v Politieke beteekenis van de ontwerp-overeenkomst Moge ons woordVrijheid echo vinden in „Merdeka" Van Mook Vrijdag naar Denpasar Perzen marcheeren in Azerbeidsjan Mijnproductie zal in 1947 stijgen Weinig geestdrift voor Pen Gun FOIWN tegen oud-BS-ers Ex-illegale bladen in moeilijkheden Dinsdag 10 December 1946 3 De regeering heeft gisteren den Tweeden Kamerleden de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati en de toelichting, die de commissie-generaal daarop gegeven heeft, aangeboden. Wij konden gisteren slechts een gedeelte van de toelichting pu- bliceeren, daarom volgt heden de rest. overgangsperiode in Indonesië moet worden verricht te leiden en te bewaken, meent de commissie generaal, dat het de meest doel matige weg is het mogelijk te ma ken om een daartoe aan te wij zen instantie met de noodige be voegdheden te bekleadcn. De Kroon AAN de bepaling van artikel 8, krachtens welke de koning der Nederlanden aan het hoofd der Ned.erlandsch-1 ndonesische Unie staat, is uiteraard vastgehouden ondanks ernstige bezwaren van In donesische zijde, die hiervan bij hun landgenooten den indruk vreesden, dat in wezen de oude verhoudingen niet zouden veranderen. In de handhaving van het op pergezag des konings is de meest wezenlijke waarborg ge legen voor de bestendiging van den band tusschen beide volke ren. Opengelaten is de vraag, in hoe verre het koninklijk oppergezag zal doorwerken in de hoogste leiding van de Vereenigde Staten van In donesië. Waar liet onderscheid tus schen den constitutioneelen koning in Nederland en den koning krach ten 't statuut van de Nederlandsch- Indonesische Unie gedurende de besprekingen aan de Indonesische zijde nog geen vast omlijnd begrip was, viel het voor de Indonesiërs moeilijk met de gelijkwaardigheids gedachte overeen te brengen, op dit punt reeds thans een regeling te aanvaarden. Overgangsperiode npUSSCHEN*de aanvaarding van -®- deze basisovereenkomst en. de totstandkoming van de Vereenigde Staten van Indonesië ligt eeii perio de, waarin in Nederland en in Indo- riesiëv het hervormingswerk moet worden gereed gemaakt, liet is po litiek en economisch noodzakelijk om deze periode, gedurende welke do nieuwe rechtsorde nog slechts in uitzicht is gestold en zoodoende nog niet kan dienen als vast funda ment voor den gemeenschappelijken opbouw, zoo kort mogelijk te doen zijn. In politiek opzicht bestaat de noodzaak in den overgangstijd ten volle rekening te houden met de wederpartij in deze basisovereen komst: do regeering der republiek, waarmede over een groot deel dei- hervormingen tevoren overleg moet worden gevoerd. In -dit verband komt aan artikel 15 der ontwerp-overeenkomst nog op een ander punt bijzondere betee kenis toe. Van do zijde der repu bliek word als een algemeen be zwaar tegen het gevolgde beginsel ingebracht, dat zij, juridisch gezien, zou hebben terug te treden in dc bestaando rechtsorde om daaruit eerst later, bij het verstrijken van den overgangstijd, in het kader van de gewijzigde structuur van het Ko ninkrijk, weer te voorschijn te ko men. Dit zou voor de regeering der republiek politiek onaanvaardbaar zijn. indien niet in de basis-overeen komst zelve de mogelijkheid zou worden geopend om aanstonds langs wettelyken weg haar positie relief te geven. Zij dacht daarbij in het bijzonder aan de aanwijzing van eigen buitenlandsebe vertegenwoor digers. Het resultaat van de uitvoe rige besprekingen werd vastgesteld in een brief d.d. 20 November 1946 van den voorzitter der commissie- generaal aan den voorzitter van de Indonesische delegatie van den vol genden inhoud: „In aansluiting op ons on derhoud van hedenmorgen be vestig ik U, dat artikel 15 der ontwerp-overeenkomst na haar onderteekening aldus kan worden uitgelegd, dat, waar noodig, allereerst in de na- buurstaten, Indonesiërs in den buitenlandschen dienst zullen worden opgenomen, op voor dracht van de republiek In donesië." De overgangstijd, na verloop waarvan oyer het al of niet ver der samengaan van Nederland en - Indonesië beslist zou moeten wor den, is in de basis-overeenkomst niet aanwezig en daarmede is de tijdbom weggenomen, die een blij vend samengaan bedreigde cn door die bedreiging ook de mate van samenwerking in die over gangsperiode noodzakelijkerwijs op voor den uitslag noodlottige wijze zou hebben beïnvloed. Wat nu als overgangsperiode aan. geduid wordtbeslaat niét meer maar ook niet minder tijd dan die voor het technisch herzieningswerk noodig is. Voortdurend overleg 7 OOR deze, aldus in tijd be- Y grensde periode, blijft juri disch de bestaande rechtsorde over het gebied tfan Nederlandsch Indiö gehandhaafd, ook al zal met het de facto erkende gezag der republiek over Java, Madoera cn Sumatra voortdurend overleg noodig zijn- Ten einde nu alles wat in deza Van officieelo zij do wordt te Batavia vernomen, dat dr. Van Mook Vrijdag a.s, naar Denpasar zal vertrekken. De conferentie zal Zaterdag 10 uur plaatseliiken tijd officieel worden geopend. Tijdens de-voorloopige bespre kingen die in Denpasar onder voorzitterschap van dr. W. Hoven worden gehouden, is een motie aangenomen, waarin wordt ge zegd: De conferentie te Denpasar, bijeen voor informeelc besprekin gen, in afwachting van de komst van den luitenant gouverneur- generaal. geeft als haar meening te kennen, dat de overeenkomst var*»Linggadjati een aanvaardba re basis geeft voor den staatkun digen opbouw van Indonesië, in het biizonder ook wijl zij, in do lijn van de te Malino geuite vven- schen. rekening houdt met de stichting van een staat Dc Groote Oost dan wel Oost-Indonesië. dat zii het voorts absoluut noodig oor deelt, dat overeenkomstig de plan nen inzake de uitvoering van de Malino-resoluties, nog tijdens de conferentie van Denpasar tot in stelling van dezen staat wordt overgegaan en dringt mitsdien ten sterkste aan op onverwijlde vaststelling van een wetsbepaling ter goedkeuring van de overeen komst van Linggadjati. Twee Nederlandsche leden der conferentie (beiden benoemd) onthielden hun handteekening aan de motie. Zeven Indonesische leden (vijf gekozen en twee be noemd) en een Chineesch lid stemden tegen, meerendeels om dat de motie te verging, doch en kelen blijkbaar, omdat zij niet ver genoeg ging. Andere aspecten Aan de sociale, cultureele econo mische, financieele en militaire as pecten zal men in de ontwerp-over eenkomst zelve geenerlei bepalingen vinden behalve een aanduiding in artikel 10 van eenige onderwerpen, welke het statuut van de Neder- landsch-Indon^sische Unie zal moe ten bevatten. Bij de wederpartij bestaat het verlangen naar een innig cultu reel contact. Groote belangstel ling bestaat voor alles wat in Nederland op verschillend ge bied wordt gepubliceerd. Het kan dan ook van uiterst belang beschouwd worden, zoo spoedig mogelijk de gelegenheid te scheppen hiervan kennis te ne men. Ditzelfde geldt, voor de economi sche en financieele aspectenwelke deze basisovereenkomst geen rege ling hebben gevonden behoudens in artikel 14. Dij de totstandkoming dezer bepaling is duidelijk geble ken, dat de republiek de vrijheid van handel en beweging wil waar. borgen en bereid is niet slechts de Nederlandsche ondernemingendoch de Nederlanders in het algemeenin een begunstigde positie te brengen. De republiek zal haar volle mede werking verleenen, opdat de schul den en verplichtingen te zijner tijd door de te formeeren Vereenigde >taten van Indonesië zullen worden overgenomen. Het algemeen hoofdkwartier te Teheran meldt, dat de Perzische pegeeringsl roepen Azerbeidsjan in drie kolonnes binnenrukken. De eerste, die van Zendjan naar Mianeh oprukt, beeft gebieden van Niroczadbaad cn Jamalubaad bezet, en trekt naar Mianeh. De tweede trekt op van de provin cie Gilan naar de stad Haroabad. De derde marcheert van Koer- distan naar het .zuidwestelijk deel van Arbeidsjan en is met Koerdische volkstammen bij de stud Mainboelagh aangekomen. De woordvoerder verklaarde verder, dat dc regceringstroepen, opmarebeerend van Zendjan uit, ongeveer tachtig kilometer de provincie Azerbeidsjan waren in getrokken cn de stad Gjaflankoe, die door de Azerbeidsjan en krach tig versterkt wa6. hadden inge nomen. Gelijktijdig met den opmarsch der regeeringstroepen verwittig de de Perzische minister-pres^ oent, Ghavam Es Soeltaneh den gouvemuer van Azerbeidsjan, dr, Djavid, dat de regeoringstroepen de provincie binnentrokken om toezicht te houden op de alge- tncene verkiezingen. Ghavam verzocht dr. Djavid den troepen het uitvoeren van hun taak te vergemakkelijken en te gehoorzamen aan de bevelen van de regeering door (je verkie zingen in goede orde te doen uitvoeren en de veiligheid te ver zekeren. Perzische vliegtuigen hebben onder de bevolking van Azer beidsjan een proclamatie uitge strooid, waarin zij wordt aange spoord. „zich te keeren tegen cle aan de macht zijnde verraders" of zicli uit vrijen wil btj het le ger te voegen. Radio Ankara citeerde gister avond eon bericht uit Teheran, c.'at fiet vuur werd geopend, op het vliegtuig van de Perzische ifigeeringsstrijdkrachten, dat de pamfletten met de boodschap van Soeltaneh uitwierp. In een pas die toegang tot Azerbeidsjan geeft, is een hevige strijd ont brand. Van den doelman moet je het hebben Xerxes kraakte Blauw Wit met niet minder dan 01. voornamelijk het gevolg van het onsportieve gedrag van doelman Van Raalte, die in de pauze woorden kreeg met zijn team- Qenooten en die dreigde all$ ballen te zullen doorlatenToen na de rust, die reeds met een 13 achterstand inging, de doelpunten wel verdacht snel op elkaar volgden, werd Van Raalte door zijn aanvoerder Alti.uk en den scheidsrechter ..buiten spel" gezet Kersbergen nam zi.jn plaats ou der de lat *n. begrijpelijkerwijze zon der succes. Blauw Wit speelde m.et tien man. toen een verloren wedstrijd, te meer daar Wilders ontbrak. Tweeëntwintig gedood bij vliegongeluk Dinsdag is een vliegtuig met 17 passagiers en een vijfkoppige be manning in de buurt van de Ja- panschc haven Osaka neergestort. Slechts een der inzittenden, een passagier, is nog in leven. Alle eereraden voor kunst bedanken Teneinde een oplossing voor de moeilijkheden tusschen den Cen tralen Eereraad eenerzijds en do Eereraden voor de Kunst ander zijds tc beproevon. vond op 4 December een bespreking plaats tusschen den minister v. O.. K. en W., de voorzitters van de clemis- sionnaire eereraden en den voor zitter van den Centralen Eereraad en op 7 December een bespreking tusschen den Centralen Eereraad en de voorzitters der eereraden, waarbij een eereraad niet verte genwoordigd was. I^ot resultaat van deze laat ste bespreking is geweest, dat thans ook die eereraden, wel ke hun ontslag nog niet had den ingediend, daartoe zijn overgegaan. Het conflict is niet veroorzaakt door het feit. dat thans zou wor den recht gesproken volgens de wet ..Zuivering Kunstenaars" in legensielüng tot vroeger, maai- door het onoverbrugbaar verschil in interpretaties van die wet door den Centralen Eereraad eener zijds en de Eereraden anderzijds. Socialisatie der mijnen in studie Bij KB is een staatscommissie in* gosteld. welke opdracht ontving to adviseeren over de vraag, of het al gemeen belang eischt, dat de posi tie der particuliere steenkolenmijn- ondernemingen, die in Nederland haar bedrijf uitoefenen, door socia- lisatio of anderszins gewijzigd moet worden. Indien -de commissie deze vraag beveiligend beantwoordt, zal zij te. vens dieren aan te geven, op welke wij,-; no positie van deze onderne mingen en van de daariu rechtheb benden zou ziin te regelen en de be staando positie zou zijn af te wik kelen, zonder dat verkregen rech ten meer worden geschaad, dan door het algemeen belang wordt vereischt. Tot voorzitter van 'deze commis sie is benoemd mr. N C Couvee; tot leden: ir. J Bakker; prof. dr. M J H Cobbenhagcn; M W J Coenders; mr. dr. W F J Frowcin; Jhr. mr. M van der Goes van Naters; mr. W C van der Grinten; H J Ilofstra; drs. J F Posthuma; prof. mr. B C Slotenma ker. Als secretaris zal optredon mr." F Schiorbeck; als adjunct.secretaris drs. A W Ij ,J Quaedvlieg. Gistermorgen is deze commissie door den minister van Economische zaken. dr. G W M Huysmans, ge ïnstalleerd. Na het groote succes van het tweede Internationaal Muziekcon cours te Genève, waaraan 354 can- didaten van 33 verschillende lan den hebben deelgenomen, heeft het Comité van Uitvoering beslo ten voor 1947 wederom een derge lijk muziekconcours voor te be reiden. Hot zal plaais hebben van 22 September tot 5 October en wel voor zang, piano, viool, klari net en trompet. Kunstenaars tus schen 15 en 30 jaar van alle lan den kunnen er aan deelnemen. De KNZB heeft aan den Fran- scben Zwembond als datum voor den internationalen waterpolowed- strijd en den estafottewedstrijd 4 x 200 meter borstcrawl Zondag 31 Au gustus 1947 voorgesteld. Soest. Sinterklaasavond van SEC Het is een goecfe gedachte van de Jeugdcommissie van S.E.C. geweest de jeugdleden met ouders en verdere familieleden bijeen te roepen en ge zamenlijk hei St. Nicolaasfeest te vieren. Er heerschtè Maandagavond in hef St. Jozefgebouw een vroolijke stemming en de aanwezigen hebben volop van het vlot afgewerkte pro gramma genoten, Het hoofdnummer was het bezoek van den goeden Sint, voor eiken speler had hij een goeden raad of terechtwijzing en zelfs op voelbaltechnisch gebied kregen ver scheidene jongelui goede wenken; ook de cadeautjes waren niet verge ten en zelfs konden enkele jongelui juichen^ met een bon voor voetbal schoenen het podium verlaten Actie Jeugd van de Straat In Soest is in voorbereiding een actie ..Jeugd van de straat". Een co mité, waarin, behalve vertegenwoor digers der jeugdorganisaties ook vertegenwoordigers van de federatie van buurtvereenigingen zitting heb ben, wil reeds tijdens de Kerstvacan- tie een actie organiseeren. Plannen worden uitgewerkt voor een .uitgebreidprogramma in den zo mer. De medewerking van de ge meente is verzekerd, ook de Stichting Ojjbouw Utrecht heeft deelneming toegezegd. Om de actie in de Kerstvacantie te doen slagen moet men echter kunnen beschikken over eenige gezelschaps spelen, zooals sjoelbakken, kegelspel len e.d. Personen, die bereid zijn deze af te staan, kunnen hiervan mededeeling doen aan de afdeeling sociale zaken ter gemeente-secretarie. Soester politie speelde tegen Heemstede De Soest.er politiemannen moes ten den strijd aanbinden tegen hun collega's uit, Heemstede, die de bo venste plaats op de ranglijst inne men. In liet begin van den wed strijd gaf Heemstede, den toon aan en SPSV kwam er maar sporadisch aan t,e pas. Aangemoedigd door hun supporters kwam SPSV er langza merhand beter in cn wogen do par tijen tegen elkaar op. Dit, kwam tot uitdrukking in den blanken stand met. rust. Na de thee was er precies 5 mi. nuten gespeeld, toen de midden voor van Heemstede den keeper van Soest het nakijken gaf. Hierna pakte Soest nog energie ker aan. Het was bijna niet voor het doel van de- gasten weg te krijgen, doch hoe het ook zwoegde het bleef 0—1. Dieren dupe van dom heid der menschen Het verslag van den inspecteur van de Dierenbescherming over No vember 1946 is een triest rapport. Vooral -de ellende der kleine huis dieren treedt erin naar voren. Niet minder dan 28 maal wordt in November over honden gerappor teerd. Ilojnden, vastgehouden in een ren, wadend in modder cn vuil, ket tinghonden aan veel te korte kettin gen, die geen andere beschutting te gen weer en wind hebben dan een haveloos, tochtig hok, zonder stroo of mat om op te liggen; mishandel de honden. Tot drie maal toe deed zich het geval voor, dat een jonge hond ergens op straat weid gedepo neerd „om er van af te zi.jn". Kippen, onder do modder, rond- plocterend in een smerige, kleine ren. Konijnen in min ia tuinhokjes, die géén enkele beweging toelaten. Op verscheidene punten van de gemeente kwam vergiftiging van kiftten voor Overtreding van het oogkleppeirverbod voor paarden is aan de orde van den dag. liet is beschamend te constatee- ren, dat zoo talrijke dieren de dupe zijn van de domheid, de verregaan. de slordigheid cn onachtzaamheid der menschen, aan wier „zorgen" ze zijn toevertrouwd. Hoevelaken Loop der bevolking Ingekomen: G Mulder naar A 72 uit Ilardenberg; T van den Ham naar A 80 uit Stoutenburg; A van Ravenhorst naar B 2 uit Barneveld; G II Elings op D 17 uit Arnhem; G van Putten naar D 38 uit Amers foort: W II Groenendijk naar A 180 uit Amsterdam; W Prins (wed. Vlaanderen) naar A 25 uit Harder wijk; J van Amstel cn echtg. naar A 25 uit Harderwijk; M van de Pol naar C 111 uit Putten; G Jansen nahr B 14 uit Nijkerk; M van Ra venhorst (echtg. van Putten) naar D 38 uit Barneveld. Vertrokken: H Roelofs van B 2 naar Roekanje; J Roskam van D 34 naar Stoutenberg; M Hoonhorst van A 115 naar Nijkerk; W van Rhecnen van A 150 naar Weesp; J A G Tromp van C 64 naar Haarlem; A W van Ruitenbeek van C 6 naar Zeist; .1 Gerritsen (echtg. van Put. ten) van D 2 naar Amersfoort; J van de Bunt van D 37 naar Voor burg; E van de Bunt van D 37 naar Barneveld; Jkvr. P H C van Eys (echtg. baron de Smeth) van C *42 naar 'Billiton (Ned. Indië). Uitreiking bonkaarten Do uitreiking van nieuwe bon kaarten aan niet.-zelfverzorgers vindt plaats in het Verenigingsge bouw op Vrijdag 13 December a.s. van 9.30 tot 12.15 uur en van 1.00 tot 3.30 uur. Jongelings-vereeniging Aanstaande donderdagavond om half zeven spreekt ds Lamens van Elspeet in de Nederlandsch Her vormde Kerk alhier tot de Her vormde Jongelingsvereeniging. Snakenburg DamlustHilversum 155 De uitslagen van den competi tiewedstrijd Damlust—Hilversum zijn als volgt: Damlust Hilversum A. v. cl. Groep—P. Schotten 2—0 R. Koelewijn—G. Zijdcl 1—1 H. Hopman—K." Florijn 11 HartogG. v. d. Linden 20 D. v. Halteren—W. Hartman 20 A. v. DiermenB. Wassink 20 P. Hartog—J. Stofleur J- de GraafW. Deden F. HeihenK. v. d. Werf D. NagelW. C. van Eek 1—1 1—1 1—1 2—0 Totaal 155 Voetbal in Spakenburg Doordat IJsselmeervogels den wedstrijd tegen SIZO niet heeft gespeeld en VVGA van Kromhout won met 61, werd eerstgenoem de club een plaats terug gezet en nam VVGA de leiding. De uitsla gen waren als volgt: VVGA—Kromhout 6—1; SOS '33 PVWA 41: IJmuidenDe Geu zen afgek; DVS '33—SS VU 5—4 IJsselmeervogels—SlZo afgek. De stand is nu: VVGA I-Tsselmeervog. SOS DVS IJmuiden Do Geuzen Kromhout SIZO PVWA SSVU Door een overwinning van Wind vogels op EDO. met 7—1 blijft deze club Huizen achtervolgen, dat van.Veenendaal won met 30 Met een wedstrijd meer gespeeld staat Huizen aan den kop met 16 punten- De stand der kopgroep luidt: Huizen 9 7 2 0 Windvogels S 7 0 1 Veenendaal 8 4 0 4 P-V.H. 9^24 10 S 1 17 10 6 4 0 16 in 5 3 2 13 10 5 2 3 12 9 4 3 o 11 10 2 3 5 7 11 3 1 7 7 9 2 2 5 6 11 2 2 7 6 10 2 1 7 5 De regeering blijkt vrij opti mistisch gestemd te zijn over de opbrengst van de productie der steenkolenmijnen. Zij ver wacht, dat in 1947, na aftrek van een geraamden uitvoer van 500.000 ton, ons land zal kun nen beschikken over circa 13.000.000 ton brandstoffen. Uiteraard kan dit cijfer ernstig worden beïnvloed door den gang van zaken in het buiten land. Op basis van dit cijfer zal aan de industrie kunnen worden toe gewezen even groote hoeveelhe den als in 1939. Tot afschaffing van dc rantsociieering (met in begrip van die der huisbrand- voorziening) kan de regeering in 1947 nog niet overgaan, omdat don de totaal beschikbare hoe veelheid naar schatting 15.000.000 ton zou moeten bedragen, terwijl daarnaast het soortonprobleem een groote moeilijkheid vormt. De voor het staatsm ij tl bedrijf geraamde productie van 7.200 000 ton komt overeen met een gemid delde dagproductie van ongeveer 21.000 ton. zoodat de productie ruim een kwart meer bedraagt dan de huidige. Men verwacht, dat deze toeneming kan worden verkregen doop uitbreiding van het aantal ondergromteche arbei ders en door een geleidelijke stij ging der prestatie. Bij do huidige prestatie van ruim 1600 kg. per onder- grondschen dienst zou, ter bereiking van een jaarpro ductie van de Nederlandsche mijnen van 12.000,000 ton, het aantal óndergrondschc arbei ders moeten worden uitge breid met ruim 7500 man. De tewerkstelling vVn politieke delinquenten draagt uiteraard een tijdelijk karakter. Gebelken- is, dat na vrijlating slechts een klein gedeelte bij de Limburgsche mijnen blijft werken. Als resultaat van de wervings actie, welke zich over het gehcele land uitstrekt, waren op 23 No vember 656 nieuwe ondergrond- sche arbeiders werkzaam. Twee en negentig „proefkonijnen" namen deel aan een enquête onder Nederlandsche soldaten door een compagniescommandant van Je „Tijgerbrigade" in Indonesië gehou den. Vraag: Naar welke periodie ken gaat, uw belangstelling in het bijzonder uit? De „Stem van Nederland" bleek favoriet te zijn (48 van de -92) De officioéle" soldatenkrant „Pen Gun" kwam daarentegen slechts uit do bus; slechts 23 waren geestdriftig over dit blad; 48 man vonden het niets voor hen; 4 vonden het te moeilijk; 17 vonden het eenzijdig en partijdig. Aldus bericht „Uitzicht", het te Batavia verschijnende orgaan van den regeeringsvoorlichtingsdionst. Wy berichtten reeds, dat zes lei ders van de voormalige BS te Gro ningen den leden van de Staten Ge neraal hebben doen weten, dat aan vaarding van de overeenkomst van Linggadjati aanleiding zou kunnen geven tot zeer ernstige binnenland- sche moeilijkheden. Zij verklaarden, dat zij hiermee de meening van het overgroote deel der BS.ers vertolk ten. Naar aanleiding van deze verkla ring stelt de Federatie van Oud-Ille gale Werkers in Nederland er prijs op mede te deelen, dat de houding van deze zes NBS-ers in het geheel niet In overeenstemming is met het standpunt der federatie. Deze is van oordeel dat de illegaliteit in Neler- land zich ten aanzien van deze kwestie van alle meeningsuitingen dient te onthouden. Boksers na knock-out overleden De Fransche zwaargewichtbok ser Benet, is na een in een Zon dag te Malmö geboksten wedstrijd ontvangen knock.out overleden. Benet ging in de tweede ronde reeds voor eenige tellen neer doch bokste half verlamd verder totdat hy knock-out geslagen werd. De Zweedsche politie, welke be last is met het onderzoek naar den dood van Benet, heeft medegedeeld dat Benet in October j.l. in een ontmoeting te Parijs een hoofdblos- sure opliep. Zijn vergunning welke in verband hiermede .was ingetrok. ken, was hem juist voor den wed strijd in Malmö door den Fran- schen Boksbond veer uitgereikt. Een soortgelijk geval als zich Zondag te Malmö voordeed, heeft zich gisteren afgespeeld in Notting ham. De Fransche vlieggewicht. kampioen Emile Famechon sloeg difar den Schot Murphy in de ne gende ronde uit. Murphy was be wusteloos cn de dokter, die hem na afloop onderzocht, vreesde voor een bloeding in de hersenen. Hij werd naar het hospitaal vervoerd, waar hij hedenmiddag aan de ge volgen van den slag overleed. Knock-outs met doodélijken af loop doen zich in Europa overigens weinig voor. In Amerika daaren. tegen hebben zich dit jaar reeds elf gevallen met doodelijken afloop voorgedaan. Zaterdag 21 December zal de skibaan Duinvell door cle Neder landsche Reisvereeniging wor den heropend. Zooals men zich zal herinneren werd de baan in 1943 door de Duitschers gesloten. Voor Linggadjati AN DAAG hebben wij een verheugend feit hunnen constateeren in Amsterdam met extra-edities onderstreept dc aanvaarding door de regeering van het accoord van Linggadjati, Een resultaat, dat moei te waard is om toe te juichen. Het. was met deze woorden, dat de secre taris van de CPN de Waarheid als eerste spreker zijn rede begon, uitge sproken in de door de vereeniging Nederland—Indonesië gisteravond in de Markthal te Amersfoort belegde openbare vergadering. NIETS heeft de gemoederen in ramDsnoed geboren". Deze materia- Nederland zoo in beweging ge. bracht, vervolgde de heer Schalkor, -Jan het accoord van Cheribon. Er is een ware zenuwenoorlog gevoerd. Men heeft de Commissie Generaal in een kwaad daglicht gesteld cn van zekere zyde is zelfs gedreigd met burgeroorlog. Doch het acoord beteekent een wending in de geschiedenis van Ne- derland die veel goods zal brengen, De heer Schalker schetste hot spel van de reactie. Zjj zullen moeite nog kosten sparen om het Neder landsche volk to stuwen in een af. wyzende richting. Ook deze krach ten waren het die het sluiten vun de overeenkomst op de Hooge Velu- we torpedeerden. Spr. teekende fel protest aan tegen de uitlatingen m het blad „de Nieuwe Eeuw" waarin werd gesuggereerd om S.S.'ers en zoo noodig in hun land onwelgeval- om zich, in een strijd op leven on lige Polen naar Indonesië tc zenden dood met dc Indonesiërs, te rehabili. teeren. De heer Schalkere oefende critiek uit op de houding van de le gerleiding en luchtte zijn veront waardiging over de houding van een aantal vooraanstaande B.S.'ers. De heer Schalker meende namens dui zenden oud-illegalen te kunnen spreken, dat zy dit gedrag veraf schuwen en liever vooraan zullen staan in den strijd om de Indone siërs door hen zoo gewenscht vrij heid te geven. Compromis? Hij betreurde het standpunt van minister Jonkman om de troepen zendingen niet stop te zotten en de sterkte niet te verminderen. Hij zag daarin een compromis met de leger leiding. Tenslotte zeide de heer Schalker dat het accoord van Ling gadjati slechts op één manier door het Nederlandsche Volk mag wor den uitgelegd namelijk het toeste ken van de vriendschapshand, die vrede, welvaart en geluk zal bren gen voor beide volken. De heer Pratomo, voorzitter van de Perhimpoenan Indonesia keerde zich vooral tegen de bewering, dat de Indonesische republiek van een Japansch-fascistische makelij zou zijn. Hy ontzenuwde deze laster met stand in Djakarta toen Soekarno treffende feiten en schetste de too- daar dc republiek uitriep onder de dreiging van de Janpansche machi ne-geweren. Hij betreurde de ver traging in het samengaan, ontstaan door de verwerping van het accoord van de Hooge Veluwe, waardoor ne gen kostbare maanden van opbomv voor beide landen verloren gingen. De republiek heeft in die negen maanden haar positie verstevigd. De heer Pratomo memoreerde tenslotte de wensch van vele Indonesiërs waaronder ook de jeugd om te ko men tot het accoord van Linggadja ti. Elke andere weg zal voor Ne derland tot ondergang leiden. Materialisme Met groote aandacht werd na de pauze de rede aangehoord van het tweede kamerlid, den heer H. J. Scheps. In een helder betoog heeft deze spreker aangetoond, dat we er niet komen door dit belangrijke vraagstuk alleen maar te bezien met Nederlandsche oogeu. De vraag van den dag is zullen wy Indië (of sterker ons Indië of tropen) behou den. Dat is de materialistische vraag, waaran gedachten kleven van koffie, olie copra en rubber. Het is de vraag van „Indië verloren, Geen coalitie bereikt in Frankrijk De pogingen om een overeen komst tusschen de vier voornaam ste Fransche politieke partijen tc bewerkstelligen en een regeering op zoo broed mogelijke basis Ie vormen hebben na een gedachten- wisseling van drie uur schip breuk geleden. De president van de assemblée Vincent Auriol (Soc.) van wien het voorste] was uitgegaan, had punten voor een gemeenschappe lijk werkprogramma opgesteld, maar steeds weer rezen bezwaren. De M.R.P. en de radicalen ver langden dat alle richtingen in de nieuwe regeering vertegenwoor digd zouden zijn, opdat men ge zamenlijk de verantwoording voor de impopulaire economische maat regelen zou dragen. Maar de com munisten en socialisten wegerden samen te werken met de recht- sche P-R.L. Terwijl de M.R-P. tenminste één reclitsche element in de nieuwe regeering wil zien, om haar con servatieve aanhangers tegemoet te komen willen dc communisten en socialisten dit juist niet ten einde de M.R.P. Ie verzwakken door haar te scheiden van haar meer conservatieve aanhangers. Grieksche klacht in behandeling De Veiligheidsraad is gisteren begonnen roet de behandeling van hot Grieksche memorandum over de grensschendingen. Op voorstel van Van Kleffens werd besloten dat Griekenland cn Joegoslavië zonder stemrecht de debatten mo gen bijwonen en dat Bulgarije en Albanië in den Veiligheidsraad verklaringen mogen afleggen. Vanavond beginnen de discussies. Men verzoekt ons mede te dee len dat de herdenking van het derde lustrum van den Stichtsch- Gooischen Schaakbond niet op 11 maar on Zaterdag 18 Januari 1947 zal plaatö hebben. rampspoed geboren". listische toon is ook gehoord in do redevoeringen van de heeren Tila- nus en Schouten. De heer Scheps herinnerde aan 14 Mei 1940, toen dachten dc Duit schers het met dc capitulatie in Nederland gewonnen tc hebben. Het tegendeel bleek waar te zijn. Zoo zou hot ook in Indonesië gaan. Een volk dat zich de vrijheid tot doel heeft gesteld laat zich niet onder drukken. De vraag is daarom niet wat wij kunnen, maar wat wij mo gen. Men zegt van de Commissie Generaal, dat zy de historische- doodgravers zijn van ons Konink rijk, maar spr. vroeg zich af of zij die dit beweren zich niet vergissen en aan hun die het geweld willen niet beter dien naam toekomt. Mili tair iets willen zegt niet veel, gees telijk iets willen zegt meer! Het „wij willen ons zelf zy'n en blijven" is ook het rechtmatig eigendom van de Indonesiër. Een wel of niet nn-nlphabetlsme heeft daar niets mede te maken. Wij hebben slechts de vraag te stollen of er in dit volk gekomen is eon ontwaken, een: wy willen ons zelf zijn. Met feiten uit de geschiede nis gestaafd toonde de heer Scheps aan, dat het lompcnprole- teriaat de gouden eeuw heeft voorbereid en spr. vroeg zich af waarom zooiets in Indonesië niet mogelijk zou zijn. In het gezegde „ik ben er zelf ge\yeest" zag hij de tegenstelling tusschen de ambtelijke sfeer en die van de geestelijke sfeer, de znding! Het is typeerend, dat juist de Nederlanders die in gees telijk contact tot de Indonesiërs hebben gestaan het „Merdeka" zoo goed begrijpen. Er zy'n hier twee brieven in het geding, zeide de heer Scheps, namelijk het „briefje" en de brieven van de apostelen en de profeten! Met groote bezorgdheid staat hij tegenover het volk, dat dit alles doet met een vloek en een zucht. Daarom moeten er andere menschen en vooral jonge menschen naar In donesië die ontvankelijk staan te genover dit volk. Met 67 stemmen in de Kamer zy'n we er niet. Het Nederlandsche volk moet deze din gen uit een geestelijk principe zien. Wij hebben het feit der geschiede nis te nemen. Erger dan een kolo niale oorlog, zou de moreele schuld zijn die wij op ons laden. Want het zou zoo ziin, dat wat wy Nederlan ders in vijf jaar hebben ondergaan prompt daarop do Indonesiërs zou worden aangedaan. Moge daarom de Nederlandsche woorden, vrijheid, onafhankelijk en „het ons zelf zijn" hun echo vinden* in het woord van onze bruine broeders „Merdeka". De sprekers die werden ingeleid door de voorzitter van dc afdeeling' Amersfoort van de Vereeniging Ned. Indonesië; ds. de Bres, moch ten. een hartelijk applaus in ont vangst nemen. De vierde spreker, de heer W. Thomaasen was verhin derd. De ourl.illegale bladen „Ken- nemer Koerier", „Vrij Hoorn- sche Courant" cn „Vrije -Alk- maarder" hebben per bulletin bekend gemaakt, dat zij \ande N.V. Dagblad voor Noord-Hol. land per deurwaarder dc aan zegging hebben ontvangen, dat deze N.V. weigert deze kran ten verder te drukken. De directie der N.V. Dagblad voor Noord-Holland deelt mede, dai hier geen sprake is van onwil maar dat een en ander een gevolg is van de ontoereikende technische apparatuur. Het is het bedrijf niet langer mogelijk acht bladen van den huidigen omvang n.l. vijf van de combinatie der N.V. en de drie. oud-illegale bladen te zetten en te drukken en het personeel heeft ern stige bezwaren tegen de lange werktijden. Verschillende pogingen, aldus de directie, zijn ondernomen Aim 'n op. lossing te vinden voor cle bestaan de moeilijkheden echter zonder re sultaat. De N.V) heeft de drie oud. illegale bladen thans aangezegd, dat zij ingaande Zaterdag a.s. het drukken zal stoppen, tenzij voor Donderdag vijf uur alsnog wordt ingegaan op door haar reeds eer der gedane voorstellen. Joe Louis tegen Baksi Joe Baksi, de voormalige mijn werker uit Pennsylvanie, zal zeer waarschijn l ijk worden uitverkoren voor den wedstrijd in Juni 1947 alhier, waarin de wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis zijn titel opnieuw verdedigen za(, aldus heeft diens manager John Roxborough, verklaard. „Maar" zoo zei Roxborough, „Baksi dient eerst zijn gevecht te. •Ten den Britsehen kampioen Bruco Woodcock in Engeland te winnen." Genoemde manager ontkende de allerwegen gepubliceerde berichten, als zou Louis zijn laatstcn wedstrijd gebokst hebben. „Louis kan nog hee1 wat verdienen in den ring", zei Roxborough. Naar in muziekkringen alhier ver klaard wordt zal Joo Louis een paar maanden op tournee gaan als léadcr van een swingband. Naar wij vernemen zal Bertus de Harder Zondag a.s, weer in een competitiewedstrijd uitkomen en wel als linksbuiten van VUC tegen Hercules. De Harder heeft van me dische zijde toestemming gekregen om het wedstrijdspel te hervatten.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 3