de rechthnuk te Am sterdam terecht de drie daders, L A M Hondeman. J II Tegeder en F P Kroytz. die alleen aan den laatsten overval deelnam. Tegen hem bleek het bewijs van afpersing moeilijk tp construeeren, zoodat de officier van justitie vrijspraak vroeg. Tegen dc beide andere verdachten cischte hi.i vijf jaar gevangenisstraf. Mr. F Pauwels. de raadsman van Hondeman. drong aan op een reclas- sccringsrapport, hetgeen de presi dent. mr. Boon. gemotiveerd achtte. Dus verwees hij de zaak terug naar den rechten-commissaris. Transatlantisch vliegtuig had hachelijke reis Het viermotorige toestel van de „American Overseas" dat Maan dagmorgen met een vijfkoppige bemanning en vier-cn-dortig pas sagiers aan boord behouden van Schiphol Oo Laguardla bij New- York aankwam, had het laatste traject van zijn trans-atlantische Viucht op slechts twee volwaar dige motoren moeten afleggen. Tusschen Newfoundland cn New- York geraakte namelijk éón •mo tor geheel buiten werking en een tweede gedeeltelijk onklaar. Op lart van den minister van Oor log zal het hoofd van het Centraal In eehngsbureau van het ministerie van Oorlog een register aanleggen van de tot gewoon dienstplichtige bestemde personen, die niet voldaan hebben aan hun verplichting om ter inlijving op te komen. Een nalatige, die aangehouden wordt, wordt rechtstreeks onder ge leide gezonden naar het corps of den dienst, waarbij hij de eerste oefening i moet volbrengen. Belgische. Luxemburgsche en Ne- landsche gedelegeérden van toeris tische organisaties hebben gisteren in Den Haag besloten op haar gebied de drie landen gemeenschappelijk ten opzichte van het buitenland te laten optreden De problemen die verbon den zijn aan de uitwisseling van Bel gische, Luxemburgsche en Neder landsche toeristen zijn eveneens be sproken. De hoop is gewettigd, dat binnenkort alle moeilijkheden van het toeristenverkeer tusschen de drie landen uit den weg worden geruimd. Minister van Maar^eveen hfrft hedenmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de NSB uit Indo nesiö ongeveer een half millioen gul den steun heeft ontvangen. Wanneer NSB'ers in Indonesiö voor den oorlog steun hebben ver leond, maar na het uitbreken van •den oorlog de goede zijde hebben gekozen, moet men hen niet. daar over lastig vallen. Het vraagstuk der collaboratie ligt In Indonesiö an ders dan hier. Het vormt een punt van overleg tusschen het ministerie van Overzecsche Gebiedsdeelen en spr. Mr. Donker (PvdA) diende een mo tie in, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het beleid van Jon Ho ogen Raad tjjdens de bezet. tin£. Er zijn plannen In voorbereiding voor de stichting van een groot in ternationaal handelscentrum te Rot terdam, dat den handel van overzee op Rotterdam wil samentrekken en de Maasstad wil maken tot een knooppunt voor den handel op Euro pa, waarbij vooral aan deelneming van Amerikaansche zijde is gedacht. Bij het oprulnien van puin van den foren der Groote Kerk te Arnhem zijn 'ie klokken van het carillon, welke bij den brand van 22 September 1044 naar omlaag stortten, te voorschijn gekomen. De Amerikaansche militaire attaché, colonel Frank M. S. Johnson, heeft hedenmiddag in het Indisch Instituut te Amsterdam in tegen woordigheid van den ambassadeur der V. S. Stanley K. Hornbeck, den burgemeester van Amsterdam mr. d'Ailly en verschillende Amerikaansche en Nederlandsche autoriteiten aan ruim 50 Neder landsche burgers, z.g. piloten-helpers, onderscheidingen uitgereikt. Bij deze plechtigheid voerden zoowel mr. Hornbeck als mr. d'Aill.v het woord. Na afloop vond een receptie plaats in de hal van het Indisch Instituut. Hieronder volgen de namen van de gedecoreerde personen: Medal ol Freedom With Silver Palm: K. Smit, Den Haag; J. H. Laats- man. Brussel- Modal of Freedom With Bronze Palm: J. A. A. van Ass. Roermond; H. Ned. militair elftal moet de meerderheid van de Politie erkennen na spannenden strijd TF.R gelegenhei l van het zevende lustrum van Unitas Studiosorum Rhenn.Trnjectine vond gisteravond in het Stadion te Utrecht een lichtwedstrijd plaats tusschen het Nederlandsch Militair elftal en het Nederlandsch Politic elftal Ondanks het ongunstige weer voor het begin was de belangstelling voor dit treffen vrij groot. De ongunstige omstan digheden in aanmerking nemende, hal en veld waren natuurlijk uiterst glad, waardoor hoöge eischen werden gesteld aan de technische capaci teiten van de spelers, is er uitstékend gespeeld Niet geheel verdiepd wonnen de politic-mannen teil slotte met 5—4-. nadat de rust met 11 was ingegaan. De militaire ploeg verscheen niet op 7'n sterkst Rpozeïi en Lakonherg waren in verhand met hun verkie zing als speler en reserve voor het Nederlandsch elftal niet. van de par tij en verder misten we links-hack de. Vos van Quick (N) en Spieren burg van NEC Een groote verzwak king voor de politie voorhoede was het niet spelen van v d Vegt (HBS). Reeds -direct waVen de militairen iets meer aanvallend, doch deze sor teerden geen effect omdat het spel te korf. gohouden werd. De politie, aanvallen, mindér in aantal, doch meer epen, waren in het begin ge- aarlijker en na goed doorzotten van Hartman kan v Onselen met een f raaien kopbal de score openen (h— 1). Eerst toen men den militairen rechts-buiten v Zand (Achilles) meer in het spel ging betrekken weiden de aanvallen gevaarlijker. Do Achil les.man speelde gisteren heter dan alle spelers die we de laatste weken in proef wedstrijden op deze plaats in actie hebben gezien. Uit één zijner voorzetten, die herhaaldelijk verwar ring stichtten in de politic-defensie bracht v Hemert (NEC), linksbuiten bij do militairen, den stand op 11. Een strafschop, door Maessen bo»« nut. gaf den militairen direct na -do hervatting een 2—1 voorsprong, doch hoe uitstekend v d Lelv (Spar ta) ook speelde, hij kon niet verhin deren dat Hartman er 22 van maakte. Bij een politie-aanval speel, de Pienter te zacht op Rousso te rug en de snelle v Onselen. van VS V. een uitstekend middenvoor, was er als de kippen bij om er 23 \'an te maken Na goed spel van rechts kon v Roessel van dichtbij den stand op 33 brengen, doch weel was foutief terugspelen van Pien ter oorzaak dat v Onselen er 3—4 van kon maken. Het pleit, leek be slecht toen de politje-linkshinnen Lavierre (TEC) Roussc met een o.i. niet onhoudbaar schot passeerde (3 5), 'Joch toen v Hemert met een schitterend schot den achterstand wist te verkleinen (45) leek een gelijk spel. wat alleszins verdiend zou zijn geweest, nog mogelijk. De polifié-défensie hield echter stand, waardoor het 45 bleef. De wedstrijd wer.1 o m. bijgewoond door de voltallige Senaat van Unitas. Lustrum-commissie. -Sport .commissie cn Societeitsbestuur, den wnd. Hoofdcommissaris van Politie, den heer R W v Eyk. mr. E J Wicher- link -en Overste Mulder van de RAO. Het corps van do Utr. Politie ver zorgde het muzikale gedeelte cn speelde bij het betreden van de tri. bune door de Senaat van Unitas het Unitaslied en het Wilhelmus toen de beide ploegen het veld betraden. Geassisteerd door jwee studenten verricht prins Bomhard de ope ningsceremonie van het N.O.I.B., het hijschen van de Nederlandsche driekleur J. B. Beernink. Zwolle (posth.): Ilenk van Clceff. Den Haag; Chris Cornelisse. Amerongen; Klaas Dekker. Boxtel; Hcimen van Es- vcld. Kootwijkerbroek; J. Evers, Ederveen; Hendrik J. Evers. Vcn- ray; Hcndr. Gecrdlnk, Stramp- rooy; J. rle GrootTer Brugge. Mcppel; Joh. B. ter Haar. Eiber- gen; J. J. de Heer. de Meern (U); E. van der Hevden. Hilvarenbeek: Joh. I. Hollebrands. Sliedrecht; M E. HooverDubois, Haelen; J. Jager, Paaschb. weg. Ede; Roei de Jong. Amsterdam; A. J. Koe slag Sr-, Laren (GleÜ; A. J. Koe slag Jr.. Utrecht; L. Kuysten. Sprang-Capelle: P, W. A. Land man. Hilvarenheek; H. L. v. Loe- nen. Zeist; Hendr. van Loenen, Zeist: Ivan J. van der Lev, Naar- den: B. Mandors. Bakel; Pieter G. Marang, Erhti St. Memelauer Nedwed, Hengel?»: A. van der Mculen. Zwaagwesteind; Andrie Mooren. Kei pen; Z. de Nooy. Ben- rjekom; D. Nij hof. Ede; J. van der Rutten. Deurne: G. H. Rietberg. Zutphen; A. Roelofsen. Lunteren: R HertzRoos, Rotterdam: Jan H. Seigers. Ommen; H. L. Serpler, Vbgelsberg; C. SemlerHondriks. Vogelsberg; J. W. Stam. Resteren; P J. Symons. Maastricht; R. G. Vermeulen. Drachten: H. J. Ver- haaff. Ede: Pieter Visser. Slie drecht; Pieter Westdorp, TielL. Wilkeps, Tiel (posth.); M. van Wijngaarden. Dordrecht; E. Brui- nekreeft. Kootwijkerbr.; Jacrjues Vrij. Maastricht; M. G. van Brug gen Eindhoven (posth.): Jhr. Mr. L. H. N. F. M, Bosch Ridder van Rosenthal, Den Haag. Volgens mededeeling van hef Ame. rikaansche departement van Finan ciën hebben de Vereenigde Staten ruim vijftig milliard dollar besteed aan hulp sedert het in werking tre den van de leen- en pachtwet op 11 Maart 1941. Gedurende deze periode ontvingen jde V.S. aan omgekeerde hulp volgens de leen- en pachtbe- palingen in totaal voor een bedrag van 7.387.000.000. dollar. De voor naamste begunstigde van de leen. en pachthulp was Engeland, dat voor 31.307,559.327 dollar ontving, terwijl het i" omgekeerde richting voor 6.319.792.047 aan "ltulp verleende. Aan Nederland werd een bedrag van 246.000.426 dollar besteed, terwijl wij in ruil voor 2.212.699 dollar presteer den. Het PalestJjnsche bureau voor inkom stenbelastingen te Jeruzalem is gister middag opgeblazen door Joodsche ver zetslieden. Door de explosie werden ruiten van woningen tot op bijna 1 km in den omtrek gebroken. Er wordt mel ding gemaakt van slachtoffers Volgens een ooggetuige reden drie Joden in een taxi naar het belasting kantoor en droegen een kist naar bin nen. Na de kist op een trap geplaatst te hebben, deelden zij den kantoorbe dienden mede ..Dit is een bom. Maakt dat jc wegkomt." Een onbekend gebleven vrouw, die haar Engelsch met een buitenlandsch accent sprak, heeft aan het kantoor van het persbureau Reuter meegedeeld, dat dc aanslag is gepleegd door de Irgoen Zwai Leoeini. Feuilleton door Anthony Berkely 23 JUFFROUW Goole had niet ge zegd. dat dc majoor zich de on genade van zijn tante op den hals ge haald had. maar dit slechts voorzich tig door laten schemeren. Zij gaf nu onmiddellijk tc kennen, dat de ma joor in het geheel niet vorkwistend was geweest. Integendeel, zijn leven was vlekkeloos Het wa? meer een huwclijkskwesfie „Ah!" zei Moresby en ging wat meer voorover zitten. ..Juffrouw Sinclair maakte er te genover mij geen geheim van, dat zij een huwelijk van den majoor met Carey, de dochter van sir John cn lady Carey, haar oudste vrienden, wenschte. aldus juffrouw Goole. Carey is een charmante vrouw, wel iswaar niet zoo jong meer en ook niet bepaald knap, maar een echt sportlef type. Zij ir eenig kind en haar ouder? zijn zeer rijk, zoodat hot huwelijk bijna als ideaal moest worden be schouwd". „Maar de majoor dachf er anders over. niet?" vroeg de hoofdinspec teur. „ik ken die dames van buiten. Hun gezichten lijken op die van de paarden, waarop zij rijden" Juffrouw Goole lachte zwakjes, „Ik weet niet of Carey aan een paard herinnert, maar ik weet wel. dat de majoor hot huwelijk niet wenschte". ,,Er was dus wrijving?" informeer de Moresby. „Ik vrees van wel", gaf juffrouw Goole ietwat tegenstribbelend toe. „Juffrouw Sinclair was niet de eenlge, die er onafhankelijke Ideeën op nahoudt, ziet U. De majoor bezit die in even sterke mate. Ik ben er van overtuigd, dat hij haar onom- wonden verteld hoeft, niet met Ca rey te willen trouwen". „En daarop dreigde zijn tante den neef in Amerika tot haar erfgenaam te zullen maken?" „Ik goloof niet, dat zij hem open lijk dreigde, maar het 1S wel waar schijnlijk, dat zij de mogelijkheid van onterving af er toe in baar ge sprekken met hem liet doorscheme ren. Zij hoopte hem langzamerhand tot andere gedachten te kunnen over halen. Daarom maakte zij ook dc af spraak in het Piccadilly Hotel met hem. Er was haar juist een nieuw argument te binnen geschoten. Zij schreef hom cn ging onmiddellijk naar de find Zoo was zij nu een maal Impulsief". „Maoar waarom tn hoi Piccadilly Hotel?" vroeg mijnheer Chitterwick. „waarom niet hier of in Queen An ne's Gate?" „Juffrouw Sinclair bezocht Queen Anne's Gate nooit", antwoordde juf frouw Goole. „zij was van meening, dat men een vrijgezel niet in zijn wo ning moest opzoeken". „Ja. maar waarom dan het Picca dilly Hotel?" hield mijnheer Chitter wick aan, „Ik meen. dat dit „Zij maakte de afspraak", zei juf- Vrouw Goole onverschillig. Die on verschilligheid beteekende. dat nie- mand verantwoordelijk mocht wor den gesteld voor juffrouw Sinclair's doden cn dat dit onderwerp in ieder geval onbelangrijk was. Mijnheer Chitterwick gaf het op. „En nu", nam Moresby het gesprek weer op, „zou ik gaarne willen we ten of U iets gehoord heeft over een verschuiving van het tijdstip van de afspraak. Van half vier naar half drie. bijvoorbeeld?" Neen. juffrouw Goole had daarom trent niets* gehoord. Wanneer had zij haar werkgeefster voor hel laatst gezien? Aan de lunch. Ja. juffrouw Sin clair was toen volkomen normaal ge weest. Zij hadden daarna samen kof fie gedronken in de hall van het ho tel en omstreeks twee uur was juf. f'-ouw Sinclair naar hnar knmer ge gaan met de mededeeling, dat zi; haar secretaresse tot kort voor he' diner niet meer noodig had. Had zij gezegd. dat zij onmiddellijk uit zou gaan? Juffrouw Goole was er niet 2eker van. maar zij meende, dat juffrouw Sinclair iet6 gezegd had over twee boodschappen, die zij op weg naar het Piccadilly Hotel moest doen en dat zij daarom zoo sne' mogelijk wilde vertrekken. Had zij verteld, wat dat voor bood schappen waren? Neen, dat had zij niet! (Wordt vervolgd) lir-T«es?leass 1 GBOOTE gebeurtenissen werpen hun schaduwen reeds lang vooruit. Zoo is het ook met den histonschen strijd welken onze elf oranje.tnannen volgende week Woensdag in Huddersfield tegen de grootmeesters in de voetbalsport zullen gaan strijden. Gemoederen van duizenden voetbat. enthousiasten worden er door bezig gehouden. Weken lang is deze tweede ontmoeting tegen de Engelsche profs behalve in Mei 1935 te Amsterdam speelde ons nationale team steeds tegen amateurs het gesprek van den dag. En hoewel de belangstelling voor deze titanenkamp niet zoo groot mag genoemd wordetuals boor den oorlog overtreft zij toch nog steeds die van de belangrijkste wedstrijdenwelke ons elftal op het vaste land pleegt te spelen, nl. die tegen de Belgen, ding reeds achter Hélle doen belan. den. Doch verder dan dit eene doel punt brachten de profs het niet zoo dat deze onvergetelijke wedstrijd eindigde in een eervolle 1—0 neder laag voor onze vertegenwoordigende ploeg. De kansen Lp EN wedstrijd tegen de Engel- schen wordt nog steeds be. schouwd als hèt sportevenement van het seizoen. Wat zijn de kansen, wel ke onze elf voetbalhelden tegenover hun leermeesters maken, niet gewikt en gewogen? Hoe fel werden niet rle verrichtingen van de 22 uitver korenen in de proefwedstrijden -ge- crltiseerd? En met wat een groote interesse een betere zaak /aar dig werden de wedstrijden, welke het Engelsche elftal deze weken heeft gespeeld, gadegeslagen? Steeds maar weer werd de „noodkreet" ge. hoord „Engeland neemt geen enkel risico" en „het sterkste elftal wordt tegen Nederland opgesteld!" Hoe ge- heel anders zijn deze berichten, wel ke ons van over 't Kanaal bereiken, in vergelijking met die van voor heen. We herinneren gps nog hoe vroeger do Engelsche vootbalbond op een vraag van Nederlandsche zij de, om een wedstrijd in Londen to spelen, antwoordde, dat van een ont moeting in de Britsche hoofdstad geen sprake kon zijn omdat daar geen mensch naar „zoo'n stelletje krukken" zou komen kijken. Sinds dien is er heel wat veranderd. Herinneringen En dan komen ons weer oude her inneringen voor den geest, herione. ringen die ons terugvoeren naar den 24en Maart 1913 tonn onze voetbal- jongens in Den Haag de „slag op Houtrust" wonnen de topprestatie van ons Nederlandsche elftal. Veertien dagon te voren hadden wij op het kantje af een 3—3 gelijk spei tegen de Belgen in Antwerpen kun nen bewerkstelligen. De verrichtin gen waren van dien aard geweest dat slechts drie spelers voor den strijd tegen de Engelschen gehand haafd konden worden en rond dit trio, Göbel, de Korver en Jan Vos, had men een geheel nieuwe ploeg opgebouwd, bestaande uit Göbel, Wijnfeld, Bosschart, Boutmy, de Korver, Tonny Kessler, v. d. Wolk, Westra van Holthe, de Groot, Jan Vos en De Kessler. Met gemengde gevoelens begroette men Huug de Groot, die wel over een hard schot beschikte doch weinig techniek n zijn voetbalmars had. Maar Bok de Korver kende zijn clubgenoot op oen prik en wist de Engelschen steeds van het gevaarlijk© Sparta.kanon weg te lokkon Toen voor de zoo. veelste maal Huug vrij stond, pns- seerde dozo met. een machtig schot don totaal onthutsten Engelschmi doelman Brehner. Nederland had voor do eerste maal In de voetbai- historie tegen de Engelschen te leiding! Wel wist het machtige Engeland nog voor rust gelijk te maken, maar de tweede helft zou onze glorie nog doen stijgen. Even builen het straf schopgebied kregen de oranjeman nen een vrijen schop toegewezen. Huug de Groot zet,e zich achter den bal een doffe knal en via het lichaam van een Engelschman vloog de bal langs den van schrik versteenden Brebner in het Engel sche net. Niet t© beschrijven was het enthou siasme van de ruim 16.000 aanwezi gen. Zou dan toch het machtige Al. oion voor den Nederlnndschen Leeuw zijn kop moeten buigen? Göbel stond als een tijger te vechten tegen de kanjers van aanvoerder Woodward, Jan Vos goochelde als nimmer to voren, Bok de Korver speelde volkomen beheeracht zijn strategische tactiek. De minuten kropen voorhij en toen de Belgische scheidsrechter Barette hot eindsig naal gnf, barstte een vloedgolf van vreugde on enthousiasme over Hout- rust uit. „The best team won" De menigte verbrak de omraste ring en De O^oot, Vos, de Korver en Göbel zweefden boven de steeds maar jubelende voetbalenthousias ten. Woodward verklaarde na af loop: „the best team won"! De leermeesters waren geslagen! Doch ook do laatste wedstrijd te gen do Engelschen, op 18 Mei 1935 in hét Olympisch stadion te Amster dam, zou een succes worden. Voor het eerst zouden wij tegen Engelscho beroepsvoetballers uitkomen. Het werd wederom een historische strijd, welken wij met 't kleinst mogelijke verschil (10) verloren. No«; waren de laatste klanken van het nartver. heffende lied „Wij zijn niet bang", waarmee het overvolle stadion na do rust do profs bij het betreden van het veld ontving niet verstomd of rechtsbuiten Wovrall had het rondo Wat zal nu de kom&udc strijd ons brengen? Als wij de successen van het Engelsche elftal eens onder de loupe nemen, dan komen wij tot d0 conclusie dat de profs zeker niet on verslaanbaar zijn. De 7—2 zege op Xoord-Ierland wordt door hen zelf als zeer geflatteerd beschouwd, ter wijl de eenige dagen daarna op het kantje.af bevochten overwinning op den Ierschen Vrijstaat, maar net ver diend werd genoemd. Ook over do verrichtingen tegen Wales was men niet bijzonder te spreken. Zoo zou men geneigd zijn te beweren dat on zo jongens in Huddersfield niet ge heel kansloos starten. Maar willen de oranjetruien met eenige kans op succes den strijd tegen de „vakmen- schen" opnemen dan zullen zij hen rnet enthousiasme en strijdvaardig heid moeten bekampen. Ons spel ligt den Engelschen niet bijzonder. Daar om Is het dat wij den grooten histo- rischen strijd welke onze elf uit verkorenen krijgen te strijden met een aan optimisme grenzend ver trouwen tegemoet zien. Met de „groote" wedstrijd op Houtrust voor oogen zal ons natio nale elftal het veld te Huddersfield betreden en zoo is dan een kans op succes lang niet uitgesloten! Ten aanzien van de soldij-genie- ten Je militairen, die worden uitge zonden voor den dienst in Indonesiö is bepaald, dat hun van en met den dag van vertrek uit Nederland tot en met dien van terugkeer in Nederland een verhoogde soldij en een oorlogs toelage worden toegekend. De verhoogde soldij bedraagt per dag: Voor een opgeoefend soldaat f 1.05, soldaat f 1.40, soldaat le klasse f 1.75, korporaal f 2.10, sergeant-titulair f 2.45< De oorlogstoclagen zijn tot 1 No, vember 1946 vastgesteld. Volgens de Manchester Guardian zal na New York ook Londen de electrisch0 tram in de eerstkomende jaren afschaffen. Precies 170 jaar geleden legde Ja mes Outram de eerste rails bij de ko lenmijn van den hertog van Norfolk te Sheffield. Weldra werd een net van „outramwegen" over het geheele land gelegd, hoewel te New York de eerste paardentram voor personen vervoer pas in 1823 werd aangelegd. Liverpool was de eerste groote stad aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan, die in 1868 een regelmatigen tramdienst voor passagiers instelde. In het begin van de 20ste eeuw hield de electrische tram haar intocht in Londen. In samenwerking met het Neder landsche gezantschap te Praag en dank zij de medeworking en steun van de Tsjechische overheid, in het bijzonder van Tsjechische spoorweg autoriteiten. is het commissariaat- generaal voor de recuperatie (CGR) in staat geweest Nederlandsche ge- roofdo goederen in Tsjecho Slowa kije op te sporen en terug te voeren. Hieronder bevinden zich eenige tien tallen gereedschapswerktuigen, elec- tro.motoren, draaibanken, transfor matoren enz. Twee en veertig wa gons met dergelijk materiaal zijn roods in Nederland aangekomen, hoofdzakelijk bestemd voor de Ne derlandsche spoorwegen. Het Nederlandsche elftal dat op 24 Afaarf 1913 op het Houtrust het Engelsche elftal met 2—1 versloeg. Staande v.l.n.r. Wijnveldf, Boutmy, Göbel. de Korver (die zijn dertig sten interlandwedstrijd speelde), Bosschart, Kessler en grensrechter Tromp Zittend: v. d. Wolk, Westra van Holthe dc Groot, Jan Vos en Dc Kessler.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2